Jiiirutue $>iiiscf)c (fTouronl Veiligheidsraad zal Rood-China horen over rapport van McArthur De Verbonden legers en Roden voor beslissend treffen Republikeinse successen zetten Truman onder druk Wist U PONDERDAG 9 NOVEMBER 1950 BUREAUX: Steenstraat 37 Directie, Abonnementen- en Adver tentie-afdeling: Tel. 22710 en TeL 23375. Redactie: TeL 20408. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: f 4.50 p. kwartaal; 1.50 per maand; 0.35 per week. ADVERTENTIEN0.18 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting) E«n ©n 'dertigste Jaargang No 8279 Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-Red.: H. W. J. ENSERINK Directie: F. DIEMER CHR1STEL1JK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „Stantoasticfj is gijefcltscn myn hert ia tcgljenspoef Wereldschaaktoumooi begint Zaterdag Fatale grens wordt geëerbiedigd „Koreaanse speer vastgehouden in Mandsjoerije" De Veiligheidsraad heeft een voorstel van Engeland aanvaard, om af gevaardigden van communistisch China uit te nodigen, de besprekingen over het rapport van McArthur bij te wonen. Dit betreft krasse beschul digingen over het deelnemen van militaire Chinese eenheden aan de strijd op Korea. De Veiligheidsraad besloot hiertoe met 8 stemmen vóór, de Ver. Staten inbegrepen, terwijl twee leden, namelijk Cuba en natio nalistisch China tegen waren, en één lid, Egypte, zich onthield. Van tevoren was een voorstel van de Rus Malik verworpen, hetgeen dezelfde uitnodiging bepleitte, maar met het doel rood-China te doen deelnemen aan de discussies over de volledige Koreaanse kwestie. Aan Trygve Lie werd opgedragen, onverwijld een boodschap naar Peking te zenden. terug te trekken en zich te onthouden van verdere onrechtmatige steun aan de Noord-Koreaanse aggressor. De punt var. de speer was in Korea, maar de handen welke de schacht vasthielden, bevonden zich in Mandsjoerije. Deze punt nu, diende te worden ingetrokken. dus het verrassende resultaat van de speciale zitting van de Veilig heidsraad. Malik zou Malik niet zijn. als hij de beschuldigingen van McArthur niet verontwaardigd van de hand had gewezen. Hij beweerde, dat het opper commando van de V.N.-legers niet door de Sowjets is erkend, en dat de Veilig heidsraad geen reden heeft, aandacht te schenken aan de tendentieuze rappor ten van McArthur. Uiteraard ontstond er weer een scherpe botsing, toen de Amerikaanse gedele geerde Warren Austin, verklaarde, de afgevaardigden van Peking bij hun aan komst enige vragen te willen stellen, terwijl Malik van zijn kant ite kennen gaf, dat deze vertegenwoordigers onge twijfeld wensten te worden ingelicht over de Amerikaanse aggressie op For- Warren Austin was van mening, dat aan de Chinese communisten de verze kering gegeven diende te worden, dat de Koreaans-Mandsjoerijse grens door de VN.-strijdkrachten zou worden ge ëerbiedigd. Maar tevens bepleitte hij, da; de Veiligheidsraad erop toe zou zien. dat de autoriteiten in Peking nu niet moesten gaan denken „dat hun gedrag door de V.N. door de vingers zou worden gezien, of dat de georganiseerde wereld gemeenschap deze nauw verholen inva sie van Korea kon accepteren." Tenslotte verklaarde Austin, dat de Veiligheidsraad, als bewaker van de internationale vrede en veiligheid, het Chinese communistische regiem moest verzoeken, haar strijdkrachten uit Korea Geen overlevenden op de Mont Blanc De leden van de Franse reddingsbriga de, die teruggekeerd zijn van hun tocht naar hét Wrak van de verongelukte In diase Constellation op de Mont Blanc, hebben verklaard, dat het niet mogelijk is, dat één der 48 inzittenden van het toestel de ramp heeft overleefd. NOTARIS KOCHT MOLEN VOOR EEN GULDEN Voor zegge en schrijve een gulden is de molen De Trouwe wachter te Tien hoven (O.), die afgebroken dreigde te worden, door de Utrechtse notaris J. G. R. ter Horst gekocht. De notaris heeft zich verplicht de molen vóór 1 Januari te iaten restaureren. De Trouwe Wach ter, die anderhalve eeuw oud is, werd niet meer gebruikt sinds de oude mole naar A. van Garderen was overgeplaatst naar een electrisch gemaal in de Ooste lijke binnenpolder. ran Rembmdt terug r Nederland Zelfportret Op de dezer dagen bij Sotheby t< Londen gehouden veiling werd het be roemde „Doverdale"-zelfportret var Rembrandt voor 21000 pond sterling door de kunsthandelaar Kees Hermsen uit Den Hag voor Ned. rekening aangekocht Het werk zal in bruikleen aan het Rijksmuseumte A'dam worden afgestaan. De Chinese interventie op Korea Grote convooien kruipen als slangen over besneeuwde wegen Landstrijdkrachten der V.N. versterken thans gestadig de McArthur-linie aan de rivier de Tsjongtsjon. Grote convooien kruipen als slangen over be sneeuwde wegen uit Mandsjoerije naar de, thans nog betrekkelijk rustige, frontlinies. Deze zijn gelegen ten Noorden van de Tsjongtsjon en het bek ken van Tsjosin. Stoottroepen dei4 Amerikaanse mariniers hebben van morgen, daarbij gesteund door vliegtuigen van het vliegkampschip „Leyte" de opmars naar het Tsjosin-bekken hervat. Aan het N.W.-front werd Jongbjon, ongeveer 24 km ten N.O. van Andjoe geheel vernietigd. Vanmorgen is ook een tweede straal vliegtuig van Russische origine, eer „Mig 15" neergeschoten. De Amerikanen hebben thans van de, in de Sowjet-Unie gebouwde straalvliegtuigen met pijlvor mige vleugels er twee vernietigd en ze ven beschadigd. Hoe is de situatie in Zuid Korea? Daar is de guerilla-oorlog weer opgelaaid bij de weg, waarlangs de Britse brigade van Poesan naar het gebied ten Zuiden van Seoel zich voortbeweegt. Schermutselingen worden gemeld bij Taegoe, Waegwan en Taedjon. Volgens Reuter, werd 90 procent van de tijdelijke Noord-Koreaanse hoofdstad Sinoeidjoe, bij de zware bomaanvallen van gisteren vernietigd. De stad was een vuurzee, waaruit rook zuilen van kilometers hoog. angstwek kend opstegen. Superforten hebben daar op de grens tussen Noord-Korea en Mandsjoerije o.a. hun aanvallen gericht tegen de spoorbruggen bij Sinoeidjoe en Antoeng. toe hebben tussen de verbon den legers en hun tegenstanders, waarbij ook de Chinezen zijn ingeschakeld, slechts schermutselingen plaats gevonden. Beide partijen voeren echter constant versterkingen aan en maken zieh gereed beslissend treffen. Grote Beer morgen naar Nieuw-Guinea De Grote Beer zal morgen van Am sterdam naar Nieuw-Guinea vertrekken, met aan boord o.m. de onlangs gevorm de ondersteuningscompagnie Nieuw- Guinea, die de op dat eiland aanwezige legeronderdelen zal vervangen en com pleteren. Ook gaan er detachementen Kon. Marine mee met bestemming Nieuw-Guinea (ter aflossing), en Soe- rabaja. Omdat er ook ex-KNIL-militairen met hun gezinnen meegaan, is het interieur van het schip aangepait voor vervoer van vrouwen en kinderen- Moh. Roem naar New York De Indonesische minister van Buiten landse Zaken, mr Moh. Roem, is gister avond van Schiphol naar New York trokken. De minister verklaarde, dat de strijd op Ambon vrijwel als beëin digd kan worden beschouwd", alles kan worden gedaan om haat en verbittering te doen verdwijnen. Hij verwachtte, dat de commisie-Jamin door zijn bespre kingen een gunstige sfeer zou schep pen voor de besprekingen over Nieuw- Guinea. (De strijd op Ambon duurt voort en Jamin heeft zijn dreigementen tegen de levens onzer landgenoten niet herroepen Red.). NA 15 NOV 7.WAARDELOOS Grotewohl blijft premier Het Oostduitse parlement heeft Otto Grotewohl herkozen als premier. Deze herverkiezing kwam na het formeel af treden van de voorlopige regering. Het nieuwe kabinet zal 5 in plaats vi vice-premiers tellen. Wegens zijn 40-jarig werk onder blinden is in het Blindeninstituut te Bus- sum gisteren hert. hoofd van de werk inrichting, J. L. Bouwmeester, gehuldigd. Prins Bemhard landde in hevige sneeuwstorm n een hevige sneeuwstorm landde Prins Bernhard gistermiddag met zijn eigen Dakota op het Stockholmse vlieg- eld Bromma. Zoals men weet zou de Prins vandaag de begrafenis van Koning Gustaaf bijwonen. Prins Bernhard verriohïte zijn landing ondanks de moeilijke weersomstandighe den op bekwame wijze. Hij zei tegen de Zweedse Prins Bertil, die hem kwam begroeten: „Mijn reis was niet al te best. Er begon zich ijs op de vleugels mijn toestel af te zetten. Ik had last de antenne en een of twee platen van de romp zaten los." Onder hen, die de Prins bij zijn aankomst begroetten, bevonden zich de Nederlandse gezant jhr P. D. E. Teixeira de Mattos en andere leden van de staf van het Nederlandse gezantschap. Indonesië weigert iilms over Kon. Familie Films, waarin een reeks opnamen van de Koninklijke Familie voorkomen, zul- in Indonesië geweigerd worden „om ongewenste complicaties" te voorkomen. Films met flitsen van de Koninklijke Familie (journaals) worden echter toegelaten, aldus verneemt Aneta uit Merdeka. Cowboy- en moordfilms jn eveneens verboden. Labour leed nederlaag De Britse labourregering heeft giste- ;n in het Lagerhuis een nederlaag ge leden, echter bij stemming der belangrijke kwe: ring niet behoeft af tegen 229 stemmen werd een voorstel var het conservatieve lid Pickthorn aange nomen, waarbij de leden het recht her geven wordt gedurende de laatste 10 mi nuten voor een debat zelf wetsvoorstellen in te dienen. Vrijgelatenen Zaterdag in Oldenzaal Vandaar voor onderzoek naar Amersfoort De honderd Nederlanders, die uit Rus land zijn vrijgelaten, worden Zaterdag morgen om tien uur te Oldenzaal ver wacht. Vandaar worden de mannen naar het doorgangskamp voor gedemobiliseer- den te Amersfoort overgebracht, waar zij onder meer geneeskundig worden onder zocht. De verontrusting over het lot, dat hun in Nederland zou staan te wachten, heeft plaats gemaakt voor een rustiger inzicht. Dit is grotendeels" te danken aan het eerste contact met vertegenwoordigers der Nederlandse missie van enkele depar tementen en de opsporingsmissie. Deze vertegenwoordigers zijn gisteren in het kamp Friedland bij Göttingen begonnen met het vaststellen van de identiteit der terugkerende Nederlanders. Het onder, zoek zal vermoedelijk nog enkele dagen in beslag nemen. Er moeten nog verschil lende onduidelijkheden in de namen wor. den opgelost. De missie tot opsporing van vermisten zal aan alle vrijgelatenen uitgebreide in lichtingen. vragen over Nederlanders, die zij in den vreemde mochten hebben ont moet en over wier lot de familie hier nog geen zekerheid heeft. Het Tweede Kamer-lid Scheps (Arb.) heeft minister Struycken gevraagd, of de terugkcrenden nog de Nederlandse nationaliteit bezitten. Voorts informeer de hij, of de minister niet. van mening is, dat deze lieden, voorzover zij zich tegen het Nederlandse volk hebben mis dragen en zich aan de staat der Neder landen vergrepen hebben, met dezelfde maatstaf moeten worden gemeten als anderen, die in dienst van de vijand wapens hebben gedragen. Volgens het persbureau A.P. toestaat de groep uit 97 personen, en zouden er geruchten lopen, dat tegen 37 van hen een gerechtelijk onderzoek wordt inge steld. Zij zouden behoord hebben tot de S.S.-divisie Niederlande, die samen met de derde Germaanse pantserdivisie in Narva tegen de Russen heeft gevochten. Moeder van Bertha niet naar Singapore Naar de Nwe Leidsche Crt. ver neemt, spreekt het comité-Bertha Her- togh te Bergen op Zoom uitdrukkelijk alle berichten tegea als zou de moeder van Bertha voornemens zijn. naar Singa pore te vliegen om als getuige op te den in de rechtzaak over Bertha's welke 20 November a.s. te Singapore be ginnen zal, en vermoedelijk vier of vijf dagen zal duren. Er werd nl. heden ge meld, dat de moeder van Bertha Maan dag in Singapore werd verwacht. Dat dus onjuist. Vader van 10 kinderen door trein gegrepen De 40-j. arbeider J. Laarhoven van - Miohelinfabrieken uit Den Bosch is g: teren waarschijnlijk op de EMezebrug aldaar door een dies el-trein gegrepen en het water ingeslagen. Hij laat een vrouw en tien kinderen achter. De bestuurder van de trein voelde een schok tegen de cabine. Hij stopte onmid dellijk, maar ontdekte niets bijzonders. Later vond men echter bloedsporen op de rails en een tas, een drinkenskruikje en appel langs de spoorlijn. Aan de hand daarvan werd de identitei-t van het slachtoffer vastgesteld. Gewoonlijk rijdt de trein over het rechtse spoor. Ditmaal reed hij echter links, waar Van Laar hoven Mep, diep in de kraag gedoken en tegen de wind in. Vele arbeiders gebrui ken de korte verbinding over de brug. hoewel deze verboden is. Het lijk van het slachtoffer is vermoedelijk op de sterke stroom van de Dieze weggedreven. Invrijheidstelling Pétain gevraagd In de Franse Nationale Vergadering is een motie ingediend, waarin gevraagd wordt de 94-jarige maarschalk Pétain in vrijheid te stellen. Speciale aanbieding van prachtige kunstwerken, meneer! Dank je voor die rommel van gips. Na de Amerikaanse verkiezingen Taft eist krachtiger buitenlandse politiek en bestrijding der communisten "PiEAN ACHESON, de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, is U niet voornemens af te treden als gevolg van de verkiezingsuitslag. Hij is dus niet gezwicht voor de aandrang door de Republikein, Harold Stassen, op hem uitgeoefend. In het nieuwe Congres, dat in Januari bijeenkomt, zul len versterking der Amerikaanse defensie en verhoging der belastingen belangrijke agendapunten zijn. Er zal gekrakeel ontstaan over de buiten landse politiek en het dispuut over de communistische infiltratie der rege ring zal met nieuwe hevigheid herleven. Wat zal er terecht komen van Trumans „Fair Deal"-programma? Senator Taft eist nieuwe belastingen voor de noodzakelijke defensie-uitgaven. De beurs, van New York leefde op, toen de overwinning, der Republikeinen bekend werd. volgende vragen beantwoorden, aldus verklaarde Taft. 1. Hoeveel Arrierikaan- De Democraten hebben met hun n derheid van twee zetels in naam controle van de Senaat behouden, doch onder deze Democraten bevinden zich z.g. „rebellen". Een republikeins woord voerder wees er op, dat de Ver. Staten er in de naaste toekomst by hun bond genoten op aan zullen dringen, dat zy meer moeten trachten, zichzelf te hel pen. Er zal meer nadruk gelegd wo~J-~ op het verzekeren van de veiligheid Ver. Staten zelf. De overwinning van de Republikeinse Senator Taft in Ohio if een bittere pil voor de twee grote Ame rikaanse vakbonden. De actie tegen Taft was voornamelijk gericht op diens aandeel in het tot standkomen van de, voor de arbeiders beperkende, bepalin gen, vervat in de wet „Taft-Hartley". Merkwaardig, juist in de industrie streken verwierf Taft een grote meer derheid over zijn democratische tegen stander. Reeds heeft Taft, de machtige leider der oppositie, de regering Truman ervan beschuldigd, dat zij militaire ver plichtingen heeft aangegaan, zonder de geringste openbare discussie of over weging. Laat de regering nu eerst eens de I» - 4 De K.L.M. heeft 15 jaar stewardessen in dienst. De dames blijken overigens best iii haar schik met haar verbintenis, want zij maken hier een vrolijke dans op het platvorm van Schiphol DAT enige honderden matrozen zich gistermiddag in het opleidingskamp te Hilversum bloed lieten aftappen. DAT de kustvaarder Brouwersgracht voor Van Spliethoff te A'dam by een werf in Groningen is te water gelaten. DAT het nieuwe gebouw der veiling vereniging Kesteren gisteren is geopend, tegelijk met een tentoonstelling waar 90.000 kg fruit is te zien. DAT burgemeester J. v. d. Haar te Mijdrecht en Wilnis (U.) de aanklacht, die hij tegen de arts Ed. van Lier aldaar wegens belediging inzake de inenting, heeft teruggenomen. DAT op de vliegbasis Soesterberg Za terdag 18 November een reünie van mili tair luchtvaartpersoneel wordt gehouden. DAT vissers, die tijdens de oorlog bui ten bezet gebied op vissersschepen on der Ned. vlag hebben gevaren, tot 1 Jan. a.s. bij het ministerie van Landbouw het definitief oorlogsherinneringskruis kun nen aanvragen. DAT de Bossche veemarkt gisteren een record-aanvoer van ruim 7000 stuks vee (waarvan 3300 runderen) boekte tegen 6000 op 18 October. DAT de Hagenaar J. M. Visser gister avond in Maastricht sprak voor het Lim. burgs Natuurhistorisch Genootschap, het. welk t.g.v. haar 40-j. bestaan een ten toonstelling van edelstenen organiseert. DAT de slag om de aardappel in Gro ningen is gewonnen doordat scholieren alsmede arbeiders uit de bouwnijverheid en de Drentse venen bij het rooien heb ben geholpen. DAT Moh. Roem gistermiddag de Stichting voor Culturele Samenwerking te A'dam bezocht, waar thans drie .Indo nesische schilders exposeren. DAT het Griekse schip Ameriki bij de Vlissingse buitenhaven aan de grond liep en door twee sleepboten werd vlotge- trokken. DAT in A'dam de verordening op de winkelsluiting wordt gewijzigd, waarna Joodse zaken op Zaterdag kunnen sluiten en op Zondag geopend mogen zijn. DAT het beruchte kruispunt van de weg Utrecht-*-Den Bosch met de Kon. Wilhelminalaan in Zallbommel zal wor den verbeterd en o.m. de gasverlichting door een electrische wordt vervangen. DAT de slagbomen in de rijksweg BredaOosterhout gisteren open bleven toen een trein passeerde en een paard werd gedood, terwijl de 19-jarige man A. B. uit Breda wonder boven wonder ongedeerd bleef. DAT een gevaarlijk uitziende brand op het terrein van de Groninger gasfabriek gisteren op het nippertje beperkt bleef tot een voorraad teer- DAT het vertrek van de beide mili taire artsen naar Korea is uitgesteld tot Zaterdagmiddag half vier van Schiphol. DAT de bij het N.V.V. aangesloten bon. den op vervoersgebied bijeengebracht worden in een verbond van werknemers, verenigingen in het Ned. vervoerswezen. DAT de A'damse raad gisteren vele uren debatteerde over de plaats van het nieuwe stadhuis, doch het nog niet tot een beslissing kwam. se soldaten zijn er nu nodig, en wat zijn de kosten? 2. Kan West-Europa wel werkelijk worden verdedigd? 3. Kunnen de Russen de ontschepingshavens in West-Europa met atoombommen bom barderen en zodoende onze legers in Europa afsnyden van hun bevoorrading uit Amerika? 4. Kan Amerika een derde wereldoorlog winnen? Het is voor Tru- een grote teleurstelling, dat yn „luitenants" in de Senaat daar niet meer terugkeren, namelijk senator Scott Lucas, Francis Meyes, Albert Thomas en senator Millard Tydings, die zijn zetel verloor na 24 jaar onafgebro ken zitting te hebben gehad. Waarnemers zyn van oordeel, dat de Republikeinen in het Huis in elk geval een sterke morele overwinning hebben behaald, aangezien zij in ongeveer 100 stemmingen in het „solide Zuiden" geen candidaten hebben gesteld. De stand van de zetelverdeling vooi het Amerikaanse Huis van Afgevaardig- 12 uur vanmiddag 234 de mocraten en 199 republikeinen. Over, 1 zetel is de uitslag nog niet bekend wacht, dat ten minste over 1 tel hertelling geëist zal worden. De nu derheid der democratie in het Huis is thans van 90 tot 35 verminderd. Geen leugenontdekker of waarheidsserum Verdachte uit Groesbeek was tot proef bereid De Nederlandse justitie zal voorlopig geen gebruik maken van de „leugen ontdekker" of injecties met het zoge naamde „waarheidsserum", die in Ame rika worden gebruikt. Dat is de mening van de Arnhemse substituut-officier justitie, mr W. de Vries. Tijdens de voortgezette behandeling van de zaak tegen d« Groesbeekse wacht meester van de rijkspolitie R., kwamen dergelijke snufjes ter sprake. Zowel de verdediger, mr F. K. R. C. Sassen uit Nijmegen, als de verdachte zelf. hadden de rechter-commissaris verzocht deze methoden toe te passen. Er werd uitvoerig onderzoek ingesteld, doch het bleek d^t de middelen niet voor hon derd procent betrouwbaar zijn. Trou- leugen-ontdekker is in Neder- Tegen de wachtmeester is vorige week drie jaar geëist wegens ten laste gelegde beroving met geweldpleging medeplichtigheid aan handel in vals geld. De verdediger is overtuigd van R.'s onschuld. Dc officier van justitie noemde mr Sassens verdediging het meest hoogstaande pleidooi dat ooit in een Nederlandse rechtszaal is gevoerd. Op 21 November volgt de uitspraak. België wil ook Canadese uitrusting Te Brussel wordt bevestigd, dat de Belgische regering Canada verzocht heeft vapens ter beschikking te 6tellen voor ,e uitrusting van een divisie. Troepenschip Nelly Zaterdag thuis Het troepenschip Nelly wordt Zater dagmorgen met militairen uit Indonesië in Hoek van Holland verwacht. De ont scheping begint vermoedelijk 's middags m twee uur in Rotterdam. Twee zusjes van 4 en 5 Jaar werden gistermiddag op de Amsterdamse Straat- g te Utrecht door een jeep aangereden ernstig gewond. Verkeer eiste 2 doden in Duivendrecht Door het slippen van een personen wagen werd gistermiddag op de Rijks straatweg te Duivendrecht de 62-jarige mevr. J. M. Burger aangereden en op slag gedood. De 38-jarige mej. E. J. d'Oli- •eyra liep zware verwondingen op. De dames stonden aan de kant van de weg op een bus te wachten, toen de auto op hen inreed. De politie te Duivendrecht (telef. Amsterdam 55888 en 56705) ver zoekt inlichtingen. Enkele uren voor dit ongeluk gebeur- e. werd op de Westelijke oprit van het viaduct op de provinciale weg te Duiven drecht een fietser uit Ouderkerk aan de Amstel door een personenauto aangere den. Bij aankomst in een Amsterdams ziekenhuis bleek hij te zijn overleden. Kinderbijslag met vijf procent omhoog Vermoedelijk ingaande 1 October Qm de kinderbijslag in overeenstem ming te brengen met de jongste loons verhoging is bij de Tweede Kamer een wetsontwerp ingediend-. Er zal een ver hoging van vijf procent worden bere kend met afronding van de bedragen per dag op hele centen, zodat de kinder bijslag voor het eerste kind te stellen is op 44 cent per dag. voor het vierde en volgende kind op 60 cent Het gemiddelde dagloon dat ten min ste moet worden verdiend om over alle werkdagen van een kwartaal voor de byslaag in aanmerking te komen wordt eveneens met vijf procent verhoogd en gebracht op f4 20. Aangezien de toeslag per kwartaal wordt uitbetaald, zullen de verhogingen met ingang van 1 October kunnen wor den toegepast. Gezien de gunstige af rondingen meent minister Joekes, dat tegen het verschil van één maand geen bezwaar kan bestaan. Om te voorkomen dat telkens aan het eind van het jaar met spoed een wet tot stand moet komen om de tijdelijke regelingen te verlengen is geen bepaalde tijdsduur voor de voorgestelde wijziging vastgesteld. Door de Eeuwen Trouw heeft hoop De stichting Door de Eeuwen Trouw verklaart naar aanleiding van het feit, dat men met een bezetting van de stad Ambon rekenen moet, dat het zwaarte punt van de strijd verplaatst is naar het moedereiland Ceram, hetwelk reeds bleelc uil de herovering van Piroe, Roemahkai, Kamarian, Kairatoe en Amahai. Ook re gering en opperbevel zijn tijdig naar Ceram overgebracht. Er is alle aanleiding om de einduitslag met meer hoop tege moet te zien. De plannen voor de hulp verlening zullen ondanks moeilijkheden en tegenslagen spoedig verwezenlijking kunnen vinden. Australische ongerustheid over Nieuw-Guinea Het Australische parlementslid David Drummond heeft, volgens Ass. Press, pre mier Menzies verzocht om met de Fran se autoriteiten besprekingen te voeren over de 5000 Indonesiërs in de Franse ko lonie Nieuw-Caledonië, welke 1600 km van de Australische kust is verwijderd. Hij achtte dit noodzakelijk in verband met de vijandige bedoelingen van Indone sië ten opzichte van Nieuw-Guinea. Daarom moeten Australië en Frankrijk overleggen hoe zij hun beider belangen kunnen beschermen in geval van een vijandelijke aanval. WEERBERICHT Ongeveer dezeltde temperaturen Tot morgenavond verwacht De Bilt: Half tot zwaar be wolkt met plaatselijk enig» lichte regen of motregen. Overwegend matige Zuid- Westelijke wind. Weinig verandering in temperatuur. (Opgemaakt om 10 uur). ZON EN MAAN Vrijdag: Zon 7.50 totl6.57; maan 8.50 tot 16.40. Op 16 November L.K.

Nieuwe Leidsche Courant | 1950 | | pagina 1