ïlietttve £ciitsrf|c GTourant Defensie van West-Europa zou op de voorgrond staan Ontelbaar aantal slippartijen en aanrijdingen Nijmegen neemt maatregelen tegen 't wassende water Zou Bertha toch nog niet gelukkig zijn? Wist IJ Atoombom niet noodzakelijk/ aldus generaal Collins WOENSDAG 6 DECEMBER 1950 BUREAUX: Steenstraat 37 Directie, Abonnementen- en Adver tentie-afdeling: Tel. 22710 en Tel 23375. Redactie: Tel. 20408. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: 4.50 p. kwartaal; 1.50 per maand; 0.35 per week. ADVERTENTIËN: 0.18 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting) Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-Red.: H. W. J. ENSERINK Directie: F. DIEMER CHRISTELIJR-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken .Slantwastich Is «hebUoen myn bert ia tcgljenspoef Een en dertigste Jaargang No 8293 Beroep van 13 V.N.- landen op Chinezen De weegschaalTiumanAttlee Evacuatie van Noord-Oost Korea ernstig overwogen Trumctn en Attlee hebben gisteren enige uren geconfereerd aan boord van het jacht van de president, „Williamsburg". Van tevoren hadden zij geluncht met de voornaamste diplomatieke en militaire adviseurs. De beide staatslieden zouden op alle essentiële punten van de verder te volgen politiek, waarbij inbegrepen de militaire situatie op Korea, over eenstemming hebben bereikt. Na afloop der conferentie met Attlee, begaf Truman zich naar het Witte Huis, waar een speciale zitting gehouden werd met het voltallige kabinet. Generaal Omar Bradley zette voor een Senaatscommissie uiteen, hoe de strijdkrachten in de geïsoleerde Noord- Oostelijke sector van Korea geëvacueeerd zouden kunnen worden. lezen. Hij zeide geert commentaar te kun nen geven op de vraag, of de troepen der V.N. de bedoeling hadden in Korea stand te houden. De verklaring van generaal Omar Bradley, welke wij, hierboven reeds in het kort, weergaven, doelde op de geruchten, dat voor de troepen der V.N. op Korea een „Duinkerken"-plan werd voorbereid. Een terugtocht van troepen slaat dus dit wordt met nadruk verzekerd, alléén op de strijdkrachten in de N.O. sector. Het grote probleem is nu, of de Chinese communisten werkelijk voorne- Het was de voorzitter van de Amerik. Senaatscommissie voor de buitenlandse betrekkingen, Tom Connally, die te ken nen gaf, dat Truman en Attlee algehele overeenstemming hadden bereikt over de belangrijkste punten der internationale politiek. Wij wijzen er nog op, dat de of ficiële conferentie ook werd bijgewoond door de Britse gedelegeerde bij de Ver Naties, Kenneth Younger, die speciaal voor dit doel door Attlee uit "Lake Suc cess was ontboden. Voorts was Attlee vergezeld van de Britse ambassadeur Sir Oliver Franks, het hoofd van de impe riale generale staf, veldmaarschalk Sir William Slim, terwijl van Amerikaanse zijde o.a. Dean Acheson, John Snyder en George Marshall aanwezig waren. Diplomatieke woordvoerders wijzen er op. dat Truman" en Attlee het er vermoe delijk over eens zullen worden, dat West- Europa primair de aandacht verdient, teneinde de communistische overwinning in het Verre Oosten te neutraliseren" en er dus onverwijld stappen genomen moe ten worden om de Atlantische verdedi ging in Europa krachtig op te bouwen. Er waren te Washington voor deze tweede conferentie tussen Truman en Attlee, in het bijzonder in de marine haven strikte veiligheidsmaatregelen ge troffen en een ieder, die het ijzeren hek passeerde, moest zijn papieren tonen, die aan een nauwkeurig onderzoek werden onderworpen. Vóór de lunch met Truman plaats vond, had Attlee een bespreking op de Britse ambassade met zijn raadslieden. Naar verluidt werd men het er over eens, dat het voorstel om in Korea een „buffer zone" te handhaven door de feiten ach terhaald is en men derhalve besloot re kening te houden met een eventuele evacuatie. Een kort communiqué betreffende het tussen Truman en Attlee verhandelde, werd door de perssecretaris Charles Ross die inmiddels is overleden voorge- Met een dubbeltje ging het ook P.T.T. is wel het een en ander ge wend, maar op een kantoor in Zwolle stonden de ambtenaren dezer dagen toch een beetje raar te kijken, toen er een brief binnenkwam die wonderlijk was gefrankeerd. Op de plaats waar doorgaans een postzegel pleegt te zit ten, was een dichtgevouwen papiertje gespeld met een zilveren dubbeltje er in. Er stónd een poststempel op de enveloppe uit de Noordwestelijke hoek van Overijsel. De ontvanger van de brief onder vond tot zijn verrassing, schrijft de Zwolsche Courant, dat hij niet eqns strafport behoefde te betalen. Zelfs het dubbeltje was nog aanwezig. „Voor deze keer dan", had P.T.T. ge dacht. Vijftig jaar geleden kwam het geregeld voor dat de boeren in het achterland van Overijsel tegelijk met de brief een geldstuk in de bus wier pen. Het kwam altijd terecht. Een soort voorlopertje van de postzegel- Eisenhower treedt weer naar voren Opperbevelhebber van de Noord-Atl. legers Binnen drie dagen kan de benoeming van generaal Eisenhower tot opperbevel hebber van de Noordatlantische legers verwacht worden, aldus is te Londen meegedeeld. Eisenhower 1 ropa komen I zich te belasten fl met de organi- I satie van de At- I lantische strijd- macht. Weken- I lang was hel fl reeds een open- I baar geheim, dat I president Tru- i deze func- aan de ge- gallieerde opper- i bevelhebber van 1de tweede we reldoorlog had aangeboden. Dwight D. Eisenhower: Zijn formele .„Daar ben ik weer".benoeming vertraagd door de geschillen tussen Frankrijk ei andere 11 leden van het Atlantisch Pact betreffende het gebruik van Duitse troe pen. Deze geschillen zijn thans vrijwel opgelost, zo verklaart men in politieke kringen te Londen. Voorlopig is overeengekomen, dal West-Duitsland een vijfde van de land strijdkrachten zal leveren voor de Wes telijke defensie. Als doel is 150.000 Duit sers gesteld. George Marshall heeft te Lake Success het voorzitterschap van het Rode Kruis officieel overgedragen aan zijn opvolger E. Roland Harriman, een vooraanstaand liguur uit het bedrijfsleven. mens zijn hun opmars ook voort te zet ten ten Zuiden van de 38ste breedte graad. De terugtocht der troepen schijnt met betrekkelijk weinig verliezen te wor den uitgevoerd, terwijl het merendeel der uitrusting intact is gebleven. Wij herinneren eraan, dat het hier het 8ste Amerikaanse leger betreft. Volgens latere telegrammen zijn Tru man en Attlee voornemens vandaag hun algemene bespreking van de wereldcrisis te beëindigen. Dé adviseurs op diploma tiek en militair terrein bestuderen thans de vele mogelijkheden w.o.: 1. Een door beide partijen (China en V.N.-legers) te aanvaarden order om het vuren te staken, waarbij de 38ste breedtegraad als wapen stilstandslinie zou worden aangegrepen; 2. Het terugtrekken van alle verbonden troepen uit Korea, evenwel met voo zetting van aanvallen door vliegtuigen oorlogsschepen op de Chinezen. Ernstig rekening moet worden gehouden met de weerslag van het Chinese ingrijpen op ;a op de bevolkingen in andere delen Azië, zoals Indo-China en Malakka. Op de voorgrond staat mede: 1. De be noeming van een opperbevelhebber vooi de Noordatlantische strijdkrachten ir Europa; 2. De coördinatie van de Euro- en Amerikaanse herbewapening. Morgenochtend ontscheping Garoet De Garoet zal morgen uit Indonesië in Rotterdam aankomen. De ontscheping om 10 uur "Ban de Lloydkade begin- De Indrapoera wordt daar Zondag verwacht. Trein verpletterde vrachtauto op een onbewaakte overweg DE WENS VAN DE K.N.A.C.: met St. Nicolaas geen verkeersongelukken, is niet in vervulling gegaan, zoals men weet. Drie doden en enkele ernstig gewonden zijn de offers, die het verkeer gisteren vroeg. Het aantal slippartijen en lichte botsingen ten gevolge van sneeuw en lichte vorst was welhaast niet te tellen. :r met een nat pak hadden schade. Gisteren meldden wij reeds het dode lijk ongeluk bij Waarland, waar de 50- jarige L. Kos uit Schagen in zijn melk- auto door een trein werd gegrepen. Op de rijksweg tussen Doetinchem en Terborg reed, zoals in een deel onzer edities eveneens vermeld, de 65-jarige metselaar H. Holtslag in de duisternis met zijn motorrijwiel achter op een met een paard bèspamfen melkwagen en werd ïdood. De 49-jarige K. K. uit Winschoten raakte gisteravond met zijn auto te water bij de driesprong Veendam Muntendam-Meeden- Hoewel een ver pleegster die het ongeluk zag gebeuren, onmiddellijk te water sprong en hei slachtoffer aan de wal bracht, bleek hij al overleden. De 21-jarige mej. H. C. uit Venlo zuimde haar hand uit te steken toen zij de Leutherberg op wilde rijden. Een personenauto greep -haar. Zij werd ern stig gewond. Op de beruchte Basculebrug in Gro ningen raakte het vijfjarig meisje A. L. uit de Van Heemskerkstraat onder een vrachtauto en werd zwaar gewond. De bestuurder is doorgereden. Vege lijf gered In Barneveld-dorp werd gistermiddag een trailer, die op een onbewaakte weg was geslipt en voor- noch achteruit kon, door een goederentrein verpletterd De auto werd tussen een paal van het electrische net en de wagons in elkaar gedrukt en vloog in brand. De chauffeur wist het vege lijf te redden. De trein kreeg weinig schade. Op de rijksweg bij Culemborg teravond een kleine personenauto tussen twee andere wagens in elkaar gedrukt. Een van deze wagens veranderde plot seling van richting. De kleine auto moest krachtig remmen en werd- door een derde wagen tegen de eerste gedrukt. De bestuurder van het gekraakte wa gentje werd licht gewond. Op de Nieuwe .Hemweg bij Amster dam begon een bestelauto te glijden en j over de kop. Een andere vrachtauto schoot bij het uitwijken van de weg af bleef in de berm steken. Een derde wagen, met oplegger, haalde eveneens uit en raakte twee fietsers, die op weg stonden te praten. Een van werd in de wegsloot De drie wagens hadden schade. Een personenauto, bestuurd door P- uit Wassenaar, ging op de Veursestraat- weg te Leidschendam aan het slippen botste tegen de geparkeerde wagen -_.i V. uit Noordwyk, Deze laatste, die achter zijn auto stond, raakte bekneld liep kneuzingen 1 Alleen in Amsterdam hadden gisteren ten gevolge van de gladheid 30 aanrij dingen plaats. De betrokkenen kregen geen letsel. Churchill en Attlee staan schouder aan schouder Korea op agenda der Assemblee De „algemene commissie" der Assem- blée heeft niet 10 tegen 2 stemmen, bij 1 onthouding besloten, de aanklacht van de Ver, Staten, Engeland, Frankrijk, Cuba, Ecuador en Noorwegen op de agenda te plaatsen. Dit betreft dus de kwestie der Chinese interventie op Korea. Warren Austin, de Amerikaanse gedelegeerde, heeft het voorstel formeel ingediend. Het ging vergezeld van een verklaring, dat de Chinese interventie de V.N. aan een aanval had blootgesteld, toen het verbonden leger op het punt stond zijn opdracht tot het onderdruk ken der aggressie te voltooien. De As- semblée moest deze kwestie als eer „zeer dringende en hoogst belangrijke zaak" in behandeling nemen, omdat, aldus Austin, de Veiligheidsraad tot werkloosheid was gedoemd door het Russische veto. Wisjinrky, die uiteraard tegen had gestemd, verklaarde, dat hier geen sprake was van „Chinese inter ventie", maar dat de Chinezen het Ko reaanse broedervolk te hulp waren ge sneld. In de nacht van Maandag op Dins dag is in het Besoekise opnieuw eei tabaksloods afgebrand, op Djelboekam. i armen en benen op. Voor 40 mille tabak in rook opgegaan Branden in Hilversum, Culemborg en Baarn op St Nicolaasavond Om half twee vannacht werd een uit slaande brand ontdekt in de koffiebran derij en theehandel Lamme Westerman aan de Kerkstraat te Hilversum. De vlammen en vonken leverden groot gé- vaar voor de dicht bebouwde omgeving midden in het hartje van Hilversum. De brand bleef echter tot de bovenver dieping van* de koffiebranderij beperkt. ~3r zou juist vandaag een grote partij uwe koffie ter bewerking aankomen, welke kostbare en schaarse partij dus gespaard bleef. Eerder op de avond, om half acht, laaide het vuur op in de lakspuiterij van de meubelfabriek Gébr. IJzendoorn in de Ridderstraat te Culemborg. Ook de bovenverdieping brandde geheel uit. Tegelijkertijd, brak brand uit in de Sophialaan te Baarn, waar een opslag- de grossier in tabakswaren de heer Bouwhuis. Het magazijn brand de geheel uit. Naar schatting ging voor 35 tot 40.000 gulden aan tabakswaren in rook op. Engeland roept 80.000 man meer op Een aanvullende begroting maakt het mogelijk resp. 95.000 en 28.000 officieren manschappen meer in het Britse leger in de luchtmacht op te nemen, dan onder de oorspronkelijke begroting tot 31 Maart mogelijk was. De Lattre de Tassigny naar Indo-China Van gewoonlijk welingelichte zijde te Parijs is vernomen, dat de benoeming generaal Jean de Lattre de Tassigny tot Franse Hoge Commissaris en opper bevelhebber in Indo-China heden offi cieel zal worden bekend gemaakt. Door de twee functies van Hoge Commis- bevelhebber tf verenigen in de persoon van eer militair leider wil de Franse regering het feit onderstrepen, dat Frankrijks taak in Indo- China hoofdza kelijk op stra tegische en niel ap politieke gronden rust. rnomen, zal gene- dusver bevelheb- is geweest van de landstrijdkrachten de vijf landen van het Pact De rivier dreigt Huisjes aan de dijk moeten worden ontruimd, als niet spoedig de val intreedt (Van een onzer verslaggevers) "^E RIJKSWATERSTAAT heeft het voorlopige waarschuwingssein ge- geven, o^dat het water in de grote rivieren bij Arnhem, en Nijmegen boven de zes meter is gestegen. Het peil bedroeg gisteren in Arnhem 6.52 meter, zodat het water nog bijna een meter kan stijgen (tot 7V4 m) voordat de gevaar-toestand intreedt. Gisteren is het water bij Keulen weer 37 cm gewassen en men verwacht, dat ook in ons land de komende dagen.een verdere, stijging is te verwachten. Vanmorgen is het peil te Keulen echter iets gezakt. In Nijmegen zijn gisteren maatregelen I Bouwvakarbeiders die b\j de spoorbrug genomen. Het verkeer, dat anders over' de Waalkade gaat, moest door de nauwe straten van het stadsgedeelte langs de rivier worden geleid, omdat de kade gro tendeels blank stond. Sommige aanleg steigers stonden geheel onder water, ter wijl van andere alleen het bovenste ge deelte van de palen aan de kop was te Goederenloodsen aan de kade kwa- rondom ih het water te staan en in allerijl werden de daarin opgeslagen goederen met houten schotten, die als brug dienst deden, in veiligheid gebracht. De bewoners van de woonschepen in de Waalhaven (die buiten gebruik is) heb ben de grootste moeite om.de vaste wal te bereiken. Gisteren heeft de Nijmeegse havenmeester besprekingen gevoerd met ingenieurs van de Rijkswaterstaat. De uiterwaarden staan overal blank en op sommige plaatsen staat het water zelfs al tegen de dijk op. Bij Lent tegen over Nijmegen heeft het water de huis jes, die aan de rivierzijde tegen de dijk zijn gebouwd, bijna bereikt. Als niet bin- mm enkele dagen de val intreedt, zullen de' huisjes moeten worden ontruimd. In Nijmegen is de "Waal buiten haar oevers getreden en is Waalkade overstroomd. Het water staat op de kade reeds dicht i de huizen, zodat de bewoners i deze stad over de verhoogde be strating moeten lopen om te vooi komen, dat zy natte voeten Vrouwelijke gevangenen knevelden bewaakster Vluchtelingen kwamen niet verder dan dak van gevangenis Winston Churchill maakte B-i einde aan een woordenwisseling het Britse Lagerhuis over de vraag, of hij Attlee naar Washington had moeten :r gezellen. Een onafhankelijk lid, Raymond Black burn, verklaarde, dat het in Amerika en Europa een betere indruk zou hebben gemaakt, als Engeland bij de besprekin gen te Washington ook door de leider var. de oppositie zou zijn vertegenwoor digd geweest. Churchill stond op en verklaarde onder toejuichingen: „Wij keuren de houding van de regering goed." De waarnemende premier, Morrison, verklaarde, dat de regering dankbaar is de steun, die zij over het algemeen WINSTON CHURCHILL „Wij keuren de houding der regering goed". tijdens het debat over de buitenlandse politiek heeft ontvangen. Hij achtte het echter niet juist, dat de oppositie mede verantwoordelijkheid zou dragen voor de beslissingen, die te Washington zouden worden genómen. Noemt haar nieuwe pop „Aminah" en snikt het uit Voor het eerst sinds 1942 heeft Bertha Hertogh als een echt Nederlands kind Sinterklaas gevierd. Zij pakte verrukt de surprises uit, zong, speelde piano en lief koosde haar moeder. Zij heeft op tref fende wijze haar bereidwilligheid getoond om zich aan te passen bij de Westerse levenswijze. Nog slechts enkele dagen ge- leden meende zij. dat zij haar moeder haatte, maar gisteravond speelde zi' lachtte gelukkig als ieder normaal Ne derlands kind. De gelukkigste vrouw het klooster van de Goede Herder Bertha's moeder, die deze wonderlijke verandering met geduld en overreding tot stand bracht. In plaats van sarong kabaja heeft Bertha nu Westerse klede ren. en bij het pianospelen heeft zij opmerkelijk maatgevoel getoond, moeder-overste voorspelde, dat zij het daarin nog ver zou brengen. Bertha schijnt haar pleegmoeder reeds bijna vergeten te zijn, maar af en toe vraagt zy nog naar haar Maleise „echtgenoot". Mevr. Hartogh hoopt tegen Kerstmis met het kind thuis te zijn en zij bidt, dat de laatste wettelijke hindernissen zullen verdwijnen. De raadsman van Aminah heeft name lijk thans officieel hoger beroep aange tekend en 500 Straits-dollars gestort als waarborg voor de kosten. Men verwacht tevens, dat hij nog hoger beroep zal tekenen tegen de weigering van rechter Brown om de uitvoering van zijn uit spraak uit te stellen." Op dit laatste be roep wordt 11' dezer uitspraak verwacht en hiervan hangt het af, of moeder Her togh haar doohter naar Nederland zal kunnen brengen. De behandeling var eerste hoger beroep zal dan in Maart kunnen geschieden. Reuter voegt aan deze berichten nog dat volgeps moeder Columba, Ber tha's gedrag sedert Maandag zeer ver beterd is. Een of twee keer pruilde ze er zeider „Ik heet niet Bertha, maar Nadra' (de naam, die Aminah haar gaf). Moeder Columba verklaarde voorts: Wij houden van haar, omdat zij zo trouw is aan haar Maleise vrienden." De laatste d heeft Bertha niet gezegd, dat zij Aminah wil zien, maar toen men haar gisteren vroeg, -hoe de pop moest heten, die zij DAT H. Wielenga. oud-resident in In donesië, benoemd 'is tot burg. van Ter- schellling. DAT onder Biervliet een nieuw ge maal met grote capaciteit zal worden gebouwd. DAT hef vogelpark Avifauna te Al phen aan den Rijn wegens uitbreiding gesloten zal zijn van 2 Januari t/m 23 Maart. DAT in Rotterdam zes maanden is geëist tegen de 45-j. naaister M. D. uit Reeuwijk, die J. Kool te Gouda énige duizenden guldens en e heid textielgoed had beroofd. DAT drie Rotterdamse fabrieksarbei ders, de 26-j. A. v. D., de 27-j. J. v. A. en de 28-j. C. P. J. zijn gearresteerd, die in Schiedam, Dordrecht en Rotterdam in totaal vier juweliers-étalages hebben geplunderd. DAT Ged. Staten nieuwe voorstellen tot grenswijziging van Utrecht en rand gemeenten hebben ingediend en deze voor 15 Januari hierover moeten beslis- i hoeveel- DAT morgen in Markelo een proef met een t.b.c.-vrije rundermarkt wordt genomen. DAT 100 gezinnen uit Tegelen pp Sinterklaasdag van de Volkshuisvesting bericht kregen, dat ze binnenkort een nieuwe woning kunnen betrekken. DAT mevr. G. Wallbrink-Oud gisteren aan het gemeentelijk Frans Hals-museum niet minder dan 49 schilderijen, tekenin gen en aquarellen heeft geschonken. DAT de scheepswerf De Merwede te Hardinxveld voor Franse rekening een vrachtschip, van 1700 ton zal bouwén. DAT minister s'Jacob er in toegestemd heeft, dat een deel van het terrein en de gebouwen der K.M.A. beschikbaar wor den gesteld voor de viering van het 7e eeuwfeest van Breda in 1952. DAT de Ver. voor Geref. ziekenver pleging in Nijkerk (Veluwe) een polikli niek met verpleging zal vestigen. DAT onder voorzitterschap van prof. dr H. R. Kruyt uit Den Haag een rege- rings-commissie is ingesteld, die de hoofdcommissie voor de industrialisatie moet adviseren over vorming van lei dinggevende personen in het bedrijfsle ven. te Nijmegen aan het werk ten gistermiddag een aarden wal opwer- :n om het metselwerk te beschermen. Ook de arbeiders bij de spoorbrug Arnhem ondervinden veel last van J hoge water. De materialen liggen vi groot gedeelte onder water en op lage dijkjes gebouwde loodsen lopen ?vaar weggespoeld te worden. De steenfabrieken liggen alle op kleine eilandjes en ziln moeilijk te bereiken. Alle roeiboten in de omgeving zijn druk In gebruik. De pontveren tussen Panner- den en Arnhem zijn uit de vaart, zoals wij meldden. In die streek houdt men al rekening met overstromingen, al zouden die nog niet ernstig kunnen zijn. Op Texel, dat nog nooit in een Novem- bermaand zoveel regen heeft gehad als dit jaar zijn alle weiden en akkers ver anderd in moerassen of plassen. De ge malen kunnen, hoewel ze dag en nacht werken, zoveel water niet verwerken. Men vreest dat, als de vorst zou intre den, de weiden en de reeds uitgezaaide gewassen veel schade zullen lijden. Bonn gebelgd over Ned. plan Het Nederlandse plan voor deelneming an Duitse strijdkrachten aan de Wes telijke defensie, waarvan wij gisteren melding maakten, is bij de Westduitse regering niet in goede aarde gevallen. Het plan wordt „onaanvaardbaar" discriminerend" geacht. De benoeming erop. dat West-Duitsland niet als volledige bondgenoot beschouwd word«n en hierover is Bonn ten zeerste ontsteld. Voorts is men erover gebelgd, dat West-Duitsland, door geen der lan den, die de plannen voor de Duitse bijdrage uitwerken, ook maar zelfs onofficieel was geraadpleegd. i haar moeder kreeg, zelde z Bertha schijnt nu zorgelozer dan haar moeder, die erg naar Nederland verlangt en bezorgd is over de mogelijkheid, dat de uitspraak van het hof van Maandag haar zal beletten, Bertha mede derland te nemen. Een andere lezing van Maleise zijde Twee Maleise verslaggevers deelden heden aan Reuter mede, dat Bertha hun tegenwoordigheid in tranen was gebarsten in hét bijzijn van haar moeder en twee kloosterzusters. Bertha vroeg: „Waar is mijn moeder nu, maakt zij he' goed?' Help mij toch. Ik ben hier ni«r gelukkig". Deze verslaggevers van wie één vrouwelijke journaliste, die Bertha goed kent, verhaalden, dat Bertha naar buiten vloog om hen te -groeten. In hel klooster had zij tien minuten lang ge snikt en zij weigerde, getroost te worden De kloosterzusters verzekerden journalisten, dat heL Mohammedaanse bidkleed en de Koran, die Aminah ge stuurd had, aan Bertha waren gegevi Zij ontkenden, dat het kind gedwongen werd, eén jurk aante trekken in plaat: van haar Maleise dracht. Voorts deelden zij méde, dat Aminah geheel vrijwillig met haar moeder geknield scheen hebben voor een Mariabeeld. Bertha kreeg geen godsdienstonderricht. „Ik heb erg lelijk gedaan" Naderhand deelde de moeder-overste aan Reuter mede, dat zij na dit voorval naar Bertha's kamer was gegaan- meisje zeide haar „Ik heb erg lelijk gedaan. Ik was brutaal, maar ik wil maken". De moeder-overste ze dat Bertha nog „erg overstuur" was voegde er aan toe, dat het haar niet zou verbazen, wanneer dit meer zou gebeu- nadat zij acht jaar lang een ander leven had geleid. Vandaag worden maat regelen genomen om de pers van ht klooster weg te houden. Opnieuw braakt de Etna lava uit De tientallen spleten in de krater va de Etna spoten gisteren opnieuw lava uit, welke de weg volgt, welke gebaand s door de stroom lava na de uitbarsting van 11 dagen geleden. De dorpen Milo en Renazzi en de stad Fornazzi worden opnieuw bedreigd. Twei het vrouwelijke gevangenen I Huis van Bewaring te Almelo hebben gisteravonnd een poging tot ontvluchting gedaan. Toen de bewaaster, mej. B., zich de gemeenschapscel begaf, werd zij door drie vrouwelijke gevangenen plot seling gegrepen en gekneveld. Twee harer, D. en B., maakten zich van de sleutels meester, pakten een ladder en ■isten via de luchtkoker het dak te be reiken. Gezien de grote hoogte konden zij niet op de begane grond komen, aldus het A.D. Zij werden op het dak gearres teerd en opnieuw opgesloten. Mannen dronken gevoerd en beroofd Een man en een vrouw uit Gouda, de 34-jarige fabrieksarbeider L. S. en de 55-jarige werkster J. C. v. d. V., zijn wegens beroving gearresteerd. Zij waren er op uit iri een Gouds café in gezelschap te komen van mannen, die geld op zak hadden. Deze personen werden dan el ders dronken gevoerd en op de terugweg beroofd. Zo stalen ze van een Goudse arbeider 150 en van een Reeuwijkse veehandelaar 1000. Het geld hadden ze bij een Rotterdamse caféhoudster onder het vloerzeil verstopt. Dr Van Roy en besprak de toestand De Nederlandse ambassadeur tc Washington, dr 1 J. H. v. Royen. fl werd gisteren 1 ontvangen door de Amerikaanscj onderminister van Buitenland-1 se Zaken, Mat thews, die hem de laatste I ontwikkelingen I van de interna-1 tionale toestand! besprak. Ovcr| het zelfde derwerp heeft dr Van Royen Dr VAN ROYEN. contact gehad met andere vertegenwoor digers van landen in het gebied van da Stille Oceaan, o.a. Indonesië en Canada. De terugtocht op Korea j In Noord-Oosten is 10e Amerikaanse legercorps nog steeds afgesneden dat er volgens hem geen tactisch-militaire reden is voor het gebruik van de atoombom op Korea. Inmiddels zetten de Verbonden Troepen hun terugtocht in Zuidelijke richting voort, teneinde een omsingeling te ont gaan, maar voortdurend blijven Chinese versterkingen over de Mandsjoe- rijse grens Korea binnen stromen. •chendbare heiligdom van Mand- ij oerije" geoefend en opnieuw gefor- Een aanzienlijk aantal Chinese c munistische troepen verplaatst zich langs de Nam, welke rivier ten Z.O. Pjongjang stroomt. Ten Zuiden Pjongjang zijn reeds eenheden Chinese infanteristen waargenomen, die zich de onmiddellijke nabijheid der terug trekkende Geallieerde troepen bevinden. De Chinezen zijn bezig met' het herstel van het vliegveld van Pjongjang. Op de bevroren grond van N.O.-Korea zetten de afgesneden Amerikaanse ma riniers en Britse commandotroepen hun pogingen voort, om een doorbraak naar de kust te forceren. De Chinezen poog den gisteren de weg, waar langs de verbonden troepen zouden kunnen ont komen, in handen te krijgen, waarop zij werden aangevallen door Amerikaanse marinevliegtuigen. De stad Anbjon, in de buurt van de haven Wonsan gelegen, werd grotendeels verwoest. Wij herinneren eraan, dat in het N.O. het 10e Amerikaanse corps afgesneden dreigt te worden van de troepen in het Zuiden. Volgens een communiqué van McArthur worden de eenheden van het Noord-Koreaanse leger vermoedelijk „in Nog tien typhusgevallen op schip in Vlissingen Zestien van de 26 opvarenden van hei Noorse schip Bessa liggen thans te Vlis singen wegens typhus in het ziekenhuis. Naar aanleiding van het bloed-onderzoek werden gisteren tien zeelieden opgeno- nadat zoals we meldden reeds eerder zes personen naar het ziekenhuis n vervoerd. meerd. De Zuid-Koreaanse Nationale Vergadering verzocht McArthur, om wa pens voor een millioen Zuid-Koreanen, die dan onmiddellijk gemobiliseerd zou den worden, aldus Reuter. Minister Lichtfeld e.a. naar Den Haag Geen verzoening in Suriname Gouverneur Klaasesz heeft gisteren en vruchteloze poging gedaan om de coalitie en de oppositie in de Surinaamse Staten te verzoenen. Daarom zal de coalitie een delegatie naar Nederland zenden, bestaande uit minister Lichtveld, de Statenleden Wong, dr Rambaran Mishre en Shrimiser, die heden per vlieg tuig naar Nederland vertrokken. De op positie zendt een delegatie beslaande uit de heren Limapo, Mohamed Radja en Soemita. Geleidelijk minder koud Tot morgenavond verwacht De m Bilt: Vanavond nog enkele op- Bh klaringen in het Zuid-Oosten van het land, overigens over wegend zwaar bewolkt met tijdelijk enige regen. Matige tot krachtige en aan de kust later harde wind tussen West en Zuid-West. Geleidelijk minder koud. (Opgemaakt te 10 uur). Donderdag: zon 8.33-16.30; maan 6-08. 14.37 uur. 9 Dec. N.M.

Nieuwe Leidsche Courant | 1950 | | pagina 1