M oC^ VOOR öe VROUW MODE-ONTWERPERS Cu de X 6 ZONDAGSBLAD 11 NOVEMBER 1950 Correspondentie en oplossingen aan de heer H. J. J. Slavekoorde, Goudreinetstraat 125, Den Haag. Strategie en tactiek in het schaakspel De mens ziet zich onophoudelijk voor twee problemen geplaatst: Wat moet ik doen en hoe moet ik het doen? Het is mogelijk, dat in sommige ge vallen een dezer problemen het ander zo sterk in belangrijkheid overtreft, dat het schijnt, of we maar met één probleem te maken hebben, maar in feite zijn toch steeds beide problemen aanwezig. We zijn wel eens geneigd aan heit eersto probleem, de doelstelling, een on dergeschikte betekenis toe te kennen, om ons uitsluitend tot de handeling te bepalen, maar daarmede schakelen we een belangrijk deel van onze bekwaam heden uit en de resultaten moeten daar op den duur evenredig mede zijn. De berg beklimmer, die op het punt is een moei lijke gletscher te bestijgen, kan nieit vol staan met een enkele blik in de richting van de top, om het voor de rest op allerlei krachttoeren te laten aankomen. Hij zal alvorens met de werkelijke be klimming te beginnen zich zoveel mo gelijk op de hoogte moeten stellen van de verschillende bijzonderheden van het terrein, om op grond daarvan de moei lijkheden in te delen en zich allereerst een voorlopig veel lager liggend doel te stellen. Zo is het ook in het schaakspel. Wie ten aanzien van de doelstelling der partij niets anders weet dan dat men zijn tegenstander moet matzetten, wordt nooit een goed schaakspeler. Wij moeten de eigenlijke opgave onze tegenstander nu.t te zetten allereerst door een een voudiger taak vervangen: het behalen van een of ander klein positievoordeel. En niet alleen het feit van de splitsing op zichzelf is belangrijk, maar de split sing moet ook deugdelijk zijn, het voor- lopig gestelde doel moet overeenkomen met de aard van de positie. Wie zijn doel te hoog stelt of in een verkeerde richting zoekt, maakt een even ernstige fout als degene, die zich in het geheel geen doel stelt. We onderscheiden in het schaakspel Strategie en Tactiek. De strategie behelst de doelstelling en het vormen der plannen. De tactiek om vat de uitvoering der plannen. De stra tegie is abstract, de tactiek is concreet. Populair gezegd komt het bij de strategie op denken aan, bij de tactiek op kijken. Tot zover ons letterlijk citaat uit het eerste hoofd stuk van Dr. Euwe's „Stra tegie en Tactiek in het schaakspel", waarvan dezer dagen bij N.V. Uitgeverij W. P. van Stockum Zn. te 's-Graven- hage de tweede druk verscheen (243 bladz., geb. f 6,50). Het gegeven citaat, dat op zichzelf misschien geen open baring bevat, is niettemin typerend voor het plan, waarop dit boek zich beweegt. Het is karakteristiek voor de denk wijze van de auteur, die door mid del van dit boek de aanhangers van het schaakspel wil bijbren gen hoe men moet denken, hoe men zijn plannen moet opzetten en hoe men deze moet uitvoeren. Het is, tenslotte, eveneens zeer doeltreffend om onze le zers een indruk te geven van wat zü wèl en van wat zij niét in dit boek mogen verwachten. In de speciaal aan de strategie gewijde hoofdstukken treffen wij aan: de activi teit der stukken, het centrum, sterke velden, het initiatief nemen waar men het sterkst is, de aanval richten op onbe weeglijke pionnen, het loperpaar. In de hoofdstukken, welke de tactiek betreffen, worden de combinaties aan een grondig onderzoek onderworpen (koningscombi naties, veldcombinaties, ketencombinaties en eindspelcombinaties, elk soort met de nodige onderverdelingen). Al deze onderwerpen worden welis waar is de begeleidende tekst grondig beschreven, doch geïllustreerd aan voor beelden uit de practische partij. Uit dit alles bij elkaar is een uitermate pleizierig leesbaar boek ontstaan, dat eigenlijk iedere schaker, die het stadium van „houtjes-schuiver" voorbij is, grondig zou moeten bestuderen, wil hij een redelijke kans maken het een èind in het schaken te brengen. Wij herinneren ons een artikeltje van mr. Oskam het pas benoemde erelid van de Kon. Ned. Schaakbond waarin hij (het is al jaren geleden gebeurd) zicii beklaagde, dat je met de jongelui van tegenwoordig niet meer behoorlijk scha ken kon. Je speelde eenvoudigweg 17 zetten lang theorie en dan zei zo'n broekje tegen je: „Ja, nu hebt U die slechte variant van gekozen; U verliest dus in 31 zetten". Even in het boekje kijken: zowaar het knaapje heeft gelijk. Nu, dan maar opgeven en naar huis gaan. Dit noem ik geen schaken meer, schreef mr. Oskam, en wij kunnen het met hem medevoelen, al zal iedereen begrijpen, dat hij lichtelijk overdreef. Toch dreigt er momenteel in ons land weer zoiets te gebeuren. Wij hebben bij herhaling de aandacht gevestigd op de „Losbladige schaakberichten" en de be studering hiervan aanbevolen. Wij heb ben geen enkele reden hiervan iets terug te nemen. Doch hier en daar merken wij soms het bedenkelijke verschijnsel od, dat men zich blind staart op de betekenis van het kennen der openingstheorie. Wij heb ben bü herhaling betrekkelijk zwakke schakers een brilliante opening zien spe len, waarin schijnbaar spelenderwijze gewonnen spel werd bereikt. Maar zodra de openingstheorie ten einde was of wel de tegenstander een zet deed, welke in de theorie niet behandeld of geanalyseerd was, zagen wij diezelfde speler soms hopeloos falen. En waarom? Omdat hij niet écht schaken geleerd had. Ik denk hierbij ook aan de les, welke de landenr wedstrijd NederlandJoegoslavië ons ge leerd heeft! Ik herinner me, dat Keres in het toirr- nooi om het wereldkampioenschap 1950 in de Dierentuin in de Cik meen) 2e ronde een brilliante overwinning op Smyslow boekte. Een der vele honderden toeschouwers, die hiervan getuige waren, was jhr. A. E. van Foreest, thans 83 of 84 jaar oud. En toen Keres zijn voorlaat ste zet deed, fluisterde hij me in: Ziet U, mijnheer, dat is nou wat i k onder scha ken versta! En U kunt me rustig geloven, als ik zeg, dat jhr. van Foreest weet wat schaken is. Wie écht schaken wil leren, mag een boek als het hier besprokene niet missen. Goedkope partijverzamelingen Wie prijs stelt op verzamelingen van partijen zónder aantekeningen, zal er zich voor interesseren, dat de Kon. Ned. Schaakbond in de laatste maanden drie van zulke boekjes heeft uitgegeven, t.w. NederlandJoegoslavië 1950 (J 0.30), Dubrovnik 1950 0.90) en Kam pioenschap van Nederland 1950 0.90). Het eerste boekje bevat 20 partijen, het tweede 60 en het derde 66. De laatste twee boekjes bevat ten bovendien de nodige tabellen en historische overzichten. Men kan deze boekjes verkrijgen door storting van het verschuldigde op girorekening 9707 t.n.v, de beheerder van de Winkel van de K.N.S.B. te Amersfoort Oplossingen Hieronder volgt die oplossing van de opgave, geplaatst in onze rubriek van 28 October j.L Probleem van J. A. Monthal: 1. Tcc8 Lxc8, 2. Dc7 Txb8, 3! Db6t Kb4 enz. (Mat in 5 zetteni). Tot onze grote spijt heeft de zetter verzuimd onder het probleem af te drukken in hoeveel zetten mat moest worden gegeven. We geven desniettemin de oplossing en hopen, dat men van het naspelen toch nog enig pleizier zal hebben. Ter oplossing Ter oplossing ditmaal twee eenvoudige eindspelstudies. Vane Montgomery Major. a b c d e f g h Wit speelt en wint. Horizontaal: 1 wortel, 4 slaapziekte. 8 reeks, 10 rustplaats, 11 herkauwend zoogdier, 12 ijzerhoudende grondsoort, 14 afk. en dergelijke, 15 hard, ruw, 16 pers. voorn.woord, 18 loofboom, 19 bij woord, 20 zangnoot, 22 voorzetsel, 23 deel van het huis, 24 bestaat, 25 onbep. hoofd telwoord, 26 trekdier, 27 kist zonder dek sel, 29 voorzetsel, 31 weefseltonnetje, 32 uitroep van afkeer, 34 Eng. zij, 35 afk. energie, 36 schoenmakersgereedschap, 38 oppervlaktemaat, 39 onbedorven, 40 grap. Verticaal: 1 buit, 2 vordering, 3 ver laagde toon, 5 rivier in Rusland, 6 ont kenning, 7 reptiel, 9 vastberadenheid, 12 vreemde munt, 13 oproer, 17 bewaar plaats, 19 larf der langpootmug, 21 ver hoogde toon, 22 familielid, 26 vette aard soort, 27 woud, 28 herkauwend zoogdier, 30 gewricht, 33 Eng. drank, 35 voor, 37 zangnoot, 33 wintervoertuig. Oplossing vorige puzzle Horizontaal: 1 wad, 3 ges, 5 ooi, 6 aker, 8 tros, 11 men, 13 mol, 14 en, 15 big, 17 fa, 18 loper, 20 roe, 21 zes, 23 grein, 26 as, 28 tin, 29 ka, 30 som, 32 eed, 33 tooi, 35 Ebro, 36 een, 37 tap, 38 kil. Verticaal: 1 wijken, 2 dor, 3 git, 4 sloof, 6 amen, 7 en, 9 R.M., 10 slab, 12 tip, 15 boert, 16 *gezin, 18 log, 19 ren, 22 vast, 24 eik, 25 sado, 27 soort, 29 kerel 31 M.O, 32 eb, 34 iep, 35 enk. Laat Uw oplossing per briefkaart uiterlijk Donderdagmorgen aa. in ons bezit zijn. In de linkerbovenhoek van de adreszijde te vermelden: Puzzle-oplossing. De prijzen zijn als volgt: 1. f 5; 2. f 2.50 en 3. f 2.50. ******- PEy eveti. ip&o WPO/VlEk VAN EE/V WEEVC UWiddqehuh^ IN 0A00ELS M£T KshsCUlh&eJU) DCÜR GOOS^mphois EN ^ACet-LiNh^s is <zr tegendat de yf spiagei ono/er weeldebelas ting va/t Voor Liczftirxdc on ch Communist has o/it niet met de vraag beslist: Spiegel, spiageJaan de wdnd w42 tsde irgste 'h ons /and....?' Gordijn (1) Jongelui in Ede Voor jónge/en' tot 2o jaar /ras deze toestand ook bz naar. h&nt zie.hoe het er vroeger ging ten tijde dier varordening io - mille onder zijn pet Gordyr>(2) Er komen spul. Ion nan plastic met allerlei speciale geuren. Nu door zon plastic -pracparaat C/tv hui je hearlifk ruikpn gaat, kan het dus ook binnen zijn: Tjgzengeur en manesc/iijn Plannen voor IJ-tunnels in Amsterdam wz<zr bzrsprakg. En met een zucjt vroeg Amsterdan of eindTyk nu die tunnel kwam. ton vraagdie ons van 'tharte moet: -Noa lang nog op dat IJ gebroed? j Moh. pbeno voert in E\zn daag besprekinqen ovrzr Nieuw-. Guinea. v I3uroemees ter Tuin van Ekster. InrW wotcte laat communistische wethouders afzetten. Burgemaestgr Juin doorziet, dat Moskou int zijn tuinde wiedt. Allicht, dat hy, °m dit te mijden f zich niet meer om de Tuin laat leiden. ZONDAGSBLAD 11 NOVEMBER 1950 3 aanvaarden. Dil is voor 0ud worden aanvaarden. Dit is voor velen niet gemak kelijk en is dat wonder? Zijn wij niet ge schapen voor een eeuwig-jong zijn? Onze TT ET jaar onzes Heren 1950 begint al- XA weer oud te worden. Nog enkele we ken en het behoort tot het verleden. Hoe snél gaat hetl En 't is al net als bij de mens hoe ouder het wordt, des te meer schijnt de tijd zijn vaart >te versnel len. De dagen, de weken, de maanden ont glippen ons veelaL eer wij ze bewust doorleefd hebben. Zo worden wij haast ongemerkt ouder. Hóóst ongemerkt want dan komt er opeens een ogenblik, waarin we een paar grijze haren in ons gevolg van de zonde. De wijze Prediker wond er geen doekjes om. „De wachters van het huis (de sterke armen) zullen be ven, de sterke mannen (benen) zullen zichzelf krommen, de maalsters of tanden zullen de spijs niet meer fijn kunnen ma len en de ogen. waarvoor de wimpers als gordijnen voor de vensters van een huis hangen, zullen verduisterd worden, en zo gaat de Prediker nog een poosje door met zijn opsomming van tekenen, die de vol komen afbraak voorspellen. O, en wij willen er niet aanl We wil kapsel ontdekken en er komt een dag. waarop we tot de conclusie komen, dat wij gauwer vermoeid zijn dan vroeger, dat wij iemand, die rad spreekt niet meer zo goed kunnen verstaan, dat de letters in een boek door elkaar lopen, dat we bij het naaien, onze ogen buitenmate moeten inspannen en de spiegel vertoont ons met hatelijke scherpte de „kraaienpootjes" bij de ogen. de lijnen bij de mondhoe ken 't Zijn allemaal nog maar de eerste ver schijnselen van de naderende ouderdom en bij de één zullen deze zich op jonger len onze jeugdige kracht èn charme vrouwen, die krampachtige pogingen doen, haar naderende ouderdom tegen te houden. Zij verslijten ten naaste bij de drempel van de schoonheidssalon voor maskers en gezichtsmassage, laten haar haren verven, ontzeggen zich alléén ter- wille van de slanke lijn alle zoetigheid en vet, kiezen japonnen in felle kleuren en zeer jeugdige snit. Zulken gedragen zich gewild jeugdig enhebben zelf niét in de gaten, hoe belachelijk zij zich hier door maken, vooral in de ogen der jon leeftijd voordoen dan bij de ander, maardit doorgaand proces van het oud-worden zullen we dapper hebben te de destructieve macht van de tijd. Inte gendeel, zij maken zichzelf er véél onaan trekkelijker mee. dan haar zusters met ingen, die achter u liggen. Zolang a eten mag, dat ondanks alle verschil in ivensvorm en uiting. Christus tóch in >t middelpunt van hun leven staat, kunt hen veilig laten gaan. Er kan zo'n ge- eldige, zegenrijke invloed uitgaan van sn ouder wordende moeder, grootmoeder :eli-m Het verleden met zijn vele beelden gaat dagelijks en dikwijls ook in slapeloze nachten als op een filmstrook aan uw oog voorbij en hoe schoon valt nü Gods licht op vele dingen, die u destijds duister wa ren! Maar bij de terugblik voegt zich als vanzelf het vooruitzien in de heerlijke Toe komst, die God voor u heeft weggelegd, daar waar niemand meer zal zeggen: ik ben oud of: ik ben ziek. 't Zal wèl stee worden, als de c ij dit meer hemelwaarts uw blik. zal uw leven licht zijn! En zó is oud gericht MARGARITHA» krijgen een kan gnjze npootje: i dapper jong hart aanvaarden. Ja, dat hart. dat is het énige gebied, waarop de slopershamer van de tijd niets vermag, als daar Gods Geest in woont. Het hart van Gods kinderen blijft eeuwig jong. Ddóxvan geldt het Schriftwoord: hoewel onze uitwendige mens verdorven wordt en zijn jeugdige frisheid verliest, wordt de inwendige mens van dag tot dag vernieuwd. Van zülken zegt de Bij bel, dat zij in hun ouderdom nog gïoen en fris zullen zijn, ook al hééft het lichaam aardig te lijden gehad door de slagen van de tijd. Wij i lijk c uder. Dit r Dit Een vlotte damesblouse met lange mouwen. Stiksels langs de kraag, revers en figuurnaadjes vormen de garnering. Ook de manchetjes zijn doorgestikt. De rug is ruim aan een schouderpas gezet. We kunnen de blouse maken van zijde of van dunne wollen stof, waarvan we 2 meter van 90 cm breed nodig hebben. Het patroon (no. 76) is tot 18 November verkrijgbaar aan onze bureaux tegen betaling van 0,35 in de maten 42, 44 en 46. Maat 48 kan op bestelling geleverd worden. Na toezending van 0.50 ont vangt men het patroon over de post houdt niet in, dat wij nu direct in donke re kleren en met strak achterover gekam de haren moeten gaan lopen. Natuurlijk niet. Dit wonderlijke idee hielden onze moeders er op na. Bekijk die vergeelde portretten maar eens van moeder of grootmoeder op dertigjarige leeftijdl Zó hopen wij er nog niet uit te zien, als wij zestig zijnl Ik ken oude dames, die al jarenlang „de sierlijke kroon" dragen en die er keurig en in overeenstemming met lichtgrijze, donkerblauwe of lila japon. Ach, iedere leeftijd heeft zijn eigen schoon. En óók heeft iedere leeftijd zijn eigen kenmerkende strijd, want oud- worden is óók: terugtreden! Langzaam aan terugtreden! Plaats maken voor de jongere generatie voor wie het leven weer dndere poorten opent, dan in üw jonge jaren. Andere, maar daarom geen slech tere! Veroordeel niet direct alles wat nieuw isl Probeer óók niet met gewilde jeugdigheid u in hun gesprekken te men- genl Luister met die milde glimlach van een stil begrijpen, gerijpt in de jaren van strijd en zorgen, nederlagen en overwin- De Nederlandse mode-ontwerpers heb ben het niet gemakkelijk. Ten eerste is er een grote voorsprong van de buiten landers wier namen door het publiek hier veelal reeds vereerd worden, zon der dat men er verder veel van weet. Vooral de Nederlandse haute couture weet dat maar al te goed. Het is daar om verheugend (en de algemene in stemming is begrijpelijk) dat er een ini tiatief genomen is om jonge mode-ont werpers de kans te geven eens te tonen, wat zij presteren. Modekunstenaars kun nen nl. tot 31 December hun ontwerpen inzenden aan Ninette Mollé in Den Haag. Na goedkeuring kunnen deze ontwerpen door de inzenders worden vervaardigd om dan einde Februari in een serie shows aan het publiek ge bracht te worden. De ontwerpen worden gekeurd door een jury. waarin zitting hebben: docen- stituut voor Kunst- en Nijverheidson derwijs te Amsterdam, een bekende trice en een vertegenwoordiger van het Kil en stil spreekt alles van de naderende winter.. departement van O.K. Reeds is de medewerking van textiel fabrikanten verkregen, deze willen stof fen beschikbaar stellen voor de uitvoe ring der ontwerpen, modellen worde ;n mannequins va.. irdoor het brengen dus geheel in handen van de ontwerpers blijft. Gedurende de drie shows, welke men zich voorstelt te geven, kan het publiek door het toekennen van punten, zijn oordeel uitspreken. Aan de drie hoogst- geplaatsten zullen prijzen worden uit gereikt. Het is te begrijpen, dat reeds uit het gehele land verzoeken om inlichtingen en aanmeldingen voor deze competitie binnen komen. Vooral de leerlingen van Kunstnijverheidsscholen en de Kunst Academies zien hier een kans; doch ook vele andere modekunstenaars tonen gro- De resultaten, welke reeds door de Nederlandse ontwerpeis behaald zijn, zij het. helaas, dikwijls slechts in be- haute couture voor onze confectie-industrie een aan- ;rkelijke winst betekenen! Zangers en maarschalken Katharina II van Rusland' liet de be roemde zangeres Gabrieli uitnodigen om naar haar hof te komen en tevens vroeg zij naar de voorwaarden, welke de zan geres stelde. Het antwoord was: 7000 roebels Jaar geld, eigen koets en paarden. Katharina vond dat te veeleisend en liet Gabrieli meedelen, dat een veld maarschalk in Rusland nauwelijks zo veel ontving. „Laat u dan uw maarschalken maar voor u zingen", was het antwoord van GabrielL

Nieuwe Leidsche Courant | 1950 | | pagina 11