Financieel zit Leiden de laatste jaren in hoekje waar slagen vallen Open gevangenissen in België voldoen goed NIEUWE LEIDSCHE COURANT 2 DONDERDAG 23 NOVEMBER 1950 Moet zuinigheid de wijsheid bedriegen? Begrotingstekort van f 924.000 hoopt men in enkele maanden weg te werken Zal Den Haag recht weten te doen IN FINANCIEEL OPZICHT is Leiden de laatste jaren één van de gemeenten ge weest, waar de slagen vielen, de eerste en de hardste klappen. Aldus de heer D. van der Kwaak, wethouder van financiën, gistermiddag^ op een persconferentie, gehouden bij de uitreiking van de gemeentebegroting 1951. Het is onze taak, aldus de wethouder, door krachtdadig optreden en door overleg te bereiken, dat Leiden van deze plaats afkomt. Van noodlijdendheid is gelukkig geen sprake. Want hoewel de nieuwe begroting een tekort van 924.000 aangeeft, over enkele maanden moet ook deze begroting sluitend gemaakt kunnen zijn. Veel tact, over leg en overredingskracht zullen nodig zijn, om Leiden op een redelijk voorzienings- peil te brengen. Een zuinig beheer in het verleden mag de noodzakelijke voor zieningen in de toekomst niet verhinderen. Het is ten volle de moeite waard, deze knoop te ontwarrenB. en W. zullen zich daarmee in de eerstkomende maanden hebben bezig te houden. de drie In de jaren, vlak vóór en juist in de jongste oorlog, heeft Leiden een beleid gevoerd, gericht op de uiterste zuinig heid. Andere steden deden dot in veel mindere mate. Maar de uitkeringen, die het rijk sinds enkele jaren aan de onder scheidene gemeenten doet, berusten voor een belangrijk gedeelte op de „behoefte" en deze behoefte is afgesteld op de uit gaven. in bepaalde jaren door de ge meenten gedaan.. Het lijkt er dus op, dat wie het meest uitgaf, ook het meest terugkrijgtover een reeks van jaren. Vandaar dan, dat Leiden in de bekende hoek ligt, waar de klappen worden uit gedeeld. De Sleutelstad wilde steeds zelfstandig blijven en niet in noodlijdend heid vervallen In de uitvoerig gedocumenteerde ge- leidebrief bij de uitgekomen begroting nu bieden B. en W. veel aan zo zei de wethouder het maar ze vragen ook wat Leiden toekomt. B. en W, hopen, dat hun argumenten niet geteld, maar gewo gen zullen worden. In de genoemde brief zet tiet college zich schrap en toont het de onbillijkheden aan. Daarnaast geven B. en W. een overzicht van de stijging der inkomsten en uitgaven, die zich af tekent tussen de twee jaren 1948 en 1951. Het jaar 1948 is een goed uitgangspunt, omdat toen het gemeentefonds werd om gevormd, teneinde de gemeenten aan de nodige financiën te helpen. Door de com missie-Oud werd voorgesteld om 8 pet van elf soorten belastingen aan de ge meenten te verstrekken. De gemeenten zouden uitkeringen ontvangen naar rato van behoeften en grootte. Er zijn drie verschillende uitkeringen: een algemene, één uit de belastingen en een bijzondere. In 1949 gaven deze voor Leiden resp. f 1.920.000, f290.600 en f172.000. Wethouder Van der Kwaak wees op het zeer grillige karakter van deze uitke ringen. Er waren gemeenten, die er in één jaar hun hele oude tekort door kon den liquideren, omdat de regeling bijzon der gunstig voor hen uitviel. Leiden ech ter is in de jaren 1948, '49 en '50 maai net met de hakken over de sloot kunnen komen. Wel kon in die drie jaar strikt de hand worden gehouden aan de ramingen van de begrotingen. Zo konden alle mee vallers, die Leiden voor eenmaal ont ving (bijvoorbeeld achterstand op ondcrnemingsbelastlng. waarvoor het rijk aan onze gemeente f652.000 afrekende' worden aangewend, om het tekort, ont staan in de jaren 1944 t.m. 1947, te ver minderen. Het tekort bedroeg einde 1947: f3.225.000. Thans nog... f 1.060.000. Het gemeentefonds, instantie van rijk, heeft zeer goede jaren achter rug. De verwachting wa tijdelijke jaren 1948, '49 i tieve vaststelling zou plaats hebben. Dat niet gebeurd. De tijdelijke regeling hs met twee jaar verlengd en de boodschap bij .gegeven, dat voor* 1951 de al'ge- i uitkering 5 pet hoger zou zijn. Dat scheelt Leiden f102.000. Het rijk heeft voorts te kennen gegeven, dèt het meentefonds wel sterk genoeg is, n het rijk meent de gelden zélf vooi gemeenten te moeten reserveren wethouder noemde deze houding teleurstellend en funest voor de gemeen ten. „Met meer reden en met meer grond moeten we thans de belangen van Leidei verdedigen. Bij geldkwesties houdt alle BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN: Willem M. C„ zn v. W. J. Groeneveld en J. G. van der Ham; Wou ter A., zn v. G. Bos en A. Heijstek; The- resia J. M., dr v. C. N. Noordermeer en M. A. Mathot; Willem F., zn v. W. F. Roozendaal en W. H. Brokaar; Pirn R., zn v. O. C. Croes en G. I. Schneider; Robert L. M„ zn v. H. Kersing en S. M. E. Blijen- berg; Johannes, zn v. M. J. de Vrind J. Koolmoes; Anneke B. J., dr v. P. E. J. Kapbier en A. H. B. Hagenbeek; Christi na J.. dr v. F. Verhoeven en J. Bekooij. OVERLEDEN: P. C. de Horn, man. jr; A. C. Wolf, huisvr. v. Slierings, 78 jr; L. B. Wassenburg, zoon, 1 jr; J. Zweeris. man, 39 jr. GETROUWD: S. Brandt en H. H. Kre- mer; G. J. H. Kielder en M. C. van West- broek; J. van der Linden en P. J. Ruis; W. Sloos en H. van Houten. Gemeentebegroting 1951 De Leidse raad zal de begroting eind Januari (te beginnen op de 22ste) be handelen. Er zullen drie of vier dagen mee gemoeid zijn. De behandeling in de secties is beepaald op 12 December. gemoedelijkheid op". De heer Van der Kwaak zei ook: „Wij hebben vertrouwen in ons ondernemen en zullen volhouden om te slagen". De uitgaven zijn in de laatste drie jaren zeer sterk gestegen, meestal door invloeden van buiten. De post: salaris verhoging en technische salarisherziening vordert, dank zij ook de tweemaal 5 pet een hogere uitgave van f850.000. De on derhoudskosten zijn gestegen met f 432.000, voor rente en aflossingen moet f 983.000 méér worden uitgetrokken en de post: ondersteuningen aan armen en krankzinnigenverpleging vraagt een ho ger bedrag van f350.000. Dat is dus, ver geleken met 1948, in totaal alleen op deze posten reeds een hoger bedrag aan uit gaven van f 2.615.000. Hiertegenover staan slechts de volgende hogere inkomsten (ook vergeleken met 1948): onderne mingsbelasting f411.000, algemene uit kering f375.000 en bijzondere uitkering f26.000, totaal f812.000. Een aanzienlijk tekort dus! Het rjjk heeft voor herziening van de bijzondere uitkering slechts veer tien millioen méér uitgetrokken. Reeds in Juni j.l. heeft de wethouder deze zaak met Gedep. Staten en met de Griffie besproken. HU heeft gedaan, wat hij niet kon nalaten: de belangen van Leiden tot het uiterste te bepleiten. De indruk de heer Van der Kwaak is, dat men hier moet denken aan het gezegde, dat een goed herder zUn schapen wel scheert, maar niet vilt. Hij gelooft, dat ook Ged. Staten dit hebben begnepen, dat dit col lege achter Lelden staat en dat er in Den Haag nog recht zal worden gedaan. Leidens begroting 1951 is zeer critisch opgemaakt. Toch wijst ze een tekort van f924.000. Maar zoals gezegd: i enkele maanden hoopt men de begroting sluitend te hebben gemaakt. De knoop moet" ontward en B. en W. zullen volhou den, tot het college geslaagd is, vol trouwen in het pogen. Uiterste zuinigheid betracht, maar.. Slechts een fractie van wat nodig kan worden uitgevoerd Ondraaglijke positie mag niet de straf worden voor een goede wil Slechts f 139.000 voor investeringen en 100.000 IS voor onvoorzien Egypte toont belangstel ling voor Leidse Universiteit De culturele betrekkingen tussen de Leidse Universiteit en Egypte zijn reeds oude datum en concentreren zich voornamelijk om de kostbare verzame- Arabische handschriften, aan wezig in het Legaium Warnerianum van de Universiteitsbibliotheek. Voorts be staat reeds van de stichting van de Uni versiteit af een intense belangstelling xir de Oosterse letteren, in het bijzon- er voor het Arabisch. Deze culturele belangstelling heeft de Egyptische koning onlangs willen waar deren door de huidige reotor-magnifi- cus, prof. dr S. T. Bok, uit te nodigen tot het bijwonen van de plechtige vie ring van de 75ste verjaardag der Kon. Universiteit te Cairo, gesticht door Ko ning Fuad I. Leidse handschriftenverzameling heeft bovendien regelmatige belangstel de Egyptische wetenschappelijke wereld en talrijk zijn de aanvragen die de Universiteitsbibliotheek ontvangt om fotocopie van bekende Arabische hand schriften. De enige dichtbundel van de negende- ïuwse Arabische dichter Ali Ibn Al-Ab- as Ibri Guraidj Ibn Alrumi, ge titeld „Diwan", werd nog nooit voüedige tekst gedrukt. Leidse Universiteit bezit echter een ledig handschrift van deze bundel, ongedateerd is, maar waarschijnlijk stamt uit de negentiende eeuw. Binnen kort zal een vertegenwoordiger var ministerie van onderwijs in Cairo Leiden komen om persoonlijk foto- copieën te maken van dit zeer zeldzame handschrift. De heer B. J. Limburg 40 jaar bij Lichtfabrieken De heer B. J. Limburg, die 40 jaar bij de stedelijke gasfabrieken in dienst was, werd op het bedrijf hartelijk gehuldigd. Na in de directiekamer te zijn toegespro ken, mocht de jubilaris van de directeur, Y Ykema, de gebruikeUjke enveloppe met inhoud en oorkonde van het ge meentebestuur in ontvangst nemen. Spr roemde voorts de plichtsbetrachting van de heer Limburg, bij welke woorden de beide adjunct-directeuren en de bedrijfs ingenieur zich aansloten. De heer J. J. C. Snel, voorzitter van de jubileum-com missie, wenste de heer Limburg even eens geluk. Het geschenk van het perso neel is U inmiddels thuisbezorgd, zo zei spr., en hij herinnerde verder aan de grote bijeenkomst met de jubilarissen in het voorjaar. Wielrijder verleende geen voorrang Gistermorgen om half 8 verleende de 18-jarige wielrijder J. B. uit de Celebes- straat op de hoek Breestraat-Gangetje geen voorrang aan een bestuurder van motorrijwiel B. werd aangereden en moest met een gebroken linkerenkel in het Acad. Ziekenhuis worden opgenomen. DE, E BEGROTING 1951 TOONT EEN TEKORT van precies ƒ924.551. B. en W. hebben alles uitgekiendhet tekort was niet lager te krijgen. Erger is, dat het budget zelfs mèt dit tekort nog niet-aan tal van noodzakelijke behoeften tege moet kon komen. In dat geval zou het tekort nog veel groter zijn geweest. Dat blijkt uit de geleidebrief, die B. en W. tot de raad hebben gericht, meer dan duide lijk. Voor investeringen bijvoorbeeld is sléchts 139.000 uitgetrokken, een uiterst gering bedrag, waarmee slechts een fractie kan worden uitgevoerd v de orde zou moéten komen. En de post voor onvoorziene uitgaven beloopt slechts 100.000 gulden! Welke investeringen dan - èigerflijk kans'daartoe mét beide handen aange- zoüden moeten worden gedaan, rrraar die daar wel niet alle voor in aanmerking zullen komen? De voornaamste zijn: dé bouw of de vernieuwing van bruggen (toegangsbrug Z.W., Mareplan c.a.), de uitbreiding van de rioolwaterzuiverings inrichting en de rioolgemalen, de aan sluiting van de Rijndijkstraat op de' centrale riolering, dé restauratie vatt bet Gravensteen, de aanleg en verbete ring van sportvelden, de verbouwing van het sladhthuis (schaftlokalen e.d.i' de verbouwing van de hulpwerf, de rio lering ;van de Langebrug, de verbete ring van de spoorwegovergang aan de Lammenschansweg, de vernieuwing var walmuren, de verbetering van de vaar weg naar de Lichtfabrieken, de verbou wing van het gebouw Steenschuur-Lan- brug („Nut") ten behoeve van dé dienst voor soc. zaken, van de volkscreaietbank en het bureau van de sociale raad, als mede de bouw van verschillende scho len. De Vraag is gerezen, of de steunnor- men niet opnieuw moeten worden hoogd De geneeskundige verzorging van het gemeentepersoneel zal rond f50.000 extra vragen- Het jaar 1950 zal stellig wel een tekort baren: devaluatie. 5% en nog eens 5% loonsverhoging, hogere steunnormen, enz. Rooskleurig is de toestand dus niet. Hierboven toonden we reeds, hoe het tekort voor 1951 ontstond. B. en "W geven ook een volledig overzicht van d( cijfers in 1948. vergeleken met die vooi 1951. De regeling van de financiële ver: houding tussen rijk en gemeenten stelde tot nu toe teleur. Ged. Staten willen bij het rijk bemiddelen en Leiden heeft de De heer W. v. d. Laan door gepension- neerden onderscheiden Hij werd tot ere-voorzitter van afdeling Leiden en omgeving benoemd NA VAN DE OPRICHTING AF 7 October 19.42 de voorzittershamer gehan teerd te hebben, heeft de heer W. v. d. Laan gistermiddag in de Burcht afscheid genomen van de leden der afdeling Leiden en omstreken van de algemene Ned. bond van gepensionneerden. By monde van de secretaresse, mevr. K. Scheepstra-Boukema, riep de vergadering de heer Van der Laan tot ere-voorzitter uit. lid 'heen. Hun plaatsen zullen worden be- i zet door de heren K. W. Wijk en W. P. Melief. Mevrouw ScheepatraBoukema bood de scheidende bestuursleden een klein aandenken aan, waarna de ere-praeses Zeer tot zijn spijt moest de voorzitter in zijn openingswoord gewag maken van de weinig tegemoetkomende houding van de regering. Wat de gepensionneer den er onlangs bij hebben gekregen, is niet toereikend om ook maar enigszins in de behoeften te voorzien. Spr. ver zocht de aanwezigen de hoop op een be ter resultaat niet op te geven. De voorzitter van het hoofdbestuur, de heer G. Wolters, beantwoordde enkele vragen inzake de vrijwillige en verplich te verzekering voor gepensionneerden. In zijn afscheidswoord merkte de heer Van der Laan op, dat het hem veel moei te had geko9t om een opvolger te vinden. Hij stelde voor te benoemen de heer R. Smit, die o.m. ere-lid is van de vereni ging voor Volksonderwijs. De vergade ring ging met dit voorstel accoord. De scheidende praeses herinnerde er voorts aan, dat het ledental steeg van 20 tot 1200 en hij adviseerde de leden mede te werken aan hun eigen belangen. Ten slotte dankte hij voor de medewerking «?n hot in hem gestelde vertrouwen. Met de voorzitter gingen ook de heren J. H. Adriani en J. G. Teneij als bestuurs- de bijeenkomst sloot. C.HJ.G.-weekeinde te Alphen De Ohr.-Hist. Jongerengroep te Alphen aan den Rijn organiseert voor 25 en 26 November a.s. een weekeinde, waaraan alle groepen uit de omgeving kunnen deelnemen. Het weekeinde begint Zater dagmiddag om 4 uur en wordt gehouden in gebouw „Bethel". Het doel is de band tussen de groepen te versterken. Zaterdagavond zal een geluidsfilm over Canada worden vertoond. Zondagmiddag zal de ringvoorzitter spreken over de taak der jongeren, terwijl de heer Ver schoor uit Sassenheim des avonds het onderwerp „Kerk en Staat" zal inleiden De groepen zelf zorgen voor muziek en schetsjes. B. W. r grepen. Inmiddels dat de toestand van noodlijdendheid (zoals deze gold in de jaren vóór 1948) voor Leiden zal terugkeren. Zij hebben het vertrouwen, dat Ged. Staten en dt regering met de realiteit rekening zul len houden. Op een spoedige nieuw: beslissing in gunstige zin wordt gehoopt, ■maar deze wordt nog niet direct verwacht. De aanbieding der begroting kon er in- ieder geval niet op wachten. Een voor de hand liggende vraag is, of het gehele bedrag van het nadelig saldo in de vorm van een verhoging van de bUzondere uitkering kan worden tegemoet gezien. Hoewel B. en W. het voorbarig achten, op het resultaat uit te lopen, herhalen zU, dat het ryk en de provincie hun ogen onmogelijk voor de werkelijkheid kunnen sluiten. Het is te enen male onmogclük oï gevolgen van de reeds genoemde hoging van lasten binnen het raam de begroting op te vangen- (Daarvoor zou nodig zijn een kwalitatief omvang rijk eigen belastinggebied.) Daar komt dan nog bij, dat de meente deze kostensoorten praktisch niet in de hand heeft: salarissen, rente cri aflossingen van geldleningen gen de bedragen naar richtlijnen uit Den Haag of door de bittere noodzaak Investeringen, onderhoudskosten en sub sidies stijgen met de prijzen en li buiten het toedoen van de gemeente. Het spreekt dan ook vanzelf, dat het gemeentebestuur niet de verantwoorde lijkheid, kan aanvaarden voor de grootte van het tekort. Dat betekent dus abnormale en ongewenste toestand! en W. hopen dan ook. dat de definitievo regeling omtrent de financiële verhou ding tussen rijk en gemeenten eei andering ten goede zal brengen. Al stijgen de uitgaven en al staat daar een iets hogere rijksuitkering tegenover, het tekort is aanzienlijk. Dit wordt ook niet gedékt dóór de inkomsten uit Duinwatermaatsohappij en de Lichtfa brieken, waarvan de baten niet verhouding stegen, maar zelfs iets afna men gedurende de laatste jaren. Maar bij de rijksuitkeringen wordt wel reke ning gehouden met de inkomsten deze bedrijvengerekend naa (hogere) bedragen van 1948! Dat bete kent voor Leiden zo maar een vi derde inkomst van enkele tonnen. Hieraan dient nog toegevoegd dat de inst van de Lichtbedrijven onder vloed staat van de grote investeringen die daarin noodzakelijkzyn, zomede de nieuwe contracten, die met de buitengemeenten zyn gesloten. Het dan ook geen verbazing, als B- ei de verwachting uitspreken, dat de grote lasten (o.a. van de nieuwe investerin gen) het in de naaste toekomst onmo gclük maken, de winsten van deze bo- drijven op de huidige hoogte te hand haven. De gemeente heeft aan deze, be slist noodzakelüke, investeringen gaarne haar medewerking verleend. Het a haar zuivere plicht. Maar het gaat als zü daarvoor zou worden ge straft met een ondraagiyk financiële positie op grond van een noodvoorzie- De 82-Jarige fabrikant Hans Her- i S. te Bussem, werd heden door de Leeuwarder rechtbank wegens het ple gen van niet minder dan 150 inbraken op verschillende plaatsen in ons land, ver oordeeld tot zes en een half jaar gevan genisstraf (m.a.). De C.J.M.V. „Oude Vest" hield gisteren' :n feestelijke avond in „Prediker" ter gelegenheid van haar 20-jarig bestaan. Het is een avond geworden, waarop de aanwezigen met genoegen zullen terug een korte herdenkingstoespraak herinnerde de voorzitter, de heer F. van der Tuyn, dat deze vereniging in een crisistijd in het leven is geroepen. De jeugd stond destijds bloot aan allerlei gevaren. Dit heeft verscheidene mensen Bestaansrecht onaangetast C.J.M.V. „Oude Vest" vierde lustrumfeest 1 Fris van de lever Het was gisteravond weer eens gezellig, in de voorportalen van de Stadsgehoorzaal. Dat zat 'm niet in de Boerenleenbank, die in de grote zaal een feestelijke avond had. De kneep zat een étage hoger. Daar was name lijk het Chemisch Dispuut bijeen. Waar rook is, daar is vuur. En waar studenten zijn, wel. daar gebeuren nogal eens rare dingen. Het feest begon omstreeks half negen. Wij bedoelen niet het feest in de foyer, maar in de hal. Wat ge beurde er namelijk? Een twintigtal studenten wilde graag naar binnen. Nu hadden zij samen- maar één kaart, wat volgens Bartjes 19 te weinig is. Er werd gepraat met de suppoost. Er werd gesmeekt. Er werd gedreigd. Er werd tot daden overgegaan. En weldra buitelde een kluwen studenten door de deur. naar binnen. Negentien onrechtmatige bui telaars. Nu herinnert men zich het studen- tengeval van de voorbije winter, waar bij iets dergelijks gebeurde, de garde robe geplunderd werd. en een van de suppoosten voor enige weken het ziekenhuis ingeslagen. De suppoosten van onze stadszaal zijn rustige en verstandige mensen. Zij kunnen iets hebben van studen ten, maar zij weten drommels goed. waar de grenzen liggen. Ook in deze grenzenloze tijd. „Dat gaat fout", dachten ze gister avond. Er werd onmiddellijk om assistentie van de sterke arm gevraagd. En voila. Enkele minuten later kwamen en kele mannen in 't bekende blauw bin nen, die het eerst met overreding pro beerden en, toen dit niet hielp, maar fris van de lever trokken. Het werd een concerto grosso op de gummi knuppel, en als kegels tuimelden de chemische heren de hal uit en de Br eestraat over. Werkelijk, het was weer eens echt gezellig, bij de Stadsgehoorzaal. toe gebracht een C.J.M.V. te stichten We moeten dit niet zien als een lief hebberijtje. Het doel was en is nog de jongens te verzamelen rondom het ge opende Woord van God. Het geschrijf tegen Christelijke verenigingen noemde ;en van de kenmerken van de geest onze tijd. De C.J.M.V. heeft nog wel degelijk bestaansrecht. Wij verkondigen het Evangelie van Jezus Christus, dat niet oud wordt. Ook de voorzitter van de jeugdorgani satie „Phebe". de heer J. Boogaarts, er de heer H. Breuker, vertegenwoordiger de federatie van Leidse C.J.M.V. voerden nog het woord. Geschenken werden aangeboden. ,Oude Vest" had voor deze avond be slag weten te leggen op het Chr. toneel- en muziekgezelschap „Ars et Labor". De muziek viel in de smaak en het toneel stuk deed het niet minder. De avond werd gesloten met het zingen Gezang 284:1 en 2. KOUDEKERK aid RIIN Zendingsavond. Door de Zendingscommissie van de Ge- ref. Kerk was een Zendingsavond be- in de Geref. kerk waar als spreker optrad ds P. H. van Eyk, die onlangs uit Indonesië (Soera-baja) repatrieerde. Tot titel van zijn onderwerp koos ds Van Eyk: „Ons Zendingswerk in over gangstijd". Heel het Zendingswerk van :n in de nabije toekomst is gehuld in dikke mist. Daarom is het zo moei- een helder en duidelijk beeld te geven. In vele gevallen was de band In- donesië-Nederland een persoonlijke zaak met de daaraan verbonden voordelen. Dè band is echter gelegd door de Kerken: de geestelijke band, d.w.z. het verenigd zijn in Christus. De grote massa in Indonesië verstaat deze nauwe band niet. Slechts 1/5 pet van het dichtbevolkte Java is Christen en deze kleine Christengemeenten hebben een grote roeping jegens de massa. We hopen op Gods hulp. Het is Satan een genoegen tweedracht te zien en deze tussen Nederland en Indonesië op het Zendingsveld te vergroten. Sterke en zegene God die kleine gemeenten, opdat zij mogen zijn als een lichtende stad op Jubilerende Leidse Boerenleenbank gaf feestavond De heren Bink en Kuypers in de schijnwerper De LEIDSE COÖPERATIEVE BOERENLEENBANK heeft gisteravond de her denking van haar 40-jarlg bestaan afgesloten met een feestavond in de Stads gehoorzaal. De zaal was "zo ingericht, dat er in een minimum van tijd een sfeer gezelligheid heerste. En ook het programma heeft er toe bygedragen, dat deze avond in de herinnering zal blyven leven. De byeenkomst, die zeer goed was bezocht, stond onder voorzitterschap van de heer Manders, voorzitter van de jubileumcommissie. De heer Van Egmond, voorzitter vanidank aan God. aan het bestuur, aan de de raad van-toezicht, herinnerde in zijn raad van toezicht, de heer Kuypers en toespraak aan de geslaagde receptie.I andere personen en aan het bestuur van Veel woorden zijn toen gesproken, maarlde groentenveiling. Ook sprak hij woor- de gedachte, dat in de boeren- den tot de nog in leven gijnde oprichters. getal, van wie er zeven door hun presentie aan deze herdenkingsbijeen komst een bijzonder cachet gaven. Spr. deelde nog mee, dat in de toekomst ook de jonge leden kans krijgen bestuur te komen. Wij mogen nog wel eens de aandacht vestigen op de initiatiefnemers Lezing voor Leidse juiisten EIGENLIJK HEEFT DE LEZING, die dr H. Bekaert voor de Leidse faculteit van juridische studenten heeft gehouden, veel te kort ge duurd. Dat kan men in het algemeen van weinig lezingen zeggen, maar wij geloven wel, dat we hiermee een algemene overtuiging weergeven. Deze hoogleraar uit Gent heeft gesproken over open gevangenissen. Zijn betoog werd allengs een propagandarede voor een systeem in de gevange nissen, dat meer vrijheid aan -de veroordeelden toestaat. Daardoor wordt de terugkeer van de gestrafte in de maatschappij gemakkelijker en beperkt men herhaling van het misdrijf. In grote lijnen schetste prof. Bekaert de taak. die na de uitspraak van de rech- de minister van Justitie begint. Deze heeft een groot apparaat tot zijn beschikking, waarmee de straf ten uit- wordt gelegd. Doel daarvan is de verbetering van de enkeling en ver mijding van herhaling van diens mis stap; en zo verdediging van de alge- belangen van de maatschappij- Als klassieke straf wordt een verblijf van zoveel maanden of jaren in de ge vangenis opgelegd. Daardoor ontstaat breuk tussen de veroordeelde en de maatschappij. Als beste middel naar dacht stond vroeger de afzon dering op de voorgrond. Alleen, géheel alleen moest de misdadiger voor zijn zonden boeten. Volstrekte afzondering is een illusie, vertelde prof. Bekaert Bovendien is zij geen wondermiddel, dat enige verbete ring in de misdadiger aanbrengt. Zo ontstonden in de gevangenissen de uit zonderingen op die volstrekte heid. Zij waren er op gericht, de terug keer van de gestrafte onder zijn mede- gemakkelijker te maken. In de gedachten staan daarbij de jeugdi; boosdoeners - op de voorgrond. Goede gezondheid In het Oosten van. België.had. men eer kasteel, waar vóór de oorlog vluchte lingen -verbleven. - Dat moest tijdens de Duitse bezetting als" gevangenis dienst gaan doen. Maar het werd een heel bij zondere gevangenis. Er waren geen hek ken, geen tralies en de bewoners moes ten aan bijzondere eisen voldoen. Hun leeftijd moest liefst tussen de 16-25 jaar liggen en hun karaktertrekken ten een zekere waarborg bieden tegen ontvluchting. De toekomstige be< leenbank zioh het zakelijke selijke harmonieus hebben verenigd, wilde hij alsnog bijzondere aandacht vragen. De bank verzamelt kapitaal door spaarders, die recht hebben op veilig heidsstelling van -hun gelden. Dat alleen al geeft aan het bestuur en de raad van toezicht grote verantwoordelijkheid. Het kapitaal bedraagt thans twee en een half.bankT die de weg hebben gebaand millioen en het aantal spaarders is drie- een gezonde ontwikkeling van de e duizend. Voor een goede gang van zaken mische toestand der landelijke bevol- moet er zijn: inzicht in het bankwezen, king, aldus de heer Kuypers, die ook al verantwoordelijkheidsgevoel, ervaring en wees op zijn afscheid. In opdracht i toewijding. Ook de rekening-courant-1 het personeel wenste hij het bestuur houders vertrouwen gelden aan de bank de raad van -toezicht geluk. Hij sprak de toe. In de loop der jaren heeft een grote; heer Bink nog toe, zoals de heer Bink schare mensen vertrouwen aan de bank|hem in het zonnetje had gezet, gesohonken. Het menselijke element i De heer Jansen, die de heer Kuypers houdt in. dat men liefde voor elkaar als kassier zal opvolgen, stelde nog ei heeft. Dit komt in het boerenleenbank-1de kwaliteiten van de heer Kuypers. wezen sterk naar voren. Wy bestaan niet het licht. Op uitnemende wijze heeft hij om de winst. |de zaken behartigd. De samenwerking Speciaal richtte de heer Van Egmond; in de bank heeft het werken zeer aan- zich nog tot de heren Bink en Kuypers, genaam gemaakt. De heer Manders felici- die immers meejubileerden. Met volle teerde namens de leden het bestuur. De toewijding hebben zij zich aan de bank keren Bink en Kuypers mochten gegeven. Wij kunnen hen niet genoeg scheidene gesohenken in ontvangst waarderen. nemen. Ook de aanwezige oprichters De voorzitter, de heer Bink. memo- dolden in de gulh'eid. De heer Van reerde de oprichting van de tuinders- Vliet dankte. leenbank. Het begin was klein en cr| Het gezelschap „Luna", dat gisteravond moest geworsteld worden. Spr. bracht voor het eerst in onze stad optrad, zette Clara Ha^lril Tiirrnïsfei jdragen. De muziek werd verzorgd door naSKII, pianiste Han Krab en zyn solisten. De vele Clara Haskil, die Dinsdag 23 Novem- consumpties completeerden de vrolijk- ber voor de Kunstkring „Voor Allen" inheid van deze met zorg gearrangeerde de Stadsgehoorzaal concerteert, werd op feestavond wel. 7 Januari 1895 te Boekarest geboren. Lezets schrijven ons Haar studies begon zy bij prof Roberts, reeds op zeer jeugdige leeftijd. Nog als kind heeft zij Carmen Silva vóór mogen spelen. Nog steeds op zeer jeugdige leef tijd ging zij naar Parijs, waar zij, 14 jaar oud, aan het conservatorium (bij Alfred Cortot) de eerste prijs behaalde. In Basel hoorde Busoni haar spelen. Deze was zeer enthousiast over haar spel wilde haar adopteren en meenemen r Berlijn. Haar ouders wilden echter met dit plan niet instemmen. Nog jong speelde Clara Haskil met Isaye alle Beethovensonates voor piano en viool en musiceerde vaak met Casals en Enesco. Later trad zij ook in Amerika op. o.a. met Leopold Stokowsky, voorts in Zwit serland met Sir Thomas Beecham). Ze is vooral in Frankrijk, Zwitserland en Italië zeer bekend geworden. Deze zomer werkte Clara Haskil ook mede aan de Salzburger Festspiele 1950, waar zU met haar vertolking van Mozarts pianoconcert in Es KV. 271 een storm achtig succes behaalde. Sinds enkele jaren is de pianiste ook ln Nederland bekend geworden, waar zij steeds met haar thans tot volle rijp heid gekomen gaven, welke zij geheel en al in dienst stelt van dei muziek een onvergelijkelijke indruk achterlaat. Ze trad herhaalde malen met de grote or kesten van ons land op, waarmee zij bij publiek en pers overweldigend succes oogstte. Haar recitals in Den Haag en Amsterdam moesten nog twee keer her haald worden. De enthousiaste pers noemde haar naar aanleiding hiervan begenadigde, een Roemeense Clara Schumann, de pianiste der innerlijkheid" enzovoorts. Naar de bollen, óók voor Denen en Zweden Na een onderzoek in Denemarken Zweden is men tot de conclusie gekomen, dat in Denemarken en Zweden te weinig propaganda gemaakt wordt voor toeris tenbezoek aan ons land, in het bijzonder aan de Bollenstreek. Er is in deze Scan dinavische landen grote belangstelling voor ons land, doch Denen en Zweden bezoeken het bijna uitsluitend op door reis en trekken dan door onze Oostelijkf provincies. Daarom zijn er besprekingen gevoerd om de autobussen voortaan de afsluitdijk te laten rijden. Het is e\ wel te verwachten, dat de Denen hun buitenlandse reizen zullen beperken, dat er in het vervolg 20 belasting op reisdeviezen wordt geheven. TER AAR Beste beurt van „T.A.S.V." De sportvereniging „T.A.S.V." be legde gisteravond een feestavond onder leiding van haar voorzitter, de heer M Angenent. De heer G. J. Berfelo, be stuurslid. maakte bekend, dat burge meester B. J. Hogenboom het ere-voor- zitterschap van de vereniging heeft aan vaard. Hij herdacht de overleden voor zitter, de heer Wim Mesman, die de gangmaker van de vereniging was. De vereniging telt thans 80 leden, terwijl de afdeling handbal twee elftallen in het veld kan brengen. Overwogen wordt om ook een afdeling gymnastiek in het le ven te roepen. Het gebodene stond op zeer behoorlijk peil. Ziekenhuisbouw te Sneek Het stukje met het opschrift „Wie be taalt R. K. ziekenhuisbouw te Sneek?' heb ik met aandacht gelezen. Het is wel heel erg, dat wij Protestanten daaraan hebben meegewerkt, zij het dan uit nood. En dat is juist de tactiek van Rome om ook daar zijn macht uit te breiden. Maar m.i. moet er zo spoedig mogelijk eind aan komen. Protestanten, zorgt al len als één man dat daar een groot Pro testants ziekenhuis komt. En dat kan! Als wij allen helpen meebouwen. Daar om niet alleen uw goedkeuring, bovenal uw gaven. Laten wij allen actief zijn. Lisse. J. D. LEIDERDORP Gebouw „Irene" heropend Het kerkelijk bijgebouw „Irene" werd gisteravond heropend. De heer J. H. v. d. Stoel, voorzitter van de commissie van beheer, droeg het gebouw over aan de kerkeraad, die het accepteerde bij monde van ds H. van Rhijn. Onder de genodig den waren o.a. het college van B. en W. de kerkeraad, vertegenwoordigers var verenigingen, architect J. H. van Osna- brugge uit Boskoop, de aannemer en d( werklieden. De heer T van Ingen Schenau sprak namens de Geref. Jeugdraad en bood drie electrische klokken aan. Ook de burgemeester, de heer K. van Diepenin- gen, bracht gelukwensen. Dé heer H. M. Zaalberg, die vazen en asbakjes he- schikbaar stelde, droeg een gedicht van Muus Jacobse voor. dat betrekking heeft op de geschiedenis van „Irene". „Irene"; dat van buiten niet schone aanblik biedt, is van binnen tot in de puntjes verzorgd. Het toneel heeft behalve de matten, geschonken door de Touwfabriek een uitstekende ver lichting. Het gehele interieur maakt eer ruime indruk. LISSE Rekkense Inrichtingen Gisteravond werd in gebouw „Rehoboth' een propagandabijeenkomst gehouden door de Rekkense inrichtingen. Ds C Jongeboer, Ned. Hervormd predikant, sprak een inleidend woord, waarna propagandist van deze inrichting uiteenzetting gaf van de betekenis de film „Terug naar de hoofd.weg". aanwezigen kwamen onder de indruk van het zegenrijke werk, dat in Rekken wordt verricht. Dr Th. Ruys Jr wekt. nog op de Rekkense inrichtingen te steunen. Inbraak Een tot nog toe onbekende dief heeft zich in de nacht van Maandag op Dins dag toegang weten te verschaffen tot de R.K. pastorie aan de Beekbrug. Een grote ravage werd aangericht. Hij kunnen er ook meer geweest zijn heeft de brandkast willen forceren, m. dit is hem niet gelukt. Het tafelzilver is nagenoeg in zijn geheel meegenomen. De politie stelt een onderzoek in. moesten een belofte afleggen, niet te zullen ontvluchten. Binnen en buiten het gebouw heerste een stelsel, dat zijn grondslag had in het vertrouwen, schaamde iemand dat. dan ging hij terug naar de gewone gevangenis, daar zijn volle straf uit te zitten. Het systeem werkte goed. Volledig was het systeem echter niet. Na de oorlog bracht men het denk beeld, de gedetineerden in contact bren-gen met jeugdorganisaties bu'iten de gevangenis, tot werkelijkheid. Daar- waren de padvinders bereid. Zij -kwamen, uit Leuven en uit Brusel. on\ weekeindes met de gevangenen door te brengen. Dat wil natuurlijk weer niet zeggen, dat het verkieslijker deze gevangenis te zitten dan ge heel vrij te zijn Een soortgelij-ke ge vangenis is in Vla?.nderen ingericht. Spr. vertelde enige staaltjes van resul taten, dié in deze plaatsen behaald zijn. Open gevangenissen, zo besloot dr Bekaert, kunnen goed, en zy ku slecht zijn. Zoals zy tot nu toe in België bestaan zyn het nog proefnemingen. Maar in ieder geval heeft de spreker van gisteravond de schare jeugdige ju risten, die naar hem luisterde, de geopend voor deze mogelykheden. Het is wel duidelijk geworden, dat prof. Bekaert er positief tegenover staat. Prof. dr G. v. d. Leeuw ter aarde besteld Dr Drees sprak namens de Regering Op Oud Eik en Duinen te Den Haag brachten honderden prof. dr G. var Leeuw gistermiddag de laatste eer Uit de Kloosterkerk, waar ny gedoopt werd, waar hij trouwde en waar hij de eerste liturgische dienst in de Ned. Herv. Kerk leidde, droeg: men gisi'ieren het stoffelijk overschot van Prof. dr G. der Leeuw uit. Ds Kwint herdacht hem als hoogleraar, als vernieuwer van de Protestantse litur gie, als Nederlander en Wereldburger, wiens invloed tot in verre landen merk baar was. De predikant had als uitgangs punt: Openbaringen van Johannes 21 4b „De eerste dingen zijn voorbijgegaan" In de kerk vertegenwoordigden dr Drees en Prof. Rutten de regering. De Zuid-Afrikaanse legatie zond een afvaar diging. Er waren uit Groningen de hoog leraren Roos en Ubbink. Uit Utrecht Prof. dr W. C. van Unnik, uit Leiden de hoogleraren Bakhuizen v. d. Brink Miskotte, uit Amsterdam prof. dr A. N. Donkersloot. Verder het Tweede Kamer lid, mr N. Stufkens, staatssecretaris dr Van Rhijn, Oen.-majoor J. W. Roldanus, burgemeester Van Walsum van Delft. Voor de Liturgische kring, de Secretaris- Generaal van O., K. en W. mr E. Reinink en vele anderen. De baar was bedolven onder vele bloe men en kransen. In de aula, waar Adr. C. Schuurman het orgel bespeelde, herdacht de minis ter-president dr W. Drees namens de gering de grote zoon die Nederland Prof. dr Van der Leeuw verloor. Prof. dr J. Lindeboon, hoogleraar te Groningen, schetste de wetenschappelijke verdiensten van Prof. van der Leeuw, die een sieraad voor de Groningse hoge school was. Ds W. A. Zeijdner sprak namer Ned. Hervormde Kerk, dr A. var Horst namens de Nederlandse Bachver- eniging, dr J. M, van Veen, studenten- predikant te Amsterdam, namens de oud leerlingen, mr A. J. Sauer uit Groningen namens de vele vrienden, die prof. Van der Leeuw daar had, mr G. H. Snouck Henkemans namens de familie. De zoon, de heer A. J. van der Leeuw, dankte voor de belangstelling. Aan de groeve las dr W. Aalders. Ned. Herv. predikant in Den Haag eer deelte uit Mattheus 28, waarna hij het Onze Vader bad. Op de begraafplaats waren aanwezig: prof. W. Schermerhorn, dr G. Bolken- steijn, prof. dr L, J. M. Beel, ds K. H. E. Gravemeyer, prof. H. de Vos, Koos Vor- rink, prof. Haitjema, ds F. R. A. Henkels, prof. C. J. Bleeker, prof. M. G. Sirks, reet. mgn. Groningen, ds J. Roodenburg te Voorburg en ds Van den Berg uit Den Haag, d,r E. Reeser uit Bilthoven, prof. mr Van der Pot, ds Kwint, prof. dr Bögel uit Delft, mr E. Cornelis, dir. Residentie Orkest, ds J. A. J. Vermaat, ds Flink, ds M. J. A. van Duynen, prof. dr Th. C. Vriezen en anderen. Ook in de Tweede Kamer is gisteren het verscheiden van oud-minister prof. dr G. van der Leeuw herdacht. Voorzitter mr L. G. Kortenhorst wees er op, dat prof. Van der Leeuw is ontrukt aan de zijnen, de wetenschap en de cultuur. In zyn kort ministerschap heeft hij bewezen een man van grote gaven en toewijding te zijn. Namens de regering sprak minis ter Lieftinck een woord van eerbiedig gedenken. Ook sprak hy een persoonlijk woord, omdat hij niet bij de teraardebe stelling aanwezig kon zijn.

Nieuwe Leidsche Courant | 1950 | | pagina 2