Verlenging van de arbeidstijd en vermindering van de consumptie Ophouden architect te zijn, aannemer worden Radicaal Reinigend BANDJIR fC3 -L r in DONDERDAG 30 NOVEMBER 1950 Kamer gal goed voorbeeld: Seizoenprijzen brandstoffen uitsluitend voor regelmatige afzet (Van onze parlementaire redacteur) "TVE TWEEDE KAMER heeft gistermiddag een goed voorbeeld gegeven op het gebied van de verlenging van de arbeidsduur: van een tot ruim kwart voor zeven heeft zij zich bezig gehouden met de begroting van Economische Zaken. Hiervan nam minister Van den Brink ruim twee en een half uur in beslag. Misschien lag het in zijn bedoeling tegelijk pressie uit te oefenen tot consumptiebeperking, door Kamerleden en jour nalisten hun avondmaaltijd te laten vergeten.Overigens is de Kamer nog lang niet klaar: vanmiddag zou staatssecretaris Van der Grinten nog gedetailleerd antwoorden op concrete middenstandsvragen, waarna de onderdelen van de begroting verder aan de orde komen. Met de arbeidstijdsverlenging consumptiebeperking zitten we midden in twee belangrijke problemen. Wat het eerste betreft had de heer Suurhoff (Arb.) zich een furieus tegenstander be toond, terwijl ook de heer Kikkert (C.H.) niet erg enthousiast was. Minister Van den Brink kon hen gerust stellen: het ligt niet in de bedoeling, deze algeme te schrijven. Doch in het kader verhoging van de productiviteit moet deze zaak toch ernstig, bedrijfstaksge- wijze onder ogen worden gezien. Het zal nimmer iets anders mogen worden een noodmaatregel, voortvloeiende de ernst van de situatie, waarin wij Voor de door minister Ldeftinck gekondigde bezuinigingen zijn zowel financiële als reële offers nodig, aldus minister van den Brink. Daarom zal ook het consumptie-niveau per hoofd van dt bevolking niet kunnen worden genand- haafd. Daarnaast zullen niet strikt nood zakelijke investeringen moeten worden afgekapt. Op zichzelf toonde de bewindsman ln zijn algemene inleiding, waarin hij een overzicht gaf van de na-oorlogse ont wikkeling op het gebied van productie, verbruik en investering, zich een voor stander van het opvoeren van investe ringen voor productieve doeleinden. In dat verband keerde hij zich tegen de heer Nederhorst (Arb.), die zich had uitge sproken voor vertraging van de investe ringen in plaats van het verlagen van hel levenspeil. Niet-produotieve investerin gen moetan echter zeer nauwkeurig be keken worden, met name door de lagere publiekrechtelijke lichamen. Ten aanzien hiervan moet telkens worden overwogen, of uitstel niet mogelijk is. Ook keerde de bewindsman zich tegen de tendenz, dat goederen uit het buitenland beter wor den geacht dan die in eigen land kunnen worden gefabriceerd. Voor het deviezen- behoud en de betalingsbalans is het nodig, zoveel mogelijk aan voortbrengselen uit eigen land de voorkeur te geven. De grote moeilijkheden, waarmee op het ogenblik gekampt wordt, vloeien voort uit de verslechtering van de ruil voet %n uit het feit, dat een belangrijk deel van de investeringen gebruikt moet worden voor militaire doeleinden. Deze laatste zijn zuiver economisch te betreu ren, doch helaas nodig ter verdediging van onze vrijheid. Wat de verhoging van de productie betreft, meende de bewindsman, dat be lastingvrij stellen van extra-prestatie inderdaad goed gevolg zou hebben, doch daartegenover zou staan, dat het gat in de begroting groter zou worden, waar door het monetaire evenwicht in gevaar zou komen. De taak van de overheid bij de opvoe ring van de productiviteit achtte de be windsman even essentieel als die van het maatschappelijk leven. Deze taken achtte hij niet vergelijkbaar, zodat hij het niet eens kon zijn met de heer v. d. Heuvel (A.R.), die had gesteld, dat de maatschappelijke krachten de eerstaan- gewezenen waren. Verbetering van de interne organisatie (Advertentie in de bedrijven is inderdaad van belang voor de opvoering der productiviteit. Hier is nog heel wat te doen. In ons positief recht is geen rechtsgrond aanwezig voor overheidsingrijpen op dit punt, maar principieel verwerpelijk achtte de minis ter het scheppen van een dergelijke rechtsgrond niet. Het tekort op de handelsbalans wordt vooral veroorzaakt door de handel. Er is in het Nederlandse economische leven een structuurverandering gekomen: voor heen was de industrie gebaseerd op de handel, thans is het juist andersom. In verband hiermee achtte de bewindsman een verinnigd contact tussen handel en industrie noodzakelijk. Wat het prijzenbeleid betreft meende de bewindsman, dat nog steeds de prijs ontwikkeling niet overtreft hetgeen kost- prijstechnisch verantwoord is. In de industriële sector wordt niet altijd de vervangingswaarde doorberekend, daar anders geen afzetmogelijkheid zijn. Integendeel, er wordt telkens gezocht naar goede vervangende grond stoffen, die de prijs kunnen drukken, zoals bijv. in de textielindustrie, kunstwol wordt verwerkt. De middenstand moet zorgen hechte organisatie, zo meende de be windsman. Zij dient een orgaan in het leven te roepen, dat de algemene mid- denstandsbelangen in nauwe samenwer king met de regering kan behartigen. Wat de door de heer Stapelkamp (A.R.) aangeroerde kwestie der brand- stoffenprjjzen betreft betoogde de be windsman. dat het invoeren van drh izoensprijzen niet was geschied om te zorgen, dat de brandstoffen goedkoper zouden kunnen worden ingeslagen, doch slechts ter bevordering van een regel matige afzet. Hjj meende, dat het vol komen bekend was, dat lang niet alles tegen voorjaarsprjjzen zou kunnen wor den geleverd. De ervaringen met de spreiding zijn gunstig geweest geen reden om hier weer van af te stappen. Ministers' lacob in de Eerste Kamer: Bewindsman werd belaagd met knollen en geweerkolven WE MOETEN pPHOUDEN ARCHITECT TE ZIJN, we moeten nu aan nemer worden, we moeten gaan bouwen. Deze zinsnede was wel het voornaamste uit het twee uur lange betoog dat de nieuwe minister van Oorlog en Marine, mr H. L. s'Jacob gisteren in zijn eerste rede voor de Staten-Generaal in de Eerste Kamer hield. Daarmee bedoelde hij dat, willen we een behoorlijk leger en een behoorlijke vloot vormen, we moeten ophouden met plannen maken en moeten overgaan tot de werkelijke uit voering van een der plannen. e van de minister een rede ver-, wachtte in ietwat grootse stijl, is bedro gen uitgekomen. Het is geworden het beantwoorden van tal van vragen en op merkingen door de Kamerleden in een behoorlijk debat gesteld. Het was niet zo vreemd, dat de heer Algra (a.r.) bij de replieken opmerkte, dat hij het élan en de onverbiddelijkheid, die leger en volk ir nodig hebben, had gemist. Dat ligt niet in mijn aard, antwoordde de minis ter, ik wil me eerst behoorlijk op de hoogte stellen. De bezem hanteren is voor ïieuweling niet zo aanbevelenswaar dig. Het uitvoeren van één plan zal de 'taak 'zijn die deminister zich in het komende jaar stelt. Dat plan omvat de spoedig mogelijke opbouw van het veldleger. Daartoe dienen de troepen die uit Indonesië terugkwamen te worden hergegroepeerd om zo de nodige divisies >rmen en moet de opleiding van de ve lichtingen snel en goed geschie den. Bovendien moet het inrichten van de mobilisatie-magazijnen en het mobiel maken van de onderdelen zo mogelijk in eveneens zijn beslag krijgen. Op deze drie hoofdtaken zal de landmacht zich moeten concentreren. Verhoging van het lichtingscontingent zou in dit stadium de verwerkelijking van het plan maar in de weg staan. Er zijn nog genoeg moei lijkheden te overwinnen. De minister hier op het feit, dat de officieren, n ruim tien jaar geen ervaring meer hebben in het samenwerken in groot ver band, de lichtingen zullen moeten oplei den. Dat heeft zijn bezwaren, maar daar aan is niet te ontkomen. We kunnen niet langer blijven wachten. De minister is bereid zich in het snelwandelen te trainen. Het tekort aan kader is door het in voegen van voormalig K.N.I.L.-kader nog niet opgelost. Gelukkig is het materieel- probleem, dank zij de hulp van Amerika, in een dusdanig stadium, dat het een op losbaar probleem is. De samenwerking van ons land met andere landen in het Atlantisch Pact opent de mogelijkheid, dat we een ge zamenlijke verdediging kunnen opbou wen, die het perspectief opent, dat een oorlog kunnen voorkomen. Deze samenwerking moet echter steeds zo zijn en hier beantwoordde de nister enkele opmerkingen van de heer Algra dat ze geschiedt op grond gelijkheid als partner. Indien maar even mogelijk wordt het materieel dat nodig is voor leger en vloot bij Nederlandse industrieën besteld. We hebben echter geen specifieke bewa peningsindustrie en bovendien moeten we rekenen -met wat we uit het buitenland geleverd krijgen. De minister wees hier op bedrijven als Fokker en Hazemeijer. Staatssecretaris Moorman merkte later nog op, dat de Nederlandse scheepswer ven overbelast zijn en niet meer zouden kunnen bouwen. De vestiging Hispano-Suiza-fabrieken in ons land zal de materieelvoorziening ten goede komen. De marine staat er wat beter de landmacht, omdat die vlak n log niet zo ontredderd was. De taak die de marine heeft in internationaal band, moet men niet kleineren, ze is be langrijk genoeg. Voorts moet i teveel waarde hechten aan wat tenlands senator buiten de senaat heeft gezegd. De luchtmacht noemde de minister een veelbelovend jongeling. Technisch zijn er nog allerlei moeilijkheden, maar de op leiding van de piloten, vooral die in Amerika, geeft reden tot grote tevreden heid. Aan nachtjagers wordt alle aan dacht besteed, zonder dat men de tac tische steun aan de luchtmacht vergeet. Bij de opbouw van de strijdmacht zal steeds in het oog moeten worden gehou den, dat ze steeds paraat moet zijn en korte tijd dus gemobiliseerd kan worden. Nationale Reserve Over de Nationale Reserve was de mi nister zeker niet ontevreden. Het begin bescheiden, maar de financiën spelen hier ook een roL Hij zegde de heer Algra toe. dat de N.R. niet gebruikt zal worden taken waartoe ze niet is geoefend en niet is bewapend. Een belangrijke taak zag de minister in het meewerken aan de luchtverdediging. Dat er goed en zelfs realistisch geoefend wordt, had de mi nister dezer dagen zelf ervaren, toen men oefening dusdanig met knollen gooide, en met geweerkolven sloeg, dat hij nauwelijks het vege lijf had kunnen redden. Een moeilijk punt. waar bij de replie ken de heer Wendelaar (V.V.D.) nog nader op terugkwam, is de repatriëring de H-brigade en enkele andere onderdelen. De minister hoopte dat het wetsontwerp tot verlenging van de ter mijn gedurende welke dienstplichtigen buiten hun wil verplicht kunnen worden dienst te verrichten buiten Europa, niet zal behoeven te worden ingediend. Het feit dat de Ambonnese militairen en hun niet naar Ambon terug kunnen allen naar Java werd een gebracht i oorzaak dat Nederlandse militairen langer in Indonesië moesten blijven. Dit moet echter zo spoedig mogelijk veran deren, ook al omdat de verhouding tus- Nederlanders en Ambonnezen (ook leden van de Kon. Landmacht) niet zo best meer is. Men zal de Ambonnezen nu overbrengen naar gebieden in de buurt an hun geboorteland. ij De Marine Na de minister voerde de staatssecre taris van Oorlog en Marine vice-admiraal H. W. Moorman nog het woord. Hij be paalde zich tot de marine en deelde de Kamer mee dat de beide in aanbouw zijnde kruisers vermoedelijk in October Nacht-wacht De avond heeft de straten en de stegen met trieste, grauwe schaduwen gevuld. De daken zijn in nevelen gehuld en dreinend drenst een fijne mieserregen. In stille steeg, heel achteraf gelegen, is rond een gaslantaarn een plek verguld, omdat men geen volkomen duister duldt in d'armenwijk, waar somb're zorgen (wegen. Ik loop wat door de binnenstad te dwalen terwijl de regen triest en kil blijft dalen en kringen vormt in groezel-don're (gracht. Dan komen stappen, die mij in gaan (halen. Een diender, achterdochtig door mijn (dralen vraagt stuurs: Op wie ik eigenlijk hier [wacht. ROBBIE RADAR In Roosendaal ls de eerste steen gelegd van een nieuwe Geref. kerk, die het uitbreidingsplan van de gemeente zal worden gebouwd. De Geref. kerk vergadert momenteel in een zeer bouw vallig kerkje, dat niet meer te restau reren is. (Advertentie) werken LAXEER-AKKERTJES tegen verstopping 1952 klaar zullen zijn. Het terugbrengen het aantal onderzeeboten vergeleken bij de sterkte voor de oorlog achtte hij niet verontrustend. Een mogelijke aan valler zal in het begin zeker niet be schikken over een vloot waartegen mer met onderzeeboten moet opereren. Wel heeft deze aanvaller een groot aantal onderzeeboten en men moet dus meer bedacht zijn op de bestrijding daarvan. Onze taak zal niet allereerst offensief en dus hebben we aan de 7 3 gestelde onderzeeboten genoeg. De bewapening van de koopvaardij vloot wordt niet vergeten, maar ook hier speelt het materieeltekort een grote rol. Voor een ietwat voldoende bewapening zijn niet minder dan 4000 kanonnen e machinegeweren nodig. Voorts moet men niet vergeten dat de beste dediging van de koopvaardijvloot het oorlogssqfcip en het vliegtuig is. De sterktevermindcring van het Korps Mariniers is niet verontrustend. Het niet anders dan het terugbrengen van oorlogssterkte tot vredessterkte. In zijn glorietijd telde het Korps 13.000 mai wordt het 4200, maar men mag daarbij niet vergeten dat een belangrijk deel toch altijd beroepspersoneel blijft, zodat in voorkomend geval niet zoveel moeite zal kosten het korps als brigade op een sterkte van 10.000 ma brengen. De begroting van Oorlog en Marine 3or het jaar 1950 werd na een korte repliek z.h.s. aanvaard met aantekening dat de communisten tegen waren. (Advertentie) ooerSJaoa door LEO BROEKSMIT Hoofdstuk I Achter de alangvelden lagen de don kere bossc-n en achter de bossen lagen de sawahs, waar de teergroene bibit werd uitgeplant en achter de sawahs lag de desa Pemalang. Mr. Oemar Kerto, die met het traag voorttjoekende treintje huiswaarts reisde, had de landkaart open op zijn knieën en volgde met een slanke brui ne vinger de loop van de spoorlijn. Dan keek hij weer naar buiten, om uit te zien naar het kronkelende riviertje, dat volgens de kaart en volgens zijn geheugen hier ergens de spoorlijn moest ontmoeten. Er was een onbestemd gevoel van te leurstelling diep in hem; omdat hij zich het landschap rond zijn geboorte plaats nog slechts vaag kon herinneren, omdat hij daarstraks had gebloosd, toen een vrouw tegenover hem haar zuigeling de borst gaf, omdat hij de woorden niet kon vinden om met de medereizigers een gesprek te begin nen en zo te bewijzen, dat hij van deze streek was en bij hen behoorde. Hij had zich de thuisreis anders voor gesteld, grootser en ontroerender. Hij had verwacht, dat hij bij zijn terug keer het gevoel zou hebben van ..ein delijk thuis" te zijn. Maar toen hij in Tjilatjap aan wal stapte, was hem alles onbekend en vreemd voorge komen. In het kleine hotelletje had de Javaanse kellner aan z'n tenen zitten peuteren en daarna de soep opgediend met zijn duim in het bord. Toen veegde hij met een half vuil servet over zijn transpirerende voorhoofd en wreef er vervolgens de schalen mee af. De in landse gasten keken onbewogen toe en de jonge advocaat voelde zich plotse ling erg Europees. Nu reisde hij naar Pemalang. Hij had acht jaar lang naar deze uren ver langd, maar inplaats van een vreug devol weerzien van bekende punten in het vertrouwde landschap, moest hij op een landkaart zoeken naar de kleine kali, waarin hij als jongen had ge zwommen en gevist. Zou dit land zo veranderd zijn in die tijd? Hij had vaak over deze thuiskomst gedroomd, urenlang, wanneer hij in Leiden over zijn boeken en studiedictaten gebogen zat. Dan zag hij zichzelf, thuiskomend als de ontwikkelde Javaan, als de geestelijke grote broer van de eenvou dige aesalieden. Hij had gestudeerd en hij kon hun belangen behartigen. Als één der hunnen had hij willen praten over de oogst, de scholen, de belasting. Maar inplaats daarvan zat hij alleen op de bank, in zijn Europees palm- beach costuum en bloosde hij, als een moeder haar kind de borst gaf. Acht jaar geleden had hij dat heel gewoon gevonden. En met een schok besefte Oemar dat niet het land, niet de n sen hier veranderd waren, maar zelf. Intussen naderde het treintje de desa Pemalang. Hij kon nu de zachtgroene sawahs zien en het pad naar de kali. Naakte bruine jongens zaten op de brede ruggen van schonkige, logge karbouwen, die ze schreeuwend het water in dreven om te baden. Toen maakte de spoorlijn plotseling een bocht en een ogenblik later stopte de trein bij het kleine, open stationnetje van Pemalang. Oemar herkende de lage loodsen met de gegolfde plaatijzeren daken. Enkele arbeiders sjouwden de laatste balen coprah naar binnen en sloten toen de beide deuren. Een strootje draaiend sloften ze traag naar het huisje van de stationschef, voldaan dat de dagtaak was afgelopen. Oemar stond op het kleine perron netje en keek peinzend om zich heen. Met al zijn zintuigen tastte hij naar het contact met de omgeving. Hij zag de smalle, kronkelende weg, die naai de desa voerde. Hij hoorde de joelende stemmen van de jongens aan de rivier. Hij rook de prikkelende geur van het smeulende vuurtje, waarop de sta- Advertentie) tionschef vis roosterde. Hij voelde de zachte avondwind, die van de bergen kwam. Maar de grote vreugde, d< machtige ontroering bleef uit. Met een zucht van teleurstelling nam hij zijn koffertje op en maakte zich gereed om naar de desa te 1 delen. Hij had zijn vader wel geschre ven, dat hij hem één dezer dagen kon verwachten, maar hij had niet nauw keurig vermeld wanneer. Want hij wil de niet opgewacht worden als een bij zondere gast. Hij wilde thuis komen, terwijl het dagelijks leven gewoon doorging. Hij wilde zijn vader en alle bekenden tonen, dat hij nog de een voudige dorpsgenoot was. Een Javaan was hij; een ontwikkelde Javaan, want hij had in Holland kunnen studeren dank zij een studiebeurs van het Gou vernement, „van de grote edele Dame de Koningin", zoals de goeroe, de landse schoolmeester, aan een ieder had verteld. Maar nu was hij terug en wilde hij de desabewoners bewijzen, dat hij steed3 één der hunnen was ge bleven. Hij kon de eerste huisjes van de desa reeds zien en stapte onwillekeurig sneller door. Hier was gelukkig niet veel veranderd. Daar was de grote goedang* van Tsong Lao en daarnaast stond het hutje van Sidi Biriwoso, de oude heks, die geheimzinnige drank jes en kruiden verkocht om liefde of haat op te wekken. En aan de andere kant van de brede schuur stond de woning, die het einddoel van Oemars thuisreis betekende, het huisje van zjjn vader, die de loerah, het opperhoofd van Pemalang was. Oemar voelde zijn hart sneller gaan kloppen, toen hij het bekende paadje betrad, dat met een bocht om een groepje klapperbomen naar het huisje leidde, dat zovele jaren het middelpunt van zijn leven was ge weest. Langs de weg speelde een aar dig kereltje van een jaar of vier. Oe mar bleef bij het ventje staan. Zjjn slanke figuur leek nog langer naast het kind, dat tot z'n knieën reikte. Hij had dit jongetje nog nooit gezien, maar het bruine gezichtje met de glanzende donkere ogen kwam hem toch bekend voor. Een warm gevoel van diepe vertedering steeg in hem op. ..Jij moet Arjó zijn zei hjj zacht. Het kereltje deed een stap achter waarts en keek hem verwonderd aan. „Ja, grote heer. Ik ben Arjó. maar ik heb u nog nooit gezien." „Ik jou ook niet, maar toch ken ik je, omdat ik je broer ben." schuur. (Wordt vervolgd) Van het erf van School en Kerk Samenwerking tussen Bijbelgelovigen In 1951 zal in ons land, vermoedelijk te Baarn, een conferentie worden gehouden ter definitieve oprichting van de Inter national Association of Evangelicals, welke organisatie een fusie is van de N.AE. en de World Alliance. Dr H. A. Oussoren uit Middelburg is voor van het voorbereidingscomité en Prins Bernadotte van Zweden ere-voorzitter. Het doel van de I.A.E. moet vooral wor den gezien in het bevorderen van de sa menwerking tussen de orthodoxe Chris tenen in de gehele wereld, op de grond slag van een geloofsbasis. In deze basis wordt o.m. de inspiratie van de H. Schrift, de Drieëenheid, de rechtvaardig- making door het geloof en de opstanding beleden. De I.A.E. is geen raad van ker ken, doch een organisatie van verenigin gen en personen en het moet dan ook vrijwel uitgesloten worden geacht, dat er samenwerking tussen de I.A.E. I.C.C.C. zal ontstaan. Op 19 Dec. wordt te Utrecht een conferentie belegd inzake samenwerking tussen Bijbelgelovigen op 23 Jan. wordt op „Woudschoten" te Zeist een studieconferentie gehouden. Van 714 Jan. wordt er een gebedsweek uitgeschreven. Lijst met handtekeningen voor de helft ongeldig De gemeenteraad van Eindhoven heeft medewerking geweigerd bjj de stichting van een nieuwe school voor de Maat schappij tot nut van 't algemeen. Een onderzoek had nl uitgewezen, dat op een Ujst met 247 handtekeningen zoveel geldige voorkwamen, dat het vereiste aantal (125) niet werd bereikt. De n te handtekeningen waren ongeldig dat de moeder in plaats van de vader had getekend. Een schoolbestuur dat reeds scholen in Eindhoven heeft, moet op de hoogte zijn van de voorwaarden, meenden men. Eeuwenoude kerk te Zelhem gerestaureerd De Hervormde kerk in Zelhem, die ln April 1945 voor 90 procent werd woest, kan op 16 December weer in ge bruik worden genomen. Het Zelhemse kerkje dateert vermoedelijk uit om streeks 800 a 900. Omstreeks het jaai 1000 schijnt het vernieuwd te ziin en d( huidige kerk ontstond omstreeks 1300. De herbouw kostte ƒ350.000. Opbrengsten Uniecollecte De lijsten 6 en 7 van opbrengsten de jaarcollecte voor de scholen met de Bijbel vermelden: Transport lijst 5 f 36272,11; Boerakker (Gr.) f 112,15; Akkerwoude (Fr.) f 151.25; Ha-ulerwijk f330,75; Heeg f 166,93; Idse. gahuizum f 121,20; Idskenhuizen f 197.20^ Garijp f 815,50; Nieuw Beets f 169,50, Oudega (Small.) f214,25; St. Anna Pa rochie f308.50; Suawoude f 255,95; Twij- zel f 135; Zwagerveen f 367,85; Ommer. (Ov.) f 263.75; Bennekom (Gld.) f734; De Valk bij Lunteren f294,85; Zetten f51,34; Tienhoven (Utr.) f 134,25; Zeist* f670,36; Amstelveen (N.H.) f 189.04; Broek op Langendijk f 114,04; Huizen f 67,52; Aarlanderveen (Z.H.) f 96.33; Alphen a. d. Rijn (Oudshoorn) f361,25; Capelle a. d. IJssel f453; Appingedam (Gr.) f479,25; Doezum f201; Siddebu- ren f 1100; Oude Bildtzijl (Fr.) f 114.16; Harkema Opeinde f 175.25; Sondel f 169,65; Tzummarum f78.77; Zweeloo (Dr.) f204,50: Haarlo (Gld.) f 163.50; Haastrecht (Z.H.) f 187.50; Hazerswoude a. d. Rijndijk f 181,68; Heerjansdam f 501; Molenaarsgraaf f 100,02; Monster f712.35; Nieuwland, bij Leerdam f366,30; Papekop f93,75; Poeldijk f409.60; Rot- terdam-Feijenoord f 240.75; Spijk-Z H. f85.30; Stolwijk f431; Meliskerke f64,60; Xieuwdorp (Z!d f47,65: Oostkapelle f91.23: Schoondijke f105; Dinteloora (N Br.) f216,50. Totaal 175 locale comi- té's f49568,18. Geen verzoek om R.K. immigranten uit Zuid-Airika te weren De Protestantse Kerken in Transvaal hebben gisteren tegengesproken, dat zij de regering zouden hebben verzocht Rooms-Katholieke immigranten uit Zuid- Afrika te weren. De Protestanten wen- een volledige vrijheid van gods dienst Maar, zo wordt aan de medede ling toegevoegd, de kerken verklaren dat het met de vrijheid van godsdienst ge daan zou zijn als Rome ooit de boven hand zou krijgen in Zuid-Afrika, wanl Rome kent geen godsdienstvrijheid. Ds Niemöller naar het Oosten? Ds Niemöller heeft verklaard, -dat, in dien de aanvallen tegen zijn persoon door hen. die Duitsland willen herbe- penen, niet ophouden, hy gemakkelijk parochie in het Oosten zal wet vinden. KERKELIJKE EXAMENS KAMPEN (Geref. Kerken) Geslaagd cand. ex. J. van Raalte Jr te Needs (Gld.) eh G. Veeneman te Apeldoorn. ACADEMISCHE EXAMENS ROTTERDAM, 28 Nov. Geslaagd: cand- x: A M G van Kempen. Rotterdam. E Ty- leman, Den Haag. H J ter Heege, Rotter- ara, D B Jochems, Rotterdam, F van der tkker, Rotterdam, J van Lent, Den Haag, J Bethe, Ocgstgeest, J M Brinkhuis. Ttrecht en J C de Schutter, Alblasscrd NIJMEGEN, 28 Nov, Geslaagd: can chiedenis J H Defesche, Nijmegen en Vastbinder O F M. Venray. (Advertentie) Zuurbrand op Uw maag kunt ge blussen •en weinig tijd als gc 'n lucifer uitblaast.... Juist die prompte weldadige werking va Rennies maakt de Rennies-rcmedie zo ge wild. Maak er een vaste gewoonte var altijd een paar Rennies bij U te steken, gewapend te zijn tegen elke aanval, een paar Rennies bij de hand kunt ge r rustig alles eten, waarvan ge zo houdt, maar dat wel eens verkeerd valt. Rennies zijn handig verpakt één voor en ge kunt ze onopvallend inne- gewoon maar laten smelten op de tong, zonder wafer of wat ook. En zijn nog smakelijk bovendien Vraagt Uw Apotheker of Drogist een Rennies. Vandaag nog. Mogelijk komen U morgen te pas. Voorkom en bestrijd win terhanden en wintervoe ten en andere huidaandoe ningen; verdrijf jeuk met Kalman Vrijgemaakt van leer- besluiten De kerkeraad der Geref. kerk van Soest heeft aan de kerkeraad der Geref. kerk onderhoudende art. 31 K.O. een schrijven gezonden, waarin hij opmerkt te erkennen, dat de Geref. kerken door haar meerdere vergaderingen in de leer- besluiten haar bedoelingen onduidelijk hebben uitgedrukt. Daarvan getuigen de herhaalde verduidelijkingspogingen der synodes op zichzelf reeds en ook de eindeloze verwarring der geesten, nadat de beslissingen gevallen waren, wijst dit uit. Er is. zo zegt de kerkeraad, pro fetisch gestotterd en tevens koninklijk gedwongen, waardoor de harmonie der ambten tussen profeet, priester en ko ning geschonden is. Hier ligt onze schuld. Zodoende zijn de Geref. kerken in haar beleid geen zuivere afspiegeling ge weest van de opperste Herder der kudde, wiens goedheid als een zachte glans ligt uitgespreid over de schapen. De kerke raad erkent dat er in Christus' kerk leerzucht moet zijn, doch dat om boven genoemde redenen de tuchtprocedures verkeerd geweest zijn, waarom de scheu. ring der Geref. kerken als een gericht des Heren getroffen heeft. Derhalve heeft de kerkeraad besloten: le De binding aan de leerbesluiten van '42-'46 te verwerpen. 2e De daaruit voortgevloeide tuchtmaatregelen over ambtsdragers niet langer voor zijn reke ning te kunnen nemen. 3e Van dit besluit mededeling te doen aan de meerdere vergaderingen en aan de Geref. kerk onderhoudende artikel 31 K.O.; 4e Ook verdere pogingen in het werk te willen stellen om tot eenheid te komen met allen, die de verschijning van de Here Jezus Christus liefhebben in onbederfe lijkheid. De brief is ondertekend door ds. A. A Leenhouts als praeses en door de heer K. van Tol als scriba. (Advertentie) &oo\e/p£fi iiiiiiiiniiiuiuniiiiuiinuiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiD Het lied dei aethergolven VRIJDAG 1 DECEMBER. HILVERSUM I (402 m). 7.00 NCRV. Nieuws. 7.10 Gram. 7.15 Een woord voor de dag. 7.30 Sluiting. 9.00 uur Nieuws. 9.10 Gram. 9.15 Voor de zieken. 9.30 Waterstanden. 9.35 Gram. 10.30 Morgen dienst. 11.00 Alt en plano. 11.20 Gram. 12.00 Metropole orkest. 12.30 Land- en Tutn- bouwmededellngen. 12.33 Orgelconcert. 1.00 Nieuws. 1.15 Septet. 1.40 Orgelconcert. 2.30 Gram. 2.40 Voordracht. 3.00 Volksmelodieën. 3.30 Gram. 3.40 Voordracht. 4.00 Gltaar-trlo. 4.30 Sluiting. 6.00 Regeringsuitzending H. A. Hoogendoorn: „Voor-Indlë en Indonesië". 6.10 Gram. 6.20 Pianoduo. 6.30 „Het pro bleem der massa-Jeugd", causerie. 6.45 uur Kerkkoor. 7.00 Nieuws en weerberichten 7.15 Regeringsuitzending: „Verklaring en toe lichting. 7.35 „Een goed woord voor een goede zaak". 7.40 Radiokrant 8.00 Nieuws. 8.05 Radio schaakwedstrijd: Noorwegen—Ne derland. 8.06 Populaire muziek. 8.35 „Wat is nylon?", causerie. 8.55 Omroeporkest en so liste. 9.40 Lichte muziek. 10.00 „De levende kerk", causerie. 10.15 Omroeporkest. 10.30 ..Langs wegen van kunst en schoonheid". 10.45 Avondoverdenking. 11.00 Nieuws 11.15 Reportage. 11.25 Wereldschaaktournoot. 11.30- 12.00 Gramofoonmuzlek. HILVERSUM II (298 m). 7.00 VARA Nieuws. 7.15 Ochtendgymnas tiek. 7.30 Sluiting. 9.00 Nieuws en weerber. richten. 9.12 Voor de huisvrouw. 9.22 Gram. tO.OO VPRO „Kinderen en mensen", causerie. 10.05 Morgenwijding. 10.20 VARA Gramof. 1030 Voor de zieken. 11.00 Voor de vrouw. 11.15 Cello en plano. 11.40 Radiofeuilleton. 12.30 AVRO Land- en tulnbouwmededelin- gen. 1233 Sportpraatje 1.00 Nieuws. 1.15 uur Avro-allerlei. 1.20 Orkcstconcért. 2.00 Voor de vrouw. 2.20 Kamerorkest. 3.00 Voordracnt 3.20 Gram. 3.35 Voor de vrouw. 2.20 Kamer orkest. 3.00 Voordracht. 4.00 VARA Muzikale Slul ng. 6.00 Nlei 6.15 i de bocht". 7.00 7.30 VPKO de kerk?", causerie 7.50 Medede- .00 Nieuws. 8.05 Boekbespreking, ïrtgebouwtrlo. 835 „De godsdienst •derne leven", causerie. 9.00 VARA •ekover 10.15 1.00 VARA Nier 1 tot z „Huwelijk van Omroeporkest ENGELAND, 30 Vooi .00 Niei 2.20 Gram. 2.40 Viool, cello en critieken. 4.45 BBC Welsh Orel: Round Britain Quiz. 6.00 Voor 1 00 Gram. 1.30 Veerbertcht. 2.00 6.55 erberlcht. 0 Nlei Oram. 8.00 Hoorspel. 8.20 „Once ln a whll '•40 Causerie. 9.00 Klankbeeld. 10.00 Nieuv 10.15 Amerikaanse nieuwsbrief. 10.30 Dist de. 11.00 Planorecital. 11.45 Parlement, jverzlcht. 12.00—0.03 Nieuws. ENGELAND, BBC Light Programme. 247 1.15 Am 2.45 Voor de kin deren. 3.00 Voor de wouw. 4.00 Lichte mu ziek. 4.30 Voor de soldaten. 4.45 Populair concert. 5.15 Mrs Dale's dagboek. 5.30 Orgel spel. 6.00 Hoorspel. 630 Lichte muziek 7.15 Hoorspel. 7.30 Voor de Jeugd. 8 00 Nieuws. 8.25 Sport. 830 Hoorspel. 9.00 Verzoekprogr. 945 Vragen beantwoording 1030 Hoorspel. 11.00 Nieuws. 11.15 Causerie. 11.20 Dansmuz. 12.00 Voordracht. 0.15 Orgelspel. 0.56—100 Nieuws. BRUSSEL 324 en 484 m. 12 00 Gram 230 Weerbericht. 12.32 Llchto muziek. 1.00 Nieuws. 1.15 Orgel en zang 2 00 Operaconcert. 3.45 Gram. 5.00 Nieuws. 5.10 Gram 6.10 Causerie. 630 Gram 7 00 Nieuw». 7.30 Filmrevue. 7.45 Gram. 8.00 Symphonie- orkest en solist (om 8.50 Kunstkaleidoscoop). 10.00 Nieuws. 10.15—22.00 Gram. Om 11.00 uur Nieuws). BRUSSEL 484 m. 12.05 Gram. 1.00 Nieuws. I.lt, 2.30 en 3.00 ram 430 Hoorn en plano. 4.50 Gramofoon- uzlek. 6.30 Koorzang. 7.00 Gramofoonmuzieic 8.00 Omroeporkest, 10.00 N sollster rs. 10.15 Kam 9.00 Gra 10.45 Gram 11.00 Gram. 11.55 Nieuws. FRAN KRUK, Nationaal progr. 347 en 249 ra. Orkestconeert. 1.00 Nieuws. 1.15 Itall- muziek. 1.45 Nieuws. 1.50 IseraelUcha ling. 630 Amerlk. uitzending. 7.00 uur 8.00 .Fidelio". opera. 10.25 Gram. 10.5* Kamermuziek. 11.45—2.00 Nieuws.

Nieuwe Leidsche Courant | 1950 | | pagina 5