1 WILLEM III, INSTITUUT E.N.SAI.D. wtugltixffln Wo kée«-prii$! DAMES en MEISJES BON J^ERLING- VERPLEEGSTERS LEERLING VERPLEEGSTERS Leerling-Verpleegslers Leerling-Verpleegsters 8 ZONDAGSBLAD 11 NOVEMBER 1950 Horfddir.: Firma HF.NDRIKSE-KNAPEN Bond var. Directrices. Leraren en Leraressen bij het E.N.L.A.I.D. Kunstngverheids- en Modevak- onderwijs Tolsteegsingel 54 Utrecht bezoekt één van de meer dan duizend E.N.S.A.I.D. Modevakscholen, waar U zonder rekenen of te kenen het knippen kunt leren voor eigen gebruik. Tevens vakopleiding voor costumlère, coupeuse, lerares en kunstnijverheid. Vraagt ons 't adres van de dichtst bij U zijnde Modevakschool. Dames, die niet in de gelegenheid zijn deze cur sussen te bezoeken en vlug en handig THUÏS willen knippen, naaien en stofversieren, stuurt dan onderstaande BON met 36 ot. aan postzegels er in en U ontvargt een mooi boek met ruim 100 maten en modellen on een gratis apparaat om U te laten zien hoe gemakkelijk onze E.N S A I.D.-methode is Om opgeleid te worden voor het Fijksdiploma Ziekenver pleging B. Aanvangsalaris 600.per jaar. Dit salaris kan na het behalen van het diploma stijgen tot 2142. Alles met volledige huisvesting, geneeskundige behande ling en dienstkleding. Drie weken vacantie. Diploma's geen vereiste. Zij, die de leeftijd van 18 jaar hebben be reikt of binnenkort hopen te bereiken, kunnen solliciteren of nadere inlichtingen vragen bij de GENEESHEER- DIRECTEUR. deelnemen. De cursus sluit aan op de opleiding in Alge mene Ziekenhuizen. MULO-diploma geen vereiste. Meisjes die een echt vrouwelijk beroep zoeken, gelieven te schrij ven aan de Adj. Directrice. Deze verstrekt op verzoek •He gewenste inlichtingen betreffende de opleiding, •chaffing van Verpleegsterskleding, salaris en vacantie- regcling. PLAATS £EN KOERIER 'T 15 DÈ MANIER. Wie een goed boek leest, treedt een andere wereld binnen. Een wereld, die ons dan weer stil maakt, dan weer blij, dan weer gelukkig.... Vier maal 's jaars opent zü haar poorten voor de deelgenoten in de Splegel-Serle... de talloze liefhebbers van goede lectuur, die ondanks alle hogere paplerprijzen en ondanks alle hogere druk- en bindkosten voor hun goede boeken nog altyd niet meer betalen dan de helft van de normale prijs, dat wil zeggen, slechts BoekhandelprUs f 4.90. Vc Serie slechts t 2.45. Vul de bon meteen In en tt naar de boekhandelaar of de Splegel-Serie. Wag« Doorhalen indien NIET gewenat SPIEOCL-SERIE - WAOENINOEI Op de STICHTING 'sHEEREN LOO-LOZENOORD te ERMELO, op de bosrijke Veluwe, kunnen voor de ver zorging van achterlijke kinderen en ouderen geplaatst worden van 17 jaar en ouder. Mulo-diploma wordt niet vereist. Gunstige salarisregcling. Dienst kleding wordt ten dele gratis verstrekt. Bij aanschaf van de gehele uitzet kan desgewenst medewerking worden verleend. Sollicitaties aan de Geneesheer-Directeur. RADIO v. d. BIJL Assistente in de Huishouding. In staat met personen om te gaan cn leiding te geven. Voor allen achturige werkdag. Sollicitaties uitsluitend schriftelijk aan de Adj. Directrice. Zachtjes schuiven de zware zeemans laarzen van Jubel (want die was het), in de richting van het tafeltje. Daar heeft h|j het flesje bereikt en wil dit oppak ken. Jammer genoeg doet h|j dit niet voorzichtig genoeg, want als h|j 't kruik- Je oppakt, stoot hy 't even tegen een van de glaasjes. De Sjeik hoort 't en k|Jkt verrast in de richting van het ta feltje. Dan ziet h|j tot zlln niet kleine verbazing het kruikje omhoog gaan en in de richting van het gordijn zweven. Met een snelle beweging haalt de Sjeik een grote revolver voor de dag en vuurt op het snel verdwijnende kruikje. Raak! De scherven vliegen in het rond! (Wordt vervolgd) Bijlage van de „Nieuwe Leidsche Courant" van Zaterdag 11 November 1950 de bevrijder van onó vaderland Een Willem is 't opnieuw, een Willem van Oranje, Voor wie de dwinglandij, gelijk het oproer, beeft. Die Frankrijk sidd'ren doet, gelijk zijn vad'ren Spanje, En 't waggelend Euroop' zijn evenwicht hergeeft. Mr. 1. da Costa. HET was de 14e November 1650 vreug de en rouw in het paleis der Oranjes te 's-Gravenhage. Nog stond het lijk van Stadhouder Willem II boven de aarde, toen zijn gemalin Maria het leven schonk aan een zoontje, dat naar zijn vader, Wil lem genoemd werd. Met zorg hadden de aanhangers van het Oranjehuis de toekomst tegemoet ge zien. daar de mannelijke linie van Wil lem I dreigde uil te^ sterven. Maar nu was loot was ontsproten aan de oude stam. De Staatsgezinden waren minder in hun schilc. Zij wilden de „ware vrijheid", een bewind zonder stadhouder. Maar voorlo pig behoefden zij zich niet ongerust te ma ken. De jonggeborene was niet te vrezen en bij de voortdurende twisten tussen de de machtigste leger gedwongen heeft ons va- dcrland te ontruimen. Daarvoor alleen reeds, dat hij in 1672 de vijand heeft weerstaan, heeft hij de dank van de Nederlanders verdiend, mo gen wij hem rekenen onder de gTootsten der Oranjes. 't Land reddeloos Maar laten we de droeve en foch roem rijke episode uit onze geschiedenis, waar in Willem III zo'n gewichtige rol gespeeld heeft, in 't kort schetsen. Een droeve episode want in 1672 was ons land. dank zij de baatzucht en de ver deeldheid onder de regenten, in een toe stand van volslagen machteloosheid, ter wijl de vijandon van alle kanten ons be laagden. Frankrijk. Engeland. Munster en Keulen hadden de Republiek de oorlog verklaard. Een leger van enige betekenis bezaten wij niet. de werkelijkheid dekte bij lange na niet het aantal manschap pen op papier. De vestingen vertoonden oen grenzeloze verwaarlozing, de bewape ning was allerbedroevendst, de kanonnen konden niet gebruikt worden. Do grachten waren droog, de wallen gebruikt als tuin tjes voor de officieren. Roods rukte Lodowijk XIV op met een goed gcoefond leger van 100.000 man. Menselijkerwijs gesproken was Nederland niet te rodden. daarover waren vriend en vijand het eens. Wij konden er weinig tegenover stellen. Noodgedwongen haddon de regenten •Willem, die nog maar 21 jaar was. be noemd tot kapitein-generaal voor óén veldtocht. Eerst in de loop van het jaar werd hij stadhouder. Mot wat samenge raapte boepen was hij naar de Ijssellinie getrokken, om die verdedigen. Tegen 1650 - 1672 - 1950 alle verwachting in richtte Lodewijk zich naar de Rijn. waar een landverrader, de boer jan Pieterszoon, aan de vijand twee doorwaadbare plaatsen aanwees. Zonder veel moeite trok het Franse leger Gelder land binnen. De toestand van de Prins was hachelijk. Wanneer hij niet afgesneden wilde wor den, moest hij terugtrekken op Utrecht. Maar daar wilde de regering hem niet binnenlaten. Zij vreesde een beleg en Wil lem was genoodzaakt verder te gaan ach ter de Hollandse Waterlinie en de vesting Holland te verdedigen. De sluizen waren opengezet maar het water kwam niet hoog genoeg, zodat er verscheiden zwakke plekken in de water linie waren, die Willem echter zo goed en zo kwaad als het ging bezette. Terwijl de Zonnekoning te Zeist zijn hoofdkwartier had opgeslagen en Utrecht had bezet, zodat Holland onder een voort durende bedreiging lag. moest Willem oen leger vormen uit onwillige boeren en bur gers. Want de Hollanders hadden zelf nooit gevochten, zij hadden hun huurle gers betaald. En nu moesten ze zelf ge oefend wordenl Dit stuitte nogal op ver zet. maar toen Willem enkele dienstwei geraars had laten ophangen, werd men wat gewilliger. Op deze wijze kreeg hij wel een klein, maar een goed georganiseerd leger en werd de Hollandse Waterlinie verdedig baar. Hij voelde zich zelfs sterk genoeg om van het defensief naar het offensief over te gaan. Onverwachts, zonder dat zelfs de Staten-Generaal er van wisten, trok hij naar Charleroi, de voorraad schuur van het Franse leger. Jammer dat de vorst hem noodzaakte terug te keren. Luxembourg, de Franse bevelhebber. spra- een beweging ten ke. En toch zong het gewone volk. dal heel veel Oranjeklanten telde: „Al is or ons prinsje nog zo klein, alevel zal hij stadhouder zijn". Doch met deze oonvou- digen hielden de regenten geen rekening ougels vast-in handen had, gewende al heel gauw aan een regering zon- stadhouder. de Witt en de zijnen vergisten zich inden, dat de J< echter, wanneer zij Oranjeliefde dood was. Zij bloeide in het verborgen en telkens als oorlogsgevaar dreigde, werd het roerig aan de Ijkant te Amsterdam, was er onrutt in de Jordaan. Dan klonken er dreigende kreten en wer den er vuisten gebald in de richting van de regentenkamer in het stadhuis. Kind van Staat Zo groeide Willem op temidden van strijd en spanning. Omringd door zijn te genstanders. wist hij zijn gedachten mees terlijk te verbergen, zodat zij hem als een meegaande jongeman beschouwden. Toch had hij zijn doel steeds voo« ogen: Hij wilde de plaats innemen van zijn voor vaderen. Zou daar ooit kans op zijn? Voor het oog niet. En toch do man. die de stoot daartoe sou geven, zij het ongewild, stond reeds klaar. Hot was Lodewijk XIV, de koning van Frankrijk, die bezeton was door het beste leger van ons worelddeol had gevormd, aangevoerd door de bekwaam ste veldheren van zijn tijd. Lodewijk XIV maakte plannen om ons land te isoleren, aan te vallen en te ver nietigen en het is Willem III geweest, die dat heeft belet, die ons land heeft be vrijd van de Franse tyrannie, die het maakte juist van de vorst gebruik en deed een aanval op de Waterlinie. Hij drong door tot Zwammerdam, maar toen viel de dooi in en moest hij de terugtocht aan vaarden. Uit woede over de mislukking van zijn plan liet hij Zwammerdam on Bodegraven plunderen en uitmoorden. het land wai ar lij k i de De Stadhouder-Koning jViiJem lil al* vijanden gebruik to kunne kingham in het hoofdkwartier van de Prins. Hij wees hem op de moeilijke posi tie van do Republiek en stelde Willem persoonlijk voordelige voorwaardon. Maar deze gaf hom oen antwoord oen Oranje vorst waardig: „Ik kon een zeker middel om de ondergang van mijn land niet te aanschouwen: te sterven bij de verdedi ging van de laatste gracht" Het Oosten van het land had het intus sen zwaar te verantwoorden. Daar lag de bezettende macht en de intendant Robert verstond de kunst om steden en dorpen op een geraffineerde wijze te plunderen. Steeds eiste hij geld en nog eens geld. Klagen bij de Franse officieren hielp niet. De bevolking was op genade en on genade aan de vijanden overgeleverd. Actief was het Franse leger anders niet. Hun bondgenoten. Munster en Keulen de- Rabenhaupt wist die af te slaan. Zelhl nam doze Coevorden bij verrassing. Zo eindigde hot jaar 1672 beter, dan iemand had mo Diplomaat en veldheer gunstig. Hoewol Willem nog jong was. toonde hij eon diplomatiok talent, dat voor de staatsmanswijsheid van zijn over grootvader. Willem I. niet onder deed. Hij wist verschillende landon te bewegen do wapenen tegen Frankrijk op te nomen. Do Prins besloot van dit gunstige resul taat dadelijk gebruik to makon. Eon aan val op Naarden werd met groto doortas tendheid volbracht. De bestorming der wallen had met zulk een élan plaats, dat de Franse bovelhobber na drie uur strij- dens genoodzaakt was te capituleren. Dit was evenwel slechts voorspel van wat komen ging. Weer had de Prins een soortgelijk plan gevormd als in het laatst van 1672 tegen CharleroL Nu was Bonn het doel van zijn tocht Vanuit deze stad had de ravitaille- ring van het Franse leger plaats. Een canval van drie zijden tegelijk noodsaak- Dit was een succes van grote betokenis. daar het Franso leger nu genoodzaakt was ons land te verlaten. Dit ging echter ge paard met jammer en ellonde voor de bevolking. De terugtrekkende troepen plunderden, roofden en moordden naar hartolust Zij werden nog aangomoodigd vanuit Frankrijk, waar minister Louvois aan Robert schroof: „Ik bid u, houd niet op boosaardig te zijn on doze taken met de uiterst# voorkracht te drijven". Eindelijk trokken de Fransen weg. Oranje had overwonnen, het land was gered. Noderland was weer vrij van het Franse juk. Dr. D. LANGED1J*

Nieuwe Leidsche Courant | 1950 | | pagina 9