|licumc lici üsrl) (üintrant Indonesië wil Nieuw-Guinea binnen een half jaar in bezit hebben Omsingeling bij Tsjosin- bekkén doorbroken Algehele mobilisatie in Amerika ter sprake gebracht Wist U VRIJDAG 8 DECEMBER 1950 BUREAUX: Steenstiaat 37 Directie, Abonnementen- en Adver tentie-afdeling: Tel 22710 en Tel 23375 Redactie: Tel 20408. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: 4.50 p. kwartaal, t 1.50 per maand; 0.35 per week ADVERTENTIEN: 0.18 per millimeter (By contract belangrijke korting) Een en dertigste Jaargang No 8295 Hoofdredacteur: Dr. E. D1EMER Chef-Red.: H. W. J. ENSERINK Directie: F. DIEMER CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken .SlrnilonsUcMsglitbltun, mp hert in losbenspott" Nieuwe woningen voor gerepatrieerden Een brutaal mens heelt de halve wereld 1 Maar dan zal zelf Australië het land bezetten Tenslotte is het lang verwachte Indonesische voorstel inzake Nieuw- Guinea bekend gemaakt. In tegenstelling tot de geruchten bevat het in het geheel geen compromis. Indonesië verlangt kort en goed, dat wij uiterlijk 27 December de souvereiniteit overdragen en over een half jaar het bezit van het gebied. Om de pil te vergulden, wil Indonesië de sou- vereiniteitsoverdracht doen vergezeld gaan van overeenkomsten, die hetzelfde karakter hebben als de geschonden accoorden der Ronde Tafel Conferentie. De Indonesische delegatie deed di voorstellen gistermiddag in de derde werkvergadering van de Nieuw-Guinoa- conferentie. De Nederlandse delegati: heeft na enige minuten van onderling beraad medegedeeld, dat zij op dat ogen blik geen vragen over dat voorstel wei te stellen, doch dat zij op de vergader van hedenmiddag schriftelijk op het voorstel zou reageren. Het wordt niet Uitgesloten geacht, dat Nederland dan tnet een tegenvoorstel zal komen. Het Indonesische voorstel, dat slechts 4 tot 500 woorden bevat, wil als basis voor een oplossing een gemeenschaope- lijke verklaring van beide delegatie- voorzitters (Van Maarseveen en Roem) dat de souvereiniteit aan Indonesië zal worden overgedragen. Deze verklaring I zou uiterlijk worden afgelegd op 27 dezer. De feitelijke overdracht zou dan na onge veer een half jaar plaats hebben. Vó> die tijd zouden beide delegaties moeten onderhandelen over een aantal afzonder- lijke overeenkomsten betreffende de cul- i turele, financieel-economische en sociale positie van Nederland. Over aard en i inhoud dezer overeenkomsten zwijgt het Voorstel. In de vergaderingen van Dinsdag en i Woensdag heeft men van Nederlandse tijde naar voren gebracht, dat, naar men I meent te weten, Amerika het niet overeenstemming acht met zijn belangen I In de Grote Oceaan, als de souvereiniteit san Indonesië zou worden overgedragen. Men wees op de strategische betekenis Van Nieuw-Guinea in de laatste oorlog. Ook verklaarde men, de indruk te heb ben, dat Australië niet zou terugschrik - j ken voor een bezetting van Nieuw-Guinea als Indonesië de souvereiniteit verwerft. De Indonesiërs zeiden, dat dit een recht streekse aggressie zou betekenen, die onmiddellijk een optreden van de Veilig heidsraad zou uitlokken. Daarom nam men van Indonesische zijde deze Austra lische opvatting niet ernstig op. Een lid der Nederlandse delegatie wees op de politieke moeilijkheden, welke in Neder land zouden ontstaan bij een overdracht van de souvereiniteit aan Indonesië. Speciale kabinets: :ting in. Nederland Hedenmiddag voor het begin van de werkvergadering der conferentie over Nieuw-Guinea zal, naar wij vernemen; het Nederlandse kabinet in een speciale zitting bijeenkomen om het Indonesische voorstel te bespreken. Hedenmorgen heeft minister Van Maarseveen de com missie voor Uniezaken der Tweede Kamer bijeenroepen. Generaal De Latire naar A'dam? Generaal De Lattre de Tassigny, de pas benoemde Franse hoge commissaris in Indochina, is gisteravond van Parijs naar Londen gevlogen voor besprekingen over de defensie van de Westerse Unie. Verwacht wordt, dat hij Vrijdag uit Londen naar Amsterdam vertrekt. Gedwongen dienst voor Indonesië Ook dat is in Nederland mogelijk Nederlanders kunnen gedwongen w< den om militaire dienst ten behoeve v de Republiek Indonesië te verrichten. Hierop komt het antwoord neer van d- Nederlandse minister s' Jacob, aan he lid van de Tweede Kamer Weiter. De minister deelde nL mede, dat eei klein aantal militairen, dat is niet anders kan worden gezien, dan als vervulling van een dbor de overheid wettig opgelegde plicht. Drie mille boete voor architect-wethouder Drie duizend gulden boete of 90 dager hechtenis kreeg de architect en wet. houder van Openbare Werken te Leeu warden, D. W., gisteren van de recht bank aldaar, wegens het gedeeltelijk verbouwen en vernieuwen van een kerk te St. Jacobi Parochie, zonder de eiste goedkeuring. De' eis was f 7500 boete of 3 maanden. De toestand op Korea Paniekstemming in Seoel, nu Chinezen de 38ste parallel naderen T~\E CHINESE TROEPEN, die nog steeds versterkingen ontvangen, na- deren thans op angstwekkende wijze de 38ste breedtegraad. In het N.W. van Korea stoten zij door langs de Oostelijke flank van het 8ste Amerikaanse leger in Zuidelijke richting. Aan het Westelijk front zijn 11 divisies Zuidelijk van de Taedon waargenomen. Tegenover de nume rieke meerderheid der Chinese troepen, kunnen de V.N.-vliegtuigen hoofd zakelijk hun „beschermingsactie" stellen voor de verbonden legers, welke steeds verder terugtrekken. Ambon vecht nog steeds dapper verder Een vertegenwoordiger van de Zuid- Molukken te New York, Vigeleyn Niki- Juluw, heeft aan de Ass. Press medege deeld, dat de strijd op Ambon einde is en dat nog 80 procent .o». eilanden vrij is. De Indonesiërs hebben j enkele kuststeden veroverd, doch de Ambonnezen vechten in het binnenland. Zij hebben geen vuurw&pens en munitie, j maar klewangs, aldus spr., die ver klaarde, dat de bewoners van de Zuid- Molukken zich „door de Nederlanders verkocht en verraden" achten, omdat [deze niet van de Indonesiërs nakoming der overeenkomsten eisen. Hij betoogde i voorts, dat de Zuid Molukkers „na tegen de Nederlanders te hebben gevochten voor hun onafhankelijkheid" (dit is In j strijd met de waarheid Red.) het Ne derlandse imperialisme vervangen zien i door dat van 'Soekarno. Hij zou gaarne 1 zien, dat de V.N. Djakarta zouden dwin- ,gen om de Unci in de Zuid'-Molukken toe te laten. Nederlander ontvlucht R.I.- gevangenschap De heer Van Sloten, administrateur der j onderneming Kajoe Mas, die onlangs door de Landraad te Sitoebondo veroordeeld Werd tot een gevangenisstraf van 5 jaar Wegens het neerschieten van een ram- pokker, is volgens een Aneta-telegram uit Soerabaja, uit het Darmo-ziekenhuis aldaar gevlucht. 'Hij werd daar sedert enige tijd verpleegd. Luitenant Eibers adjudant van de Prins In de functie van adjudant van de inspecteur-generaal der Koninklijke Ma rine (Prins Bernhardt is de luitenant rt.z le kl. F. Steinmetz, die deze week naar Nieuw-Guinea is vertrokken, op gevolgd door de luitenant t.z. le kl. A. F. Eibers, die tevoren deel uitmaakte Van de Nederlandse missie bij de staf jvan de opperbevelhebber der West- I Europese strijdkrachten te Fontaine- bleau. Tegen de atoomspion Harry Gold, die samenwerkte met de Britse geleerde dr Klaus Fuchs. heeft de Amerikaanse regering gisteren 25 jaar gevangenisstraf geëist. Ook de haven van Tsjinnampo ds handen gevallen der Chinezen, terwijl hevig gevochten wordt bij Koksan Joelli. Aan de Oostkust schijnt de haven Wonsan door de Chinezen, heroverd te zijn, maar een officiële bevestiging nog afkomen. Het verlies van Wonsan zou het gehele verspreide 10e Ameri kaanse legercorps in het NO., alsmede de Zuid-Koreaanse kapitool-divisie leren. Volgens Reuter trekt laatstge noemde divisie zich terug, na haar op mars langs de Oostkust in de richting van de Siberische grens. De posities der verbonden legers op Korea zijn als volgt samen te vatten: In het N.O. pogen 15-000 man langs nauwe bochtige bergweg van Kotori, 15 km ten Zuiden van het Tsjosin-stuw- meer, naar Hamhoeng, 65 km verder aan de Oostkus, uit hun omsingeling te bre ken. Bij Hamhoeng liggen Geallieerde schepen fclaar om de troepen te In het N.W. zijn 2 Britse brigades op Sariwon teruggetrokken. Communistische speerpunten bevonden zich reeds te Anak en te Koksan, welke plaatsen op geen 80 km van de 38ste breedtegraad gelegen zijn. In Seoel heerste een paniekstemming, Minister Van den Brink als Sinterklaas Sint Nicolaas bracht voor de heer J. Wisman te Oranjewoud een bij zondere verrassing. Het was een kleine encyclopaedic. Er was een briefje bij van minister Van den Brink. De bewindsman uitte daarin zijn waardering voor het feit, dat de heer Wisman als oudste van de groep Nederlanders die dit jaar het mid denstandsexamen afgelegd heeft, ook nog geslaagd is. De heer Wisman is 42 jaar oud. Verlies Nederlanderschap voor velen ongedaan Bij wijze van noodvoorziening zal het verlies van Nederlanderschap door vreemde krijgs- of staatsdienst (ook voor oud-Spanjestrijders) in ruime mate on gedaan worden gemaakt. Een daartoe strekkend wetsontwerp heeft het depar tement al verlaten. Minister Struycken deelt dit mee in de memorie van ant woord op de begroting van zijn depar tement. Arbeider in liftkoker omgekomen In de afgelopen nacht is bij de papier fabriek van Van Gelder en Zn, te Wor- ir de 38-jarige arbeider C. Molenaar uit De Rijp met zijn hoofd tussen de liftvloer en de liftkoker bekneld geraakt. Het slachtoffer overleed onmiddellijk. toen bekend werd, dat de regering de parlementsleden waarschuwde, dat Poesan voor hun gezinnen veiliger was. Vele families verlieten de stad, en de stroom van vluchtelingen deed pr prijzen voor het vervoer in bussen of vrachtwa gens onrustbarend stijgen. Daartegenover daalden de prijzen van meubelen en men kon zelfs twee vleugelpiano's kopen voor de prijs van een tweedehands polshor loge. Apothekers, aldus Reuter, werden overstroomd met verzoek om vergif re leveren. Generaal Tsjang Kai Sjek heeft aan geboden een aanval op het Chinese vasteland op touw te zetten, met behulp van zijn strijdkrachten op Formosa, daarbij gesteund door de vloot en lucht macht van de V.N. Korea krijgt voorrang in de Ver. Naties Doelstelling wordt niet prijsgegeven De „politieke commisie" der Ver. Na ties besloot met 42 tegen 5 stemmen en 4 onhoudingen aan de Koreaanse kwestie voorrang op de agenda te verlenen. Slechts het Sovjetblok stemde tegen, terwijl Saoedi-Arabië, India, Indonesië en Birma zich onthielden. Onmiddellijk na de stemming diende de Rus Wisjinsky een fel protest in. Volgens hem, wees de stemming uit. dat de meerderheid weer gehoorzaam in het zog van de Brits-Amerikaanse groep vaart. De Amerikanen Warren Austin wees op het gevaar van de z.g. „Chinese vrijwilligers", een nieuw wapen arsenaal van het Sowjet-imperialisme Maar, aldus Austin, zij die menen dat de VN. haar beginselen zullen prijs geven onder pressie, vergissen zich. Wij zullen ons doel, om Korea vrij en onaf hankelijk te maken, niet laten v Romulo, namens de Philippijnen, van oordeel, dat de Koreaanse kwestie het meest nabij een totale oorlog staat, sinds de blokkade van Berlijn in 1948 Hij adviseerde „snel maar kalm" te han delen in dit uur van crisis, teneinde ee: derde wereldoorlog te voorkomen. Onze Korea-vrijwilligers naar het Noorden De Legervoorlichtingsdienst verneemt omtrent het verblijf van het Nederlands detachement Verenigde Naties te Taegoe dat de Amerikaanse instructie-leiding vol lof is over de trainingsprestaties de discipline van het detachement. In verband met de militaire situatie op Korea is het detachement eerder dan verwacht werd in Noordelijke richting verplaatst. Indonesië en de oorlog in Korea De Indonesische premier Natsir heeft voor het parlement verklaard, dat Indo nesië zijn zelfstandigheidspolitiek tot het uiterste zal handhaven. Daarom steunt het niet de zeslanden resolutie tot terug trekking der Chinese troepen uit Korea, maar wel het beroep van de dertien Aziatische landen op Peking. De atoom bom acht het onmenselijk. Langste vlucht van K.L.M. Skymaster vliegt 21.000 kilometer Volgende week Donderdag zal van Schiphol het eerste KL.M.-vliegtuig met emigranten naar Nieuw-Zeeland ver trekken. Deze jvluéht, uit te voeren door de Skymaster Overloon, is de langste die tot nu toe door de K.L.M. is uitge voerd, n.l., bijna 21.000 kilometer. De emigranten zijn zuivel-deskundigen. Een omgebouwde Constellation zal op December met ongeveer 60 emigran- :n van Schiphol naar Canada vliegen. In 1951 zal de KL.M. ongeveer hon derd vluchten met emigranten naar Aütralië maken. In de eerste tien maanden van hit jaar heeft de K.L.M. 373 chartervluchten uitgevoerd. Tweehonderd waren vluch ten met passagiers, o.a. 21 met emigran- n naar Australië. In de uitwisseling van studenten tus- :n Amerika en Europa had de K.L.M. dit jaar een aandeel met vier vluchten. Voor 1951 zijn contracten getekend waardoor deze uitwisseling op veel gro ter schaal zal worden uitgevoerd. Milo binnenkort door lava overspoeld De heete lavastroom van de Etna, die thans met een snelheid van 9 meter per stroomt, bedreigt de dorpen Milo, Fronazzo en Rinazzo steeds meer. Het zal zelfs niet lang meer duren of het dorp Milo zal voor goed van de aardbo dem verdwenen zijn. Alle inwoners heb ben het dorp verlaten. Men heeft het plan geopperd de lavastroom te bombar deren, teneinde deze een andere richting te geven. Dit plan is echter van de hand gewezen, omdat dan andere dorpen ber dreigd zouden worden. Tussen Truman en Attlee alles „okay" Shinwell„De toestand is nog steeds gevaarlijk en niemand weet de afloop" VOLGENS REUTER, heeft generaal Eisenhower in een toespraak tot Amerikaanse manschappen, die in een kamp te Pickett (in de staat Virginia) in opleiding zijn, verklaard, dat de V.S.' het misschien noodzake lijk zullen achten, alle weerbare manschappen weer onder de wapenen te roepen. Eeveneens heeft de plaatsvervangende perssecretaris van Truman te kennen gegeven, dat algemene regeringsbesprekingen gehouden zijn over een algehele mobilisatie, maar er was nog niets beslist. Ook is over wogen, de nationale nobdtoestand af te kondigen. Komt het zover, dan zijn President en regering gemachtigd, om strikte economische controle uit te oefenen en de nationale hulpbronnen te mobiliseren. Truman en Attlee confereerden ook gisterèn op het Witte Huis. gingen om Amerika van het gebruik van de atoombom af te houden. Men be- De „Grote Twee" hebben de laatste hand gelegd aan een militair en politiek program, om de „Koreaanse kwestie" terdege aan te pakken Het slotcom muniqué zal vermoedelijk vandaag nog worden gepubliceerd. Dit zal dan een algeheel overzicht geven van hetgeen deze week tussen Truman en Attlee be handeld is. De besprekingen werden gisteren bijgewoond door Dean Acheson, Marshall, Ómar Bradley en veldmaar schalk Sir William Slim. de chef van de Britse imperiale generale staf. Indien alles vlot verloopt, dan zal Attlee morgen Washington verlaten, om "s avonds de autoriteiten van de V.N. te ontmoeten. Na een kort bezoek aan Ottawa, hoopt hij Zondagavond laat nog weer in Londen terug te zijn. Toen men Attlee vroeg: „Hoe staan de zaken?" antwoordde deze met het veelzeggende woord1 „Okay". In het Engelse Lagerhuis, heeft de Britse min. van Defensie. Shinwell met nadruk verzekerd, dat Amerika noch Engeland er over denken Korea te ont ruimen. Tevens gaf hij te kennen, dat het dwaas zou zijn, de omvang en de vastbeslotenheid der Chinese interventie te onderschatten. De toestand is steeds „vol gevaren en moeilijkheden" niemand' weet, aldus Shinwell, hoe het zal aflopen. RechtseKoreaanse bladen hebben Attlee fel aangevallen, wegens zijn po- Anderhalf jaar voor berouw volle dief De Haagse rechtbank veroordeelde de „kunsthandelaar" J. H. J. conform de tot anderhalf jaar gevangenisstraf r poging tot diefstal met braak en klimming. J., die met plaatjes langs de huizen loopt en zich daarom „kunsthandelaar" noemt, was op de Prinsessegracht naaimachinehandel binnengeklommen. Hij een flink stel inbrekerswerktuigen bij zich, doch niet genoeg om de brand kast open te krijgen. Daarom inspecteer de hij maar enige kasten. Hij kreeg echter berouw van zijn slechte daden en vertrok zonder iets mee te nemen. Sloep aangespoeld bij 's-Graven- zande Op het strand bij 's-Gravenzande i dezer dagen een witte motorsloep aange spoeld. De boot, die een lengte van zes meter en een breedte van 2.30 meter had, door de strandvonderij geborgen-. Genezing voor twintigduizend mensen De Simavi heeft ruim 20 kg alasphin (neo salversaan) ter beschikking gesteld 10 artsen op Nieuw-Guinea ter be strijding van de framboesia. Hiermede kunnen 20.000 patiënten volkomen gene- worden. Zuid-Slavië heeft officieel het Britse aanibod van een crediet van 3 millioen pond aanvaard. De commissie van Amerikaanse Huls van Afgevaardigden de Senaat hebben het levensmiddelen- crediet aan Zuid-Slavië van 38 millioen dollar goedgekeurd. DAT vannacht een uitslaande brand woedde in de fabriek van meubelen en schoolmeubelen Rothuizen te Heelsum. DAT de 21-j. hulphouwer J. H. Her- veille uit Treebeek op de 546 meter verdieping van de staatsmijn Emma door vallend gesteente werd gedood. DAT een bus gisteren op de gladde weg bij demarkt te Slmpelveld slipte en de 40-j. mijnwerker F. Wachelder aldaar dodelijk overreed. DAT de arts G. Sissing, controlerend geneesheer van de mij De Schelde, 52 jaar oud. is overleden. DAT de „jeepexpres" waarmee vier oud-militairen uit Indonesië terugkeer den, en die vorige week in Limburg j.1 werd ontvangen, gisteren door Zutphen J u' is ingehaald. DAT op 20 Deoember op de vliegbasis Woensdrecht een ouderdag wordt ge houden. DAT de commandant van de vlieg basis Woensdrecht, de maj.-vl F. J. A. aan de luchtmach'stsfschool te Schcveningen gaat studeren en op 21 Dec. het commando zal overdragen aan kapt.-luit. t.z.-vlieger L. J. F. Fritz. DAT op Gilze-Rijen op 22 Dec. bre vetten worden uitgereikt aan leerlingen an de voortgezette vliegeropte'dlng en e vliegtuigtelegrafistenopieiding. DAT de Utrechtse raad gisteren ac- ooord ging met het voorstel om een ambtenaar, in de -rang van hoofde om- of referendaris, te belasten met de voorlichting omtrent de Domstad in bónnen- en buitenland. DAT burgemeester Loeff van Den Bosch morgen in de Gruttostraat aldaar voor Nederland nieuwe industrie, ;en meniefabniiek van een Engels Nederlandse onderneming, de N.V. Bou-rne Chemische Bedrijven, zal openen. DAT de fa. Wassink-Van Garderen te Middenmeer met f 194.500 laagste schrijfster was voor de bouw van Geref. kerk te Zaandam (hoogste f 287.050.) DAT de afd. motorrijwielen van de BOVAG gisteren te Utrecht uitsprak, dat de kwestie wie een bromfiets moet repareren, een rijwiel- of een motor- hersteller, door deze afdeling moet den geregeld. DAT gisteren in het Centraal Zieken huis te Alkmaar een nieuwe kraamin richting en een zusterhuis in gebruik werden genomen in aanwezigheid van staatssecr. Muntendam. DAT in Almelo 3 jaar is geëist tegen de 18-j. slagersknecht Joh. van D. aldaar de 25-j. fabrieksarbeider Lubbe S. gestolen auto hadden getracht zich te ontdoen van een rechercheur, die op de treeplank stond, door vlak langs een boom te rijden. DAT de gemeente Utrecht heeft be sloten tot aankoop van het landgoed Oud-Amelisweerd onder Bunnik, voor recreatieve doeleinden. DAT de groep vermeerderaars van ae Alg. Ned. pluimveeteelt-vereniging zal trachten in overleg met de broederijen de prijs voor broedeieren op 25 ct te bepalen. DAT de Herv. ziekenverpleging, het Witte Kruis, de t.b.c.-bestrijding en het Rode Kruis samen in Weesp één ge bouw, n.l. de Prot. naaischool aan de Nieuwstraat, als medisch centrum zullen inrichten. DAT Maandag voor de bijzondere strafkamer van de Amsterdamse recht bank zeven van de onlangs uit Russische krijgsgevangenschap teruggekeerde Ne derlanders terecht zullen staan. DAT de Utrechtse ra-ad gisteren, be halve het reeds toegestane bedrag ruim 900.000 nog 535.000 uittrok de restauratie van de torens vai Buur-, Jacobi- en Ndoolaaskehk. DAT van de ca. 8000 in ons land te bouwen woningen voor gerepatrieerde gezinnen uit de Oost er 1883 in Noord- Holland zullen komen. DAT de gevallenen van de 7 December- divisie gisteren zijn herdacht door ge lijktijdige kransleggingen voor de In donesische urn in het nationaal monu ment op de Dam te Amsterdam en op het ereveld Menteng Poeloe in Indone sië. DAT het radio-vraaggesprek met prof. dr P. Westra. voorz. van de plaatselijke prijzencommissie te Voorburg vanavond niet om half acht. maar om tien mi nuten voor acht wordt uitgezonden. DAT o.l.v. de heer Van de Kieft, oud directeur van Het Vrije Volk, momenteel te Lausanne het Int. Verbond van Uit gevers van Dagbladen vergadert om een Internationale erecode voor de pers op te stellen en de stichting van een intern, persinstituut te bespreken. DAT die partijraad van de K.V.P. op 16 December dn Utrecht zijn 12e verga dering houdlt. DAT de schuldigen aan de brand in de Hervormde koepelkerk te Willemstad, de loodgieter J. S. en zijn toneobt A.L., door de Zevenibergse kantonrechter tot resp. 100 en 50 boete zijn veroordeeld. DAT het Zuidnederlandse Sanatorium, uitgaande van een interkerkelijke Prot. stichting, gebouwd zal worden bij het Mastbosoh ten Zuiden van Breda en on geveer 250 t.b.c.-pa-tdënten zal kunnen herbergen. DAT de Larense garagehouder N. J. Ros, tegen wó-e wegens verraad levens lang was geëist, door heit Haagse B.G. tot acht ja-ar met aftrek is veroordeeld. DAT ook dit jaar op 1.6 Dec. in A'dam Dirgaansdag (thans ae ?uidafv. Ge- lofteuag geheten) gevierd zal worden, o.m. met een kerkdienst u. de Nieuwe kerk te A'dam. DAT B. en W. van Edam voorstellen in Volendam trwee industrieflats te bou- met een totale oppervlakte schouwt dit wapen als het enige middel om de Koreaanse oorlog nog te winnen. De Zuid-Koreanen staan voor de keuze tussert leven en dood! Indo-China ook prooi voor aggressors Chinezen beramen massale aanval voor De Franse minister voor Indo-China, Leourneau, heeft in de „Raad van de Republiek" te Parijs opnieuw verzekerd, dat Frankrijk Indo-China niet in de steek zal laten. Het geschil draagt een internationaal karakter. Inmiddels be schuldigt Peking, Franse vliegtuigen het Chinese luchtruim geschonden te hebben, terwijl Chinees grondgebied ge bombardeerd werd. Frankrijk deelde Washington mede. dat nog vóór 15 Februari een grote Chinese aanval op Indo-China wordt verwacht. In dit verband wijzen wij op het Reu- terbericht uit Washington-, hetwelk te kennen geeft, dat Truman en Attlee een dergelijke aanval onder ogen hebben gezien en tevens spraken over de bedrei ging, die de Chinese communisten Hongkong en Malakka vormen. Waarnemers te Washington zijn mening, da er indexdaad1 duidelijke wijzingen zijn, voor een „op grote schaal ingrijpen" door Chinese communistische troepen in Indo-China. Hier wordt -het zelfde procédé gevolgd' als vóór de inval op Korea, namelijk heimelijk troepen versterkingen voor steun aan de Viet- minh en beschuldigingen aan het adres der Franse regering. Mocht de groot scheeps aanval plaats vinden, dan zullen de Franse troepen zich verder in Indo- China moeten terugtrekken. Volgens bericht uit Saigon, werd- vanmorgen de Frans-Vietnamese militaire conventie ondertekend door Keizer Bao Dai, Franse Hoge commissaris Pignon en de Vienamese premies. Hongkong heeft de uitvoer van talrijke strategische producten naar communisi- tdsch China verboden. I m2. Papoea's zijn geen vee De vertegenwoordigers van het volk van Nieuw-Guinea in Nederland hebben het zogenaamde compromisvoorstel der Indonesische regering (vermeld door de Christian Science Monitor) onaanvaard baar genoemd. Het voorstel houdt niet rekening met de belangen van het Pa- poease volk. De Papoea's willen niet, met president Wilson te spreken, als verkocht worden. Het voorstel mist elke democratische grondslag en ontkent de menselijke rechten, het Is in strijd met art. 73 van het Uno-charter. De Papoea's willen nooit Indonesiërs worden en zij willen niet dat zij door de Nederlanders tot Indonesiërs worden op gevoed, zij willen zelfstandig zijn. Soekarno heeft influenza De reden van het uitstel van ir Soe- karno's bezoek aan de Philippijnen is van influenza. Politieke beschouwen de mening, dat politieke redenen zouden zijn als ongegrond. ANDERHALF MILLIOEN NIEUWE BLADZIJDEN B.S. Anderhalf millioen bladzijden uit re gisters van de burgerlijke stand zijn tij dens de oorlog verminkt of verloren ge gaan Van nog bestaande duplicaten moe- spoedig mogelijk fotocopieën wor den gemaakt. In een wijziging der be groting 1951 van Justitie wordt daarvoor f 100.000 aangevraagd. Voorts is nog f800.000 nodig voor ef- fectenregistratie, doordat de werkzaam heden zeer zijn toegenomen nadat on langs 40.000 ongeldig verklaarde effecten geregistreerd moesten worden. Hier staat I echter een hogere opbrengst der midde- lien van f638.000 tegenover. Nederlaag De Tweede Kamer nam gister- middag de als amendement ver momde motie op de begroting van Bin nenlandse Zaken aan en verwierp daar mee de verhoging der top-salarissen, die was ingevoerd bij Kon. besluit van 29 September j.l. De oppositie tegen deze salarisverhogingen bestond wel uit zeer heterogene elementen. Het amendement was ingediend door de Partij van de Ar beid, de Anti-Revolutionnairen en de Christelijk-Historischen en bij de stem ming werd het eendrachtig gesteund door de Communisten enerzijds en de Staat kundig Gereformeerden anderzijds. Maar hoe dit amendement er dan ook kwam, wij achten het een verstandig amendement. Immers, zoals de lezer weet. neemt de Kamer hierin geen stelling tegen de verhoging van de salarissen van enkele hoge ambtenaren zonder meer. De Kamer veroordeelt hier het door de re gering in de na-oorlogse jaren gevoerde salarisbeleid als zodanig, of liever ge zegd de geheimzinnigheid, waarin dit be leid door de regering is gehuld. De Kamer wil de regering dwingen haar kaarten open te leggen en eens duidelijk te zeggen, hoe zij tot de huidige salarisregeling gekomen is. De regering wilde de thans bestaande toestand zonder meer „bevriezen", maar de Kamer wordt volstrekt in het duister gelaten over de gronden, waarop deze toestand is ont wil men topfunctionarissen, die zulks verdienen, een hoger salaris geven? Ac- coord, maar dan moet iedere minister voor iedere hogere ambtenaar met ge motiveerde voorstellen in de Kamer ko men, zodat de Kamer haar recht be houdt om elk geval afzonderlijk te be oordelen, zo redeneren dëgenen, die het amendement steunden. Waarom werd het salarisplafond door de regering doorbroken en voor wie? Op deze vraag geven de begrotingen geen antwoord en daarom wil de Kamer nu de regering het antwoord op deze vraag hebben. De Kamer heeft hierop het volste recht, want het regeringsbeleid in dit opzicht zou financiële consequenties hebben, die nog niet te overzien zijn. Minister Teulings had zich de neder laag van gistermiddag kunnen besparen. De eerste voorsteller van het amende ment, het lid van de P.v.d.A., Tuin, gaf de bewindsman duidelijk te verstaan, dat hij op meerdere welwillendheid van de meerderheid der Kamer hopen kon, als maar op korte termijn met duidelijke en gedetailleerde gegevens zou komen. De minister wilde niet luisteren, doch begaf zich in een nederlaag die alleszins verdiend goemd mag worden. Herv. Synode aanvaardt Nieuwe Kerkorde Gistermiddag heeft de generale Synode der Ned. Herv. Kerk, in haar slotzitting, het geamendeerde ontwerp Nieuwe Kerk orde met 7614 stemmen aangenomen. Dit gebeuren zal in brede kring als een feit van vérstrekkende betekenis voor het kerkelijk leven worden beschouwd. De vereiste meerderheid van zestig stemmen is ruimschoots overschreden, zodat de Kerkorde kracht van wet heeft gekregen en in de loop van 1951 in wer king zal treden. De Ned. Herv. Kerk staat hierdoor dus aan het begin van een nieuwe periode. Men vindt een uitvoerig verslag op pag. 5. Pioniers per vliegtuig naar Nieuw-Guinea Terwijl in Den Haag ernstig geconfe reerd wordt over de toekomst van Nw.- Guinea vertrok dezer dagen met de emi- gratie-Constellation Pontianak een groep r Biak, die het hebben de Nederlandse driekleur in Nieuw-Guinea te laten wap peren. Het waren pioniers, voorlopers van een nieuw geslacht van ontginners en op bouwers, onder wie Groningse tonijnen vissers, hoorders uit Schiedam, verpleeg sters, bestuursambtenaren en speciaal ge trainde militairen. Een heel vliegtuig vol ondernemende ensen, die bij hun vertrek slechts twee dollars (voor versnaperingen onderweg) mochten meenemen. Maar enkele emi granten nemen cacaoplantjes en -zaad De jongste van het gezelschap is Anita Roeloffs Valk, 1% jaar oud. Amerika blijft buiten de I.T.O. Amerika ziet af van deelneming aan de voorgestelde internationale handels organisatie (I.T.O.). In plaats daarvan zal Amerika de algemene handels- en tariefovereenkomsten met 32 regeringen versterken. (Advertentie) WEERBERICHT Rustig winterweer Tot morgenavond verwacht De Bilt: Droog weer met over het algemeen weinig bewolking en weinig wind. In de nacht en ochtend licht® en in het Zuid-Oosten van het land plaatselijk matige vorst. In het Westen hier en daar nevel of mist. Morgen overdag tem.- peratuur om het vriespunt. (Opgemaakt te 10 uur). ZON EN MAAN

Nieuwe Leidsche Courant | 1950 | | pagina 1