De jagers zorgen, dat niet alle ..töpkes van de boerekool worden gevrète" Maar wat is eigenlijk het verschil tussen een haas en een konijn? Het visioen van dr J. Eijkman in 1945 wonderlijk werkelijkheid geworden Wandeling door het eerste lustrum geeit gevoel van vreugde Bij de Raad van Arbeid kan men „slapende" geld verdienen Met Waterman en Empire Brent huiswaarts NIEUWE LEIDSCHE COURANT 3 ZATERDAG H NOVEMBER 1950 Hoe een haas het haasje wordt HET HAZENPAD KIEZEN is lang niet altijd aan te bevelen, vooral niet voor een haas zelf. Dat hebben we kunnen ervaren, toen we de gast waren van jager Biemond van De Kaag. „Als ze rustig blijven liggen in hun leger, zie je ze zowat niet", vertelde hij. In heel veel gevallen rent de verschrikte vierbeender hard weg en merkt dan meestal weldra, dat hagel sneller is dan zijn springpoten. Dan is de haas zijn metamor phose begonnen van schadelijk knaagdier tot smakelijk mensenvoedsel. Maar weest er van verzekerd, dat het veel gemakkelijker is, even naar de poelier om de hoek te lopen en een boutje te kopen, dan in de polder een pot-pretendent te verschalken- De jacht op hazen is van October tot eind December geopend en om in dit gure jaargetijde het Hollandse land Ie trekken, is niet altijd een pretje. Be- halve het, jachtgeweer zijn een paar rub berlaarzen en een regencape voor de ja ger onmisbaar. Zijn pad voert n.l. veelal door het vollenveld het omgeploegde land dat als het geregend heeft een glibberige, koud-optrekkende massa is. Ons jachtterrein lag deze keer in het hartje van de Haarlemmermeer en als de regen uit de hemel stroomt, gaat men beslist even anders denken over de on volprezen Nederlandse polder, waar mo lentjes draaien en koetjes grazen. Om nu een haasje te schieten, begint men bij het begin van de akker. En dan maar vooruit lopen, stappen, glijden en glibberen. De jagersman noemt deze tac tiek „voor de voet jagen". Men kan ook een aantal mannen door het veld laten lopen en zelf aan het eind van de akker achter een struik gaan wachten, tot de verschrikte hazen komen aanrennen. Deze methode is niet zo sportief, want de jager zelf beleeft, niet de sensatie van „wie is nu het vlugst de haas of ik?" We moeten hier direct aan toevoegen, dat geen enkele haas de heer Biemond te vlug af was. We zagen die middag zes hazen binnen schootsbereik en zes wer den er aan de achterpootjes de auto in gedragen. Wel spoitiel? Is het eigenlijk wel sportief om een haas te schieten? Als men deze vraag stelt, moet men niet uit het oog verlie zen, dat het noodzakelijk is, de hazen stand op gezette tijden te corrigeren. Een haas is een alleraardigst diertje, maar hij peuzelt zonder schromen aan de te velde staande gewassen. Zijn er dus te veel van deze langoren, dan betekent dit een flinke schadepost voor de boer. Als we halverwegen de akker zijn we moeten in het geheel 40 ha „afgrazen" wordt de moeizame wandeling be loond. Over de grauw-bruine grond schiet een haas weg, gewekt uit zijn slaap. „Ja!", gilt iemand van het jagers gezelschap. In een oogwenk legt jager Biemond aan, hij richt en de haas slaat een paar keer over de kop. Of, zoals de jager het zegt: „het haas rolt over de bol". De hond, die naar de naam Boef luistert, was al onderweg en doet zijn jachthonden-plicht. De'buif^legt hij aan de voeten van zijn baas neer. ,,'t Is een jonge," zegt jager Biemond nuchter. „Och, wat zielig!", klinkt het meewarig uit de mond van de enige vrouw in ons gezelschap. „Wat is nou het verschil tus sen een haas en een konijn?", wil ze we ten. De heer Biemond doceert, dat een haas groter is, langere oren heeft en har der loopt. Even later aanschouwen we de „wo ning" van de haas een plekje tussen de kleikluiten. Het hol van de konijnen lijkt ons veel geriefelijker. In hun leger liggen de rakkers over dag te slapen, om 's nachts hun stroop tochten over de velden te beginnen. De slaap, die een haas er op na houdt, be hoeft echter lang niet altijd een hazen- slaap te zijn, want het kan soms voor komen, dat de jager zo wat op het dier trapt. „Een paar dagen geleden heb ik er nog een levend gevangen", vertelt de heer Biemond en we kennen hem lang genoeg om te weten.dat dit geen jagers latijn is. Korte tijd later duikelt weer een haasje kopje-over. Het blijkt het evenbeeld van het vorige slachtoffer en de zoon van de boer herkent de belagers van zijn koren veld al direct. „Die zijn van hetzelfde broed. Van de zomer heb lk ze ook al gezien." Na de klei-woestijn nemen we een ak kertje met „opslag" van gerst, dat wil zeggen: de gerst is gemaaid, de verloren zaadjes zijn al weer ontkiemd en kleine sprietjes steken tussen de omgeploegde kluiten uit. Ook dit land levert een paar hazen op. Paliijzen Een jager moet een paar stevige benen hebben: het lopen door de velden ver eist meer kracht dan een straatje-om. Zijn ogen mag hij ook niet in zijn zak hebben, anders zou hij niet zoals de heer Biemond op een landweg met karresporen twee maal vier puntjes in de grond zien en kunnen zeggen: „Hier heeft er ook een gelopen." Ook de hond j jij Is een ware spoorzoeker, want op een ge-1 wj geven moment zei de jager: „Er zijn patrijzen in de buurt." „Hoe ziet u dat?". We liepen nl. door een veld met suikerbieten, waarvan het bladgroen tot over de knieën reikte, zo dat alles wat op de grond was onzicht baar bleef, „Boef loopt zo gedrukt met de kop over de grond." En inderdaad! We waren misschien een 20-tal meters verder gestrompeld, of een koppel patrijzen vloog op. Twee schoten knalden en twee vogels keerden voor het laatst terug op de aarde. Minder succes hadden we, toen we de boomgaard afdreven, wat wil zeggen: baan voor baan aflopen op zoek naar hazen. Heel'in de verte sprong nog wel en dat was nu juist het beestje, de jagers verwacht hadden, dat- Ie in de boomgaard zou zitten. Die moes- n we voor een volgende maal bewaren. Toen we huiswaarts gingen, sieperde het water in de schoenen, konden we een broek afschrijven en bungelde een fdoor de heer Biemond geschoten) haas aan In de bus naar huis zeiden we tegen e enige vrouw van ons gezelschap: „Meestal geef ik ze weg, maar omdat bij bent, willen we even laten zien :-e kunnen!" KOSTE(R)LUKE VANGST De koster van de R.K. kerk te Etten hield een man in de gaten, van wie hij vermoedde, dat hij het op de offerblokken in de kerk had gemunt. Toen een van de geldkisten inderdaad bleek te zijn gekraakt spurtte de koster de boosdoener achterna. Hij reed hem met zijn motor niet al te hardhandig van de sokken sleepte hem naar het midden van de weg en hield een bestelwagentje aan. Daar mee bracht hij de man naar het poli tiebureau, De dorpelwachter bleek een goede vangst te hebben gedaan, want zijn arrestant, een Rotterdammer, had nog meer diefstallen op zijn geweten. Nieuw stadhuis in Amsterdam toch op Frederiksplein Na een debat van twee dagen heeft de Amsterdamse gemeenteraad gisteravond een besluit van 1935 gehandhaafd, om voor de bouw van een nieuw stadhuis het Frederiksplein te bestemmen. Deze beslissing heeft eigenlijk geen van de raadsleden gewild. Er waren zes andere voorstellen ingediend. Deze werden ech ter zonder uitzondering verworpen, even als het voorstel van B. en W„ om voor de bouw aan te wijzen het kwartier rond het Waterlooplein, in de oude Joden buurt. Een minderheid in het college wilde het stadhuis bouwen in een van de nieuwe wijken, maar dit plan vond bij de raad ook geen genade. Alle frac- Nieuwe voorzitter Bond van Schoenwinkeliers Tijdens de dezer dagen gehouden ver gadering van de Ned. Chr. Bond van Schoenwinkeliers te Utrecht heeft de heer Strating als voorzitter afscheid ge nomen In zijn plaats werd gekozen de heer Vos uit Amsterdam. i zijn metgezel trekken spiedend voort over de uitge- Ieder ogenblik kan er een haas opspringen (Foto N. van der Horst) Staat en officier van Justitie gedagvaard Door voorzitter van Bond van Mobilisatie-invaliden De heer P. de Boer te Drachten, voor zitter van de Bond van Mobilisatie-inva liden en van hun Nabestaanden, en direc teur van de Stichting De Ned. Soldaat, heeft de staat der Nederlanden en de officier van Justitie te Leeuwarden, mr dr F. Hollander, gedagvaard om op 16 November voor de rechtbank te Leeu- -arden te verschijnen. De dagvaarding is gegrond op het feit, at mr Hollander, nadat hij de heer De Boer wegens verduistering had laten arresteren, op een persconferentie vroeg tijdig gegevens heeft verstrekt. Hij zou gepoogd hebben de heer De Boer. de Bond en de Stichting in een kwaad dag licht te stellen. Mr Hollander zou echter hebben geweten, dat de gegevens onjuist n. Zoals men weet, werd de heer De Boer later vrijgesproken. Hij vraagt nu verklaring van onrechtmatigheid en schadevergoeding voor zich, de Bond en de Stichting Generaal Kruis Eind 1951 zes brigades paraat Tegen het einde van het komende jaar hoopt Nederland zes volledig geoefende brigades te hebben. Dit verklaarde gene raal Kruis gisteren, toen hij de militaire installaties te Kingston (Canada) en de militaire academie aldaar bezocht. Hij in gezelschap van de Canadese staf chef, generaal Foulkes, en de Nederland- militaire attaché, luit.-kol. G. C. Rein- derhoff. Jkvr. C. H. de Jonge gaat heen als museumdirectrice Jonkvrouwe dr C. H. de Jonge zal op 1 April a.s. wegens het bereiken va pensioengerechtigde leeftijd haar functie als directrice van het Centraal Museum te Utrecht neerleggen. Zij heeft de lei ding van dit museum in handen gehad vanaf 1 Jan. 1941. Zeepost voor Oost en West Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden, die uiterlijk ter post moet zijn bezorgd op de data, hierbij meld: Indonesië: 16 Nov. „Weltevreden"; Nieuw-Guinea: 27 Nov. „Blitar"; Antil len: 17 Nov. „Oranjestad": Suriname: Nov. „Helena". POST VOOR GROTE BEER. Correspondentie voor het troepenschip Grote Beer, op weg naar Nieuw-Guinea, moet uiterlijk Maandag op de bus zijn, ze is bestemd voor het uitreiken tussenhaven, en uiterlijk 24 November wanneer ze in de haven aankomst moet worden bezorgd. In het adres moet behalve de gebruikelijke ge gevens ook worden vermeld: Aan boord troepenschip Grote Beer. Een naam de vermoedelijke tussenhaven mag niet noemen. Feest in „Kerk en Wereld" Intern en naar buiten sterker dan bij het begin D (Van een onzer verslaggevers) E STICHTING „KERK EN WERELD" te Driebergen, het centrum van hef apostolaat van de Ned. Hervormde Kerk, bestaat vyf jaar. Op 19 en 20 Novem ber a.s. zal het eerste lustrumfeest worden gevierd. In grote dankbaarheid. En in het besef, dat het werk onverminderd moet doorgaan. In een onderhoud met ds F. J. Pop. ds G. P. Klyn en de heer E. M. van Diffelen werd het ons duidelijk, dat God dit nieuwe werk van de Kerk ryk heeft gezegend. „Kerk en Wereld" is oorlogskind, maar deze stichting voor de dienst van de Kerk aan de wereld is in 1950 in verschillend opzicht veel sterker dan zij in 1945 was. Wie het geheel van „Kerk en Wereld" overziet, wordt getroffen door de wijze, waarop de Kerk aan de roeping die tot haar komt gevolg geeft. Wie door haar jonge historie wandelt, gevoel van vreugde niet onderdrukken. Plannen maken In tijd van oorlog kon slechts tijdverdrijf betekenen. Plannen maken in oorlogstijd en ze na „het iur" ook realiseren is werk, dat beschouwing, respect en waardering verdient. Dè plannen voor de slichting „Kerk en kei. ouderling van de Gerei Kerk in Wereld" zijn in de bange worsteling van **?.r,st,eld Verband, en de heer E. M. 1940—1945 gemaakt- Aan het ontstaan Diffelen. secretaris van de afdeling per- dit merkwaardige bedrijf ral de soneelszaken van het Amsterdams labo- i van dr J. Eijkman verbonden blij- ratorium van de B P.M. en oud-secretaris Velen hebben het uit zijn mond ge hoord: de Kerk moet actief worden. Wat hebben wij aan een lichaam in devote rust, waarin vele stammen vreemde lingen voor elkaar hun eigen taal en gewoonten cultiveren? Zij moet een van echtheid tintelend centrum heb- waaruit mensen, getraind en ge vormd, maar anders dan de herders en leraars, de wereld in worden gestuurd met een opdracht: te vertellen wat de Bijbel in deze tijd van secularisatie en nihilisme te zeggen heeft, wat het Evan gelie van Jezus Christus voor de mens van vandaag betekent. Dr Eijkman had als directeur van de A.M.V.J. te Amsterdam zich langdurig en grondig verdiept in de problematiek van de moderne jeugd. Hij heeft gestreden met Gods Woord in de hand. Het Evan gelie heeft de wereld nodig. Hoe zullen de mensen weer naar dat Evangelie gaan luisteren? Misschien zijn er mensen geweest, die geglimlacht hebben, zoals er nu i sen zijn, die hun gevoelens omtrent „Kerk en Wereld" in een glimlach uitdrukken. Wat zou er van het nieuwe geluid dr Eijkman terecht komen? Dr Eijkman werd door de Duitsers vangen genomen en naar Buchenwald gebracht. Na enige tijd. toen zich een ziekte had geopenbaard, keerde hij naar huis terug. Op 22 Januari 1945 is hij in Christus ontslapen. Maar men hield zijn plannen vast. Zij hadden immers deze tot actie aansporende vraag als achtergrond: n tal van opzichten ontwrichte volk na de oorlog in goede banen te De grondleggers van „Kerk en We reld" hebben deze gedachte altijd in het oog gehouden: dat de Kerk in de geeste lijke, zedelijke en stoffelijke wederop bouw van Nederland moet worden inge schakeld. Het doel is niet maar steeds gewijzigd. De start kenmerkte zich door vastberadenheid, die de doorzetting, on danks alle zorgen, ten goede is gekomen. Apostolische opdracht Het lukte. Vijf mensen, die elkaar niet kenden en uit verschillende richting kwamen, kregen de opdracht een insti tuut op te bouwen: ds Pop. confessioneel, dr W. Banning, vrijzinnig, mr A. W. Kist. kort kerkelijk, dr F. Boerwin- het N.J.V. Zij begonnen hun werk met als basis: Jezus Christus. Ook hier zal Hij het te zeggen hebben. Hoe het anders ook hebben kunnen doen? Dr Banning formuleerde het zo: ,deze dienst is te zien als apostolische opdracht om het in Christus geschonken 'te brengen aan alle volken der Het kleine begin van „Kerk en Wereld" erd op 20 November 1945 wereldkundig gemaakt. Op die dag heeft prof. dr G. der Leeuw, minister van O., K. en lamens de Regering in de dorpskerk Driebergen verklaard, dat de Herv. Kerk door de oprichting van „Kerk en Wereld" heeft getoond te verstaan, dat brengen, m God over." Toen begon het. zaak; wij laten het Vier taken Ds Pop heeft ons een en ander mee gedeeld over de vier taken van „Kerk Wereld": 1. het herkersteningswerk Kerk en gemeenten leiden en stimu leren; 2. opleiding van werkers aan de academie van .Kerk en Wereld"; 3. het houden van conferenties; 4. het sociolo gisch instituut". Het spreekt vanzelf, dat de aandacht de activiteit van „Kerk en Wereld" zich ook naar binnen moet richten. Wil Kerk bewust dienend in de wereld staan en zich solidair verklaren met de noden en vragen van de wereld, dan moet voortdurend een overtuigend beroep op de gemeenten worden gedaan. Het vor mingswerk neemt dan ook een belang rijke plaats in. Ds Pop wees op de kadercursus. Een eenvoudige schriftelijke cursus voor meenteleden. En het stimuleren van vorming van levende, actieve kernen de gemeenten (kadercursuskringen gemeenteploegen). Hoe zou het werk „Kerk en Wereld" resultaat kunnen op leveren. als de apostolische visie in de gemeenten ontbreêkt? De Kerk is in zen Zendingskerk. Zij moet genezen haar in-zichzelf-gekeerd-zijn. haar gebrek aan bewogenheid en strijdvaardigheid kennis van de „wereld", waarin zij ge plaatst is. De Wika's De opleiding van kerkelijke mede arbeiders «een geheel nieuwe beroeps groep in de Kerk) is wel het meest spec taculaire deel van het werk. Zij is niel in de eerste plaats gericht op de Kerk. maar op de wereld. En wil jonge vrou wen en mannen een gedegen en veel zijdige vorming geven om zeker niet alleen in kerkelijke functies dienend temidden van de jeugd en tal van andere groepen van ons volk te arbeiden door in het sociale werk en anderszins positief bij te dragen tot het welzijn van Een aardige foto v de dienst aan het altaar, in de heilige ruimte der Kerk, en de dienst aan het volk bij elkaar horen. „De Regering acht an het allergrootste belang. Zij juicht :oe. dat de Kerk weer weet het ge- n van het volk te zijn." Ds Pop zei toen: „Of het werk de herkerstening zal volk en de boodschap van het Evangeli te brengen. In de afgelopen vjjf jaar hebben 140 leerlingen op „De Horst" gestudeerd. In totaal ontvingen er 99 een diplo ma. Niet allen behaalden de eind streep. Twaalf vielen af wegens onge schiktheid. De overigen zijn nog aan Waarschuwing voor onwetenden Rechten die nooit verloren gaan (Van onze sociale redacteur.) „Slapers" noemt men bij de Raden Arbeid personen, die vroeger een re kaart hadden, boven de loongrens kwamen, trouwden, of zelfstandig werden u niet meer weten, dat zij, aan misschien kortstondig bezit van rentekaart, vele rechten kunnen ont lenen. Er zijn heel wat van die „slapers" het kaartsysteem van de Raden Arbeid. Bij één zo'n Raad niet minder dan 70.000. Een ambtenaar van de Raad Arbeid, de heer A. W. Rengelink, vertelt hierover treffende staaltjes in een artikel „De Vakbeweging". Velen weten niet, voor vroegere bezitters van een ri kaart de regel geldt: eens verzekerd blijft verzekerd. Hoewel de Raden Arbeid in het algemeen wachten, tot verzekerde zelf voor zijn reohten op komt. heeft die ene Raad zelf eens een onderzoek ingesteld naar zijn .slapers". Wonderlijke gevallen kwamen daarbij >or de dag. Een paar voorbeelden: De heer F. H. te A. heeft van 1920 tot 26 een rentekaart gehad en in die jaren werden voor hem zegels geplakt tot een waarde van 166.35. In 1929 werd de heer H. „slaper" en in 1936 overleed hij. raren twee kinderen, waarvoor nim- wezenrente was aangevraagd. Deze werd nu uitgekeerd met terugwerkende kracht tot 1936 en de weduwe ontving teens een bedrag van ruim 1200. De heer M. v. d. M. te Schiedam al jarenlang „slaper", toen hij in 1944 overleed, evenals zijn vrouw, die vóór haar huwelijk een rentekaart had be zeten. Er was één kind. Wezenrente op grond van de kaart van de moeder bleek het voordeligst en er werd eer bedrag ineens van bijna ƒ1100 uitge keerd. Op deze kaart was slechts voor 35 geplakt. Als dit kind nog min derjarig is, krijgt de weduwe bovendien de studie. En een nieuwe groep staat klaar het werk aan te vatten. De Wika's zijn verspreid over het land. Hun werk is niet gemakkelijk. Maar er is geloof en enthousiasme. Enige tyd geleden bezocht ds Pop een Wika in de Noordoosthoek van Groningen. HU hoorde toen. dat een zoon van een vooraanstaand communist door Jezus Christus was gegrepen en nu een jeugdgroep mag leiden. Dat zijn vruchten, die het vertrouwen verdie pen en de moed opstuwen. Ook de activiteit ten opzichte van h conferentiewerk is belangryk. Herinne- wij slechts aan de opening van prachtige Eijkmanhuis, een sfeerrijk goed-geoutilleerd oord. Reeds voor hon derden mensen zijn in de afgelopen vijf jaar „De Horst" en het Eijkmanhuis een begrip geworden. Speciale vermelding verdient het beroepsgroepenwerk. Deze conferenties beogen een ontmoetingspunt te zijn voor een open gesprek over ac tuele problemen, waarmee men in een bepaald beroep wordt geconfronteerd. Dan wordt ook de betekenis van de bood schap van de Bybel voor deze problemen nagegaan. In dit verband merkte ds Pop nog op, dat „Kerk en Wereld" al door veel buitenlanders is bezocht. Unaniem hun mening, dat hier iets belangrijks tot stand is gekomen. Er is in „Kerk Wereld" een gastenboek, waarin ook alle vreemdelingen hun handtekening plaat sen. Op het eerste blad prijkt eenzaam de handtekening van H.M. Koningin Juliana. Tegenstand Het sociologisch instituut is een teken voor de groeiende belangstelling van de Hervormde Kerk voor de sociale proble matiek van deze tijd. De structurele vraagstukken van de maatschappij met hun gevolgen op geestelijk en zedelijk gebied, de werkloosheid en het indus trialisatieproces gaan niet meer aa Kerk voorbij. In haar dienst aan het volk kan „Kerk en Wereld" dit instituut niet lissen. De werkers die in de wereld orden uitgestoten om het licht var Evangelie te laten schijnen, moeten wat zij er ontmoeten. Zy moeten toegerust zyn. „Kerk cn Wereld" heeft In haar eerste lustrum heel wat tegenstand moeten overwinnen. Tegenstand die vaak eei was van onwetendheid en voo deel. De hoop wordt gekoesterd, dat het komende feest In leder geval dit aar gemeenten duidelyk zal maken. „Kerk en Wereld" nog wel iets mee een onruststokend apparaat met van diverse pluimage, die echter dit gemeen hebben, dat ze er toch zo naast zitten. Opdat eens allen zien: hier 's een opleidings- en evangelisatorisch entrum aan het werk, dat ons mede leven en medewerken en ons gebed nodig heeft en ook vraagt. De wereld is de yngaard van de Heer. En allen zullen em bearbeiden. Met de kracht die Chris- is geeft. Met de wil om de menselyke muurtjes niets te achten. Het programma voor de feestviering ivat een herdenkingsdienst en een lus trumbijeenkomst in de kerk te Drieber gen. een receptie op „De Horst" e opvoering van het door dr Boerwinkel geschreven lustrumspel „In de herfst var De herdenkingsdienst op Zondagmid dag 19 November wordt uitgezonden door het I.K.O.R. In de lustrumbijeenkomst op Maandag 20 November zal de Dies ede worden uitgesproken door dr J. C. C. Rupp, directeur van „Kerk en Wereld nog telkens wezenrente uitgekeerd, tot de meerderjarigheid van het kind. Een andere verzekerde had slechts in de periode van 10 Juni 1929 tot 1 Novem ber 1934 een rentekaart bezeten. Hij overleed in 1944 in het kamp Auschwitz. Zijn vrouw was inmiddels hertrouwd. er waren twee kinderen, resp. ge boren in 1936 en 1939. Deze kinderen kregen wezenrente van 1944 tot 1 Octo ber 1948, een toeslag daarop van 50 pet. plus van deze datum af een kinderbij slag van 22 per maand. Zo werd 900 is uitbetaald en thans ontvangt de weduwe nog enkele jaren wezenrente, toeslagen en kinderbijslag. Deze voorbeelden, die nog gemakkelijk iet vele anderen uitgebreid zouden kunnen worden, tonen wel aan, dat het groot belang is te onthouden, dat vroeger een rentekaart heeft be zeten. En dat het de moeite loont bij intreden van invaliditeit, bij overlijden de vader of bij het bereiken va 65-jarige leeftijd eens bij de Raad Arbeid te informeren, of er soms recht op uitkering bestaat. Dat deze .slapers" wakker worden Het is in hun eigen belang. Een gans. die kakelt als Grotewohl Een 20-jarige Oost-Berlynse lood gieter liep in een bijzonder opgewekte stemming een lid van de Oost-Duitse volkspolitie tegen het lyf. „Kijk eens, zei hij, de Oost-Duitse regering ge lijkt nog het meest op een gans, want zij is zo vet als Pieck, zy. kakelt als Grotewohl en bovendien bevuilt zij de gehele Oost-Duitse zone." Het ge rechtshof van Oost-Berlijn had jam mer genoeg voor deze vergelijking weinig waardering. Van oordeel zijn de, dat door deze opmerking de vrede in gevaar gebracht was, werd onze loodgieter tot een jaar gevangenis straf veroordeeld. Engelse drifter naar Amsterdam Naar wij vernemen, is de Lowestoft 35. de Engelse drifter, die op de Noordzee de Scheveningse logger Geertruida Jacoba de grond boorde, voor reparatie IJmuiden uit naar de Amsterdamse werf Verschuren gebracht. In kringen rijksscheepvaartinspectie gelooft mer het Engelse vaartuig tot na het te vc proces in ons land zal blijven. Inmiddels heeft de inspectie de Engelse bemanning reeds gehoord en ook de Scheveningse opvarenden zal binnenkort een verhoor worden afgenomen. Controleur ontdekte fraude en ging meedoen Tegen een 69-jarige hoofdcontroleur •an de melkinrichting De Sierkan te Haarlem, die een verduistering ontdekte ~t toen in plaats van de directie te waarschuwen zelf ook ƒ4.000 doorsloeg, werd Donderdag voor de Haarl. recht bank negen maanden geëist. Een 35-j. hoofdboekhouder, die sinds 1944 ruim 16.000 achteroverdrukte en versnoepte, hoorde een jaar tegen zich eisen. Uitspraak over veertien dagen. KATWIJK BREIDT ZICH UIT. In verband met de uitbreidingsplan nen is men te Katwijk aan Zee op grootse wijze bezig met het aan leggen van een nieuwe weg. Deze zal van de Parklaan (zeezijde) lo pen om het Zeehospitium en ver volgens aansluiten op de Zuid- Boulevard (Foto D. Kruyt) HET MENU VOOR NOVEMBER Zondag: preisoep, aardappelen, vlees, stoofperen (chocoladevla). Maandag: rest soep, aardappelen, rest vlees en jus, witte kool- Dinsdag: aardappelen, ei, bloemkool, botersaus (watergruel). Woensdag: bloemkoolsoep van een rest bloemkool, aardappelen, bruine bonen. Donderdag: aardappelen, gehakt, an- dijviesla (rijst met boter of margarine en Vrijdag: aardappelen, gestoofde vis, •orteltjes (karnernelksepap) Zaterdag: stoofpot aardappelen, blok jes kaas. koolraap. In November begint de nadering van de winter al duidelijker merkbaar te worden. We zien het ook aan het ver dwijnen van de zomergroenten. Er komen nu stapelgroenten aan de markt, koolraap, bieten, peen en koolsoorten. De andijvie wordt schaarser, doch wij kunnen hiervan nog wel een keertje sla bereiden. (Met gesnipperde appel en een slasausje is ze zeer smakelijk). Ook de wintergroenten bevatten ech ter veel vitamines en voedingszouten, waardoor zij een grote beschermende waarde hebben voor onze gezondheid. Laten wij daarbij niet vergeten om, nu de winter komt. de andere belangrijke voedingsmiddelen zoals melk, kaas, peul vruchten, vlees en vis en zo mogelijk eieren en fruit, geregeld in onze menu's te verwerken. Zij zullen ons helpen de winter zo goed mogelijk door te komen. Een juiste voeding geeft ons weerstand tegen koude en verkoudheden. Wij laten hier nog enige recepten voor 4 personen volgen: Preisoep IVi liter water (en groentenat). bouil lonblokjes, 1 bosje prei, 40 g (5 eetlepels) griesmeel, 1 uitje, een klontje boter of margarine, een .scheut melk, zout. aroma. De prei in kleine ringetjes snijden, wassen en smoren in de boter of de margarine. Het water, de bouillonblokjes en het griesmeel toevoegen. De soep aan de kook brengen en plm. 10 minuten laten doorkoken. De soep afmaken met 1% kg aardappelen, 1% kg koolraap, 200 g jonge kaas. zout, (peper), boter of margarine, (aardappelmeel). De koolraap in plakken snijden, schil len en in blokjes verdelen. De aardappe len schillen en in kleine stukken snij den. De koolraap opzetten met 'n weinig water, boter of margarine en zout. Na 10 min. de aardappelen toevoegen. Als het geheel gaar is. de stoofpot op smaak af maken met zout (en peper) en eventueel het vocht (dat als saus dienst doet) bij- binden met wat aangemengd aardappel meel. Zorgen dat de stukjes aardappel en groente niet stuk gaan bij het om scheppen. De blokjes kaas op het laatst door de stoofpot mengen. Deze mogen niet meekoken, daar ze hierdoor taal zouden worden. Vermoedelijke aankomst resp. 24 November en 3 December te Rotterdam Met de troepen transportschepen „Wa terman" en „Empire Brent", die ver moedelijk op 24 November en 3 Decem ber te Rotterdam arriveren, komen de volgende militairen en burgers uit Lei den en omstreken naar huis: „Waterman" Leiden. Korp. W. van Berkel. Jan Vossensteeg 5; Sold. H. N. Bauer, Oude Hofstraat 3; le Luit. J. Sterk, Breestraat 167; Sold. P. Bey. Waardgracht 12; Sold. A. Wiel- ders, Rijndijkstraat 22. Alphen aan den Ryn. Sergt. J. P. R. L. Samsom, Burg. Visserpark 16. Hillegom. Sold. H. D. Klinkenberg. Molenbuurt 9; Sergt. L. R. Walraven, Mariastraat 62. KatwUk aan Zee. Sold. J. van Duin, Mr C. Fockstraat 34; Korp. A. Haasnoot, Koninginneweg 39. Noord w|)k. Sold. I D. R. de Vriend, Wassenaarse- straat 3: Tel. I H. Haasbroek. Golfweg Lts. V 2 Muntenaar, Q. van Ufford- straat 14. Voorschoten. Cand. Matr. 3: R. G. Claasz Coockson, H. Horstman. B. Keyzer, A. F. Pareira, H Ch. Verboom en F. G. V. V. D. van Voorst, allen mat bestemming het M.O.C. „Empire Brent" Alphen aan den RUn. Korp. G. T. Deelstra en J. H. Deelstra- Blok. Conradstraat 5. Ter Aar. Sold. I F. H. Koning en F. C. Koning- Preyers, Aardamseweg 65. Wassenaar. Sold. P. M. Groen en E. G. Groeiv- Meyer. Waalsdorperlaan 2; Matr. S.D. II M. Rugeler-Hauen, Waldeck Pyrmont- laan 10; SMI J. J. Huisman en mevr. Huisman-Masrah. Duurstraat 64. Voor speciale kinderrechters een volledige dagtaak? Het wetsontwerp waardoor een grotere specialisering van de kinderrechters wordt bevorderd, is met instemming be groet, zo blykt uit het voorlopige ver slag der Tweede Kamer. Sommige leden vrezen echter da: een te sterke specialisatie tot gevolg zal heb ben dat de kinderrechter geen gelegen heid meer krijgt, aan het andere werk van de rechtbank deel te nemen. Dit maakt hem eenzijdig en dus ongeschikt om te eniger tijd weer als rechter in een of andere functie te kunnen optreden. Andere leden geven aan een systeem van kinderrechters met een volledige dagtaak de voorkeur, omdat slechts ia dit geval sprake is van een werkelijk voldoende specialisatie.

Nieuwe Leidsche Courant | 1950 | | pagina 3