nieuwe leidsche couhant zaterdag 9 december 1950 TEEN DIEREN Gisteren, Leijenaars, ben ik eens naar de veemarkt wezen kijken. Het was schoon weer, zoals ge U nog wel her inneren zult, want een strakke blauw grijze lucht spande zich over onze goede stad en een braaf zonneke verkwikte onze koude botten. Denk niet, lieve lezer, lezeres, dat ik nog nooit eerder tussen koebeest en big, gans en schaap rond de molen „De Valk" geslenterd heb. Ik ben er meer dan eens te gast geweest en steeds weer, ook gis teren, moest ik mij ergeren aan de wijze, waarop de sterke, onverschillige en su perieure mens omspringt met het weer loze dier. Men slaat met dikke stokken op zachte koeiensnuiten, men smijt met lammetjes, zodat ge elk ogenblik vreest dat zo'n teer, rank pootje breken zal, men perst biggen in een hok alsof het levenloze sardienen in een blik wa ren. Koeien, zo uit de warme stal, ston den onbeschut in de koude wind en in een kleine mand zaten een twintig kip pen zo opeen, dat zij amper ruimte had den om adem te halen. De mens i* efficient geworden, in zijn handel en wandel. Waarom tijd uermor- sen, wanneer een koe onwillig een vreemde wereld in stapt en nerveus aan het touw trekt? Er is immers de knup pel? Waarom een mand of wat meer voor hef pluimvee, wanneer men het met één afkbn? De mens is efficient geworden, daarom: tijd is geld. Haast, haast e eens haast. Zo is het hele leven. Door onze haast en de daarmee gepaard gaan de nonchalance ten opzichte van derden, pijnigen wij onze naaste. Lopen wij over eikaars ruggen. Trappen wij op eikaars hart. Kwetsen wij eikaars eer. Zo is het leven. Zo is het leven ook-op de vee markt. Er is, vind ik, altijd iets vernede rends in, wanneer ge als weldenkend mens op zo'n publieke beestententoon stelling loopt. Iets vernederends, wanneer ge ziet hoe de mens zijn superioriteit bo ven het dier misbruikt. Hoe hij zijn macht misbruikt. O nee, laten we alsjeblieft niet sentimenteel worden en met koud weer ons hondje schoentjes van fluweel aantrekken. Maar een gezond respect voor het dier. dat mede een onderdeel is van een schone en doorgaans onbegre pen schepping, is plicht. Ook wannee dat dier over een uur naar hei abattoir zal gaan. Er is eens iemand geweest, die gezegd heeft, dat men de ware mens leert ken nen in zijn omgang met het dier En is het. Niet in zijn omgang met de andere mens. Want tegenover onze naaste, die met een zelfde intelligentie begiftigd is als wijzelf, dienen wij ons te camoufle ren, willen wij ons lelijke binnenste niet tentoonstellen. Onder elkaar dragen wij een masker. En, als ge gevoel voor humor en ironie hebt, ziet ge in dat masker een mombakkes, met belachelijke makende trekken. Maar tegenover het dier, dal zo ver beneden ons staat en geen appèl heeft, dat inferieure wezen dat geen cri- tiek kent menen wij behoeft men niet te acteren. Tegen hem zijn wü ruw, als we ruwhartig zijn. Zijn we wreed, als we sadist zijn. Zijn we sentimenteel, als we een gevoelerige aard hebben. ■Daarom is een rondgang over de vee markt zo leerzaam. Ge leert er de mens kennen, in al zijn ondeugden, die hij buiten de veemarkt keurig onder de j camouflage-netten van fatsoensbegrip en utiliteitsoverweging heeft weggestopt. ..DATT FR1EST" Restauratie gevelstenen „koude hoek" (Oude Vest 239) i het einde v OM DE DRIE GEVELSTENEN a plein, is het overgeleverde volksverhaal geweven 1 de Oude Vest, nabij het Haven- strenge winter, waarin het zó zou hebben gevroren, dat in één nacht al het water rondom Leiden was dichtgevroren en het ijs zó sterk was, dat op de Oude Vest en de Herengracht niet alleen kon worden geschaatst, maar dat zich daarop ook een ar met een paard kon begeven. Het gehele gebeuren staat op de gevel steen afgebeeld, met de schaatsenrijders en de ar met bepluimd paard als hoofd motief. Verder: de walkant van waar schijnlijk de Oude Singel, hoek Hout markt, bij de Zoutkeet. Een kale boom en de Hollandse vlag voltooien het ge heel. De gevelsteen wordt aan weerszij den geflankeerd door twee cartouches (Advertenties) met het veelzeggende opschrift: DATT FRIEST". In de volksmond heet de plaats nog steeds de „koude hoek". Dat deze bena ming wel bijzonder toepasselijk is, zal ook nu nog iedere Leidenaar volmondig beamen. De gevelstenen bevinden zich thans in de zijgevel van het lompenpakhuis van de heer E. J. Veldhuijzen. Voorheen maakten zij deel uit van een woonhuis gevel uit het begin van de 17de eeuw. Het huis werd omstreeks 1770 afgebroken en de gevelstenen werden in een soort tuinmuur herplaatst. Deze tuinmuur moest in de tweede helft van de 19de eeuw plaats maken voor de huidige gevel, waarin de stenen weer werden ingemet seld. Dezer dagen heeft de Vereniging „Oud- Leiden" op verzoek en met medewer king van de eigenaar de stenen laten restaureren en de afbeelding opnieuw doen polychromeren. Het werk werd op vaardige wijze uitgevoerd door de huis schilder P. J. J. Duyndam Jr alhier. Luxemburgse archaeologen bezoeken Leiden Van 12 tot 23 December zullen enige archaeologen uit Luxemburg, in het kader van de Luxemburgse-Nederlandse culturele samenwerking, de gast zijn van de rijksdienst voor oudheidkundig bo demonderzoek te Amersfoort. Excursies worden gemaakt naar de voornaamste verzamelingen, zoals die in het Rijks museum van Oudheden te Leiden. Op 14 December zal in Amsterdam een confe rentiedag worden gehouden. Modieus thee-uuitje De Haagse dames zullen volgende week haar theeuurtje in Regina modieus ge reserveerd krijgen; Iedere middag wordt wie donker, maar weinig levendig er nl. een show van ongeveer 20 model- bezit, kan door een henna-behande- len gebracht, verzorgd door Galeries ling de koperrode weerschijn van Titiaans Modernes. Twee mannequins, een blond bewijs, dat U niet voldoende waarde hecht aan een verzorgd uiterlijk. Niet alleen de werkende vrouw, ook de huisvrouw staat midden in de samen leving. Vooral op de as. feestdagen ver wacht men iets van U. Een goede per manent behoeft niet duur te zijn. De Perma-tièda is een originele lauwe per manent (z.g. vloeistof-permanent), waar bij verbranden is uitgesloten. De warmte graad stijgt niet hoger dan 70 0 C., terwijl de andere methoden U doorgaans onder een hitte van ongeveer 150 C. doen zuchten. Bovendien garandeert de nabe handeling met Lait spécial lactogel tin- begrepen in de prijs van 15,U een glanzend en veerkrachtig kapsel, dat in de schijn van het kaarslicht tot een dia deem van schoonheid kan worden. Ook geblondeerd haar verdraagt deze methode, omdat het systeem gebaseerd is op de persoonlijke eigenschappen van ieders haarsoort. Voor haren, die vroegtijdig grijzen, zijn thans zeer goede, transparante verven, beschikking. VISSERI1GOLF Weinig perspectief voor huwelijk België-Nederland Uitbreiding van de weerberichtendienst beroemde vrouwenportretten benaderen. Het haar blijft er glanzend bij en is legen alle weersomstandigheden en tegen vassen bestand. Tegen de tijd, die U met een goede haarbehandeling voor de feestdagen kwijt bent, behoeft U niet op te zien. In o ;alons wachten acht kapsters op U ;en gezellige en op volledige service gestelde omgeving. Zelfs Uw kopje thee of koffie behoeft U niet te missen. Onder deze omstandigheden vlug klaar zijn, zou zelfs wel eens een kleine teleurstelling oor U kunnen betekenen En wenst U een speciaal avondkapsel Belt U dan tijdig op. Wij staan geheel lot Uw beschikking met een schat var •rvaring, ook op dit gebied. STEENSTRAAT 57 BREESTRAAT 10 LEIDEN BALJUW J TELEFOON 21721 TEL. 20477 Tentoonstelling van „De Zanger" mag er ook ditmaal zijn M. J. Verhagen heeft eerste meesterzanger De vanmorgen geopende tentoonstel ling van de eerste Leidse vereniging kanarieliefhebbers en vogelbescherming „De Zanger" in „Royal" mag dan kwan titatief minder zijn dan de voorgaande, kwalitatief staat ze op een zeer behoor lijk peil. Voor de liefhebbers (sters) valt er veel te genieten. De keurmeesters deelden na rijp be raad de volgende prijzen uit: Klasse 1, 4 vogels E K. 1950: 1. M. J. Verhagen, 319 pt. en W.B.; 2. B. Blanken- stein, 317 pt. (na loting); 3. M. J. Verha gen, 317 pt. (na loting). Klasse 2. 2 vogels E K. 1950: 1. L. La- court, 159 pt. en W.B.; 2. R. van Drump! 158 pt3 Joh de Voigt. 147 pt Klasse 3. 1 vogel E.K. 1950: 1. M. J. Ver hagen, 81 pt. en W.B.; 2. R. van Drumpt, 75 pt. (na loting); 3. L. Lacourt, 75 pt. (na loting). Klasse 4, overjarig E.K.: 1. M. J. Ver hagen. 82 pt. Henri Welbooren De heer Henri Welhooren is geslaagd voor het examen zang van het Kon. Con servatorium te Den Haag. Tevens legde hij met goed gevolg het solo-exame in verband waarmee hij Vrijdag 15 Dec. o.s. in het gebouw voor Kunsten en itenschappen te Den Haag zal optreden met orkest o.l.v. Willem van Otterloo. Men deelde ons mee. dat voor dit concert geen kaarten meer verkrijgbaar zijn. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN. GEBOREN: Bart J A, z. van K H Riel en W Prins; Arnold E, z. van J de Roode en E Rogier; Johannes Th, z. v S. Corba en H B Wyland; Neeltje, d van J Jager en J Kleijne; Johanna A, d. van D van der Voort en D Berkheij; Franciscus J. z. van A J van Veen en P J Semp; Ro nald, z. van A v d Valk en H. Hoek. OVERLEDEN: M G H Karremans, dochter, 8 jr; E. Schenkeveld, wed. van v. Aalst, 83 jr; L Monster, huisvr. v. de Vos, 67 jr; H M PHlekers, huisvr. van v d Reijden, 75 jr; A Wiggers wedn, 78 jr; E Ligtvoet, wed. v. Duk 74 jr. Een dokter nodig? De Zondagsdienst der huisartsen wordt waargenomen door de dokters Van Alphen, De Haan, De Jager, Sneep en Stoffers. Dokterstelefoon 22222. Welke apotheek? De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken te Leiden wordt van Zaterdag 9 Dec. 13 uur tot Zaterdag 16 Dec. 8 uur waargenomen door apotheek Duyster, Nieuwe Rijn 18, tel. 20523, en de Doeza-apotheek, Doezastr. 31, tel. 20313., Klasse 5, 1 vogel vrij; 1. R. van Drumpt, 88 p. Klasse 6, keurklasse (A) E.K. 1950: 1. J. Schouten (Goud Isabel), 88 pt.; 2. W. Zitman (Citroen Oranje) 87 pt. Klasse 7, kleurklasse B: 1. J. Schouten (Citroen), 88 pt. Eerste meesterzanger: M. J. Verhagen, 90 pt. (medaille van B. en W.); tweede meesterzanger: B. Blankenstein, 85 pt.; derde meesterzanger: M. J. Verhagen, 84 pt.; zilveren Bondskooi: L. Lacourt, 13 pt.; mooiste kleurvogel: J. Schouten, 88 p. donker type, tonen originele ja ponnen van Jacques Fath en Christiaan Dior. Mevrouw Catharina van Gelder geeft hierbij modetips, waarbij in het bij zonder aandacht zal worden geschonken Wanneer het blijkt, dat de Haagse dames zulk een modieus theeuurtje ap preciëren, zullen deze in het voorjaar worden voortgezet. Gisteravond vierde de Geref. J. V. Jachin" te Leimuiden haar zestig-jarig bestaan. De heer P. Rietkerk Sr overhandigde de voorzitter, de heer J. Vonk, namens alle oud-leden een serie studieboeken. Rechts van de voorzitter (zit tend) prof. dr K. Dijk (Foto N. van der Horst) Geref. J.V. „Jachin" te Leimuiden vierde zestigjarig bestaan Prof. dr K. Dijk: „Wie geloof!, kent geen Duinkerken" HEEFT Dr JAN SCHOUTEN NIET EENS GEZEGD, dat hij zijn tegenwoordige positie mede aan dc J.V. heeft te danken? Bedoelde de 80-jarige heer P. Riet kerk Sr, oud-lid van de J.V. „Jachin" te Leimuiden gisteravond niet hetzelfde, toen hü op de diamanten-jubileum-avond van deze vereniging opmerkte, dat de J.V. een „oefenschool." is, waarop wel degelijk Iets valt te leren? de Géref. Kerk een goede avond geworden, die werd geopend door de voorzitter, de heer J. Vonk. Deze kte op, dat ondanks een andere pro gramma-indeling aan de cis van dc tijden aangepast de J.V. nog is al: zestig jaar terug. - De heer Rietkerk, in Mei 1891 lid ge worden en ook voorzitter geweest, bood de vereniging namens alle oud-leden stapel boeken aan een prachtige winst voor de bibliotheek. De secretaris, de heer T. Verhoef, gaf ;n kort overzicht van de afgelopen 60 jaar. waaruit wij hoorden, dat de J.V. aanvankelijk enkele jaren onder kerke lijk toezicht stond, wat nu nog niet wordt betreurd, dat zij zich spoédig heeft aan gesloten bij de Bond en dat eenmaal de kas is gestolen. „Het ideaal bewaard"; Over dit onder werp sprak prof. dr K. Dijk; die begon de opmerking, dat op 4 December in Leimuiden iets groots is geschied. Waarom iets groots? Omdat- alles, wat Leidse vrouwen overvallen door kolendamp Onlustige veigctdeiing in Levendaal De vergadering van de afdeling Leiden in dè; Ned. Christen-vrouwenbond, ^ie gisteravond in het wijkgebouw „Leven- daal"" werd gehouden. heeft een onge- i verloop gehad. Het bleek, nadat enige tijd had geluisterd kooklerares van de N.V. Oliefabrieken F. Duyvis Jr te Koog aan de Zaan, dat meeste vrouwen zich niet wel voel den. De een was duizelig, de ander had hoofdpijn, een derde klaagde over hart kloppingen. En toen men ging lopen, wa: dc gang der dames vrij wankel. Het raadsel was spoedig opgelost. Er hing in de zaal kolendamp, wa oorsprong lag in een grote kachel. On middellijk werd alarm gemaakt E.H.D. was spoedig ter plaatse. Deze heeft verscheidene dames zuurstof laten inhaleren, zodat ook zij na enige tijd lopend hun woning konden bereiken. De E.H.D. deelde ons vanmorgen dit geval van kolendampvergiftiging niet van ernstige aard was. Gelukkig is, dat de ongeveer 20 aanwezige dames er spoe dig werk van hebben gemaakt. Met de consternatie viel het ook 'nogal len waren enigszins bedwelmd, zodat de smart gedeeld werd en dus halve smart Van de verkoop van goederen, Twiet, twiet, twiet in Aviiauna... Concert Sempre Qrescendo' Deze keer zijn wij niet naar de Stads gehoorzaal getogen om de jaarlijkse "uit voering van „Sempre Crescendo" bij tc wonen, maar naar de bovenzaal var Avifauna. Wanneer men gezocht heeft naar een entourage, die het concert tegelijk feestelijk en intiem karakter zou kupnen geven, is de keuze uitste kend geweest. De zaal is versierd met palmen, het dak hangen bloembakken; er is sfeer van huiselijkheid en tegelijk charme en distinctie. Het rieten doet oud-Hollands aan, toch Is er in de aankleding van de zaal iets ondefinieer baars cosmopolitisc'n. De rieten stoelen, los gegroepeerd, geven het geheel ongedwongen karakter. Men voelt zich hier veeleer de gast van een rijke kunst beschermer dan bezoeker van een eert. Het Is voor een dirigent een moeilijke taak om met een dilettanten-ensemble, van de samenstelling uiteraard ieder jaar wisselt, steeds weer verzorg de uitvoeringen voor te bereiden Wan neer bekende orkestwerken worden ge speeld. maken de luisteraars onwille keurig vergelijkingen met uitvoeringen door beroepsorkesten, al weten zij ook, dat zulke vergelijkingen misplaatst zijn. Het was daarom heel goed gezien van Stotijn om enkele weinig bekende wer ken op het programma te plaatsen. Wij hoorden oud-Italiaanse dansen, bewerkt door Resphigi, vyf korte stukken van Guy-Ropartz en een Eglogue van Ra- baud, werken die mén in de concertzaal zelden of nooit hoort en die toch de moeite waard zijn. Uit de met oprechte musiceervreugde1 gespeelde stukken onder leiding van de j altijd jeugdige Stotijn is gebleken, dat j er dit jaar weer heel hard en met ent housiasme is gewerkt. En daar gaat het om. De zin van een dilettanten-orkest is niet, te concurreren met beroeps musici. maar voor plezier te musiceren en zich onder uitstekende leiding muzi kaal te ontwikkelen. De fluitist D. T. Meursing onder scheidde zich als solist in het concert in G van Mozart en de pianist P. A. Greve in twee dansen van Debussy. Een zeer geslaagde en uitstekend be zochte avond, waarop Stotijn en Sempre met voldoening kunnen terugzien. Hcnnie Schouten. vaardigd door de dames van de Magda- lenakraris, .kwam niet veeL terecht, de. dame_s. hebben toch genóten van de voordracht en demonstratie van-de kook lerares. Geen wonder: zij mochten i dan ook zelf proeven Het Jonge Geluid" De heer M. J. F. Robyns zal Donder dagavond 8 uur in gebouw Rapenburg 59 voor „Het Jonge Geluid" spreken over: Schilderkunst in de middeleeuwen", zal tevens worden gemusiceerd. Een halve eeuw getrouwd Het echtpaar C. Beij-Otgaar. Bloemis tenlaan 17, hoopt 19 December 50 jaar getrouwd te zijn, Maandag beslissing over Bertha Maandag komt de beslissing over het bezit van Bertha voor een uit drie bestaand hof van beroep te Singa pore, aldus A.P. Het zal het verzoek be handelen van Aminah en de Maleise „echtgenoot" om het vonnis van rechter Brown, waarbij Bertha aan haar moeder werd toevertrouwd, op te schorten. Pleegmoeder en „echtgenoot" hopen op die wyze te verhinderen, dat Bertha door haar moeder naar Nederland wordt ge bracht, voordat het hof van beroep over de hoofdzaak beslist. Het hof van beroep bestaat uit opperrechter sir Charles Mur- ray-Aynsley en de rechters Lionel Evans Paul Storr. Mevr. Hertogh en Bertha zullen niet in rechtszaal aanwezig zijn, doch de be slissing afwachten in het klooster van de Goede Herder. Naar men weet, hoopt mevr. De Her togh Maandag met Bertha naar Neder land te vertrekken. betrekking heeft op Gods Woord onderzoek daarvan iets groots is! Spr. noemde het in de eerste plaats eer nade Gods, dat de jongelingen zich tijds wilden verenigen om Zijn Woord nader te leren kennen. Daarnaast voor heel het kerkelijk leven van bijzon dere betekenis. Spr. zag een groot verschil tussen ideaal en illusie. Het laatste is iets, wat niet is te verwezenlijken. Het ideaal leend aan de realiteit zelf. Waarom zal men zich druk maken over eigen komst of positie? God is immers Koning. Bravour of overmoed behoeven hier aan te pas te komen. Geloven is: staan in de „amen-verhouding" tot Hem. Het ideaal kan worden bewaard indien het wordt gesteund door het hoogste ideaal de dienst aan God. Spr. achtte de op richting van grote vertroostende beteke nis. Evenals bij de oprichting Bond was er een idealisme; men staan, dat God een roeping heeft. Is het ideaal bewaard? Dit houdt in, dat het met hart en ziel en volle overtuiging wordt vastgehouden. Wannéér Schriftstu die niet meer het eerste en het laatste gaat het mis. Vooral tegenwoordig is het werk nog zo nodig. Er is gebrek aan beginselvaste mensen. Veel gaat achter uit, omdat principiële studie vaak dwijnt'. Spr. wekte de ouders op. m leven met het werk der jongeren. Tot prof. dr Dijk kernachtig: „Wie gelooft, kent (bij wijze van spreken) geen Duinkerken." Een lange rij van afgevaardigden is nog aan het woord gekomen. Zo sprak namens de kerkeraad de heer A. v. d." Blom, de heer H. Snaterse voerde het woord namens de Ring Woubrugge J.V. „Soli Deo Gloria", mevr. C. Blomvan Harten namens vereniging „Bij de bron", en de heer H. tns de mannenvereniging „Cal- Het slotwoord werd gesproken door de heer C. G. Karssen, secretaris van de afdeling Zuid-Holland. Spr. had zijn on derwerp getiteld: „Jan Fuselier" en maakte een vergelijking tussen een sol daat, die een instrument is van zijn re gering en een Christen. Het J.V.-werk is gericht op God en er ligt een enorme roeping: bereid te zijn voor Zijn dienst. De vooruitzichten voor een spoedige totstandkoming van een huwelijk tussen de beide geliefden België en Nederland zijn er de laatste weken bepaaldelijk niet beter op geworden en het is de vraag, of de lange verloving hieraan niet enigermate schuldig is. Een verloving, die zich van het begin af kenmerkte door onmiskenbare wrijving op diverse pun ten tussen de „aanstaanden" en die de afgelopen week op een geruisloze uit barsting uitliep. In de Kamer is er bij de begroting over gepraat en 1 Januari 1952 noemd als datum, waarop de vrije uit- wisseling van visserij-producten tussen beide landen een feit zou worden datum, die trouwens al lang als ei morgana boven de vele besprekingen heeft gehangen. Maar het lukt niet. De Belgische sery ziet heel weinig heil in deze zaak diverse, van haar standpunt uit bekeken vrij plausibele redenen. Daar is het schil in sociale druk op de beide zu bedrijven en het daaruit voortvloeiende loonsverschil. Daar is de minder gunstige positie van onze Zuiderburen zichte van de belangrijkste Noordzee- gronden, waardoor de Belgische vis het meestal moet afleggen tegen de Neder landse, zowel in kwaliteit als in prijs. De kwaliteltsargumcntatie zal door de Belgen niet zo grif worden aangevoerd, want het is geen direct compliment de verzorging van de vangst aan boord en in de markt. De andere argumenten komen daarentegen steeds weer in d£ besprekingen voor en er blijkt maar heel weinig, aan te doen te zijn. Zelfs wanneer de datum van 1 Janu ari 1952 gerealiseerd zou kunnen wor den, moet er, zoals de handelingen der Tweede Kamer over het betreffende de bat vertellen, „nog een goed jaar verder gesukkeld worden". Gesukkeld met de belemmering van slechts twee grens overgangen: Wüstwezel en Antwerpen- haven. Op een vraag, of dit allemaal niet wat vlugger en eerder uit de wereld ge holpen kan worden, zouden de bovenge noemde Belgische redenaties weer tt berde gebracht kunnen worden. Er dringt zich echter een vraag op, die niet zozeer uit handelstechnisch oogpunt als wel uit de normale logica otsproten, is: Wanneer de vrye concurrentie van de Nederland se vis op de Belgische markt wordt los gelaten, zal er dan geen natuurlijke en wellicht hoognodige sanering plaats heb- dat Belgische bedrijf? Zal het zich dan niet uit lijfsbehoud moeten passen bij het ongetwijfeld economischer werkende Nederlandse bedrijf? En zulks niet in het onmiddellijke voordeel an beide partners zijn? De weerberichtendienst, de rechter hand voor de visserman zal met ingang vanavond een aanzienlijke uitbrei ding ondergaan. Niet alleen, dat het weerbericht voor de Noordzee via Sche- veningen Radio veel uitgebreider wordt doorgegeven om negen uur 's morgens acht uur 's avonds, maar de vi serij krijgt een eigen weerbericht schepen -bij IJsland zijn, zal ook daar voor gezorgd wor-den.;- -F. Tzonne Maandag naar Engeland. De teerling is geworpen: de verre visserijtrawler Tzonne zal zijn vis. uit de Barendszee niet in IJmuiden Engeland laten afslaan. Het schip stoomt met 2000 kisten,hoofdzakelijk gul en kabeljauw, naar huis en gisteravond werd bekend, dat de reder de Engelse markt aantrekkelijker vond dan de IJmuidense, met het oog op de vele sche pen. die in de loop van de volgende week hier worden blnnenverwacht. Lucia Steinbach debuteert bij de N.W.B. Tekenares van het gobelin der dagelijkse vreugden Het is verrukkelijk eens een keertje te mogen vluchten voor de problemen- van onze gekwelde 'tijd en heel te mogen genieten van de kleine vreugden, die het leven gelukkig nog altijd te geven heeft. De jonge Leidse schilderes, Lucia Steinbach, die van he den af exposeert in de Ned. Wetensch. Boekhandel, heeft de blij-makende gave die kleine vreugden op charmante en trekkelijke manier- voSr ons te kunnen noteren. En niet aUeen charmant, maai ook technisch ter zake kundig. Zij ont ving haar opleiding aan de Haagse Aca demie voor beeldende kunsten. Haar leermeesters waren o.a. Paul Citroen Henk Meier. Het best is Lucia Steinbach in haa,r illustratief werk, waarbij men van een eigen handschrift kan spreken. Het is spontaan en levend. Diepte van gedach ten moet men er niet in zoeken. Wel de vreugde om een mooie avondhemel, het plezier om fonkelde stadslichtjes, het ge il terras in de Haute noegen De olieverven zijn moeilijker tot stand gekomen. Toch bereikt Lucia Steinbach ook hier soms die losse en blijde sfeer, die haar zo goed ligt. We denken aan „Hortus" en het vrolijke stilleventje van „Appels en tomaten". In „Pieterskerk" heeft zij al iets vastgelegd van de eigen sfeer van zulk een blanks kerkgebouw; hier bleef het niet by een zuiver per soonlijk noteren van herinneringen. De tentoonstelling werd gisteravond ingeleid door mej. J. Jonquière, Lucia Steinbachs leermeesteres op de middel bare school. Zij wees er haar gehoor op, dat men bij deze schilderes nog aar begin staat van een kunstenaars-loop baan en -ontwikkeling. Misschien zal het aan problemen rijke leven haar doen rijpen tot een die helderzienden, die de wereld spiegel voorhouden. Mocht dat niet zijn, dan zal toch dit ongecompliceerde en blijde talent zijn vruchten aan opti misme opbrengen. Er was voor dit debuut de schilde res exposeerde tot nog toe slechts in het verband van de Haagse Kunstkring veel belangstelling. Het welkomstwoord werd gesproken door de directeur van de N.W.B.de heer J. Vervoort. Bloemen- Kriest verzorgde op artistieke wijze de „verluchting" met een aantal fijne bloem stuk j es. C. Th. R. Voor de komende dagen iets drukker. De volgende week zal een iets leven diger beeld aan de IJmuidense afslag geven. Verwacht worden: Maria van Hat- tum (30), Thorina (30), Sumatra (30), Flamingo, Alkmaar, Zeelandia, Petten, Limburgia, Batavia en Vikingbank. De tusen haakjes geplaatste cijfers geven de vertrekdatum in November aan; de ande re schepen zijn op 4 December naar zee vertrokken. Loggers met haring. Gisteren kwamen van de haringgron- den binnen: VI 83 met 200 kisten verse haring, VI 166 met 250, VI 70 met 450, Kw 3 met 175, Sch 15 met 350, Kw 56 met 220, Kw 170 met 125, Sch 116 met 325 en Kw 176 met 450. Uit en thuis. Op 7 December gingen vier trawlers naar zee; op 8 December vertrokken: Kw 12 en Kw 189. Dezelfde dag kwamen binnen: Kw 56. Kw 170 en Kw 176. IJmuiden een feuilleton. De historie van deze week heeft zich gisteren voortgezet; er was weer eens heel weinig verse vis en de handel was gelijk de vlieg, die op de honing van de 300 kisten aanvloog. Grove tong bracht daardoor van 2.752,60 per kilo op, en grove slips haalde de 1,40; de kleine schol I bracht het tot 66 en schol II be woog zich tussen 36,50 en 61 naar ge lang van kwaliteit en sortering. De 1260 kisten haring, die uit het Ka naal werden aangevoerd, waren hoofd zakelijk ijl en de prijs viel over 't alge- t mee. Het plafond van de prijs werd al bij 15,50 bereikt en een paar slechte partijen werden zelfs tot de vis- meelfabriek veroordeeld,. Makreel was er practisch niet en een paar kisten kleintjes konden het dien tengevolge nog tot 17 brengen. Van de haringloggers werd de Sch 15 de hoogste besommer met 4500. In hachelijke positie. De Sch. 333 van de rederij A. van der Zwan verkeerde gistermorgen om half 10 bij het binnenlopen van de Scheveningse haven in een benarde positie, toen hét schip juist voor de havenmond muurvast de grond kwam te staan. De redding boot „Arthur" was direct bij de hand. Slecht weer op de maidentrip. De nieuwste trawler van de Marezaten, Elie Chénivière, heeft het niet zo best gedaan op zijn eerste reis, wat vooral het slechte weer te wijten is. Maan dag komt de grote jongedame met ruim 400 kisten aan de afslag, t.w. 140 schelvis, koolvis, 70 wijting, 30 radio, 40 stokke en 80 stijve kabeljauwen. De Haarlem heeft wat meer en wel 400 schelvis, 130 witte kolen, 100 gewone kolen, 360 makreel, 80 wijting. 80 stokkebit en 80 tijve kabeljauwen. De Antje. die Maan dag komt, gaf nog geen vangstspecificatie Claesje 'en Bloemendaal pechvogels. De trawlers Claesje en Bloemendaal, die Donderdag naar zee vertrokken, heb ben het geen van beide ver gebracht. De Claesje -is met eep zuigermankement in Aberdeen binnen gelopen en de Bioemen- daal klaagde gisteravond, over een lekke ketel. De meester zal proberen het euvel te verhelpen en als dat niet lukt, zal ook de haven van Aberdeen worden opgezocht. Magere Zaterdag. Vandaag was er geen trawler aan de IJmuidense afslag te bekennen; een paar haringloggers en kotters hadden het rijk alleen, zodat er weer hoge prijzen zijn gemaakt. Wesiduitse haringaanvoer invoer van haring in West-Duits- land bedroeg tot 1 December 427.559 kantjes tegen 377.320 kantjes in 1949. Scheveningse activiteit Op de Scheveningse sleephelling zullen drie motorkotters worden gebouwd. Het eerste vaartuig zal vermoedelijk nog vóór Nieuwjaar op stapel worden gezet. De tewaterlating kan volgend jaar zomer worden verwacht. Exportcontingent voor België In December zal naar onze Zuider buren geëxporteerd mogen worden: 225 ton zeevis, 10 ton ongepelde en 5 ton ge pelde garnalen. KW 24 vastgelopen in IJmuidense haven Vanmorgen c-m 5 uur is bij dikke mist op de kop van de Vissersbaven aan de Zuidzij vastgelopen de KW 24. De logger KW 84 heeft geprobeerd, het schip vlot te krijgen, maar dit is niet gelukt en later heeft nog een bootje van de firma Donkersloot uit IJmuiden vergeefs ge poogd de „24" uit haar benarde positie te bevrijden. Vanmiddag, als het hoog water is, zul len sleepboten de pogingen met wat meer paardekrachten voortzetten. De mogelijk heid is niet uitgesloten, dat de boot enige schade aan de voorsteven heeftopgelopen beneden de waterlijn. Een dokbeurt zal dar. ook geen overbodige weelde blijken te zijn. Inauguratie prof. dr L. J. Oosterhoff De praktijk der theorie in de organische scheikunde NAGEKOMEN' PREDIKBEURTEN ZOETERWOUDE: Ned. Herv. Gemeen te: 10 u. ds Postma, 7 u. Catechismus- prediking. DE KAAG: Ned. Herv. Gemeente: 10 u. geen opgave ontvangen, 7 u. ds Van Leeuwen. LEIMUIDEN: Ned. Herv. Gemeente: 10 u. ds Van Veenen. Geref. Kerk: 9.30 en 2.30 u. dr Van Wageningen van Schiedam. mVA^l'NB,URG: Ned- Herv. Gemeente: io en 6.30 u. ds Baas. Geref. Kerk: 10 en 5 u. ds Nahuis (H. z.owel liet interieur als liet exterieuf van het gebouw der Geref. Kerk (onderh. art. 31 D.K.O.) te Lisse, dat morgen in gebruik wordt genomen, maakt een stijlvolle indruk. Het is naar een ontwerp van de heer M. de Jonge Jr uitgevoerd door de firma Horsman en Co, het biedt plaats aan 180 personen en is voorzien van een gasverwarming. De kerkeraadskamer en het vergaderlokaal kunnen ook als één zaal worden gebruikt. ds Boersema. Door B. en W. van Zaandam werd aanbesteed het aanleggen van een zestal straten en bijkomende rioleringswerk zaamheden m het uitbreidingsplan van zaandam. Hoogste inschrijfster was de |0 Zn te N firma H. Bunschoten Dr L. J. Oosterhoff heeft gistermiddag aan de Leidse Universiteit het ambt van hoogleraar in de scheikunde aanvaard met het uitspreken van een rede over de praktyk der theorie in de organische scheikunde. De plaats, die het theoretisch denken in de organische chemie inneemt, spr. het beste illustreren aan de hand beschrijving van de belangrijkste theorie, de klassieke valentieleer of structuurtheorie, waaraan onder mee namen van Butlerow, Erlenmeyer Kékulé zijn verbonden. Men kan zich nauwelijks voorstellen welk een schat ervaring kan worden samengevat in de organische de structuurformules chemie. Spr. toonde aan, dat men in de chemie geen theorieën moet verwachten van zo fundamentele aard en van zo grote draagwijdte ais de thermodynamica of de statistische mechanica van Gibbsen, de theorie van Maxwell en de quantum- mechanica. Wel maakt men van deze theorieën gaarne gebruik om het inzicht in de chemische verschijnselen te ver diepen. De wijze, waarop dit gebeurt en de evolutie van het chemisch denken, die daarvan het gevolg is, schetste prof. Oosterhoff vervolgens. In de organische chemie wordt de ont wikkeling van een theorie bevorderd, wanneer zij kan worden ingevoegd in de dagelijkse gedachtengang van de chemi cus. Een groot deel van de theorie, die voor de organische chemie van belang is. kan echter slechts dan ten volle wor den begrepen, wanneer men over een 'tennis van wiskunde en theoretische •atuurkunde beschikt, die men bij een chemicus sjechts bij uitzondering zal aantreffen. Moet toekomst zich ook op die gebieden zullen bekwa men? Ten dele is dit zeker het geval en ligt dit, bU een juiste keuze van dc stof, binnen de grenzen van het mogelijke. de andere kant moet men zich af vragen in hoeverre een chemicus de achtergrond van wiskundige en theore tisch natuurkundige begrippen en werk wijzen moet beheersen. Dit probleem Is analoog aan de vraag of men de con structie en de werkingswijze moet ken- bruikt3" dC inslrumenten- die men ge-

Nieuwe Leidsche Courant | 1950 | | pagina 2