Jlietnuc jTrilisriie (üourant Dr Schouten bepleit (evenals prol. Anema) een waarlijk nationale politiek Adempauze aan het front van de Tsjongtsjon De aanvaller moet zich binnen 24 uur terugtrekken Zes zwarte paarden trokken de vorstelijke lijkwagen Wist U 0jcnncS deken! VRIJDAG 10 NOVEMBER 1950 BUREAUX: Steenstraat 37 Directie. Abonnementen- en Adver tentie-afdeling: Tel. 22710 en Tel 23375. Redactie: Tel 20408. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: 4.50 p. kwartaal; 1.50 per maand; 0.35 per week. ADVERTENTIËN: 0.18 per millimeter (Bij contract belangrijke korting) F. DIEMER CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken Een en "dertigste jaargang No 8271 „StantuasUcfj fs gfjebltotn myn hert ia tegljenspoef Pieker niet over de piekuren Algemene beschouwingen in Tweede Kamer Mr Oud kwam weer te voorschijn met z'n „derde macht": V.V.D., A.R. en C.H. (Van onze Parlementsredacteur) De Anti-Revolutionnairen willen met ieder, waar dat mogelijk is, in s lands belang samenwerken. De normen, waaraan het regeringsbeleid moet worden getoetst liggen in de beginselen. Prof. Anema heeft in de Eerste Kamer destijds niet gesolliciteerd naar ministerszetels voor de Anti-Revolutionnaire partij. Hij vroeg slechts om een principiële politiek van een nationaal karakter en verwierp een principiële politiek van par tij-karakter. In dit opzicht is de houding van prof. Anema niet anders dan die van de A.R.-fractie in de Tweede Kamer steeds is geweest. Een kabi net is niet verwerpelijk omdat er geen anti-revolutionnairen in zitten. Wanneer er een nationale politiek wordt gevoerd, dan steek ik met prof. Anema de regering de hand toe. Dat heeft niets met een sollicitatie te maken. Wel vraag ik mij echter af. of dit kabinet in staat is, die natio nale politiek te voeren. De heer Oud (v.v.d.), die onmiddellijk na dr Schouten sprak, bevestigde, dat hü alleen maar dacht aan samenwerking. Wanneer ook de heren Schouten en Ti- lanus er eens over zouden denken, was hü al tevreden. Later in zijn betoog wees mr Oud er op, dat zün sympathie voor de politieke samenstelling van het hui dige Kabinet er niet groter op was ge worden, nu minister Schokking was ver vangen door een minister, achter wiens politieke kleur men een vraagteken moet zetten. Hü bleef een voorstander van een Kabinet op breder basis en in dit ver band kwam hy weer tevoorschyn met de „derde macht"' van V.V.D., A.R. en C.H., die tezamen ongeveer een derde deel van het aantal kamerzetels bezet ten. Zo tegen de volgende verkiezingen zou hij het er toch wel graag met A.R. en C.H. op aansturen, dat gezamenlijk in de onderhandelingen met de andere partyen zou kunnen worden opgetreden. Een ander bijzonder punt, dat zowel door de heer Schouten als de heer Oud werd aangeroerd, was de houding, door de Nederlandse socialisten aangenomen tegenover de gebeurtenissen in België, Dit is de samenvatting van hetgeen dr Schouten (a.r.) gisteravond in de Tweede Kamer zei. toen hij als eerste spreker bij de algemene beschouwingen op de rijksbegroting voor het jaar 1951 de ver houding van de Anti-Revolutionnairen tot het Kabinet en tot andere partijen onder de loupe nam. Hiermee heeft hij voor het daarvoor in het bijzonder geschikte poli tieke forum een einde gemaakt aan het sprookje, dat er tussen hem en prof. Ane ma op dit stuk van zaken verschil van opvatting bestaat. En hiermee heeft dr Schouten er opnieuw duidelijk op ge wezen. dat het niet aangaat, de Anti- Revolutionnairen als de oppositie te be titelen. Integendeel, zij zijn gouvernemen teier dan de partijen, die ministers in het Kabinet hebben zitten. Uiteraard kwam bij deze beschouwnig ook aan de orde de idee van mr Oud (v.v.d.) inzake de vorming van een zgn. „derde macht", bestaande uit V.V.D., Druk bezette regerings tafel Eindelijk; kon de Tweede Kamer gisteravond beginnen met de alge mene beschouwingen bij de rijksbe groting-1951. Maar daarvoor moest zij haar lopende agenda onderbreken; want gistermiddag bleef de Kamer steken in de wet huisvesting gerepa- tnieerden. Die wordt nu pas vandaag verder afgehandeld. Dan staan er nog een paar wetsontwerpen op de agenda en daarna kan men pas verder gaan met de algemene beschouwingen. Gisteravond was de regeringstafel druk bezet. De ministers kwamen niet allemaal tegelijk, maar de volgenden waren er toch: dr Drees, mr Van Schaik, prof. LLeftinok, mr s'Jacob, de heer Götzen, mr Spitzen, prof. Rut ten, mr Van Maarseveen. mr Teuling* mr Joekes en de heer Mansholt. De K.V.P -fractieleider prof. Romrr.e heeft niet veel van het debat gehoord. Toen hij de Ridderzaal zou betreden kwam hij lelijk te vallen, hetgeen hem een bloedende beenwond bezorgde. Zijn fractiegenoot dr Mol verbond hem en lachend ging hij op zijn plaats zitten, maar na een uurtje ging hij toch maar liever naar huis. A R. en C.H. De heer Schouten had be zwaar tegen „cultivering van politieke macht", al was het wel duidelijk, dat de heer Oud geen samensmelting had be doeld. Had de idee van mr Oud alleen betrekking op samenwerking, dan dit, zo meende de heer Schouten, alleen maar een intrappen van open deuren naar de zijde van de A.R., zowel als de Chr.-Hist. toen de Koning door politieke werksta kingen werd verdreven. De heer Schou ten wilde met name graag, dat de heer Vorrink duidelijk zou uitspreken, hoe hij over anti-parlementaire acties denkt. De heer Oud betreurde, dat er reden gegeven voor het vermoeden, dat in de P. v. d. A. nog opvattingen zijn overgebleven als de S.D.A.P. had in 1903, 1918 en 1933. De heer Oud hield, na enige opmer kingen over de noodzaak van Westerse samenwerking, een staatsrechtelijk betoog de kabinetsformatie en de positie de staatssecretarissen, benevens over de vraag, wanneer er kabinetspolitiek dan wel het beleid van een enkele minister het geding kan zijn. Met name verweet hij minister-presi dent dr Drees, dat hij niet aanwezig was geweest in de Kamer, toen minister Lief- tinck bij de behandeling van de belas tingwetsontwerpen namens het gehele Kabinet de portefeuillekwestie stelde. Mr Oud meende, dat de minister-president deze verklaring had behoren af te leg- n en zag in het feit, dat hij niet eens de Kamer was geweest, een gebrek aan deferentie. (Zie ook pag. 5) Wansink naar Nieuw-Guinea Naar de Nieuwe Leidsche Crt. verneemt, ligt het in het voornemen de heer P. A. Wansink met ingang van 1951 te benoemen tot hoofd van de civiele voorlichtingsdienst op Nieuw-Guinea, waarheen hij begin volgend jaar zal ver trekken. De heer Wansink kwam niet lang geleden uit Oost-Indonesië terug, waar hij maandenlang gevangen is ge houden in verband met zijn kloek verzet tegen de liquidatie van de deelstaat. Reeds vroeger heeft zijn standvastigheid hem in botsingen gebracht. Zo werd hij in 1941 door de Duitsers tot levenslange gevangenisstraf veroordeeld. Kolonel Pruijs naar Indonesië Naar de Nieuwe Leidsche Crt verneemt, zal kolonel G. Pruijs, directeur Demobilisatie der Koninklijke Land macht, binnenkort naar Indonesië ver trekken. Het stamhoofd van Bikom in Kameroen (Oost-afrika) wordt ervan beschuldigd, niet minder dan 600 vrouwen te bezitten. Waarnemers van de Ver. Naties, die de kwestimonderzochten, kwamen tot de conclusie, dat gevallen van polygamie in Oosterse landen niet uit het oogpunt van Westerse landen bezien kunnen worden De strijd op Korea Hoeveel divisies kan men formeren uit 450 millioen Chinezen VOLGENS MILITAIRE WAARNEMERS, nemen de strijdkrachten der V.N., alsmede de Noord-Koreanen gesteund door de Chinezen, aan het front van de Tsjongssjon thans een afwachtende houding aan. De hervat ting der krijgsoperaties zou afhangen van het resultaat der besprekingen te Lake Success, over het ingrijpen van communistisch China op Korea. Inmiddels hebben Amerikaanse bommenwerpers wederom voltreffers geplaatst op de Zuidelijke bogen van spoorwegbruggen over de Jaloe en op bruggen, circa 80 km meer stroomopwaarts. In het Zuiden hebben de Zuidkoreanen twee practisch verlaten steden veroverd. Zuidkoreaanse divisie heeft het door de Roden verlaten Toktsjon, centrum van wegen en spoorwegen, bezet, terwijl de 7e divisie het nabij gelegen Wonni is binnengerukt. Men spreekt overigens van een opvallende gevechts pauze, en slechts de Amerikaanse bom menwerpers zorgen cr voor, dat er enige actie blijft. Zo wordt melding gemaakt van het feit. dat er massa's brandbom men gevallen zijn op Poektsjin, eer knooppunt van wegen, op 110 km. af stand ten Oosten van Sinoeidjoe. Naar schatting staan in het Noordelijke gedeelte van het Koreaanse schier-eiland 60.000 man Chinese rode troepen en even veel Noordkoreanen, tegenover ruirr 200.000 Geallieerde militairen. Vermoede lijk zijn nog 60.000 Chinese militairen naar het strijdtoneel onderweg. Een woordvoerder van de Amerikaanse In lichtingendienst te Tokio verklaarde, dat er reeds sinds begin 1950 een constante beweging plaats had van Chinese munistische troepen naar Mandsjoerije. De schattingen betreffende de sterkte der Chinese troepencontingenten lopen sterk De rouwstoet op weg naar de Ridderkerk te Stockholm. V.l.n.rde nieuwe Zweedse Koning. Gustaaf VI, Prins Bertil, de Deense Koning Frederik, Prins Wilhelm van Zweden de President van Finland Paasikivi, de Kroonprins van Ethiopië en Prins Bernhard der Nederlanden Wat is aggressie? Assemblée zal zich uitspreken over het Joegoslavische voorstel Een STAAT, die een ander land aanvalt, moet zich binnen 24 uren na de aanval bereid verklaren, zijn strijdkrachten terug te trekken van het gebied der aangevallen mogendheid. Weigert, een staat, na de hier genoemde termijn, de vijandelijkheden stop te zetten, dan kan die door de Ver. Naties als aanvaller worden beschouwd. Dit is de korte inhoud van een Joegoslavisch voorstel, hetwelk in de „pplitieke commissie" der V-N. te Lake Success is aangenomen. De Assemblée zal er thans haar oordeel over uitspreken. De betreffende resolutie werd aange nomen met 51 stemmen vóór, 5 stem men, namelijk die van het Russische blok tegen, bij 2 onthoudingen. Als een staat Zich inderdaad bereid verklaard zijn Strijdkrachten terug te trekken, moet hij tot de V.N. het verzoek richten om een onderzoek in te stellen, door een, uit waarnemers bestaande „vredescommis- »e". Interessante beschouwingen zijn er in de „politieke commissie" gehouden over het begrip „aanval". De Russen hadden er op aangedrongen te omschrijven, wat men feitelijk onder „aanval" heeft te verstaan. Het resultaat was. dat met 39 tegen 12 stemmen, bij 7 onthoudingen een Syrisch—Boliviaans voorstel werd goedgekeurd, waarin aan de commissie Voor het internationale recht" wordt Verzocht, de definitie voor de begrippen „aanval" en „aanvaller" te bestuderen. Bij de behandeling van het Joegoslavi sche voorstel gaf de Nederlandse gedelegeerde, mr Von Balluseck, zijn sympathie te kennen voor het Joegosla vische voorstel, maar hij kantte zich be slist tegen het Sowjetvoorstel, hetwelk een opvatting van „aggressie" aan de hand deed, niet strokende met hetgeen de VN. daaronder verstaan. Vergeet u het niet? Morgen is het Klaproosdag. Dan worden de gevalle nen uit de wereldoorlogen herdacht. Het Nederlands Oorlogsgravencomité, dat zich o.m. belast met de verzorging van de graven der gevallenen, klopt dan bij U aan voor een bijdrage 20 Jaar voor moord in Tuindorp-Oostzaan De Amsterdamse rechtbank heeft van morgen de 33-jarige voormalige S.S.'ei L. T. uit Amsterdam wegens moord, ge pleegd op 8 Februari op de 25-jarige Geertje Ottenhof te Tuindorp-Oostzaan, die bij T. had ingewoond, tot 20 jaar ver oordeeld. Er was levenslang geëist tegen deze psychopaath, die reeds driemaal gens mishandeling is veroordeeld. De heer A. J. Schrikker, laatst c sul-generaal te Hamburg, is thans offici eel benoemd tot gezant bü het Iraanse Kind onder auto gedood en moeder gewond Het 5-jarig jongetje uit het gezin De Leeuw te Vollenhove is gisteravond der een auto gedood. De moeder, die met het kind naar huis reed nadat ze de dag bij familie had doorgebracht, week de auto te ver uit. Zij kwam tegen de trottoirband terecht en verloor het e wicht. Het kind kwam met het hoofdje onder de wagenen was op slag dood. Mevr. De Leeuw werd zwaar gewor het ziekenhuis te Vollenhove opgenomen. De Ameriköanse stembus uitslag Nog steeds kómen kleine wyzigingen binnen betreffende de stembusuitslag Amerika. De zetelverdeling in het Huis is: Democraten 234 zetels (winst 2, lies 29). Republikeinen 199 zetels (v 28, verlies 1). Onafhankelyken 1 zetel. In het vorige Huis bedroeg de democra tische meerderheid 90 zetels. Er is thans nog één zetel te verdelen. In de Senaat, waar slechts 36 van dt 06 zetels betwist werden, is de- zetelver deling thans dus: Democraten 49 (voor heen 52), Republikeinen 47 (voorheen 40). Volgens de laatste cijfers hebben 37.139.105 kiezers hun stem uitgebracht. (Bij de presidentsverkiezingen in 1948 was dit cijfer 48.833.680). HAND- EN SPANDIENSTEN In de Noordlimburgse gemeenten Venray en Helden zijn de inwoners nog steeds verplicht, hand- en span diensten te verlenen bij het onder houd van de wegen. Deze verouderde vorm van belasting is weinig populair. In Venray is het vorig jaar zelfs tot een soort langzaam-aan-stakmg ge komen. Men kan de verplichting wel iswaar afkopen, maar veel mensen hebben bezwaar tegen het principe van de diensten. In Helden gaat het om niet minder dan 300 km wegen. Sinds enkele da gen is in deze gemeente echter de hoop gegroeid, dat de hinderlijke ver plichting zal worden ajgeschaft. Er is een demonstratie gehouden met een zware tractor, die een ploeg met wen telende schijven voorttrok en uitste kend geschikt bleek om de wegen vlak te maken. Er zijn al stemmen opge gaan om voor de afkoopsommen van de hand- en spandiensten een derge lijke machine aan te schaffen. Ook in Venray verliep een proefneming met zo'n wegenschaaf, die in Deurne al langer wordt gebruikt, tot ieders bevrediging. De begrafenis van Koning Gustaat V Tijdens de plechtigheid vielen tweehonderd toeschouwers ilauw Koning Gustaaf V van Zweden is, zoals gisteren reeds vermeld, begraven in het Pantheon van de Zweedse koningen, naast voorgangers van zeven eeuwen terug. Thans iets uitvoeriger terugkomende op deze indrukwek kende plechtigheid, bijgewoond door drie Koningen, drie Kroonprinsen, een negentigtal Prinsen en vertegenwoordigers van buitenlandse mogendheden, wijzen wij op de leegte, die zijn heengaan bij zijn volk heeft achtergelaten. Dit is bij de begrafenis op treffende wijze tot uiting gekomen. Duizenden en duizenden stonden langs de route geschaard, terwijl de stoet onder dof gerommel der omfloerste trommels voorbij trok. generaal. Zijn gezicht was bleek trokken en herhaaldelijk wiste hij zich Voor de Koninklijke lijwagen waren zes zwarte paarden gespannen. Onmid dellijk achter de baar volgde Koning Gustaaf VI Adolf. Hij liep alleen en was gekleed in het groottenue van Zweeds Op een veiling in Londen werd dit beroemde zelfportret van Rembrandt gekocht voor f 210.000 door de kunst handelaar K. Hermsen uit Den Haag. Het schilderij zal in bruikleen aan het Rijksmuseum worden afgestaan DAT de 91-j. generaal-majoor tit. b.d. G. Nypels, ridder M.W.O. 4e klasse, oud- hoofdred. van De Indische Gids, in Den Haag is overleden. DAT de AVRO-voorzitter G. de Clercq na negen weken het Herv. diaconessen- huis te Amsterdam hersteld heeft ver- DAT kapitein Bubberman van het ss Drente voorlopig geen koe meer kar horen en geen geit ruiken, nu hij eer reis van Calcutta naar de Philippijnen heeft gemaakt met 287 koeien en 75 gei ten aan boord. DAT voor het A'damse Hof bevestiging is gevraagd van straf (3mnd.) tegen de 37-j. A'damse classificeerder N. J. P., die tijdens een staking een werkwillige had bedreigd. DAT de gloeilampenfabriek Volt te Tilburg (zusteronderneming van Philips) in December te Oosterhout een afdeling vestigt, waar over 6 maanden 120 man kunnen werken. DAT een man. die 22.000 pakjes siga rettenpapier clandestien vervoerde, in Oudenbosch is opgepakt. DAT in Enschede twee personen zijn ingerekend, die in drie maanden twintig inbraken moeten hebben gepleegd. DAT een vonk uit een las-apparaat gis termiddag een brand met f 50.000 schade veroorzaakte in de stansery van de N.V. Chemische Fabriek C. A. Verbunt te Dongen. M DAT de magnetiseur J. A. te Enkhui zen door de kantonrechter te Hoorn con form de eis tot f 900 boete is veroordeeld wegens het onbevoegd uitoefenen van de geneeskunst. DAT de Ned. Ver. van Spoor, en Tram wegpersoneel volgend jaar 1 Juli 65 jaar bestaat en de voorzitter G. Joustra even als de hoofdbestuurder F. P. A. Lands- kroon in het voorjaar met pensioen gaat. DAT minister Mansholt gisteren in Den Bosch sprak voor de Kath. Ned. Boeren- en Tuindersbond. DAT Charles Eyk een nieuw ontwerp zal maken voor een Limburgs oorlogs monument te Maastricht, daar het eerste te kostbaar was. DAT de stremming van de veerdienst VlissingenBreskens op 16 November begint doch de verbinding dan wordt on derhouden door de Wilhelmina van het veer KruiningenPerkpolder. DAT ir H. F. H. J. Jansen per 1 Novem ber is benoemd tot ingenieur le klasse van de Rijkswaterstaat in vaste dienst in Den Haag. beursrestaurant te Utrecht zijn eerste nationale conferentie over het besteden in kindervacantie houdt. DAT de boerderij van G. Wentel te Boekei (N.-B.) gisteren in vlammen op ging, doch een deel van het woonhuis. 12 personen onderdak vinden, ge spaard bleef. DAT Woensdag bij het regiment lichte luchtdoelartillerie Komwerderzand te Naarden een ouderdag wordt gehouden. DAT'voor de rechtbank te Groningen tegen de 49-jarige accountant S. B. al daar wegens zes verduisteringen drie jaar werd geëist. DAT Zaterdag op de algemene begraaf plaats te Vught de gesneuvelde Ned. geallieerde militairen worden herdacht en aan de plechtigheid een bijeenkomst in het gemeentehuis voorafgaat. DAT het in Oslo gebouwde schip Black Heron (10.000 ton) van de Black Diamond Lines vandaag voor zijn eerste reis uit Rotterdam naar New York vertrok. DAT in Nijmegen twee turbogenerato ren en een nieuw transformatorstation worden gebouwd, hetgeen samen met aanverwante werken 40 a 50 millioen gulden zal kosten. DAT de 19-jarige matroos Michel Braun te Maastricht, die door het roken van een sigaret op bed is gestikt, met militai re eer te Slins in België is begraven. DAT de politie te Abcoude (tel. K 2946. 297) inlichtingen vraagt over de 72-j. mej. A. Koenegracht, die sinds gister morgen wordt vermist. DAT de vrachtautobestuurder, die Woensdagmorgen om 6 uur op de Baren- drechtseweg bij de kruising Middeldyk te Barendrecht een fietser passeerde, die evenals hij in de richting Hoekse Waard reed, wordt verzocht zich te melden (teL K 1806-334). uit de ogen. Droef beierden de klokken en langs de weg hingen alle vlaggen halfstok. Behalve de reeds giste ren vermelde vorstelijke personen, men wij nog de schout bij nacht v; Amerikaanse vloot F. Boone en de Britse admiraal Sir William Patterson, het be vel voerend over de vier Amerikaanse er Britse torpedojagers, die naar Zweden gezonden werden, bij wijze van laatste groet aan de gestorven Koning. Toen de stoet van het Paleis vertrok, begon de lucht wat op te klaren en op het moment, dat de kist de Riddarholm- kerk werd binnengedragen, brak de zor door. De processie in de kerk duurde meer dan een half uur, en langzaam stierf het klokgelui weg. om plaats te maken voor orgelmuziek. Honderden kaarsen verspreidden een zacht licht over het koor en het middenschip der kerk. waar gesluierde vlaggen van beroemde slagvelden uit geheel Europa hingen. De kist werd gedragen door tien aides van de vorst; de Koninklijke garde stond in de houding met getrokken zwaard. Tij dens de plechtigheid zijn meer dan 200 toeschouwers glauw gevallen en op één punt verbrak het publiek zelfs de politie- afzetting. Een groep Lappen in hun kleu rige Zondagse kleren bood een moot schouwspel tussen de donkere rijen toe schouwers. Vele mensen hadden stoelen en krukjes meegebracht. Een fotograaf zat op het dak van de Rijksdag waar hij vastgebonden was aan een bliksem afleider. Oud-SS'ers vrij om in Duitsland te blijven Geen van de oud-S.S.'ers onder de honderd Nederlanders, die Rusland heeft vrijgelaten, zal worden gedwongen, ons land terug te keren. De Nederlandse commissie, die hen in het kamp Friedland bij Göttingen onderzoekt, laat hen zelf beslissen, zo meldt D.P.A. Het ziet er ech ter naar uit, dat alle honderd mannen naar hun vaderland zullen doorreizen. Niemand heeft het kamp heimelijk ver laten. De vrijgelaten Nederlanders hebben de organisatie voor hulp aan krijgsgevange nen van de Westduitse Socialistische Partij te Hannover meegedeeld, dat in Kief officieren van de Duitse volkspolitie en onderdanen van Oosteuropese landen worden opgeleid. Op hun terugreis door de Sowjet-Unie hebben de Nederlanders voormalige Duitse krijgsgevangenen te ruggezien. Deze Duitsers zijn in Kief op- geleid, en vergezelden thans Oostduitse delegaties, die door de Sowjet-Unie reis den. Tibet wendt zich tot V.N. Volgens Reuter heeft de Tibetaanse regering een beroep gedaan op de Ver. Naties, om „tussenkomst en hulp in de toestand, die door de inval van Chinese strijdkrachten in Tibet geschapen is." Hoofd militaire voorlichtingsdienst op Nieuw-Guinea Met de Grote Beer is de reserve kapi tein C. Craamer naar Nieuw-Guinea ver trokken als hoofd van de voorlichtings dienst K. L. op Nieuw-Guinea en als tij delijk hoofd van de civiele voorlichtings dienst met standplaats Har bij Hollandia. uiteen en als men zou afgaan op het oor deel van generaal Wedemeyer, dan ziet de toestand er niet bepaald bemoedigend uit. Deze Wedemeyer, thans bevelhebber van het Amerikaanse 6e leger, is van mening, dat het wellicht onmogelijk zal zijn communistisch China militair te ver slaan. Als uit 10 millioen Koreanen 15 goede divisies werden gevormd, hoeveel divisies kan men dan wel niet formeren uit de 450 millioen Chinezen? Een reken sommetje, dat men te Lake Success ook wel niet zal kunnen oplossen! Amerikaanse verliezen 28.235 man Tot 3 November bedroegen de Ameri kaanse verliezen op Korea 28.235 man. In dit totaal komen voor 4651 gesneuvelden. 19301 gewonden en 4283 gevangenen of vermisten. De verliezen van het land leger bedragen 24.665 man en die van de mariniers 3185 man. Veiligheidsraad neemt „China" op zijn agenda De Veiligheidsraad heeft op zijn „voor lopige agenda" voor vandaag de hervat ting van het debat over de beschuldigin gen van McArthur, betreffende de ge wapende interventie van Rood China ge plaatst Het besluit om de Koreaanse kwestie op de agenda te plaatsen, werd genomen na een verzoek van de Ver. Staten, Engeland en Frankrijk. Politiehond helderde diefstal in juwelierszaak op In een juwelierszaak te Roermond is gisternacht alles overhoop gehaald en bijna de hele voorraad horloges, ringen, diamanten en briljanten met een totale waarde van tien a twaalfduizend gulden gestolen. Met behulp van een speurhond kon de dader worden opgespoord. Het onderzoek wordt nog voortgezet. De ju welier was niet tegen diefstal verzekerd. O, monsler van Loch Ness I De Britse marine heeft een ophel dering gegeven over het „mysterie 1 het monster v®n Loch Ness". In 1918 legde de Britse marine voor het nemen van proeven 300 ongeladen mijnen in het meer. Na het einde der proeven bleven er 100 in het meer liggen en zie.... in 1930 verscheen het monster voor het eerst en dit ver oorzaakte een hausse in het toeris tenverkeer. De verankeringen raak ten namelijk één voor één los. en de mijnen grijsgroen begroeid, en met vier vinnige uitsteeksels, verschenen aan de oppervlakte om later weer te zinken, als zij volgelopen waren. Hier door ontstond de wereldberoemde fa bel van Loch Ness. Aangezien zich thans nog een aantal mijnen in het meer bevinden, ziet men tegen het komende toeristen-seizoen de ver schijning van het gruwelijk „mon ster" met belangstelling tegemoet. Dit was een dier zaken, welke bij da Britse marine als „hoogst geheim" Rode Chinezen naar Lake Success Het Amerikaanse min. van Buitenland se Zaken heeft opdracht gegeven tot het verstrekken van visa voor de paspoorten van negen afgevaardigden van commu nistisch China, die naar Lake Success zullen komen. De negen Chinezen zullen het gebied van New York niet mogen verlaten. Zij zullen te Lake Success de behandeling In de V.N. bijwonen betref fende de klacht van Peking, dat de Ver. Staten met hun strijdkrachten Formosa zijn binnengevallen. (Advertentie) Verwarm Uw bed behaaglijk met een /T\CDDEO electrische WEERBERICHT Morgen verspreide opklaringen Tot morgenavond verwacht De Bilt: Aanvankelijk zwaar bewolkt met nu en dsn regen of motregen. Morgen overdag wisselend bewolkt met enkele verspreide buien. Matige tot krach tige wind tussen Zuid en Zuid-West. Weinig veran- temperatuur. (Opgemaakt om ZON EN MAAN Zaterdag: Zon 7 52 tot 16.56; maan 10-26 tot 17.16. Op 16 November EK.

Nieuwe Leidsche Courant | 1950 | | pagina 1