Vordering van nieuwe woningen voor de gerepatrieerden noodzakelijk Noorse vistuigindustrie opent offensief JAN SIBELIUS: landschapscomponist NIEUWE LEIDSCHE COURANT 3 VRIJDAG 8 DECEMBER 1950 Wederopbouw in de Tweede Kamer Dit jaaz waarschijnlijk 10.000 nieuwe huizen meer dan was geraamd (Van onze Parlementsredacteur) IK STEM TOE, dat het Nederlandse volk een zeer zware verantwoorde lijkheid draagt voor het lot van de gerepatrieerden. Daarom wil ik een ernstig beroep op ons volk doen, om aan de huisvesting van deze groep te doen, wat er aan gedaan kan worden. Tot nu toe kon de regering tegen over de gemeenten in dit opzicht niet dwingend optreden, doch nu de Wet huisvesting gerepatrieerden door beide Kamers is behandeld, zal dit wel kunnen. Het is inderdaad het beste, var) de nieuwbouw voor de gerepatri eerden een deel in beslag te nemen. Dit is het minst pijnlijk en werkt het snelst. Aldus minister In 't Veld gisteravond ln de Tweede Kamer bij de behandeling van de begroting van Wederopbouw en Volkshuisvesting in antwoord op opmer kingen van de heer Algera (A.R.). Ook de heer Ritmeester (V.V.D.) had over dit onderwerp gesproken. De minister verzette zich tegen het verwüt van de heer Algera, dat hij een aarzelend en niet doortastend beleid op dit gebied te genover de gemeenten had gevoerd. Hij betoogde, dat zijn beleid slechts afwach tend had kunnen zijn. omdat de leiding van deze materie berustte bij de minis ter van Binnenlandse Zaken. Aan alle wensen, die van die zijde tot hem waren gekomen had de bewindsman onmiddel lijk en prompt voldaan. Verschillende sprekers, onder wie de heren Algera en Biewenga (beiden A R.) hadden geïnformeerd naar het besluit, geen rijksgoedkeuringen voor bouwplan nen te verlenen in het tijdvak van 4 Dec. tot 1 Januari. De bewindsman erkende, dat de zaak een beetje uit de hand ge lopen was. Het bekendmaken van de nieuwe (verlaagde) premieregeling heeft een toeloop van aanvragen om te bouwen op de oude (dus hogere) premieregeling voor de fatale datum tot gevolg gehad. Voorts kwam het departement van Oor log met het plan voor de bouw van 1700 woningen, terwijl voor de gerepatrieer den extra bouwvolume beschikbaar is gesteld. Dit alles heeft de arbeids- en materialenmarkt niet kunnen verwerken. Het evenwicht zal echter spoedig her steld zijn. De gemeenten, die hun bouw volume over 1950 door de opschortings maatregel niet kunnen effectueren zul len hiervan echter geen nadeel ondervin- Belangrijker dan de vraag, hoeveel woningen er in aanbouw zijn, achtte de bewindsman het aantal, dat gereed ge komen is. October was een recordmaand: toen kwamen er bijna 5000 klaar. Van Januari t.m. October zijn er reeds 89.600 gereed gekomen en als het zo doorgaat, zullen wij over het gehele jaar 1950 niet ver van de 50.000 af blijven. Dat is 10.000 meer, dan was gepland. Bij de kwestie of aan 's-Gravenhage er Hilversum extra-bouwvolume ten behoe ve van gerepatrieerden moet worden ge geven, zette de bewindsman een vraag teken. Den Haag is binnen 6 a 7 jaar volgebouwd; dit is een van de moeilijk ste vraagstukken, waarvoor wij staan. Met .Hilversum ligt de zaak niet veel beter. Den Haag kwam nogmaals ter sprake D.a.v. het betoog van de heer Andriessen (K.V.P.), die had gewezen op de nood- Zaak, zuinig te zijn met de grond. De minister beaamde dit ten volle, niet al leen omdat op zichzelf al met elke vier kante meter moet worden gewoekerd, doch ook omdat de grondkosten schrik barend stijgen. Dat er in het Bezuidenhout in het her bouwplan minder woningen komen dan voorheen, ligt niet in de toepassing van een meer open bebouwing, doch in het feit. dat voorzien is in de bouw van ciekenhuis en van kantoren. De minister wilde het woningpeil niet drukken, zoals de heer Andriessen vrees de, doch meende wel, dat er behoorlijke differentiatie moest zijn. Voor de vele kleine gezinnen is het niet nodig, woni gen met drie slaapkamers te bouwen. De minister vertelde voorts, dat met de zgn. traditionele bouw, zowel met het oog op de arbeidsmarkt als de materia- lenvoorziening niet meer bereikt kan worden dan de bouw van 40.000 wonin gen per jaar. De rest zal moeten worden aangevuld met systeembouw. Een einde wilde de bewindsman ma ken aan het sprookje, dat de Westelijke provincies zijn bevoordeeld. Dit naar aan leiding van een klacht van de heer Van der Feltz (C.H.) over Zeeland. Alleen Noord- en Zuidholland hebben reden tot klagen: deze provincies zün er zeer „be kaaid" afgekomen. Zuidholland bijvoor beeld bouwde voor de oorlog ruim 11750 woningen per ;aar, in 1948 slechts 3480 en 8405 in 1949 De heren Ritmeester (V.V.D.), Bie wenga (AR.), Van der Feltz (C.H.), Gortzak (Comm Ten Hagen (Arb en Van Vliet (K V P.) hadden nog allerlei andere onderwerpen ter sprake gebracht, waarvan wil met name noemen de huur verhoging, de compensatie hiervoor voor de minst-draagkrachtigen, de bouw van arbeiderswoningen, de werking van de premieregeling en in verband hiermee de kwestie van de onrendabele top van de bouwkosten, terwijl de heer Beernink (C.H.) had gepleit voor de bouw van meer landarheiderswoningen. Daar minister In 't Veld vanmiddag over deze onderwerpen nader zou spre ken, komen wij daar later op terug. Goede vormen bij staking wettelijk geregeld? Tegen het treffen van een regeling cm trent vormen, die bij het stakingsrecht in acht rpoeten worden genomen, staat minister Struycken in beginsel niet af kerig. Deze regeling zou betrekking ten hebben op het in acht nemen vai bepaalde termijn voor het begin va staking, voorschriften voor de stemming over een staking en verplichte pogingen om vooraf te bemiddelen. Een algemeen verbod van staking of aanzetten tot sta king met het doel de economische orde te verstoren, vindt de bewindsman niet nodig, zo blijkt uit zijn antwoord de Tweede Kamer betreffende de be groting. Geen onbillijke zwarte strafregisters Een geheel nieuwe persoonsdocumen- tatie. die o.a. de justitie van vollediger in formaties zal voorzien, is in vergevor derde staat van voorbereiding. Na de in voering zal het strafregister gezuiverd kunnen worden van gegevens die de be trokkene een onevenredig nadeel berok kenen. Daarbij zal men vooral letten op de belangen van hen, die in hun jeugd afdwaalden en zich later hebben gere classeerd. Waarom beperking van toelating tot belastingacademie? Het Tweede Kamerlid Chr v d. Heu vel (A Rheeft minister Lieftinck schriftelijk gevraagd, waarom men de rijksbelastingacademie te Rotterdam slechts wordt toegelaten, wanneer men lid wordt van het studentencorps aldaar Hij verzoekt, deze voorwaarde te laten vervallen voor hen, die bezwaar hebben tegen het lidmaatschap zelf of tegen de ontgroening International© prijsvraag voor de woningbouw In de rede die minister In 't Veld op 22 December in het Rotterdams B< centrum zal houden, zal de minister nadere mededelingen doen over eei ternationale prijsvraag voor de wor (Adv er ten tix, Leeftijdsgrens notarissen weldra geregeld? Over het invoeren van een leeftijds grens voor notarissen zal de commissie- Pitlo binnenkort een rapport indienen Daarbij zal ook een ontwerp van een pensioenregeling gaan. Een regelmatiger toezicht op de boekhouding van notaris sen is in voorbereiding, zo zegt minister Struycken in antwoord op het voorlopig verslag der Tweede Kamer over zijn be groting. Geen dierenbeschermingswet Voor het indienen van een pachtwet wil minister Struycken nog enige tijd de beschouwingen in de vakpers en van de belanghebbenden afwachten. Een alge mene dierenbeschermingswet vindt hij Vooralsnog niet nodig. Hert interdeparte mentaal overleg is echter nog gaande. Benelux-tractaat spoedig aan de orde Over het ontwerp van een Benelux- tractaat hoopt minister Struycken bin nenkort nader overleg te plegen met de vaste commissie voor privaat- en straf recht uit de Tweede Kamer. De bewinds man zal er aan meewerken, dat het verdrag spoedig kan worden gesloten. De Benelux-studiecommissie voor eenma king van het recht behandelt op hel ogenblik het bedrog in het strafrecht en de verplichte verzekering van automo bilisten tegen schade aan derden. Voorts «taan op het programma de koop en be paalde algemene vraagstukken van hei •trafrecht. zo lezen we in het antwobrc ©p het voorlopig verslag der Tweede Kamer over de begroting 1951 van Justitie. PUZZLE- PROMINENTEN Sint is alweer lang verdwenen. Maar drie vangen er nog wat. t Zal hun wel wat troost verlenen, want hun beurs na 't feest is plat le prijs: D. v. d. Gugten-Smit, Drie- plassenweg 16. Katwijk aan Zee; 2e prijs: mevr. Termond, Hoge Morsweg 126, Leidon; 3e prijs: A. W. Chaudron, Trompstraat 30, Leiden. DIT MERK UW GARANTIE! VISSERIfGOLF Dit land staat aan de top als visserijnatie (Van o e Noorse I.E.P.-correspondent) GEDURENDE EEUWEN hebben de Noren de diepzeevisserü beoefend. Behalvt dat de eigen behoefte gedekt was, bleef er altijd een groot overschot bestaan voor uitvoer. De statistieken tonen aan, dat de Noor heden ten dage méér vangt dan welk ander mens ter wereld. De voornaamste vangstplaatsen zijn de Noordzee, de Atlantische Oceaan en de Arctische wateren en dan voornamelijk op ruwe en stormachtige tijden. Het vistuig moet daarom stevig en gemakkelijk te hanteren zijn. De laatste jaren heeft de visindustrle grote veranderingen ondergaan met betrekking tot het nemen van proeven en uitdenken van methoden van rusting op dit gebied en heeft Noorwegen als eerste een even moderne als prac- tische vloot ontwikkeld. De Noorse visserij-industrie betrekt haar uitrusting van een binnenlandse industrie, die door haar onderzoekings werk en grote techniek een belangrijke bijdrage tot de ontwikkeling van de mo derne visserij heeft gegeven. Deze in dustrie is bovendien van een merkwaar dige veelzijdigheid, daar zij tuig levert voor alle vismethoden, die in de Noorse visserij gebruikt worden van vislijn zonder roedetuig tot grote zaknetten er moderne sleepnetten. Vóór de laatste oor log had Noorwegen een aanzienlijke uit voer van vistuig naar de andere Scan dinavische landen. Van 1940 tot werden de huidige fabrikanten geheel in beslag genomen door aanvragen uit het buitenland, dat zijn vloten weer wilde herstellen van de gevolgen van de oorlog. De fabrikanten hebben het vorig jaar echter plannen beraamd om hun oude buitenlandse markten weer te v Met het oog hierop heeft een aantal grote fabrieken een verenigd uitvoerkantoor opgericht: de Norwegian Fishing Gear Ltd. Er schijnen goede vooruitzichten t« bestaan voor de beraamde Noorse uit voerhandel in vistuig. Uit gegevens var sub-commissies der Verenigde Naties er andere bronnen blijkt, dat de visserij hier en daar uitgebreid wordt en tc ontwikkeling komt. waar zij vroeger slechts op een laag niveju stond en geen betekenis voor de handel had. Deze uit breiding wordt bovendien duidelijk weer spiegeld in de vele aanvragen voor boten uitrustingen, die in Noorwegen binnen komen. Het genoemde uitvoerkantoor probeert nu contact te leggen met buiten landse importeurs, met het oog op een uitgebreide export over de gehele wereld. Door haar ervaring en modern uitge ruste fabrieken is de Noorse industrie staat aan de aanvragen te voldoen en de bijzondere uitrusting en vistuigcon structies te leveren, die de verschillende landen nodig hebben. De Noorse fabri kanten zullen tuig fabriceren, dat be stand is tegen alle moeilijke omstandig heden op het gebied van de visserij; de grootte van de vangsten zal hieromtrent de nodige taal spreken, zowel wat betreft het vangen van sardines als van tonijnen, die een gewicht van 300 kg en kunnen bereiken. Tegenwoordig vangt men de tonijn wel in zaknetten,, waarbij dit jaar vangsten van 50 ton een enkele worp zelfs heel gewoon wai in Noorwegen. Weinig leven in de- brouwerij Het was Donderdag bepaald stil in IJmuidense afslag, want er waren m. twee haringloggers met samen 900 kis ten haring en een eenzaam kottertje 50 kisten. De haring stond in hoog zien en noteerde f 21.50; de slechte kwaliteiten gingen voor f 11.70 va hand. Doordat er uiterst weinig tong was, bleek er zelfs nog een stijging i. ■de prijs mogelijk te zijn en deze fijnvis noteerde dan ook f 2.702.60; de grove slips brachten het tot f 1.26 per kilo. De paar kisten schol II, die enigszins laten over de halvloer zwierven, gingen voor f 5921 van de hand en de afslag was al heel vroeg in de ochtend afge lopen. Stille dagen haring Jagen Nu de haringvangsten uitermate ge ring zijn en de prijzen aan de stevige kant blijven, nemen verscheidene log gers in het Kanaal de vangst van hur collega's over, om de buit zo snel mo gelijk naar de afslag te brengen. Dit i; dan ook de enige oplossing om de 150— 200 kisten per schip zo snel en zo ren dabel mogelijk in de markt te brengen. De vaart der schepen Op 6 December kwam binnen: KW 123 met reparatie en op 7 December: KW 12. Naar zee of naar binnen gingen: KW 28, KW 59. KW 2, KW 76. en KW 7. De stilte blUft Vandaag was er weer geen trawler voor de kant te bekennen De kotters en loggers moesten met hun geringe vangsten proberen de felle vraag te be vredigen. Ook morgen komt er geen trawler en de enige aanvoer van be e- kenis wordt door de KW 9 geleverd, die met 500 kisten Kanaalharing aan de markt zal zijn. Havenradarinstallatle te IJmuiden De gemeenteraad van Amsterdam kreeg het voorstel van B. en W. om het aanschaffen en opstellen van haven-radarinstallatie in de haven IJmuiden een bedrag van f310.000 be schikbaar te stellen. Haagse speelclubs zijn geraffineerdste Desnoods wijziging van wet tegen hazardspel De Haagse speelclubs kenmerken zich door een geraffineerde opzet. Daardoor is het moeilijk te bewijzen, dat zij de strafwet overtreden. Veel van deze clubs dienen zich aan als geoorloofde besloten gagelschappen, maar geven in werkelijk heid aan het publiek gelegenheid tot ha zardspel. Wanneer de Haagse politie bij haar optreden tegen speelclubs minder concrete resultaten boekt dan de Amster damse, is dat niet een gevolg van een verschil in inzicht, maar van de moge lijkheid om de schijngevel waarachter de clubs werken te doorbreken. Dit zegt minister Struycken in zijn antwoord de Tweede Kamer over de begroting 1951 van Justitie. De politie en justitie blijven waakzaam. Onlangs zijn nog maatregelen getroffen om in Den Haag de controle te verscher pen. Wanneer mocht blijken, dat met de middelen die de huidige wetgeving biedt het bestaan van speelclubs niet afdoende kan worden tegengegaan, zal wetswijzi ging worden overwogen. Het oprichten van gecontroleerde voet balpools. die niet uitsluitend een alge meen belang dienen, zou pas na ver andering van de wet mogelijk zijn. Over de invloed van de totalisator op het wed den bij paardenrennen valt weinig te zeggen, daar men geen gegevens over de vroegere toestand heeft. Men vermoedt, dat het wedden buiten de totalisator om aanzienlijk is afgenomen. De bruto-ont- vangsten van de totalisator bedroegen vorig jaar ruim 3.5. millioen De meeste deelnemers zetten in' voor het laagste be drag. aldus de minister. Cassatie met overslaan van appèl Nieuwe regeling heeft departement verlaten Om een snellere procedure mogelijk te maken zal het wetboek van burgerlijke rechtsvordering op enkele punten wor den gewijzigd Een nieuwe regeling van de cassatieprocedure heeft het departe ment reeds verlaten. Zij zal cassatie we gens schending van het recht, standaard contracten -en reglementen invoeren evenals de mogelijkheid tot cassatie met overslaan van appèl Een ontwerp voor een kantongereohtsprocedure is om ad vies gezonden aan de staatscommissie burgerlijke wetgeving. Het laat de de thans gebruike- procedure te volgen, Tan antwoord- aan de /er de begroting 1951 mogelijkheid lijke of i aldus de Tweede K; Justitii Reeds 138 doodvonnissen onherroepelijk Geen algemene gratie, wel onderzoek Minister Struycken is niet van plan het verlenen van gratie aan gehele groe pen te bevorderen. Voor alle veroordeel den, dus niet alleen wapendragers wordt echter nagegaan of er nog ongelijke straffen recht te trekken zijn. Vooral aan de zeer zware straffen, die in de eerste tijd na de bevrijding werden op gelegd, zal aandacht worden besteed Tot dusver zijn 133 uitspraken, waarbij de doodstraf is opgelegd, in kracht var. gewijsde gegaan .d.w.z. dat geen verzet, hoger beroep of cassatie meer mogelijk is). In 36 gevallen is de doodstraf ten uitvoer gelegd, aldus het antwoord van minister Struycken aan de Tweede Ka mer over de begroting 1951. Meer vrouwelijke politie officieren Minister Struycken zal in de loop van 1951 en 1952 geleidelijk overgaan tot d-- benoeming van enkele vrouwelijke pc l-Jtie-ambtenaren in hoge rangen ten behoeve van de kinderpolitie. Het gaa de functies officier le en 2e klasse dirigerend officier der rijkspolitie. IJzeren staaf op tramlijn gelegd Voor de Haagse rechtbank werd gister morgen tegen H de H. uit Wassenaar zeven maanden m a. geëist en voorwaar delijke ter beschikkingstelling van de regering met de bijzondere voorwaarde, dat hij zich onder toezicht moet stellen van een psychiatrische vereniging De H. zou onder communistische invloeden een staaf ijzer van een meter hebben neer gelegd op de tramlijn Den HaagLeiden op 20 Maart j.l. Er ontstonden gelukkig geen ongelukken. De verdachte bekende. De verdediger, mr Schuering bepleitte plaatsing in een jeugdgevangenis. Uitspraak 21 December. De officiële ijking door het Nationaal Luchtvaartlaboratorium van de registre rende hoogtemeter heeft thans uitgewe zen, dat Pierre Malotaux van de Delftse studenten aero club 3060 meter op eigen kracht heeft weten te stijgen. De Kon. Ned. Ver. voor Luchtvaart zal deze pres- hoogte- Ongerustheid over samenstelling van Lekwater ongegrond Uitlating van prof. ir mr K. Visser bedoeld om A'dam te wijzen op het ontstaan van zg. Eemmeer (Van een onzer verslaggevers) een open brief aan de gemeente Am sterdam heeft, zoals wij reeds meldden, prof ir mr K. Visser gewaarschuwd voor het onttrekken van drinkwater aan de Lek, omdat zoals hij schreef „de rivier de Rijn, waaruit de Lek wordt gevoerd, in feite het open riool van een belangrijk gedeelte van West-Europa is". Deze uitlating heeft ernstige onge rustheid doen ontstaan in Den Haag. dat immers, zoals bekend is, bezig is het Lekduinplan uit te voeren om Den Haag enkele jaren voldoende drinkwater te bezorgen. Tijdens een gistermorgen gehouden persconferentie, heeft de directeur van de Duinwaterleiding, de heer ir A. J. Gurck, echter duidelijk uiteengezet, dat 'i vrees voor ondeugdelijk drinkwater i de toekomst ongegrond is. Op grond van de sinds 1935 gedane gen waarnemingen, aldus de heer Gurck, en de doot vele instanties ver zamelde gegevens over het Rijn-Lek- water in de toekomst, is het Lekduinplan ontstaan. Voor het overgrote deel van het jaar zal het Lekwater voor consumptie uitstekend te gebruiken zijn. Voor tijden, waarin het Lekwater niet geschikt is, wordt een buffervoorraad gevormd. Het alarm, dat prof. Visser echter sloeg, meer een poging, nog steeds volgens de heer Gurck. om het de gemeente Am sterdam duidelijk te maken, dat het z.g. Eemmeerplan voor haar beter is. Het Eemmeer zal ontstaan, wanneer de dijk de Z.O. polder gereed is. Tussen de Veluwekust en deze dijk vormt zich dan groot meer van enkele kilometers Waar komt de nieuwe staatsdrukkerij (Van onze Parlementsredacteur) Over 1949 werd op de uitgave van de Handelingen van de Staten-Generaal een erlies geleden van f86 638. zo vertelde n nister Teulings gistermiddag in de Tweede Kamer bij de behandeling van de begroting van het Staatsdrukkerij- en uitgeverijbedrijf. Daarom kan de abon nementsprijs niet lager gesteld worden dan zij nu is (f24.per jaar). De heer Welter, die bijzonder geporteerd is voor kennisneming van het gehele Neder landse volk van deze Handelingen, had hiernaar gevraagd. De bewindsman legde de Kamer een paar proefexemplaren van afzonderlijke delen van de Handelingen, waarop men zich tegen een mum van f 7 50 per deelabonnement kan abonneren. Zij zaggen er smaakvol n waren van een handig formaat Zodra met de gemeente 's-Gravenhage definitieve overeenstemming is bereikt de plaats, waar het nieuwe gebouw de Staatsdrukkerij zal verschijnen zal de Kamer worden ingelicht, zo deel de de minister mee aan de heren Fok- kema (AR) en Beernink (CH). Nu ver klapte hij alleen nog maar. dat het ter- waar het oog op gevallen is. ligt binnen het opbouwplan van Den Haag Verder wilde hij niet gaan, vermoedelijk omdat aan de beschikbaarkoming ont eigening is verbonden. De begroting werd zonder hoofdelijke stemming aanvaard. De begrotingen van het Algemeen Burgerlijk Pensioenfonds an het Provinciefonds gingen zonder onder de hamer door. Bij de aankomst van het Nederlandse detachement der V.N. voor Korea in Poesan, werd de commandant, luitenant-kolonel Den Ouden door de bevolking met bloemen begroet en het spreekt vanzelf, dat deze aardige geste van de Zuid-Koreanen door onze jongens op hoge prijs werd gesteld breedte, waaraan Amsterdam drinkwater zou kunnen ontlenen. Toen de plannen voor het Lekduinplan ontstonden, heeft prof. Visser, die advi seur van het provinciaal bestuur var Zuid-Holland ls. zich volledig achter het plan van de gemeente 's-Gravenhage ge steld. aldus de heer Gurck. Wanneer echter over enkele jaren het Lekduinplan ln werking treedt, zullen de, inwoners van Den Haag water gezet krijgen, dat bijna niets in kwaliteit verschilt met het tegenwoordige, het water wordt via een buisleiding naa duinen vervoerd en daar. zoals thans ook geschiedt, gefiltreerd. Het plan voorziet voor tenminste 25 jaren in de behoefte aan drinkwater. Regering lijdt echec Inzake verhoging der topsalarissen Van onze Parlementsredacteur) Bij de replieken in het top-salarissen- debat bleek gistermiddag in de Tweede Kamer, dat de heren Tuin (Arb.), Schou ten (AR), Beernink (CH) en Gortzak (Comm.) in geen enkel opzicht door minister Teulings waren overtuigd. De heer Dassen (KVP) onderstreepte nogmaals het regeringsstandpunt, dat minister Teulings daarna nog eens uit voerig verdedigde. Het amendement-Tuin werd daarop aangenomen met 4336 stemmen. Voor waren P.v.d.A., A.R., C.H., SGP- en Comm. Tegen stemden K.V.P., V.VJ). en de heer Weiter. Enige leden van de P.v.d.A. hadden voor de stemming de zaal verlaten. In verband met het motie-karakter van dit amendement werd de verdere artikels- gewjjze behandeling van de begroting van Binnenlandse Zaken geschorst. In afwachting van nadere voorstellen der regering, die met de Kameruitspraak rekening zal moeten houden. Heden vrij inplaats van de doodstraf Gistermorgen veroordeelde de bijzon dere strafkamer van de Haagse recht bank de beklaagde Ros tot 8 jaar (m.a.) Dit betekent, dat R. heden vrij is In dertijd werd hij te Amsterdam door het B.G. ter dood veroordeeld, wegens bloot stelling aan opsporing en hulpverlening aan de vijand. De Raad van Cassatie ver wees de zaak naar het B.G. te Den Haag. waar de O.v.J. 20 jaar tegen R. eiste. Eerst gistermiddag arriveerden ons '.and de foto's van de aankomst van het Nederlandse detachement in Poesan op Korea. Hier ziet n de luitenant-kolonel Stevensdie namens de Amerikaanse strijd krachten de Nederlanders verwel komde. daarachter de gezagvoerder van de Zuiderkruis, kapitein J. Bracht, luitenant-kolonel Slagter en de commandant ran het deta chement, luit-kol. Den Ouden. V.S HOFSTADBLOEM 1951: GROOTSE PLANNEN De grote bloemententoonstelling Hof stadbloem 1951. die volgend jaar van 22 Maart tot en met 1 April in de Haagse Houtrusthallen wordt gehouden, belooft een droomland van kleuren, geuren, waterpartijen, rotsen en ander schoons te worden Zo zal van de vaste tribune in de Hokjj-hal een waterval klateren. Rijnsburg. het Westland, Aalsmeer en andere bloemencentra hebben beloofd, het beste van het beste naar de expositie te zenden. Organisatoren en medewer kers zijn van mening, dat Hofstadbloem 1951 nog grootser zal worden dan vorige bloemententoonstellingen in de Hout rusthallen. Men zal zich herinneren, dat Hofstadbloem 1947 niet minder dan 175.000 bezoekers heeft getrokken. Geen beslissing over bloedproef De Amsterdamse rechtbank veroor deelde gistermorgen in hoger beroep een emer tot 2 weken gevangenisstraf wegens het besturen van een auto in ken nelijke staat. Het is volgens de recht bank niet gebleken, dat de verdachte onder zodanige invloed van sterke drank heeft verkeerd, dat hij geacht moet wor den zijn toestemming voor de bloedproef te hebben kunnen geven. Dat be tekent. dat de rechtbank niet ingaat op de stellingen van de verdediger, mr S. Timminga, die had betoogd, dat de bloedproef in strijd is met de strafwet, omdat een verdachte een krachteloze wil heeft als een bloedproef nodig zou zijn dus geen toestemming kan geven. (Advertentie) Zijn muziekeen beeld van hel Noorden T~\E LAATSTE der grote symphonikers, zo wordt Jean Sibelius meestal genoemd. Inderdaad, deze grote Finse componist, die vandaag de leef tijd van 85 jaar bereikte, is de laatste der componisten, die denkt in de grot# de kleuren en in de taal van de symphonische muziek. vormen, Hij werd geboren in Hameenlinna, stu deerde aanvankelijk rechten aan de uni versiteit te Helsinki en daarna muziek aan het: conservatorium aldaar. Hij vol tooide zijn studies in Berlijn en Wenen en keerde toen terug naar Finland, dat zijn genialiteit onmiddellijk erkende hem een jaarlijks inkomen verschafte, waardoor hij vrijgesteld werd van hei moeilijke bestaan van componist. Sinds dien leeft hij teruggetrokken in Jarven- paa, in een houten huis te midden de bossen. Dit leven, omringd door de natuur, karakteriseert hem volledig. Im mers zijn muziek is Fins, Fins in hart en nieren. Toen Finland zijn zelf standigheid nog niet verworven had. werd Sibelius als geen ander de expo nent van de nationale Finse muziek zijn „Finlandia" werkte als «en v heidshymne, zodat de Russen het spelen van dit symphonisch gedicht verboden. „En saga" en „De Zwaan van Tuonela" en in vele andere werken put hij uit de schat der oude Finse mythen en legen den. Maar het wonderlijke is, dat zijn muziek van de oude melodieën geen ge bruik maakt en toch zo door en door van eigen bodem stamt, dat Sibelius in meer dan een opzicht de schepper van volksmelodieën geworden is. Men zou echter Sibelius' muziek het beste kunnen beschrijven als „landschaps muziek". Hij, de grote minnaar van de Finse natuur, van de donkere bossen, de stille meren, de uitgestrekte heidevelden en de granieten rotsmassa's, legt deze liefde neer in zijn muziek en zijn sym- phonieën ademen deze stilte, zijn ver vuld van de wonderlijke kleuren van de korte Finse zomer, van de donkere grauwe kleur van het Finse landschap. Zijn symphonische thema's weerspiege len het Finse graniet, zij zyn groot ge houwen in grote vormen, in sombere kleuren. Sibelius is zo een unieke figuur ge worden, een eenzame ook in deze wereld van tasten en zoeken. Een figuur, die nooit de sympathie van het publiek ge zocht heeft, maar die zijn eigen weg ge gaan is, rechtuit en eenvoudig als de stille mens, die hij ia. Vooral in Engeland en Amerika is zijn muziek neer geliefd geworden en vn de Scandinavische landen torent hij als een reus boven de anderen uil In Holland zijn vooral zijn .Finlandia" en nog enkele korte symphonische werken be kend geraakt, maar zijn symphonieën zijn weinig uitgevoerd. Misschien geeft de huldiging, die Sibe lius uit vele delen van de wereld ontvan gen zal, wel aanleding er toe deze hou ding te wijzigen. Nog zuiniger met het stroomverbruik Storingen anders onvermijdelijk Ernstige storingen in de leveringen van electriciteit zijn tijdens de komende donkere dagen en bij grotere koude vrijwel onvermijdelijk, wanneer het stroomverbruik niet verder wordt be perkt. Het ministerie van Economische Zaken wijst er nogmaals op. dat bezuini ging strikt noodzakelijk is tijdens de piekuren, van Maandag tot en met Vrij dag tussen half acht en negen uur "s mor gens en van half vyf tot zes uur 's mid dags en op Zaterdag van half acht tot negen uur 's morgens. Voorschot voor gepensionneerd# prov. ambtenaren Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland zullen voorschotten uitkeren op de pro vinciale pensioenen, in afwachting van de beslissingen van de Staten over de bij slag op de pensioenen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1950 | | pagina 3