lüeuiuo griisrlje Uimranl J Truman en flttlee namen wereldsituatie onder de loupe Hachelijke momenten voor auto's op spekgladde wegen Trieste aftocht van het achtste leger Wist U DINSDAG 5 DECEMBER 1950 BUREAUX: Steenstraat 3? Directie, Abonnementen- en Adver tentie-afdeling: TeL 22710 en Tel 23375. Redactie: TeL 20408. Postrekening: 58036. ABONNEMENTEN: 4.50 p. kwartaal; 1.50 per maand; 0.35 per week. ADVERTENTIËN0.18 per millimeter. (By contract belangryke korting) Een en dertigste Jaargang No 8293 Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-Red.: H. W. J. ENSERINK Directie: F. DIEMER CHR1STEL1JK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken .Stantvasticfj is gfiebleoeo rnyn faert in Ugljenspoet" INDONESIËRS WILLEN VOOR 27 DECEMBER EEN BESLISSING ZIE PAG. 3 Het spoedcontact fe Washington ™Geen Rode wig tussen Europa en de Verenigde Staten nog Reeds zes uur na aankomst van de Britse premier Attlee, werd in het Witte Huis te Washington een conferentie belegd met president Truman, ;waarbij een uitgebreide staf van wederzijdse militaire leiders aanwezig was. Zonder de gebruikelijke officiële „begroetingen", werd onmiddellijk begonnen met de slechter wordende toestand op Korea. Twee uur later (vertrok Attlee van het Witte Huis, geen gelegenheid biedende aan de (honderden nieuwsgierige journalisten, heh iets over het verhandelde te ,willen onthullen. Tegenover de vastberadenheid van Amerika, zoals die in de „verklaring" van Truman tot uiting kwam, staat het plan van Attlee, om in ieder geval met de Chinezen een accoord te bereiken, teneinde het gevaar van een wereldoorlog af te wenden. l Volgens een officieel communiqué heeft Attlee echter tussen twee regenbuien in verklaard, dat de communisten zich de moeite kunnen besparen bij hun pogin gen een wig tussen het Britse en het Amerikaanse volk te drijven, meer spe- fciaal „nu wij in het kader der Ver. Naties samen in Korea vechten". Amerikaanse [unctionarissen gaven te kennen, dat het er om gaat, een weg te vinden ter voor koming, dat het Koreaanse conflict zich tot een derde wereldoorlog uitbreidt. Ten einde minister Attlee een over zicht te geven van de hoogst ernstige militaire situatie op Korea, was ter con ferentie generaal Omar Bradley aanwe zig. De algehele toestand, in het licht van ontwikkelingen in het Verre Oosten de drukkende verantwoordelijkheid rvan, werd onder de loupe genomen. Uit desbetreffende telegrammen van Reu- Ass. Press valt af te leiden, dat Amerika en Engeland het wel roerend de doelstellingen der inter nationale politiek, voor zover die betref fen het handhaven der democratische in stellingen en het keren van het gevaar Over de wijze de wereldcrisis tot oplossing te brengen, bestaat wel verschil van mening. Zowel Engeland als Frank rijk staan op het standpunt, dat het grootste gevaar nog steeds in Europa ligt de defensie daar dus voorrang behoeft, t is daarom gevaarlijk als het grootste deel der Amerikaanse strijdmacht gebon den wordt door een oorlog tegen China, [n verband hiermede is het noodzakelijk, dat coördinatie van de Europese er Amerikaanse herbewapening moet wor den verkregen, ten einde onnodige con currentie bij de verwerving van strate gische grondstoffen te voorkomen. De diplomatieke correspondent van de .Mew York Times" geeft in grote rekken de houding van Amerika als volgt weer: 1. Amerika zal alles doen wat in zijn macht ligt om de aggressors :e weerstaan. De Amerikanen zijn niet Dp Korea vechtende, om ten slotte aggres- belonen, doch om haar te bestraffen; Amerika zal niet de gevoelens der an dere V.N.-leden, met betrekking tot het gebruik van de atoombom en Chinese rationalistische troepen in Korea trot- als deze leden aan de V.N.-prin- ;ipes trouw bhjven. Doen zij dit echter liet, dan behoudt Amerika zich de vrij- leid voor te handelen zoals het zulks noodzakelijk acht; 3. In geen geval zal Amerika een oplossing toelaten, die op enigerlei wijze China's cynische trotse ring der Ver. Naties vergoelijkt; 4. Attlee zal in Amerika instemming ontmoeten, wanneer hij er de nadruk op legt, dat de defensie van Europa moet worden op gebouwd. Maar in Washington is men van oordeel, dat Rood-China een uitdaging heeft gericht tot de democratische prin cipes, waarop feitehjk de gehele Weste- dit moment in een samenkomst „Grote Vier" niet veel heil. Lester Pear- Canada gaf te kennen, dat de huidige toestand op Korea het gevaar van een algemene oorlog met China en Rusland in zich draagt. Vandaag zullen de besprekingen tussen Truman en Attlee worden voortgezet aan boord van het jacht van de president, „Williamsburg", de marinehaven van Washington ligt. De Prins als vlieger Hij maakte 1900 vlieg uren Naar aanleiding van het feit, dat aan ■ins Bernhard d'e C. J. Snijders-me- iaille werd uitgereikt, belioh/t het orgaan ,Avia" van de Kon. Ned. Ver. voor Lucht- raart vele puntten uiit 's Prinsen vlieger- •opbaan. De Prins heeft de beste scholing ter wereld gehad, aldus het blad. Hij leerde jen bij de R.A.F. Na de onitgooche- e Meidagen van het rampjaar 1940 in Engeland één zijner eerste daden cioh te laten inschrijven bij de Elemen- Flyiimg Training Sohool; op 23 Sep- _er 1940, dus toen de luchtslag om Engeland nog in volle hevigheid woedde, hij bij de eerste Unit van deze rt. De brevetten van Z.K.H. Prins Bernhard April 1941: Brits militair brevet. Juni 1941: Joegovlavisch militair brevet. Juli 1943: Frans militair brevet. October 1945: Amerikaans militair brevet. .November 1947: Ned. vliegbewijs A met typebevoegdibeiid DC-3C.47 en instrumenitvli egbe vo eg dihei'd Februari 1950: Braziliaans militair brevet. Maart 1950: Mexicaans militair brevet. Maart 1950: Amerikaanse IFR-be- voegidheid, afgegeven door CAA. school in opleiding. Op 14 November maakte hij zijn eerste solovlucht en reeds April van het volgend jaar droe: Z.K.H. de R.A.F.-Wings. 65 Verschillende typen als le bestuurder! In de bijna tien jaren die verstreken. Binds het behalen van zijn brevet heeft Prins Bernhard een opmerkelijk vee; zijdige vliegerervaring verworven. He tal vliegtuigen, dat hij als eerste be stuurder vloog, wordt al leen door test piloten overtroffen: het zijn er niet min der dan vijf en zestig! en nog is Z.K.H. als hij maar enigszins de gelegenheid ertoe kan vinden, op elk tijdstip bereid een niieuw vliegtuig te leren kennen en zo de lange lijst achterin zijn logboek te verlengen. Die grote ervaring werd goeddeels worven in de oorlogsjaren. Vele vao vluchten die Z.K.H. toen maakte, leidden over die Oceaan, naar zijn gezin in Ottawa. 1900 Vlieguren' Tegen die 1900 vlieguren heeft Prins Bernhard nu en een eenvoudig reken sommetje met uren en kilometers leert, dat hij reeds veelvoudig luchttonnair moet zijn. Leger-verloven in Perzië ingetrokken Naar Ass. Press uit Teheran meldt, heeft, in verband met de gespannen toe stand, het Iraanse leger alle verloven in getrokken. De waakzaamheid der Iraanse grenstroepen is sterk verhoogd. Er zijn weinig Perzen, die er aan twijfelen, dat de Russen in een eventuele oorlog zullen trachten de olievelden te bezetten. Evavuatie uit. Tonkin door Franse gezinnen Met het oog op de internationale toe stand, hebben de Franse autoriteiten besloten alle gezinnen van Franse sol daten en burgers uit de Tonkin-delta te evacueren. Alleen al in de hoofdstad van Tonkin, Hanoi, vallen 4000 personen onder deze maatregel. De Vietminh treft .voorbereidingen ftot een opmans na.ar deze stad, van drie kanten tegelijk. Hanoi is een stad van 150.000 inwoners en daar omheen hebben de Fransen een defensie-linie van 50 KM. lengte aan gelegd. Schuilkelders voor atoombommen Amerika 2V* milliard nodig De Amerikaanse regering heeft bij het Congres een program ingediend voor de burgerlijke verdediging, waarmede 3,1 milliard dollar gemoeid is. Hiervan zou ongeveer 2V* milliard besteed worden voor de bouw van schuilkelders, bestand tegen atoombommen. Linkse Italiaanse .bladen beweren, dat Amerika atoombommen in tlalië heeft opgeslagen. Een witte St Nicolaas Eerste schaatsmanoeuvzes op bevroren trottoirs jVTA DE NATTE SNEEUWBUIEN van Zondag is gisteren op vele plaatsen in Nederland de eerste flinke sneeuw gevallen. De winter heeft nu volop zijn intree gedaap. Hier en daar lag de sneeuw gisteravond tien tot vijftien centimeter hoog. Erger was de gladheid op vele wegen, vooral in het centrum van het land. Verkeersstremmingen en botsingen waren er het gevolg van, maar nergens zijn doden of ernstig gewonden te betreuren. Het is echter zeer de vraag, of de hoop van de K.N.A.C.: met Sinterklaas geen verkeersongelukken, vervuld zal worden. In elk geval zal de Sint vanavond een moeilijke tocht over de daken hebben. In diverse steden reden de kinderen bij het licht der lantaarns reeds schaats op de bevroren trottoirs. In Rotterdam werden tien bus- en trampassagiers licht gewond, toen in de sneeuwbrij van de binnenstad gister avond op de Blaak een volgeladen stads bus tegen een bijwagen van een tram botste. Met bulten, snijwonden, twee ka potte kunstgebitten en enkele verloren tanden konden de passagiers naar huis. Op de spiegelgladde Hemweg bij Am sterdam kwamen drie auto's met elkaar in botsing. Een bestelwagen en een per sonenauto werden hierbij vernield. Bij het viaduct te Duivendrecht slipte een truck met aanhangwagen en veroorzaak te een opstopping, waarbij meer dan honderd auto's werden betrokken. By Ouderkerk sloeg een personenauto over de kop. Op de Muiderstraatweg liepen drie auto's elkander op de achterbum pers, een vierde wagen slipte de heg in, een vijfde bleef tollend om zijn as ten slotte staan. Levensgevaarlijk was de ryksweg by Diemen. De meeste auto's reden schuife lend voor de huizen van Betondorp langs en zwenkten deels over het trottoir en deels over het fietspad in de richting Diemen, omdat de hoogte van de Middel weg bijna niet te nemen was. Enkele grote opleggers van Van Gend Loos en andere trailers stonden uren stil en slaag- er niet in tegen de helling op te tornen. Op de ryksweg van Rotterdam naar Dordrecht maakte laat in de avond eer auto een schuiver en kwam op de linker- weghelft terecht. Vier auto's uit de an dere richting tolden hierdoor bij het rem- en levensgevaarlyk over de weg. By de Julianatoren op de Amersfoort- sweg op dat. uur nog druk begon ?n trailer te glyden bij het nemen van de Langenberg. Dwars over de weg kwam de wagen tot stilstand en er kon geen auto meer passeren. Na twéé uur gelukte het, met behulp van bergen zand, wagen weer in het gareel te krijgen. Overal waren busdiensten vertraagd. Limburg had het minste last van de glad heid. De treinen reden vrijwel normaal. Sléchts hier en daar had men last van vorst. Om zes uur vanmorgen ont stond bij Leiden door bevriezing een storing in een wissel. Tussen Leiden en Voorschoten moest tot zeven uur ov verkeerd spoor gereden worden. Ev stand „bevroren"- De treinen kregen ve later geraakte een seinpaal in onveilige traging omdat ze moesten worden loodst. Bij Schiedam moest een automatische koppeling van twee treinstellen worden ontdooid. Luchtverkeer op Brussel gestaakt AI het luohtverkeer van en naar Brus sel heeft gisteren stil gelegen ten ge volge van een hevige sneeuwstorm die zowel de gronddienst' in het werk lemmerde als het vliegen onmogelijk maakte. Trein greep melkauto chauifeur gedood Een melkauto is vanmorgen vroeg op de overweg aan de Waal onder Waar land (N.H.) door een trein gegrepen geheel vernield- De enige inzittende de auto, de 50-jarige L. Kos uit Schagen, as op slag dood. De chaufeur wilde oversteken, toen hy bemerkte dat de overweg aan de andere zyde door werkzaamheden was versperd. Bij het manoeuvreren om op de andere weghelft te komen, belandde hij op de spoorlijn. Het uitzioht werd hem hier evenwel ontnomen door een seinwach- tereshuisje. Op hetzelfde moment na derde de trein. Frans vissersvaartuig vergaan Een Frans vissersvaartuig met 16 man aan boord is bij Boulogne op de rotsen gelopen en gezonken, nadat de stuurin richting onklaar was geraakt. Zeven mensen kwamen om het leven, vijf zijn in een ziekenhuis opgenomen, terwijl nog vier opvarenden worden vermist. Levenslang tegen P. C. Docter geëist Tegen de 58-jaxige P C. Docter uit Amsterdam, die de leiding had bij het in beslag nemen van meubilair weggevoerde Joodse Nederlanders vervolgens voor millioenen aan edel stenen, goud eul. van hen had geroofd, is heden voor het Amsterdamse „B.G. levenslang geëist, alsmede een boete van f 100.000 subs 4 jaar en 4 mnd. ge- vangênifestraf. Uitspraak 18 December. I Bertha's „echtgenoot" gedagvaard De officier van Justitie te Breda heeft Mansoer Adibi, due een ongeldig huwe- ;esloten ha-d met Bertha Hertogh, Deze dagvaarding, welke reeds uitgebracht was, voordat het von- Singapore bekend was, gelast Adibi op 9 Januari a.s. voor de rechtbank te Breda te verschijnen. Voorts is een tweede dagvaarding uitgebracht tegen Aidibi in verband met een klacht van Bertha's ouders. Krachtens het Nederlandse Burger lijk Webboek kan niet alleen een der hel'angihebbendis partijen (bijv. de ouders) opkomen tegen een huwelijksvoltrekking, dooh kan ook de ofioier van Justitie nietigverklaring van het huwelijk vor- i. Voor eerj dergelijke dagvaarding wordt voorts een ruime termijn gesteld, doch in speciale gevallen kan de presi dent van de rechtbank veftof geven, iemand op korte termijn te dagvaarden. Dit laatste is in 'dit geval geschied. Als raadsman voor het echt'paar Her togh treedt op mr W. A. J. van der Hunk te Breda. Kamerlid Hermans drie maanden in de cel Wegens hulp bij desertie Het communistische Tweede Kamerlid J. Hermans uit Vaals is vandaag in Maastricht veroordeeld tot drie maanden gevangenisstraf Er was zes maanden tegen hem geëist wegens hulp 'bij de- De 43-jarige schilder P. L. H. van BurenLensink uit Vaals kreeg vier maanden (eis: 9 mnd), de 60-jarige valide mijnwerker H. Leenders uit Vaals twee maanden (eis 3 mnd). Deze drie gedetineerd- De andere mede plichtigen. de 48-jarige magazijnmeesti P. J. Bertrand en de 46-jarige mijn we: •kerr N. F. J. Bitter uit Chevremon Kerkrade, kregen resp- 10 dagen en weken (eisen: beiden eeii maand). Nederland, let op Uw luchtvaart De vloot van Aero Holland naar Amerika verkocht Na Ni de gehele vloot v N.V. Aero Holland in liquidatie Amerika verkocht. De vliegtuigen zullen, door personeel van de aankopende Amerikaanse Maat schappij over de Oceaan naar de nieu we bestemming gevlogen worden. Daarmee is dus definitief een eind gekomen aan deze poging tot vrije luchtvaart in Nederland, buiten de offi- iële K.L.M. om. Zes Noorse zeelui met typhus in Vlissingen Het Noorse schip Bessa (2492 ton) igt voor Vlissingen in quarantaine, om- at aan boord typhus is uitgebroken. De kapitein en vijf leden van de 'bemanning zijn opgenomen in het ziekenhuis Bethesda te Vlissingen. Een zevende .verdacht." Bloedproever zijn genomen en naar Utrecht opgezon den. De Bessa kwam in Vlissingen om te bunkeren. Er is geen scheepsarts aan boohd. Amnestie voor 40.000 Franse collaborateurs De Franse Assemblée heeft een wets ontwerp aangenomen, waarbij 40.000 col laborateurs weer in het genot van hun volledige burgerechten worden gesteld. DANKBAARHEID VAN EEN ZAKKENROLLER In Semarang werd iemand, die op het punt stond naar Nieuw-Zeeland te emigreren, op het postkantoor be roofd van z\jn portefeuille. Hierin za ten niet alleen 200 gulden, maar ook de emigratie-papieren, zonder welke hij niet kon vertrekken. In arren moede heeft hij toen een oproep in, de dagbladen geplaatst, waarin een beroep op de zakkenroller werd gedaan, de papieren terug te sturen het geld mocht hij houden en eventueel kon hij zelfs nog een beloning krijgen ook. Dezer dagen werden de zozeer ver langde papieren teruggebracht in een gesloten enveloppe, waarbij nog een briefje was gevoegd met als inhoud: „Bedankt voor het geld". Nieuw Guinea-conierentieeen korte pauze Weer een trein ontspoord bij Amsterdam Beambte tassen perron en wagon bekneld. Een tweede klasse-wagen van de elec- trische trein uit de richting Haarlem, die gistermiddag omstreeks twee uur in Amsterdam had moeten binnenkomen, even voor het Centraal Station uit de rails- De reizigers riepen „Hy kan telt!", doch gelukkig helde het voertuig slechts. De voorste en achterste wagens bleven rustig op het spoor. Korte tijd werd het treinverkeer vertraagd. De oorzaak van de ontsporing is onbekend, ligt in elk geval niet in een ver keerde wisselstand of het rijden door onveilig signaal. >n paar uur later raakte op het C S by 'het binnenkomen van een trein uit Oostelijke richtin de perronopzich ter V. D. B. tussen de trein en de per- rónwand bekneld- Hy liep inwendige kneuzingèn -óp. En leger bijna 700.000 man Op i October had Engeland man onder de wapenen. Hiervj 433.500 beroepssoldaten en 251.800 plichtigen. Weer drie Ned. planters vermoord Drie Nederlandse planters zijn Zater dagmiddag vermoord op de thee-onder neming Sidamanik van de H.V.A. ten Zuiden van Siantar ter Oostkust van Su matra, aldus verneemt het Alg. Hbl. Het zijn de heren Middelkamp. Westendorp en Ostwald. Zij waren op weg naar een der afdelingen om lonen uit te betalen, toen zes mannen met automatische wa penen het vuur op hun jeep openden. De heren Middelkamp en Westendorp waren op slag dood, de heer Ostwald overleed later in het ziekenhuis te Siantar. De rovers namen 53.000 roepiah als buit mede. Nog een dodelijk ongeluk bij Delft Binnen 24 uur is op de rijksweg Den Haag-Rotterdam onder Delft een twee de- dodeHjk verkeersongeluk gebeurd. Enige honderden meters van de plaats, waar Zondagnacht een Scheveningse dame om het leven kwam, werd gister middag de 75-jarige H. G. Bruggemans van het Nassauplein te Delft, toen hij de rijweg overstak, gegrepen door een auto, bestuurd door G. S. uit Wassenaar. Het slachtoffer werd twaalf meter weg geslingerd en was vrijwel op slag dood. Pjongjang door Chinezen bezet Ook in Oost-Korea zijn de V.N.-troepen in een benauwde positie T~\E CHINESE COMMUNISTEN hebben thans Pjongjang volledig bezet. Op 20 October veroverden de verbonden legers de hoofdstad van Noord-Korea op de Roden. Sindsdien is de krijgskans wel gekeerd. Men spreekt thans over het „onzichtbare Chinese leger", omdat de Chinezen doorgaans na het intreden van de duisternis aanvallen. Gedurende de dag verbergen zij zich in „eenmansgaten", de schijn wekkend stenen te zijn op de met struikgewas bedekte vlakten. De laatste troepen zijn heden ochtend vroeg de pontonbruggen over de Taedon gepasseerd, die Pjong jang in een Noordelijk en een Zuidelijk deel scheidt. De Amerikanen voeren een wanhopige De stad staat gedeeltelijk in brand en het 8ste Amerikaanse leger trok Zuid waarts. Ook im Noord-Oost-Korea is de toestand hachelijk. Daar zijn ruim 10.000 man Amerikaanse mariniers en infante risten, tezamen met enkele eenheden Britse commandotroepen, volledig afge sneden 'van de hoofdmacht der verbon- strijdikrachrten. DAT de scheepswerf De Noord te Al- blasserdam voor Van Uden te R'dam een vrachtschip van 10.000 ton d.w. zal bouwen voor de lyn op Zuid-Amerika. DAT dr ir C. L. Beuken te Maastricht benoemd is tot onderdirecteur van de welk op 11 Dec. 285 jaar bestaat, na- prov. Limburgse electriciteitsmij. DAT Theodorus Nicolaas Nienhuis, wo nende Warmondstraat 147 te Amsterdam, mórgen 100 jaar wordt. DAT Zaterdag te Wierlngerwerf (Wie- ringermeer) een boomplantdag wordt gehouden, waaraan 55 kinderen deelne- DAT de fa W. en J. Heijligers te A'foort met bijna f224.000 laagste in- schrijfster werd voor het werk aan de Prins Willem Hl-kazerne en het mil. hospitaal aldaar, (hoogste f239.700). DAT de N.V. Internat. Gewapend Betonbouw te Breda voor de bouw van het sanatorium De Klokkenberg te Bre da het laagste inschreef, n.l. mei f 4.869.000 (hoogste Holl. Beton My te Den Haag, met f5.310.000). DAT de Wagenlngse schouwburg Ju- nushoff, die onlangs is afgebrand weer -abouwd Is en op 1 Februari officieel W'brudk wordrt genomen. DAT de 49-jarige Eindhovense chef- monteur C. v. d. N„ die betrokken was by een dodelijk auto-ongeluk te Rotter - 4 mnd. ge- dam, tot 1 maand hechtenis is veroor- DAT St. Nicolaas morgen in het ma rine-opleidingskamp tè Loosdrecht aan arme kinderen uit H'sum en Loosdrecht cadeautjes zal uitreiken. DAT de schipper van de reddingboot Neeltje Jacoba, Jaap v. d. Meulen, en de commissaris van het loodswezen E. J. Visser het speldje voor byzondere verdiensten van de Sophiavereniging kregen, daar zy de scheepskat van de Griekse boot Metamorphosis bij IJmui- den hebben gered. DAT S. Jansma te Santpoort (Velsen), technisch-hoofdambtenaar by het ryks- toezicht op het stoomwezen, benoemd is tot ridder in de Orde vari Oranje-Nassau. DAT de St. Crt. van gisteren de alge meen verbindendverklaring van bepalin gen van het CAO voor het maatkleding- bedrijf bevat. DAT in Den Haag tussen Nederland en West-DuiIsland een voorlopig accoord is bereikt over een onitwerp-verdrag inzake de sociale verzekering. DAT gisteren in aanwezigheid van ge neraal Kruis honderd cadetten hun in trede in de K.M.A. te Breda deden en aldaar de verzetster Oost-Azië werd uit gereikt aan de eerste luit. F. T. Stei- ginga. DAT Zaterdag te Utrecht 20 beroeps- oficieren van het regiment verbindings troepen worden beëdigd. DAT de directeur van gemeentewer ken te Eede, A. Weener, de uitvinder van de Weenerit-wegbedekking. waarmee o.a. ook het duinrijwielpad Den Haag Noordwyk is bedekt, op 1 Jan. met pensioen gaat. DAT de Jacobitoren 'te Utrecht, even als voor 1674, weer een spits krijgt en de Buurtoren alsmede de Nicolaastoren aldaar eveneens gerestaureerd moeten worden, waarvoor B. en W. voorlopig f534.500 vragen. DAT er plannen zijn om aan de Croe- sestraat te Utrecht een scheikundig la boratorium voor de R.U. te bouwen. DAT de vroegere luit.-kolonels bij het K.N.I.L. FEB Musch. F W Schulze en G R Wartena zyn overgeplaatst, de beide eerste als majoor bij de Limburgse jagers, de tweede als luit.-kolonel-wnr bij de mil. luchtvaart. DAT aan het korps mariniers, het- mens de R'damse burgerij een ereboek van gesneuvelden, alsmede een vitrine en een oorkonde zal worden aangeboden. DAT de Fries-Groningse suikerfabriek te Groningen de campagne voor de Kerstdagen wil beëindigen. DAT voor de bouw van 100 arbeiders woningen in Hengelo W. J. Nuyts te Enschede met f 688.800 laagste inschrij ver was (hoogste f 824.000) DAT de Westduitse consul-generaal te A'dam, dr K. Dumont, gisteren de Maasstad bezocht. DAT Sinterklaar gisteravond voor het eerst in Nederland voor de experimen tele televisie in Eindhoven is geweest en de Jeep-expres, waarmee vier militai ren uit Indonesië zijn teruggekeerd, er volgende week Donderdag voor komt. DAT een Indonesische delegatie giste ren dn de prov. Groningen de scheeps bouw bezichtigde. strijd om door de krachtige ring Chinese communisten heen te breken. Die ring bevindt zich rondom hun ba sis in het Zuiden van het bekken v; TsjosLn. Vliegeniers der V.N.-legers doen daar nu aanvallen op de delijker aan de Oostkust neemt ook de Chinese druk op de havenplaats Hoeng- nam toe. De val van deze stad zou d< volledige isolering van het 10e corps tengevolge hebben. Volgens lat tere telegrammen zijn reeds ten Z.O. van Pjongjang Chinese troepen gesignaleerd en hij Hagaroe strijden 10.000 Amerikaanse infanteristen rin-iers, teneinde zich een weg door de omsingeling te banen. Volgens Ass. Pres- is de weg van Pjongjang naar Seoel vol manschappen en voertuigen, grootste terugtocht uit de Koreaanse oorlog ten uitvoer brengen. Schijnbaar eindeloze colonnes tanks vrachtauto's, zware kanonnen en jeeps rijden bumper aan bumper. De wegen zijn spiegelglad waar langs diepe grep pels gegraven zijn. De bittere koude gaat door alle kleding heen. In de grep pels liggen Amerikaanse trucks, diie ge slipt zijn. Spoedig zal het besluit moeten vallen, de aanstormende Chinese troepen >n halt toe te roepen, of anders kan het el eens te Laat zyn. Uit de besprekingen van genei-aal Col lins, chefstaf van het Amerik. leger met generaal Mac Arthur, wordrt afgeleid, dat ;en belangryke beslissing op komst is Ned. vrijwilligers klaar voor de strijd Het Nederlandse detachement van d< strijdkrachten der Verenigde Naties ii Korea is in een infanterie-eertheid opge nomen en bevindt zich ten Noorden van Taegoe om aan de stryd deel Ben Goerion, de eerste minister i Israël, is in .Engeland aangekomen v een .particulier bezoek". Vrijspraak na eis van 12 jaar tegen vrouw „Verraadster" braclit zelf oplichter aan Een jonge vrouw liet gisteren in de verdachtenbank van het „B.G." te Am sterdam haar tranen de vrye loop, toen zy werd vrijgesproken. In Groningen twee jaar geleden, toen zij nog in Indonesië verbleef, wegens verraad twaalf jaar tegen haar geëist. Daar zü zich onschuldig achtte keerde zy met haar man, die zijn betrekking daarvoor prijs gaf, terug naar ons land. De verdachte, de 29-j. mevr. G. G.-H* kwam in 1944 in aanraking met een ze- kere Ducaneau, voor wie zy' haar (on dergedoken) man had verlaten. Deze Ducaneau was met de vrouw en haar zoontje gaan wonen bij een pension houdster in Groningen. De pensionhoud ster ontdekte, dat Ducaneau een oplich- as, die bovendien voor de Duitseri werkte. Enkele dagen later werden zy haar Joodse vriendin in Amsterdam gearresteerd, doch mevr. G. die by haar as. mocht doorryden. Volgens de pensionhoudster had mevr. G. deel in het verraad. Maanden later gaf deze echter zelf Ducaneau bij de Duit- aan. De man, die zowel de illegali teit als de S.D. oplichtte, werd zonder van proces doodgeschoten. Na de bevrijding keerde mevr. G. naar haar echtgenoot terug en het huwelyk is thans r gelukkig. De pensionhoudster «had zaak bij de politie aangegeven, nadat n had geweigerd f 1000 terug te beta len, die zij tijdens de oorlog aan Duca- leende. Vorige week verzocht zy echter onder tranen om mevr. G.. die thans dus is vrijgesproken, zo licht mo gelijk te straffep. Grotewohl doet voorstel aan Adenauer Grotewohl, de Oostduitse minister president heeft een direct beroep ge daan op de Westduitse kanselier, Ade nauer, om te onderhandelen over een eenmaking van Duitsland op basis van de voorstellen van Praag. Grotewohl heeft in een brief voorge steld, dat beide regeringen iéder zes vertegenwoordigers zullen zenden, die een conferentie over een eel wording van geheel Duitsland zullen moeten voorbereiden. Adenauer heeft geweigerd stelling te nemen t.a.v. de brief van Grotewohl, waarvan de publicatie men in politieke kringen te Bonn als propaganda be stempelt. Staat van beleg op Philippijnen In verband met de dreiging van een wereldoorlog en de binnenlandse on lusten, heeft president Quirino op de Philippijnen de staat van beleg afge- kondigd. Engeland zal Malakka niet prijsgeven De partisanen in Malakka worden steeds driester als zy horen van com munistische succesen in Korea en Indo china. Wat er echter ook in Indochina zou gebeuren, Engeland kan de toestand in dit gebied in de hand houden, aldus heeft Malcolm MacDonald, de Britse hoge commissaris voor Zuid-Oost-Azi8 verklaard. WEERBERICHT Overdag dooi Tot morgenavond verwacht De Bilt: Wisselende bewolking met plaatselijk nog enkele re gen-, sneeuw- of hagelbuien voornamelijk in de kust provincies. Meest matige wind tussen Zuidwest en Noordwest. In de nacht en ochtend plaatselijk liriite vorst, in de middag dezelfde of iets ho gere temperaturen dan vandaag. (Opge maakt te 10 uur), ZON EN MAAN.

Nieuwe Leidsche Courant | 1950 | | pagina 1