Jlicuwo £ciitsrl)e Ö&rarant -ehQ D „Slapende geld verdienen Stalen ring om het middel van Noord-Korea gelegd In een brandend huis dient snel gehandeld te worden „Dit is nu de trein, waarvan ik altijd gedroomd heb" Wist U Eur. samenwerking en Vakbeweging FASTO ZATERDAG 11 NOVEMBER 19» BUREAUX: Steenstraat 37 Directie. Abonnementen- en Adver tentie-afdeling: Tel. 22710 en TeL 23375. Redactie: TeL 20408. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: 4.50 p. kwartaal; 1.50 per maand; 0.35 per week. AD VERTE NTIËN: 0.18 per millimeter. (Bü contract belangrijke korting) Een en dertigste jaargang No 8272 Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-Red.: H. W. J. ENSERINK Directie: F. DIEMER CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken .Stantonslitb it abtblfora myn hert ia tegfjeaspoet" Amerikaans vliegend lort neergeschoten Door verbonden legers wordt vijandelijk front behoedzaam afgetast "pvE VERBONDEN LEGERS hebben een stalen ring gelegd om het smal- U ste deel, de „taille" van Noord-Korea. Aan de Mandsjoerijsè grens dreigen de 300.000 man Chinese elite-troepen. Reeds hebben Zuid-Kore- anen en Amerikanen ten Z.O. van Toktsjon, halverwege de insnoering, contact met de vijand gemaakt. Het Noord-Koreaanse opperbevel heeft-nu ook bevestigd, dat Chinezen aan de strijd op Korea deelnemen. Superforten lieten hun zware bommenlast op verscheidene strategische punten Vallen, maar ondervonden tegenstand van gevechtstoestellen en afweergeschut. Kort samengevat, kan men zeggen, dat de V.N. troepen behoedzaam het Noord-Westelijk front aftasten. Het heeft er dus inderdaad de schijn van, dat nu een nieuw offensief in de richting van de Mandsjoerijse grens gaat beginnen. Amerikanen, Zuidkoreanen en Britse troepen vallen tactisch-voorzichtig de Roden aan, die zich hebben ingegra ven. De 24ste Amerikaanse divisie zond een compagnie met twee tanks het „nie mandsland" in dat de fronten ten Noor den van de Tsjongtsjon scheidt. Een regiment van de Zuidkoreaanse capitool- divisie schijnt 20 km. ten Noorden van Kiltsjoe, aan het Noordoostelijk front te zijn opgerukt. In het algemeen is de situatie dus zo, dat langs het gehele front enig contact met de vijand is verkregen, doch dat er nog geen sprake van is, dat het tussen de hoofdmachten tot een botsing is gekomen. Chinezen en Noordkoreanen houden aan Prof. dr Z. W. Sneller overleden Prof. dr Z. W. Sneller is gisteravond in het Lutherse Diaconessenhuis te Am sterdam op bijna 68-jarige leeftijd over leden. Hij is 25 jaar lang hoogleraar in Rotterdam geweest en was de eerste décaan van de sche faculteit Universiteit. Hij teit op het ge bied der econo mische geschie- De teraarde- I bestelling zal I plaats hebben Woensdag a.s. I kenhuis Eudo- I kia te Rotter- dam, op de Al- gem. Begraaf plaats Croos- Prof. dr. Z. W. Sneller wijk aldaar, om half twaalf. Het heengaan van prof. dr Zegert Willem Sneller betekent een zeer groot verlies voor de Vrije Universiteit, voor de wetenschap en voor ons volk. Prof. Sneller immers was een persoonlijkheid-, die enerzijds de wetenschap in het licht van Gods openbaring heeft gediend en anderzijds, daarin gestuwd- door zijn Chr. beginsel, het Ned. volk dn tal van publicaties heeft verrijkt. In de colleges aan de Econ. Hogeschool te R'd.am en aan de Vrije Universiteit te A'dam gaf hij zijn studenten inzicht in de boeiende stof. waaruit de groei naar de zelfstan digheid op alle gebied van de lage lan den valt te putten. Nog veelomvattender, breder en rijker zijn de geschriften, waarin hij het Ned- volk les gaf. Zij gingen over „25 jaren wereldgeschiede nis 1914—1938". of over „De nationale betekenis der Oranjes", óf over de „Unie van Utrecht", óf over „De geschiedenis van de Ned- landbouw" en besloegen dus het brede gebied van de geschiedenis van ons vaderland. Zegert Willem Sneller werd op 11 Dec. 1882 in Winsum (Fr.) geboren. Hij volgde een opleiding voor onderwijzer en deed in 1907 Staatsexamen. Aan de Utrcehtse Universiteit studeerde hij Ge schiedenis en Ned. Letteren en docto reerde in 1916 op de dissertatie „Wal cheren in de 15e eeuw". Intussen was hij leraar aan de Chr. Kweekschool te Mid delburg, waar hij van 1910 tot 1912 les gaf. Van 1912 tot 1919 was hij in gelijke functie verbonden aan de Chr. H.B S. te Den Haag, waarna hij onder directeur werd van het Bureau voor 's-Rijks Geschiedkundige Publicaties- In 1922 werd hij hoogleraar in de Econ. Geschiedenis aan de Econ. Hogeschool te Rotterdam, in 1939 werd hij benoemd tot bijzonder hoogleraar aan de Rijks universiteit te Leiden vanwege het Leids Universiteitsfonds en in 1948 hoogleraar aan de Vrije Universiteit te Amsterdam. Na de oorlog was hij voorzitter van het directorium van het' Rijksbureau voor Oorlogsdocumentatie. Duitsland en Spanje in V.N.- organisatie Zowel Duitsland als Spanje zijn als lid toegelaten tot de organisatie van de V.N., welke zich bezighoudt met voedsel- en landbouwproblemen, namelijk de F.A.O. Dit is de eerste organisatie van de V.N., waarvan Duitsland lid wordt. MARKT- EN VIS SERIJBERICHTEN KATWIJK AAN ZEE, 10 Nov. Aan de afslag: KW 173 met 561 k, KW 227 met 111 k. KW 70 met 412 k, KW 47 met 511 k, totaal 1695 k; prijzen: steurharing 20.30—27. KATWIJK AAN ZEE. 11 Nov. Vangst- berichten uit volle zee: KW 9—25 k. KW 7— 15 k, IJM 75—30 k, KW 48—17 k, KW 32—5 k. KW 43—40 k, KW 123—20 k. KW 127—14 k, KW 22—17 k. KW 167—35 k. KW 5—2 k uit 20 n. KW 3—20 k uit 30 n. KW 67—4 k uit 30 n. KW 38—2 k uit 20 n, KW 39—35 k (nog 20 n halen). KW 130—25 k uit 30 n, KW 159 —40 k (nog 25 n halen). KW 56—20 k nog 40 n halen; geen vangst hebben: KW 151 en KW 65: nog halen: KW 140 en KW 40; met halve vleet visten: KW 73—10 k. KW 23—21 k. KW 6—20 k. KW 54—12 k, KW 86-20 k. KW 83—2 k. KW 41—5 k, KW 97—10 k. KW 176—4 k. KW 15—24 k. KW 45—17 k. KW 170 —10 k. KW 37—25 k. KW 129—10 k. KW 124 —25 k. KW 16—10 k: gemiddelde vangsten: Vlaardlngen. Scheveningen en Katwijk 15 k uit halve vleet. het Tsjongtsjon-front een „verdediging in diepte" bezet. Vermelden wy nog, dat gisteren Amerikaans vliegend reuzenfort bij Mandsjoerijse grens door een straaljager van het Russische type Mig 15 werd neer geschoten. De bemanning is. gebruik ma kende van haar valschermen, boven com munistisch gebied uit het vliegtuig ge sprongen. Het suporfort had om assisten tie van straaljagers gevraagd, doch deze kwamen te laat. Volgens latere berichten, hebben strijd krachten van de Ver. Naties vanmorgen in N.W.-Korea een nieuw offensief inge zet, langs het gehele Tsjongtsjon-front. Nobelprijzen voor litera tuur, chemie en natuurkunde Russell, Faulkner, Diels, Adler en Powell De Nobelprijs voor literatuur van dit jaar werd toegekend aan de Britse schrij ver, de wereldberoemde filosoof Bertrand Russell. De Nobelprijs voor literatuur van het vorige jaar ontving de Amerikaanse schrijver William Faulkner. Er waren meer dan 50 candidaten. Op 10 December zullen zij de prijs ontvangen uit han- van de nieuwe Zweeöe koning Gus- taaf VI Adolf. Elke prijs bedraagt 164.303 Zweedse kronen en de winnaars kunnen het geld in de munteenheid van het eigen land ontvangen. De Amerikaanse schrijver Faulkner is de vierde Amerikaan, die de Nobelprijs Voor literatuur ontvangt, want voor hem viel die eer te beurt aan Sinclair Lewis, Eugene O'Neill en Pearl Buck. Bertrand Russell, die ook Nederland bezocht en zich in een grote belangstelling mocht verheugen, o.a. in Den Haag, ontving de Nobelprijs wegens zijn geschriften, ten bate van de vrijheid en als voorvechter voor de „Vrijheid van denken". Hij is lid van de Britse Koninklijke Academie van Wetensohappen en wiskundig filosoof. Hij is thans 78 jaar oud. Tot de bekendste werken van hem behoort o.a. „Theorie en praktijk van het Bolsjewisme". De Nobelprijs voor Chemie werd toe gekend aan professor Otto Diels. die col lega gaf aan de universiteit te Kiel, als mede aan prof. Kurt Adler te Keulen. De Nobelprys voor natuurkunde werd verleend aan prof. Cecil Frank Powell te Bristol. Prof. Powell is vice-voorzitter van het Britse „vredescomité", dat de atoombod wil verbièden, communist. Prof. Diels zullen de 164.303 kronen delen. Van 100 vrijgelatenen 74 teruggekeerd Politiecordon omsloot station in Oldenzaal Van de honderd Nederlanders, die doo de Russen zijn vrijgelaten, zijn er var morgen 74 in ons land aangekomet Waarschijnlijk is bij het voorlopige on derzoek in het kamp Friedland bij Göl tingen gebleken, dat er dertien var, Duitse nationaliteit waren. Van de overige dertien, die niet naar hun vaderland te rug willen, hebben er enkelen familie in Duitsland. De rest had andere redenen om weg te blijven. Op het station Bentheim, de laatste halte voor de Nederlandse grens, kwamen manschappen van de marechaussee op de trein om het transport onder bewaking te nemen, zodra men de grens passeerde. Daar vrijwel niemand van de 74 mannen nog legitimatiepapieren bezat duurde het douane-onderzoek, dat in de trein plaats had, slechts kort. Het station te Oldenzaal en de omgeving waren geheel afgezet door een cordon van de gemeentepolitie en de marechaussee. Familieleden terugkerenden, persvertegenwoordigers en belangstellenden kregen geen toegang. Het extra-treintje, dat bestond uit een locomotief en een personenwagon. werd op dood spoor gereden. Onmiddellijk stapten de gerepatriëerden over gereed staande autobussen. De bagage werd in een vierde wagen geladen. Voor. afgegaan door rijkspolitie op motoren vertrok men naar Amersfoort. Daar zul len de mannen worden ondervraagd door de commissie voor de opsporing van ver miste Nederlanders, die nog 2000 dossiers heeft. Van der Vaart Smit houdt 12 jaar Overeenkomstig de eis van de p.f. is dr Van der Vaart Smit, ex-directeur van het Ned. Chr. Uersbureau door de R. v. C. 12 jaar gevangenisstraf m.a. opgelegd. Het Haagse „B.G." had hem tot 12 jaar zonder aftrek veroordeeld. Zaak Viëtor naar Roermond Eerder dan verwacht werd deed de v. C. vanmorgen uitspraak in de zaak tegen de ex-Haagse politieman Viëtor. Thans werd de Bijzondere strafkamer de rechtbank te Roermond opgedra- een nieuw onderzoek in te stellen, Viëtor is op 24 Mei van dit jaar door de Bossche Bijzondere Strafkamer tot 11 -aar m.a. veroordeeld. Ambon krijgt aandeel in de K.P.M. Het bureau der Zuid-Molukkën meldt, at een der aandeelhouders van de K.P.M., die zich niet kon verenigen met de gedragslijn dier maatschappij, zijn aandeel geschonken heeft aan de stich ting „Helpt Ambon in nood". Deze stich ting heeft op haar beurt het aandeel ge schonken aan de republiek der Zuid- Molukken. Ambon wordt „gezuiverd" De republikeinse minister i AGENT: „Sorry, maar daar heb ik geen (politiek) belang bij" Korea in de Veiligheidsraad Rode Chinezen moeten zich terugtrekken en hun grondgebied wordt geëerbiedigd T~\E VEILIGHEIDSRAAD te Lake Success, besloot met 9 tegen 1 stem -L' de kwestie-Korea als nummer één op de agenda te plaatsen. Terwijl de afgevaardigden van Rood-China nog niet aanwezig zijn, werd overge gaan tot de behandeling der bekende zes-mogendiheden-resolutie, waarin het terugtrekken der Chinese communistische troepen uit Noord-Korea wordt geëist. Het voorstel is afkomstig van Amerika, Engeland, Frankrijk, Noorwegen^ Cuba en Ecuador. Mocht met behulp van nationalistisch- China de resolutie een meerderheid verwervèn, dan kan het toch nog door een Russisch veto worden getorpedeerd. Alsdan komt de Assemblée er aan te pas, waar het récht van veto niet geldt. In de, hier genoemde; resolutie wordt ;n beroep op alle staten gedaan, om hun onderdanen te beletten, de Noord- Koreaanse strijdkrachten te steunen. De lichting, Pelaupessy, beweert, dat Am- bon thans wordt „gezuiverd" van gueril- leros. Aneta deelt nog mede, dat de chef staf van de Indonesische landmacht, lui- is geentenant-kolonel Slamet Rijadi, op 4 Nov. prof. Adler jl. by de bezetting van Ambon is gesneu- I veld. Nieuw materieel wordt Woensdag in gebruik gesteld op lijnen naar bet Noorden (Van een onzer verslaggevers) „DIT IS NU DE TREIN, waarvan ik altijd heb gedroomd", zei ir F. Q. den Hollander, de president-directeur van de Ned.. Spoorwegen, toen hij giste ren het nieuwe D-trein-materieel aan de pers toonde. Volgende week Woensdag gaan deze moderne treinen rijden van het Westen naar Gronin gen en Leeuwarden. pé's (vroeger negen) en in de derde klas negen, tegen voorheen tien. Men kan zelfs een tafeltje huren, dat in de coupé kan worden geplaatst. De acht turkooiskleurige treinstellen zullen met ingang van de zomerdienst regeling 1951 compleet gaan rijden. Voorlopig rijden er slechts onderdeler, mee in de lange-afstandstreinen naar het Noorden. Geleidelijk aan komen ook de nieuwe Franse locomotieven in dienst. In het bagagerytuig, dat voor de helft1 tot restauratie is omgebouwd, is al de cel aangebracht, die wellicht binnenkort de telefoon zal bevatten waarmee men naar overal in Nederland zal kunnen bellen. Bovendien is er een hoekje, waarin een informatrice een plaatsje zal vinden, zodat men tijdens de reis alweer een nieuwe kan voorbereiden, bijvoor beeld de terugreis. De bar heeft ruimte voor 12 etende passagiers, maar er is ook een klein snelbuffet, waar men staande even een kop koffie met een broodje kan verorbe- Sheffield zet zich schrap De politie te Sheffield heeft alle poli tieke optochten in en om de stad verbo den voor de tjjd, dat het „vredescongres" duurt. Engeland heeft ook geen inreis visa verleend aan de Franse atoomge leerde prof. Fred. Joliot-Curle en aan de Italiaanse socialist Nenni. Vyf passagiers uit Parijs werden na ondervraging op „LondonAirport" met een ander vlieg tuig teruggestuurd. De aanklacht tegen aanvaller van Truman Oscar Collazo, de Portoricaan, die, na de aanslag op Truman in verzekerde be waring werd gesteld, wordt beschuldigd van poging tot moord. De aanklacht is gebaseerd op het neerschieten van een lid van de lijfwacht van de President. Aan zijn echtgenote wordt medeplichtigheid ten laste gelegd. De weduwe van de ge sneuvelde aanvaller Torresola bevindt zich op de zelfde gronden in hechtenis. Franse jagers en bommenwerpers voerden een aanval uit op een dorp bij de grens tussen China en Indo-China, waar de rebellen-leider Ho Tsji Minh een conferentie had met Russische en Chinese militaire adviseurs. Nazi's te Brunswyk hebben een neo- nazistische vereniging opgericht, die de gecamoufleerde naam draagt van „strijd groep van Duitse socialisten". Ontsporing op C.S. te Amsterdam Vanmorgen is op het Centraal Station te Amsterdam bij het vertrek vai trein van 7.46 uur naar Alkmaar botsing ontstaan met een rangerende locomotief. Eén reiziger werd aan het hoofd gewond. Twee rijtuigen ontspoor den. rechtmatige Chinese en Koreaanse be langen in de grenszone zullen worden beschermd en niets zal onbeproefd wor den gelaten, om uitbreiding van de oorlog te voorkomen. Uiteraard was dit alles naar de zin van de Russische afgevaardigde Malik. Hij had er bezwaar tegen, dat de kwestie behandeld werd in afwezigheid van de Chinese communisten, welke nog niet op het „tovertapijt" van Lake Success kon den komen. Volgens hem, kan een vreedzame oplossing van de Koreaanse kwestie alleen worden bereikt door stop. zetting van de gewapende interventie in Korea en terugtrekking van alle buiten landse troepen. Sir Benegal Rau, de gedelegeerde van India, was het in zo verre met Malik eens, dat de regering van Peking een redelijke tijd moest worden gelaten om vertegenwoordigers te zen den, vóórdat men generaal McArthurs speciale rapport zou aansnijden. Hier tegenover stond het oordeel van de Brit, Sir Gladwyn Jebb. Zijn stand punt was, dat aangezien een huis in brand staat, er zo spoedig mogelijk ge handeld moet worden en er dus niet ge wacht kan worden, tot de heren van Peking aanwezig zijn. De Amerikaan Warren Austin zette uiteen, dat de reso lutie twee speciale doeleinden heeft: 1. Het stopzetten der interventie van de Super-tankschip in de V.S. (40.000 ton) Amerika gaat een nieuw soort tank schip bouwen, veel groter dan de meeste passagiersschepen, welke thans in ge bruik zijn, en wel van 40.000 ton. Het nieuwe schip zal voornamelijk worden gebruikt voor de lange routes op het Midden-Oosten. De Noordoostelijke polder heeft thans goedkeuring-verleend aan het plan van het ministerie van Binnenlandse Za ken om het werkkamp Lemmer ii polder te verbouwen tot gezinsbarakken voor uit Indonesië gerepatriëerden. Chinese communisten. 2. De garantie, dat China's grondgebied beveiligd zou wor den. Aangezien de Veiligheidsraad niet tot een definitief besluit kwam, ging men uiteen en zal op een, nader te bepalen, datum de behandeling der Koreaanse kwestie worden voortgezet. Dé Koning van Nepal naar India Tegenregering ingesteld Koning Tribhoevana van Nepal en zijn gezin, dlie de wijk namen naar de Indi sche ambassade te Katmandoe, zullen vandaag te New Delhi aankomen. De Koning en zijn gevolg zullen de gasten zijn der Indische regering. De reis wordt gemaakt met twee Dakota's en het ge volg telt 20 personen, onder wie de twee vrouwen van de Koning, de Kroonprins, zijn oudste kleinzoon, wiens 3-jarig broertje, te Katmandoe tot Koning van Nepal werd uitgeroepen. Particuliere troepen van het nationalistische Nepalese congres, dat de afgetreden Koning steunt, zijn vanmorgen de plaats Birganj bin nengerukt en hebben er een tegenrege ring ingesteld. Deze troepen veroverden de stad met geweld, waarbij hun leider Thirhoeng Malla, ernstig werd gewond. De gouverneur en zijn gezin werderi ge arresteerd. Birganj is in grootte de tweede stad van Nepal ep ligt 5 km van de Indische grens. Koningin Mary heeft lichte griep De 83-jarige Koningin Mary van Enge land, moet op medisch advies enkele dagen rust houden, aangezien zij een Lichte griep heeft. De bejaarde vorstin woont op Marlborough House. Escorte van Britse schepen voor de Heemskerck De kruiser Jacob van Heemskerck, waarmee de Koningin en de Prins oP 21 November naar Engeland oversteken, zal bij het binnenvaren van de haven van Dover worden geëscorteerd door vijf Britse torpedoboot jagers. De Britse krui ser Cleopatra zal een Koninklijk saluut, afvuren. DAT de Amsterdamse haven- en stads, recherchediensten per 1 December wor den samengevoegd. DAT de oud-inspecteur van politie M. Verstappen te Nijmegen, die tijdens de oorlog arrestaties organiseerde waardoor in totaal ten minste 20 doden zijn te be treuren, door het B. G. te Arnhem tot 18 jaar is veroordeeld. DAT het kasteel Scheres te Baarlo (L.). voormalig Duits eigendom, is aan gekocht door de tegenwoordige bewo ner. baron M. de Weichs de Wenne. DAT de N.V. Pope's Draad- en Lampen, fabriek te Venlo ruim 500.000 m2 grond zal aankopen in Blerick, waar in de toe komst het zwaartepunt van het bedrijf wordt gevestigd. DAT minister Mansholt gisteren in Groningen sprak voor de Commerciële Club. DAT van 1 September tot medio Octo ber bij Vaals meer dan 3000 smokkelaars zijn aangehouden. DAT de Kamer van Koophandel, kan toor Dordrecht, heeft geklaagd over d< lage waterstand in het Maas-Waalkanaal en het versperren van de Steenbergsé Vliet door motorschepen, die op weg zijn naar suikerfabrieken.' DAT minister Mansholt in antwoord op vragen van het Tweede Kamerlid Vondeling (Arb.) over het waarderen van landbouwgronden i.v.m. bijzondere heffingen heeft verwezen naar een be schikking van 6 November. DAT E. Vermeer, secretaris van de P v.d.A., die evenals de Trouw-redac- teur J. Hoek een studiereis door Amerika heeft gemaakt op uitnodiging van de regering der Ver. Staten, per KLM in ons land is teruggekeerd. DAT de staatsmijn Maurits twee nieuwe ventilatoren krijgt met een capaciteit van elk 30.000 kub. meter per minuut, de grootste in een mijn ter wereld. DAT overste B. Klomp namens het demobilisatiecentrum Het Boskamp te Amersfoort een instrumentarium ter waarde van f 4000 heeft overgedragen aan de noodverbandplaats van het Rode Kruis aldaar. DAT de regering in een aanvullende begroting ƒ7 millioen vraagt voor de aanleg van wegen i.v.m. de werkver schaffing in Groningen, Friesland, Drente en Noord-Brabant. DAT vannacht het 11.000ste schip dit jaar in R'dam aankwam (vorig jaar op 15 December). DAT in het derde kwartaal 1950 bij Vaals ruim een half millioen personen de grenzen passeerden, tegen slechts 200.000 in het eerste kwartaal. DAT een brand vannacht de brei-afde- ling van de confectiefabriek Stema aar. de Alleeweg te Enschede heeft verwoest (schade ƒ60.000). DAT op een terrein van 17 ha rond de oude Menkemaborgh te Uithuizen van 9 tot 17 Juni 1951 een streektentoonstel- ling wordt gehouden. DAT in Vlissingen is begonnen met het bouwen van de nieuwe sluizen en een blok van 48 arbeidersflats, terwy] de raad f 156.000 beschikbaar heeft gesteld voor de herbouw van de brandweercen trale en de plannen voor een sportcen trum heeft aanvaard Onze uitvoer naar West- Duitsland Nieuw tekort in E.B.U. verwacht West-Duitsland heeft de invoer vi levensmiddelen uit Nederland en Dene marken thans feitelijk stilgezet, aldus meldt de A-N.P.-correspondent te Bonn. Alleen de lopende contracten uit de eind October jl afgelopen handelsovereen komst vormen een uitzondering. De Duitsers beweren, dat zij alleen nog maar deviezen beschikbaar hebben voor de vrijgemaakte handel en dat er voor de gecontingenteerde handel niets meer Inmiddels hebben twee deskundigen van de Europese Betalingsunie uitgere kend, dat West-Duitsland behalve dat het zijn crediét van 320 millioen dollars heeft utgeput, een nog groter tekort te gemoet gaat, hetwelk einde Maart 200 millioen dollars zal bedTagen, zodat het voorgestelde extra-crediet (of schenking) van 120 millioen ontoereikend zal zijn Er zijn dus bijzondere maatregelen nodig, zoals zware belastingen, beperking van de invoer en van de credietverlening. Schelde-directeuren beboet met 10.000 en 5.000 De directeuren van de Kon. Maatschap pij De Schelde te Vlissingen. die voor de Duitsers O.a. zes mijnenvegers hebben laten bouwen, werden gistermiddag door het „B.G." te Middelburg veroordeeld. Ir W. kreeg f 10 000 boete. Tegen hem was een gevangenisstraf van 5% maand (de tijd van het voorarrest) en f 30.000 boete geëist. Ir van T., tegen wie dezelf de gevangenisstraf en f 15.000 boete was geëist, werd tot f 5.000 boete veroordeeld. Babies hebben het goed op de Grote Beer De Grote Beer. die gisteren met mi litairen en KNIL-gezinnen uit Amster dam naar "Nieuw-Guinea is vertrokken heeft een speciale kinderafdeling aan boord, me!d,den wij reeds. De bedden in de voormalige interne zaal en de chirurgische zaal hebben plaats gemaakt voor vyftig wiegjes me', een hemeltje van kleurig bedrukte stof fen. In de zalen is voor ieder kind een badje aangebracht en miniatuur zwem vesten ontbreken niet. De medische staf aan boord bestaat uit een chef. twee specialisten, chirurg, een internist, een arts en twin tig verpleegsters. De materialen in de babykeuken zouden de trots zijn ieder nieuw ziekenhuis. Op de terugreis zal de Grote Beer voor de laatste maal als hospitaalschip dienst doen. Daarna gaat hi schijnlijlc emigranten naar Australië varen. Niet met twee kinderen op de iiets Wanneer de nieuwe verkeerswet var kracht wordt (vermoedelijk op Januari) zal het niet meer zijn toege staan, dat eén volwassene twee kinderen Op zijn fiets meeneemt. Er mag echter wel één kind of zoals men weet zelfs een volwassene meerijden. „Een dossier van bloed en tranen" Tegen de 52-j. voormalige opperwacht meester A. M. Wiebe uit Nijmegen ii gisteren in Arnhem na een zeer lang durige zitting levenslang geëist. „Eer dossier van bloed en tranen", noemde de officier van justitie de verzameling stukken in deze zaak. Wiebe was een van de beruchtste figuren uit Nijmegen tijdens de bezet ting. Radiogroeten voor militairen op Java en N.-Guinea Aan Ned. militairen op Java of Nieuw- Guinea kunnen familieleden in ons land via de wereldomroep (PCJ) een groet overbrengen. Belanghebbenden kunnen zich opgeven bij de afdeling radio van de Marinevoorlichtingsdienst, Koningin negracht 12, Den Haag. Men moet ver melden. of men de groeten persoonlijk in Hilversum wil uitspreken of ze wil. laten voorlezen. EEN uiterst belangrijke aangelegen heid is thans aan de orde in de drie Nederlandse vakcentralen In 1945 is gesticht het z.g. Wereldvak verbond (W.V.V.). Noch het C.N.V. noch de K.A.B. waren bereid, tot deze vakbe- wegingsinternationale toe te treden. Als Chr. vakbeweging geboden is voor het nationale werk, dan is dat evenzeer het geval voor het internationale. Ook by de internationale sociale problemen gaat het niet om zuiver materiële dingen. En zelfs al ging het wèl alleen om stoffelijke waarden, dan nóg is Chr. vakbeweging geboden, want ook in die aardse, stoffe lijke, sociale dingen moeten wy allereerst Gods Koninkrijk èn de gerechtigheid, die in dat Ryk geldt, zoeken. Daarom weigerde de Ned. Chr. vakbe weging zich aan te sluiten by het z.g. Wereldvakverbond. Zy weigerde toe te geven aan de eenheidswaan van vlak na de bevrijding en handhaafde haar aan sluiting bij het Intern. Chr. Vekverbond (I.C.V.). Spoedig bleek, dat het C.N.V. zich niet vergist had. Van het z.g. W.V.V. waren naast de socialistische ook de commu nistische vakverbonden lid. Wat Neder land aangaat, sloten zowel het N.V.V. als de E.V.C. zich aan! Maar in het W.V.V. werden weldra de geesten open baar. Toen generaal Marshall met zyn plan voor het Europees herstel kwam, besloot het communistische deel van het W.V.V. zich met alle kracht tegen dat plan te verzetten. Want de communisten stellen nu eenmaal geen prijs op het her stel van Europa. Zy hebben alleen be lang by een gróter worden van de el lende in West-Europa. Het socialistisch deel van het W.V.V. stond machteloos. De vakbeweging in West-Europa besefte echter, dat medewerking aan het Mar shall-plan een arbeidersbelang, 'n volks belang, een Europees belang was. ONDER die omstandigheden vroegen de socialistische vakverbonden van West-Europa aan de Chr. vakver bonden van dit deel der wereld of wij bereid waren tot een samenwerking ter zake van het Marshall-plan, buiten de Intern. Vakverbonden om. Wy hadden ons toen op het standpunt kunnen stel len: wy hebben onze eigen Internationale (het I.C.V.) en gij zyt door Uw eigen schuld In de moeilijkheden geraakt, dop nu Uw eigen peultjes maar. Dat heeft de Chr. vakbeweging niet gezegd. Zy heeft zich bereid verklaard om de socialistische vakverbonden van West-Europa uit de narigheid te helpen en zij heeft medegewerkt aan de oprich ting van een comité van samenwerking uit de West-Europese vakbeweging ter zake van het Marshall-plan. In 1947 werd te Londen tot oprichting van het comité besloten. Maar thans, in 1950, gebeurt er iets, waarover wij het oordeel gaarne aan de lezer lëtèn.' De socialisten zyn in 1947/'48 uit het zg. W.V.V. getreden en hebben in 1949 een nieuw Intern. Verbond van Vrije Vakverenigingen (I.V.V.V.) opgericht. Het eert hen, dat zij al is het dan laat de relatie met de communisten heb ben verbroken en de in 1945 gemaakte fout hebben hersteld. Tot zover kan men zich over hun latere gedragslijn slechts verheugen. Doch wat doen ze nu? (Zie vervolg op pag. 5) Ruzie bracht politie op spoor van sigarettensmokkel Een ruzie in een bar te Amsterdam heeft de politie op het spoor gebracht van 65.000 gesmokkelde sigaretten. Een rechercheur van de douane, die getuige was van de ruzie tussen een man en een vrouw, hoorde de naam van „de Puist" noemen. Dit is een bekende van de politie. De man werd geschaduwd en het bleek, dat hij vaak in een huis aan de Reguliersgracht kwam. Dezer dazen reed daar een taxi voor. waar pakken in werden geladen. Rechercheurs vol gen de auto en in de binnenstad werd de wagen aangehouden. Een van de twee inzittenden was „de Puist", de ander de bewoner van het huis aan de Reguliersgracht. Bij een inval werden 65.000 sigaretten in beslag Benomen. Men venvacht nog meer arrestaties. Lagere straffen voor moordlustige Duitsers Tot acht jaar minder dan geëist was doo rde p. f. bij de R. v. C., werd van morgen de Duitser H. M. Lippert, die Nederlanders zonder vorm van proces heeft neergeschoten, veroordeeld n.l. 10 jaar gevangenisstraf m.a. Zijn helper, de Duitser H. W. Fernau, die twee Neder landers had vermoord, kreeg 6 jaar, nadat het Amsterdams „B.G.'' hem 10 jaar had opgelegd. (Adoertentie) DRUKAUTOMAAT ;en ASW prod: MAAT WEERBERICHT Wisselend bewolkt s i Tot morgenavond ver wacht De Bilt: Wisselend bewolkt met enkele buien. Matige tot krach tige wind. aanvankelijk tussen Zuid en Zuidwest, later ruimend naar Zuid west tot West en aan de kust tijdelijk wellicht tot hard toene mend. Iets lagere temperaturen, vooral des naohts. (Opgemaakt te 10 uur.) ZON EN MAAN Zondag 12 November: Zon op 7.54 u.. "onder 16.54 u.; maan op 11.50 u.. onder' 18.11 u. Maandag 13 November: Zon op |7.55 u ander 16.53 u.; maan op 12.52 u, onder 19.26 u. 16 November E.K.

Nieuwe Leidsche Courant | 1950 | | pagina 1