Jliettiue feiJtsrijc (tfimrant SPORT Mist en gladheid: in en hoven een stille Nederland Zondag Zware orkaan van 168 vraagt het leven Amerikanen Verkeer in de lucht, op de weg en op het water gestaakt de Massaal tegenoffensief van communistische legers Wist U MAANDAG 27 NOVEMBER 1950 BUREAUX: Steenstiaat 37 Directie, Abonnementen- en Adver tentie-afdeling: Tel. 22710 en Tel 23375 Redactie: Tel. 20408 Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: 4.50 p. kwartaal, 1.50 per maand; f 0.35 per week ADVERTENTIËN: t 0.18 per millimeter (Bij contract belangrijke korting) Een en dertigste Jaargang No 8285 Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-Red.: H. W. J. ENSERINK Directie: F. DIEMER CHRISTEL1JK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken .Stantoasticfj is gfjeblevetx tnyn hert in Ugljenspott" Eerste teken van de winter Twee aanvaringen op de Schelde, waar 50 schepen voor anker lagen DE MIST, eerste teken van de nieuwe winter, heeft Zondag het verkeer ter zee, te land en in de lucht een geduchte spaak in het wiel 'gestoken. De lage zon, die 's morgens geen kans meer had gezien om de aarde wat warmte te brengen, maar die toch een mooie Zondag be- loofde, verdween al vroeg in de middag achter een nevel, die steeds jdikker werd en druipender. Na kwart over één landde er geen enkel 'liegtuig meer op Schiphol. En toen de mist bij het snélle vallen van de ivond de duisternis tot bondgenoot kreeg, werd ook de scheepvaart .agenoeg geheel lamgelegd. Het wegverkeer was op deze Zondag niet ruk, maar de auto's die nog reden, moesten de snelheid belangrijk min- eren. De treinen echter hadden ook ditmaal van de mist vrijwel geen ider. Vermoedelijk ten gevolge van de mist gevaren. De Amsterdamse havendienst De mist. die tijdens het weekeinde over ons land trok, heeft het weg verkeer ernstig gehandicapt. Bij Wezep reed een misleide chauffeur in de sloot langs de Zuiderzee straatweg. Geen persoonlijke on gelukken; alleen natte pakken kwart voor vijf het toestel voor Parijs en later op de avond die voor New York en Curasao. De toestellen uit Scandinavië streken neer op de vlieghaven Twenthe. Het toestel uit Parijs bleef in Brussel staan, dat uit Djakarta in Rome. Vanmorgen was overal de toestand stukken beter, al was de mist nog niet helemaal opgetrokken. De Etna braakt weer lava uit Het dorp Fornazzo bedreigd De grootste nog werkende vulkaan van Europa, de Etna op het eiland Sici lië, is na 11 maanden voor het laatst te zijn uitgebarsten, weer in werking getre den. Zaterdag schoten plotseling grote vlammen uit de vulkaan op, gepaard gaande met de stroming van lava uit minstens vijf openingen op de Oostelijke en Noordoostelijke hellingen. De alles vernietigende lavagolf is het dorpje For nazzo dicht genaderd en de bewoners hebben voorzorgsmaatregelen genomen om te vluchten. De kracht van de uit barsting en de snelheid van de stromende lava werden in de stad Catania, die door de vlammen hel verlicht was, veel groter genoemd dan tijdens de laatste, die van December 1949. Dit is de tiende eruptie van de Etna in deze eeuwhelft. Rumoer der Surinaamse oppositie De Nationale partij Suriname heeft een bijeenkomst van de jeugdraad te Para maribo, waar de gouverneur sprak, door rumoer verstoord. Toen -de onruststoor- ders verwijderd waren, wachtten zij bui ten het gebouw, om na afloop van de ver gadering te jouwen. Windstoten van 152 km per uur: Zeewater drong gebied van New York binnen industrie en verkeer ontwricht \E ORKAAN, die tijdens het weekeinde de Oostkust der Ver. Staten Dit noodweer was het zwaarste, men zich in de geschiedenis van 1 Amerika kon herinneren. In New York Kameleontische mist in Engeland Botsingen van bussen veroorzaakten 82 gewonden; schepen geraakten in nood OOK IN ENGELAND, het land van de klassieke mist, weg-, spoorweg- en scheepvaartverkeer gisteren stil gelegd. In grote gebieden van Zuid-Engeland kon men slechts enkele meters ver zien en in delen van Londen en langs de Theems was het, alsof men door grijzige watten liep. Vele voetbalwedstrijden en paardenraces werden afgelast. Ernstige botsingen hadden plaats te Glasgow, waarbij autobussen betrok ken waren en in totaal 82 personen werden gewond. tein van de „Selnes" heeft de bemanning daarna bevel gegeven in de reddingboten Uit vele delen van Engeland 1 melding gemaakt van mistgordijnen, vaak kleur veranderend, vap lichtgrijs en lichtblauw tot donkergeel en 'bruin, het geen veroorzaakt werd door kleine deel tjes roet in de lucht. Deze nevels hebben het karakteristieke, dat zij dikwijls 5 op de Rijsbergseweg onder Breda de bejaarde heer H. v. d. Velden uit Breda :en auto aangereden. Hij werd gis- nd levenloos langs de weg betroffen. Men meent dat een Belgische puto het ongeluk heeft veroorzaakt; grens is namelijk een beschadigde puto gepasseerd. rigens zijn er geen ernstige ongt lukken gemeld. Een chauffeur uit Del pijl, die met zijn truck-met-aanhang wa gen, beladen met 20 ton veekoeken. fecorbij Appingedam in het .Damsterdiep reed, wist zich na veel moeite op het proge te werken. In de mist had hij de rode lantaarn van een woonschuit net achterlicht van een auto aangezien. By week uit en dook het waterin, Dt Groningse brandweer had een h?l~ë Zon- iag werk om de wagen op de ipal M Krijgen. De lading veekoeken ging ver-. I Niet door de mist, maar wel door de bpdooi, die sommige wegen maakte, zijn Zaterdag andere autorijders ledupeerd. Zo reed er bij Wezep iuto van de Kamperstraatweg ir paart die er naast ligt. De bestuurder kwam ér met een nat pak van af. f In het hartje van Staphorst moest truck met aanhangwagen uitwijken. De wagens gleden tussen de bomen dool wegen een boerenschuur. Ook hier geen persoonlijke ongelukken. Schepen voor anker Wat de scheepvaart betreft: het sruiningen-Perkpolder gaf het 't eerst p, om tien voor twee in de middag al. 'egen negen uur probeerde men het nog ens, maar de boot moest in Perkpolder lijven liggen. Tegen acht uur 's avonds taakte het veer Viissingen-Breskens. 'elen die 's morgens naar de overkant de Wester-Schelde ivonds weer naar huis wilden, kwamen ongelegenheid. Ook het veer Hoede- enskerke-Terneuzen lag stil. Op de Wester-Schelde gingen 's mid- ags niet minder dan vijftig schepen nker. Op de Nieuwe Waterweg is m geen enkel zeeschip meer in- of uit- Prinses Elizabeth naar Malta Prinses Elizabeth van Engeland is per liegtuig uit Londen op Malta aangeko- vaar zij een tijd bij haar echtge- oot, de hertog van Edinburgh, zal ver- lijven. Oorlogsschepen en legereenheden aven bij haar aankomst een koninklijk, aluut af van 21 schoten, waarna de Dlksliederen van Engeland, de V. S., N e- rland en Egypte op de gepavoiseer- schepen van de Middellandse Zeevloot 'eerklonken. Van Nederland is er, zoals ekend, het vliegdekschip Karei Door- lan. )eens Koningspaar brengt bezoek aan Parijs Koning Frederik en Koningin Ingrid an Denemarken zijn hedenmorgen voor officieel bezoek van Kopenhagen Parijs vertrokken. De Koning is zo- flst hersteld van een aanval van spit. lijfarts, dr Erik Bandier, zal hem argezellen. brins Bernhard jaagde in Frankrijk [Prins Bernhard heeft gisteren in de pgeving van Rambouillet in Frankrijk pelgenomen aan een jachtpartij van de panse president, Vincent Auriol. De kins kwam Zaterdagmiddag incognito P het vliegveld Le Bourget bij Parijs fcn. Vandaag is hij uit Parijs voor het flootbezoek naar Malta gevlogen. Engels schip om half vijf reeds als laatst binnenkonfènde boot genoteerd, maar tot ieders verrassing trotseerde een andere Brit, een klein schip, om negen uur de mist nog. Om negen uur gingen nog twee sleepboten het IJsselmeer op; na zes uur was er geen schip meer de Oranjesluizen binnengekomen. Het Amerikaanse ss. American Counselor kwam in de middag op de Wester-Schelde in aanvaring- met een Panamees. Drie man sloegen over boord; ze werden door een Antwerpse sleepboot opgepikt. De naam van het Panames schip is nóg niet bekend; in de dichte mist was de boot spoedig verdwenen. Zaterdagavond zijn een Zweeds en i'Engels schip, eveneens op de Wester- Schelde, tegen elkaar gebotst. De Engels man kreeg lichte schade. Beide schepen zijn het zeegat uitgevaren op weg Rotterdam. Het Nederlandse ss Amstelpark (7254 ton) is in de nacht van Zondag op Maan dag ter hoogte van Bath op de Wester- schelde aan de grond gelopen. Zonder schade kwam het na enkele vlot, Schiphol dicht Om kwart over één landde op Schip hol het laatste toestel. Een kwartier later was het zicht nog maar 140 meter. Er stegen nog enkele vliegtuigen op; Strijd om Bertha zal lang duren Onverschillig of mevr. Hertogh de strijd- om Bertha voor het hooggerechts hof zal winnen of niet, voorlopig is de zaak'niet beslist. Want zij zal in hoger beroep moeten worden uitgevochten voor het opperste hof van appèl en daarna voor de privy council te Londen, want beide partijen zijn vastgesloten tot het uiterste te vechten. Men verwacht, dat sterke afdelingen politie het rechtsge- bouw zullen bewaken, wanneer de uit spraak wordt' gedaan. De medestanders van mevr. Hertogh zijn bevreesd, dat Bertha zal worden weggevoerd om te verhinderen, dat Bertha aan haar moeder wordt toegewezèn. Met het oog op de dreigbrieven, die Bertha's moeder ont vangt', wordt zij op straat steeds verge zeld van de echtgenote van een Neder lands zakenman en personeel van het Nederlandse consulaat. Volgens de Tel. wordt er thans te Ber gen op Zoom gecollecteerd om Bertha's moeder in de gelegenheid te stellen, de strijd in hoger beroep voort te zetten. Franse successen in Indo-China De Franse troepen in Vietnam hebben ?n offensief tegen de rebellen op touw gezet. Verschillende bataljons, gesteund door vliegtuigen en parachutisten, trok ken door een gebied van 100 vierkante kilometer in de Zuidelijke zone van het bruggenhoofd in de Tonkin-delta. Fran- troepen hebben in de N.O.-hoek van Imdo-China, de plaats Tanmai heroverd. Valschermtroepen en honderden Vietna- politiemannen omzoomden de stra- 'an Hanoi, toen ex-keizer Bao Dai, per vliegtuig gearriveerd, zich naar zijn ambtswoning begaf. Hij zal een inspectie tocht door de Tonkin-delta maken. N.-Guineaconlerentie Officieel wordt medegedeeld, dat de conferentie tussen Indonesië en Neder land over Nieuw-Guinea op 4 December a.s. zal beginnen. Pandit Nehroe in de politieke arena Nepal en Tibet Pandit Nehroe, de premier van India, heeft verklaard, dat zijn regering de drie jarige koning van Nepal niet kan erken- India kan de gebeurtenissen in Ne pal niet als lijdelijk toeschouwer gade slaan. Het is zeer gewenst, dat daar een democratische regering komt. In dit ver band wijzen wij nog op een Reuterbe- richt, luidende, dat vertegenwoordigers de premier van Nepal te New Delhi worden verwacht voor besprekingen met de Indiase regering. Tenslotte: Peking heeft er im een nota India van beschuldigd, zich ten onrechte te laten met de n China in Tibet". 'plotseling opkomen als weer verdwijnen, waarom men ook wel spreekt „pimpernel-mist". Helaas hebben zich tal van ongelukken voorgedaan. Te Glasgow, waarvan wij hierboven reeds melding maakten, was sprake van twee ernstige 'botsingen. Ten eerste moesten 62 personen zich laten behandelen, gewond bij een botsing van twee „dubbeldekbussen" in de zware mist. Bovendien botste een andere „dub beldekker" tegen een vrachtauto, die ar beiders vervoerde, waarbij 20 personen werden gewond. Voor de schepen was het ook bar slecht. Het Noorse stoomschip „Selnes", dat voor anker lag ten Zuiden van Bar row boei (ter hoogte van de Engelse Z.O. kust) werd aangevaren door het Britse stoomschip „City of Bristol" en de Sel- schade op. Onmiddellijk De directeur voor de export bevordering Het ministerie van Econ. Zaken deelt mede, dat de heer L. Smit, directeur voor de exportbevordering, geen officieel ont slag heeft aangevraagd. Wel is het moge lijk, dat op bepaalde aanbiedingen van het bedrijfsleven zal terugkomen. rechten ging de reddingsboot uit Southend ke mist uit. Het vaartuig werd door het Britse vrachtschip „Wimbledon" naar de „Selnes" geleid en het Noorse schip gaf met haar hoorn de letter „G" in morse, te kennen willende geven, dat het een loods nodig had. De gezagvoerder besloot aanvankelijk aan boord te blijven, om maatregelen te kunnen nemen voor het bergen van de, uit houtpulp bestaande, lading. Vanmor gen vroeg, bereikte ook een sleepboot het op een zandbak gelopen schip. De kapi- de materiële schade geschat wordt op meer dan 100 millioen dollar. De Staten van het Midden-Oosten van Amerika werden getroffen door de hevigste sneeuwstorm sinds mensenheugenis. Steden werden door ware sneeuwbergen afgesloten, terwijl het verkeer in het Westen van Pennsyl vania en tussen de industriesteden van Ohio werd lamgelegd. In de buurt van New York drong het zeewater minstens anderhalve kilometer het land 'binnen en huizen aan de kust werden meegesleurd. In tal van plaatsen zullen scholen, kantoren, winkels en fabrieken vandaag nog dicht blijven. In het gebied van New York, New Yersey en Connecticutwaren 3 mil lioen mensen van electriciteit verstoken. waren politie en reddingsbrigades de hele nacht bezig, om onderdak te be zorgen aan de duizenden, die van huis er haard verdreven werden door het zee water, hetwelk door de wind de kust steden werd binnengejaagd. De electrici- teitsvoorziening en het telefoonverkeer geraakten onklaar, en spoorwegarbeiders moesten dag en nacht werken om de lij nen van het puin te bevrijden. Op het vliegveld van New York, La Gu- ardia, stond het water 3 a 4 meter hoog, waardoor de rompen van grote vliegtui gen, die op het vliegveld verankerd zijn, werden opgetild. Het grondpersoneel kreeg opdracht, de controle-torens te verlaten, aangezien men vreesde, dat deze om zouden waaien. Ongeveer 250 gezinnen uit de buurt van Morgan Beach ■bij Perth Amboy (New Yersey) werden met vrachtauto's en boten geëvacueerd. Ja, op enkele trajecten van de onder grondse te New York, drong het w*- zelfs naar binnen. Op het vliegveld Idlewild werd windstoot van 152 km per uur geregis treerd, terwijl 120 km reeds orkaan sterkte is. En overal speelde de huilende storm met daken, bomen, electrlsche draden en reclameborden, die her ei werden meegesleurd. De zware sneeuw storm veroorzaakte tot-nu-toe een twin tigtal doden, terwijl volgens het Rode Kruis minstens 2 millioen mensen getrof fen zijn door gebrek aan licht en warming tijdens de hevige koude. Begrijpelijk, dat in vele steden de nood toestand werd afgekondigd en de burge meester van New York riep voor het eerst sinds de oorlog, de ploegen der bur gerlijke verdediging op, om politie er brandweer bij te staan. Vermelden wij nog, dat op ongeveer 50 km ten Z.W. Pittsburgh in een paar uur tijds 96 sneeuw viel, een record, dat sinds 1799 niet meer werd bereikt. 'De getroffen ge bieden strekken zich uit van Nieuw En geland tot aan Virginia, terwijl ook de landerijen tot aan de Ohio er zeer erg toe zijn. te gaan. Merkwaardig genoeg kwam uit Manchester, juist berucht om zijn slechte klimaat, het bericht binnen, dat de zon er zo helder scheen. Ook België was in mist gehuld, de in ternationale luchtvaartdiensten lagen stil, de schepen bleven in de mond van de Schelde voor anker. In delen van West-Duitsland en Noord-Italië viel sneeuw, terwijl in Zwitserland tengevol ge der ihevige regens de rivieren sterk gezwollen zijn. Moeilijkheden voor McArthur: Maar het oprollen van de defensielinie der V.N. zal voorkomen worden NA HET, door Frankrijk en gedeeltelijk ook door Engeland en Amerika becritiseerde offensief van McArthur, vlak vóór de besprekingen te Lake Success, zijn Noord-Koreanen, gesteund door Chinese troepencon tingenten, tot een massaal tegenoffensief overgegaan. Zij hebben op hun beurt opdracht gekregen geheel Korea van de Amerikanen te bevrijden. Reeds hebben zij een gat van 15 km breedte in het front der verbonden legers weten te slaan en verschillende plaatsen w.o. Toksjon werden her overd. Te Tokio ziet men de situatie vrij ernstig in. Vanmorgen meldde Reuter, dat twee Amerikaanse divisies, waarvan de rechterflank onge dekt is, tengevolge van een grote Zuid-Koreaanse terugtocht, zich wan hopig verzetten tegen de Noord-Koreaanse aanvallen. Men wil voorkomen, dat de gehele defensielinie der V.N. wordt opgerold. Vooruitgeschoven eenheden van de 2e r 25ste divisie in het gebied van Koe- jangdong, 25 km ten Z.O. van Oensan, zijn onder de voet gelopen door de krach tige tegenaanval van Chinese en Noord- Koreaanse strijdkrachten. Ver ten Zui- van Toksjon wordt nu een nieuwe defensielinie aangelegd. Ook bij Taetsjon schijnen de Noord-Koreanen, gesteund door Chinese troepen, een sterke strijd macht te hebben geconcentreerd. De ernst van de toestand blijkt wel uit het bevel van generaal Walker, de com mandant van het 8ste Amerikaanse leger, hetwelk luidt, dat de Zuid-Koreanen op de opengetrokken rechter flank van de linie der V.N. tot het laatste toe stand moeten houden. „De lijn, waarachter ten koste van alles niet mag worden terug getrokken", loopt ongeveer ten Westen an het gebied van Toksjon. Natuurlijk moet men bij het offensief i tegenoffensief rekening houden met DAT Pro Juventute die in 1949 7500 'kinlderen onder toezicht had (in '48 5900) Zaterdag in Arnhem zonder fees telijk vertoon haar 50-j. bestaan her dacht en dr A. L. A. van Unen aüs tegerïwoord'iiger van de afdeling Den Haag werd gekozen in het centraal be stuur. DAT burgemeester B. A. T. M. Truf- fino ie Hulst t.g.v. zijn 25-jarig ambts jubileum is gehuldigd. DAT Amersfoort plannen heeft voor 2 bouw van een nieuw raadhuis en «mister Rutten wil overtuigen van de noodzakelijkheid van een M.T.S. aldaar. DAT de N.V. Apparatenbouw Van der Meiden te Amersfoort, die koelkasten ïrvaard'igt, Zaterdag het eerste deel van :n eigen gebourw in gebruik nam. DAT de verzameling Japanse kunst an Ti'kotin sinds Zaterdag in Eindho- ïn wordt tentoongesteld en zo'n collec- e nog niet eerder in Europa'te zien is DAT de Ned. Organisatie voor zuiver- wetenschappelijk onderzoek een overeen komst heeft gesloten voor kosteloze uit wisseling van wetenschapsbeoefenaars met Frankrijk en aanvragen tot 15 Jan. kunnen worden ingediend bij de direc teur J. H. Bannier. Nassauplein 3, Den Haag. DAT de noodbrug over het Twenthe— Rijnkanaal bij Almelo in de spoorlijn DeventerEnschedé wordt vervangen door twee enkelsporige bruggen, waar van de eerste half December en de tweede in hot voorjaar gereedkomt. DAT de familie vereniging Knol, die ook een eigen orgaan De Knollentuin uitgeeft, Zaterdag tijdens een bijeen komst in Zwolle besloot een fonds te vormen voor het contact met minder draagkrachtige leden. DAT by de Alg. Bond van Autorij schoolhouders in Nederland thans 100 van de 430 bestaande rijscholen zijn aan gesloten en er naast de afd- Den Haag en R'dam ook in andere steden, afde lingen zullen worden gesticht. DAT Zaterdag, 73 jaar oud, tengevol ge van een hartverlamming is overleden mr dr P. J. van Tienhoven, president commissaris van de Hollandsche Bank- Unie. DAT gisteren het 13.000e schip dit jaar de Nieuwe Waterweg binnen liep en het vorig jaar het totaal-aantal slechts 12.760 bedroeg; DAT de Belgisch-Nederlandse bijzon- deer commissie voor waterwegen havens Zaterdag haar rapport bij de geringen heeft ingediend. DAT de Ancienit Order of Foresters in Nederland en België Woensdag 70-jarig bestaan viert in de afdelingen op 9 December te Amsterdam reel- pleert. DAT de nestors der Finse vrachtrij ders, Sjoerd Koelmans uit Makkum en Eke v. d. Veen uit Parrega, hun 60-jarig jubileum hebben gevierd. DAT met de eerstesteenlegging voor drie flatgebouwen een begin is gemaakt met het wederopbouwwerk aan de Zand- voortse boulevard. wisselende successen, maar men ontkomt niet aan de indruk, dat McArthur ver sterkingen nodig heeft, nu de Chinezen steeds meer troepen over de Mandsjoe- rijse grens brengen. Vermelden wij nog, dat twee bogen van de internationale brug over de Jaloe bij Tsjongson Dj in, ongeveer 50 km ten N.O. van Sinoeidjoe, thans in het water liggen, na getroffen te zijn door de bom aanvallen der Amerikaanse superforten. Tijdens het oponthoud in Aden, waar het troepentransportschip Zuider kruis nieuwe voorraden brandstof en water moest innemen, kregen de leden van het Nederlandse detache ment Verenigde Naties gelegenheid, enige uren aan wal te gaan, om de stad te bezichtigen Zware regenval te Johannesburg Ook in Johannesburg was het gisteren noodweer; de zwaarste regenval sinds 40 jaar. Een aantal inheemsen verdron ken, enige huizen werden door de blik- De grenzen over I Van de „Free University Quarterly" is het eerste nummer verschenen. Dat is dus een viermaandelijks tijdschrift, uitgaande van de Vrije Universiteit. De druk is van Kok te Kampen. En de taal 'waarin het geschreven is, is het Engels. Waarom het Engels? Omdat dit nu eens niet is een tijdschrift voor 4e eigen men sen binnen het eigen land/, maar omdat het bestemd is voor de ménsen over de grenzen, de eigen mensen daar en voor allen die dit tijdschrift eens in de hand Want dit tijdschrift is een boodschap. Een boodschap van de Vrije Universiteit aan de wereld. Vandaar de Engelse taal. De wetenschap naar het Woord van God is in ons land ver gevorderd. Er is veel gestudeerd, veel onderwezen en veel geschreven. Maar onze taal bestrijkt slechts een beperkt gebied. Dat is met het Engels anders. Moeten we nog zeggen, dat we ons ver heugen over de verschijning van dit tijd schrift? Het komt zeker niet te vroeg. Het komt wel op een tijdstip, waarop de internationale contacten menigvuldiger worden. En daarom komt het wel op een gelukkig tijdstip. God heeft ons in ons vaderland op velerlei manieren rijk gezegend. Wat ligt er meer voor de hand dan dat wij trach ten daarin anderen te doen mededelen? Geen tijdschrift dus voor de eigen mensen binnen de grenzen. Of misschien toch ook weer wel? Ons dunkt, zeker ook voor hen. Want zij zullen belangstellend zijn naar wat de Vrije Universiteit als boodschap aan de wereld heeft te bren gen. Het schijnt ons toe, dat irt dit tijd schrift een onnodig isolement, het isole ment van de taal, op gelukkige wijze doorbroken wordt. Een doorbraak, die nu eens verheugend stemmen moet. Een doorbraak van dit onnodig isolement ge tuigt M kracht. De grenzen over II Het eerste nummet van het intern. orgaan der Vrije Universiteit is dus in zee. Dat zal nu verder wel lopen. Maar moet het daarbij blijven? Wij betwijfe len het. Er zijn tot dusver in ons land vele en vaak uitnemende boeken verschenen als vrucht van beoefening van Christelijke wetenschap. We denken nu met name aan de theologie, maar waarom zouden we niet ook denken aan staatkunde en maatschappelijk leven? Nu is er hier en daar in het buitenland een verblijdende opleving te constateren. In verscheidene landen worden groepen van Protestanten zich hun roeping en taak bewust. Maar ze staan nog vaak vreemd tegenover Se problemen. En ze hebben een ontstellende achterstand in te halen. Wat ligt er meer voor de hand dan dat we trachten deze mensen mede te doen profiteren van wat onder Gods gunst in ons land mocht worden bereikt? Ons dunkt, dat moet mogelijk zijn door een organisatie, die het buitenland op de hoogte houdt van wat in ons land ver schijnt en daarvan bevattelijke uittrek- in het Engels, Frans en Duits ver zorgt Onze tijd heeft iets van die van Paulus. Er weerklinken stemmen uit andere lan den: „Komt over en helpt ons!" Wie zou de moed hebben daarnaar niet te luiste ren? Maar dan is er ook werk in over- Onzinnig In een korte nabeschouwing over het debat vorige week in de Tweede Kamer gevoerd over het loterijwezen, schrijft De Volkskrant: „Tegen een ge reglementeerde en gelegaliseerde loterij kan geen zinnig mens halsbrekende be zwaren hebben". Die bezwaren kunnen volgens het blad alleen maar rijzen te gen clandestien florerende gokkerijen en pools. Nu weten wij niet, wat het blad ver staat onder „halsbrekende bezwaren". De drie Protestantse partijen in de Ka mer hebben tegen het wetsontwerp, waarbij de staatsloterij werd uitgebreid, haar stem uitgebracht. Zij hadden be en. Wy hebben zelfs de indruk, dat bezwaren waren, wat De Volkskrant gelieft te noemen van „halsbrekende" aard. Zij richtten zich ook tegen de lo terij als zodanig. Die tegenstemmers weten dan nu, dat De Volkskrant hen niet rekent tot de zin nige mensen. Zij zijn dus onzinnig. Er is uitweg. En wel deze uitweg, dat De Volkskrant de bezwaren van deze te genstemmers niet ernstig neemt. Maar dat moeten ze voor lief nemen, wil De Volks krant hen niet opnemen in haar categorie sn de onzinnigen. Een moeilijke keus, dunkt ons. Of men wordt niet ernstig genomen, of men is onzinnig. Hopen wij intussen, dat het blad zelf zinnig genoeg is om te beseffen, welk i uit zijn oordeelvelling spreekt. 5- het blad werkelijk al te.. Geen moord, maar doodslag 12 jaar gev.straf Het Amsterdamse Hof, van oordeel dat 31-jarige Amsterdamse ijzerwerker P. van de B. op zijn voormalige echtge note, de 26-jarige Francisca Arler geen moord, maar wel doodslag heeft ge pleegd, veroordeelde hem vanmorgen tot 12 jaar. De rechtbank had hem eveneens tot die straf veroordeeld, maar in hoger beroep werd 20 jaar geëist. Na de 12 jaar blijft hij ter beschikking van de regering om als geestespatiënt te worden verpleegd. WEERBERICHT Meer wind Tot morgenavond verwacht De Bilt: Aanvankelijk mati ge. later vrij krachtige wind uit Zuidelijke richtingen. Ir» de nacht nog hier en daar mist, morgen overdag over wegend zwaar bewolkt met op de meeste plaatsen enige regen of motregen. Vannacht ongeveer dezelfde temperatuur als de afgelopen nacht, morgen overdag geleidelijk iets zachter. (Opgemaakt te 10 uur). sem getroffen en het verkeer geraakte Dinsdag: Zon 8.20—16.35; Maan Ifl.llr- ook in Zuod'-Afraka ontwricht. [12.13 uur. 2 Dec. L.K.

Nieuwe Leidsche Courant | 1950 | | pagina 1