llicuiuc ftihict) tGTouranl Radiopiraten aan het werk Ruim 15.000 Amerikanen door ijswoestijn naar wachtende armada Chinezen staan thans vlak voor de 38ste breedtegraad Uitspraak over Bertha Hertogh uitgesteld tot morgen Besprekingen over Nieuw-Guinea duren voort Wist U MAANDAG 11 DECEMBER 1950 BUREAUX: Steenstraat 37 Directie, Abonnementen- en Adver tentie-afdeling: Tel 22710 en Tel 23375 Redactie: Tel 20408 Postrekening: 58936 ABONNEMENTEN: 4.50 p kwartaal, 1.50 per maand; 0.35 per week AD VERTE NTIËN: f 0.18 per millimeter (Bij contract belangrijke korting) Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-Red.: H. W. J. ENSERINK Directie: F. DIEMER CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken .StantvasUc* is aMItoea tnyn hert ia teghenspoet* Een en dertigste Jaargang No 8297 In weekeinde uitgeweken VECHTEND tegen sneeuwstormen, ijzige koude en, in alle bossen en bergspleten verborgen Chinezen, hebben 15.000 Amerikaanse infan teristen en mariniers en 200 Britse commando's Zondag het geallieeerde bruggenhoofd bij Hamhoeng en de haven Hoengnam bereikt. „Toen de avond viel, was iedereen binnen", zo werd in McArthurs hoofdkwartier bekend gemaakt. Het is nog niet duidelijk, wat de bedoeling van de geallieerde legerleiding is: stand te houden aan dit bruggenhoofd, of de troepen te evacueren. Uit Wousan werden de Amerikaanse troepen geëvacueerd. Op minder dan drie kilometer van de 38ste breedtegraad zagen Amerikaanse i vliegers twee tot drieduizend man com- munistische troepen in gele en groene uniformen. Het is de vraag of het ge regelde troepen zijn. Men denkt aan i guerilla's. Het zal thans evenwel spoe- dig duidelijk zijn, wat de communisten willen: doorstoten over of staan blijven vóór de 38ste breedtegraad. „De stroom van Chinese troepen duurt voort", aldus Mac Arthur. Dit is het nieuws, dat het weekeinde De terugtocht van de Amerikanen en Britten naar de kust werd mogelijk ge maakt door het oprukken van een Ame rikaanse colonne, die uit het bruggen hoofd ,4e vallei van hef helse vuur" was binnengedrongen om de ingesloten wapenbroeders te hulp te komen. Direct, nadat er contact was gemaakt stroomden bulldozers, tanks, en vracht wagens vol soldaten het bruggenhoofd binnen. De soldaten droegen allen bont mutsen tegen de kou. Zij waren zeer vermoeid. I Viegtuigen hadden, mist en ijs ten spijt, een scherm van raketten en bommen om de terugtrekkende legers gelegd. 1 Voor de kust ligt de armada van vice- admiraal C. Turner Joy, die de soldaten zal helpen evacueren of, zoals hun bevel- hebber generaal Almond het zeide: „Van kortere bevoorradingslinies offensief te opereren". Behalve de Amerikaanse divisie is ook de Zuid-Koreaanse Kapitool divisie in het bruggenhoofd aangekomen. Dat be tekent dus, dat de terugtocht van de Amerikaanse mariniers, die de Jaloe reeds bereikt hadden en die van de Zuid- Koreanen, die bij de Russische grens stonden, in alle stilte voltrokken werd. De Chinezen, die tijdens de terugtocht In Amerikaanse handen vielen, zagen er niet als overwinnaars uit. Een hunner was blootsvoets. Zijn voeten waren zo stijf bevroren, dat de huid er afgepeld kon worden. Deze „vrijwilliger" was op tennisschoe nen naar Korea gestuurd. Die waren hem I al spoedig van de voeten gevallen. Hij moest toen op blote voeten verder. Tien tallen anderen zijn er al even slecht aan toe als hij. Hun gewatteerde uniformen zijn aan flarden. Het eten, dat zij van de mariniers krijgen vermorsen zij, daar zij I het, met hun bevroren handen, niet naar de mond kunnen brengen. „Centurion" buitgemaakt Enige onrust wekte het bericht, dat in Pyongjang. de Noord Koreaanse hoofd stad, door de Britten een „Centurion" tank moest worden achtergelaten. Dit is een der allernieuwste Britse gevechtswa gens. waarin de modernste snufjes toe gepast zijn. Vele ervan waren ..staats- geheim". De ontsnapte bemanning deel de mee. de tank in brand gestoken te hebben, voor zij haar moest achterlaten en zoveel mogelijk alles vernield te heb ben wat eraan geheimen te vernielen was. Men meent.-dat de communisten te veel „Westerse" geheimen ontdekten in deze oorlog. Zelf gaven zij niets prijs. De tankcommandant was. nadat de Centurion was prijsgegeven, over de tank gevlogen in een verkenningsvlieg tuig. Later bestookten straalvliegtuigen het vechtapparaat met raketten. De tank had nog geen schot gelost. Wat de aanwezigheid van de commu- nistische troepen bij de 38ste breedte graad betreft: men maakt daaruit op- dat I het terugtrekkende Amerikaanse achtste leger dus reeds verder moet zijn en de grens tussen Noord- en Zuid-Korea i klaarblijkelijk reeds gepasseerd is. Behalve de genoemde 2 3000 man heeft men ook andere communistische eenheden 48 km ten Noorden van de i breedtegraad ontdekt. 1 Honderden angstige Koreaanse vluch telingen betalen meer dan 200 dollar per persoon aan smokkelaars, die hen kleine boten naar de Japanse eilanden willen brengen. De overtocht is vaarlijk en moet des nacnts uitgevoerd worden in overvolle boten. In Zuid-Korea is de staat van beleg van kracht geworden. Of Seoul, de Zuid-Koreaanse hoofd stad. verdedigd zal worden staat nog niet vast. Het besluit zal genomen moeten worden door het achtste leger of de Ver. Troepen teleurgesteld i Generaal MacArthur is Maandag per vliegtuig naar Korea gegaan i bezoek te brengen aan generaal Walker. de bevelhebber van het achtste Ameri kaanse leger, en generaal Almond, de bevelhebber van het tiende corps. Bij zijn terugkeer te Tokio verklaarde MacArthur, dat de terugtocht van de verbonden legers „bittere algemene te leurstelling" onder de troepen te velde had veroorzaakt. De Amerikaanse vlot heeft de Noord- koreaaanse havenstad Wonsan zeven dagen lang dor een zware vuurbarrière beschermd tegen de opdringende Noord- koreaanse en Chinese legermachten. Ter wijl het gebied om de stad met duizen- d entonnen granaten werd gebombar deerd, konden de Amerikaanse en Zuid- koreaanse troepen met hun materiaal worden ingescheept en geëvacueerd. Vliegtuigen van de verbonden troepen namen Maandag grote colonnes Noord- koreaanse burgers waar. die voor de communistische troepen naar het zuiden vluchtten. Wil Peking halthouden bij 38ste br.graad? Mildere stemming in Lake Success Dertien Aziatische landen, die Peking verzochten de 38ste breedtegraad niet te overschrijden, kwamen gisteren (een dag eerder dan was aangekondigd) bijeen voor het samenstellen van een resolutie. Daarin wordt opgeroepen tot het on middellijk staken van de vijandelijk heden en het vestigen van een gedemi- litairiseerde zóne langs de 38ste breedte graad, hangende de huidige onderhan delingen. Gedurende het weekeinde constateerde men in Lake-Success een „bemoedigende atmospheer". Er zijn aanwijzingen, dat Peking bereid zou zijn de Chinese troe pen bij de 38ste breedtegraad halt te doen houden. De Chinese regering zou echter staan op een ronde tafelconferen tie met de V S.. Engeland en Rusland, voor het regelen van de Oost-Aziatische kwesties. Peking's eisen blijven dan: Toelating tot de Ver. Naties, terugtrek ken van alle buitenlandse troepen uit Korea en terugtrekken van de Ameri kaanse zevende vloot uit de wateren rond Formosa. Sir Bengal Rau, gedelegeerde van In dia, die als contactman met de Chineen optreedt, zei gisteren: „Onderhandelingen met de Chinezen hebben aangetoond, dat zij de strijd wensen te beëindigen". Maar hij ontkende reeds de toezegging te heb ben gekregen, dat de 38ste breedtegraad niet overschreden zou worden. Attlee in Ottawa: Nieuw krijgsplan voor Korea Attlee is Zaterdag uit Washington i Ottawa aangekomen, waar hij een onder houd heeft gehad met zijn Canadese ambtsgenoot Louis St Laurent Canadese kabinet. Na afloop der bespre kingen verklaarde St Laurent: „Volgens de inlichtingen. waarover ik beschik, zullen de Ver Naties niet uit Korea dreven worden'. Het kabinet zou „zeer gerust gesteld" voelen door de in lichtingen, die Attlee had verstrekt- Na een avontuurlijke tocht vol gevaren wist deze Amerikaanse tank in Korea door de Chinese linies te breken en de bondgenoten te bereiken. Het spreekt vanzelf dat de soldaten, die aan de tang van de rode troepen konden ontkomen, in het eigen kamp met gejuich werden ontvangen Conductrice in een autobus garage doodgedrukt Terwijl een chauffeur van de firma Bergman te Ter Apel bezig was een auto bus achteruit in de garage te zetten, ge raakte de conductrice mej. J. Smid uit Musselkanaal tussen de muur en de bus bekneld. Zij is aan de verwondingen overleden. Op de verkeersweg UtrechtDen Bosch te Jutphaas, is de fabrikant K. uit Zaan dijk door een auto gegrepen en gedood. Hij stond naast zijn wagen, die door de gladheid van de weg op de linker ry- s terechtgekomen. Tabinta bracht 700 man uit Indonesië mee In zestig bussen werden de ruim 700 militairen, die met de Tabinta uit Indo- terugkeerden, vandaag naar huis vervoerd. Onder de mannen bevonden zich 356 leden van de Kon. Landmacht an het voormalige KNIL. als mede enkele burgers. Zij werden van morgen bij de ontscheping te Amster dam toegesproken door gen.-maj. W. J. K Baay namens de regering en luit -kol. J. T. Winkel namens Prins Bernhard. Voor muziek zorgde het corps van het regiment Johan Willem Friso uit Assen Dr H. M. Hirschfeld binnenkort naar huis Dr H. M. Hirschfeld. regeringscommis saris voor het Marshallplan, die enige wtken geleden gedurende een verblijf in Parijs plotseling ziek werd, is in zoverre hersteld, dat hij zeer spoedig naar Neder land zal terugkeeren. Hij zal voorlopig enige tijd rust houden. Bespreking over gevolgen huurverhoging De regering zal binnenkort met de Stichting van de Arbeid overleg plegen over de gevolgen van de aanstaande huurverhoging van 15 procent die buiten de loon- en inkomstenbelas ting vallen. Zoals men weet zijn deze belastingen verlaagd om aan de huur- verlaging tegemoet te komen. Water stroomt over de weg bij Steenderen Reeds verscheidene dagen staan tien tallen hectaren bouw- en weiland in er om de gemeente Steenderen (Gld.) onder water, zoals wij Zaterdag in een deel onzer edities al meldden. Het stroomt zelfs over de weg Steenderen— Olburgen. Het verkeer HummeloBaak- Zutphen is nog niet gestremd geweest, al staat het water tot aan de berm van dc weg. Men verwacht dat het water spoe dig zal dalen. De overstroming is het ge volg van een kleine dijkdoorbraak. Ook uitnodiging voor Koningin en Prins? De Ned. Geref. Kerk in Zuid-Afrika heeft de regering verzocht, Koningin Juliana en Prins Bernhard uit te nodigen ter gelegenheid van de Van Riebeeck- herdenking in 1952. (Zoals men weet ii andere zijde voorgesteld. Prinses Wilhelmina uit te nodigen). 28 Stuks vee in vlammen omgekomen De grote boerderij van de heer J. H. an Dalen te Zeyen in de gemeente Vries (Dr.) is vannacht in vlammen op gegaan. Er kwamen 28 stuks vee om het leven en de gehele oogst ging verloren. Van de inboedel kon niets worden gered. De vier bewoners moesten zich in nacht kleding in veiligheid stellen. De schade beloopt f 50.000 en wordt gedeeltelijk door verzekering gedekt. De oorzaak de brand is onbekend. Boorstang greep halsdoek mijnwerker gestikt De 20-jarige ongehuwde postsleper R. G. Marcus uit Treebeek was Zaterdag middag in de staatsmijn Emma een gat aan het boren, toen zijn loshangende nalsdoek door de boorstang werd gegrt pen en hem de adem werd afgesnede. De mijnwerker stikte. Nationale noodtoestand in de Ver. Staten? De Amerikaanse minister van Defen sie, Marshall, heeft verklaard: „dat de president ernstig overweegt, de nationale noodtoestand af te kondigen". toespraak tot 20.000 jonge sol daten (hij was in generaalsuniform en sprak voor dc vuist weg) zei Eissenho- „Het is mogelijk, dat Amerika spoe dig alle jongemannen in dienst roept. Wij roepen om vrede, maar die is er niet. Denk er aan. jullie behoren tot een vrij land en jullie zullen een harde oef en ten doormaken om deze vrij heid te verdedigen. Maar indien jullie moeten vechter., moet je op de strijd voorbereid zijn". Marshall weigerde te zeggen of hij (Marshall) geadviseerd had de nood toestand uit te vaardigen. Evenmin wil de hij er zich over uitlaten wat de uit vaardiging van de noodtoestand pre es zou inhouden. Verscheidene senatoren, die Marshal'. hooggeplaatste ambtenaren aange hoord hadden, deelden aan verslagge- mede, dat zij in verband met con- trolenmaatregelen en de productie voor de vervaardiging van oorlogsmateriaal de noodtoestand waren. Geen wol voor Amerikaanse soldaten Een aantal Amerikaanse senatoren verklaart volgens Reuter in een rapport, geen wol meer is voor militair ge bruik op grote schaal. Simuleert Ilse Koch dat ze gek is? Ilse Koch, was vandaag voor de eerste keer niet aanwezig bij het reeds 14 dagen durende proces te Augsburg. Zij zou vol gens sommige berichten een zenuwsto ring gekregen hebben en naar de psy chiatrische afdeling van een ziekenhuw in Augsburg overgebracht zijn. Daarbij 5 luide geroepen hebben: ..Ik ben schuldig Ik ben een zondares", dat voorbijgangers haar hoorden. Na afloop van dit proces zal zij ver moedelijk voor een Duits denazificatie- hof terechtstaan. Dokters hebben verklaard, dat Ilse Koch doet of zij krankzinnig is om haar proces in de war te sturen, daar zij vreest verordeeld te worden. Een arts zeide. dat zij gisteren in haar cel meubilair ver nield had en de ruit van het venster had stukgemaakt waarop zij „buitengewoon smerige opmerkingen" over het binnen plein had uitgeschreeuwd. De Nobelprijzen in Oslo uitgereikt In aanwezigheid van vele vorstelijke personen is gisteren te Oslo de Nobel prijs voor de vrede uitgereikt aan de Amerikaan dr Ralphe Bunche, de vroe gere bemiddelaar der V.N. in Palestina. Te Stockholm werden later op de dag de Nobelprijzen voor natuurkunde, schei kunde, medicijnen en literatuur uitge reikt aan resp. prof. Cecil Powell (Eng.) de Duitse scheikundigen Diels en Adler, de medici Kendell en Hench (VS) en prof. Tadeus (Zwits.) en aan de Britse philosoof Bertrand Russell. De Ameri kaanse schrijver Faulkner kreeg de Nobelprijs voor literatuur 1949. De uit reiking viel samen met de 50-ste ver jaardag van de Nobel-stichting. Sabotage in Roemenië In verschillende streken van Roemenië heeft men de politie moeten versterken het hoofd te kunnen bieden aan het steeds toenemend aantal sabotagedaden verzetsgroepen, aldus de Daily Te legraph. Het nieuwe gebouw van het communistische blad Scantela zou door bomontploffing zwaar zijn bescha digd. evenals een brug over de Donau bij Oernavoda en een spoorlijn naar Rusland bij Galtaz. De Gaull9 vraagt opnieuw om de macht Generaal de Gaulle heeft gisteren in ;n felle rede te Rijsel critiek geleverd op het beleid der Franse regering en op- w aangedrongen op de vorming van regering van partijlozen onder zijn leiding en algemene verkiezingen in Frankrijk. Spanje moet Gibraltar terughebben Generaal Franco zal de teruggave van Gibraltar aan Spanje eisen aldus verluidt te Madrid- In ee ninterview zou hij heb ben verzocht om „eerlijk spel" ta v Gibralar. Hij meende dat de Britse kroonkolonie ..geen orlog waard is".. „Het is een vrücht, die rijp is en gereed af te vallen", aldus Fronca. De nieuwbenoemde Ned. gezan Wenen, M. van Buttingha Wichers, heeft zijn opwachting gemaakt bij de ge allieerde controlecommissie voor Oosten- 1 rijk. De Argentijn Najdorf is de geluk kige winnaar van het internationaal schaaktournooi te Amsterdam. Hier mee sleepte hij de prijs van f 2000 in de wacht Moord in Hank zou door andere gevolgd worden „Doodscandidaten" op een lijstje De leden van het complot dat is ge arresteerd wegens moord op de 78-jarige veeboer J. W. van Mol in het gehucht Hank, hebben bekend dat zij nog meer „doodscandidaten" op hun lijstje hadden staan. De moord in Hank is gepleegd door de 23-jarige E. v. d. S. uit Werkendam. Hy had reeds lang plannen om de boer te vermoorden en zijn geld te roven. De andere gearreseerden komen uit Sleeu- wijk en Werkendam. De heer Mol was erg welgesteld en wat zonderling. Tienduizend kisten fruit op Tielse Kerstveiling Op de Kerstfruitveiling in Tiel werden Zaterdag tienduizend kisten fruit aange voerd. De hoeveelheid goudreinetten overtrof alle verwachtingen. Over de kwaliteit was de jury eer tevTeden. Tach tig aanvoerders kregen een premie en in totaal was voor f 2.500 aan prijzen be schikbaar gesteld. Tweeduizend demonstranten vanochtend met gummiknuppels uiteen gedreven NOG GEEN BREUK Sjafroeddin voorziet moeilijkheden De Indonesische premier Natsir heeft na afloop van een kabinetszitting te Djakarta verklaard, dat rar Roem de besprekingen in Nederland over Nieuw-Guinea zal voortzetten. Hij voegde er aan toe, dat indien de kwestie dit jaar niet zou zijn opgelost, beide partijen voor een moeilijke toestand zouden komen te staan. New York Times over kwestie Nw-Guinea hoofdartikel van de New York Times, waarin zij het Indonesische voor stel, waarin de suggestie gedaan wordt de souvereiniteit over het westelijk deel Nieuw-Guinea binnen zes maanden Indonesië over te dragen, zegt het blad, dat de Indonesiërs waarschijnlijk hun eisen zo hoog mogelijk hebben ge steld om daarna met goed fatsoen hier ts van te kunnen laten vallen. De New York Times zegt voorts, dat het niet te hopen is, dat deze kwestie zal uitlopen op weer een moeilijkheid in het Verre Oosten. Het blad hoopt, dat de In donesiërs thans niet hun eisen zullen doordrijven. „Van het allereerste belang zijn de wensen van het volk van Nieuw- Guinea. Het is raadzaam verdere beslui- uit te stellen, totdat die wensen kun- worden geformeerd. Wanneer zij tot uidrukking zijn gebracht zal de tijd ge komen zijn om te handelen", aldus het blad. De Indonesische minister van Finan- ën. Sjafroeddin. heeft op weg naar huis te New York verklaard, dat hij grote moeilijkheden in de toekomst voorziet als gevolg van het feit, dat geen overeen stemming is bereikt over de overdracht van Nieuw-Guinea aan Indonesië. De an ti-Nederlandse gevoelens zouden in ge heel Indonesië weer oplaaien. Een en an der zou een goed functioneren van de Nederlands-Indonesische Unie zeer kua- belemmeren. Partai Boeroeh (communistisch)' heeft op een vergadering verklaard, dat zij in beginsel met een boycot der Ne derlanders accoord gaat. Heffing op buitenlands kapi taal in Duitsland De Westduitse regering zou volgens het Franse persbureau A.F.P. voornemens zijn, een heffing van 50 procent te doen op alle buitenlandse kapitalen, die op 21 Juni 1948 aanwezig waren. „Ik moet nog maals met nadruk ver klaren. dat er veel meer op het spel staat dan het grondgebied dat Irian heet". Indien er geen oplossing kan worden ge vonden, dan ben ik pessimistisch", ver klaarde Natsir. Hij weigerde te antwoor den op de vraag of er overwogen was. derden bij de oplossing te betrekken, doch zeide, dat de Indonesische delegatie pogingen doet. de zaak over het dode punt heen te brengen. Naar de Nieuwe Leidsche Crt. verneemt, is het feit, dat de Indonesische delegatie voor morgen passage heeft ge boekt, niets nieuws. Dit betreft een oude boeking, die Moh. Roem reeds enige tijd geleden aankondigde. Vanmiddag om 5 uur is er weder een bespreking. Het blad „Nieuwsgier" schrijft, dat men zich door de kalmte van het ogen blik niet moet laten misleiden. Het be weert opnieuw, dat de Nederlanders in Indonesië voor annexatie van Nieuw- annexatie van Nieuw-Guinea door Indo nesië zijn en beschuldigt de Nederlandse regering van starheid en gebrek aan ver beeldingskracht Het blad vergelijkt Ne derland zelfs met Ezau. die zijn eerst geboorterecht voor een schotel linzen- moes verkoopt. Het blad Soember wenst een andere regering, als dit kabinet niet in staat is, Nieuw-Guinea te bemachtigen. Een hoog ambtenaar van het ministerie van buitenlandse zaken zeide, dat er geen compromis mogelijk is, tenzij de Neder landers afstand doen van hun rechts macht over Nieuw-Guinea. Hij zeide voorts, dat als de Indonesische regering er niet in slaagt, Nieuw-Guinea te ver werven wanneer de zon opgaat op 1 Ja nuari 1951, dit ernstige gevolgen zal heb ben voor haar en de „Westerlingen" in Indonesië. Het hof van beroep te Singapore heeft de uitspraak of Bertha bij haar moeder mag blijven of niet, tot morgen uitge steld. Hoewel de protestdemonstratie te Sin gapore bij het klooster waar Bertha Hertogh is ondergebracht, werd afgelast, was extra politiehulp nodig om grole groepen Mohammedanen op een afstand te houden, die zich heel de Zondag voor het klooster ophielden. Toen mevrouw Hertogh de menigte zag brak ze in tra nen uit. Een zuster zeide, dat Bertha haar troostte en gevraagd had of zij de mocht zeggen weg te gaan, maar haar moeder had dit geweigerd. dan zagen de te hoop gelo pen Mohammedanen Bertha, die in een groene tafjurk en rode schoentjes in de het klooster speelde. Zondag middag was er een concert in het kloos- vaaraan ook Bertha deelnam. Naar zegt moet zij zeer muzikaal zijn en reeds een paar Engelse liedjes hebben De Mohammedaanse leiders te Singa- poer hebben besprekingen gevoerd over de te nemen maatregelen wanneer het. Hof beslist, dat de uitvoering van het vonnis niet zal worden uitgesteld. Zij hebben een comité van actie opge richt, „Nadra" genaamd, naar Bertha's Mohammedaanse naam en zullen de uit gestelde betoging houden, nadat de uit spraak gevallen is. Karim Ghani, voor zitter van de Mohammedaanse bond. zeide, dat hij de methoden van de koude oorlog zou gebruiken. Rumoer op de Maandagmorgen Hedenmorgen verzamelden zich bij het hof van beroep meer dan 1000 Moham medaanse betogers, doch speciale* politic dreef de schreeuwende menigte me knuppels terug. Daarvoor marcheerden 60 personen over het grasveld voor he gebouw. Zij droegen een vlag met groent ster en de halve maan van de Islam. Ei verschenen ook spandoeken, waarop „vrijlating" van Bertha uit het klooster werd geëist. Tegen de tijd, dat de rechts zitting zou beginnen, was de opgewon den menigte tot 2000 koppen aangegroeid. Het hof zal morgen beslissen of Bertha met haar moeder naar Nederland za! vertrekken, of dat zij onder de rechts macht van het hof moet blijven totdat DAT het Engelse stoomschip Kings- borough (6000 ton) gisteravond bij Vlis- singen aan de grond is gelopen en van nacht werd vlotgesleept. DAT de regisseur Willem Goossena het niet lonende Luxortheater van de ge meente Rotterdam wil kopen voor 1 rail- lioen of huren voor 50.000 per jaar. DAT Rotterdam plannen heeft voor een nieuw loodsenstation aan de Galileïstraat aldaar (kosten 104.000). DAT burgemeester Oud aan de* Mathe- nesserlaan te R'dam het nieuw ingerichte gebouw van de stichting clubhuizen De Jeugdhaven opende. DAT de Stichting voor de Landbouw om mededelingen of voorstellen betref fende de mogelijkheid van een stoppel- knollenplukmachine verzoekt. DAT naar de stand van het vrijwillig enten van rundvee tegen mond- en klauwzeer door de Stichting voor de Landbouw een landelijk onderzoek wordt ingesteld. DAT in Lieshout (N.-Br.) de bouw een nieuw raadhuis is aanbesteed ei laagste inschrijving 96.000 beliep. DAT Europa's grootste fabriek van zijden hoeden, die van Jan Spoorenberg te Eindhoven, vandaag de 10.000ste na oorlogse hoge hoed afleverde. DAT de stoffelijke resten van 122 In de oorlog omgekomen Nederlanders uit de Franse zone van Duitsland naar ons land zijn overggbracht en er in Neurenberg (Am. zone) 11 zijn gevonden, terwijl men volgend jaar in de Eng. zone gaat zoeken DAT het KLM-lijntoestel, waarmee de Franse generaal De Lattre de Tassigny Zaterdag op Schiphol zou landen, door de mist niet kon dalen en naar Frank fort aan de Main is doorgevlogen. DAT vandaag in Amersfoort de eerste kadercursus van de Chr. Boeren- en Tuindersbond is geopend door mr W Rip uit Voorburg%de alg secretaris. DAT t.g.v. het tiende lustrum van het R'dams gymnastiekverbond in het Eras miaans gymnasium aldaar een nieuw standbeeld van Erasmus is onthuld. DAT twee jongens van 17 en 15 jaar. die een eindje waren gaan rijden met vaders nieuwe auto. in volle vaart in ae Raamsingel te Haarlem reden en er met de schrik afkwamen. DAT burgemeester M. Corbey van Nieuwstadt in Sittard is begraven. DAT wegens diefstal van olie en verf van de Groningse fabriek fa. A. J. Bijholt vier personeelsleden zijn gearresteerd. DAT de vier militairen, die per jeep in zeven maanden uit Indonesië terug keerden. nu ook te Haarlem zijn inge- DAT in de Frederik Hendrik-kazerne te Vught een monument is onthuld de in Indonesië gesneuvelden van 410 R.I. DAT burgemeester mr H. J. M. Loeff in Den Bosch de Bourne Chemische Be drijven N.V., de enige Ned. fabriek die droge rode lood-menie gaat maken, heeft geopend. DAT kapt. C. N. Kleyn, sinds 31 Oct. gezagvoerder .an de Nieuw-Amsterdam, thans officieel benoemd is tot commodore van de HAX.-vlooL DAT Hr Ms Banckert in Singapore is aangekomen voor reparatiewerkzaam- DAT de nieuwe commandant land macht op de Ned. Antillen. A. L. v. d. Berge te Willemstad arriveerde. DAT van degenen, die 19 Nov. bij een razzia te Djakarta werden gearresteerd, er 4 zijn vrij gelaten o.w. Arie en Gerard Knoester. de zaak in beroep is behandeld (vermoe delijk in Maart). De Nederlandse auto riteiten hadden schijnbaar verwacht, dat het hof heden het vertrek zou toestaan. zij hadden plaats besproken voor moeder en dochter bij de K.L.M. onder naam van Miss en Mrs Jones. Nieuw verzoek aan het hof De Nederlandse consul-generaal heeft het hof verzocht, Bertha voor een bezoek Nederland te zenden om te zien, hoe zij het vindt. H\j stelde voor, haar in op dracht van het hof voor de Engelse am bassadeur in Nederland te leiden, ten einde de ambassadeur in staat te stellen, te beslissen over haar wens, in Nederland te blijven of naar Singapore terug te ke ren. Indien zij zou besluiten, naar Singa pore te gaan, dan zou hij maatregelen m haar te doen terugkeren, zeide hij. Tegen het einde van de zitting was de menigte nog aangegroeid en rumoe riger geworden. Mensen gewond, auto's in brand gestoken De menigte kwam in verzet tegen de met gummistokken bewapende politie onder geroep: „Allah is groot" en „Wij ten harerzijds cmfwypzCaik cmfwypfd willen Nadra". Toen Aminah het ge bouw verliet, drong men om haar heen en bracht men haar onder woedende protesten harerzijds naar een wachtende taxi. Bertha en haar moeder woonden de zitting niet bij, doch bleven rustig i het klooster. De politie had orders om zo mogelijk zich van geweld te onthouden. Kort 13 minuten over twaalven, toen men toestand weer meester scheen te z vloog een steen tegen het raam van passerende auto. De politie verzamelde zich op deze plek, waarna de me tot de aanval overgirig. Een regen projectielen kwam neer op de politic en het leek er op alsof zij overmeesterd zou worden, doch zij kon zich, mc knuppels zwaaiende, uit de voeten maken Nadat enige schoten met los kruit ge lost waren, beantwoordde de politie de aanval. De ongeregeldheden duurden een half uur. Een Europese vrouwelijke fotograaf, die een opname van het oproer wilde maken, werd tegen de grond geslagen, nadat men haar de camera uit de handen had gerukt. Ook andere Europeanen werden door de opgewonden menigte bedreigd. De hekken van het hof werden een hangslot gesloten om te voorkomen, dat de betogers het gebouw zouden be stormen, De menigte schreeuwde de raadsman van Aminah en Adabi toe. t( deze op het balkon verscheen en menigte verzocht uiteen te gaan. bleef echter de politie toeschreeuwen weigerde weg te gaan. Bij deze rel werden enige Europeanen geslagen en verscheidene Maleiërs en politieagenten gewond. Twee gewonde Maleiërs en twee Chinezen werden het ziekenhuis gebracht. Laat in óe dag beheersten de oproermakers een deel van Oostelijk Singapore, waarzij de moskee omringden. Mohammedanen met bebloede zakdoeken om de hals leidden de oproerige menigte. Een politiewagen en twee taxi's werden in brand gestoken in de nabijheid van de moskee. In kleine groepen verspreide Moham medanen gingen er met stokken en lege flessen op uit om bepaalde vernielingen aan te richten en brand te veroorzaken Nog twee personen in auto verdronken Zaterdag is de 40-jarige aannemer J. Wolting uit Dalen (Dr.) vermoe delijk door gladheid van de weg en de dichte mist bij Zwinderen met zijn auto de Verlengde Hoogeveense vaart ge reden. De heer Wolting alsmede zijn boekhouder de 20-jarige A. Plas, even- uit Dalen, werden levenloos uit de wagen gehaald. De heer Wolting was ge huwd en vader van vijf kinderen. Denk aan de waterleiding als er vorst komt Nu de nachtvorsten weer hun intrede gaan doen wordt het voor de huisvaders om te controleren of de hoofdkranen de waterleiding goed werken, zodat de leiding kan worden afgetapt. Als het straks kouder wordt moet men de water met stro of oude kranten afdekken. Buitenkranen kan men het best door een afzonderlijke stopkraan de hele winter buiten werking stellen. De waterleiding bedrijven hebben thans een propagan dacampagne georganiseerd om de onmis bare medewerking van het publiek te verkrijgen. Beëdiging Marine-officieren Woensdagmiddag 13 December hall twee zal de commandant van de Marine kazerne Den Haag, kapitein-luitenant ter zee B J Velderman, op het voorterrein van <i«» Oude Alexanderkazerne de adel borsten van de electro-technische dienst der 1ste klasse KMR J P. V. Gielos, E. W. Gröneveld en K. Bijkerk en de offi- cieren-Marva der 4de klasse KMR mej. L. Cosse en mej D. M. Lanen beëdigen. De plechtigheid wordt opgeluisterd door de Marinierskapel die na afloop met tam boers en pijpers en een detachement van de Marinekazerne Den Haag een militaire wandeling door de stad zal maken. Naar oplossing voor fietsen berging bij de stations De Ned. Spoorwegen zijn voornemens in het komend voorjaar een oplossing te zoeken voor het tekort aan fie'-sstallings- ruimte aan de Haagse stations. Zowel bij het Holl. Spoor als het Staatsspoor zal onder de overkapping buiten het eigen lijke station gelëgenheid worden gescha pen voor het stallen van 350 500 fietsen. Minister LiefUnck. de Australische ambassadeur e v.a. zaten in A'dam aan een diner aan t.g.v de opening van een informatiebureau voor Australië en Nieuw-Zeeland aan het Rokin 58 te Amsterdam. WEERBERICHT Wisselend bewolkt Tot morgenavond verwacht De Bilt: Wisselend bewolkt met enkele buien, hoofdza kelijk m de kustgebieden. Matige en langs de kust af en toe vrij krachtige wind. overwegend tussen West en Noord-West. Vannacht op beschutte plaatsen lichie nachtvorst, overdag dezelfde temperaturen als vandaag (Opgemaakt te 10 uur). ZON EN MAAN. Dinsdag: zon 8.39—16J8; maan 1157— 19.55 uur. 16 Dec. EJC

Nieuwe Leidsche Courant | 1950 | | pagina 1