Jlicttuie gtihscf)c (tfouranl Val van Pjongjang kan worden verwacht thans elk uur ïoem bereid tot een compromis over Nieuw Guinea m Bertha en haar moeder zijn thans verzoend Wist U Truman confereerde met Marshall en Congresleiders ANDAG 4 DECEMBER 1950 BUREAUX: Steenstraat 37 Directie, Abonnementen- en Adver tentie-afdeling: Tel 22710 en Tel 23375 Redactie: TeL 20408 Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: 4 50 p. kwartaal, 1.50 per maand; 0.35 per week ADVERTENTIËN: 0.18 per millimeter (By contract belangrijke korting) Een en dertigste jaargang No 8291 Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-Red.: H. W. J. ENSERINK Directie: F. DIEMER CHR1STEL1JK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken .5tantöaslicfj Is gFirblmn mijn btrl to tojbensport" Hoge grondzee sloeg Sch 95 knock out De strijd van McArthur met de Chinese Draak: Verbonden troepen voor de keuze: „Duinkerken" of „Tobroek"? eeds gisteren was de evacuatie van de vroegere Noord-Koreaanse ofdstad Pjongjang in volle gang. De val der stad kan thans elk uur >rden verwacht. Genietroepen hebben alle instanties, die voor de orlogvoering van belang zijn, vernield. De hoofdmacht van het 8ste ger bouwt 50 km zuidelijker, in het gebied van Sariwon, een nieuwe efensielinie op. Militaire waarnemers te Tokio verklaarden, dat de rugtrekkende verbonden troepen voor de keuze staan van een „Duin erken" of een „Tobroek". Legerexperts spraken voorzichtig de mogelijk- eid uit, dat de verbonden troepen zelfs het gehele schiereiland zouden ntruimen, omdat de Chinese reserves onuitputtelijk zijn. Zij achten het daarom het verstan-j ten Zuiden van het Tsjosinbekken, het gehele leger onder de vei le bescherming van vloot en lucht- acht te evacueren. Andere waarnemers, dus Reuter, zien daarentegen heil in >t handhaven van een defensiemacht in of andere havenstad bijv. Poesar., e volledig door de luchtmacht gedekt ordt. Nu Jjongjang wordt prijsgegeven, imt in ieder geval de volgende linie verbonden troÉpen veel verder naar Zuiden te liggen. Radio-Peking, zich ijkbaar van de bemiddelingspogingen Lake Success niets aantrekkend, eigt, dat de imperialistische legers van cArthur totaal vernietigd zullen wor- In verschilende frontberichten, zowel Reuter als Ass. Press, kwam tot ting, dat het 8ste Amerikaanse leger in W Korea opnieuw door omsingeling ardt bedreigd. Luchtverkenners van de N. hebben nieuwe convooien en Chi- ise colonnes gerapporteerd, die uit anpojin, een stad aan de Jaloe, op 105 i N.W. van het Tsjosinbekken binnentrekken. Ook vinden er eirwe troepenconcentraties plaats in het josinbekken zelf, waar twee regimen- enAmerikaanse mariniers de wanho- ge strijd hervat hebben tegenover rerweldigende Chinese troepenmacht, neinde zich te voegen bij een ander mtingent mariniers in het belegerde itori. dan de helft berigade, strijdende van Korea, wist vo< is De Turkse op het N.W. front een deel de Ame- rikaanse stellingen te bereiken en in ieder geval zijn reeds 3000 van de 5000 man aan de omsingeling door de Roden ontsnapt McArthur geeft het niet op en opnieuw gaf hij de luchtmaoht opdracht de com- munistishce strijdkrachten constant aan aanvallen te onderwerpen. Gelukkig is het zicht nu weer beter. Drie Canadese torpebootjagers en een Australisch schip patrouilleren voor de monding van de Jaloe, zijnde de grensrvier tussen Mandsjoerije en Korea, teneinde te voor komen, dat de Chinese troepen overzee bevooraad worden. Sir Horace Robertson, administratief opperbevelhebber van alle troepen van het Britse Gemenebest in Japan en Korea, heeft de eis gesteld van censuur op de berichtgeving, opdat de veiligheid van de verbonden troepen niet onnodig in gevaar wordt gebracht. Vier militairen, v.l.n.r. P. Pennaerts, R. Sloots, J. Glissenaar en S Beulen zijn per jeep uit' Indonesië naar Nederland gerepatrieerd. Onder grote belangstel ling van kennissen en familieleden komen zij hier bij Roosteren over de grens. Amerikaanse basis in Indonesië tegengesproken |E INDONESISCHE MINI6TER van Buitenlandse Zaken, mr Moh. Roem, heeft Zaterdag te Londen medegedeeld, dat zijn land aanspraak laakt op Westelijk Nieuw-Guinea, doch geen belang stelde in het Oostelijk eel van dit eiland of in Brits-Noord-Borneo. Hij verklaarde dit na een Igemene persconferentie vóór zijn vertrek naar Den Haag in verband iet de N.-Guinea conferentie die heden begon. de vraag of beide partijen nog on-1 (Boeng Tomo) heeft Zondag een verga- irmurwbaar waren of dat Indonesië j dering gehouden te Djakarta, waarin hij ereid was tot een compromis, antwoord-1 beweerde, dat anti-nationalistische groe- de minister: „Wanneer men naar een pen zijn boycotactie tegen de Nederlan- gaat, moet men altijd bereid; ders saboteren. Hij beweerde, dat de ket- jn het eens te worden. Zonder vergelijk j tingbrieven tegen de Nederlanders af- lA 1 er in het geheel geen oplossing zijn.komstig waren van zijn politieke tegen- oplossing van de Indonesische kwes-1 standers. Als op 1 Januari Nieuw-Guinea zelf was een compromis en dat was I niet bij Indonesië hoort, zal de boycot veel belangrijker vraagstuk dan de j doorgaan, doch deze zou gericht zijn ïstie-Nieuw-Guinea", zo voegde hij i tegen de bedrijven en niet tegen de af- aan toe. l zonderlijke Nederlanders. De Indonesi- Minister Roem zei nog. dat er in het j sche minister van arbeid, en vertegen- heel geen sprake was. dat de V.S. een woordigers van de Nederlandse hoge ilitaire basis in Indonesië wordt toe-1 commissaris en van de rode Chinese am- istaan. Alleen de Nederlanders hebben bassade woonden de bijeenkomst bij. militaire missie. I In Indonesische kringen te Londen gaf Ilh uitdrukking aan de vrees, dat dej inferentie in Den Haag zou kunnen ein- gen in een impasse. Men hoopt wat estelijk Nieuw-Guinea betreft ten hoog- n' e op een souvereiniteits-overdracht door neTDor de Nederlanders na een periode, van jvoorbeeld tien jaar. nzien van de buitenlandse poli- Indonesië zeide minister Roem, at zijn land volkomen volledig onaf- inkelijk wenste te zijn van beide nachtsblokken". Over China en Korea zeide hij: „Wij ebben de nieuwe Chinese volksrepubliek •kend. Wij moeten beginnen met ver- buwen in elkaar te stellen. Indonesië is ui ereid zijn goede diensten voor de vrede te bieden, maar zij zou geen troepen nen zenden". Up een vraag of de betrekkingen met P[j ederland sinds de souvereiniteitsover- Tacht haretlijker waren geworden, ant- oordde mr Roem, dat het bewijs hier- oor was, dat Nederland en Indonesië tweede ministersconferentie adden beëindigd, over welker resultaten aide partijen zeer tevreden waren, lide, dat er nog wel moeilijkheden m, maar hij had goede hoop voor lekomstige samenwerking met de Neder- nders. beruchte communist Soetomo Zweedse fabriek vraagt 100 Nederlanders Een kogellagerfabriek in Gothenburg (Zweden) voert op het ogenblik bespre kingen om ten minste honderd jonge Ne derlandse larbeiders te laten overkomen. De mannen zullen 128 kronen, dat is ongeveer f95 per week, verdienen De fabriek heeft 4000 man personeel en t hoort tot een concern met bedrijven verscheidene plaatsen. In Gothenburg behoefte aan in totaal 5000 arbeiders. Er zijn reeds 10.000 buitenlanders werkzaam. Onder hen bevinden zich enkele Neder landers, Denen en Noren en duizenden vluchtelingen uit Polen, de Baltische landen en Italië. Men neemt aan. Nederlanders met taal en klimaat minder moeite zullen hebben dan Italianen. Korea-vrijwilhgers dik in de kleien De Nederlandse vrijwilligers in Korea hebben behalve een tropenuitrusting ook warme winterkleren gekregen. Ze be schikken over een battle-dress en over jas van zware wollen stof, warme onder- kleding, een pullover, een combinatie van muts en das, en wollen* handschoe nen. Voor het geval dit niet voldoende zullen de Amerikanen extra-kleding verstrekken. In de Engelse pers is Kalme verkiezings-Zondag in W.-Berlijn Sociaal-democraten blijven bovenaan De verkiezingen voor de West-Berlijnselde verkiezingen een groot succe gemeenteraad, welke gisteren werden Westelijke wereld. De grote opkomst der gehouden, hebben een grote overwinning kiezers (ongeveer 1.750.000 personen had- opgeleverd voor de sociaal-democraten. den stemrecht) heeft bewezen, dat de De absolute meerderheid hebben zij communisten hun invloed op de West- Hatta verwacht nog geen beslissing '-president van Indonesië, drs ih. Haitta, heeft volgens Ass. Press iakarta herhaald, dat volgens zijn ling de kwestie-Nieuw-Guinea niet 1 Januari a.s. zal worden opgelost, verwachtte hij niet, dat de Neder- ;e Staten-Generaal een meerderheid twee' derden kan bijeenbrengen overdracht van Nieuw-Guinea. Wat de ipromis-geruchten betreft, was hi. lenstander van het plan, waarbij indo- de souvereiniteit en Nederland lelijk het feitelijks bewind zou krijgen. Djakarta hebben volgens A.F.P. jeugd- lanisaties een betoging gehouden vooi annexatie van Nieuw-Guinea en adres- gericht tot ir Soekarno. echter verloren. De 1.504.414 geldige stemmen werden als volgt over de par tijen verdeeld: Sociaal-democraten 653.974 (44.7%) Christen-democraten 360.829 (24.6%) Vrije democraten 337.477 (23.0%) Conservatieven 11.951 Duitse partij 53.876 - Vluchteliingenpartij 31.876 Andere partijen 13.892 De sooiaal-democratisohe burgemeester in West-Berlijn, Ernst Reuter, noemde De vierde moord in de P. en T.-landen Thans een Brit het slachtoffer Naar Zondag te Djakarta bekend werd, s er wederom een moord gepleegd in de Pamaoekan en Tjiasemlanden in West- Java, aldus Reuter. Ditmaal was het de Britse administrateur Norman B. Win ning. Hij werd doodgeschoten, toen zich in een auto door de ondernemings- tuinen naar Soebang begaf. Dit is de vierde moord in enkele weken tijds. Ronzwervende benden maken de om geving van de Wijnkoopsbaai zo onveilig, dat de Europese employé's der onderne mingen de nachten doorbrengen op het hoofdemplacement van de onderneming Wilhelmina, waar een sterke politiepost is gevestigd. De vrouwen zijn nr.ar Soe- kaboemi en Bandoeng gevlucht. Indone sische opzichters beheren de onderne mingen zo goed en zo kwaad als het gaat, doch men is machteloos tegenover de latexdiefstalleo. Berlijners hebben verloren, aldus Reuter. Deze hebben inderdaad niet veel melk te brokken gehad. Ondanks hun be dreigingen, dat de verkiezingen zouden worden verstoord en wekenlange propa ganda, ging het gisteren te Berlijn tig toe Ambonese militairen naar Ambon terug Maar het concentratie kamp dreigt Volgens een Aneta-telegram uit Dja- karta is er te Soerabaja een overeen- stemming tot stand gekomen betrelienae verbrenging van de 4UUÜ AniDonese militairen van net vroeger K.1N.I.L. en hun 800u gezinsleden naar Ambon, waar mede men half December beginnen wil. Dit plan werd volgens Aneta opgesteld in tegenwoordigheid en onder voite in- emming van ae betrokkenen. Tegelyjcertyd meldt het bureau der Zuid-ivioiukken in Den Haag, dat oe voorzitter der delegatie van Ambonese oud-K.N.I.L.-militairen aldaar, de heer| A. F. Apono, minister dr W. Drees ver- zocht heeft de oud-militairen en nun ge- ;n onmiddellijk naar het vrye ge deelte van Ambon terug te zenden, daar hun toestand op Java uiterst critiek is. Brengt men hen niet naar het vrye ge deelte, dan zullen zij op Ambon onmid- dellyk in concentratiekampen verdwe nen. De heer Apono wyst er voorts op, dat minister Lokollo en hij alleen de on derhandelingen hierover kunnen voeren. Berichten uit Java melden, dat ook voor de Ambonese burgers op Java de toestand onhoudbaar wordt, daar zij we gens hun sympathie voor de repuoliek oer Zuid-Molukken als rebellen worden beschouwd. In Soerabaja worden werk gevers bedreigd als zij Ambonese in dienst houden. al wat te doen geweest over het feit, da', de Britse troepen in Korea geen winter kleren hadden ontvangen en bij de Ame rikanen leentjebuur moesten spelen. Nader wordt gemeld, dat het bureau der Zuid-Molukken met verbazing van dit bericht heeft kennis genomen, daar de vertegenwoordiger dier militairen te Djakarta en de vertegenwoordiger 'in Den Haag, de heer Apono, Zaterdag nog tele fonisch waren overeengekomen, dat de laatste tezamen met minister Lokollo de onderhandelingen met de Nederlandse re- cering zou voeren, en dat de overbren- ging der Ambonnese militairen alleen zou geschieden naar het vrije deel van Ambon. De heer Aponno heeft de Neder- j landse regering om mededelingen ver zocht en tevens gevraagd gehoord te wor- den, voordat men tot daden overgaat. ZWARTE PIET IN DUBIOWeggeven of... zèli houden „Maakt vader nog van die gekke geluiden als hij zich scheert?" "TkE BANDEN VAN HET BLOED hebben getriomfeerd over Bertha's -L' Mohammedaanse opvoeding, aldus meldt Ass. Press uit Singapore. Voor de eerste maal in acht jaren heeft Bertha Hertogh haar moeder ge kust. Nadat de moeder urenlang gepraat had, gaf Bertha haar tegenstand plotseling op, in het klooster van de Goede Herder te Singapore. De tijger achtige starende blik verdween en snikkend viel Bertha in de armen harer moeder. Mevr. Hertogh kuste en liefkoosde haar. Door Bertha's tranen heen verscheen een glimlach, toen zij haar moeder kuste. Zij wendde zich tot de. moeder-overste van het klooster en de zusters en zeide: „Ik wil, dat mijn. moeder bij me slaapt". Allen straalden van vreugde, en elk spoor van vijandigheid was als sneeuw voor de zon bij Bertha verdwenen. Ze praatte opgewonden over haar drie broertjes en drie zusjes in Nederland. Lachend vroeg ze of haar vader „nog altijd van die gekke geluiden maakt als hij zich scheert". Het bleek ,dat Bertha nog steeds een beetje Nederlands spreekt. Na de verzoening liep Bertha hard weg om met andere kinderen in het klooster te gaan spelen en de nonnen mompelden: „Zij schijnt best met haar moeder overweg te kunnen". Bertha heeft nu haar Maleise dracht verwisseld voor een eenvoudige witte jurk. Zij heeft .haar trouwring afgedaan en draagt weer haar vlechten. Onder het oog van haar moeder be weegt ztf zich vrijelijk tussen de andere meisjes. Onder leiding van haar moeder heeft zij haar breiwerkje ter hand ge nomen en aan de moeder-overste vroeg zij of zij iets aan muziek mocht doen. Bertha is ook met andere meisjes ie kapel binnengeglipt om het orgel te bekijken. Zij giechelde toen zij aan het Instrument een toon wist te ontlokk.".. Deze ommekeer is een gevolg van het eindeloze geduld van de moeder, want eerst bleef Bertha om Aminah en haar „echtgenoot roepen". Op het ogenblik van de uitspraak had zij zich vastgeklemd aan de hals haar „echtgenoot" en geroepen: Ik houd van je. Ik wil niet weg". Zij had haar moeder genegeerd en tegen Aminah ge roepen: „Moeder, wat moet ik nu doen? Ik haat haar. ik wil hier blijven." werd door vrouwelijke politie langs een achtertrap buiten het gereohtsgebouw geleid en pijlsnel in een auto wegge bracht naar het klooster van de Goede Herder, terwijl meer dan 100 Britse er Maleise politie-agenten met gummistos- ken en geweren de tot 300 koppen aan gegroeide menigte terugdrong op he' trottoir en de winkeliers de rolluiken Later zond Aminah een Koran een gebedsmatje naar het klooster, doch de moeder-overste had hiertegen geen bezwaar. Bertha zal nog een maand in het kloos ter blijven. De rechter heeft haar toege wezen aan haar moeder en niet aai Nederlands consulaat Zij moet onder Jurisdictie van Singapore blijven tot de .zaak binnen een maand beslist zal zijn. De tegenpartij is vast voornemens tot (je hoogste instantie te procederen Bertha's echtgenoot is vast overtuigd, dat hij Bertha zal terugkrijgen, ook al moi hij zeven jaar wachten, zegt hij. Baard van Sinterklaas in brand Een Sinterklaas, die gistermiddag op de Haarlemmerweg te Amsterdam zijn jeugdige vriendjes had begroet, wilde toen hij wegging, een sigaret opsteken. Een hulpvaardige bood hem vuur me aansteker. Tot schrik van het gezelschap en niet het minst van Sinterklaas zelf, vatte de baard van de Goedheiligman vlam. De Sint bracht een onvrijwillig be zoek aan het Wilhelminagasthuis. DAT van 9 tot 18 Maart 1951 RAI-gebouw te A'dam een huishoudbeurs wordt gehouden. DAT het stoffelijk overschotr 8 Nov. op de Dlezebrug bij Den Bosch door een trein gegrepen 50-j. Van Laar hoven uit Den Bosch Zaterdag Ammerzoden is gedregd. DAT H. G. Franks benoemd is tot zitter van de Buitenl. Persvereniging, als opvolger van dr E. Hurter. DAT Zaterdagavond de coöp. cichorei- drogerij De Eendracht te Ouddorp door onbekende oorzaak geheel uitbrandde. DAT begin volgend jaar wordt begon nen met de bouw van het Amerikaanse monument op het kerkhof Margraten. DAT het achtjarige schoolmeisje Elly Droog, dat enkele dagen geleden op weg van huis naar school vermist is. nog steeds niet is teruggevonden en er z< der resultaat is gedregd. DAT het gasbedrijf van Enkhuizen een krant een advertentie plaatste: „Na 1 Januari is het uit met de pret. Heeft Pietje er weeldebelasting op gezet" en een raadslid bij B. en W. heeft gepro testeerd voor het geval hier Lieftinck is bedoeld. DAT de Zeeuwse pers een actie is be gonnen voor een nieuw Prot. Chr. mili tair tehuis in Middelburg (giro 68717 t.n.v. Zeeuwsch Dagblad, actie Bouw mil. tehuizen Zeeland, te Goes). DAT de ex-S S. Obersturmführer Ko- litz, tegen wie wegens medewerking aan fusillades 10 jaar was geëist, door het „B. G." te Arnhem tot 5 jaar is veroor deeld en i.v.m. aftrek van voorarrest werd vrijgelaten. DAT het waterschap Het Vrije van Sluis volgend jaar ruim 1 millioen zal besteden voor de zeeweringen in West- Zeeuwsch-Vlaanderen en f320.000 voor afwatering. DAT de raad van Vlissingen accoord ging met de fusie van het gemeentelijk waterleidingbedrijf en de N.V. Waterlei ding Maatschappij Midden-Zeeland DAT de 31-j. Nederlandse deserteur J. C. uit A'dam wegens landloperij in Antwerpen is aangehouden en naar Ne derland zal worden uitgewezen. DAT de 25-j. mej. J. Oude Bekke te Zenderen bij het oversteken door een autobus werd aangereden en gedood. DAT een conducteur op het Leidse- plein te Amsterdam gisteravond de hek ken van de tram sloot, toen een dame 160 gulden uit haar tasje miste, doch een fouillering van de passagiers geen resul taat had. DAT een zo juist getrouwd paar en een bruidsmeisje in Zevenhuizen licht ge wond werden bij een aanrijding door een auto, doch de bruiloft toch kon doorgaan. DAT voor de functie van griffier tjer Staten van Zeeland op de voordracht staan mr J. M. Pilaar, chef der afd. Wa terstaat van deze griffie, mr A. M. var Liere, oud-resident te Soerabaja en mrH H. Morison, idem te Menado. DAT men in Wecsperkarspel een fa briek over een weg heen wil bouwen. DAT het jaarlijkse Ned. wegencongres op 16 Dec. in Esplanade te Utrecht ge- wyd zal zijn aan de veiligheid van het wegverkeer. DAT een 43-j. aannemer tijdens repa ratiewerkzaamheden van het balcon var een derde verdiepins op he'. Haarlemmer plein te A'dam is gevallen en is over- DAT de weg Brielle-Oostvoorne bin nenkort een nieuw wegdek en een rij wielpad krijgt DAT de Stichting voor de Landbouw Wensdag met de ministers Drees, Var Brink, Lieftinck en Mansholt een bespre king zal hebben over het prijsbeleid in de landbouw en met name de melkprijs. DAT Zaterdag in Haarlem opnieuw buitenopnamen zijn gemaakt voor de Sinterklaasfilm, die de firma Animex aldaar voor de Amerikaanse jeugd maakt. In enkele minuten tijds: Vier auto's en motor bij Sassenheim gestrand Gisteravond laat heeft de gladheid op rijksweg bij Sassenheim, op het viaduct boven de weg inaar Noordwijk, e compliceerd ongeluk veroorzaakt, bij vier auto's en een motor betrokken Wonder boven wonder kreeg niemandletsel. De motorrijder J. Rill uit Den Haag kwam, waarschijnlijk door de gladheid, vallen en schoof tientallen meters over de weg. Een auto, die achter hem reed, remde krachtig en gleed de heg in. Een tweede wagen reed de andere heg werd zwaar beschadigd. Van de andere kant kwam auto nummer drie. Deze sloeg' de kop en botste tegen wagens. Een dame uit een der auto's ging met een zaklantaarn op de weg staan zwaaien om het overige verkeer lang zaam te doen rijden. De motorrijder kon haar nog juist opzij trekken toen er auto kwam aanrijden, anders was overreden geweest. Deze auto ten slotte maakte een schuiver en raakte 'ook Zwingelspaan MIDDEN in de stroom van berichten, die we dagelijks via onze krant te verwerken krijgen, is er vandaag een simpel bericht, dat niet in de scha- duw kan staan van het nieuws over Korea, Indonesië enz. Hier is h't: De Chr. school te Zwingelspaan bestond gisteren honderd jaar. Nu kunnen we dit bericht misschien met enige belangstelling lezen en zeg- 1 gen: „een eeuw al. dat is een hele tyd". Öf: „die mensen uit Zwingelspaan waren er vlug bij". Maar als de reactie op dit j bericht geen andere is, dan is dat een be- i wijs, dat het de lezer en lezeres te weinig zegt. En dat is jammer. Want het bericht I zegt ons vandaag juist heel veel. Het zegt ons veel, tot onze beschaming en tot onze bemoediging. Toen in 1848, bij de bekende Grond wetswijziging. het geven van onderwijs j vrij werd verklaard met het nodige voorbehoud natuurlijk durfde men het twee jaar later te Zwingelspaan reeds aan, een Chr. school op te richten. Te Zwingelspaan, in het overwegend RX. Brabant! Daar was geloofsmoed voor nodig. Zijn indertijd door het geloof de muren van Jericho gevallen, we mogen zeggen dat door datzelfde geloof de muren van de Chr. school te Zwingelspaan zijn gerezen. Want het was geen kleinigheid om zon der één cent subsidie van de Overheid met een school te durven beginnen. NATUURLIJK werd de zaak primitief opgezet. Eén lokaal en voor de mees ter een huis van één vertrek. Maar toen meester J. Sonneveldt op 3 Decem ber 1850 te Zwingelspaan zijn arbeid aan ving. kwamen er 60 leerlingen. En het salaris? Laat het tot onze be schaming gezegd worden: Sonneveldt, met vrouw en zes kinderen, begonzon der salaris. Louter in het vaste vertrou- wen, dat zijn hemelse Vader het hem niet aan het nodige zou doen ontbreken. 1 Het schoolgeld zou voor de meester zijn en verder werd hij bedacht met wat gaven in natiira: een kluit boter, een kan melk, wat brandhout iets van de slacht enz. Verlangend werd door de meesterse uitgezien naar 's Maandagsmorgens twaalf uur, als Sonneveldt het schoolgeld mee bracht. Dat heeft zo tien jaar geduurd. Tien jaar later, toen Chr. Nationaal School onderwijs was opgericht, ging het beter. Er waren toen 80 leerlingen; een groter lokaal en een'betere woning werden ge bouwd en een vast traktement van 600 gulden kon toegezegd worden. Een en vijftig jaar heeft deze Sonneveldt zijn taak te Zwingelspaan verricht. DE begin te Zwingelspaan moet nog eens weer tot dankbaarheid stem men voor de zegeningen, die God ons in de voorbijgegane eeuw op het gebied van het Chr. onderwijs heeft bpwezen. Maar dat wij hier en nu aan Zwingel spaan herinneren, is niet om een interes sante geschiedenis mee te delen. Dat kan ook op andere plaats en feitelijk schieten we er niet veel mee op. Neen, we moeten letten op de sprake, die er vandaag van Zwingelspaan uitgaat. Want al is het waar, dat wy vandaag, wat onze scholen betreft, in de ruimte zijn gesteld, daarom mogen we nog niet op onze lauweren gaan rusten. Onze actie moet blyven. De roeping, die Zwingelspaan in 1850 aanvaardde, is er nu nog. Om by het onderwijs te blijven: het kleuter onderwijs. het onderwijs aan zwakzin nigen, het nijverheidsonderwijs, dit alles vraagt onze belangstelling, ons gebed, ons geld en ook ons geloof. de gestrande wagens. Alles i Durven wy aan. wat Zwingelspaan een speelde zich af in een tijd van vier I eeuw geleden aandurfde? minuten. p. DE ZEEUW JGzn. Een voorlopige resolutie in de Assemblée Attlee vertrok met militaire en economische stal naar Washington /"YVER GANS DE WERELD gonst het van diplomatike en politieke be- drijvigheid. President Truman voerde besprekingen met militaire en diplomatieke functionarissen, met Dean Acheson en Marshall, alsmede met de voorzitter der stafchefs, generaal Omar Bradley. Morgen zullen de be sprekingen met de Britse premier Attlee een aanvang nemen. Deze is gis teravond laat per stratocruiser naar Washington vertrokken, vergezeld van veldmaarschalk Sir William Slim en drie economische experts, onder wie Sir Edwin Plowden. Op het State Department vond een onderhoud plaats met de leiders van het Congres, die met een ernstig gezicht, aldus Reuter, de bijeenkomst verlieten. De Amerikaanse leger-stafchef, generaal Col lins, vloog naar Tokio, waar hij met McArthuh overlegde op welke wijze de regering hem het best kan bijstaan. Nu morgen tussen Truman en Attlee overleg wordt gepleegd over de verdere stappen inzake de situatie op Korea, ont breekt het uiteraard niet aan gissingen en politieke „proefballons". Nu er ook economische deskundigen met Attlee mee gaan, zal het onderhoud niet be perkt blijven tot de militaire zaken al leen. Het ligt voor de hand, dat w schijnltjk ook de Marshallhulp en de kos ten van de Britse herbewapening op het program zullen staan. Op de terugreis van Washington naar Engeland zal Att lee ook een bezoek brengen aan Ottawa, waar h\j met de Canadese premier Louis St. Laurent, van inzicht zal wisselen. Inmiddels zal de „politieke commissie' der Ver. Naties vandaag bijeenkomen. John Foster Dulles, de voornaamste re publikeinse adviseur, gaf te kennen, dat naar zijn mening „schoon schip" moet worden gemaakt. Hij bedoelt hiermede, dat de kwestie behandeld moet worden Inzake het op grote schaal binnentrekken van Chinese communistische troepen op V.N.-leden van vele landen vragen zich af, of de Chinese interventie niet een eerste stap is naar verder commu nistisch optreden in Azië. De algemene verwachting is. dat de Amerikaanse de legatie bij de Assemblée een resolutie zal Indienen, waarbij op de Chinezen een be roep wordt gedaan, zich uit Korea te rug te trekken. Dit zou dan een voorlopige resolutie zijn, hangende het resultaat der bespre kingen tussen Truman en Attlee. Daar na zou men dan kunnen overgaan Peking openlijk van aggressie te beschuldigen. Communistische vorderingen in Tibet Na een stilzwijgen van verscheidene weken over de militaire operaties in Tibet is Zaterdag van Chinees-commu nistische zyde bericht, dat de communis ten Loloengtsjoeng, 100 km ten Zuid- Westen van de versterkte stad Tsjamde en 500 km ten Oosten van Lhasa hebben ingenomen. Nu en dan buien Tot morgenavond ver wacht De Bilt: Wisselen de bewolking met nu en dan buien, veelal met hagel of sneeuw. Matige, voornamelijk in buien, tydelyk krachtige wind tussen Zuid-West en Noord-West. In de nacht en ochtend op vele plaatsen lichte vorst In de namiddag ongeveer dezelfde temperaturen als van daag. (Opgemaakt te 10 uur) ZON EN MAAN Din*l«: ion aW-lUl; mun J 14.02 uur. 9 Dec. NJt

Nieuwe Leidsche Courant | 1950 | | pagina 1