M Leidens Stadsgehoorzaal voor gebruik gereed Duitse studenten Dr A. A. Prins hield gisteren zijn inaugurele rede NIEUWE LEIDSCHE COURANT 2 ZATERDAG 11 NOVEMBER 1950 ck BLAUWE STEEN' PHOENIC1ËRS VAN LEIDEN - Men heeft wel eens gezegdLeije- naars, dat onze goede stad geen Leijen meer zou zijnwanneer er de Academie uit genomen werd. Welaan, dat mag dan waar zijn maar zeker is, dat Leijen óók geen Leijen meer zou zijn, wanneer uit zijn stadsbeeld die nijvere, krielende schaar van arbeiders genomen werd die hun kost verdienen bij de bin nenvaart. Is het geen verrukkelijk gezicht, die stoere schuiten in onze grachten, met het aan- en aflopende laad- en lossersvolk, dat balen en kisten, pak ken en vaten versjouwt met die stoe re kracht, die men heden ten dage nog alleen maar aantreft bij dit soort mensen? In de binnenvaart geldt de spier kracht nog. Er mag eens een lier worden gebruikt om een onhandel baar en extra zwaar voorwerp op te hijsen en neer te laten, het gros van het werk wordt verricht met de sta len spieren der sjouwerlui. Zoals nu deze schepen nog liggen in de Nieuwe Rijn, in de Oude Sin gel, bij het Utrechtse Veer en de Blauwpoortsbrug, zo hebben ze in de Gouden Eeuw gelegen in alle wate ren, die onze stad doorsnijden. De boten mogen nu van ijzer zijn, het uiterlijk beeld zal weinig veranderd zijn. Rembrandt en Gerrit Dou en Jan Steen, onze groten, waarop onze stad als stad veel te weinig trots is, zullen meer dan eens met geladen tekenstift naar dit nijvere gewriemel aan onze kaden hebben gestaard. Nog zijn ze er, de mensen van de binnenvaart. Ge kunt ze horen in de prille och tend. Ge hoort hun lawaai tot diep in de avond. Als U en ik nog in ons bed liggen, worden de presennings van de schuiten weggehaald en be gint het gebonk en gebolder op de schuiten en op de kaai. Ik vind dat deze mensen, die zo'n beetje onze gehele stad van al het nodige voorzien, vandaag maar eens op die blauwe steen van ons moeten staan. Niet alleen dat ze van onschat bare waarde zijn voor het bedrijfs leven, zij vormen, zoals ik al zei, een aparte noot, een bekoorlijke toets, in het schilderij van onze goede stad. Nog zijn ze er, de mensen van de binnenvaart. Boven het straatrumoer van knar sende trams- en bolderende vracht wagens kunt ge hun- herrie en- schreeuwerige conversatie-toon ver nemen. Het is een apart slag volk, deze sjouwerlieden van de binnen vaart. Zij hebben de ruwheid en ruigheid van de sjouwerlui en de gul heid en solidariteit van de schippers gezellen. In de oorlogstijd, toen de nood ons hoe langer hoe meer de keel dicht kneep, waren zij het, die het con tact met de buitenwereld onderhiel den. Hun kleine schuiten zwierven op de Hollandse rivieren en kanalen en brachten voedsel en brandstof uit meer bevoorrechte oorden naar de benauwde vesteZoals eens in oude tijden de Phoeniciërs uitzwierven over de Middellandse Zee, zo trokken en trekken onze binnenvaartmensen naar alle richtingen, zich om tij noch ontij bekommerend, om de kleine binnenlandse handelsrelaties leven dig te houden. Nog zijn ze er, de mensen van de binnenvaart. Nog. Want nog altijd is het vervoer te water goedkoper dan op welke andere wijze ook. Maar het tijdsverschil wordt groter, omdat de vrachtauto's en de spoorwegen steeds sneller gaan rijden. En daarom, omdat ze er nog zijn, laten we hen eens met wat meer op merkzaamheid gaan bekijken, deze mensen van de binnenvaart. Met wat meer opmerkzaamheid èn waardering. Ik voor mij, ik zou ze niet graag missen. BALJUW. Rijkspersoneel bijeen De afdeling Lelden van de bond van algemeen rijkspersoneel hield een huis houdelijke vergadering, die onder lei ding stond van de heer L, J. F. van Gils. In een vlotte toespraak wijdde de heer Van Gils aandacht aan de belan gen van het rijkspersoneel in deze tijd. Spr. constateerde. dat wij binnenkort met een overcompleet aan ambtenaren zitten, gezien het feit, dat de KNTL- mensen een geschikte werkkring in het ambtenaren-apparaat moeten vinden Dit betekent, dat er nog veel strijd ge leverd zal moeten worden. Spr. wekte allen op, de collega's op het belang van organisatie te wijzen. Een dokter nodig? De Zondagsdienst der huisartsen wordt morgen waargenomen door de dokters Van Es, Kortmann, Langezaal, Sneep en Teeuwen. Dokterstelefoon 22222. Welke apotheek? De avond-, nacht- en Zondagsdiènst te Leiden wordt van Zaterdag 11 Nov. 13 u tot Zaterdag 17 Nov. 8 uur waargenomen door: apotheek Kok, Rapenburg 9. tel. 24807 en apotheek „Tot Hulp der Mens heid", Hooigracht 48, tel. 21060. Een herstelde jurk Wanneer een geheel nieuw kleed Wanneer de bezoeker Dinsdag a.s. de Stadsgehoorzaal binnentreedt, om luisteren naar het Chopin-concert Theo van der' Pas, zal hij een ogenblik onderd om zich heen kijken en zeg gen: „Gunst, een nieuw plafondje! Wat aardig! En hé, het podium hebben ze ook •at opgeknapt!" Jawel, gedurende vijf maanden zUn onder leiding van de stadsarchitect Ir F. K. J. Koch, zijn rechterhand de heer G. der Mark, de hoofdopzichter K. Dub beldam en de opzichter H. Swinkcls een nieuw plafondje en wat verbeteringen aan het podium aangebracht, waarvoor de constructie-berekeningen gemaakt zUn Jmr ir J. Westra. zo lijken dan die bouwduur ei bouwkosten verbazend groot, voor da nieuwe plafondje en dat opgeknapt* podium. Maar, in de loop van die vijf maanden zijn wij af en toe eens kijken, en gisteren hebben we een praatje gemaakt met ir Koch, en och, dan ga toch wel een beetje begrijpen, dat vc deze werkzaamheden wel een en ander •am kijken. Acoustiek .Wat wij eigenlijk gedaan hebben," aldus de heer Koch, „is het gevaar weg nemen, dat aan die brave Stadsgehoor zaal kleefde. Gevaar, wat betreft de plafonds, van de grote zaal zowel als van de foyer. En natuurlijk, al herstellende, komt er nog wel iets bij. Wat hebben we nu alzo gedaan? Wel, in de eerste plaats hebben we de kap ontlast van het plafondgewicht. Dat hard nodig, want de onderste balken ïn behoorlijk doorgebogen. Het nieuwe plafond is zoveel mogelijk aan gepast aan de eisen van de acoustiek. Prof. ir A. D. F. Fokker heeft ons in deze met zijn advies terzijde gestaan. Deze acoustische verbetering ter spreiding van het geluid hebben doorgezet tot op het podium. U ziet dat aan de golvingen van de schuinlopcnde zolder, waardoor thans de achterste speler van een orkest elke andere speler kan horen. Nu lopen de belangen van de muziek i het gesproken woord vaak uit elkaar. Hebben wij allereerst rekening gehouden met de muziek, ook het gesproken woord hebben wij niet verwaarloosd. Achterin de zaal ziet u klankborden, die elk woord versterken, zodat ook de mensen op de achterste rij alles veel beter zullen kunnen verstaan. De golvingen, die aan het plafond ziet, zijn voor de verspreiding van de muziek. U ziet wel, dat hiervan veel werk gemaakt is. Dit was dan ook het hoofdprincipe, waarvan we zijn uitge- gaan. U ziet diezelfde golvingen ook op het podium. En nu ik het toch ovei podium heb: het zou beter zijn, wan dit amphitheatersgewijs opliep; ditzelfde geldt voor de zaal. Laten we hopen, dat dit gauw gebeurt, nl. wanneer voor deze voorlopige herstelwerkzaamheden een groot en allesomvattend herbouwings- plan wordt uitgevoerd. Misschien al vol gend jaar." Verlichting Het geheel van de zaal maakt een lichtere en luohtiger indruk dan voor heen. In de eerste plaats komt dit door de lichtere tinten, die voor het houtwerk gebruikt zijn: heliothroop en ivoorwit. Voorts iS" de verlichting een geheel gifttere en betere dan vroeger. In een „koof", vlak onder het plafond, is een indirecte verlichting aangebracht, die naar sterkte regelbaar is. Voorts bevinden zich in het plafond 32 komptalux-lampen en 8 hang- ornamenten met T.L.-verlichting. In de houten bovenlijst van het toneel zijn 14 lampen aangebracht ter verlichting van het voorste gedeelte van het podium, wanneer dit met een los voorstuk ver groot is, indien een groot orkest een uit voering geeft. Bovendien zijn in het plafond (klankbord) van het podium zelf nog vijf lampen aangebracht, voor het achterste gedeelte hiervan. Op het toneel zijn twee „manteaux", die alleen bij muziek-uitvoeringen opzij gedraaid en in elkaar geklapt worden. Deze deuren, benevens de bovenlijst, zijn gemaakt van een Zuid-Amerikaanse houtsoort: peroba de campos. Voorts is er een nieuw gordijn van een terra achtige kleur,terwijl er tevens nieuwe décors zijn gekomen: een bos, een straat drie kamers. Deze décors kunnen neergelaten en opgehaald worden tussen de openingen van de losse delen, waar- ui^ het klankbord bestaat. wanneer men dan nog bedenkt, dat het toneel verrijkt is met vijf trekkers met contra-gewicht en twaalf handtrek kers, kan men op zijn vingers wel narekenen, dat een en ander wel een zeer grote vooruitgang is, wat het omzetten toneel in orkestruimte en omge keerd aangaat. Vroeger was het zo. dat op één dag niet een toneeluitvoering ien concert kon geven, omdat het veranderen van toneel in orkestruimte minstens vier uur vergde. Thans kan dit in half uur geschieden, zodat het zelfs mogelijk is, op één avond èn toneel èn muziek te geven; bijvoorbeeld door verandering van het podium tijdens de pauze. Foyer „Hier was het eveneens levensgevaar lijk," vertelde ons de heer Koch, toen we de foyer binnentraden. „Het plafond hing >'n beetje bij. Zoals u ziet, is dit geheel vernieuwd. Voorts had deze zaal veel last van lawaai. Van buitenaf, zowel an binnen, wanneer in de grote zaal bijvoorbeeld muziek gemaakt werd. We hebben overal dubbele deuren aange bracht. En was een spreker ook In deze zaal achterin zeer moeilijk of helemaal niet te verstaan, thans hopen we dat dit anders geworden is. Ook hier is klankscherm aangebracht. Voor de buitendeuren, die in «en viltlaag in de kozijnen zijn vastgezet, komen ni< Franse damasten gordijnen, terwijl de banken niet meer hun ouderwetse rood pluchen bekleding hebben, doch zijn over trokken met een beige soort velours. En wat de verlichting betreft: ook hier indirecte verlichting, aangebracht vlak boven de fries, en twaalf lampen. In de achternis is een groot hang-ornar Het toneel is onveranderd gebleven, i zal, bij de grote verbouwing, een breedte van zes meter krijgen." Verdere plannen Dat bij een groot en duur karwei als deze verbouwing wethouder Jongeleen veel belangstelling heeft getoond, spreekt vanzelf. Ook met hem maakten wij nog een praatje, hoofdzakelijk over wat nog te wensen overblijft. „Dit is de eerste étappe," aldus de heer Jongeleen. „Zoals u weet, zijn er plannen voor nieuwbouw. Dan gaan de balcons in de grote zaal weg, er komt mechanisch beweegbare vloer, zodat het achterste gedeelte hoger komt te liggen, terwijl tevens het voorste gedeelte om hoog gebracht kan worden en dienst doet als verlengstuk van het podium bij grote muziekuitvoeringen. De bedoeling is voorts, dat het achterbalcon flink vergroot wordt, dat er een andere, moderne bëtimmering komt, een moderne centrale verwarming (die tevens voor de ventilatie zorgt) met warme lucht waarvoor drie ketels nodig zijn tegen thans twee, terwijl de ruimte hiervoor reeds in de kelder aanwezig is eei lopende toneelvloer en nog vele andere dingen." Vóórts werd ons een voorstel BB huurprijzen voorgelegd, dat binnenkort aan de raad ter goedkeuring zal worden aangeboden (men zie elders in dit blad). Het nieuwe in deze tarieven is, dat er geen minimumprijzen meer zijn, dooh dat B. en W. zich het recht voorbehouden de zaal voor een uitzonderlijke prijs of heel gratis te verhuren voor bepaalde doeleinden. Nog even maakten we een rondwande ling en namen een kijkje in de bedie ningskamer, links van het podium, van waar uit de gehele (nieuwe)verlichting bediend wordt en waar men tevens uitzicht heeft op het toneel. Tot slot vertelde de heer Koch dat de verzakkingen 'van het fundament zich uitsluitend bepaald hadden to linkervoorzijde. Hier is dan ook een steviging gekomen. Doordat het overige gedeelte zich in de loop van 60 jaren goed gehouden heeft, was een onderzoek aldaar niet noodzakelijk. De Stadsgehoorzaal ziet er nu weer praohtig uitin haar verstelde jurk. Het wachten is nu op het geheel nieuwe kleed. Filmavond van het Rode Kruis Collecte in luni bracht 18.000 op De collecte, die de afdeling Leiden van het Ned. Rode Kruis in Juni van dit jaar hield, is een geweldig succes ge worden. Dit deelde de vice-voorzitter van de afdeling, dr P. J. Kaiser, gisteravond mede tijdens de filmvoorstelling in de aula van het Acad. Ziekenhuis, die voor de collectanten was georganiseerd. Spr. dankte de medewerkers(sters) en zag de oorzaak van het succes in de nieuwe methode van collecteren, waarvan het bestuur eerst geen hoge verwachtingen had. De opbrengst was f 18.000 tegen f 8.000 in het vorig jaar De helft van het geld was bestemd voor de afdeling, die hiermede de bloedtransfusie en de oefeningen en outillage van het Rode Kruis-corps zal bekostigen. Er werden twee films vertoond. De eerste handelde over de bloedtransfusie dienst in het algemeen, de werkzaam heden in het centrale laboratorium te Amsterdam en de daadwerkelijke hulp verlening. „Van mens tot mens" was de titel van de tweede film, waarin het leven van de stichter van het Rode Kruis, Henri Dunant, werd weergege ven. Ongetwijfeld heeft deze avond aan zijn doel beantwoord. Toneelmeester Stadsgehoorzaal Tot toneelmeester van de Stadsgehoor zaal is benoemd de heer A. v. d. Salm, tweede toneelmeester van het Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen te Den Haag. Hij wordt belast met. de algehele leiding van de zalen, terwijl de heer D. H. A. van Ingen Schenau de buffetten onder zich houdt. De gemeente heeft de exploitatie van de zalen tot zioh getrok ken en mede daardoor was een nieuwe regeling noodzakelijk. Proiessorenwijk-dames toonden hun trots Ongeveer 25 geregelde bezoeksters van het wekelijkse damessociëteits- uurtje in „Het Profje" van de Profes- sorenwijk hielden een tentoonstelling van het op deze middagen vervaardigde handwerkmateriaal, dat best-emd is om uitgereikt te worden ter gelegenheid van de as. Sint-Nicolaasviering van de kin deren van deze wijk. Met gerechtvaar digde trots toonden de dames het resul taat van één jaar werken. Met grote waardering gewaagde de voorzitter de P.W., de heer P. D. Beversluis, dit resultaat en de gezellige sfeer, welke van het begin af in deze .dameskring heeft geheerst. Kleine ontmoetingen „Noemt U ons maar A. B, C en D", zei één van de Hamburgers. „Tenslotte zijn wij nog maar onbetekenende studenten in de theologie." Onbetekenend nóg, maar belangrijk voor de toekomst van Duitsland, zoals zij daar zitten In dé grote, onverwarmde studentenkamer aan het Rapenburg en praten, praten, vèrklarend, vragendDe Berlijner is precies, zoals hij wezen moet, slank, fris van gelaatskleur, trots. De Hamburgers dragen een bril. Zij lijken moderne koopmanszonen, die niet alleen van al of niet slui- man uit Lübeck, die óók in Ham burg studeert, heeft iets van de wonder lijke predikant uit Wermeland, de ver doolde ridder van Ekeby, Gösta Berling. Hij lijkt de aangewezen man om dit meesterwerk van Selma Lagerlöf te ver tolken. Vooral als hij van zijn vadeïstad, Lübeck spreekt, van de oude huizen ■rondom de beroemde Mariën-Kirche, •van de gevels gered zijn, van de fresco's in de kerk, die door een nood- dakbedekking voor verval werden be hoed, en van de dom „von Heinrich der Löwenl" die met Kerstmis van dit jaar opnieuw in gebruik wordt genomen. Verlegen om het opwellen van een toon warme genegenheid in zijn vlak- gehouden stem strijkt hij met de hand dcor de lange, donkerbruine haren. Met zijn vieren, zoals ze daar zitten, een beeld van het beste deel van Duits land, zoals het er zich thans doorheen slaat, probeert te slaan. Netjes, maar uiterst sober gekleed. Een afwijzende houding verwachtend van iedere buiten lander, óók van ons, Nederlanders, en zoal niet geneigd Duitslands handelwijze in het verleden te verdedigen dan toch bereid en verlangend het vader landse falen te verklaren. Verwonderd een beetje om onze bereidheid tot luis teren, ondanks onze gereserveerdheid. Eerlijk dankbaar voor de helpende han den, die werden en nóg worden toegestoken. En verlangend het geheim van de democratie te leren kennen. Wat weten zij er immers van? Kleine broeke mannen waren zij, toen Hitiers bloed banier op het Rijksdaggebouw gehesen werd! Kneedbare kinderen. Toen hun de kans geboden werd naar Holland te gaan, accepteerden zij ver heugd. En zij worden niet moe ons land van alle kanten te bekijken, materieel en geestelijk. Ze willen er in hun herinne ring zoveel- mogelijk van mee naar huis nemen. Ze willen nieuwe, frisse gedach ten aan hun landgenoten brengen, de Kerk opbouwen. Zijn zij daartoe trou wens niet door de Kerkeraad der Leidse Hervormde Gemeente uitgenodigd? Nieuwe huurtarieven Stadsgehoorzaal Het college van B. en W. zal in verband met de restauratie der Stadsgehoorzaal aan de Gemeenteraad voorstellen de tarieven als volgt te bepalen: Dag tot Avond tot Dag en avond Avond na 17 i 24 i tot 24 uur 190,— 80,— 25.- 225,— 90,— ƒ250,— 215,— 24 i Grote zaal 80,ƒ150, Foyer 35,— 65,— Kleine zaal 13,— 20,— Grote zaal foyer 100,190,— Foyer Kleine zaal 40,— 75 AUe zalen ƒ113,ƒ210,— Grote zaal KL zaal93,170, 1 Receptiekamer 4,5,7, 2 Receptiekamers 5,9,— 10, Grote zaal toneel 50, Uitbouw Grote zaal 10,extra Foyer toneel 20.— Bij deze nieuwe regelen komen de tot nu toe geldende minimum tarieven te vervallen onder voorbehoud, dat B. en W. voor bepaalde gebeurtenissen de zaal gratis of tegen een uitzonderlijk laag tarief beschikbaar kunnen stellen. ƒ225,— 97,50 30,— 285.— ƒ112,50 ƒ315.— 255, 7,50 13,50 i vreemd havenvolk en nog vreemder „De uit de Kerk getreden jongeren keren langzaam-aan terug. De ge trouwen intensiveren hun geloofs beleving. De stad begint het Chris tendom opnieuw te ontdekken", zegt hoopvol een van de Hamburgers. En die uit Lübeck spreekt als een tweede Gösta Berling zijn: „Wanneer wij ons ■maar bij elkander aansloten!K Hij vertelt van het overwegend Evangeli sche Lübeck, waar een grote R.-K. vluchtelingenparochie ontstond. Deze kreeg toestemming een deel van een oude Evangelische kerk te gebruiken. Russisch-orthodoxen kregen ltt de zelfde kerk een zijkapel. Practische oecumene! Hij is er kinderlijk trots op. „Ds Niemöller?" Men is er wat ver legen mee. Hij is zo radicaal! Het is moeilijk hen aan het verstand te bren gen, dat deze ds Niemöller in het demo cratische Westen juist een van Duits lands weinige „good-will-ambassadeurs" was, En nóg is. Tenslotte natuurlijk nog het rassen vraagstuk, het neo-fascise en de Russen. Met aplomb beweren ze alle vier, dat er geen rassenhaat meer in Duitsland be staat. Dat „Splittergruppen" zich nog wel eens te buiten gaat, maar dat de bevol king als geheel dit streng afkeurt. Neo-fascisme? Geen kans! Wat sentimentaliteit misschien nog, hier en daar, een door het harde leven veroorzaakt terug-verlangen naar het verleden. Toen was het goed. Toen had men huizen. En werk. En men vergeet zo gemakkelijk de rest. Doet niet ieder mens in gelijke omstan digheden evenzo? En de Russen? „Niet bang zijn!", zeggen ze als uit één mond. „Berlijn houdt stand! Wij allemaal houden stand. Voor een federatief Europa, waarin één, onverdeeld Duits- Geveilde percelen Ten overstaan van notaris B. H. Slum- pel te Lelden Huis en erf Bloemstraat 32, in bod f1850, koper de heer J. H. J. M. Pierrot te Leiden voor f 1850. Ten overstaan van notaris J. Fuhri Snethlage te Leiden Bouwterrein Gabriel Metzuslraat, Id bod f 11-550, koper de heer B. J. Huur man q.q. te Leiden voor f 16 550, huis .en erf Hoge Morsweg 35, in bod f2.550, koper de heer H. L- v- Noort q.q.te Oegst- geest voor f2.590 Ten overstaan van notaris A. H- Doyer te Leiden Huis en erf Hoge Rijndijk 124, in bod f 17.200, koper de heer J. van Iterson q.q. te Leiden voor f7.525; huis met tuin Vreewijkstraat 9, in bod f7.100, koper de heer F. H. Gaastra q.q. te Leiden voor f7.100; huis met tuin Morsweg 141, in bod f 3.500, koper mevr. E. M. J. van Haasteren te Leiden voor f 3.500; huis en enf Leegewerfsteeg 7/7a, in bod f 12.600,. koper de heer P. Moerman q.q. te Leiden voor f2.601; huis en ertLusi- hoflaan 17, in bod f2.000, koper d« heer P. Meiman te Leiden voor f 2.000. - De middenstander werkt niet alleen aan eigen zaak Lezing voor de aideling Leiden van de K.N.M.B. Voor een aandachtig gehoor gaf de heer D. Swagerman, secretaris van de Koninklijke Nederlandse Middenstands bond, voorzitter van de Hoofdgroep Am bacht en lid van de Sociaal Economische Raad, tijdens een bijeenkomst van de afd. Leiden van de K.N.M.B. een goed gefun deerd antwoord op de vraag: waarvoor werkt de middenstander?, resulterende in de zin: „De middenstander, die voor eigen zaak ijvert, werkt daardoor mede aan de instandhouding der maatschappe lijke orde en het evenwicht van de eco nomische huishouding." De heer Swagerman citeerde aller eerst enige „profeten" uit de begintijd der moderne maatschappij. Honderd jaar geleden meenden dezen te kunnen voor spellen, dat de rol van de middenstand uitgespeeld was. Dat hij nu nog altijd be staat mag geen reden zijn hem thans een onverwoestbare levensvatbaarheid toe te kennen. Juist nu zijn de gevaren, die de middenstand bedreigen, zeer groot. Voor alles dient de middenstander het bovengenoemde ideaal voor ogen te hou den. Stelt men zich de maatschappij eens voor als voor het overgrote deel bestaan de uit werknemers met daarnaast een kleine, maar machtige groep van groot winkelbedrijven en industrieën, hoe licht wordt het individu onder die omstandig heden niet gemaakt tot kuddedier? Een kolfje naar de hand der dictators. Zou in een dergelijke maatschappij, zonder klein en middenbedrijf, het ooit voor een ar beider nog mogelijk zijn de massa te ont vluchten en zich, vla een eigen bedrijf, naar hogere regionen op te werken? Men kan de belangen van de midden stand en het algemeen belang proberen te dienen door organisatorisch en ver enigingswerk; vóór alles doet men dit echter het beste door te ijveren voor de eigen zaak. Zeer interessant waren ook de ant woorden van de heer Swagerman op en kele door leden gestelde vragen. Hieruit bleek hoe nodig het toch is een frisse visie te houden op het eigen bedrijf, dat De moord op vaandrig Aernout De heer H. Lina sprak gisteren in de Turk over de achtergrond van de moord op de veiligheidsofficier Aernout. Aan de hand van documentèn, correspondentie tussen verscheidene instanties enz. kon hij tot zijn bewering komen, dat deze inlichtingen-officier, die onkreukbaar eerlijk was, vermoord is, omdat hij te veel wist van de op grote schaal ge pleegde malversaties bij de Nederlandse troepen in Indonesië. De heer Lina kon de namen noemen van verscheidene hooggeplaatste officieren, die bij deze aangelegenheden betrokken zijn geweest. Volgens spr. wordt de zaak Aernout doelbewust in de doofpot gestopt. Hij beweerde, dat de moordenaar van deze officier binnen 24 uur opgespoord zou kunnen worden, indien men dit werkelijk wilde. In Indonesië geschiedde geen recht, maar gaf men tegenstrijdige be velen om het onderzoek te bemoeilijken. De heer Lina drong er op aan, dat hier in Nederland recht zou geschieden. Hij deed ook mededeling van het feit, dat enige betrokkenen op een of andere wijze om het leven zijn gekomen, vol gens de heer Lina, omdat er anders een beerput opengemaakt zou worden. Ondertussen ontvangen de weduwe de twee kinderen van vaandrig Aernout nog steeds geen pensioen en ook het hernieuwde onderzoek laat nog op zich wachten. De vergadering, die meermalen bijvals betuigingen uitte, werd bijgewoond door de moeder van de om het leven geko men vaandrig. Waterkeringen in Rijnland Wat er in 1949 werd gedaan Aan het kustgedeelte, in onderhoud bij Rijnland, werden in 1949 zowel in de zeereep als in het binnenduin de ge wone beplantings- en onderhoudswer ken aan afrasteringen, enz. uitgevoerd. In het duindistrict Noordiwijik werd bij de Langevelderlaan over een lengte van -ong. 1300 m een nieuwe afrastering geplaatst, zulks tot wering van ihet pu bliek uit de zeereep. Met het gewone onderhoud werd ook de stormschade hersteld, waartoe op het strand tegen de duinvoet duindoorns werden geplant om te trachten de verlo ren hoogte terug te winnen. Hiermede werd reeds enig resultaat bereikt. Aan de Zeesluis en Binnensluis te Katwijk en de verder bij de Katwljikse uitwatering behorende werken op het strand en aan het buitenkanaal, werden de gewone onderhoudswerken verricht. Voor het maken van voorlopige plan nen voor de verbetering van deze uit watering werd in de begroting van Rijn land voor 1949 f 10.000 uitgetrokken. men als het ware van week tot week nieuw op moet zetten. Verrassend, maar ook zeer logisch, was zijn idee over de bovenste lagen op het gebied van de han del: deze leven onder een zodanige be lastingdruk, dat het nemen van risico's practisch onmogelijk is geworden. En toch is Nederland door durf groot ge- orden. „Industrialisatie" is een tover woord geworden, maar z.i. koestert de industrie zich wel wat te veel in het zon netje, terwijl de handel, die de producten zou moeten afzetten, alsmede de transito handel, in het hoekje zit, waar de slagen vallen. De voorzitter van de Leidse afdeling, de heer Zwart, vertolkte aan het eind der bijeenkomst aller dankbaarheid door het aanbieden van een boekwerk. Garanties voor uitbreiding der Anna-kliniek Ged. Staten doen Prov. Staten een voorstel. Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland doen de Provinciale Staten een voorstel, volgens hetwelk de provincie zich tot eerf bedrag van ten hoogste 625.000 garant stelt voor een geldlening ten behoeve van de uitbreiding der Anna-kliniek alhier. De Leidse vereniging voor misvormden deze lening aangegaan bij de Rijksver zekeringsbank. Candidaat economie Onze stadgenoot, „de heer H. Hamel, slaagde aan de Economische Hogeschool voor het candidaatsexamen economi sche wetenschappen. Bazar in kweekschool aan de Vliet De kweekschool voor voorbereidend onderwijs aan de Vliet organiseert op 4 en 25 November a.s. een grote bazar ten bate van de kleuterafdeling de gemeentelijke Finse school i de Lorentzikade. Enige tijd geleden comité gevormd, dat alles op alles zet de bazar te doen slagen. Dames heb- teer veel wol verwerkt, zodat alvast de bezoeksters van deze verkoop zullen kunnen profiteren. Natuurlijk is er aan de mannen gedacht- En aan jeugd. Tal van attraoties zullen er echte bazar-stemming in brengen. Op Donderdag 23 November, 's middags ir. wordt de bazar geopend. „De naderende anti-christ" oensdagavond om 8 uur wordt in de Chr. Geref. kerk een tijdrede gehouden door ds L. S. den Boer uit Den Haag, Hij zal spreken over het onderwerp „De naderende anti-christ". Ja werkelijk, U ziet hier de Stads, gehoorzaal weer 's. Wel een beetje opgeknapt, vindt U niet? Dat we er maar van veel moois en van veel goeds mogen genieten (Foto N. v. d. Horst) „Verificatie" gaat naar Wassenaar Binnen afzienbare tijd zal de Veri ficatie van rijks-, zee- en luchtvaart instrumenten. Oude Varkenmarkt 1823, uit Leiden verdwijnen. De gebouwen voldoen niet meer aan de eisen en het ligt in de bedoeling om de leegkomende panden van de Rimi aan de Maaldrift te Wassenaar te betrekken. Het ministe rie van Marine heeft hiervoor ree<is een post uitgetrokken. De verhuizing zal begin 1951 begin nen en vermoedelijk eerst in 1952 vol tooid zijn. Bij deze bekende dienst, die al jarenlang in Leiden is gevestigd, werkte 80 man. Men houdt zich bezig met het keuren en reviseren van in strumenten voor de Marine en de Marine-luchtvaartdienst. „De stormbal hangt uit" Het was gisteravond gezellig vol in de grote zaal van „Prediker". De afdeling van de C.B.T.B. had een feestavond ge organiseerd voor de leden met hun echt genoten. „Ons Genoegen" voerde op het verzetsstuk „De stormbal hangt uit". De regie berustte in handen van de heer H. v. d. Broek. Over het algemeen werd behoorlijk spel geleverd en de aanwe zigen leefden dan ook intens mee met dit brok oorlogsgeschiedenis. Men k3n terugzien op een mooie en geslaagde avond. GEMEENTE LEIDEN Oiiiciële Publicaties INENTING TEGEN POKKEN. De Burgemeester van Leiden brengt ter kennis, dat op Woensdag 15 November a.s. tussen 14 en 15 uur aan het Bureau van de Geneeskundige Dienst, Mare 13A, gelegenheid is tot kosteloze inenting te gen pokken voor kinderen tot de leeftijd Trouwboekje meebrengen. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN: Pieter, z v P H Marks en C H M Langezaal; Gustaaf A, z v G A Jongbloed en G Keij 1; Yvonne, d v J de Nic- en A v d Vos; Catharina S, d v J C Schild en M B van Deuren; Henricus J A, z v H J A Hilders en A I H Leune. OVERLEDEN: H v d Blom, huisvr. van: Geskus, 56 jr. De Engelse volksaard weerspiegeld in de taal Zeer veel mensen, waren gistermiddag in het oude Universiteitsgebouw wezig, toen dr A. A. Prins by de vaarding van het ambt van bijzonder hoogleraar in de Engelse taal en letter kunde aan de Leidse Universiteit een inaugurele rede hield over het onder werp: „Geest en vorm de Engelse volksaard weerspiegeld in de taal". Hy aan wie de eer te beurt valt aan deze Universiteit de studie van de Ang- listiek op te bouwen en wiens leer opdracht zowel de Taalkunde als de Letterkunde omvat, ziet zich bij het hou den van zijn inaugurele rede voor moeilijke keuze geplaatst, aldus begon dr Prins. Daarom behandelde spr. onderwerp, dat nauw aansluit bij schillende gebieden, namelijk de vraag of de Engelse volksaard zich in de En gelse taal weerspiegelt. Want dat de En gelse geest en de Engelse volksaard zich in de litefatuur weerspiegelen, behoeft geen betoog, daar de literatuur toch de neerslag is van hetgeen het Engelse den ken en voelen in de loop der eeuwen heeft bezig gehouden. Bestaat er echter ook verband tussen de Engelse geest en de volksaard enerzijds en de taal ander zijds? Dr Prins ging vervolgens over tot een ontleding van de Engelse volksaard en een opsomming van de kenmerken. Als eerste kenmerk noemde hij het sterk ontwikkeld initiatief, de zelfbewustheid en de onafhankelijkheidszin van de En gelsen, alsmede hun zelfgenoegzaamheid. Dit initiatief uit zich in hun drang tot daden, hun pioniersgeest, hun onderne mingslust, hun individualisme. Waarin weerspiegelt zich nu dit initiatief in de taal? Ongetwijfeld in de sterke doorvoe ring van het Germaanse dynamische ac cent. Het gehele woordrliythme is onder geschikt gemaakt aan één sterk hoofd accent, waarin bijna de gehele energie van het woord wordt geconcentreerd. Ook zijn practische instelling op het concrete is een in het oog lopende eigen schap van de Engelsman, zijn afkeer van het abstracte en algemene en van alle systematiek. Ieder weet dat de Engels man wars is van alle theorie en alge mene beginselen. Deze afkeer van syste matiek en dogmatiek blijkt wel hieruit, dat noch het Hegelianisme, noch het Marxisme, noch het Calvinisme, noch andere streng gesloten alomvattende stelsels van denken ooit in Engeland vaste voet hebben gekregen. De afkeer weerspiegelt zich zeer sterk in de taal. Het Engels is een logische taal in zijn vormleer en in hoofdzaak in zijn woord orde, die sterk op het Frans gelykt, maar de logische vormleer en woordorde be rusten niet op een algemene, tot be wustzijn gekomen, geformuleerde en op gelegde norm. Nauw samenhangend met deze empirische instelling, deze wars heid van het algemene en systematische is ook de instinctieve en intuïtieve aard van het gevoels- en denkleven. Deze staat waarschijnlijk in verband met de zwijgzaamheid over het eigen innerlijk leven. Een ander hoofdkenmerk van de Engelse volksaard is de grote liefde voor de sport. Ten gevolge van deze voorliefde Is de taal vol van beeldspraak aan d« sport ontleend. Vervolgens ging dr Prins na of en hoe de syntaxis, uitdrukkingswijze en stijl het Engelse karakter weerspiegelen. AU laatste kenmerk noemde hij het gemeen schapsgevoel, het zich instellen van d« Engelsman op zijn gehoor en omgeving.

Nieuwe Leidsche Courant | 1950 | | pagina 2