ZAGREB ook Binnenshuis mooie foto's 7 leclevaarten^, j LuchtRuim OM DE HEB 4 ZONDAGSBLAD 11 NOVEMBER 1950 X Stemmen in bereid! zich voor op verkiezingen VOLKSFRONT IS ECHTER ENIGE CANDIDAAT (Van onze speciale verslaggever) ZAGREB, November 1950. Boven de ingang van het Nation staart eet kolossaal portret van maarschalk Tito uit een lyst van electrische lichtjes oj. een rij slap in de regen hangende nationale vlaggen neer. Van een muur aan de overkant schreeuwt een doorweekte poster LEVE TITO! En voor een van de vensters van het Hotel Esplanade staat een foto van Tito mei sterren van rood papier en vlaggedoek versierd. Het heeft er alles van, dat Zagreb zich klaar maakt voor een bezoek van zijn staatschef. ,,Komt Tito hier....?" informeer ik daarom bij de portier van het hotel. De man kijkt me verwonderd aan. ,.Al die vlaggen en portretten in de stad...." Dan gaat hem een licht op. ,.Of datnee, dat is voor de verkiezingen." TUff EN staat hier aan de vooravond van de verkiezingen voor het Kroatische parlement: een van de zes volksrepublieken, die met elkaar de Federatieve Volksrepubliek Joegosla vië vormen. De stad is daarom vol met portretten van Tito en van de candi- daten voor het parlement. Nationale vlaggen in blauw, wit en rood met een communistische ster in het wit wapperen van vele gebouwen. In het centrum hangen spandoeken met aan moedigingen om aan de stemming deel te nemen van de ene kant van de straat naar de ander. En er is bijna geen winkel, die r.iet een van zijn étalages aan de verkiezingen gewijd En wie niet stemt wordt uit zijn huis gezet Verkiezingsbijeenkomst in Zagreb. Behalve bel portret van maarschalk Tito hangel er ook portretten van de candidaten tegen een achtergrond van communistische ei nationale vlaggen. Het publiek bestaal voor een groot deel uif soldaten van he Joegoslavische leger. Andere candidaten dan die van het communistische xijn er echter niet. heeft door er minstens een portret van Tito met de onafscheidelijke ster van de communistische beweging en een vlag in uit te stallen. Het is alles verkiezingen wat de klok slaat in deze stille herfstdagen. En de eerste, vluch tige indruk leidt tot de conclusie, dat er niet veel verschil bestaat met ver kiezingen in ons land. Maar dat blijkt allerminst het geval te zijn. Onder pressie Officieel bestaat er geen stemplicht. In de practjjk wordt er echter sterke druk op de kiezers uitgeoefend. We ken tevoren gaan de stemcomité's al op huisbezoek in hun wijk of straat. Ze wijzen de kiezers op het belang te stemmen en' eisen als het ware een belofte. Dat bezoek wordt kort voor de verkiezingeri herhaald. Dan spreekt men ook precies de tijd van stemmen af. En op cfe stemmingsdag zelf belt men al om zes uur in de vroegte huis aan huis aan om de mensen te her inneren aan de stemming. En wie op de afgesproken tijd zijn stem nog niet heeft uitgebracht krijgt weer bezoek. De eerste keer informeert men nog min of meer vriendelijk of men het stemmen misschien vergeten heeft. Maar wanneer men volhardt ver schijnt er een hele delegatie, meestal vergezeld van een lid van de machtige volksmilitie: de staatspolitie. Die tre den drastisch op. Er worden grove scheldwoorden en ernstige dreigemen ten gebezigd. En ais men tevergeefs aanbelt slaat men desnoods de ruiten in en forceert de deur. Maar stemmen moet men. Zieken en ouden van da gen sleept men zelfs naar de stem lokalen. Het gaat er tenslotte maar om een percentage van stemmers te bereiken, dat zo dicht als maar enigs zins mogelijk bij de honderd procent ligt. Men gelooft nog steeds, dat men daarmee het buitenland en de tegen standers van het communistische re giem kan overtuigen van de geestdrift en eensgezindheid van het Joegosla vische volk ten aanzien van haar be stuur. Eenheidspartij Overigens neemt maar één partij aan de stemming deel: het Volksfront. Daarin zijn alle communistische orga nisaties als de Communistische Partij zelf natuurlijk, de Volksjeugd, de Volksbond voor Vrouwen, de Demo cratische Partij, het Vakverbond, enz. verenigd. Het voeren van oppositie ertegen is onmogelijk alhoewel in de communistische wet staat, dat ieder een, die door minstens honderd andere personen gesteund wordt, zich candi- daat kan stellen. Maar ook hier ver schillen theorie en practijk. Wel is er gelegenheid om tegen het Volksfront te stemmen. Het heeft echter absoluut geen doel daar de tegenstemmen niet meetellen. Daarom nemen vele vijan den van het regiem niet eens de moeite het gummiballetje in de bus met nee te laten vallen. Men heeft langzamer hand wel geleerd zich niet tegen de alom aanwezige geheime staatspolitie te verzetten. Het is een bekend feit, dat men zich daarmee allerlei narig heid op de hals kan halen. Juist in deze dagen voor de nieuwe verkiezin gen herinnert men er de kiezers nog eens duidelijk aan door personen, die TV IT is rende heel type rende opname van de mooiste momenten, die wij Stelt U zich de omstan digheden maar voor: 's avonds in een kamer, uitsluitend ver licht met een enkele gewone huiskamerl^mp. Zoonlief zit te spelen met zijn plaatjes en valt in slaap. U denkt natuur lijk direct: hiervan een foto, maar de eerste reactie is dan: met dit licht is het toch niet mogelijk en ik heb maar een gewoon toestelletje. Misschien herinnert U zich die foto met alleen een straatlantaarn als verlichting, en tja, dan moet dit toch ook mogelijk zijn. als wij maar lang genoeg belich ten. Niets is minder moeilijk, want de kleine man is immers in het land der dromen en zit goed stil. Nu voorzichtig de camera halen gelukkig, hij is gevuld, zorg trouwens dat U voor deze onverwachte mo menten altijd een film in de camera heeft en deze op •en statief gezet, want bij een lange belichtingstijd kan de opname niet uit de hand ge maakt worden. O, heeft U geen statief? Wel, dan zetten wij de camera b.v. op een stoel of dressoir en staat hij ook goed stiL Niet vergeten het pennetje voor tijdopnamen te gebruiken en dan de lens open zetten. Hoe lang nu belichten? De belichtingstijd is hierbij natuurlijk moeilijk te schatten, maar een flinke lange tijd is hier altijd nodig en overbe licht is een dergelijke opname niet gauw. Deze foto, inge zonden door N.B.-V., werd ge maakt met een heel eenvou dige klapcamera mot lens F 6.3 en 10 minuten lang belicht. Wij vinden deze opname dan ook zeer knap gedaan. In het bijzonder verheugt het ons. afleiden dat deze foto door •en dame werd genomen, waarschijnlijk de moeder van de kleine boy en deze opname zal dan zeker een bijzondere waarde voor U hebben, me vrouw. Aardig is hierbij nog te vermelden, dat juist toen de sluiter weer dicht was de kleine slaper zich begon te bewegen. Het was natuurlijk onze belichtingstijd en velen een heel risico en U had be- struikelen hierover, hetgeen slist geluk. niet te verwonderen is. Beter zouden wy dan ook met flits licht kunnen beginnen; wan neer wij een flitsopname ma ken, hebben wij immers altijd De eenvoudigste iotograiie Dergelijke opnamen kunnen echter ook nog veel eenvoudi ger en met minder risico ge maakt worden. Natuurlijk heeft U wel eens een flits opname zien maken; eigenlijk hadden wij in de eerste ru briek met het beschrijven van deze soort fotografie moeten beginnen, omdat dit de een voudigste manier van fotogra feren is. Ja, U bent werkelijk met het moeilijkste deel der dezelfde hoeveelheid licht de belichtingstijd is dus steeds gelijk, mits men dc lamp op dezelfde afstand ontsteekt. Als wij deze dichterbij of verder van het voorwerp ontsteken, moeten wij regelend optreden door middel van diafragma of lampsterkte, hetgeen overigens eenvoudig uit te rekenen is. Toch zijn eT veel mensan, die er moeilijk toe te bewegen deze tak der foto- fotografie begonnen. Immers sport te beginnen. In de eerste wanneer wij buiten fotografe ren is de zon onze lichtbron en de ene dag is het lichter dan de andere, terwijl het ene moment een wolk voor de zon schuift en een volgend ogen- plaats is hier de kwestie kost prijs een struikelblok, maar de bedoeling is natuurlijk ook niet om by elke opname een lampje te verschieten, doch juist om momenten zoals hier beschreven op een eenvoudige manier te kunnen vastléggen. De kosten van het levensonder houd in Joegoslavië zijn ontzet tend hoog. Hier volgt een lijstje met prijzen van de allereerste levensbehoeften op de vrije markt in Zagreb: Aardappelen 'Uien Boter Schapenkaas Vlees Vet Spinazie Tomaten Tarwemeel Melk En als men dan weet, dat het gemiddelde inkomen in Joego slavië tussen de f 280,- en f 400.- per maand ligt kan men begrij pen, dat de mensen letterlijk werken om in leven te blijven. Van luxe is geen sprake. 5,per kg. „11,— ,56,— „20,— „20,— „60,— Sr- ,16,— 1,50 per stuk 3,50 per liter <~Populaire \oto-curóuó door acobi Verder heeft men altijd nog een beetje angst voor flitslam pen, waarschijnlijk door de vroegere blitzfotografie, waar bij men een zakje magnesium- Eloeder door middel van een ont liet ontploffen. Met een draadje werd het gevaarliike goedje ergens aan vastge knoopt en men had dan kans dat het, wanneer men niet om zichtig te werk ging. in de kamer licht bleef, want het gebeurde meer dan eens dat licht ontbrandbare voorwer pen in de omgeving mee in vlammen opgingen. Tegen woordig bestaat hiervoor geen gevaar meer. Voor deze rubriek kan ieder foto's ter beoordeling inzen den. Ook kan men de heer Jacobi vragen stellen en in lichtingen vragen. Voor goeding van porto- e nistratiekosten sluite cent aan postzegels in. Men adTessere aan de redactie met aanduiding .Fotorubriek". geweigerd hebben aan de laatste ver kiezingen deel te nemen nu zonder vorm van proces uit hun huis te zet ten. En in een stad waar niemand recht heeft op meer dan een halve kamer valt het niet mee om buiten of ficiële instanties om ergens anders onderdak te komen. Onverschilligheid De stad zelf maakt zich erg druk over de komende verkiezingen. Dage lijks verschynen er meer vlaggen en portretten en spantfoeken. Het Plein der Republiek in het hart van de stad gaat er eenvoudig schuil onder. En voor het station heeft men juist weer een nieuwe serie verkiezingsposters opgehangen. Tot de ruiten van de schaarse grote restaurants zijn ermee volgeplakt. En allemaal hebben ze een en dezelfde leuze: Komt ter stem bus. Maar ondanks al deze inspanning heerst er onder de mensen een op vallende onverschilligheid ten aanzien van de verkiezingen. Velen weten niet eens wie de candicfaten zijn. Het interesseert hen ook niet. Ze weten, dat de tweehonderd-en-vyftig zetels voor het parlement van Kroatië toch al vooruit door de verschillende or ganisaties verdeeld zijn. Voor de pro paganda wil men slechts een éclatante bevestiging ervan door het volk. Daar richt zich thans alle activiteit op. In de vallende avond kijk ik uit mijn koucfe hotelkamer op de straat bene den. De eerste sneeuw is al gevallen en heeft zich met de regen tot een modderige massa vermengd. Mensen in schamele kleren en versleten schoenen haasten zich naar huis. Op de trottoirs liggen overal hopen boomstronken en takken en grove brokken bruinkool. Het is het karige rantsoen huisbrand voor de komende winter. En tegelijk een somber symp toom. Met de provisiekasten leeg en de prijzen van alle elementaire levens behoeften tot krankzinnige hoogte gestegen vanwege de fatale droogte wacht men vol angst en zorg op een uiterst moeilijke periode. Maar op een van de regeringsgebouwen aan de overkant staat over een ster van rood licht in stralende neonletters Leve Tito tegen de donkere hemel. Voor vele andere Joegoslaven dreigt deze winter echter de letterlijke hon gerdood. Men vergelijkt de situatie hier al met de rampjaren in China, Het is daarom dat meer dan ooit de blikken smekend naar het Westen ge richt zijn. ALFRED VAN SPRANG (Nadruk verboden) ZONDAGSBLAD 11 NOVEMBER 1950 5 met vlieqenöe AftveRtentie-kolommen LuchtRecUme stR&ks „qLoeienö ó&n öe hemeL" verslaggevers) j fles, bus of slagzin. Als een grote magneet trekt de „Fair- child" van de beer H. A. J. Klusman een kolossaal net van touw, aluminium-bui- zen en linnenband, waarop de publicatie prijkt, aan. Soepel en gelijkmatig schuift de luchtadvertentie met het vliegtuig mee. „Die kleeft goed aan", zegt de vak- Vanuit de hoogte, in het blauw van de lucht demonstreert de ex-marinevlieger. voor deze gelegenheid in de „huid" van een reclamevlieger gekropen, zijn vin ding. Waarin schuilt de nieuwigheid van het ons voorgevlogen „vliegende tapijt je"? vragen wy. Deze vliegende blikvan ger loopt meer in het oog dan de vroegere modellen. Vlieger Klusman be aamt dit gretig. Inderdaad het scherm is bijna tweemaal groter dan gebruike lijk. „En het wordt nog groter en opvallen- gevende verf gebruikt zal worden. „Gloeiend aan de hemel zal de eerste lichtgevende luchtreclame ons verbazen", zegt hij enthousiast, als een man die ge looft in zijn succes. „Van mijn na-oorlog- se tocht door Duitsland heb ik mijn idee meegenomen", om het hier verder te ontwikkelen. Het „opslaan", het starten van de advertentie achter het vliegtuig ging volgens de oude methode weinig zachtzinnig! Tijdens de opstijging sleurde de sleepvlieger het net van 1% X 12 meter over het veld heen, schokkend en bonkend. Dat de tekst dan wel eens schots en scheef in de kolom kwam te staan was voor de adverteerder minder aangenaam, doch ook het materiaal was vrij spoedig vernield. Past men het systeem-Klusman toe, dan behoeft het net niet meer met de grond in aanraking te komen tijdens de opstijging en kan zelfs een scherm van 3 meter hoog en 30 meter lang de lucht in gebracht wor den. Hiervoor dient de vlieger gebruik te maken van de glij-box; een bak voorzien van slee-schaatsen, waarin het publici- „arreslee" slepende vliegtuig ge koppeld en de aviateur verheft zich op regelmatige wijze van de startbaan. Er- wordt dus een snelle sledevaart gemaakt en eenmaal op hoogte gekomen, drukt de vlieger de glij-box automatisch van zich af en door het uitklinken of loskoppelen verlaat het opgeteerde touw op vlotte wijze de transporttrommel. Als een du veltje uit zijn doosje Overigens is het vliegen met een dergelijke last aan de staart een hele kunst. Men begrijpt, dat het te slepen net niet te groot kan wor den en dat het „drijvende houden" van zo'n reuze-scherm voor de vlieger moei lijkheden meebrengt. Gaat de sleep, bij het ingaan van een bocht b.v. te veel zwabberen en schuinliggen. dan moeten die verdachte bewegingen direct worden gecorrigeerd. Tijdig, want anders kan de aankondiging wegklappen of langs het hoofd van de verbaasde aviateur schui ven! Daarom, eerst de gevaarlijke draai- bewegingen er uit gehaald en dan het net aangetrokken. De lucht is geen plaats om er speelse fantasieën in uit te leven, dat weet de heer Klusman. Daarom ver wierf hy met zijn vinding, waarop octrooi is verleend, de goedkeuring van de ambtenaren van de Rijksluchtvaart dienst. In het oude vak van luchtreclame- jockey komt weer schot en de N.V. Vliegveld-Ypenburg zal naar alle waar schijnlijkheid de exploitatie van het nieuwe systeem op zich nemen. der", verzekert hij, als hij weer op aarde staat. Reclamevlieger is een vreemd en een oud beroep. „De aardigheid van het vak ging eraf, omdat er te weinig op het lint kon staan, maar wij zullen er weer nieuw leven in blazen". Over vliegen behoeft men de heer Klusman niets te vertellen. Hij kent zijn vak. Dat moet wel als je aviateur in het beroemde van Weerden Poelmaneskader geweest bent en, vanuit de lucht, deel nam aan de slag in de Javazee. In de naaste toekomst gaat de geroutineerde nachtvlieger ook experimenteren met avond-reclamevluchten, waarbij licht- schoenmaker sdochfer Het duurde lang, vóór Marcus Rei gersberg weer in de gelegenheid was om persoonlijk zijn uitgever te bezoe ken. Hij kwam terug van een reis naar een der Zuid-Amerikaanse republie ken, waar de politieke ongeregeld heden hem stof te over hadden gege ven voor reportages en foto's. Jeannette zag de journalist aankomen op het pleintje. Hy was gekleed in een reiscostuum, dat bureaujournalisten gewoonlijk hevig jaloers maakt op hun zwervende collega's: een geruite pet, wijde plusfour, khakihemd en effen, stoffen das. En natuurlijk rookte hy zyn pijp. „Hij zal naar mijn raam kijken." dacht zij, „en wuiven." Toen hy onder de lindebomen uitkwam keek hij in derdaad naar boven en zwaaide jo viaal met zijn pet. Tot haar verwondering merkte zij, dat ze nog blozen kon. De andere meis jes keken haar aan, met iets van af gunst in haar ogen. Terwijl zij haar vaak m stilte en ook wel openlijk be spotten om het waakzame oog van de sullige vader en haar overdreven nei ging tot opmaak, flirt en vermaak; waren ze tevens jaloers op haar knap pe gezicht en mooie, ranke lichaam. Jeanette had er ditmaal geen aan dacht voor. „Marcus!" Zij raapte met haar ogen de letters uit het alphabet van het toetsenbord en wachtte in spanning, loom voortgaande met haar werk. Ze ontmoette hem voor de eerste keer, toen ze een brief opnam in de directiekamer. Hij had in afwachting plaats genomen en naar haar gekeken. Zij was er aan gewend, dat mannen haar onderzoekend aankekep en het liet haar koud. Maar zijn rustige stem had haar verrast toen zij opstond om weg te gaan. „Mijn compliment, jonge dame". „Dank U" antwoordde zij stijfjes cn toen pas keek ze hem goed aan. Hij was niet knap, maar zijn onregel matige gelaatstrekken hadden een zekere charme. Achter de glimlach in zijn ogen raadde men zijn koelbloedig heid, neiging tot avontuur en zelfbe wustzijn. „U stenografeert vlug" zei hjj nog verduidelijkend en toen ze de deur sloot hoorde zij hoe hy de directeur aansprak: „Dat is een goede werk kracht; ik haal er niet bij met myn steno." Zij was het niet vergeten. Zijn ge zicht ging met haar mee naar bioscoop en dancing en zy toonde minder aan dacht voor haar vrienden en film helden. (Wordt vervolgd) Op nevenstaande loto ziet men de beer Klusman met zijn Faitchildaan 't werk. In de inzet: de glij-box. waarin het pubiicifeitsnef is opgeborgen. Het kerkgebouw van de Ned. Herv. Gemeente te Capelle. die dezer dagen haar tweehonderd-jarig bestaan viert. In het voorjaar van 1945 had het ge bouw ernstig te lijden van granaat- vuur. toen Capelle juist in de ..vijan delijke" vuurlinie lag. De geallieer den. die na de bevrijding de kerk be trokken. hebben ook veel schade toe gebracht aan het interieur van de kerk; in bet bijzonder aan hel orgel. Met de sleun van Monumentenzorg heelt men hel kerkgebouw evenwel weer gerestaureerd en op 24 Novem ber a.s. zal de officiële overdracht aan het kerkbestuur plaats hebben. 1 het ging haar altijd om geld. jp Geen spreekuur sloeg v ze over, en steeds opnieuw liep haar verwarde relaas uit op een smeekbede om 'n paar dubbeltjes, om 'n g kwartje; want het leven 2 uias toch zo duur en als je 2 je hele leven lang ge- 2 zwoegd en gesappeld had 2 viel het niet mee om op je 2 oude dag nog je hand op 2 te houden; en wat je de armen gaf leende je toch 2 eigenlijk den Here; en een 2 mens uiou toch ook wel 2 graag eens een plakkie 2 kaas op zijn boterham; en 2 dat kon er niet af ofschoon 2 ze vroeger beter dagen ge- 2 kend had. Een verward jAj verhaal: een lang verhaal; jjj maar altijd om geld. jAj Ook een verhaal, dat jAj altijd en overal succes had. jAj Het geheim daarvan is he- laas voor geen goud te jjt koop, anders had ik het jjt allang gekocht; desnoods ïjt had ik er de laatste wijk je penningen ingestoken. want dacht U dat het leuk sj* teas, om als dominé zijnde, altijd bedelliedjes te zin- gen met een succes, dat soms omgekeerd evenredig is aan de inspanning welke v je er aan besteedt? Maar v haar kan ik niet meer in- terviewen over de gevolg- de methodes, want ze rust 2 al meer dan 'n dozijn ja- jg ren op het kerkhof der naamlozen. Het enige dat ik achteraf vast kan stel- len is dat het haar immer om geld ging en dat ze 2 nooit ongeholpen spreek- jAj uren van oneindig veel 2 instanties verliet. Méér 2 nog: dat ze al zovele in- X stanties het prettige, war me gevoel heeft bereid dat ze een goed werk gedaan hadden en 'n kleine licht straal hadden doen vallen op een duister levenspad. Was haar bezoek harer zijds een succes, oneindig groter was het succes voor predikanten en diakenen, weldadige dames en heren, want wiens hart smelt niet als was voor de zon, wanneer een overoud ge rimpeld gezicht slraalt; wanneer een stille traan een dankbaar oog ontwelt; wanneer een versleten stem ?God zegene U" stamelt? Vroeg niemand zich ooit eens af of de nood wel zo hoog gerezen was, als zij 't voor deed ko men? Koes terde niemand ooit een begin van twijfel omtrent de wezenlijke onmogelijkheid zelfs maar één plakkie Zondagse kaas te kopen? Controleerde geen dezer veelvuldige instanties haar uitgesponnen geschiedenis sen? Ik vermag daarop niet te antwoorden; ik heb heel dit verhaal im mers slechts van horen zeggen, zij het dan ook dat mijn zegslieden alles zins betrouwbaar en gans niet fantaserende fantas ten zijn. Hun, die ik er naar vroeg, heb ik het ant woord moeten afpersen, dat je een zo oud en zo braaf en zo armelijk en zo gebogen wijfje geen ver horen kon afnemen. Dat ieder mens meteen door haar betoverd werd. Dat geen weerstand mogelijk was tegenover zo een frontale aanval op het Uit de VOLKSWIJK eigen teerbewogen hart. Opeens was ze dood; plotseling. De buren kre gen het in de gaten, toen op een morgen de deur gesloten bleef en toen ze ook des middags zich niet zien liet. Er moest wat aan de hand zijn, want sinds mensenheugenis was ze immers altijd des middags op een harer talloze pel grimages-om-wat-geld ge gaan? En er was iets aan de hand: de politie brak het huis open en vond haar dood op het voddige bed. En de politie zei bij die aanblik: „De stak kerd"; terwijl de buren nieuwsgierig om het hoek je loerden en „Ach, arme. de stumperd, stamelden. Omdat het toch wel heel, heel erg is, wanneer je op 'n hoop vodden aan je endje komt; als er geen stukje eten in huis blijkt; als op tafel een leeg melk kannetje en 'n leeg suiker potje een armetierig stil leven vormen. ,,De stak kerd; de stumperd „Wat een ellende", zei een meneer, die er des kundig bij behoorde te zijn. Hij vond alles te vies om aan te pakken en prikte eens met z'n wandelstok in 'n hoop lompen. En die prik werd de klap op de vuurpijl, want plotseling scheurde een stuk van de rommel af en naar voren rolden op eenmaal rijks daalders en guldens: ze buitelden door en over elkander de vrijheid tege moet. En toen de eerste prik vele daalders waard bleek, prikte men elders eveneens. Men prikte in 'n matras en de matras was een goudmijn. Men prikte in 'n beschimmelde zak en de zak gutste leeg in 'n zilverstroom. Het werd 'n i)c chaos van al maar meer dartelende munten. Toen tjt men eindelijk alles geteld xjr had bleek er een bedrag K van idem zoveel duizend ijt gulden te zijn. En alleen heel diep nadenkende mensen zeiden toen nog „De stakkerd; de stum- perd" En nu zal iemand onge- 2 twijfeld zeggen: „Voor ik 2 dan nog aan zulke mensen 2 wat geef..." Maar die X conclusie is nu juist ver- X keerd. Want het verleden 2 heeft in dit geval niet te- X veel. maar te weinig aan een mens ten koste gelegd. Ga maar na: het verleden tfc heeft gedacht dat je een jjc mens helpt wanneer je gauw even wat dubbeltjes of kwartjes toestopt. Dat is de goedkoopste manier. De veel duurdere methode is om de klager of klaag ster eens wel aan de tand- 5 te voelen; om hun mooie verhalen eens wel te toet- sen aan de werkelijkheid; om volle aandacht te be steden aan hun stoffelijke én geestelijke toestand. Dan ben je er niet met 'n gulden af; dan ben je pas klaar wanneer een schare van verantwoorde sociale werksters en werkers een plaats hebben ingenomen. O, dat ik het geheim van het oude wijfje kende; misschien dat dit me dan lukken zou W1JKPRED1KANT.

Nieuwe Leidsche Courant | 1950 | | pagina 12