JHcuwe JTeilts ctfe(fiimranl Londen afwijzend tegenover Europese federatie en leger „Engeland bezit monopolie van de continentale afbraak" Meer dan driehonderd millioen voor de landbouw President van Venezuela door bende doodgeschoten Amerika eist spoedbehandeling der Chinese interventie Wist U f WEERBERICHT DINSDAG 14 NOVEMBER 1950 BUREAUX: Stoenstraat 37 Directie, Abonnementen- en Adver tentie-afdeling: Tel. 22710 en Tel 23375. Redactie: Tel. 20408. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: 4.50 p. kwartaal; 1.50 per maand; 0.35 per week. ADVERTENTIËN: 0.18 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting) ïen en dertigste jaargang No 8274 Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-Red.: H. W. J. ENSERINK Directie: F. DIEMER CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken .Stantuasüclj is gficbleoen myn bert la tcgijeaspoet" Hevige strijd tussen Euwe en Stahlberg Stiaatsbuig wankelt De herfststorm waait door de Europese éénwording; de planken ramme len. Engeland is niet in staat, de voorstellen te aanvaarden tot vorming van een verenigd Europees leger, onder verantwoordelijkheid van een Europese minister van Defensie. Dit betekent een houw naar Frankrijk. Voorts is het voor de Britse regering niet mogelijk, deel te nemen aan een Europese federatie met een Europese grondwet als basis. Dit be tekent het afwijzen van „Straatsburg". Deze mineur-toon viel te beluiste ren in het Britse Lagerhuis, waar de onderminister van Buitenl. Zaken, Davies, het woord voerde. Uiteraard haalde hij zich daarmede de toom op de hals van Churchills schoonzoon, Duncan Sandys, die een pleidooi hield om het regeringsstandpunt te herzien. De houding van Engeland zal ontsteltenis veroorzaken. Tot goed begrip diene, dat Engeland dus het plan-Pleven heeft afgewezen, en slechts als „doekje voor het bloeden" geldt de mededeling van Davies, dat En geland toch voornemens is met de andere Europese landen samen te werken via d.e bestaande organisaties, zoals de Raad van Europa Terecht merkte Duncan Sandys op, dat de Britse regering gaan deweg de sympathie en vriendschap van de continentale socialistische partijen verspeelt. En hij voegde er aan toe: "Weldra zal Engeland het monopolie van de Europese afbraak bezitten. Het standpunt van Davies komt hierop neer, dat binnenlandse twisten, een voortzetting gevonden hebbende in de Assemblée, d.e Europese samenwerking hebben vertraagd. Engeland, aldus Davies, heeft verplichtingen op grotere dan de Europese schaal aangegaan, door toe te treden tot het Atlantisch Pact. De Britse regering is wel bereid na te gaan, op welke wijze een nauwere sa menwerking met de andere staten kan worden bereikt, doch neemt geen ver plichting op zich, zonder eerst te weten, in welke mate Britse souvereiniteit moét worden prijsgegeven.* En zo ziet Engeland „Straatsburg": De Assemblée is een instrument voor ge- dachtenwisseling, inaar mag geen parle mentair lichaam worden, dat in staat zou zün, „zijn inzichten aan de Europese regeringen op te dringen". Ja, de Britse regering wil wel enige concessies doen op economisch terrein ten bate van Europa in het algemeen, doch niet door dwang, maar door het sluiten van. afzonderlijke overeenkom sten met andere landen. Een „nieuwtje" is -het standpunt der Britse regering ove- Ouders verkochten kind voor vijftig gulden Tegen twee Amsterdammers zes maanden geëist Tegen een Amsterdammer, die zijn zoon tje voor 50 had verkocht en op naam van een ander bij de Burg. Stand had-laten aangeven, werd gisteren voor de .Amster damse rechtbank zes maanden gevange nisstraf geëist, evenals tegen de man, die de aangifte had gedaan. De echtgenote van A. F. ,P. verwachtte begin Maart 1947 een baby. Het echtpaar wilde afstand doen van het kind. en plaatste daartoe reeds voor de geboorte een advertentie, waarin ouders voor de baby gezocht werden. Op deze advertentie antwoordde de Amsterdamse expediteur A. B. B. Door middel van een of twee tussenpersonen maakten de beide man nen een afspraak, dat het kind dadelijk na de geboorte over zou gaan naar de familie B. De expediteur gaf het zoontje van de ander bij de Burgerlijke Stand aan als een uit zijn eigen huwelijk ge boren telg. aVn de 50, die de ouders voor het kind ontvingen, betaalden zij de huur en staken ze zich in de nieuwe kleren. De vader was volgens de moeder te lui om te werken. Tegen beiden werd een half jaar ge- eist wegens „verduistering van staat". Uitspraak op 27 November. Millioeneniegen voor onze boeren De 342 millioen, welke thans uit de tegenwaarderekening zijn vrij gemaakt voor de bevordering van onze landbouw, zijn als volgt verdeeld (in millioen guldens): Herstel landbouw 84 Wederopbouw boerderijen32 Zuiderzeewerken e.d53.2 Cultuurtechnische werken30 Wederopbouw woningen36 Wegen12-5 Bruggen L8 T.b.c.-vrijmaking rundvee 50 Groenvoederdrogerijen 15 Silo's ruwvoeder enz10,5 Verwerking huisvuil1° Verhoging bodemproductie 6,5 Nog 2 jaar zelfde regeling voor gemeenten Het is de commissie-Oud zoals we reeds eerder meldden niet gelukt, tijdig een voorstel in te dienen voor een duur zame regeling van de financiële verhou ding tussen rijk en gemeente. Vandaar dat de ministers Lieftinck en Teulings thans in een wetsontwerp voorstellen, de bestaande noodregeling, die tot 1 Januari a.s. zou gelden, met twee jaar te verlengen. Ook worden enkele ver anderingen aangebracht. Tot nu toe krijgen 785 gemeenten de jaarwedden van burgemeester en secre taris voor 75 pet vergoed tot een maxi mum van f4 500, De ministers willen de uitkering nu voor alle gemeenten op 14.500 bepalen. In de twee komende jaren krijgt, het gemeentefonds f 419 millioen, dat is 11.7 pet van de rijksmiddelen, terwijl in de afgelopen jaren 8 pet van de belastin gen werd uitgekeerd. Tenslotte wordt voorgesteld, de Noord-Oostpolder niet langer uit te sluiten van het gemeente fonds. rigens niet, want zij had feeds stelling ge nomen toen het eerste „plan-Schüman" bekend werd. Tet verduidelijking wijzen wij er op, dat het Franse plan voor een verenigd Europees leger, het z.g. „plan-Pleven" ook wel het „tweede plan-Schuman" ge noemd wordt. Zoals reeds aangestipt, heeft Duncan Sandys, voorzitter van het internationale bestuur vah de beweging Oscar Gollazoj een P'ortóricaanse medeplichtige aan' de aanslag-op Truman. Men heeft hém inliet zie kenhuis goed verpleegd, maar nu is hij iveer hersteld en twee recher cheurs brengen hem naar de gevan genis, Waar hij zijn vönnis kan afwachten voor Europese eenheid, namens de Con servatieven felle critiek op. de regering uitgeoefend. Hij bepleitte het stichten een Europees leger binnen het. kader het Atlantisch Pact. Overigens stond ook hij afwijzend tegenover een Europese Assemblee, die een vertegenwoordigend lichaam zou zijn boven de nationale par lementen. Het voorstel om. een verenigd Europees leger te vormen, aldus Sandys, slechts bedoeld als middel, om de Russi sche dreiging te kunnen afwenden, doch het beoogt ook een herleving van het Duitse militarisme tegen te gaan. Aange zien de Britse regering zich tegen het plan voor een Europees leger'verzet,, zal aarschijnlijk op niets uitlopen. Frankrijk, aldus vervolgde hij, zal mer -in de Duitse herbewapening toe stemmen, indien de Franse troepen niet. worden opgenomen in een permanent maakte Europese strijdmacht. Het is voldoende, de Europëse troepen op te, emen in een strijdmacht van de leden an het Atlantisch Pact. Ten slotte citeren wij uit ,de uitvoerige betogen nog de .uitspraak van Robert: Boothby, Brits conservatief afgevaardig de Raad van Europa. Hij 'zeide. „De Kominform is werkelijkheid, de Raad van Europa niet. Hier ligt de reden falen. De Elbe is Engelands ste defensie-linie. Wij moeten er thans allereerst naar streven van YVest-Duits- land een vriend en bondgenoot te Parijs heeft reeds gereageerd: Franse regering meent niet, dat de Britse weigering een absolute belemmering zal het uitvoeren van haar plannen inzake een verenigd Europees Londen bereidt zich voor op vorstelijk bezoek Gisteren werden in Londen de eerstè vlaggenmasten van de straatversiering geplaatst met het oog op het komende bezoek van Koningin Juliana en Prins Bernhard. Er wordt een reusachtige, uit hout gesneden tulp bevstigd de masten langs de 1500 meter lange route van Buckingham Palace naar parlementsgebouw. Van de Engelse geringsgbouwèn zal tijdens het bezoek behalve de Engelse vlag ook het rood- wit-blauw wapperen. De fonteinen op Trafalgar Square en verscheidene ge bouwen worden verlicht. Op 21 Nov. zal de gemeenteraad Westminster de Koningin in het paleis van St. James een adres van welkom aan bieden, nadat H.M. een krans heeft ge legd bij het graf van de Onbekende Sol daat in Westminster. Rumoer in Surinaamse Staten De openbare behandeling van de Su- naamse begroting in de Staten heeft niet langer dan een half uur geduurd. Daarna moest de voorzitter de zaal laten ontruimen. Het lid Pengel kreeg name lijk de bijval van het publiek toen hij de uit de Nationale Partij Suriname getre den leden politieke voddennoemde en verklaarde, dat hij de voorzitter niet erkende. Derde toewijzing uii.de tegenwaarderekening HET NEDERLANDSE BOERENBEDRIJF krijgt een milde stortbui van honderden millioenen om zich te herstellen van de oorlogsschade en zich vrij te maken van de dure invoer van veevoeder. Niet minder dan f342 millioen van de tegenwaarderekèning zal nu voor dit doel worden vrij gemaakt, dank zij de besprekingen, welke onze regering de laatste tijd met Amerika heeft gevoerd. Voor subsidiëring van de bouw van ter conservering van ruw voeder, Hiervan komen weliswaar 250 mil lioen reeds op de begroting voor, zodat daardoor; de staatsuitgaven niét zullen vermeerderen, maar92 millioen' zijn volkomen niéuw, èn deze zullen dienen tot versterking van onze betalingsbalans.' Van dit niéuwe bedrag z\jn 50 mil lioen bestemd voorhet nationale plan "iet vee. vrij te maken van t.b.c. Dit zal niet alleen onze uitvoer, maar ook onze volksgezondheid ten goede komen. Een belangrijke Ibesparing van devie zen kan worden verwacht van <je ƒ15 min, die zullen worden gebruikt voor de bouw van drogerijen voor groenvoeder. Dit dient tevens voor de bevordering van de rationalisatie en intensivering van onze landbouw. India geen operatiebasis voor actie tegen Nepal De regering van India heeft de ambas sade van Nepal medegedeeld, dat de aan tijgingen, volgens welke in India vijan delijke elementen worden georganiseerd en geoefend,-onjuist zjjn. India zal voorts niet dulden, dat haar grondgebied wórdt gebruikt als operatiebasis voor een actie tegen Nepal. Het verdrag tussen India en Nepal garandeert slechts de veiligheid, ingeval v.an i buitenlandse /aggressie.Dit als antwoord op het -beroep om hulp. In een vérklaring aan een vertegen woordiger van de- „Indian Press Trust' wordt de toestand als volgt geschetst: De Koning van Nepal, die zich thans te New Delhi bevindt, is de weU ge vorst van ■eén staat, bij wiens hof vertegenwoordi gers van India, Engeland en de Ver.-Sta ten geaccrediteerd zijn. Inmiddels maken de nationalistische Nepalese troepen, die zich het ten val brengen der regering te Katmandoe ten doel stellen, niéuwe vorderingen, nadat zij op tegenstand der regeringstroepen gestoten waren. Drie gezinnen dakloos door brandstichting Drie gezinnen in Emmercompascuum zijn dakloos geworden door een brand, die vermoedelijk gesticht is door een der bewoners.-Hij is gearresteerd. Kinderen werden met moeite via de dakgoot ge red. electrische weide-afrasteringen, wel ke rantsoenbeweiding mogelijk maken, teelt van geneeskrachtige en geuri ge. kruiden ter versterking van het kleine boerenbedrijf worden ƒ10.5 min uitge trokken. Aan verwerking van huisvuil tot orga nische meststoffen wordt ƒ10 min be steed. Bovendien ontvangt de landbouw hogeschool 2 min en het landbouwkun dig onderzoekingswerk 4.5 min, welke bedragen dienen ter vérhoging van de bodemproductie en ter verbetering vah de voedingswaarde der voedergewassen om te besparen op de invoer van kracht voeder. De ƒ250 millioen, die reeds op de be groting voorkomen, worden als volgt ver deeld: herstel oorlogsschade landbouw ƒ82 min, wederopbouw boerderijen 32 min, Zuiderzeewerken en andere land winning ƒ53.2 min, cultuurtechnische werken ƒ30 min, herstel oorlogsschade en wederopbouw van woningen 36 min, wegen 12 min, bruggen 1.8 min. Dat ls de derde toewijzing uit de tegen waarderekening. De eerste, ten bedrage van ƒ240 millioen, werd op 12 Juli 1949 verleend en de tweede, ten bedrage 303 millioen op 10 Maart jl. Opnieuw moordaanslag op staatshoold In 1948 stootte hij de regering omver VOOR DE TWEEDE MAAL binnen korte tijd, is de wereld opgeschrikt door een moordaanslag op een staatshoofd. Berichtten wij een tweetal weken geleden over de aanslag op het leven van president Truman, thans bereikt ons het telegram, dat de president van Venezuela, luit.-kol. Carlos Delgado Chalbaud, gistermorgen door moordenaarshand is gevallen. Als gevolg hiervan is in Venezuela gedurende 30 dagen nationale rouw afge kondigd. Omtrent de juiste toedracht van de I wordt, dat de beide andere leden van het moord doen verschillende verhalen de militaire bewind, de luit.-kolonels Jimi- ronde. Volgens sommige is de president nez en Paez, besloten hebben Pandit- Nehroe ziet een'groot gevaar zijn grenzen naderen. Hij is hier in gesprek met Koning Tribhoevana, de vorst van het bufferstaatje Nepal tussen Tibet en India. De koning-werd van zijn troon gestoten en vluchtte met zijn hele famile naar India. Slechts een driejarig kleinzoontje bleef-achter en dit werd door de opstandelingen prompt tot koning gekroond bij het verlaten van zijn woning dood geschoten. Een andere lezing geeft de Venezolaanse radio. De auto. Chalbaud met hoge militairen zeten, zou door een 20-tal onder invloed van sterke drank verkerende personen zijn aangevallen, waarna de president zou zijn ontvoerd en even verder dood geschoten. Leider van de bende zekere Urbina. Tengevolge van de moord is te Caracas, de hoofdstad van Venezuela, een uit gaansverbod afgekondigd. Samenscho lingen van meer dan 3 personen zijn verboden. Chalbaud, die minister van Defensie is geweest, nam in November 1943 de macht over, toen het leger, de regering omverwierp. De drijfveer hiertoe was, dat volgens hem de regering Venezuela naar een bankroet leidde. Vernomen Oost-Frankrijk met over stroming bedreigd Een groot deel van Oost-Frankrijk ordt met overstroming bedreigd, r vieren na 48 -uur ononderbroken regen sterk gezwollen zijn. Bij Grenoble i: o-electrische installatie door grondverschuiving beschadigd en scheidene alleenstaande huizen .en huchten in de buurt van Bourg zijn geïsoleerd doordat de Ain buiten de evers .is getreden. Braziliaan sprong op 50 m hoogte uit vliegtuig De Braziliaan Monteiro maakt er aan spraak op bet wereldkampioenschap parachutespringen van lage hoogte "te hebben veroverd. Hij sprong op hoogte van 49.2 meter, boven de ze< vliegtuig en opende zijn parachute pas op 15 meter Een juffrouw om te schaken Terwijl de schaakmeesters j werèldschaaktournooï in Amsterdam zich het. hoofd breken over de juiste zet, spelen in de zaal de toeschou wers enthousiast mee. Een der vrou welijke belangstellenden in actie Regering denkt over Spanje nog net als vroeger De houding van de regering ten- op zichte van het politieke regime in Spanje is niet veranderd. -De vraag, of Spanje in dé Europese of-Noordantlan- tische .samenwerking kan worden be trokken, is thans niet aan .de, orde. Mocht dit echter actueel worden, dan is de regering, nog geheel vrij; in het bepalen van haar hdudingj ook al heeft Neder land in de Ver; Naties voor het her vatten van de diplomatieke betrekkin gen met Spanje gestemd. Het uitwisse len van- ambassadeurs en gezanten houdt geen beoordeling van de binnenlandse politiek van een land in. Dit heeft nister Stikker geantwoord op schrifte lijke vragen van het Eerste Kamerlid Oosterhuis (Arb.). School in Tiel ingewaaid Een in dq -oorlog zwaar: beschadigde school bij dg :St Maartenskerk te Tiel tijdens een hevige rukwind telijk-.ingestort.- Men Was van-plan het gebouw op te laten knappen enige vereniginge in gebruik te geven. Nog niet-lang geleden werd er nog les gegeven. De Koreaanse verwikkelingen Vliegende reuzenforten slaags met straaljagers van Russisch type DE VER. STATEN dringen er op aan, dat morgen de Veiligheidsraad on verwijld bijeenkomt, ter behandeling van de belangrijke kwestie der Chinese intérventie in de Koreaanse oorlog. Het is onnodig te wachten op de aankomst van de communistische afgevaardigden van Peking. Aange zien Peking weigert over Korea te spreken, zonder ook Formosa op het tapijt te brengen, moeten er ten spoedigste maatregelen worden genomen. Treft de Sowjet-Unie de Veiligheidsraad met haar veto, dan zal de Assem blée de zaak in behandeling nemen. Jaloe gelegen zijn. Volgens Reuter staan drie Chinese communistische legers, elk Dit wat de politiek-juridische kant an het Koreaanse conflict betreft Op het strijdtoneel blijven vliegtuigen der verbonden leger, reuzenforten enduik bommenwerpers, de belangrijkste strate gische punten over de Jaloe- aanvallen Berichten wijzen erop, dat er nog slechts vijf kleine bruggen over de Jaloe intact rover zware uitrustingsstukken kunnen worden vervoerd. Als echter December de Jaloe dicht vriest, wordt transport-mogelijkheid veel gun stiger. Twee Amerikaanse ..vliegende reuzen- forten" maakten vanmorgen 'n buiklan ding op een Koreaans vliegveld, na een luchtgevecht boven de Mandsjoerijse grens met straalvliegtuigen van Russisch type. Marineyliegtuigen der Ver. Naties hebban in de afgelopen 24 uur boven Korea tenminste i6 straaljagers van Rus sisch type ontmoet. Toen de Amerikaanse straalvliegtuigen .de achtervolging in zetten. ontkwamen de Russen over de Mandsjoerijse grens. De V.N.-legers zijn inmiddels in N.W. Korea weer enige 'kilometers gevórderd- De Rode troepen leggen nieuwe sterke defensielinies aan. die dichter bij de Canadese Skymaster in Fr. Alpen neergestort Aan boord bevonden zich 58 personen De Franse Alpen schijnen, een nood lottige Invloed op vliegtuigen uit te óefenen. Thans is in de Obiou-berg- keten en Canadese Skymaster, die van Rome onderweg was naar Parijs, met 51 pelgrims en een zeven koppen tellende bemanning neergestort Het toestel ligt op gróte hoogte ln een van de meest onherbergzame gedeelten van de Alpen. Onmiddellijk zijn reddingsploegen uit het dorpje Corps de bergen ingetrokken om het vliegtuig te zoeken. Tien ambu lances staan gereed, terwijl de ene red dingscolonne na de andere het dorp verlaat Oude mart in Roermond beroofd Op de 63-jarige E. van M. uit Roermond een nachtelijke overval met beroving gepleegd. Hij werd door voorbijgangers bewusteloos aangetroffen bij de spoorweg overgang aan de Emmalaan. Hij was mis handeld en had ernstige wonden in het gezicht De 24-jarige A. V. bleek de dader te zijn. Hij is aangehouden. DAT de export van uien de laatste 14 dagen is lamgelegd door het stopzet ten van de invoer in Duitsland, het schuiven van de invoerdatum in Enge land en belemmeringen in Frankrijk België. DAT de Stichting Havenbelangen Rot. terdam aan het marinekamp te Hilver sum een radio en een schilderij heeft geschonken uit dank voor de diensten tijdens Rotterdam Ahoy'. DAT bij het directoraat-generaal ver keer tot hoofdcommies-A is bevorderd de hoofdcommies in vaste dienst C. J Bunnik en tot hoofdcommies de com miezen in vaste dienst P. H. Gerritzen en J. Kluit. DAT voor burgemeester A. E, Han- nema van Harlingen (Fr.), die gisteren per K.L.M. naar Amerika vertrok, spe. daal een burgervliegtuig zal landen op het. militairg; vliegveld' van harlingen (Texas), welke stad 50.jaar-bestaat. i DAT op 1 Dec. in Utrecht een congres wordt gehouden van de Ned; Ver. Maatschappelijk Werk, met als spreker o.m. burg. Noteboom van Voorburg. DAT tijdens het beperkte vervoer op het veer Vlissingen-Breskens (aar gend Donderdag a.s.) voorzover nodig op het veer Kruiningen-Perkpolder-twee Moèrdijkponten varen. DAT Vught een crediet van f2500 heeft verleend vo.or een portret- van de Koningin, te-schilderen door de Vughtse kunstenaar Arnoud van Paashuis. DAT op de onbewaakte overweg aan de Zuidendijk op het eiland van Dordt. waar kort geleden een tragisch ongeluk gebeurde, op 1 December een flikkerlicht installatie in werking, wordt gesteld. DAT in de bossen van Groesbeek bij Njjmegen gisteren twee wilde zwijnen werden neergelegd. DAT de Ned. Radio .Unie-besloot, alle orkestenen koren ongewijzigd te .hand haven tot de invoering van -het nieuwe omroepbesteL- DAT de 29-j. onderwijzeres C. C. H. uit Barneveld, die zich uitgaf voor secreta resse van de V.N., doch de huur van een auto niét betaalde, in R'dam tot 3 mnd. is veroordeeld. DAT de. loodsdiensten in Hoek van Holland, Vlissingen en IJmulden gisteren vanwege de storm werden gestaakt. DAT de nieuwe korte film van Berl Haanstra Spiegel van Holland binnen kort zal gaan draaien. DAT de Centrale van verenigingen van rijkspersoneel (12000 leden) de Koningin telegrafisch hebben beloofd, met alle krachten mee te zullen werken aan de opbouw van het maatschappelijk leven DAT het aardbeienoogstfonds voor de oogst 1949, die geheel geplaatst kon worden, een cent per kilo aan de vei lingen terugbetaalt. DAT de cyclamens-expositie en de tentoonstelling van de maandelijkse keu ring, van andere bloemen en planten Donderdag en Vrijdag in Aalsmeer voor iedereea- toegankelijk is, y schatting, van drie divisies, tegen over het eerste. V-N-legercprps. in NooÈd-Korea/ De militaire.operaties .der grondstrijdkrachten zijn echter momen teel nog 'van -geringe omyaqg. - Peking laat opnieuw alarmsignalen horen schending der Mandsjoerijse grens door Amerikaanse vliegtuigen. Dit zou maal,, door in'totaal 218 vliegtuigen .heb ben plaats gevonden. Vader dodelijk gewond bij redding van kind Een 56-jarige inwoner van Wijlre is gisteren" overleden', nadat hij bijv een brand in zijn boerderij ernstig was ge wond. Toen de woning reeds in lichter laaie stond, wist de man zijn driejarig zoontje, dat op een bovenkamer sliep.in veiligheid te brengen. Ook het kind liep ernstige brandwonden op. Het slacht offer laat een vrouw en elf kinderen achter. De boerderij ging geheel in vlammen op. Meisjes in badkamer door waterdamp bedwelmd Twee meisjes van tien jaar zijn in Koog aan de Zaan bijna gestikt in een badkamer. Zij werden in de kleine ruimte onwel -door de waterdamp, heb ben nog geprobeerd de door haar afge sloten deur te bereiken, maar vielen be wusteloos op de vloer. Toen de ouders van een' van de meisjes ongerust werden over het lange uitblijven van het twee tal, brak de vader de deur open. Er moest ee narts met twee assistenten en een zuurstofapparaat aan te pas komen, om de kinderen weer bij te brengen. Lachend bij de tandarts Een tandarts uit Frankfortdr W. Thoene, heeft een verdovingsmiddel uitgevonden, waardoor het verblijf bij de tandarts een pretje wordt. Dit narcose-middel, W. T. Polymor- pha genaamd, wordt met 6070 drup pels op een neusmasker gegoten. Als de patiënt gaat inhaleren, komt hij of zij in een prettige stemming, die enige uren duurt. W. T. Polymor- pha laat niet, zoals andere pijnver- dovende middelen, een gevoel van onpasselijkheid achter Engeland zal deze winter aanzien lijk minder 'kolen uitvoeren dan vorig jaar. blijven. Weer een planter vermoord Aneta seint uit Djakarta, dat de oudste administrateur van de Pamanoekan en Tjiasemlanden, de 58-jarige heer W. A. Graham Adriani, een Nederlander, ln zijn woning op de rubberonderneming Man- jingsal in de omgeving van Soebang door rubberdieven met vier schoten van het leven is beroofd. Dit 'is de tweede moord in 14 dagen op een-Nederlandse planter op deze onderneming. Journalisten naar Ambon Uit Djakarta wordt gemeld, dat een groep van tien journalisten, op uitnodi ging van de Indonesische minister van Oorlog, een bezoek gaat brengen aan de pas „bevrijde" delen van Ambon. Actie tegen Nederlander te Manilla Mr Hazelhoff Roelfzema, Nederlands journalist en bekend figuur uit de illega liteit, heeft volgens AP. tijdens een op onthoud te Manilla ontkend, dat hij onderweg zou zijn naar Ambon voor een poging om dr Soumokil, hoofd van de republiek der Zuid-Molukken, met een vliegtuig in veiligheid te brengen. Tamboe, Indonesisch vertegenwoordiger, had nl. de heer Hazelhoff Roelfzema daarvan beschuldigd. Zijn plan was slechts, een bezoek aan Ambon te bren gen, zeide hij, om een verhaal te schrijven over de republiek der Zuid-Molukken. Hij woont nu reeds vijf jaren te New York en heeft een verzoek om het Ameri kaanse staatsburgerschap ingediend. De Indonesische ambassadeur Maramis, ondertekenaar van het Fox-contract, heeft de aandacht der Philippijnse regering op hem gevestigd, maar geen verzoek ora maatregelen gedaan. s Atlantische schroefjes losser gedraaid Senator Robert Taft, de Republi- kéin, die bij de jongste verkiezingen een groot succes behaalde, heeft op een persconferentie te Washington verklaard: Ik ben vóór het verlenen van militaire hulp aan Europa. Het gehele vraagstuk moet echter zorg vuldiger worden bestudeerd dan tot dusver. Ik ben er niet tegen, dat er nieuwe Amerikaanse divisies naar Europa worden gezonden, mits eenmaal is vastgesteld, hoeveel van onze troepen er noodzakelijk in Euro pa moeten zijn en welke uitwerking hun aanwezigheid- in de practijk zal hebben. Is het Tafts bedoeling, dat het nieuwe Amerikaanse Congres hierover de eindbeslissing dient te nemen? Is het Tafts bedoeling de Atlantische schroefjes wat losser te draaien? In antwoord op een desbe treffende vraag zeide hij aldus Reu ter het er waarschijnlijk naet mee eens te kunnen zijn, de economische hulp volgens het Marshall-plan na 1952 voort te zetten. Hatta i r Sumatra Moh. Hatta gaat aan het eind van deze week naar Sumatra om zich van de po litieke ontwikkeling op Atjeh op de hoogte te stellen. Ten aanzien van de toe komstige status van Atjeh bestaan name lijk twee volkomen tegenstrijdige opvat tingen. Een groep wenst opneming van dit gebied in de provincie Noord-Suma- tra en een andere groep is geporteerd voor een afzonderlijke provincie. Plesman te Djakarta De president-directeur van de K.L.M., dr A. Plesman, is volgens Aneta gisteren te Djakarta aangekomen met een KLM- toestel uit Australië, dat landverhuizer» derwaarts had gebracht. Bertha verwelkomde haar moeder niet Mevrouw Hertogh, Bertha's moeder, is te Singapore aangekomen. Zij had niet verwacht. Bertha op het vliegveld te tref fen en deze was er ook niet. Mr A. K. Pringgodigdo vertrekt 15 dezer naar Nederland als deelnemer aan de Unieconferentie. Met hem reist de heer Latumeten, van het Indonesische mi nisterie van voorlichting. Tevens vertrek ken mr Soehardjo en mr Wirjono Prod- jodigoro om besprekingen te voeren over de procedure van het Uniehof. Amerika vermindert het verbruik van aluminium voor niet-militaire doel einden met 35 pCt. Tijdelijk minder wind Tot morgenavond verwacht De Bilt: Aanvankelijk krachtige en vooral tijdens buien nu en dan harde wind tussen West en Noord-West, in de loop van de nacht geleidelijk af- v. \rr nemen(j Morgenachtend flinke opkla ringen, maar later op de dag toenemende bewolking en tegen de avond opnieuw kans op regen met aan wakkerende en naar Zuid-West krim pende wind. Weinig verandering in temperatuur. (Opgemaakt te 10 uur). ZON EN MAAN Woensdag: zon 7.59—16.50; Maan 13.51 -22.21 uur 16 Nov. EK.

Nieuwe Leidsche Courant | 1950 | | pagina 1