Eerste lustrumfeest van de Civitas Aca* demica in Leiden Plechtige herdenking van het universitair verzet Leiden kreeg vermeerdering van hotelruimte Waar blijven wij - arme schobbers op de lange duur? Leidse jeugd hield eerste postduiven- tentoonstelling Van bloemen, groenten en frul MAANDAG 27 NOVEMBER 1951 Twee glas-in-lood ramen onthuld „Tien Jaar is het nu al geleden, en wit voor tien jaar!" zei prof. dr J. J. L. Duyvendak Zaterdagmorgen in het groot-auditorium van de universiteit by de herdenking van de 26e November 1940. „Het is echter een goed teken, als een ge meenschap reden heeft om iets te herdenken, dat blijvende waarde heeft." De academische gemeenschap was bij- ?:n om het eerste lustrumfeest van de ivitas Academica te vieren, d.w.z. dat men zich vijf jaar bewust gemeenschap yoelt aan de Leidse Universiteit. Een gemeenschapsgevoel, dat groeide uit het Universitair verzet en wortelt in de oude idealen van deze oudste hogeschool van "Nederland. Het gezelschap, waaronder zich ook een vertegenwoordiger van de minister van;0. K. en W. bevond, werd welkom geheten door prof. dr S. T. Bok als rec tor magnificus. - Prof Bok deelde mede, dat door de be treffende commissie de uitgave van een boek wordt voorbereid, dat de namen van alle „Leidse" gevallenen zal bevat ten., Het zal op de eerstvolgende dies ver. schijnen. Een opengeslagen exemplaar zal blijvend in een vitrine worden ten toongesteld. Spr. bracht dank aan het Leids Uni- versiteits Fonds, het college van curato ren en alle oud-alumni, die bijdroegen tot het tot stand komen van de twee glas- in-lood vensters, die de gedachte aan het verzet levendig zullen houden in het hart van de universiteit zelf. Bijzondere dank kwam echter toe aan prof dr H. v. d. Waal, die zich voor deze zaak met heel zyn persoon inzette. Twaalf jaar voor Leidenaar Opgeleid voor inval in 1940 J. D. uit Leiden werd door de bijzonde re strafkamer te Utrecht veroordeeld tot een gevangenisstraf van 12 jaar met af trek. Hü werd aanvankelijk veroordeeld tot een gevangenisstraf van 5 jaar wegens bepaalde onvaderlandse daden. D. is toen in cassatie gegaan. De raad van cassatie gelastte een nieuw onderzoek, daar D. verdacht werd van medeplichtigheid aan de inval in 1940. 'Bij dit onderzoek kwam vast te staan dat D. 20 jaar geleden naar Duitsland gegaan is om werk te zoeken. Hij werd lid van de nat. soc. bond van Nederlanders in Duitsland en werd in een „Sport en Spielkamp" te Dusseldorf opgeleid voor de inval in 1940. Daar het beroep te laat werd aangete kend, tengevolge van een fout van een ambtenaar, concludeerde de procureur fiscaal zonder meer tot verwerping van het beroep. De raad verwierp heden het beroep van reguirant en deelde mee, dat er voor re- 'quirant nog altijd de mogelijkheid be staat'een gratièverzbek in te dienen. Aanslag op Sinterklaas verijdeld Schoolkinderen ontvingen hem in de Stadsgehoorzaal Met padvindersmuziek voorop en een enorme schare kinderen achter zich aan heeft (een) St Nicolaas Zaterdagmiddag een rijtoer door de stad gemaakt, om ten slotte in de. Stadsgehoorzaal luisterrijk ontvangen te worden door een 700 leer lingen van de openbare scholen. Bij het betreden van het gebouw door de oude baas zagen we een rap bandje uitsohieten naar de grijze baard, die het er gelukkig goed afbracht. Politie-agenten hadden meer moeite met het ln toom houden van de kindermassa In de Breestraat dan op 3 October. Dat de heer Nicolaas vele handjes moest drukken was logisch, maar hoor, wat de grote kindervriend zei: „Kijk mijn handschoen eens vuil zijn! Hebben jullie wel allemaal je handjes gewassen?" De kinderen riepen van „ja" en de Sint sprak hen niet tegen. In zijn toespraak „paedagoochelde" de geslaagde Sint nog wat. hij ontlokte veelstemmige bijvalsbe tuigingen, gaf de kinderen nog enkele tips (korstjes brood voor paard en een si garetje voor zwarte Piet) en bleek ten slotte, zeer tevreden over de kindertjes van Leiden te zijn, want bij het verlaten van de zaal kregen zij allen een zakje snoep. Maar, delen met de broertjes en zusjes thuis! Na de toespraak van Sinterklaas werd het podium betreden door een gooche laar, clowns en andere artisten, die het het jonge publiek best naar de zin maak ten. Prof Duyvendak ging hierna over tot het uitspreken van zijn herdenkingsrede. Spr. betoogde, dat de houding van prof Cleveringa op die gedenkwaardige November 1940 geen Don Quichotterie was. De woorden van vrijheid en gerech tigheid. toen gesproken,-hebben het Ne derlandse volk, dat in het begin van d€ bezetting zijn houding nog niet wist te bepalen, wakker geschud. Prof Duyven dak belichtte het wezen van deze daad: heldhaftig zonder pathos, wortelend in de diepe overtuiging, dat het wegvallen van de zedelijke normen de redelijkheid van ons bestaan aantast. „De 26e November was een dag als eer bliksemstraal. Overal klonk het: „In Lei den is het gezegd". Van feit werd het eer symbool. Sedert April 1942 ging van de gesloten poort van Leiden een welsprekend ge tuigenis uit. Te welsprekender, omdat 't unaniem ontslag nemen van de Leidse' hoogleraren een logisch gevolg was van de eenmaal aangenomen houding. Prof Duyvendak herdacht met weemoed de vele ook Leidse! gevallenen, die stand hielden, ook al schreeuwde de angst in hun hart. Hierïtj sloot spr. ook de in Indië gevallenen in, zij die een nog zwaarder bezetting moesten doorstaan dan het moederland. „Wij voelen ons haast beschaamd over ons leed tegenover het hunne!" aldus prof Duyvendak. Een nieuwe inzet Omschrijving van het op de ra voorgestelde bracht prof Duyvendak op de vergelijking bij een sonnet. Twee qua- trijnen zijn geschreven. Thans leven wij in de „omslag". Een nieuwe inzet is no dig. Het nageslacht zal het sextet moeten schrijven, dat de diepe zin van al het voorafgegane moet uitspreken. Het zal dat kunnen, als het weet te luisteren naar de bezieling van het voorafgaande octaaf. Jonge studenten zullen het zijn, die deze gedachten dragen. Het was daarom, dat prof. Duyvendak aan de praesides van het Leids Studen ten Corps en de V.V.S.L. verzocht de gordijnen, die de beide ramen nog be dekten, weg te trekken. Staande zongen de aanwezigen hierop het Wilhelmus. De plechtigheid werd opgeluisterd door het Leids Studenten Zangkoor en het Leids Studenten-Kamerorkest o.l.v. de heer H. Berghout. De Nederl. Radio Unie en de Wereld omroep waren aan wezig voor het opnemen van reportages. Met Bowientje naar de schaakwedstrijden En omdat Bowientje haar hele leven lang een prettige herinnering aan scha ken heeft maar dat is een kous apart en daar vertel ik U te gelegener tijd nog wel eens over zet ze gisteravond: „Als u-ij eens naar het schaken gingen kijken?" „Naar het schakenkreet ik. „Heb je wel eens uitgerekend wat dat kost? Twee retourtjes naar Amsterdam, twee „Och nee", viel ze me in de rede, bedoel niet in Amsterdam! Daar heb je niks aan. Ik ken daar niemand, en ik ben eer. beetje bang voor Najdorf. Ik bedoel de wedstrijden van de Leidse schaak- %n zo kwamen wij dan goed negen ,i de bovenzaal van Amicitia binnen, wi benauwende stilte en rook hun stempel hadden gedrukt. Tien eerste-klas-spelers zaten met eer hoofd vol kreuken bonen hun schaak bord, en in een hoek van de zaal stonden enkele andere heren onhoorbaar te fluis- Als een sierlijk opgetuigd jacht zeilde Bowientje naar binnen, trok haar zoetste pruimenmondje en trad met uitgestoken hand op de wedstrijdleider toe. „Dag, meneer Caljaard!" jubelde ze met uitgetrokken registers. „Gunst, wat aardig, dat Slager Van den Berg die juist een listige zet wilde doen en 'eeds met een triomfantelijke gloed in zyn ogen naar z'n tengere'rivaal, de heer Jerry Bey, keek liet van schrik zijn paard vaTlèn en ging langzaam van rood naar paars Bowientje toch", fluisterde ik, „je bent hier niet bij de Rijnsburgse Boys! Ze zit ten hier te schaken!" Verbouwereerd staarde Bowientje naai een dikke veertig mannenogen, die alle met schrik, afkeuring en boosheid haar keken. „Leuk, dat U eens komt kijken", fluis terde de voorzitter van de Bond. de heer Herfkens. En ik bewonderde z'n stalen gezicht, waarmee hij dit zei. Bowientje intussen, boog zich over gezette figuur van de heer Van Gelder schudde goedkeurend haar hoofd nc diens overbuurman, meneer Zwaan, die rusteloos door z{jn grijze haar zat te strijken. Meneer Posthuma, die zich al in d< finale geplaatst heeft en niet slimme oog jes in 't rond loerde, keek goedkeurend naar Bowientjes nieuwe schoenen f 31,50, bij Dinges en stak vergenoegd een nieuwe sigaret op. Meneer Barkema, z'n tegenstander, leek het minder breed te hebben. Met saamgeknepen lippen keek hij naar de dame van menee Posthuma, die aggressief werd en kenne lijk van plan was paleisvredebreuk aar de overkant oan het bord te plegen. „Ah", fluisterde Bowientje, „daar zit meneer Modderman, de schaakmedewer ker van de concurrentie; eventjes groe- Gelukkig liep ze tegen meneer Zwaan op, die zich wat ging vertreden, zodat ik haar nog net kon inhalen en toefluisteren, dat ze vooral meneer Modderman niet mocht aanspreken. Niet vanwege de currentie, maar omdat hij juist met lastig kasteel in z'n maag zat. Bowientje „Nieuw Minerva" zorgt voor vijftig bedden VELE LEIDEN AARS zullen zich de laatste tijd hebben afgevraagd, wat er toch met het studentenhuis „In de Viking" aan de hand was. Toen op de daklijst in keurige letters Hotel Nieuw Minerva en Du Commerce" kwam te staan, was het raadsel opgelost, maar de nieuwsgierigheid nog niet be vredigd. Dat gebeurde Zaterdagmiddag, toen Leidens nieuwste hotel offi cieel werd geopend door wethouder J. C. van Schaik, die in „Nieuw Minerva" een welkome aanvulling van Leidens hotelruimte begroette Een aanwinst van 50 bedden is dan ook een behoorlijke voor onze stad, die 3 slecht ih haar hotel-accommodatie zat. De voor-uitgang van de Sleutelstad op toeristisch terrein gaat het gemeente bestuur zeer ter harte, aldus de wethou der. Want toertstisohe belangstelling be tekent rtiet alleen winst voor de hotels maar voor een hele serie middenstands- bedrijven. Kort geleden is de Leidse hotel-ac commodatie door „De Harmonie" van 43 op 60 bedden gebracht. De Leidse capa citeit bedraagt thans dus ongeveer 110 bedden. Hotel „Nieuw Minerva" is geheel oud- Hollands ingericht (real old Dutch, zou den de Amerikanen zeggen!) in een pand, dat van 1600 dateert. De oude In deling is zoveel mogelijk intact gelaten. Dat verhoogt de knusse sfeer natuurlijk zeer. Zelfs heeft men het aangedurfd een oude bedstede, die men achter het behang van een der kamers ontdekte, te restaureren en in te richten. Op de ope- sluimerde de wolf uit hei 6prookje van Roodkapje er, maar men Is wel degelijk van plan het alleraardig ste geheel (in noodgevallen) te gebrui ken. Het hotel telt verder smaakvol en ge- zellig-ouderwets ingerichte slaapkamers, een tweetal salons en een Vikingkamer, die bedoeld is als herinnering aan de vroegere bestemming van het gebouw. In de vestibule heeft men de oude moer en kinderbalken blank geloogd. Echte antieke meubelen en bibelots passen vol komen in de omgeving. In deze vestibule ontvingen de heer en mevrouw Favier Zaterdagmiddag hun vele gasten uit alle kringen van Leiden. Onder hen waren ook de wethouder van Soziale Zaken, de heer S. Menken, en de heer J. Visser namens de Leidse en provinciale V.V.V. Zij werden namens de heer en mevrouw Favier ontvangen door de heer M. Jonkman. Na afloop van de receptie had het pu bliek toegang tot het café- werd druk gebruik van gemaakt. stelde 2ich tevreden met een knikje i: de richting van de geplaagde en voor zeide heer Modderman, die haar afwezig aankeek, en vervolgens, nóg afweziger. dwars door haar heen staarde, zonder haar te zien. „Wat eng", zuchtte Bowientje. „Zitten ze nu de hele avond met van die gesloten monden?" „Jawel", antwoordde ik fluisterend „En begrijp je nü, waarom je helemaal geen vrouwen onder de beroemde schakers treft?" „Ph, wat geestig", zei ze en, het neusje ar 't plafond, trad ze op het tafeltje n de heren Jerry Bey en Van den Berg toe. De heer Van den Berg, nog niet ge heel van zijn schrik bekomen, borg bij haar komst het hoofd helemaal weg zijn handen, terwijl de heer Bey nu gauw een zet deed, de klok stil zette, noteerde en met de heer Galjaard ging praten, die, de hand op de heup en onder zijn jas, toekeek of alles wel naar de regelen van de edele schaakkunst ver- Meneer Wakka, klein, onverschillig, weggezakt in zijn stoel als een gecamou fleerd brokje intelligentie, was de ver standigste van allemaal. Hij zag Bowien tje niet eens stdin. „Die meneer Koet doet het goed" rijmde Bowientje. Js dat niet een dame gambiet, of zoiets?" ,flet zal wel .zoiets" zijn, want het ia elk geval géén dame-gambiet", zei de heer Herfkens, die als een kloek tussen z'n kuikens rondliep, om een ogenblik doarna met iemand in een hoek van d zaal breedgebarend en onhoorbaar t gaan zitten praten. „Weet je wat i k nou zou willen? vroeg Bowientje, toen ze een paar minu ten werkelijk doodstil had zitten kijken naar het peinzende hoofd vai Modderman, die met de vingers tegen z'n oren gedrukt zat te overwegen of hij die pion nu moest nemen of niet. „Nou?" vroeg ik. Met een grote bezem over al die bor den gaan en de hele boel door mekaar gooien. Vind je dit geen vréselijk saai spel?" „Och", zei ik zachtjes, „het is v sommige mannen wel eens leuk als ongestoord kunnen zitten denken. Thuis gdat dat niet altijd". Nu draaide Bowientje me definitief de rug toe en schreed op de heer Galjaard toe, die bijzondere belangstelling toonde voor de partij BeyVan den Berg. Of zi me begrepen had Op dat ogenblik kwam de heer Westra, die verhinderd was, even binnen. De regenjas nonchalant om het lijf geslagen, de hoed opgewekt boven de oren. Met vrolijke gezicht en joviale gebaren, bracht hij wat fleur in de zaal. „Wie is dat?" vroeg Bowientje, die me toch maar weer opzocht: „Wat een gezel man. Je kunt zó zien, dat hij geen schaker is/" „Dat is Meester Ingenieur Westra, lieve", zei ik. „Een heel goed schaker Inderdaad een gezellige man. En een praatvaar eerste klas. Maar hij wéét dat hij hier in een schaakzaal is. eens op!" De heer Westra gaf geluidloze groeten naar alle windstreken en was weldra verdiept in de partij Van Gelder-Zwaan. „Zie je wel?" kon ik niet nalaten te zeggen. Bowientje haalde haar schoudertjes op. „Jullie mannen zijn rare wezens" „Maar aantrekkelijk", zei ik. En omdat dat Bowientje van me toen vreselijk moest proesten, zijn halsoverkop weggegaan. in de donkere tuin van Amicitia heeft ze staan uitgieren. „Samenwerking" enigszins ontevreden De woninginrichtersvereniging „Sa menwerking", afdeling Leiden van df Ned. bond van patroons in het meubile- ringsbedrijf vergaderde in „Nieuw Mi- De voorzitter wees op de toetreding van 18 nieuwe leden. De heer Leupe, admini strateur van de bond verduidelijkte de bepalingen inzake de arbitrage-i komst en de verkoop- en leveringsvoor waarden; deze werden aangenomen zullen t.z.t. ter Griffie worden gedepo neerd. Men vond het noodzakelijk een zwarte lijst aan te leggen. Ten slotte achtte het bestuur het opmerkelyk, dat men niet was uitgenodigd vooi besteding van de inrichting Stadsgehoorzaal BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN: Elisabeth S, d v R J de Wit en J S Kluivers; Willemijntje. d R Simon en A van der Meij; Jacobus, z J van Dissel en G C van Hoogenvest; Cornelis J, z v K Visser en A W Diep- grond. OVERLEDEN: M de Keijzer, huisvr Schreurs, 34 jaar. Chr. Historische vrouwen groep Iets over arbeidsbemiddeling De Chr. Hist, vrouwengroep alhier is eer bijeen geweest. Mej. C. H. M. Boeree uit Oegstgeest sprak over de so ciale taak van het Arbeidsbureau- De spreekster schetste in het begin m haar causerie de ontwikkeling de waardering van de handenarbeid. De grote afstand die langzamerhand ont stond tussen de vragende werkgever de aanbiedende werknemer begon regeling te vragen. Armbestuur en lantropische instanties trachtten met geschoolde krachten te bemiddelen. De socialistische vakbeweging predikte te veel klassestrijd om een juiste verhou ding te vinden. In 1902 kwam er een arbeidsbureau te Schiedam en in 1905 werd te Haar lem een bureau tot bestrijding van de werkloosheid opgericht. Als nt ste wereldoorlog het bedrijfsleven ge heel ontwricht is, komen er landelijke bureau's voor arbeidsbemiddeling. Ko mend by de tegenwoordige arbeidsbe middeling pleitte spreekster v zo spoedig mogelijk aangeven beschikbare arbeidskrachten bij beidsbureau In het slot van haar bespreking wijd de mej- Boeree aandacht aan de groep huishoudelijk personeel, wat uiteraard de grootste belangstelling van de dames had. Er volgde een zeer geanimeerde bespreking op dit onderwerp. Gaat viaduct „De Slaagh" weg Zaterdag schreven wij dat de viaduct stukken tiissen „Haagse Schouw" en de ..Drie witte palen" wellicht zullen ver dwijnen omdat de gemeente Leiden dit stuk nodig zóu hebben voor stadsuitbrei ding. Het eerste moge juist zijn. tegen het tweede tekent onze Oegstgeester pondent protest aan. Het terrein waaroo deze viaductstukken staen- is namelijk Oegstgeester grondgebied. Er zal nog heel wat water door de Rijn moeten vloeien alvorens Leiden oo dit terrein zal kunnen eaan bouwen, daar Oegstgeest nog steeds een- zelfstandige gemeents i en. naar men zegt, ook wel zal blijvei Personeel had feestavond ■De melk- en zuivelinrichting Th den Hollander gaf Zaterdagavond in de Burcht een feestavond voor het perso neel. De opening werd verzorgd door de heer H. Vermeulen, voorzitter vap de personeelsvereniging. Het profp-amma. dat hierna werd aangeboden, was rijk gevarieerd. John Boelee toonde zich een accordeon-virtuoos, de „Moana's" o.l.v. Dolf Delprado brachten Hawiügr- muziefc en het G-H.-cabaret gaf enkele schetsen Eddy A. Schuyer verbaasde d§ aanwezigen met zijn optreden als tele; paat, en „The two in Harmony" zorgden ook al voor een vrolijke noot. In de pauze werd een verloting gehouden. Sint bij „Ons Eiland" Het is geen kleinigheid om 900 kinde ren gelukkig te maken. Toch is Sint bij. de speeltuinvereniging „Ons Eiland" in geslaagd. Vrijdag -kwam hij op bezoek bij de kleintjes in de meelfabriek Zaterdag kwamen de kinderen van 6 tot 11 jaar in de grote zaal van de Burcht aan de beurt. De kindertoneelgroep „De vrolijke kabouters" voerde o.l N. Kaak-Hartendorp het stuk „De Sint in 't kabouterland" van Wdllem Saven- bergen op, terwijl de accordeonclub „De Eilanders" en de pianist J. Sieval de muzikale omlijsting zorgden. De spanning steeg ten top. toen het gordijn op ging. Een vliegtuig uit Spanje bleek achter op het toneel te zijn geland. Een kist werd uitgeladen en er kwamen kabouters op het toneel. Toen trachtte, een heks wrijving te brengen. Maar zwarte Piet bracht uitkomst en de Sint zelf het happy ending, dat kwam met regen pepernoten. Het gevolg was schreeuwende en graaiende kinder massa. Film- er. propagcmda-avond De afdaling Leiden en ontbreken de Ned. vereniging van suikerzieken houdt Woensdagavond om kwart voor 3 in de aula van hert Academisch Zieken huis een film- en propagandavergade ring. Vertoond zal worden de Ameri kaanse film „Story of Diabetes" met een toelichting van mej. dr H. A. van Gilse. K. en O.-ers genoten van Sahara-films Talrijke bezoekers (K. en O.-ers) heb ben Zaterdagmiddag in de foyer van de Stadsgehoorzaal intens genoten van de prachtige kleurenflims over de reis naar de Sahara, die mr ,drs Th. Regout met zijn echtgenote en zwager heeft gemaakt. De heer Regout vertelde boeiend over deze moeizame reis. Moeilijkheden sta pelden zich op. Wegen zijn er niet door de woestijn en voor zover ze er zijn, zijn ze met zand bedekt. Benzine-gebrek bracht de nódige spanning met zich Men moest bivakkeren in een verlaten fort. tot de Franse militairen per kameel benzine lieten bezorgen. Er valt daar in die Sahara zo veel te beleven en te genieten. Daarvan kon men mee profiteren door de films met tal v?n originele opnamen. Men kon begrijpen, dat de heer Regout met weemoed af scheid van Afrika had genomen. Tentoonstelling Prenten kabinet Naar aanleiding van de Zaterdag ii het Groot Auditorium van de Leids* Universiteit onthulde gedenkramen zal in het Preenitenkabimet van heden af tot 31 December een expositie worden ge houden van tekeningen ontstaan in bezettingstijd door Louis Boermeester. Subsidie voor maatschappelijk werk Do commissie van Prov. Staten, in wier handen de voordracht om subsidie de vereniging Maatschappelijk werk in de ziekenhuizen te Leiden is gesteld heeft daarin gunstig beslist. Zij spreekt haar waardering uit voor hetgeen de vereniging heeft gedaan bij de sanering van haar financiën. De heer J. de Lange overleden Naar aanleiding van het overlijden van de heer J. de Lange schrijft men ons: 189-jarige leeftijd is overleden de heer J. de Lange. De heer De Lange Dordtenaar van geboorte vestigde zich 96 in Leiden en wist in zeer korte tijd de volle aandacht voor zijn optreden in de Leidse samenleving te verkrijgen De overledene was o.a. lid van de ge meenteraad, bestuurslid van de A.R. kies vereniging „Nederland en Oranje", lid de kerkeraad der Geref. Kerk (Hooi gracht) en lid van het bestuur der Geref. Schoolvereniging. De heer De Lange werd zelfs eens can- didaat gesteld in de vacature-A. E. van Kampen in de Tweede Kamer. Zijn grote tegenstander was de liberale prof. Van der Vlugt. Na een zeer spannende verkie zingsstrijd, waarin de eerste verkiezing hem 300 stemmen meer opleverde, bracht de herkiezing hem 11 stemmen minder op dan prof. Van der Vlugt. Een grote te leurstelling.. Verder herinneren wij aan zijn werkje „De afscheiding in Leiden", waarin liefde voor de Kerk. maar ook zijn n: keurigheid tot uiting kwam. Voorts heer De Lange burgemeester geweest Oudshoorn en Nijkerk, in welke laat ste plaats hij in 1916 een watervloed maakte en een bezoek van H.M. Koningin Wilhelmina. Een grote van de oude garde is heen gegaan. Twee kinderen in de Vliet Gistermiddag omstreeks 4 uur raakten de 4-jarige L. S. v. d. L. en de 5-jarige A. K., beiden wonende in de Wolmarans- straat, te Leiden, spelend aan de Schel penkade, in de Vliet. Zij dreven af het midden en riepen om hulp. waarop 40-jarige H. S. en zijn 45-jarige echt genote van de Schelpenkade en de 20- jarige J. A. N. de Th. uit de Buitenrust straat gekleed te water sprongen. Zij RUNSBURG Gemeenteraad. De gemeenteraad vergadert op 30 Nov. 's avonds 8 uur. De agenda luidt: Verzoe ken om tegemoetkoming vervoerskosten overeenkomstig art. 13 der Lager-Onder- wjjswet 1920; voorstel tot aankoop en ruiling van grond; tot het toekennen vari en aan nieuwe straten; vaststelling het bedrag, dat per leerling aan de O. L. school voor 1951 wordt beschikbaar gesteld; vaststelling gemeentebegroting dienst 1951 en begroting van het water leidingbedrijf, dienst 1951; wijziging ge meentebegroting dienst 1950. Collecte voor Ambon De collecte voor Ambon heeft f 771 op gebracht. Zilveren jubileum De heer A. Smit. Lammermarkt 53. zal Woensdag 25 jaar in dienst zijn bij de heer P. Spaanderman. Doelensteeg 13. De heer Smit is daar eerste knecht. VISSERIJGOLFJES Op de Noordzee is geen droge boterham meer te verdienen HANDELAREN DIE VECHTEN om de paar kistjes waarmee de lege halvl eigenlijk geen raad weet, zijn minstens even pijnlijk als een stampvolle afj verveelde vlskopers in een overlopende pufschuit. Beide verschijnselen laten welk een harde noodzaak een vaste, stabiele prijs en een goed opvangapparaat de vorm van koelhuizen en conservenfabrieken gaan worden voor dit moeij worstelende bedrijf. Aan geen enkele kant heeft gelopen week geweten waar men aan toe was: de reders lieten de schepen op zee, tot de bodem van de bunkers door de kolen heenschemerden, omdat er wellicht nog een paar trekken kwamen, die de lange dagen van steken en wachten op een paar verse visjes goedmaakten, de handelaren kwamen in de knel met hun verplichtingen en berekenden de nood sprong naar de filets en als er dan einde lijk een schip voor de wal kwam. lag het hoog op het water: bijna lege ruimen. En de prijzen voor die paar armzalige kistjes vlogen omhoog, omdat het bedrijf zich in uitzonderingsposities niet beheer sen kan en iedereen zijn particuliere voordeel zoekt. De kleinhandelaar pro beert in vrede te blijven leven met zijn klanten, die er niets meer van begrijpen: „Gisteren kostte de schelvis maar zoveel en nu komt daar een kwartje bij Het zou niet zo moeilijk zijn, de prijs te stabiliseren. Wellicht verdween er iets van de sport, die dit bedrijf ondanks alles nog steeds voor een goed deel is. maar er verdween veel van de onzekerheid, die visser, reder en handelaar, vervreemdt van zijn klan ten. En die hen op de duur de nek breekt. Het noodlot van de Noordzee weer spiegelt zich in het noodlot der Neder landers in de IJslandse wateren. Geen visje te koop tussen Breeveertien en Fla- den bij IJsland of in de Barendszee misschien een kleinigheid ten koste van een hoop geld. dat er wellicht niet eens uit komt. De Assan Reis gaat het Maan dag proberen en dat is waarachtig geen weelde, voor de eerste keer naar de on bekende poolstreek. De Tzonne eveneens, ondanks de Vware strop van de vorige keer. Want op de Noordzee is geen droge boterham te verdienen. Dat de Duitsers het ook gaan proberen is hen niet kwalijk te nemen, al blijft het pijnlijk, dat ze er een moderne knaap als de „Tuebingen" voor kunnen inzetten. Dat ze bcwendien meer troeven hebben dan wij, arme schobbers Alle bijvis wordt immers in gespoten? Zij hebben de zekerheid! i De conservenindustrie in Wesermüi Hamburg en Bremerhaven zuigt kleingoed er wel weer uit en maakt di tee de besomming net lonend. Waar Ij en wij zo langzamerhand? Bemanningen hebben strop Deze keer zijn dan de verwachting dat de grote vangsten 22 November v.» zouden beginnen, niert ■vervuld. W| juist van deze datum af liepen de vtj sten tot niets terug. De schepen, diie rj i het Kanaal vertrokken, maakten be* i vangsten. Van deze kan gemeld word dat zij een daggemiddelde hebben maakt van ongeveer 100 kantjes. Nog een week en dan ds het met invoer van zoute harinig gedaan, vorige week hebben al 34 van de 64 wijkse loggers hun zoute haring geil Deze loggers zijn óp 'n enkele na s1 uit/gevaren om nog een reis op haring te gaan doen. En dan zal einde er zijn. Waarmee de teelt maand eerder ten einde zal w vorig jaar. Het is te begrijpen, dat dit bemanningen van de schepen i strop is, temeer daar er door de g< uitvoer weinig werk op de te doen. De meeste schepen hebben dit jaar 1 minder aan de wal gevaren, dan in 11 De aanvoeren waren groter en de ij duur was korter. De gemiddelde priji die dit jaar werden betaald, waren lager dan in 1949. Toen was de geij delde prijs 38. dit jaar was de notei De handel was flauw. De volle haj wordt nog verkocht. De steurharing uj in de stichting opgenomen. Voor \i haring was de prijsnotering 30 tot per kantje, voor steurharing ƒ20 tot j ijle haring 21.70 tot 22.60. De aani was 8966 kantjes aan de Katwij Succes voor de instructeur, de heer B. Geenjaar Enkele maanden geleden wierp de Leidse jeugd zich met enthousiasme op de duivensport. De heer B. Geenjaar leidde de jongens in goede banen en nu reeds bewijzen de resultaten, dat de jeugd-de wijze lessen ter harte! genomen' heeft.: Zaterdagmiddag werd in het clubhuis an de L.P.C. dfe eerste tentoonstelling De heer Christiaanse belastte Van j 1 tot suiker. Een suikerfabriek uit Kapelle-Bieze- linge organiseerde een avond, waarop o.a- de film „Van zaad tot suiker" werd ge draaid. Ook werd een lezing gehouden over het ontstaan, de ontwikkeling en het werk. dat gedaan wordt aan de ver edeling van suiker- en voedingsbieten. „Arbeid Adelt" is 50 jaar oud. Donderdagavond a.s. om kwart over 7 komen de leden, oud-leden en genodig den van de Herv. Meisjesvereniging „Ar beid Adelt" in „Jonathan" bijeen om het 50-jarig bestaan van deze vereniging te herdenken. Gevaarlijke bocht verdwijnt Het ligt in de bedoeling de weg Wou- bruggeTer Aar van het stenen brugje de Krakeeltocht af door te trekken, waardoor de gevaarlijke bocht bij deze brug vervalt, terwijl ook die bij het be ruchte „witte hek" zal verdwijnen. Even de boerderij van de fam. De Blan ken komt de nieuwe aansluiting met de weg naar Ter Aar. Met deze grote verbe tering zal waarschijnlijk veel gekrakeel van gebruikers van de brug over de Kra keeltocht niet meer worden gehoord. VOORHOUT Ned. Christenvrouwenbond. De afdeling Voorhout van de Ned. Christenvrouwenbond vergaderde in de Chr. school o.l.v. de presidente, mevr. BekerVan Rooyen. Gelezen werd Psalm 8. waarover een goede bespreking volgde. Na de pauze hield mevr. Beker een causerie over het ontstaan van het Bijbelgenootschap. Mevr. Los las nog een stukje over het 'practisohe leven van een predikant, ter wijl mevr. Eikelenboom gen gedicht voor droeg uit de bundel vari het Leger des Heils. De Kerstwijdiing wordt op 22 De cember gehouden. VOORSCHOTEN Chr. Hist. Jongerengroep De Chr. Hist. Jongerengroep bestaat deze maand 20 jaar. Ter gelegenheid hiervan wordt morgenavond om 8 uur in het Gebouw v. Chr. Belangen een buitengewone vergadering gehouden. He! programma vermeldt o.a. een maand overzicht door de heer Griffioen en na de pauze gezellig samenzijn met muziek, zang en voordrachten. Oudervaond Op de ouderavond van de openbare lagere school sprak de heer B. M. Noach, leraar aan de Gem. H.B.S. te Leiden, het probleem der aansluiting tus sen lager en middelbaar onderwijs. De huidige toelatingsexamens voldoen niet. Spr. verwachtte veel van de instelling brugklassen, determineerklassen vol gens het systeem van oud-minister Bol- kestein. Veel moeilijkheden zouden ver meden worden als de ouders hun kin deren niet op een school Lieten gaan die boven de kracht der kinderen ligt. WARMOND Onderscheiding. Aan mej. A. M. van Noort, huishoud ster bij notaris Romeyn, is het getuig schrift wegens 25 jaar trouwe dienst van de Ned. Maatschappij voor Nijverheid en Handel uitgereikt, alsmede de zilveren draagmedaille der Mij. zich met de keuring. Op elke kooi werd aangetekend, hoe een duif moet worden béhandeld. De uitslag is: Oude doffers: 1. Teijl (ere-prijs); 2. De Graaf; 3. Peter. Oude doffere (bont): 1. I. Peter; 2. Lichtvoet; 3. Alkemade. Jonge duiven: 1. De Graaf (ere-prijs); 2. De Rooij; 3. Van Oosten. Oude duivinnen: I. Peter (ere-prijs); 2. De Graaf; 3. Peters. Jonge doffers (bont): 1. Teijl; 2. Brandt; 3. Brandt. Jonge doffers (bl. kras): 1. Teijl; 2. Dudvenbode; 3. Van Noijen. Jonge duivinnen (bomt): 1. Van Teijl; 2. Van Loon; 3. Van Noijen. Buiten mededinging: Van der Wiel een le. 2e en 3e prijs met bre-prijs; Sterk een le en 2e prijs. Federatie-avond in „Levendaal" De Leidse Chr. Jonge-Maranen-Vereni gingen, ondergebracht in een Fedebatie. zijn weer gestart met het houden gecombineerde vergaderingen, dde doel hebben de leden te helpen bij hun verst andelij ke, culturele en geestelijke ontwikkeling. Het is een moeilijke taak voor het bestuur van deze Federatie om de leden een goed en verantwoord pro gramma aan te bieden. Maar men heef' met veel enthousiasme een wimterpro- gramma samengesteld, dat er zijn mag Zo zijn er o.a. leringen, filmvoorstellin gen en besprekingen op het programma te rien. Zaterdag vond in het wijkgebouw „Levendaal" een gecombineerde verga dering plaats. De voorzitter, de heer H. F. ven Leeuwen, opende en na een korte inleiding over de bedoeling van een gelijke avond heette hij de toneelgroep van „Sempre Avan-td" in het bijzonder hartelijk welkom. Eerst werd een denk spel gehouden, dat ook zeer amusant was Naar de toneelgroep werd met grote waardering geluisterd en gekeken. Di dagsluiting stond o.l.v. ae heer I. Eiker- Hetzelfde lied Ook Zaterdag was de markt hoogj Ll de aanvoer bleef zoals op de daan) a„ liggende dagen zeer gering. Er wa slechts 1000 kisten verse vis en 4O0| ring, die grage kopers vonden. De kis schol bracht het tot ƒ48 per kist enl minste kwaliteit gold nog altijd tot ...de grove slips schommelden rond Zelfs de verse haring was duur enj werd af en toe 16 per kist voor taald. De grove gul noteerde 61 per De KW 155, die een deel van de kisten vis voor rekening nam. beso ƒ5240 en door de geringe bleven de haringloggers beneden peil hoogste werd de KW 73 met 1600. i Vandaag wat beter In de vroege beurt losten vandaal CatharLna Duyvis. Haarlem. Shami en de Sumatra, die tezamen 850 kil E: schelvis en piepers. 520 makreel. 200 j jy ting, wat koolvis en varia aanbrai1 Twaalf faauingloggers hadden kisten en' in de late losbeurt twee haringloggers aanwezig met kisten haring en 18 kotters met 800 den vis; 13 visloggers voerden 416 den tong. 290 schol en 115 diversen Voor morgen De Dinsdagmarkt wordt bezocht de Thorina. die 240 kisten schelvis, koolvis, 220 makreel. 20 wijting diversen heeft en door de Petten r makreel en 250 varia. Vier trawlers voor Woensdag Aan de hand van de vertrekdata M ncn Woensdag in IJmuiden vier tri Iers worden verwacht: Maria van B A tum. Alkmaar. Herman en Vikingba 12 De Allan Water gaat Dinsdag a Li Grimsby om na de markt de motor! Zt laten repareren. Donderdag wil de H13 ma Ma-na in Engeland markten. |Ri Nog steeds zoute aan de Engelse vrt w Op 25 en 26 November J.L kw de Engelse wal binnen: KW 138 me! kisten verse. KW 70 met 100 versr 413 k, KW 54 met 175 verse. KW 9 140 verse en 349 k. KW 110 met 180 s en 432 k. KW 122 met 270 k. KW 44 585 k. KW 39 met 240 verse. KW 22 130 verse en 510 k. KW 56 met 100 v< en 387 k. KW 2 met 110 KW 45 met 170 verse en 276 k. KW met 400 verse, KW 48 IJM 74 met 80 verse, KW 15 met verse. KW 7 met 720 verse en 70 k. KV met 413 k. IJM 75 met 520 Veilingoverzicht „Flora" De afgelopen week werden aan „Flora" tamelijk veel chrysanten aangevoerd. Aangenomen mag worden, dat in de ko mende weken de aanvoer gestadig zal afnemen. De kwaliteiten waren slecht, maar de animo tot kopen vooral Vrijdag niet zo goed. Zoals be kend zijn de eerste narcissen aangevoerd. Deze week worden ook reeds hyacinten Prijzenoverzicht: Chrysanten: Little American 0.400.45; Jozef 0.450 55; Golden Seal 0.450.55; Herco 0.450.60; Wilcox 0.400.50; Hofma 0.450.55; Won der 0.300.40; geel 0.400.50; bruin 0.35 —0.45; rood 0.350.45; gemengd 0.45— 0.55; rose 0.48—0.50; groot: Jozef 0.10— 0.15; America 0.100.15; anjers: 0.150.20; Gerbera 0.150.20; groen 0.600.80; nar cissen 0.90 per bos. Veilingoverzicht „Bloemlust" „Bloemlust" kreeg vorige week vele mooie gezonde partijen chrysanten aan gevoerd. De kooplust was de gehele week goed. Vrijdag was een zeer kleine prijs daling waar te nemen. De aanvoer was behoorlijk. Prijzenoverzicht: Choco 0.300.40; Gol den Seal 0.350.45; Blanche du Poitou 0.250.40; Bacchus 0.450.55; gemengd 0.45—0.50. Tuinbouwoverzicht Katwijk a/d Run In geen enkel opzicht was er te roemen De prijzen waren steeds teleurstellend voor ongeveer alle producten en de weersgesteldheid was ook niet best. 't Is In treurig zoals er bij het oogsten a gewerkt moet worden. Een ze deel van de tijd kan er wegens de de heid niet worden gewerkt. Het pros dat uit de grond komt is een en al wide En de tijd gaat door. Er moet vóór fci winter nog veel werk worden verricc Waspeen noteerde in eerste kwal f 14 tot f 21,30 doch tweede kwal gaat niet hoger dan f 7.50 tot f 12.20. 1 n weinig belangstelling met lage l ba i. f3 tot f7 per 100 kg. Rode, gele Al groene kool heeft nog steeds geen langstelling en de prijzen f4,70 tot f6.80 per 100 kg. Bospeen br&c als steeds een beste prijs op doch e jj, weinig van; naar kwaliteit varieerde prijs van f20.70 tot f23.80 per 100 Zelfs voor spruiten lage prijzen, tot f35 per 100 kg. Kroten en winteri - -n H; MARKT- EN VISSERIJBERICHTEN UTRECHT 25 Nov. Op de ve< recht werden aangevoerd in totaal 3_ 411 25S Pruzt 400—700, kalfvaarzen 6 raskalveren 150—270,- nuchtere k* 1—70. pinken 325—475. melkkoeien kalfkoeien 600—900. vaarskoeien 4! 650. schapen 95—125. lammeren 70—90. I 40—65. zeugen 180—300. big 20—35. bokken en geiten 15—45, undvee was matig, schl edelijk, varkens en bif flauw, nuchtere kalveren matig

Nieuwe Leidsche Courant | 1950 | | pagina 2