ïlictuue geihidft (üvurattl bS D Hogere kosten en lagere prijzen Rechter Brown: Dat huwelijk van Bertha was slechts een manoeuvre kansen van haar moeder zijn ongetwijfeld gestegen De Amerikanen wierpen millioenen brandbommen uit Erfenis van 30 millioen gulden voor drie eenvoudige Ned. gezinnen Wist U Hinderlijke hiaten FASTO ZATERDAG 25 NOVEMBER 19W BUREAUX: Steenstraat 37 Directie, Abonnementen- en Adver tentie-afdeling: Tel. 22710 en Tel 23375. Redactie: TeL 20408. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: 4.50 p. kwartaal; 1.50 per maand; 0.35 per week. ADVERTENTIËN: f 0.18 per millimeter (Bij contract belangrijke korting) Een en dertigste jaargang No 8284 Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-Red.: H. W. J. ENSERINK Directie: F. DIEMER CHRISTELIJR-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken .Stoatonsticfi l< glittlion 01911 turt ia trgljenspaet* Het dramatisch proces te Singapore Volgens Ass. Press zijn de kansen van mevr. Hertogh, om Bertha terug te krijgen, aanmerkelijk gestegen na het verhaal vol uitvluchten en tegenstrijdigheden, dat Aminah gisteren te berde bracht. Rechter Brown zeide nl., dat het kind inderdaad te haastig uitgehuwelijkt werd en zijn conclusie luidde, dat dit huwelijk een manoeuvre is geweest, die ten doel had, nieuwe maatregelen betreffende voogdij over het land te voorkomen. om zich in Europa te ontwikkelen wees er op,, dat het voor Bertha veel beter zou zijn. naar Nederland te gaan. Haar vader en moeder zouden De Mohammedaanse voorganger, die Bertha en de onderwijzer in de echt ver bonden had, gaf voor het gerechtshof toe, het Mohammedaanse recht in zoverre overtreden te hebben, dat hij voor de voltrekking van het huwelijk geen toe stemming van Bertha's vader had be zeten. Hij had dit niet nodig geacht, dat Bertha's vader geen Mohammedaan was. Bertha, die in sarong en kebaja ge kleed was, nestelde zioh in de rechtszaal dicht tegen Aminah aan. Tijdens de zit ting wist zij geen raad met haar .houding. Ze trok gezichten en zat met haar benen te wiebelen. Nu en dan glimlachte zij. De publieke tribune zat vol Maleiers. In een dramatisch slotpleidooi drong de advocaat van mevr. Hertogh, Shearn, er bij de rechter op aan, het kind niet aan de genade van haar echtgenoot over te leveren.. Hij zeide, dat ten gevolge van het Mohammedaanse huwelijk de toe komst van het kind beperkt was. Het volgens hem duidelijk aangetoond, dat de huwelijkssluiting onwettig was. Het kind was kennelijk te jong voor het huwelijk en de echtgenoot bezat niet de middelen het te onderhouden. Shearn verklaarde nadrukkelijk, Bertha alle gelegenheid zou ontvangen Adventsboodschap van Prinses Wilhelmina In een bijzondere dienst in de Martini kerk te Groningen op 23 December zal men kunnen luisteren naar een Advents boodschap van Prinses Wilhelmina. De Prinses heeft in principe toegezegd, naar Groningen te komen, doch in ver band met haar hoge leeftijd en de vele vermoeienissen, aan een dergelijke reis voor de Prinses verbonden, werd tevens de mogelijkheid onder ogen gezien, dat de boodschap op een gramofoonplaat zal worden opgenomen. In .hefc eerste zal de dienst 's middags, in het ande: geval 's avonds worden gehouden. Vermoedelijk zal deze dienst' worden uitgezonden door de beide Hilversumse zenders en de Wereldomroep. Handelsbesprekingen met Duitsland Op Dinsdag zal een Nederlandse dele gatie onder leiding van mr S. T. J. Teppe- ma, plaatsvervangend directeur-generaal van de buitenlandse economische betrek kingen, de besprekingen hervatten over het handelsverkeer met West-Duitsland. Men wil althans een voorlopige regeling treffen na afloop van de vorige overeen komst op 31 Oct. j.l. De Waal bij Nijmegen valt De Waal voor Nijmegen is langzaam vallende. De kade is voor een klein ge deelte overstroomd en de uiterwaarden staan nog gedeeltelijk blank. In het land van Maas en Waal ondervond men nog weinig hinder van de abnormaal hoge droefd zijn, indien zij hun kind niet te rug kregen. Voor het gebouw had zich een menigte van 2000 Maleiers en Mohammedanen uit India verzameld. Bertha en haar pleeg moeder Aminah werden, toen zij het ge bouw verlieten, luide toegejuicht, daar men Scheen te denken, dat Bertha Aminah was toegewezen. Rechter Brown heeft echter de uitspraak opgeschort tot een nader bekénd te maken datum. De politie was weer versterkt en be wapend met geweren, revolvers en gum mistokken. Zij moest de opdringende me nigte terughouden en uiteen drijven, doch er werd niet geschoten en er wares geen gewonden. Het verkeer ondervond grote vertra ging. De menigte schonk geen aandacht aan mevr. Hertogh, die naar buiten kwam in gezelschap van vrijwel alle leden van dé Nederlandse consulaire staf. Inmiddels wordt de sensatie nog ver groot doordat Beftha opnieuw gedreigd heeft zelfmoord te zullen plegen, als zij aan haar moeder teruggegeven wordt. Zij heeft dit ook bij het vorige proces ge daan, maar toen -werd zij aan Aminah toegewezen. Gemeld wordt, dat Bertha in het onderhoud mét de rechter haar moe der beschuldigd van een leugen en ge zegd heeft, dat deze niet geïnterneerd was geweest. Koninklijke dank van vliegtuig uit De Koningin en prins Bernhard heb ben van het vliegtuig uit, waarin zij naar Nederland terugkeerden, het vol gende telegram aan de Koning en Ko ningin van Engeland verzonden: „Bij het verlaten van de Britse kust stellen wij er prijs op U nogmaals onze diep gevoelde en warme dank te be tuigen voor de onvergetelijke dagen, die wij doorgebracht hebben in Uw gastvrij land. De manifestatie van vriendschap, die ons ten deel viel, heeft de banden tussen onze beide volken nog meer ver sterkt. Wij zullen steeds de beste wensen voor U en de Uwen blijven koesteren. w.g. Juliana, Bernhard." Koning George VI heefit het volgende ambwoordtelegram gezonden: „De Koningin en ik zenden U beiden onze diepgevoelde dank voor Uw delijke boodschap bij het verlaten onze kusten. Het doet ons groot genoe gen te weten, dat Uw bezoek behalve dat het onze beide landen nader tot elkaar bracht, gelukkige herinneringeri bij U achterlaat, zoals bij onszelf. Allen in dlit land waren, samen met ons, blij U in onze hoofdstad te verwelkomen en van de gelegenheid gebruik te maken de vanouds bestaande toegenegenheid te tonen, diie wij voor Uw familie en Uw volk gevoelen. George VI." Het uit ruim 60 pensonen bestaande gevolg van de Koningin en de Prins is gisteren met de Jacok van Heemskerck uit Dover vertrokken. Strijdster voor vrouwenkiesrecht overleden Een der vooraanstaande figuren uit de strijd om het vrouwenkiesrecht, mevr. B. BoissevainPijnappel, is gisteren 80-jariige leeftijd in Blaricum over leden. „Waf kan me gebeuren...?" Toen Bertha Hertogh (derde van rechts) gisteren de rechtszaal in Singapore verliet, werd zij toegejuicht door een .grote menigte, die haar liever niet naar haar ouders in Nederland zien gaan. De ovaties dreigden echter het karakter van een demonstratie aan te nemen en daarom kwam de politie er aan te pas. Aan de linkerhand van Bertha: de stiefmoeder Aminah (Telefoto) Vóór Kerstmis naar huis Offensief op Korea maakt het de diplomaten te Lake Success niet gemakkelijker McArthur heeft verklaard, dat het massale offensief der honderdduizend man V.N. troepen in de richting van de Mandsjoerijse grens, zeer gunstig verloopt. Hij hoopte, dat alle manschappen hun Kerstdiner thuis zouden kunnen genieten. Bij Tsjongjoe hebbe de Amerikaanse troepen kennis ge maakt met een 50 tons t&nk van het type „Stalin Drie", en deze veilig heidshalve buiten gevecht gesteld. Opnieuw hebben de Chinezen een der tigtal Amerikaanse krijgsgevangenen naar de Geallieerde linies terugge zonden. Veel heeft minister Mansholt gister middag- in de Tweede Kamer niet ge zegd over het regeringsstandpunt met betrekkingtot de haven van Katwijk. Hij erkende, dat er verziltingsbezwaren maar evenzeer erkende hij de be langen van Katwijk zelf bij het bezit een eigen, haven. Een en ander zal echter heel wat geld kosten en daarom moet eerst ernstig nagegaan worden, of de aanleg van de haven economisch ver antwoord is. Het onderzoek in dit op zicht is nog gaande. Voorwat de krijgsverrichtingen be treft, wijzen wü erop, dat de Ameri kaanse troepen thans tot op een afstand, minder dan 6 km van Oensan staan. Op de rechtervleugel van het front, kwa men de Zuid-Koreanen op circa 6 km van Jongwon terecht, in het midden van de „flessenhals" van het schiereiland. Men vermoedt, dat de nieuwe commu nistische defensielinie ongeveer langs de 40ste breedtegraad loopt. Achter de li nies der verbonden troepen worden nog steeds een 8000 man bezig gehouden door guerilla's. Reuter meldt nog, dat de Amerikanen en Zuid-Koreanen in het bezit kwamen van de plaatsen Samsoe en Naman. Amerikaanse vliegende reuzenvestingen hebben bij de voorbereiding van 't mas sale offensief 3Vz millioen brandbom men uitgeworpen. Franse bladen, speciaal „Le Popu laire" en „Combat" oefenen critiek uit op McArthur's offensief, juist nu de be sprekingen met de Chinese delegatie te Lake Success aanvangen. Het blad „L'Aube" noemt de stap van McArthur verbazingwekkend en is van oordeel, dat hij de V.N. blijkbaar voor een voldongen feit wil stellen. De critiek is het er over eens, dat het offensief van McArthur de taak der Westerse diplomaten niet een voudiger maakt. Volgens berichten van het front drin gen de honderdduizend Amerikanen en Zuid-Koreanen bij hun offensief in Noord-West-Korea op, op een wijze, die de verwachtingen te boven gaat. De New York times zegt van gezag hebbende zijde vernomen te hebben, dat de Verenigde Staten aan de .Sowjet-Unie onofficieel de verzekering hebben gege ven, dat de strijdkrachten van de V.N., die in Korea noordwaarts oprukken, zo wel het Siberische als het Mandsjoerijse i grensgebied ten volle zullen eerbiedigen. Amerikaans voorstel voor Japans vredesverdrag De V.S. hebben in een plan voor een Japans vredesverdrag voorgesteld, dat de Sowjet-Unie, China, Engeland en de V.S. zullen beslissen over de toe komst van Formosa- In een geheim, me morandum is tevens voorgesteld, dat. Amerikaanse en „misschien andere strijdkrachten" na het verdrag de ver antwoordelijkheid voor de veiligheid van Japan op zich nemen. Indien niet binnen een jaar een beslissing over Formosa zou zijn genomen, zouden de V.N- over de toekomst van het eiland, een besluit moeten nemen. Haven van Katwijk nog in studie (Van Parlementsredacteur) Eindelijk een officiële verklaring Över de veiligheid der Nederlanders De Indonesische mniister van voorlich ting, Pélaupessy, heeft verklaard, zulks in antwoord op de vraag, welke maatregelen zijn regering zal nemen tegen een moge lijke boycot van Nederlanders met het| oog op Nieuw-Guinea dat zij als rege ring van een rechtstaat verplicht is de veiligheid van vreemdelingen en ook de Nederlanders en hun goederen te randeren. Tevens deelde hij mede, dat de ar taties van Zondag geen verband hielden met .de begrafenis van de communist Sja- rifoeddin. Hij kon nog steeds niet de re denen bekend maken. Op de oproep «(er regering aan de bon- -den om zich belden, waren 200 per sonen verschenen. Er is een rehabilitatie- commisie ingesteld om deze strijdgroepen op te vangen. Dinsdag einde Unie conferentie In de kringen van de beide delegaties ter ministersconferentie van de Neder lands-Indonesische Unie verwacht dat de conferentie Dinsdag zal aflopen Spoedig daarna zou dan de conferentie inzake de status van West-Nieuw-Guinea kunnen beginnen. Mr Roem pleegt thans nog overleg met zijn regering omtrent de juiste datum. Als adviseur van de Indonesische dele- gatis is in ons land aangekomen mr Ali Boediardjo, secretaris-generaal van het Indonesische ministerie van verdediging. Assemblee van Straats burg vóór Europees leger West-Duitsland ingeschakeld De Assemblée te Straatsburg heeft een motie aanvaard, waarin zij zich uitspreekt vóór de vorming van een gemeenschap pelijk Europees léger, met deelneming van Duitsland. Zulks geschiedde met 83 tegen 7 stemmen, bij 19 onthoudingen Tegen stemden o.a: de West-Duitse socia listen, terwijl de Engelse Labour-afge- vaardigden, enige Scandinaviërs en an deren zich van stemming onthielden. Vol gens een ander Reuter-bericht, konden 500 Duitse studenten, zonder pas, do grens overschrijden om een federalistische bijeenkomst voor het Europese parle ment te Straatsburg bij te wonen. De Franse min. van Buit. Zaken, Schuman. had opdracht gegeven, de studenten „als een gebaar van Europese solidariteit" in Straatsburg toe -te laten. „Arme" oom in Amerika bleek schatrijk En nog f 70 millioen naar een Belgische familietak Drie zusters, van wie er twee in Arnhem wonen en een in Zeeland, zullen 'binnekort een erfenis uit Amerika in ontvangst kunnen nemen van in totaal 30 millioen gulden. En dan zijn de zusters ijog sportief tegenover de Belgische tak van de familie, want eigenlijk hebben ze recht op 17 "mil lioen gulden ieder. Het is één van de zeldzame gevallen, en waarvan we dezer dagen reeds in het kort melding maakten, waarin het verhaal over „de suikeroom in Amerika" waarheid is geworden. Het bleek de advocaat, dat oompje bij zijn overlijden een kapitaal van 30 mil- Meer dan vijftig jaar geleden, schrijft De Telegraaf, liet zekere Klaeys het oude Europa voor wat het was en verdween naar Amerika. Zijn beide broers bleven achter. Zij hadden de indruk, dat het broerlief nogal naar den vleze ging, maar in 1911 kwam de tijding, dat hij straatarm was overleden en van de armen had moeten worden begraven. Eigenlijk hebben de broers, van wie er' een in België woonde, zich nooit met die mededeling kunnen verzoenen. Een van de zeven kinderen van de Belgische Klaeys werd advocaat. Toen deze jonge Klaeys in 1935 voor zaken naar Amerika moest, bracht hij een bezoek aan het graf van zijn oom. De directeur van de begraafplaats hem er heen. Een prachtige graftombe dekte het graf en een groot standbeeld stond er bij. Voordat het vliegtuig met Koningin Juliana en Prins Bernhard gisteren opsteeg van het vliegveld Northolt, wuifde de Koningin nog even vrien delijk naar de mensen, die haar uit geleide deden DAT er Donderdagmorgen waarschijn- Ljk een meteoor te zien is geweest ge tuige de vele telefoontjes die De Bilt kreeg. DAT Amsterdam in de Joh. Vermeer straat 2 een nieuw museum rijk is, hoofdzakelijk over de topografie van de hoofdstad e.o. (collectie Dreesman). DAT J. Visser Bzn. te Sliedrecht met f 733.000 laagste inschrijver was voor de aanleg van de aarden baan van een deel rijksweg 43 in Haskerland en Hee- (hoogste f 1.087.000). DAT op 7 Dec. in De'venter een be- drijfsinventaris en machines in publieke veiling worden gebracht van de Deven- Rubberwaren Mij, daar de fabriek is stilgelegd en het gebouw wordt gebruikt door de hoofdonderneming, de Deventer Alg. Industriële Mij. DAT 307 meest kleine boeren in Ooste lijk Friesland een stierenstation voor kunstmatige inseminatie zullen stichten bij Garijp. DAT behalve de wekelijkse winter- sportdienst van de K.L.M. naar Inns bruck op 22, 23 en 24 Dec. en op 7 Jan. extra vluchten worden uitgevoerd. DAT bij- het ministerie van Verkeer en Waterstaat reeds een vierde, uitge breide druk is verschenen van een boek je .over de Zuiderzeewerken, bestemd voor buitenlanders. DAT vier Venlose jongemannen, tus sen 16 en 20 jaar, zijn gearresteerd we gens inbraken bij de metaalgieterij en machinefabriek van H. te Blerick. DAT de Belgische ambassadeur Woens dag een bezoek aan Tilburg zal brengen. DAT in Breda wegens autosmokkelarij uit België twee Tiiburgers. M. C. W. en A. J. van O. en G. F. uit Baarle-Nassau, veroordeeld werden tot resp. 5 mnd., 4 mnd. en 4 mnd., waarvan 2 voorw. DAT Gemert een extra-bouwvolume voor 132 woningen als volgt verdeelt: 72 voor personeel van het vliegveld Volkel, 48 voor Indonesië gerepatrieerden en 12 voor de eigen bevolking. DAT minister Teulings en de staats secretarissen Cals en Van der Grinten gisteravond in A'dam met vele andere autoriteiten de gala-avond van de zilve ren K.R.O., verzorgd door het Concert gebouworkest. bijwoonden. DAT de 26-j. B. Sch. uit Brunssum is gearresteerd wegens schaking van een 19-j. meisje J. M. uit Maastricht, dat onder toezicht van de Voogdijraad staat. DAT het Purperhoedenveem te A'dam in Eindhoven een bijkantoor 'en opslag ruimte. vooral voor tabak heeft geopend. DAT in Den Bosch 3 jaar werd geëist tegen de landbouwer J. T. uit Veldhoven (N.B.), die uit wraak tegen een jacht opziener veertien branden heeft gesticht in de bossên van Veldhoven. DAT in Friesland binnenkort een aan tal B-wegen in de A-klasse zullen komen. DAT het grootste busstation in Neder land volgende week in Purmerend wordt geopend. DAT op de scheimarkt in Purmerend één koe werd aangevoerd en er net' één koper was gekomen, die het dier ook DAT de Dortse dansleraar A. H. de G. wegens smokkelen van horloges in Dordrecht tot 8 mnd gev.-straf is ver oordeeld en hij een hoofdagent is van een wijdvertakte internationale bende. DAT invlieger Burgerhoudt van de Fokkerfabrieken tijdens een proefvlucht met een Gloster Meteor boven de Noord zee de glazen koepel verloor en het startroer flinke deuken opliep. DAT bij de Jan Gyzenbrug te Haar lem, waar op 12 Febr. 1945 acht Neder landers door de Duitsers werden gefusil leerd, een monument is onthuld. DAT de 55-j. Jannes Gerhard Hagen uit Enschede Donderdag in overspannen toestand zijn werk verliet en nog niet is teruggekeerd. DAT Schiemann's aanneming mij te Utrecht met f 235.000 laagste inschrijf- ster was voor de bouw van een tribune langs de draversbaan van het Hilver sumse sportpark (hoogste f 287.330). DAT de Franse juristen Georges Scelle en André Gros voor zes jaar benoemd zijn tot lid van het Permanent Hof van Arbitrage in Den Haag. DAT in Nijmegen een werkplaats voor invaliden is ingericht. Hoen dollar bezat, alsmede enige brou werijen, schoen- en andere fabrieken. Maar zij die zich op onrechtmatige ujijze in het bezit van de nalatenschap hadden gesteld, gaven niet thuis en on- verrichterzake keerde de advocaat terug. Maar vorig jaar nam hij de zaak ter hand. En hij heeft gewonnen. Een paar dagen geleden kreeg de familie be richt, dat zij erfgename was enorm bedrag. Eigenlijk hebben de Nederlandse dochters van de oudste broer recht op de helft van de erfenis en de zeven kinderen van de tweede broër, die in België, Luxemburg Frankrijk wonen, op de andere helft, maar de Nederlandse zusters hebben goed gevonden, om alle tien gelijk op te delen. Grote consternatie in Zeeland, Arnhem en in België. De Belgen werken al niet meer en willen met z'n allen naar Ame rika. De Hollandse families staan wat en dan zullen we verder zieni'ec ddlrs. meer met de benen op de grond. De 52- jarige vader Eibers in Arnhem zegt, zo als reeds gemeld is: „Ik moet eerst het geld in handen hebben en dan zullen verder zien!" Hij is magazijn bediende in het militaire kamp te &broe en werkt rustig door. En elke dag regent het verzoeken smeekbeden om hulp: de een wil wat geld om zestig kippen te kopen, der om een boerderijtje aan te schaffen. En, eerlijk gezegd, voelt vader Eibers zich, met al zijn toekomstige rijkdom, doodongelukkig. Hij zou niets liever wil len, dan zijn gewone werk blüuen doen. En geen bedelbrieven meer ontvangen. Ieder wordt geacht de wet te kennen De rechters ook Tot verbazing van verdediger en pro- :ureur-generaal en tot opluchting le verdachte, de 34-j. Amersfoortse chauffeur M. v. S., die door de Utrechtse politierechter tot 2 maanden gevangenis straf was veroordeeld wegens valse gifte bij de burgerlijke stand, ging de president van het Amsterdamse Hof gis teren niet 'over tot behandeling deze zaak in hoger beroep, doch vernie tigde het vonnis van de politierechter verklaarde het Openbaar Ministerie ontvankelijk in zijn vordering Blijkbaar hadden politierechter, officier justitie, verdediger en procureur- generaal artikel 323 van het Burgerlijk Wetboek over het hoofd gezien, w? wordt voorgeschreven, dat met straffelyke rechtsvordering" niet worden aangevangen, dan nadat het eindvonnis over het geschil van de staat een kind in een burgerlijke proce dure is uitgesproken. De chauffeur was na de oorlog met in Duitse vriendin in Nederland terug gekomen en uit angst, dat de vrouw worden teruggezonden, verklaarden zij dat zij getrouwd waren, doch alle papieren verloren hadden. Toen er een kind werd geboren, gaf de chauf feur het aan alsof zijgetrouwd waren. »en „echtelijke" ruzie vertelde de v de ware toedracht aan de auto riteiten. Omdat het kind dus uit een ongehuwde Duitse moeder geboren Is. heeft het de Duitse nationaliteit, terwijl het als Nederlandse is ingeschreven. Dat noemt de wet verduistering van staat TENGEVOLGE van een mechanische storing in de overbrenging per telex heeft deze juist het tegenoverge stelde meegedeeld van wat er mee gedeeld had moeten worden. Dat was: Amerika heeft geen enkele steun toegezegd in Nederlands verzet tegen de Indonesische eisen t.a.v. Nieuw- Nu is een mechanische storing zelfs ;n deze technisch zo geperfectionneerde twintigste eeuw altijd mogelijk. Toch is en blijft het wonderlijk, dat wanneer een telex-bericht verminkt door komt het desondanks volkomen leesbaar blijft en bovendien nog precies het tegenovergestelde mededeelt van wat het had moeten inhouden. Kan hier geen sprake geweest zijn van een confidentiële mededeling, die uitge lekt was en die men tenslotte via de telex-zondenbok weer wilde wegwerken? Het zou ongetwijfeld in strijd met de goede gewoonte geweest zijn, als het j State Department vlak vóórdat beide Uniepartners de onderhandelingen over het geschilpunt Nieuw-Guinea begin nen, een uitspraak gedaan en openlijk sympathie betoond had met de Neder landse visie en aanspraken. Hetgeen overigens nog niet inhoudt, dat het State Department deze sympa thie niet koestert! We zouden ons sterk moeten vergissen als er na Korea en in verband met het groeiende communistische gevaar ook in Indonesië niet een kentering in het State Department gekomen was. EERDER wezen we in ons blad er op. dat de democratische leden van de Uno niet meer onverschillig kun nen staan tegenover de toekomstige sta tus van Nieuw-Guinea. Speciaal Australië voelt niets voor een zwakke buurman op de linkerhelft van de barrière, "die bij een nieuw wereld conflict het continent zal hebben te be schermen. Als het rapport van de Nederlandse leden van de Gemengde NieuwGuinea- Commissie juist is en alles wijst daar wel op dan zou een overdracht van de souvereiniteit aan Indonesië aan leiding geven tot troebelen op Neder lands Nieuw-Guinea. Want de republiek is daar niet welkom. Op Nieuw-Guinea is een nationaal be- wustzijnr groeiende. Dit gaat uit boven territoriale grenzen. De lotsverbondenheid richt zich echter niet naar het Westen, niet naar Indo nesië, waar men et'hnologisch niet bij- hoort, maar naar het Australische ge deelte, waar men rasgenoten vindt. Deze lotsverbondenheid is niet langer eer een theoretische mogelijkheid, aar een realiteit, jong in. jaren, maar met levensvatbaarheid en kiemkracht. Verhoed moge daarom worden, dat het conflict inzake Nieuw-Guinea tot ge welddadig optreden leidt. (Zie vervolg op pag. 3) Bonn wil troepen afstaan voor West-Europa Adenauer wenst veiligheids- verdrag Volgens een memorandum van Adenauer, is West-Duitsland bereid, een troepencontingent te leveren, ten behoeve van een internationaal West-Europees leger. Tevens heeft de bondskanselier er bij de Westelijke Geallieerden op aan gedrongen, het' bezettingsstatuut door een veiligheidsverdrag te vervangen. De buitenlandse defensie van West-Duits land, aldus oordeelt Adenauer, is hoofd zakelijk een taak voor de strijdkrachten der bezettingsmogendheden. Uit deze verklaring zou moeten blijken, dat Adenauer afwijzend staat tegenover her bewapening van West-Duitsland door een eigen nationale militaire macht. Van Britse zijde werd te Bonn verklaard, dat een eventuele West-Duitse bijdrage aan de verdediging van West-Europa, zou ge schieden op basis van volkomen „gelijk heid op militair gebied". Vermelden wij nog, dat Bonn bereid zou zijn, de voor oorlogse buitenlandse schulden van Duits land te erkennen. Prof. JoliotCurie werd teruggestuurd Prof. Joliot-Curie, de Franse atoom geleerde en voorzitter van de (commu nistische) wereld-vredesraad, is gisteren door de Duitse grenspolitie naar Praag teruggestuurd, toen hij op de terugweg van het vredescongres te Warschau Parijs. Zijn papieren voor doorreis Duits gebied zijn niet in orde ge weest, heeft een woordvoerder van do Amerikaanse Hoge Commissie verklaard. (Advertentie) DRUKAUTOMAAT ien ASW produi T WEERBERICHT Plaatselijk mist Tot morgenavond verwacht De Bilt: Plaatselijk mist, vooral in de nanacht en och tend, overigens zwaar be wolkt met hier en daar op klaringen en in de kustpro vincies nog enkele verspreid voorkomen de buien. Matige tot zwakke, hoofdzake lijk uit Westelijke richtingen. Weinig "erandering in temperatuur. (Opgemaakt 10 i ir.) ZON EN MAAN Zondag: Zon 8.17—16.37; maan 17.08— 10.42 uur. Maandag: Zon 8.19—16.36; maaa -1124 uur. 2 Dec. L.K.

Nieuwe Leidsche Courant | 1950 | | pagina 1