ADELAAR ZEEP Het geruite bord weet niet alleen grootmeesters te boeien... SCHAART NIEUWE LEIDSCHE COURANT 5 VRIJDAG 24 NOVEMBER 1950 per dubbelstuk Vet en overvloedig schuimend de ideale huishoudzeep ALPHEN AAN DEN RIJN Eerste televisie in onze gemeente Gisteravond waren we in de gelegd heid, de eerste televisie-ontvangst onze gemeente te aanschouwen. De he ren F. Meijer. B. v. d. Kwaak en H. Dek ker komt de eer toe de ontvangst elkaar te hebben gedokterd na maanden lange proefnemingen. Het was een her' uitzending van de ontvangst van he Kon. echtpaar in Engeland vanuit. Eind' hoven. BENTHUIZEN Simultaan-séance. Dokter de Leeuw nam het op tegen 10 leden van de schaakclub „Benthuizen". Hij won van 9 tegenstanders en verloor van G. Pos. Een uitstekende prestatie. HAZERSWOUDE Chr. besturenbond Op de gis'eravond gehouden verga' dering van de- afdeling Hazerswoude- Koudekerk van de Chr. besturenbond heeft de heer G. Holmer, hoofdbestuur der, gesproken over: „De vijand weder-k staan". Voor de pauze speelde de Chr, harmonie enkele nummers. Daarna be- band.elde de heer A. Allerbeste, even eens hoofdbestuurder, het onderwerp: „In de aanval". Voordrachten en proza van mej. Wil van Beelen uit Katwijk aan Zee1 zorgden voor. een passéndff' lijsting. Voorzitter W. van Vegten deelde nog mede, dat op 12 December in Kou dekerk de ON.V.-film zal worden ver- HILLEGOM staan van het gemeentelijk waterbedrijf werd in het raadhuis een herdenkings samenkomst gehouden. Aanwezig warer onder meer burgemeesters van gemeen ten, die door het bedrijf van water wor den voorzien. De burgemeester releveer de de samenwerking tussen de gemeen ten, wethouder Fijma gaf een overzicht van het wel en wee van het bedrijf burgemeesters van naburige gemeenten boden hun gelukwensen aan. Na afloop van het officiële gedeelte bleef men enige tijd bijeen. LEIMUIDEN Uitvoering „Kunst na Arbeid" De muziekvereniging „Kunst beid" gaf haar eerste uitvoering in de Grote zaal van Mej. de Wed. J. Snee- boer. Precies op tijd opende de Voor zitter. de heer C. A. Beuk. Het pro gramma werd onder leiding van de di recteur de heer C. van Dam vlot afge werkt Met de prestaties van de ver eniging, welke in het begin van dit jaar nieuw leven werd ingeblazen -kaï tevreden zijn. Ons dorp heeft bij feeste lijke gelegenheden weer een muziek vereniging, die mee kan werken. Achtereenvolgens werden ten gehore gebracht: Prinses Irene-mars van A. M. v. Leest, Freriai, Ouverture van P. B. Bisselink, Leve de Vrijheid, mars, en Rosetta, wals, ook beide van- Bisse link, Bloeiende Lente, ouverture van A. Meijns en de Prinses Mariamars van Van Leest. Na de pauze bracht de Naamloze To neelclub dg eenacter „Eduard wordt mens" voor het voetlicht. Deze werd goed gespeeld. Daarna werd de avond (Advertentie) AOS* r'.C^ ■lat* PUZZLE- PROM1NENTEN Al zien drie pieker-virtuozen hun werk dan ook met geld bekroond de and're puzzle-bollebozen zijn IN hen evenzeer beloond! Ie prijs: Jo van Hooidonk, Schelpen kade 10, Leiden: 2e prijs: mej. L. Obèr, Rhijnhofweg 2, Oegstgeest; 3e prijs: H. van Groen, P. van Saxen straat 54, Rijnburg. gevuld door .het optreden van het or kest „Mdnatuur", welks muziek zeer in de smaak viel. Al met al was het een avond waarop „Kunst na Arbeid" met voldoening kan terug zien. LISSE Het verbond van vroeger en nu. Gisteravond sprak op uitnodiging van de Chr. Geref. jeugdverenigingen ds I. de Bruyne van Hilversum over het onder werp „Het verbond van vroeger en Spr. merkte op, dat de kwesties or verbond Gods de eeuwen door de kerken uiteen deden gaan, zodat men er nie. verschillig tegenover mag staan. Ieder kerklid Jieeft te maken met het verbond, omdat God reeds in de jeugd de doop liet toedienen. Daardoor is en blijft een verantwoordelijk schepsel in verbondsverhouding tot God, die echter door zondige afkerigheid verbroken kan worden. Ds De Bruyne ging na, hoe God Zijn verbond met de mens tot stand bracht. God kwam tot Abraham en zijn zaad met een belofte enerzijds en de. eis en bedrei ging anderzijds. God vraagt in het ver bond naar het haf-t. Met het verwerpen wan Christus heeft Israël zich van God losgemaakt. God indde zich tot andere Volken. Spr. stel de tot slot deze vraag: wat zegt het nc mij7 dat ik onder het verbond geboren ben? Dit, dat wij een verbond hebben jïiet-God, inde doop voor ons persoonlijk verzegeld. Machtiger en rijkér kan het niet. Elke bondeling wordt zalig enkel de verdienste van Jezus Christus. Hem te dieften betekent eeuwig leven en zaligheid. Dan is God de eerste en de laatste in dit leven. Twee jaar geëist voor diefstal. Wegens diefstal in samenwerking met anderen gepleegd, stond de los-werkman L. H. S. uit Lisse voor de Haagse recht bank terecht. In April jl had hij in Noord- wijk een étalageruit vernield en zich ringen en horloges toegeëigend. De waar- het gestolene bedroeg ongeveer 4000. Aanvankelijk had verdachte ont kend de diefstal in samenwerking met anderen te hebben gepleegd, doch ter zitting herriep hij zijn ontkenning. Reeds vijf maal werd S. veroordeeld en boven dien staat hij bekend als iemand, die veel onder de invloed van sterke drank ver keert. De eis was twee jaar met aftrek. De verdediger bepleitte clementie. Uitspraak over 14 dagen. NOORDWUK Ds Koningsberger sprak voor „Pro Rege" In „Seinpost" werd gisteravond de jaarvergadering gehouden van de afde ling Noordwijk van de Ned. Militaire Bond „Pro Rege" De voorzitter, de heer J. N. Baalbergen, opende de goedbezoch te bijeenkomst en sprak een kort inlei dend woord. De heer L. van Beelen gaf een overzicht van de gevoerde pakket- tenactie. Vanaf 1945 tot heden is Noordwijk ruim f3000 opgehaald, welk bedrag geheel besteed is aan enkele hon derden pakketten, die naar Indonesië zijn verzonden. Spr. kon met dank aan God constateren, dat geen der jongens uil Prot. Chr. kring uit onze gemeente gesneuveld, of vermist. Spr. dankte alle medewerkers (sters) hartelijk voor hun spontane hulp. De voorzitter deelde hier- i mede, dat tot bestuurslid benoemd as de heer J. de Monye Vervolgens was het woord aan ds J. C Koningsberger, oud-legerpredikant te Amsterdam, die sprak over: „Pro Rege" juist nu!" Spr. kon uit ervaring spreken over de grote betekenis, die verenigingen als ,Pro Rege" en de Chr. Mil. Bond hebben gehad voor onze jongens. Nu onze mili- bijna allen, uit Indonesië terug het werk van „Pro Rege" niet af gelopen. Spr. wees op de noodzaak ook Nederland militaire tehuizen te heb ben, zodat dit prachtige wei*, allerwegen steun verdient Ds Koningsberger zei tenslotte, dat we het betreuren uit Indië te zijn wegge- aagd, maar onze aanwezigheid is niet te ergeefs geweest, want veel nood en el lende mochten we daar lenigen. Er werden na deze rede enkele films vertoond over de politiële actie en over het werk van Scheveningen-radio. Uit het verslag van mej. M. Plaatzer ontlenen we, dat het aantal leden daalde ran 273 tot 258. Er was een batig saldo /an f 102.57. Bij de rondvraag werd de gedachte goop- perd een gezellige avond te organiseren met de gerepatrieerde militairen. Dit werd met instemming begroet en het be stuur zal dit nader uitwerken. Oranjevereniging. Gisteravond vergaderde de Oranje vereniging te Noordwijk aan Zee in hotel ,De Zeeleeuw" onder voorzitterschap van dokter H. J. de Graaf. Na een kort ope ningswoord brachten de le secretaris, de Op jubileumtentoonstelling Ko Plu Ko zijn 600 schone dieren te zien Maar de kippetjes mochten er nog niet bij zijn ZOALS STEEDS IN NOVEMBER heeft Ko Pen Ko te Katwijk ook dit jaar een tentoonstelling georganiseerd. Toch is het ditmaal een bijzondere, en wel in verband met ljet 15-jarig bestaan van de vereniging. Jammer is, dat door de pseudo- hoenderpest de hoenderafdeling ontbreekt. Er zijn nu alleen konijnen en duiven te bezichtigen. In totaal zijn er 591 dieren ten toon gesteld in de schuren van de heer Van der Marei in de Zuidstraat. Gisteravond sprak de voorzitter Ko Plu Ko, de heer J. N. Sibie, een woord welkom en bracht dank aan de heer L. A. Kreft en zijn helpers voor d< stallatie der dieren en de voorbereidingen oor de tentoonstelling. De burgemeester, mr W. J. Woldringh an der Hoop, verrichtte de officiële opening en zei, dat de vereniging, nu het 15-jarig jubileum is bereikt, op een hoog teil is gekomen. Zo hoog zelfs, dat de •ereniging landelijke betekenis heeft ge kregen. „Ikzelf heb van jaar tot jaar de vereniging zien groeien - in ledental, materiaal en in kwaliteit. Er is grote o voor het kweken en er gaat groot nut van uit. Gaat zo door, v het is een schóón doel, waar gij i streeft. Ook voor de jeugd is het groot belang: het leren liefhebben alles wat leeft. We willen de hoop uit spreken, dat een volgend jaar óok het gekraai van de haantjes hier weer ge hoord zal worden," aldus de burge meester. heer H. C. Admiraal, en de penningmees de heer J. Choufour, verslag uit. He aantal leden blijft vrij constant, onge 700, en er is een klein batig saldo De bestuursverkiezing had tot resultaat dat de heren Admiraal en Van Rhijn her kozen werden. Besloten werd de jaarsvergadering ter bespreking v< feestelijkheden op Koninginnedag in plaats van in Maart, in Februari te hou den. Na een zeer geanimeerde rondvraag werd de slecht bezochte vergadering dooi de voorzitter gesloten. VOORHOUT Lange discussie over crediet Gisteravond is de gemeenteraad in spoedeisende vergadering bijeen geweest, ter behandeling van 'n belangryk punt, n.l. het beschikbaar stellen van een cre diet van f5000 als -bijdrage aan de N.V. Standaard'oouw te Den Haag. De discus sie hierover nam ruim twee uur in De burgemeester zette uiteen op welke gronden dit crediet werd voorgesteld. De aannemer van het 'bouwrijp-maken van gronden op het voormalige voetbalveld heeft buiten zijn schuld de kosten te laag geschat. Riolering en verlichting vroegen meer geld. Verscheidene leden vonden het maar een vreemde zaak. Uitgebreide verdedi ging was e-r ook. Wethouder Van de Nouland onderstreepte, dat ook het col lege de moeilijkheden niet heeft kunnen overzien. Toch zou het. onverant woord zijn de aannemer het mes op de keeV te zetten. Oredietverlenlng is in het belang van de gemeente. Het voorstel werd aangenomen. Hierna werd het ministeriële schrij ven. voorgelezen, inzake onderbrenging van" gerepatriëefderi.De burgemeester dat de regering in dit opzicht met moeilijkheden zit en die moeten voelen. Vóór 31 December moet lossing zijn gevonden. Verkiezing een vergadering van manslidmaten der Neq,. Herv. Gemeente werd als nota bel herkozen de heer H. C. Schuurink. Voor de heer D. van der Tang G.zn., die zich niet herkiesbaar stelde, werd ge kozen de heer P. van der Plas De voorzitter leidde de genodigden langs de honderden hokken. En inder daad, we hebben er dieren mogen bewon deren van uitzonderlijke schoonheid. De keurmeesters, Raad van Beroep en Toe zicht voor de kleindiersport, voor konij nen de heren A. v. d. IJssel en J. West hoek en voor sierduiven de heren H. Log man en dokter R. K. W. Kuypers, hebben een moeilijke, maar mooie taak gehad. Van de prijswinnende dieren willen we een aantal noemen: Konijnen, grote rassen: VI. R., J. van Rossum I z.g.; J. v. Rootselaar II z.g.; Fr. H.: P. Hommel I z.z.g., tevens mooiste stelling. OEGSTGEEST De Sint komt. Zaterdagmiddag om 3 uur doet Sint Nicolaas zijn intocht in onze gemeente. Voorafgegaan door de tamboers „Concordia" gaat de stoet naar het ge meentehuis, waar de officiële ontvangst door het gemeentebestuur plaats vindt om half vier. OUDE WETERING Veel succes voor de Tremolo' De mandolinevereniging De Tremolo's gaf Woensdagavond haar jaarlijkse uit voering onder leiding van de heer G van H'eek. Het programma werd in een vlot tempo afgewerkt. Enkele toneel stukjes wisselden de muziek ?f- Vooral «de opvoering van het Indische en Afri kaanse gedeelte, waarbij zang ding -bijzonder goed uitkwamen, vond bij de aanwezigen de volle waardering. De verwachting is dan ook, dat de ver eniging bij een volgende uitvoering veel publiek zal trekken. Ned. Chr. Vrouwenbond. Mevr. Westerbeek heeft gisteravond op de- bijeenkomst van de afd. Oude Wete ring van de Ned. .Chr. Vrouwenbond haar indrukken weergegeven van haar mooiste oud der tentoon-1 reis naar Amerika in 1948—'49. Spr. vertelde allerlei byzonderheden over hui- Middenrassen: Weners: I. Schaddee van zen, scholen en het -kerkelijk leven al- Doorn I g.g.; Havanna: D. van Duyn Jr daar en verduidelijkte haar woorden I z.z.g., mooiste middenras; D. van Duyn met foto's. Het Wereldschaaktournooi De Nederlanders deden het gisteren goed Een schaaktournooi als dat te Amster- heeft willen doen. Dat moest dam biedt ieder der aanwezigen span ning te over, avond aan avond. Voorzover de spelers betreft, ligt dit Dor de hand. Zij concentreren zich eerste plaats op hun eigen partij houden en passant een waakzaam oogje op de verrichtingen van hun concurren ten. Ze hebben eigenlijk nergens anders belangstelling voor. Sommigen wandelen wel wat heen en weer als ze niet zet zijn, maar ze zien dan nauwelijks iets of iemand. Als ze je al herkennen krijg je een flaUw glimlachje met een glazige blik, dat is al. Maar meestal lopen ze je rustig voorbij alsof ze je nog nooit gezien hebben. Voorzover de toeschouwers echte scha kers zijn is hun gespannen aandacht vooi het vertoonde spel alleszins verklaarbaar, ongeacht of zij hun blikken op de schaak- dan wel op de wand- tter van Ko Plu Ko, toont de burgemeester van e drdven, die op de tentoonstelling aanwezig zijn (Foto D. Kruyt) g.; Alaska: D. van Duyn Sr I z.g.; iw-Zeelander: G. Slootweg I g.g.; Rijnlander: J. Kort I g.g.; Rex Wit: L. Parlevliet I z.g.; Angora: J. Westhoek ,g„ mooiste korth. en langh. rassen; Hollanders: C. Bdrnhoorn I z.g.; Tan Zwart: L. A. Kreft I z.z.g., mooiste der tentoonstelling en mooiste kl. rassen; J. Leeuwen II g.g.; Trianta: P. Hom mel I z.g.; I. Schaddee van Doorn II g.g.; Russen: combinatie Sibie I z.g.; Polen: P. Hommel I z.g. Sierduiven: Ekster Kr. Kaalh.: M. C. v. d. Haak I z.g., mooiste kropper; Tuime laars Eng. EkstM. C. v. d. Haag I z.z.g., mooiste tuimelaars; Tipler: A. Smallen- broek I g.; O.H. Tuimelaars: A. Smal- lenbroek I z.g.; Hoogvliegers: D. Barn- hoorn I z.g Hagenaars: D. van Duyn D. Barnhporn II z.g.; Helmduiven: L. A. Kreft.: G. v. Duyn II g.g.;. IJsdui- Comb.- Sibie I z.g.; -Schildduiven: L. A. Kreft I é.z.g.; Monnik: L. A. Kreft I z.z.g.; Snipduiven: L. A. Kreft I z.z.g.; i- Hyacinth: L. A. Kreft I z.g.; Vinkduiven R.Zw.Vl,: Comb. Sibie I z.z.g.; R.É1.V1.: comb. Sibie I u. mooiste sierduif; G.Zw. VI.: comb. Sibie I z.g.; G.B1.V1.: comb. Sibie I z.g.; G.W.Vl.m.b.: comb. Sibie I z.z.g., T. van Schie II z:g.; K.rulduiven: L. A. Kreft I z.g.; Tortelduiven: A. Rij; dam I z.g. De afdeling postduiven telde 325 exen plaren. Deze waren ingezonden door de postduivenclub „De Rijnmonders". RIINSBURG Kinderen van oorlogsslachtoffers. Gisteravond hield de afdeling Ned. Christen-vrouwenbond een vergade ring in de Ned. Herv. kerk aan de Brou werstraat. Mevrouw v. d. Vijver, presi dente, riep in het bijzonder de heren F. Hofstede en Vogel van de stichting „Het Vierde Prinsenkind" een hartelijk wel kom toe. Zij sprak hierna over; „Ik weet geen raad". Bij een sterfgeval of als in nood verkeert, is men spoedig geneigd te zeggen: ik weet geen raad. Maar mag het niet. Er doorheen met God. God wil ons raad geven. Dan moeten we ook op de knieën Christus. Spr. deelde mee, dat dë Kerst wijding op 20 December zal worden ge houden. Het doel van de avond was kennis te nemen van het werk van „Het Vierdè Prinsenkind". De heer Hofstede hield uitgebreid betoog over de geschiedenis, het werk en het doel van de stichting. Het werk onder de kinderen van oorlogs slachtoffers is prachtig. Door enige films werd onze goede indruk nog versterkt. Ook onze burgerij mag deze kinderen niet vergeten. Spr. deed een beroep op de kinderloze echtparen om de zorg een goede vacantie voor enkelen dezer kinderen op zich1 te nemen. De heer Vogel sprak over het kampleven. Het gironummer is 477800. C.N.V.-avond. In de kerk aan de Voorhouterweg werd gisteravond een bijeenkomst gehouden door het C.N.V., zoals in vele plaatsen. Na opening speelde het duo Gouw uit Oegstgeest enkele liedjes. „In de aanval'' was het onderwerp waarover de tieer A. Niemandsverdriet sprak. Het jaar 1950 is een belangrijk jaar. Belangrijk is het tot stand komen van de P.B.O. Doch over het algemeen is er niet veel activi teit te bespeuren. In ons dagelijks leven moeten wij levende brieven van Christus zijn. De heer A. van Eik trad als decla- SASSENHEIM Ouderavond De De Visserschool, afd. lager onder wijs, heeft onder leiding van haar voor zitter, de heer A. Vogelaar, een ouder avond gehouden. Nadat de ouders het werk van de leerlingen hadden bezich tigd, opende de voorzitter de komst, die goed was bezocht. De heer M. Strik sprak over het onderwerp intelligentie en intelligentie-onderzoek. De heer J. Wiepkema hield een voor dracht over in en om de school. Ook was declamatie. Avond C.N.V. Gisteravond hield de Chr. Besturen bond een propaganda-vergaderlng in het Hervormd verenigingsgebouw. Na de opening sprak de heer H. R. Promp uit Den Haag. Met grote aandacht werd zijn rede over de betekenis van het CNV in deze tijd aangehoord. Na de pauze werd de film ,Wit Wint" gedraaid. Ter afwisseling verleende, de Chr. mondac- cordeonvereniging „Excelsior" medewer king. WOUBRUGGE Avond C.N.V. Het C.N.V. in onze gemeente heeft gis teravond in de Geref. 'kerk een propa- gandaavond gehouden. Verscheidene sprekers voerden het woord. Zij behan delden de onderwerpen: „De vijand we- derstaan" en „I-n de aanval". Over deze onderwerpen is in verscheidene gemeen ten gisteravond gesproken. WARMOND Wü hebben 25 jaar waterleiding In beperkte kring werd gisteren het feit herdacht, dat vóór 25 jaar in onze gemeente de drinkwatervoorziening tot stand kwam. Uitgenodigd waren o.a. de toenmalige raadsleden, de oud-gemeen tesecretaris, de heer H. L- van Delft, oud-wethouder Alb. Oudshoorn en de leden Van de waterleidingscomanissie. Raadsvergadering uitgesteld De oorspronkelijk op 28 November s. vastgestelde raadsvergadering is ver schoven naar 6 December. borden der schaakborden richten. Er zijn echter meer factoren, welke de scanning bij het publiek snel kunnen doen oplopen. Op een avond als gisteren bijv. was de uitnemende vorm van het Nederlandse vijftal hiervoor een gerede aanleiding. Euwe stond uitstekend tegen Najdorf. Kramer en v. Scheltinga kwa men beiden 3 pionnen voor tegen hun respectieve tegenstanders. Donner wist Kottnauer op spectaculaire wijze onder de voet te lopen en v. d. Berg hield keurig stand tegen O'Kelly. Drie van de vijf Nederlandse punten zijn al binnen, en als v. Scheltinga nauwkeurig verder speelt zal hij voor het vierde winstpunt aan Nederlandse zijde zorgen. Dan zullen èn Kramer èn v. Schel tinga op dezelfde avond hun eerste volle winstpunt geboekt hebben. Het was in de zaal duidelijk merkbaar, dat dit Ne derlandse succes de aanwezigen boeide. Doch er bevinden zich onder de toe schouwers ook anderen, van wie het niet zo duidelijk is wat hen zo'n hela avond geboeid houdt. Hier en daar zit op een stoel een een zame dame. Schaken kan zij niet, dat is Wel duidelijk. Bijna onbeweeglijk staart zij naar de arena, waar het visuele ver tier waarlijk niet zo groot is, dat het een langdurige beschouwing verklaar baar maakt. Een soort stille heldenver ering dan? Ook deze illusie moeten wij als ontoereikend verwerpen/gelet ap het feit, dat haar blikken vast op hetzelfde bord gericht blijven, lang nadat dit, we gens beëindiging der partij, verlaten is. De werkelijke verklaring? De echtgenote van een schaker, die haar een pleiziertje KATWIJK Strijdt mee voor veilig verkeer In de Kapel te Katwijk aan Zee werd gisteravond, een openbare bijeenkomst gehouden, die ten doel had te komen tot oprichting van een plaatselijke afdeling an de Vereniging voor Veilig Verkeer. De burgemeester, mr W. J. Woldringh van der Hoop, sprak er zijn spijt over uit, dat de heer J. Volbeda niet aanwe zig kon zijn, omdat hem een verkeers ongeval was overkomen. Dit bewijst weer hoe nodig het is over veilig ver keer te spreken. Dit jaar zijn in Katwijk twee jonge levens bij verkeersongeval len afgesneden. Van jongsaf dient men vertrouwd te raken met de verkeersge varen. Wij willen met d,eze vereniging komen tot intensiever onderwijs aan de kinderen. In grote plaatserj heeft de vereniging reeds veel succesvol werk De kinderen, die een verkeers- deden, regelen hier en daar ver- keer. Elke automobilist stopt voor deze jeugdige verkeersagenten. Een jaar te rug lette men- nog niet op hen. Hierna sprak de heer Ed,zes van het Verbond voor Veilig Verkeer uit Alk- lar. Het verkeer is groter, sneller en aarder geworden. In 1949 gebeurden 53600 verkeersongevallen in Nederland Elke 2 dagen sterven 5 mensen ten ge volge van verkeersongelukken, voor he' grootste gedeelte kinderen. Wij wille." trachten de jeugd op te voeden in he'. verkeer en zijn gevaren. Opvoeden is beter dan een procesverbaal. Aan de hand van lantaarnplaatjes sprak de heei Edzes over het verkeer en zijn gevaren. Ook werd nog een film vertoond; Veel aanwezigen gaven zich op als lid an de vereniging Veilig Verkeer. De ergadering werd o.m. bijgewoond dooi de heer S. H. van Eijbergen, lid van de Prov. Staten van Zuid-Holland, hoofd inspecteur P. Brasser en de brandweer commandant Gesink. Politievoetbal. Het politievoetbalelftal speelde gister middag een vriendschappelijke wedstrijd legen de Noordwijkse collega's. Deze aardige wedstrijd stond bij de rust gelijk: 33. Na dé rust' liep Katwijk wat uit en toen het einde kwam, was de stand 64 i het voordeel van het Katwijkse elftal. KATWIIK AAN ZEE Jubileum Het zal op Dinsdag 28 November ten huize van de familie Kuyt, Zeeweg 115, feest zijn. Op die dag zal mej. N. Visser haar 30-jarige dienst bij de familie Kuyt herdenken. Zij heeft zich gedurende 18 als hulp in de huishouding en 12 jaren als huishoudster met volle toe wijding aan haar taak gegeven. Ds J. G. van Ieperen vertrokken Ds J. G. van Ieperen, Ned. Hervormd toch Bijzonder intrigeert mij een nietig man netje met een scherp getekent gezicht en een haviksneus. Hij ontbreekt zelden of nooit en kiest zijn plaats „langs het lijntje" met bijzondere zorg. Bij voorkeur gaat hij zitten in de buurt van een bord, waaraan twee spelers zitten, die regel matig in tijdnood komen. Gedurende de eerste 3 k 4 uur is hij nauwelijks geïn teresseerd. Het vertoonde spel kan hem weinig of niets schelen. Zijn volle aan dacht richt hij op de klokken der spelers. Hij weet dat hij, als hij maar geduldig is, een tijdnooddrama te zien zal krijgen. Hierop concentreert hij zich met alle kracht die in hem is. De zenuwachtige bewegingen en reacties der schaakmees ters in hun tijdnood zijn voor hem het schoonste, dat een schaaktournooi bieden kan. Hij is woedend wanneer iemand „binnen de touwen" hem het uitzicht op de klokken ontneemt. Met wilde gebaren tracht hij de vaargeul voor zijn verslin dende blikken te doen heropenen. En als de tijdnood voorbij is ziet men de span ning op zijn gezicht langzaam afnemen en ten slotte geheel verdwijnen. Een psycho loog? Een zuur mens met een sadistische inslag? Wie zal het zeggen. Zeker is, dat een schaaktournooi om de meest uiteenlopende redenen bezocht wordt en de meest verscheidene verlan gens bevredigt. SL KottnauerDonner De gisteren gespeelde partij Kottnauer- Donner heeft een aantal niet al te des kundige toeschouwers hartkloppingen be zorgd. De jeugdige Hagenaar had een uit stekende stelling opgebouwd en bijna iedereen had het gevoel, dat hij wel zou en. Eensklaps echter koos hij schijnbaar nonchalant een afwikkeling, waardoor Kottnauer de dame kon win- De jongeman wiens taak het was de notatie van deze partij aan het wed strijdtafeltje bij te houden, ontstelde hier door zodanig, dat hij meteen noteerde: Advertentie HUNTER de Export-Virginia van blijvend goede kwaliteit Zwart (Donner) geeft op. Na Donners antwoord gaf echter Kottnauer op. Het kostte de jongeman enige moeite zich te laten overtuigen, dat dit heus terecht ge schiedde. Hier volgt deze partij: Wit: Kottnauer. Zwart: Donner 1. c4 e6, 2. Pc3 d5, 3. d4 c6, 4. e3 Pf6, 5. Pf3 bd7, 6. Ld3 dxc4, 7. Lxc4 b5, 8. Ld3 Lb7, 9. De2 a6, 10. e4 c5, 11. d5 c4, 12. Lc2 exd5, 13. e5 Pe4, 14. 0—0, Pdc5, 15. Tfdl Pxc3, 16. bxc3 Dc7, 17. Lf4 Pe6, 18. Lg3 g6, 19. De3 0—0—0, 20. a4 b4, 21. cxb4 Lxb4, 22. Pd4 Lc5, 23. Pxe6 fxe6, 24. De2 Dc6. 25. Dfl d4, 26. Tacl d3, 27. predikant, is dezer dagen naar Dieppe Db3 cxb3, 28. Txc5 Dxc5, 29. Tel Dc2 vertrokken ter geestelijke verzorging de aldaar binnenkomende en verblijven de vissers. Aanrijding Het hoofd van de Oranjeschool, de heer J. Volbeda, kwam dezer dagen bij zijn woning op de fiets in- aanraking t een andere fietser. De heer V. kwam vallen. Hij kreeg een hersenschud ding. Zijn verpleging geschiedt thuis. Hoog en laag water Zaterdag 25 November: Hoog water 32 en 15.44; laag water 11.38 en 23.56. Voor WRINCERS P. Zuyderduin wit gaf het op. Uitslagen De uitslagen van de 10de ronde luiden: FoltysGolombek 1414, EuweNajdorf 14—14, Reshevsky—Pilnik 14—14, Stahl- berg—Trifunovic 14—Vj, Kottnauer—Don ner 01. KramerSzabados 10, Rosso- limo—Gligoric 14—14, Tartakower—Gud- mundsson 1»14, PircVan Scheltinga, afgebroken; O'Kelly—v. d. Berg 1414. De uitslagen van de afgebroken par tijen uit de 9e ronde van het schaak tournooi te Amsterdam luiden: ReshevskyTartakower opgegeven door Tartakower na 65 zetten; SzabadosRos- solimo remise. De afgebroken partij uit de 8e ronde tussen Tartakower en Van Scheltinga is in remise geëindigd na 74 zetten. De partij PilnikTrifunovic is wederom af gebroken. Er zijn nu reeds 82 zetten ge daan. Voor SINT NICOLAAS: maar één advies in Uw eigen belang. Ziet eerst de etalages van Daar is voor IEDEREEN iets bij en voor elke beurs. St NICOLAAS met ZWARTE PIET zijn iedere dag van 35 uur in onze zaak aanwezig. SLUISWEC 3 en 5 Telefoon 2751

Nieuwe Leidsche Courant | 1950 | | pagina 5