De Oecumenische beweging is geen hopeloze zaak Jongeren spraken over „Advent en Oecumene" „Door Vriendschap Verenigd" gaf een concert in de Gehoorzaal Door groene zeep gaan bronnen spuiten IJslands Hoog bezoek aan het Jan Pesijnshofje in de Kloksteeg NIEUWE LEIDSCHE COURANT 2 MAANDAG 11 DECEMBER 19S Keistieest in gescheidenheid Ter gelegenheid van de oecumenische Zondag hield de oecumenische Jeugdraad te Leiden Zaterdagmiddag in het Federatiehuis aan het Gerecht een ontmoeting, waarbij pastoor G. A. van Kleef van de Oud-Katholieke Kerk sprak over het on derwerp: „Advent en Oecumene". Pastoor Van Kleef betreurde het in zijn inlei ding, dat de Christenheid nog steeds in gescheidenheid het Kerstfeest viert. Wij le zen allen Lucas 2, wij zingen dezelfde liederen en gaan tot dezelfde Christus. Toch zijn er zware kerkelijke muren tussen ons. Wij vertonen een jammerlijk beeld aan ongelovigen en buitenkerkelijken. YVy hebben schuld tegenover de wereld, die moeilyk Christus kan zien door onze gebrokenheid. De zaak is onmogelijk goed te praten, aldus spr. _ens moeite mee, dat wij geschei den bidden? En we noemen God allen: Het is waardeloos deze dingen te con stateren, zelfs met smart te constate ren en toch te blijven zitten. Pastoor Van Kleef herinnerde aan de uitspraak van de verloren zoon, die zei: Ik zal opstaan en tot mijn vader gaan. Dit geesteshouding zijn. Al zijn we nu nog zo zeer overtuigd van de juistheid ons eigen standpunt, dan nog is het dragelijk met de anderen, die ook de naam van Christus noemen, generlei ge meenschap te hebben. Calvijn, aldus spr., heeft eens gezegd: Ik wilde de oceaan overzwemmen als ik daarmee de gesple tenheid in de Kerk van Christus iets zou kunnen verminderen. Het werk van de oecumenische bewe ging is zinloos, als het niet gaat leven bij de leden van de onderscheidene Ker ken. Zijn we ons ervan bewust, dat de gescheidenheid zonde is tegenover God, dat het Zendings- en evangelisatiewerk grote moeilijkheden ondervindt door onze gebrokenheid" *- 4~'4- beslag gelegd on i Edelachtbaar bekort arbeidstijd Onvermijdelijk wegens depressie in industrie ~Naar wij van bevoegde zijde vernemen, ziet de Edelachtbaar Sigarenfabriek van de firma A. H. J. Wijtenburg alhier zich genoodzaakt om a.s. Donderdag over te gaan tot bekorting van de „arbeidstijd. Het gerucht als zou een jaantal leden van het personeel worden ontslagen kan wor den tegengesproken. Sinds enige weken doet zich in de siga- renindustrie in het' algemeen een depres sie voor. Deze heeft tot gevolg, dat ver scheidene sigarenfabrieken in ons land krimpen. Ook bij de Edelachtbaar Siga renfabriek is dus een dergelijk besluit gevallen. Inderdaad heeft men overwogen een deel van het personeel, dat uit enkele honderden personen bestaat', te ontslaan. Dit gaat echter niet door.. Ongetwijfeld zal deze bekorting van de arbeidstijd haar invloed uitoefenen op het loon van de arbeiders,.maar na over leg met de Dienst voor Sociale Zaken is een regeling tot stand gebracht, die er op gericht is de minder gunstige finan ciële gevolgen zo veel mogelijk op ie vangen. „Het nieuwe toneel" gaf vrolijke avond „Nicodcmus en zijn schaduw" Een goed bezette Burchtzaal genoot Zaterdagavond van de klucht „Nicode- mus en z'n schaduw" van J. W. van der Heyden en Henk Bakker, gebracht door de bijna 25-jarige toneelvereniging „Het nieuwe toneel" onder regie van P. van Egmond Jr. Een hypnotiseur is natuurlijk een dankbaar onderwerp voor een klucht, evenals een pantoffelheld, die met een paar duwtjes dn de rug plots tot een heer des huizes wordt. Dan behoren bij dit onfeilbaar recept voorts brutale dienst meisjes, lieftallige dochters en even lief tallige als berooide huwelijkscanddda/ten. Was het recept wat beter toebereid ge weest Zaterdagavond, ongetwijfeld was er nog méér gelachen. Nu kwamen de rollen meestal niet boven een nauwelijks geaccentueerd opzeggen uit. Voorzitter J. Picket opende de avond met een aansporend woord. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN: Leonardus N z v J H Pon- sioen en A A Peltenburg; Alida M J d v G J Lezwijn en M J A Leuering; Monique REMdvMBW Bizot en J A Hamerling; Martin P P z v J M Samson en A C W A Linders; Jeanette M d v J de Vries en M M Schrijvers; Johanna H d v C H v d Neut en J H OVERLEDEN: M L v d Berg, huisvr. v v Kampen, 49 j; C C Lek, dochter, 25 j. onze Vader. Wat hebben wij gedaan andere Christenen van deze overtuiging te doordringen? Eigenlijk zegt elke Kerk: doe als wy en men heeft geen last meer. Het is het bestaansrecht van een Kerk, dat zij er van overtuigd is, dat zij de beste weg heeft gekozen. Pastoor Van Kleef schonk vervolgens aandacht aan de Wereldraad van Ker ken, waar de Kerken elkaar ontmoeten en met elkaar willen praten over de verschillende standpunten, De Wereld raad is nog jong en we kunnen geen wonderen van hem verwachten. Is zijn bestaan al niet een wonder? Ten slotte gaf pastoor Van Kleef ant woord op de moeilijke vraag, wat wy in de practijk kunnen doen. Wü moeten beginnen met al het valse eenheidsgedoe de kop in te drukken. De oecumenische beweging wordt het meest geschaad door een ongezonde eenheids drang. Het gaat niet om de eenheid der meer, maar om de eenheid in Chris tus. WÜ moeten blyven binnen de per ken van de radicale gehoorzaamheid aan Zyn geopenbaarde wil. De waarde van het oecumenische ge sprek ligt daarin, dat men op deze ma nier een oecumenisch klimaat kweekt en dat er een zuiverder geesteshouding wordt geschapen tussen de verschillende Kerken. Spr. waarschuwde met klem te gen het „kraken" van de ander op pun ten, die op de tweede plaats staan. Wij kunnen niet direct resultaat ver wachten. Hoe zou het na eeuwen van scheuring zo spoedig in orde kunnen ko men? Maar in dit verband schetste pas toor Van Kléef toch het beeld van de zegevierende Kerk naar aanleiding van het boek der Openbaringen. Dan zyn al len één in hun lofzang aan God. Dit is geen illusie, maar volstrekte realiteit, die eens aan ons zal worden geopenbaard. En dit perspectief geeft ons kracht om te volharden, ondanks tegenslag, wan trouwen en ongeloof. De oecumenische beweging is geen hopeloze zaak. In Maart weer een accordeongebeurtenis De Leidse accordeonvereniging „Door Vriendschap Verenigd'' gaf Zaterdag avond in een goed bezet-te Stadsgehoor zaal ter gelegenheid van haar 21-jarig bestaan een uitvoering. Voorzitter F. Zwanenburg heette in het bijzonder de afgevaardigden van ver schillende -verenigingen welkom. Ook 1950 was voor D.V.V. niet ongunstig. Met genoegen en trots kan men terugzien op het nationale concours, dat met groot succes door D.V.V. werd georganiseerd Kort daarna kreeg men opdracht van het college van B. en W. een openluchtcon cert te geven. Enige weken gqleden echter over viel ook D.V.V. een grote teleurstel ling, toen de pryzen voor de Stads gehoorzaal werden gepubliceerd. De zaal was reeds anderhalf jaar gele den gehuurd. Wy konden niet meer terugkrabbelen, ondanks de mede deling van B. en W., dat er nog an dere zalen in Leiden zyn. De heer Zwanenburg zei verder, dat Leiden maar eens een voorbeeld moet nemen aan andere plaatsen. Hij stond nog stil bij het doel van het orkest: beoefening van serieuze muziek Van belang achtte hij de relaties met de Bond van Ned. Accordeonverenigingen Spr. hoopte, dat de „aanhang" van D.V.V. zich. steeds meer zal uitbreiden. In Maart zal in Leiden weer een accordeongebeurtenis plaats hebben. Het ligt namelyk in de bedoeling, een Duits fabrieksorkest uit te nodi gen. Tevens zullen dan verscheidene accordeonnisten „van wereldnaam" optreden. Eerst trad orkest A o.l.v. de heer G. Knorr voor het voetlicht met werken van W. Sohootemeyer, J. Fucik en R. Plan- quette. Het orkest B o.l.v. de heer J. Lancel speelde werkjes van R. Wasse naar, Joh. Strauss, Joh. B. Kok en Hoddo Ohristensen. De uitvoering maakte dui delijk, dat D.V.V. serieus studeert en onder haar bekwame dirigenten een hoog eau kan bereiken. Ook het optreden orkest A na de pauze met num- rs van W. Oiere, P. Lincke, A. C. Adam H. Starke was zeer verdienstelijk. De heer Lancel gaf nog enkele piano- soli, terwijl Willy Vervoort de gen met wat humor te vermaken. Eerste Doopsbediening in de Mors Als gevolg van de aanneming van de nieuwe Kerkorde in de Ned. Hervormde Kerk en de indeling van kerkelijke ge meenten in wijk gemeenten welke in deling in Leiden reeds in Juni van dit jaar tot stand kwam werd gistermor gen voor het eerst in de wijkgemeente „Het Morskwartier" het sacrament van de Heilige Doop bediend. Ds H. J. van Achterberg ging in de dienst, die in het Morsweglokaal werd gehouden, voor. In zijn prediking zei hij dat deze dag voor de Hervormden in d« Mors een dag van grote betekenis was Spr. achtte het juist, dat met deze ge beurtenis niet was gewacht tot de opening de te bouwen Maranathakerk. Lezing voor K. en O. Verhalen over vreemde landen zullen er bij de mensen altijd blijven in gaan. Daarom was de belangstelling van de K. en O.-ers voor de lezing van prof. dr M. G. Rutter over de vulkanen van IJsland en de uitbarsting van de Hekla ook buitengewoon groot. De toehoorders maakten in enkele uren een excursie over het grootste vulkaaneiland ter wereld, dat vier maal zo groot is als ons land en waar.130.000 mensen wonen. Daarentegen zijn er zes maal zo veel schapen als mensen! Een groot gedeelte van het eiland heeft hierdoor een zeer dunne vegetatie. Van de uitvoer is 90 pet vis en vispro- op de vormen en de werking der vulka- ducten. De vulkanen zyn geen imposante nen inging, spreekt vanzelf. Hierdoor bergen. Doordat de lava zeer dun was, heeft men IJsland niet alleen beter le- vloeide die als water over het land en hoge bergen konden dus niet ontstaan. De Hekla vormt hierop een uitzondering. Twee maal per eeuw komt deze vulkaan tot een uitbarsting, die over het alge meen weinik schade veroorzaakt. Komt de as op bebouwde landen terecht, dan verstikken echter de planten. Enige ja ren geleden heeft men na een uitbars ting velden met jeeps, waaraan veegap- paraten gemonteerd waren, schoon moe ten vegen. De warmwaterbronnen kan men wil lekeurig laten spuiten. Voor toeristen verandert men door middel van een sluisje de waterspiegel en groene zeep doet de rest. Het warme water wordt veel gebruikt voor de stads- en broeikasver warming. B. Erades koster van de Oosterkerk Naar wy vernemen, heeft de Gemeen te-commissie van de Leidse Hervormde Gemeente de heer B. Erades benoemd tot koster van de Oosterkerk. De heer Erades is reeds 25 jaar lid van het vrijwilligerscorps der Hervormde Gemeente geweest. ALs zodanig was hij in de Pieterskerk een geziene figuur, die altijd trouw op zijn post was en met toe wijding zijn werk deed. De heer Erades ook belast met het secretariaat van Dat prof. dr Rutten als geoloog dieper het vrijwilligerscorps. Wy willen wiet onvermeld laten, dat velen last hadden van de kou in de zaal. zodat tal van jassen uiit de vestiaire wer den gehaald. Laatste feest „buitenshuis" van „Westerkwartier" Ruim 450 kinderen van de speeltuin vereniging „Westerkwartier" hebben Za terdagmiddag afscheid genomen Sinterklaas. Het feest duurde tot 's avonds 8 uur. En de kinderen hebben intens ge noten. De centrale filmdienst zorgde voor een uitstekend filmprogramma. Onder de genodigden bevonden zich de heren W. Kanbier en D. Vijlbrief, resp. voorzitter van de Leidse Bond en secretaris van de N.U.S.O. Vermelden wij nog, dat dit het laatste feest „buitenshuis" was, want Zaterdag is het eigen huis onder de kap gekomen. Zoals is bekend, wordt het ge bouwd door leden en andere belang stellenden. Zendingssamenkomst De hulpvereniging Leiden van de Geref. Zendingsbond in de Herv. Kerk houdt morgenavond om 8 uur in „Pre diker" een Zendingssamenkomst, Waarin ds H. Pol van Wilnis zal spreken. Ds Pol heeft meer dan twintig jaar onder de Toradja's op midden-Celebes gewerkt. Molens kunnen het water niet aan In Zoeterwoude is watersnood, molens van de Grote Polder en de Grote Westeindse Polder kunnen het i bolwerken. Het water staat meer dan 3D cm. boven peil. Dezer dagen zal de bouw nieuw gemaal in de Grote Westeindse Polder worden aanbesteed. Maar de pro vinciale waterstaat zal met spoed eer nood-pompinstallatie plaatsen om eer 900.000 m3 water weg te werken, waar van vooral de tuinderij van de Gebr. Van Kampen last heeft. De Grote Polder zal in de Oost- Westbroekpolder moeten lozen, omdat het plan tot verbetering van de bemaling werd verworpen voor de hoger gelegen ingelanden. Voorlopig is daar echter nog geen mogelykheid toe. Komt er evenw wind, dan is de noodbemaling onnodig. Bloms automobielbedrijf breidde zich uit In Wielmakersteeg werd filiaal geopend De heer H. Blom, die in Rijnsburg e groot, modern automobielbedrijf heeft, nam eind vorig jaar de zaak van de heer Stallinga aan de Wielmakerssteeg Na een grondige reorganisatie kon hij deze Zaterdag officieel voor het publiek openstellen. De belangstelling w; Lange rijen auto's stonden geparkeerd op het Levendaal en er moesten verschei dene politie-agenten aan t'e pas komen om het verkeer normaal doorgang te laten vinden. Onder de velen, dié de heer Blom en zijn directeur voor Leiden, de heer A. C. v. d. Berg, kwamen gelukwensen, merk ten wy o.m. op wethouder A. J. Jonge- leen, mr P. N. Höweler, burgemeester van Rijnsburg en de heer S, W. Hage- doorn, commandant van de Leidse Brandweer. De belangstelling van laatstgenoemde ging in het bijzonder uit' naar hc „Bean" Visualiner test-apparaat, dat af wijkingen aan een wagen in beeld brengt en waarvan ook verzekeringsmaatschap pijen zich gaarne bedienen. Boven alles stellen de heer Blom c.s service en dit komt ook in dit nieuwt bedrijf zeer duidelijk tot uiting. In het pand Levendaal 80 is het welvoorziene magazijn ondergebracht. De wereld is mooi Voordracht in het Volkshuis „De wereld is mooi, ook in het eigen land, als men het maar wil zien". Dit merkte de heer H. C. Verkruysen Zater dagmiddag op tijdens zijn voordracht het Leidse Volkshuis, die was aangekon digd als: „Op reis, een middag gewijd in natuur en kunst in het buitenland" De heer Verkruysen voerde de aan wezigen naar diverse landen vla door hem zelf vervaardigde lichtbeelden. Prachtige kathedralen kreeg men te zien en imponerend natuurschoon in de Ar dennen, Zwitserland, Italië enz. Ook de scheve toren van Pisa kwam op het witte doek. is een goede gedachte heer Verkruysen om verschillende details van kathedralen e.d. nader te be lichten. De lichtbeelden spraken hierbij een duidelijke taal, n.l. van de grote liefde en vakmanschap,'die eertijds in de architectuur aan de dag werden gelegd. De wereld is mooi, als men i wil zien! LEZERS SCHRIJVEN ONS: De melksanering te Leiden Als voorstander-melkhandelaar. van de sanering, die er moet komen wegens de financiële omstandigheden, waarin vele melkhandelaren zijn gekomen, en niet het minst om het Leids publiek nog beter dan voorheen, service te kunnen bieden met de bezorging van de melk, is het mijn bedoeling het publiek op mijn anier enige aanwijzingen te geven. Allereerst het feit, dat bij een even tuele sanering, ongeacht welke leverau- men aangewezen krijgt, de melk en melkproducten bij iedere melkhan delaar g e 1 ij k zijn. Dit kan bij het pu bliek nooit een bezwaar betekenen om een leverancier voorkeur te heb ben. Het enige wat dat zou kunnen zijn is de persoon die u gaat bedienen. De melkhandel heeft daar zeker rekening mee gehouden en wij hebben aan de 50 60 gemeenten, die al gesaneerd zijn, „Morskwartier" ontving de Sint nog De speeltuinvereniging .Morskwaï- tier" had Zaterdagmiddag de grote zaal de Burcht tot residentie gekozen om Sint Nicolaas te ontvangen, net voordat dezg met zijn knecht weer voor een jaar Spanje vertrok. it een gezellig praatje van de voor zitter. de heer P. J. Majolee. werd de jeugdige schare welkom geheten. Een dans- en lintenspel maakte, dat de aan wezigen zich spoedig thuis voelden. Ook werd nog een toneelstuk opgevoerd: .Nolleke de wever". Eindelijk kwam de grote gast van deze middag en niemand daar spijt van hebben gehad. Vooral het dames-comité heeft zich voor dit feest verdienstelijk gemaakt. De heer P. J. Broekhoven overleden Zaterdag ls vry plotseling te zynen huize in Den Haag op 54-jarige leeftijd overleden de heer P. J. Broekhoven, hoofdinspecteur van de eerste afdeling an 's Ryks belastingen tc Leiden. De heer Broekhoven is slechts enkele maanden als zodanig in onze stad werk- geweest. Op 1 September volgde hij de heer J. de la Sablonière van Eelde op, die naar Den Haag werd overgeplaatst. De overledene was hartpatiënt; hij is vorige week slechts enkele dagen onge steld geweest. Zijn verscheiden heeft in belasting kringen diepe indruk gemaakt. Als inspecteur was de heer Broekhoven achtereenvolgens werkzaam te Rotter dam, Hoogezand en Den Haag, waarna hij 1946 werd benoemd tot hoofdinspec teur te Eindhoven, vanwaar hy in 1948 werd overgeplaatst naar Rotterdam. Hij bekleedde voorts het voorzitterschap van •xamencommissie van de vereniging belastingconsulenten. Bovendien was hij sinds de bevrijding bestuurder van de N.V. Handel-Maatschappy „Montan" te Den Haag. De begrafenis vindt morgen plaats op de R.K. begraafplaats „St Barbara" de Binckhorstlaan te Den Haag. een goed voorbeeld'. Iedere melkhande laar wordt, vóór hij in zijn nieuwe wijk komt, door een commissie gekeurd er als 't ware voor zijn taak goed voorbe reid. Er blijft voor het publiek altijd ge legenheid met klachten over bezorging, enz. aan te komen. Is het geen groot voordeel, vooral in de zomer, als de klanten op tijd hun melk vers en goed thuisbezorgd krijgen? Is het economisch verantwoord, dat er nu wijken zijn, waar 40 en meer melk handelaren dagelijks allen enige klan ten bedienen? Weet u, dat er wekelijks ongeveer f 2.000 (zegge tweeduizend) uit gegeven wordt door de melkhandel vervoer, paarden, motorcarriers enz slijtage? Wat het voorstel betreft van de enkele tegenstanders-collega's (ruilbureaux) kan ik melkhandelaren aanwijzen, die 10 a 15 klanten geruild hadden en die één jaar bediening er niet één klant m van overhielden. Een klant laat zich eenmaal niet ruilen, wel saneri dit bewijst de praktijk. Nogmaals: de tijd dwingt ons, melk handelaren, om deze wijziging in de be zorging, in te voeren. Zeker, het zal vi de klant en voor de melkhandelaren sommige gevallen, na 10 of 20 jaar be diening, niet meevallen elkaar vaarwel te zeggen, maar laat de klant in zulke gevallen een open oog hebben voor de tijdsomstandigheden en geheel mede werken aan de sanering, die uw leveran cier nodig heeft. Nog wil ik wijzen op de veronderstel ling. dat het vak dood zou worden. Wij. melkhandelaren, stellen ons voor, dat iedere leverancier een wijk krijgt toe gewezen van ongeveer 2000 liter per week, dat is met de producten 300 litei per dag. Dit betekent het dagelijks be zoeken van ongeveer 180 klanten, waar mee iedere dag opnieuw gepraat moet worden en zaken gedaan, wat zeker vol gens mij niet geestdodend of eentonig behoeft te zijn. Er zal gelegenheid ge noeg zijn, om wakker te blijven. EEN LEIDSE MELKHANDELAAR Ophogen van terreinen aan de Trekvliet B. en W. stellen de raad voor, aan het baggerbedrijf De Groot te Amersfoort op te dragen het ophogen tot 0.30 m -f- N.A.P van twee terreinen aan de Trekvliet in de Bos- en Gasthuispolder, voor f2.50 per m3 zand. Het betreft de terreinen van de Rotogravure en de fa. L. den Hol der (naast de reeds staande fabriek). In totaal zal ongeveer 6000 m3 zand nodig zijn. De aannemer wil dit zand uit de Trekvliet baggeren. Jubilarissen bij T. en D. Zaterdagavond geeft feet jubileumfonds van T. en D. een feestavond in de Stads gehoorzaal. Er zullen dan veertien jubi larissen worden gehuldigd en wel de heren P. Eduard, J. G. van der Pot en A. Veijlbrref (50 jaar in dienst), de heren W. F. K. Arnoldus, H. W. Onderwater, J. W. Selier, F. Flanderhijn en J. Gijsman (40 jaar in dienst) en de heren S. P. Velzeboer, A. J. Griffioen, W. van der Wilk, S. Sloot, M. van Dam en A. G. Silvester (25 jaar in dienst). Banden tussen president Roosevelt en Nederland lin Delano Roosevelt War Springs Me morial Commission" een plaat ove digd, waarin de beeltenis van de leden president cn een afbeelding zyn sterfhuis zyn aangebracht Het Jan Pesijnshofje is in de z tiende eeuw gesticht door Maria de Lan- noy, wier naam in latere geslachten ii blijven voortbestaan en als tweede voor naam der president Roosevelt in de vorn: van Delano is gedragen. Deze familie- verwachtschap werd aanleiding voo: deze aanbieding. Het hofje werd destijds gesticht als tehuis voor geloofsvervolg- den, die later met de Mayflower naar hun nieuwe vaderland, Amerika, zijn ver trokken. Tegenover het hofje bevindt zich aan de muur van de Pieterskerk Gelukwensen en bloemen voor „T.I.G." Dat de toneelvereniging „Tot ieders genoegen" een grote en goede reputatie in Leiden heeft, is Zaterdag duidelijk gebleken bij de receptie, gehouden ter gelegenheid van het 20-jarig bestaan. Om 9 uur verscheen „Werkmans Wils kracht" voor „Royal" om een serenade te brengen. De hanmondekapel telt veel donateurs' van „T.I.G.". Zo vertolkten muziek en bloemen de goede w< verschillende verenigingen en particulie ren voor de jubilerende vereniging. Namens de afdeling Leiden vai N.A.T.U. sprak de secretaris, de heer P. Fuchs, die zijn bewondering uitsprak over wat „T.I.G." in de afgelopen 20 jaar pres teerde. Het amateurtoneel, aldus de heer Fuohs, is meer een aangelegenheid volksopvoeding dan van artistieke gingen, al mogen deze laatste nooit het hoofd worden gezien. Het is de van de amateur "•verenigingen om g en verantwoorde stukken op te vo T.I.G. heeft bewezen, dat zij zich dit be wust is, en spreker hoopte, dat deze weg zal voortgaan. Ook namens „Nut en Vermaak" bracht de heer Fuohs de gelukwensen heer H. v. d. Broek deed dit voor Sempre Avanti. De vereniging „Zilfa Vooruit" uit Voor schoten bood een legpenning aan. Een lauwerkrans voor het vaandel werd ge schonken door „Het Nieuwe Toneel". De heer A. A-rentsen, reeds 20 jaar voorzitter en regisseur, dankte geschenken en woorden, die getuigden van hartelijk medeleven. Personeelsavond K.N.G. De personeelsvereniging van de Kon Ned. Grofsmederij gaf Zaterdagavond eer zeer geanimeerde avond in de Schouw burg. De voorzitter, de heer N. B. v. d Voort, heette allen welkom, in het bij zonder de directie, de staf en de gepen- 9ionneerden. Met een ogenblik stilte wer den zij herdacht, die gestorven zijn. Aan het muziekgezelschap, dat ook zijn me dewerking verleende, werd een nieuw instrument aangeboden. Het toneelgezelschap gaf een opvoe ring van „Het geld dat stom is", klucht drie bedrijven naar het Vlaams var Henri van Daele, door een zekere Petei 1 het Nederlands bewerkt. Het succes was groot. De belevenissen in Toon, de pakhuisknecht, w; de toeschouwers meer reden om te lachen Toon zelf. De avond werkte mede om de K.N.G.-band te verstevigen- Kynologenvereniging „Rijnland" Op de onlangs te Utrecht gehouden jubileum-clubmatch van de Nederlandse Schotse Terrierclub behaalde de Schotse Terrier „Henco" van mevr. A. A. J. Smits van den Broek uit Leiden de eerste prijs met de kwalificatie „uitmuntend" Henco werd tevens de beste reu boven 18 maanden. „Irene van de Berry's Hoe- eveneens van mevr. Smits behaalde de tweede prijs met zeer goed en werd op één na de beste van de teven boven 18 maanden. De.heer J. J. van Koolber gen uit Boskoop werd wegens zijn ver diensten voor de kynologie honoris caus^ dioor de Raad van Beheer tot keurmees- benoemd. Voor „Rijnland" was 1 derhalve weer een succesvolle dag. „Ons Belang" reikte tuintjes-prijzen uit Zaterdagmiddag hield de tuintjesvc eniging van de woningbouwver. „Ons Be lang" een ledenvergadering met prijsuit reiking. Er was in de afgelopen zomer namelijk een tuinen- en potkweekwed- strijd gehouden. Onder, de aanwezigen merkten wij op de heer Riedel, directeur de limonadefabriek R.H.W., de heer Verver, lid van de jury tuinen- en plan- ten-keuring, en het bestuur van de wo ningbouwvereniging. De voorzitter, de heer Van den Bos. deelde bij de opening mee, dat niet der dan 117 prijswinnaars op de lijst stonden. Het bestuur van de woning bouwvereniging heeft gemeend een com- cultureel werk te moeten in stellen, waarvan alle bewoners lid zullen a het werk van de tuintjes vereniging zal worden opgenomen. De heer Riedel reikte vervolgens de zilveren R.H.W.-wisselbeker uit aan de heer L. Verhagen. De Genestetstr. 63, de enige eerste-prijswinnaar in de tuinen- edstrijd met 81 punten. Namens de wo ningbouwvereniging reikte de voorzitter de zilveren wisselplaquette uit aan de de potkweekwedstrijd, me- Verhagen, eveneens De Genestet- straat 63, die 30 punten wist te behalen. De overige prijzen bestonden uit luxe en huishoudelijke voorwerpen. De voorzitter dankte de jury nog en hij bood voor de heren een kistje sigaren aan. Er waren nog enkele andere sprekers, die allen op het nut van de tuintjesvereni ging. Sinterklaas bij Prinses Irene-groep Zaterdagmiddag hebben welpen en ver kenners van de Prinses Irenegroep hun Sinterklaasfeest gevierd. Behalve dat Sint Nicolaas en zijn knecht vóór hun vertrek naar Spanje zelf nog aanwezig menige jongen bij de Sint werd geroepen, werd deze middag opgeluis terd door piano- en accordeonmuziek Bovendien vertoonde een goochelaar zijn onbegrijpelijke trucs, gaven twee doch- terjes van deze een paar fraaie staaltjes bodemturnen weg en voerden enkele welpen en verkenners een paar schetsjes op. Een geslaagde middag, aan de groep aangeboden door de oudercommissie. De aanbieding van de plaat a; .college van regenten geschiedde regentenkamer, waarin naast de schouw een portret van Maria de Lannoy hangt. De plaat werd met een toepasselijk woord door de heer Charles Palmer, voorzitter van de commissie, aangebo den. De heer J. W. Heringa aanvaardde de plaat met een korte toespraak, na hij als uiting van dank een bord met een afbeelding van de gevel hofje ten geschenke gaf. De heer Pal mer zegde toe, dat dit wandbord waardige plaats zal krijgen in het War Springs Memorial. De korte plechtigheid werd bijgewoond door de waarnemend burgemeester, wethouder J. C. van Schaik Handelsreizigers moeten zich organiseren Onder voorzitterschap van de heer Van den Berg kwam de afdeling Leiden de Ned. handelsreizigersvereniging bijeen. De heer Van der Hoek, algemeen zitter van de N.H.R.V., hield over ,;De domme handelsreiziger". Spr. legde er de nadruk op, dat de handels reiziger niet dom is in het doen zaken, maar wel ten aanzien van di ganisatie. Er zijn nog zo veel ongeorgani seerden in ons land. Als al deze me zouden toetreden, zou men een hecht band verkrijgen om de misstanden te doen verdwijnen. Er is al veel bereikt om de sociale toestand van de handels reiziger te verbeteren, maar steeds blijkt weer, dat er nog wel eens een aanslag op dit beroep wordt gepleegd. De rie was boeiend en werd op hoge prijs gesteld. Rotogravure koopt grond bij de Trekvliet B. en W. van Leiden hebben met de Ned. Rotogravure-Mij onderhandelingen gevoerd omtrent verkoop van een deel van de voor industrie bestemde gronden aan de Trekvliet in de Bos- en Gasthuis polder, naast het terrein van de fa. L. den Holder. Het terrein heeft een opper vlakte vaji plm. 5435 m2, maar circa 320 m2 daarvan is nog geen eigendom van de gemeente en moet dus nog worden ont eigend. Bovendien wordt ongeveer 500 m2 gevormd door het Delftse Jaagpad met berm. Dit gedeelte kan voor het beoogde doel pas in aanmerking komen, nadat dit jaagpad zal zijn opgeheven. B. en W. stellen de raad voor circa 4615 m2 voor f7 per m2 te verkopen. Mr R. Streng naar Amersfoort Mr R. Streng, loco-secretaris van de gemeen te Leiden, staat als num- één op de voordracht van gemeentesecre taris aldaar. Nummer twee r C. J. M. A. Gast, plaats vervangend se cretaris te Zwol le. De raad zal op Dinsdag 19 December beslissen. Wie zag dit gebeuren? Zaterdagavond om half 11 Is de 76- jarige mevr. M. L. B. uit de Wasstraat op de Zoeterwoudse Singel ter hoogte van de Van Disselbrug aangereden door een auto. Met een schedelbasisbreuk en een linker-schouderfractuur is het slacht offer naar het Acad. ziekenhuis vervoerd. De recherche op het politiebureau ont vangt gaarne inlichtingen van ooggetui gen van dit ongeluk. Weer appels naar België Binnen enkele dagen zullen België en Luxemburg weer invoervergunningen af geven voor de import van Nederlandse appelen van de soort Cox Orange Pippin. Exporteurs, die orders hebben geboekt, kunnen by het bedrijfschap een uitvoer- machtiging (tevens uitvoer- en devie- zenvergunning) aanvragen. Zy moeten een verladingsfactuur overleggen, waar op de kwaliteit is vermeld. De verkoops prijs moet in overeenstemming zijn met de geldende minimum-exportprijs franco grens. Deze bedraagt voor Standaard f 76 en voor Huishoud f 57 per 100 kilo. Veilingen en UCB-controleurs mogen voor deze uitvoer geen machtiging ver strekken. V1SSERUGOLF Voor Dinsdag nog geen trawler -Voor zover thans bekend is, zal el! trawler-bedrijvigheid op de Dinsda markt ontbreken en het is nog niet helemaal zeker, of de Woensdag de magere markt goed gaat maken met Maria van Hatt'um, de Thorina en Sumatra, die wel fchuisstomen, m; evengoed Donderdag binnen kunnt KW 24 weer in zyn element De haringlogger KW 24, die Zaterdaj morgen vroeg tijdens de dikke de kop van de IJmuidiense vissershavi aan de grond liep, is Zaterdagmidda; hoog tij omstreeks 5 uur op eigen krac vlot gekomen. De logger is vandaag de afslag geweest. Van de liaringgronden Zaterdag kwamen in IJmuiden bi nen: KW 159 met 400 kisten. KW 147 100 kisten. KW 50 met 235 kisten, KW met 650 kisten, KW 73 met 700 kisti en IJM 75 met 540 kisten. De KW li Karei Doorman, kwam binnen als jag en bracht 800 kisten verse haring rr eigen vangst en van de KW 22, KW en KW 168. Weinig aanvoer dure vis De Zaterdagmarkt was wel zeer ma<_ voorzien: de 200 kisten vis en de 241 kisten haring joegen de prijzen tot bijna onmogelijke hoogte op; f 85 de grove schol is de beste illustratie de uitermate schaarse aanvoeren er klein middel schol, die het tot f 75 brac! blijkt ook weinig gevangen te worde De schol I bracht f 61 en de kleine sell II f 3666 per kist op. Zelfs de wijtii meestal een „goeiekoop" visji bracht nog altijd f 30 de kist op. Groi tong liep nog iets op tot f 2.80 ei grove slips vonden kopers voor f Als de haring beter van kwaliteit geweest zouden er in het Kanaal prachl ge besommingen zijn voorbereid, Zaterdag liep de prijs een paar keer teri tot f 11.60 voor de slechte kwaliteit e mooie soorten kregen ten hoogste 15 per kist. De KW 48 maakte desnie tegenstaande een goede reis door f in de wacht te slepen en ook de K 176 deed het heel behoorlijk met f 7200. Van de verse vis-loggers 1 de KW 84 de hoogste met f 3540. De markt van vandaag In de vroege beurt losten vanmorgt de Haarlem: 400 kisten schelvis, 80 stij' kabeljauwen, 130 gul en kabeljauw. 3 makreel en 100 koolvis; de Antje: schelvis. 25 gul, 20 platvis, 70 stokkei en 80 stijve kabeljauwen; .de Elie Géii vière: 150 schelvis. 60 kabeljauw ei vis, 70 wijting, 30 radio, 40 poon stijve kabeljauwen. Voorts vijf harin loggers: 3000 kisten en in de late beu zorgden 11 kotters voor 354 manden 18 loggers voor 471 manden tong, grove schol, 228 middel en kleine schi, 82 wijting. 42 tarbot, 10 stijve kabeljai wen en 10 diverse. Begroting van „Rijnland voor 1951 Ruim 1.000.000 voor nieuw gebouw te Katwijk. Verschenen is de ontwerp-begrotii voor 1951 van het hoogheemraadsch. van Rijnland, alsmede de toelichtii daarop. De begroting zal op 20 Decemb in de verenigde .vergadering worden b handeld. Voor de verbetering van de Katwijk uitwatering is op de kapitaaldienst getrokken: 1.050.584 te weten: voo voorbereidende werkzaamheden 10.0( de machine-installatie 340.584 het gemaalgebouw ca. 700.000. H laatste bedrag is bestemd voor het een bouwput, het slopen binnensluis, het beproeven der funderii gen en het bouwen van een nieuw gema voor zover in 1951 in uitvoering. Helft van treinen op „oude lijn over tijd Weer een splitsing bij Dordt? Uit een onderzoek van de Ned Spoo wegen is gebleken, dat meer d helft van de treinen tussen Amsterda en Dordrecht niet op tijd vertrekt. Mf wil trachten deze „oude lijn'" er binni een maand weer bovenop te krijgt Desnoods wordt electrisch materieel andere delen van het land weggehaal Is over een maand geen oplossing yonden, dan wordt nog tijdens de pende dienstregeling weer overgeg tot het splitsen van de lijn bij Don De treinen zullen dan in Dordrecht moeten gaan keren? zowel uit de ting Amsterdam als uit de richtii Roosendaal/Eindhoven Daardoor zouden zij niet meer oj kaar behoeven te wachten en onaf kelijk worden van storingen in B( Limburg, Brabant of Zeeland. Bo dien overweegt men voor de nit zomerdienstregeling een verlenging de rijtijd, waardoor er bij vertragingf gelegenheid is voor het inlopen achterstand. Ook streeft men e zo spoedig mogelijk op de Moerdijk bril dubbel spoor te krijgen. Aldus ontl. we aan een onderhoud van H V.V. ir F. Q. den Hollander, president-d teur van de Ned. Spoorwegen Van bloemen, groenten en hui Tuinbouwoverzicht K. en O. Er is voor de zoveelste maal weer zeer nadelige week voor de tuinders achter de rug. Nadelig, omdat men bijna de helft van de week niet heeft kunnen werken door de vele regens. En de ar- tijd gaat door en moet betaald wor den. Daar komt nog bij, dat de kwaliteit de meeste producten achteruit gaat. wat dus ook geld kost. De meeste be drijven hier zijn gemengde bedrijven, tuinbouw-bloembollenteelt, waar zo hier daar ook nog wat bollen geplant moe ten worden. Ook dat is in deze tijd we gens de korte werktijd zeer nadelig. En pas geplante bollen wordt ge vreesd, dat deze van het vele water veeJ nadeel zullen ondervinden, wat later pas uiting komt. Gehoopt wordt dat da natte moesson thans voorbij is. De prij- voor groenten waren, behoudens de sluiitkoolsoorten, in de afgelopen week iets beter. Andijvie noteerde naar kwaliteit van 10 tot 34 per 100 kg, boerenkool van 10 tot 15, spruiten van tot ƒ46, waspeen I van 15 tot 26.75, idem II van ƒ7.25 tot ƒ11.75, uien van 3 tot ƒ7, knolselderie naar kwaliteit 4.20 tot 11.30. Maar nog steeds slecht ging het met rode kool, die van ƒ4.50 tot ƒ9.40 opbracht, gele kool van ƒ2.50 tot 5.70, groene kool van ƒ6.50 tot 8.60. kroten van 4.80 tot 5.20, win terpeen van ƒ5.10 tot 5.60. De laatst genoemde producten gaan dus voor niet- lonende prijzen. VeilingoVerzicht „Bloemenlust" Gezien het vergevorderde seizoen mocht de aanvoer vorige week bevredi gend worden genoemd. De kwaliteit li was de aanvoer pover, Vrijdag behoo lijk. Er werden alleen nog maar chr santen aangevoerd, die vrij goed van hand gingen. Prijzenoverzicht: Bacchus 3535; W cox 37—46; Hei-co 43—50; Burgem Els 5158; Little America 3550 4248; Ideal Brons 40 46—51. MARKT- EN VISSERIJBERICH' KATWIJK AAN ZEE, 9 Dec. afslag: KW 23 met 196 k. Prijzen: v ring 31—32, Ijle haring 22.60, ster 26.20—26.50. Dit zyn tevens voor Kat laatste zoute-harlngberichU ROTTERDAM, 11 Dec. dit kg tting 752; varkens 640; vette koi .30—2.00—1.80, 2.50—2.20—2.00; kens levend gew., 780—185—170, Vette koelen aanvoer iets korter, hai tamelijk, prijzen vooral niet lager. Vark levend gewogen, aanvoer groter, handel delijk, prijzen iets lager. SCHEVENINGEN, 11 Dec, Binnen Scheveningen met verse haring: SCH 4 kisten, SCH 47 100 kisten. SCH 312 130 ten, SCH 39 60 kisten, SCH 342 100 kis SCH 412 120 kisten, SCH 132 150 kisten, 229 100 kisten, SCH 236 200 kisten, SCH 150 kisten. SCH 25 100 kisten. SCH 402 40 ki SCH 87 150 kisten, SCH 118 100 kis SCH 140 300 kisten, waren er geen vangs SCH 3 haringvangst uitge\ de Hollar

Nieuwe Leidsche Courant | 1950 | | pagina 2