llicuiuc ftGtimront TRUMAN: Atoombom zal, indien nodig, gebruikt worden Europees opperbevel is dringend noodzakelijk „Korea - afleidingsmanoeuvre" „Washington wil de raad van Finsterwolde weg hebben" Attlee vliegt hals over kop naar het Witte Huis Chinese Roden in legersterkte over de Tsjongtsjon Veto torpedeert terugtrekken der Chinese troepen Wist U @E_rreSdeken! 25» VRIJDAG 1 DECEMBER 1950 BUREAUX: Steenstraat 37 Directie, Abonnementen- en Adver tentie-afdeling: TeL 22710 en TeL 23375. Redactie: TeL 20408. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: 4.50 p. kwartaal; 1.50 per maand; 0.35 per week. AD verte NTIëN: 0.18 per millimeter. (By contract belangrijke korting) Hoofdredacteur: Dr. E. D1EMER Chef-Red.: H. W. J. ENSERINK Directie: F. DIEMER CHRISTEL11K-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken .Stantoasticfi is gljtMtoea mgn hert la tcgljenspott* Een en dertigste jaargang No 8289 MOETEN JONGE PLATTELANDERS EMIGREREN? ZIE PAG. 3 Korea wordt niet prijsgegeven De wereld is nu totaal wakker geworden. President Truman heeit ver- iklaard, dat de strijdkrachten der Ver. Naties niet voornemens zijn haar zending op Korea op te geven. Zo nodig, zal de atoombom gebruikt worden om de militaire situatie te kunnen redden. Onverwijld dient er een opperbevel gevormd te worden voor de geïntegreerde strijdkrachten in Europa. Het Amerikaanse Congres zal moeten voorzien in grote, aan vullende bedragen voor de strijdkrachten en de atoom-energie. Amerika zal in de V.N. blijven aandringen op .gezamenlijke actie om de aggressie op Korea tot staan te brengen. Eveneens zal Amerika de defensie der andere vrije landen blijven versterken, teneinde aan de aggressie elders het hoofd te biedeen. Truman wees er met nadruk op, dat de bereid thans tegenover een hoogstern- itige .crisis staat. De situatie op Korea is biomenteel absoluut onzeker. Wij kunnen 's vaststaand aannemen, dat de aggres- e zich via Azië en Europa tot het Ame rikaanse halfrond zal uitbreiden, als de jorlog op Korea niet gewonnen wordt. Het is op deze gronden, dat Truman het Eventuele gebruik van het atoomwapen Lake Success vreedzame onderhandelin gen zouden aangaan. Het beleid van McArthur op Korea werd door Truman energiek verdedigd. Op een vraag, ter persconferentie tot hem gericht, of de be slissing over het gebruik van de atoom bom aan de Ver. Naties zou worden over gelaten, antwoordde Trüman ontkennend. De atoombom is namelijk een van Amerika's wapens en de Ver. Staten zijn vrij om daarvan gebruik te maken. Maar of tot actie tegen China zou worden over gegaan, was wel een beslissing, die door de V.N. zou moeten worden genomen. Op een andere vraag, antwoordde hij, dat hij sinds lang bereid was een opperbevel hebber voor de geïntegreerde West-Euro- pese strijdkrachten te benoemen. Hij wachtte slechts op een beslissing met be- I trekking tot de strijdmacht door de orga- nen van het Atlantisch Pact. I Resumerende: Het Witte Huis heeft ge- 'zegd, dat Truman geen machtiging heeft gegeven tot het gebruik van de atoom bom. Ten slotte zullen de Ver. Staten zich tot het uiterste inspannen om een derde wereldoorlog te voorkomen. Atoombom-reacties verschillend Washington: Het Amerikaanse Congres is sterk verdeeld in zijn reacties op Trumans verklaring - over de atoombom. Enerzijds zeggen Republikeinen, dat het hoog tijd is, de atoombom te gaan ge bruiken tegen Chinese troepenconcen traties en munitie-opslagplaatsen, ander zijds dringt men erop aan, slechts in uiterste noodzaak, dit wapen toe te pas sen. Verscheidene senatoren merken op, dat het gebruik van de bom wel eens een verrassende aanval op Amerikaanse steden met de krachtigste wapens kunnen ontketenen. Lake Success: De communistische Chi nese delegatie heeft met een diep stil zwijgen gereageerd op de verklaring van Truman. Ook Malik en de Joegoslaviër Bebler, weigerden er iets over te zeggen. Londen: In Britse regeringskringen grote ontsteltenis en beroering. Van de bladen citeren wij de „Times". Het ge vaar bestaat, dat de Westelijke mogend heden hun beschikbare kracht zien weg ebben in een eindeloze oorlog in het Verre Oosten. De „News Chronicle": Als jegens China sancties worden toegepast, komt de mogelijkheid van een wereld oorlog dichterbij. Meer dan 100 Labour- leden van het parlement hebben in een schrijven aan Attlee hun angst te ken nen gegeven over de ontstane situatie. Sydney: De Australisohe leiders en het volk zijn zeer bezorgd tengevolge van de keer in de gebeurtenissen op Korea. Australië wendt met Engeland al zijn invloed aan om gematigdheid te doen zegevieren. De meeste ministers van het Gemenebest zijn 6omber gestemd. Rome: Graaf Sforza, de Italiaanse min. van Buit. Zaken, aoht de vastberaden houding van Truman de verstandigste handelswijze om de vrede te bewaren. De Hertog van Windsor: De atoombom behoort gebruikt te worden, indien deze een einde kan maken aan de oorlog. Churchill in het Lagerhuis 's Werelds loop wordt in Europa beslist Tijdens het Lagerhuisdebat over de Britse buitenlandse zaken Is gisteren de leider der oppositie, Winston Churchill, aan het woord geweest. Met betrekking tot de crltieke situatie in Korea gaf de grote leider uit de tweede wereldoorlog als zijn ig zijn -en volgens Ass. Press betreft het i mening te kennen, dat het zeker niet in het belang van de Sowjet-Unie scheen om Edragen, variërend, van lü tot 10 mil- dll „.„buit een oorlot to beglnnon. IVi tot 10 mil- a.rd dollar. Üiteraard heeft Trumans verklaring etreffende het eventuele gebruik toombom over gans de wereld en Ver. Staten zelf de scherpste reacties itketend. Truman verklaarde, dat de be- issing of het „al dan- niet noodzakelijk m dit gevreesde wapen te gebrui- bij de Amerikaanse legerleiding te elde berust. Echter heeft het Witte Huis een nadere erklaring uitgegeven, om vooral duide- jk te doen uitkomen, dat de beslissing in handen van de opperbevelhebber Ver. Naties ligt. Krachtens de wet. eeft de „commissie voor atoom-energie" et beheer over de bommen en kan echts de President het gebruik ervan Van groot belang achten wij, dat Tru- nan er met nadruk op wees, dat zich |een tekenen voordoen, dat de vertegen woordigers van communistisch China te Volgens Churchill zou, indien er een Russisch-Chinese samenzwering op we reldomvattende wijze bestaat, dit er niet op wijzen, dat Rusland een onmiddellijke gewelddadige actie in Europa in de zin had. Het zou, naar zijn mening, de be doeling van de Russen zijn de strijd krachten van de V.N. en de V.S. bij China te binden, om daardoor de versterking j van Europa te beletten. Churchill legde er nogmaals de nadruk op, dat ,,'s werelds loop" in Europa beslist zou worden. ,Wij bevinden ons zeker in gevaar, doch dit gevaar is niet nieuw", aldus meende hij. In sommige opzichten werkte de factor „tijd" ten voordele, in andere opzichten ten nadele van het Westen. De bescheiden mate van verdediging in West-Duitsland, die „zo laa doelmatig" wordt ontwikkeld, zou geen aanval van de Sowjet-Uniè kunnen uit- De berichten die uit Korea komen zijn geenszins rooskleurig. Amerikaanse en Zuid-Koreaanse troepen trekken terug voor de Chinese horden, die vanuit Mandsjoerije oprukken. Langs de spoorlijn maken deze Amerikanen en Zuid- Koreanen zich uit de voeten voor de opmars der rode troepen. Misbruik van onschendbaarheid Maar burgemeester Tuin zegtcommunisten pasten onmenselijke terreur toe er een regeringscommissaris wordt aangesteld, zullen de grondwette lijke rechten worden geschonden en de bevolking van Finsterwolde tot tweederangs burgers worden gedegradeerd. Aldus luidt een motie, die gisteren met de bekende communistische meerderheid (6 tegen 5) in de raadsvergadering van deze Groningse plaats is aangenomen aan het slot van een debat in super-rode stijl. De communisten maakten gisteren zo'n schromelijk misbruik van hun onschendbaarheid, dat de burgemeester hen uitdaagde, dergelijke taal eens buiten de raadzaal te gebruiken. Wethouder Harm Haken opende het debat in deze derde „spoedeisende" vergadering. „Al lees je de Grondwet op z'n Nederlands of op z'n Chinees, je kunt er niet uithalen, dat de raad Finsterwolde de wet heeft overtreden. Niet wij zijn on-Nederlands, maar genen die de bevelen van een vreemde mogendheid uitvoeren. Want Washington wil de enige vooruitstrevende-gemeen teraad van Nederland laten verdwijnen. Laat Finsterwolde een nieuwe raad kie zen, dan zal blijken welke mensen mer vertrouwt." Burgemeester Tujn antwoordde dood kalm, kort, maar bondig. De wethouder weet drommels goed, wat de feitelijke oorzaken zijn. De" burgemeester somde Het labourlid Tom Driberg mening, dat de enige oplossing was terug i te trekken tot de 38ste breedtegraad. nog J*ns, opv 4wfl communisten zoa1 vredesonderhandelingen en toelating van I op kerfstok hebben. Er was eer communistisch China tot de Veiligheids- grote groep frauderende steuntrekkers, raad. die door de communistische wethouders Als laatste spreker verklaarde Attlee,gesteund wer"d- Het-is aan hét beleid dat de Britse regering de gedachte van van de burgemeester te danken, dat de gedemilitariseerde zone in Korea had I justitie toen niet heeft ingegrepen. Wet- Consternatie in Engeland: een onderhoud met Truman zal hij aandringen op voorzichtigheid en matiging )E BRITSE PREMIER ATTLEE verklaarde in het Lagerhuis; dat naar de mening der Britse regering, een besluit van „dergelijk ernstig be- >J N.PnS" afs het gebruik van de atoombom, niet kan worden genomen zonder olledig overleg met de leden der Ver. Naties. Hij stelde een persoonlijke espreking voor met President Truman te Washington en deze heeft zijn oorstel geaccepteerd. Op het Witte Huis wist men, dat de bijeenkomst ga issen Attlee en Truman in of nabij Washington zal worden gehouden. U I .ttlee zal onverwijld vertrekken. de verdere behandeling der Chinees- Koreaanse kwestie. Ook verluidt, dat de kans bestaat, dat Truman en Attlee een beroep op Stalin zullen doen om hem, en ook de Franse premier, ergens in Europa of Azië te ontmoeten. Dit zou dan tevens een antwoord betekenen op het Russi sche voorstel voor een bijeenkomst der „Grote Vier." j is van oordeel, dat een uitwisseling meningen een- groot voordeel bete ent, niet slechts voor beide landen voor de zaak van de vrede, ij bevond zich het laatst Washington November >45. Het word', waarschijnlijk lacht, dat Att- e behalve orea, het Ver- t Oosten ook i betrekkin- in tussen Oost i West en de uropese defen- ter sprake il brengen, et is niet uit floten, da1, ok de Cana- premier ATTLEE. Laurent bij de besprekingen tegen- oordig zal zijn. Men kan er zeker van jn. .gezien de reacties in Engeland, dat ttlee tot voorzichtigheid zal manen bij (OjNu de strijd op Korea voortduurt, hebben wij ten Runfgerieve van onze abonné's speciale alfsjsfdrukken laten maken van een zeer tenïfitede kaart. Daarop kan men de ge- hele strijd rustig volgen. Voor onze abonné's is deze kaart beschikbaar aan onze loketteai of via onze bezorgers voor slechts 0.35 per stuk, zolang de voorraad strekt. IF !3J Jongeman door stroom getroffen Gisteravond trof men op het Marl- niersplein te Amsterdam een 20-jarige jongeman aan, die zeer ernstige brand wonden aan zijn linkervoet, linkerarm cn linkerhand had. Hij leed ondragelijke pijnen en was ook in het ziekenhuis niet in staat te verklaren wat er met hem gebeurd was. Men veronderstelt dat hij ergens in aanraking is gekomen met een hoogspanningskabel op verboden terrein in de omgeving van het plein. Auto reed op stilstaande wagen: 1 dode, 1 zwaar gewonde Vannacht is in Roosendaal een kleine D.K.W.-auto met linnen kap op een (on der een lantaarn) stilstaande truck ge reden. Van de drie inzittenden van het personenautootje werd de 42-jarige kap per F. Heesbeen uit Roosendaal gedood. geopperd. Tien mille geleend of gegeven Een nasleep uit de laatste oorlogsmaan- en is gisteren voor de burgerlijke reeh or van de Rotterdamse rechtbank be handeld. De ex-N.S.B.'er J. S. uit Rotter dam had n.l. een vordering ingediend tegen twee oud-illegalen, die in Februari 1945 tienduizend gulden van S. hebben ontvangen om enige geheime agenten, die de gevangenis te Scheveningen zaten, vrij te kopen. Er zou daarbij de afspraak zijn gemaakt, dat S. dit geld na de oorlog terugkrijgen van de regering of door middel van belastingaftrek. De beide ille gale werkers, H. van G. uit Rotterdam en A. K. uit Amsterdam, zouden zich garant hebben gesteld. S. heeft nog steeds geen geld ontvangen. De illegalen verklaren, dat er over terugbetaling niet is gespro ken. De hoogste chef van Van G., de Am sterdammer W. S., heeft het geld niet ont vangen en de ex-N.S.B.'er beweert, dat Van G. en K. de 10.000 met brasserijen hebben opgemaakt. Voortzetting op 11 Januari. Prins gisteravond terug Prins Bernhard is gisteravond in zijn eigen Dakota op Schiphol aangekomen, na de vlootmanoeuvres bij Malta te heb ben bijgewoond. Wasgoed vatte vlam, houten huis afgebrand Een houten woonbarak aan de Hars- kamperweg te Otterlo is gisteren afge brand doordat wasgoed bij de kachel vlam vatte. Het gezin Brunecreft, man, twee kinderen, kon zich in nachtgewaad in veiligheid stellen. De gehele inboedel en een bedrag van-f400 contanten gingen verloren. houder Haken heeft de gemeente f 10.000 benadeeld door het' getraineer met de straatbelastiirg. Maar het ergste was de onmenselijke terreur, die hier op ambtenaren en particulieren is toegepast. De zitting krj>ég weer een rumoerig De 15-jarige Italiaanse, dirigent Pie- rino Gamba, die in verschillende ste den van ons land concerten zal leiden, is gistermiddag in Utrecht gearriveerd, in gezelschap van zijn vader en moeder. Morgen zal hij de dirigeerstok zwaaien over het Utrechts Stedelijk Orkest. karakter. Het communistische raadslid Nap schreeuwde de burgemeester „rechtse" raadsleden toe: „Er druipt bloed van jullie klauwen, arbeidersbloed. Verraders en fascisten zijn jullie!" En zijn partijgenoot Schuur riep pathetisch: „Wij steunen als fractie stuk voor stuk het terrorisme van wethouder Haken". Burgemeester Tuin concludeerde, dat de heren hun werk van „vijfde colonne" heel goed speelden. „U durft nu u-ge niet van uw onschendbaarheid als raads lid. Buiten de raadzaal hebt u de moed niet zulke taal te gebruiken". Hij liet tenslotte stemmen. De motie zal ter kennis worden ge bracht van de minister van Binnenlandse Zaken, de leden -der Tweede Kamer en alle gemeenteraden. (Aan de Volkskrant ontlenen wij nog het volgende: „Wethouder Haken, die naar men ons in Finsterwolde vertelde, 31 jaar is en van beroep propagandist van de C.P.N., hoewel hij desgevraagd altijd voorgeeft landarbeider te zijn (hij heeft, behalve in zijn jeugd, nog nooit een spade in dê grond gestoken) is een merkwaardig man. In de bezettingstijd werkte hij vrijwillig bij de Duitsers en durfde op het distributiekantoor, als men hem geen toewijzing voor een fietsband gaf, zelfs te dreigen met de Ortskom- mandant of Seyss Inquart, met wie hij blijkbaar op goede voet' stond".) Alles nog niet verloren Defensielinie der V.N.-troepen Zuidelijker verlegd en legers afgesneden VOLGENS RAPPORTEN van vliegeniers, trekken de Chinese commu nisten thans in legersterkte over de Tsjongtsjon-rivier. Minstens 6 Chinese legers, 250.000 ervaren soldaten, zijn thans in Noord-Korea ge ïdentificeerd. De troepen der V.N., voor zover zij niet omsingeld zijn, trekken steeds verder terug en lijden zware verliezen. McArthur liet de Amerikaanse jagers en bommenwerpers echter 400 aanvalsvluchten on dernemen, terwijl vliegende reuzenforten de bruggen over de Jaloe ernstig bestookten. nam, een haven aan de Oostkust. Ten slotte: De chef van de Geheime Dienst van McArthur verklaarde, dat de hui dige toestand op Korea nog geen „wan hoopsdaad" vereist. Amerik. verliezen: 31.028 man Naar heden uit Washington werd be kend gemaakt, zijn de verliezen der Amerikanen in de Koreaanse oorlog tot 31.028 man gestegen, hetgeen 1032 meer is dan een week geleden. Hiervan zijn er 5.307 gesneuveld, terwijl 3.954 man ver mist worden. Engelse straaljager landde bij Roermond Een Gloster Meteor-straaljager Volgens Reuter is het Amerikaanse 8ste leger in het Westen thans geheel af gesneden van het 10e corps, dat in het Oosten vecht. De verbindingen zijn veel slechter geworden. De communisten val len aan met een dergelijke onverschillig heid voor verliezen, dat sommige verde digers maar schieten vanachter de opge stapelde lijken van de tegenstander. De 2e Amerikaanse divisie en de Turk se brigade zijn ten Z O. van Koenoeri omsingeld, nadat zij honderden aan doden en gewonden hadden verloren, bij poging om te ontsnappen. Hiertegenover staat weer. dat de troepen der Ameri kaanse 7e divisie beweren, dat de vijand ernstige verliezen leed van duizenden dod enen gewonden. Twee regimenten van de 7e divisie, ten Oosten van Tsjosinbekkcn zijn nog steeds van elkaar gescheiden. Aandere strijdkrachten van de V.N. zijn in actie verder naar het Z.W. rondom Satsjang, 55 km ten Westen van Hoeng- Treinbotsing bij Olst: veel schade Een goederentrein uit de richting Deventer is vanmorgen om plm, acht uur bij het station Olst' op een stilstaande goederentrein gereden. De materiële schade is zeer groot. De spoorlijn geruime tijd versperd. Er gebeurden geen persoonlijke ongelukken. De oorzaak is een verkeerde wissel- stand. Van de stilstaande trein werden drie wagens uit de rails gelicht en ge deeltelijk versplinterd. Van de andere trein zijn vijf wagons uit de rails gewor pen en eveneens zwaar beschadigd. Drie lege platte wagens kwamen dwars over de rails te staan, zodat zij de beide sporen op het emplacement versperden. Het treinverkeer tussen liet Noorden en Zuiden des lands werd omgelegd over Apeldoorn, doch ondervond tot 's mid dags toe nog belangrijke vertraging. Half December weer beter brood Rogge in plaats van aardappelmeel Onlangs werd, zoals men weet gemeld, dat het aardappelmeel uit het brood zou verdwijnen. Het zal vervangen worden door rogge. De kwaliteit van het brood zal daardoor aanmerkelijk stijgen, al zal de kleur wat minder blank worden. De bakkers verwachten, dat tegen half December de grootste voorraden aard appelmeel geruimd zullen zijn en brood dan dus een betere samenstelling zal hebben. De broodomzet, die sinds Mei 1940 met 8 procent terugliep, verwacht men dan weer te zien stijgen. Korea in de Veiligheidsraad Zal Assemblée thans de beschuldiging opnieuw aan de orde stellen? Rusland heeft bij monde van Malik zijn veto uitgesproken over de „Zeslan- denresolutie". Zoals men weet, werd hierin het terugtrekken der Chinese troepen uit Korea geëist, terwijl aan Peking de verzekering werd gegeven, dat de V.N. aan de Mandsjoerijse grens geen aggressieve bedoelingen heeft. De stemming was: 9 landen vóór en 1 tegen, terwijl India niet aan de stemming deelnam. t was de 47ste maal, dat de Sowjet- Unie in de Veiligheidsraad van haar reoht van veto gebruik maakte. Een be richt van Ass. Press wijst erop, dat de Westelijke mogendheden nu van plan zijn, de Chinese communisten in de As semblée in staat van beschuldiging te stellen en wel binnen 24 uur. Men weet, dat, als de Veiligheidsraad door een veto getroffen wordt, de Assemblée de kwes tie opnieuw ter hand kan nemen. Een Russische resolutie, die de terug- DAT kapitein ter zee van administra tie J. C. Beugelink per 16 November is bevorderd tot schout bij nacht en even als kap. ter zee J. Luske op zijn verzoek per 1 December eervol is ontslagen. DAT luchtpost voor het oefensmaldeel de Middellandse Zee uiterlijk Maan- jg a.s. op de bus moet zijn en in het adres moet worden vermeld: Aan boord Hr Ms Amsterdam-Schiphol-Marine. DAT een 72-jarige man in de Clercq- straat te Amsterdam door een auto is gegrepen en gedood. DAT de 20-jarige midvoor J. H. van de Tilburgse voetbalclub Zigo, die de dood de doelman van een tegenpartij ver oorzaakte, door de Bredase reohtbank tot twee maanden hechtenis is veroor- DAT de vier paar dieseleleotrische en straks eleetrische sneltreinen A'dam Enschede v.v. na 19 Mei ook in Apel doorn zullen stoppen. DAT het 9.000 tons vracht-passagiers schip Bin tang voor de vaart op de Stille Oceaan gisteren een proefvaart maakte Overveld werd ernstig gewond en]en als 29ste schip door de N.D.SM, aan de bestuurder, Joh. van Overveld, licht de Maatschappij Nederland is afgele- gewond. Iverd. DAT een auto van de textielhandelaar J. v. V. te Vlijmen (N.-Br.) 's nachts uit de garage werd gestolen en weer worden opgespoord, doch de inhoud ter waarde van f 6.500 is verdwenen. DAT de A'damse en R. K. sigaren- winkeliersvei'eniging aldaar in een tele gram aan de vakgroep sigarettenindustrie en minister V. d. Brink protesteren tegen de voorgenomen verlaging van de winst marge van 14 tot 12% pet. DAT het reglement dienstvoorwaar- den van de Ned. Spoorwegen thans door alle drie personeelsbonden is aange nomen en na goedkeuring op 1 Januari voor «twee jaar van kracht wordt. DAT het Tweede-Kamerlid H. van Sleen (arb.), burgemeester van Brielle, vandaag zijn 60ste verjaardag viert. DAT de N.V. Metallic Industry (galva nische bedekkingen in Loosdrecht een nieuwe fabriek gaat bouwen.1 DAT de A'damse Ballast Mij voor f234.000 aanneemster werd vöor het her- stel van de door de Duitsers vernielde keersluis te Oude Tonge. DAT het meeste van de 7000 ton rijst, die door het Noorse schip Arna in A'dam zijn aangevoerd, voor" de export oe- stemd 'is. DAT de postdir. te Harlingen A. Vis ser in gelijke funcbie is benoemd te Sneek. DAT op 4 en 5 Mei 1951 te Diekirch (Luxemburg) het jaarlijkse Beneluxcon- gres voor verkeer en toerisme wordt ge houden. DAT er op de receptie van Brocades- Sbheeman, die 150 jaar bestaat, in Am sterdam bijna duizend personen kwamen feliciteren. DAT een familie in Schijndel een jaar lang 25 gulden per dag krijgt bij wijze van hoofdprijs van een rebuswedstrijd t.b.v. een R.-K. militair tehuis in Ede. DAT de Ned. Ver. van Persbureaux een Matla-wisselbeker heeft ingesteld voor de beste journalistieke prestatie per jaar van een van haar leden. DAT de woning van de heer v. d. V. in de Schoolstraat te Apeldoorn van nacht door onbekende oorzaak geheel uitbrandde en de vier bewoqers via het platte dak konden vluchten. DAT de Nuts-, de Christelijke en de openbare bibliotheek in Ede en Benne- kom één federatieve openbare leeszaal en bibliotheek in Ede willen stichten. DAT de ritten in de gemeentebussen te Groningen binnenkort vin 10 op 12 cent worden gebraoht. trekking van alle Amerikaanse troepen uit Formosa en andere, tot China be horende, gebieden eiste, werd verworpen met 9 stemmen tegen 1, en 1 onthouding (weer die van India). Tenslotte werd met dezelfde stemverhouding een Chi nese resolutie verworpen, dae de Ameri kanen beschuldigt van aggressie op For mosa en Korea, terwijl de onmiddellijke terugtrekking van de Amerikaanse strijd krachten op Korea verlangd werd. De Britse afgevaardigde. Sir Gladwyn Jebb, heeft in de Veiligheidsraad een dringend beroep op de Chinese commu- nistisohe regering gedaan, „zich vel» malen te bedenken" alvorens enig on herroepelijk besluit te nemen. Vandaag is dr Tsjang de vertegenwoordiger van nationalistisch China aan de beurt van het voorzitterschap, maar de Cubaanse afgevaardigde. Carlos Blanco, zai zijn Onrust en demonstraties In Londen en Lake Success Te Lake Success hebben enige hon derden personen in de hoofdvestibule van het gebouw der Ver. Naties een down'-demonstratie gehouden. De be togers hielden kranten omhoog, me zware koppen over het eventuele ge bruik van de atoombom tegen communis tisch China. Personeel van de V.N. hieid de demonstranten in het oog, maar deed geen poging om er een einde aan te ma ken. Toen mevrouw Franklin Roosevelt demonstranten verzocht, heen te gaan. werd zij uitgejouwd. In Londen werd Churchill bij het verlaten van zijn wo ning begraven onder de pamfletten. Deze waren ondertekend door het „comité der moeders van Britse dienstplichtingen." Er stond in: „Wij eisen vrede, geen Britse jongens als kanonnenvoer, staakt het •uren in Korea." an de R.A.F. maakte gistermiddag een nood landing even buiten de kom van het Limburgse dorp Linne (ten Zuiden van Roermond), vermoedelijk wegens brand stofgebrek. Het onbeschadigde toestel zal waarschijnlijk gedemonteerd moeten worden, omdat het van het land waar het neerkwam, niet kan opstijgen. Politieman (in uniform) pleegde 15 inbraken Onschuldige werd een maand vastgehouden Een zekere V., die verdacht werd van een inbraak aan de Oostzeedijk te Rotter dam. welke later door een politie-agent bleek te zijn gepleegd, heeft ruim een maand onschuldig gevangen gezeten. De agent, die deze en nog een aantal andere diefstallen heeft gepleegd in het Oostelijk gedeelte van Rotterdam ge woon in uniform hoorde gisteren voor de rechtbank drie jaar tegen zich eisen. de 51-jarige ex-brigadier J. H-, die het plegen van 15 inbraken heeft toe gegeven. De opbrengst gebruikte hij om een relatie met een weduwe van een in de oorlog gefusilleerde collega te finan cieren. Uitspraak op 14 December. De opleiding van het Belgische batal jon vrijwilligers voor Korea is vrijwel geëindigd. Op 15 December a.s. zal het bataljon aan boord van de Kamina naar Korea vertrekken. Complicatie in proces flmbon—K.P.M. Bij de behandeling in hoger beroep voor het gerechtshof te Amsterdam van de vordering in kort geding van de re publiek der Zuid-Molukken tegen de K.P.M. heeft zich een complicatie voor gedaan. Alvorens de memorie van ant woord namens de republiek op de me morie van grieven van de K.P.M. werd ingediend, bracht de Amsterdamse pro cureur mr D. Giltray Velh, optreedende voor mr K. van Rijckevorsel in Den Haag een incidentele conclusie tot inter ventie uit namens de heren P. W. Lokol- lo, vertegenwoordiger van de republiek der Zuid-Molukken in Nederland en F. A. Apono, hoofd van de delegatie van oud-KNIL-militairen, beiden optredende als particulieren. De bedoeling is. vast te doen stellen, dat de belangen van deze particulieren zijn geschaad door het optreden der K.P.M. Zo de republiek der Zuid-Moluk ken in de loop van het proces zou ophou den te bestaan, zou alsnog een uitspraak xanzien van deze particulieren nodig zijn. Na overleg met de partijen bepaalde het hof de beantwoording der inciden tele conclusie op 14 dezer. Op 29 dezer zullen de pleidooien in hoofdzaak wor den gehouden, terwijl dan tevens gelegen heid zal worden gegeven te pleiten voor de interventie-eis bij akte. Acht of veertien dagen daarna is dan de uitspraak van het hof te verwachten, zowel in hoofdzaak als in eis tot inter ventie. Verwarm Uw bed behaaglijk met een WEERBERICHT 1 Guur Tot morgenavond verwacht De Bilt: Wisselend bewolkt w&TP met nu en dan buien- hagel of natte sneeuw. Aanvanke- \WX=~ Hik matige tot krachtige, later tydelijk weer storm- achtige toenemende wind tussen West en Noord-West. Guur weer. (Opgemaakt te 10 uur). ZON EN MAAN uU'lJL Zoo 8M-UJ2. maan oodw

Nieuwe Leidsche Courant | 1950 | | pagina 1