Benedict Silberman en A. I. Herwig: tuinlieden in de Omroepbloemhof De heer R. van den Bos recipieerde in „Flora" Liever lagere prijzen loonsverhoging dan NIEUV.'L LEiLSCHE COURANT WOENSDAG 8 NOVEMBER 195» Mensendie iedeieen hooit Ouverture en cyclaam eisen beide de nodige toewijding (Van onze 5-verslaggever) '"POEN ZIJ EENS op hun muzikale zwerftocht door Europa in Helsinki waren, vader en moeder Jos Silberman, werd de zoon Benedict ge boren. Hij was zes jaar oud, toen, met kunst en vliegwerk, de eerste maten er bij hem ingehamerd werden. Erfelijk belast als hij was (zijn moeder speelde in zijns vaders damesorkest óók de eerste viool), ging alles wat muziek was er nogal grif in. Nu kunt U Uw radio aanzetten op alle uren van de dag en daar zijn ze: Benedict Silberman en zijn Promenade orkest. Veertig musici, die reageren op zijn wenken. De taak van een amusements orkest leider is: dienen. De muziek én de klan ten. Dat zijn de luisteraars. Benedict Silberman heeft wat het laatste betreft een goede leerschool ge-—heen. Rood had bij zijn vader, die in z ij n jaren de staf voerde over tal van orkesten, d'e het openbare leven in die dagen zonder radio, plachten De klant bleef koning. Om acht U vindt A. J. Herwig midden in cyclamen en begoniakassen tussen zijn rood wordende kalanchoé's en ontluiken de orchideeën. Het is al kleur om hem en paars en groen en hij kent van al die planten de soort geschiedenis. Zoals men over zijn kinde ren praat, zo spreekt de heer Herwis over zijn planten. „Die begonia's hebben een grote hoeveelheid licht nodig. Hij had, vooral onder eenvoudige men sen, duizenden briefsohrijvers, die hem om raad vroegen over „een groen plantje met witte puntjes op de bladen en rode bloempjes'' zoals de aanduiding soms luidde- Hij heeft daarnaast uitgebreide zaken. Zijn bloemkwekerij en -handel in Bussum, zijn cartonnagefabriek in Veendam. Hij gaf voor de oorlog een bloementijdschrift uit, dat hij ook zelf bewerkte en er verscheen een bloemen- encyclopaedie van zijn hand. Destijds, als jongeman, koos hij dit bloemenvak. hoewel zijn vader, die directeur van een postkantoor was. er geen heil in zag. Hij kreeg f25.in leen, om op eigen wie ken te gaan drijven en hij kwam bij een patroon, die hem direct ontgroende door hem dagelijks, gedurende het speelkwar tier van de juist verlaten HBS, met een kar bloemen langs de school te stu ren. ..Dan leer je. dat geen enkel werk te gering is", zei die practische man. Het werd een der grondslagen van het De Omroep heeft momenteel te weinig tijd voor zijn bloemgesprekken. Een uur in de maand is, om het goed te doen, veel te weinig- Want er is, in ieder jaarge tijde, zoveel te vertellen over bloemen. „Ziet U die plant daar? Een latijnse naam en een nieuw verhaal" en de plant gaat voor U leven! De Staatscourant van 7 November bevat een beschikking inzake de waar dering van ongebouwde eigendommen voor de heffingen ineens. DE DOOD VAN EEN HANDELSREIZIGER Naar aanleiding van de opvoering van Arthur Millers, „De dood van een han delsreiziger" door „Comedia" hebben we in de krant van 18 October het stuk be sproken en de bezwaren, die we hadden, genoemd. Nu gisteravond hetzelfde stuk gespeeld werd voor het L.A.K. door hot „Amster dams Toneelgezelschap" Onder regie van Albert van Dalsum. kunnen we on3 be-i perken tot het spel. Ongeveer in April van dit jaar word; dit stuk voor het eerst door het A.T.G. opgevoerd. Door wisseling van spelers er in de bezetting nogal wijziging ge komen. Of deze wijzigingen ook v beteringen zijn, weten we niet. Het het stuk van Louis Saalborn, die boven allen uitstak met zijn soepele spel, w door hij een aangrijpende creatie gaf Willy Loman, de handelsreiziger. Geen van de anderen kon hem volgen. Ook Marie Hamel niet. die de rol zijn vrouw Linda speelde. In de sc met Saalborn was ze minder overtuigend dan in de scène met Ben Royaards (Biff) en Robert de Vries (Happy). In deze laatste scènes en in het requiem was ze naar onze smaak een beetje te huilerig Ben Royaards en Robert de Vries, als de beide zoons, speelden te vlak. Na de pauze ging het beter en Ben Royaards kwam in de slotscène met zijn vad< wel een eind omhoog, maar veel relief zat er in zijn spel niet. Paul Huf speelde de rol van de in het leven goed geslaag de zakenman Charley. Paul Huf heeft de neiging de rollen voor zichzelf pasklaar te maken, zodat hij te veel Paul Huf was te weinig Charley. Wanneer we het geheel overzien, zou- »n we wat meer tegenstellingen ge wenst hebben. Zij werden nu heel dik- ijls „bijgeslepen". Misschien komt het oök wel door de tamelijk zwakke be zetting van de rol van Biff. „De dood van een handelsreiziger", zal wat betreft het A.T.G. het stuk blijven van Louis Saalborn. Bn Javaanse kunstavond in het Rijksmuseum voor Volkenkunde Bernard IJzerdraat en zijn gamelan-orkest De Javaanse gamelan-muziek behoort tot de hoogste uitingen van de Indone sische kunst. Voor onze Westerse o moge het aanvankelijk moeilijk schiji zich een bepaald beeld te vormen deze melodieuze muziek, maar toch gaat ior elkeen, die er zich onbevooroor deeld voor open stelt, een eigenaardige bekoring van uit. Op Vrijdag 10 November zal onder auspiciën van K. O. in het Rijks-' museum voor Volkenkunde het Neder landse gamelan-gezelschap „Babar Lajar" onder leiding van Bernard IJzerdraat op treden, terwijl tevens die avond Raden Mas Pakun Javaanse dansen zal brengen. Het gezelschap „Babar Lajar" is opge richt in 1941 door de toen 15-jarige Ber nard IJzerdraat, die zich de medewer king wist te verzekeren van een aantal jongens en meisjes, die zich met grote ijver en toewijding aan de beoefening van de gamelan-muziek hebben gegeven. Bernard IJzerdraat is indertijd zó ge pakt geworden door de Javaanse muziek, die hij op een Zaterdagmiddag hoorde in het Indisch Instituut te Amsterdam, dat hij van die tijd af zich geheel heeft toegelegd pp de gamelan. Talloze moei lijkheden heeft hij móéten overwinnen, doch hij had een fanatiek doorzettings- Benedict Silbe: s morgens wil de luisteraar iets hebben, kunnen eigenlijk nooit genoeg krijgi dat niet stoort by het te boven komen van morgenziekte en werk-tegenzin. De muziek mag niet storen, maar moet pret tig zijn om mee te neuriën. Om twaalf uur een muziekje, dat het middageten relief geeft. Tegen drie uur luisteren de serieuze mensen. Zieken, huisvrouwen die in haar kamer een werkje doen. Zij kunnen wel iets klassieks verdragen. En in de avond moet je de mensen er toe brengen dat ze zeggen: stil es even, dat is aardig". De musicus, die zo handelt behoeft zich artistiek niet te verloochenen. Het is de bedoeling, dat er naar hem ge luisterd wordt. Welnu, kien het dan zo uit dat de mensen luisteren. Bij al die muziek kan de dirigent na tuurlijk zijn kunstenaarschap ten volle uitleven. Hoe eenvoudig en populair een werkje ook is. het vraagt van alle uit voerenden een maximum aan inspan ning. „Ik zou zelfs willen zeggen", aldus Benedict Silberman, „het eenvoudige, gemakkelijk in het gehoor liggende werkje vraagt nóg meer inspanning en zweetdroppels dan andere muziek. Juist omdat het zo gemakkelijk ligt. Vandaar ook, dat je de allergrootsten steeds zwaar ziet zweten bij simpele wijzen. En van daar ook.«dat de amusementsmuziek in Nederland op het ogenblik op zo'n hoog peil staat. Omdat musici als George van Renesse. Cor de Groot en Gerard Henge- veld, om maar enkele te noemen, de om- Benedict Silberman. die klein is en bewegelijk, een vrouw heeft én een hond. musiceerde, voor hij naar Hilver sum kwam. in alle bekende amusements orkesten van Europa. „Wat er van je werk terecht komt? Soms gaat het zo: je krijgt een nieuw werk. Je maakt het, als dirigent, voor je orkest gereed Je repeteert, vijf maal. tien maal. Er komt een microfoonrepeti tie met aanwijzingen van deskundigen. Je verandert in je orkest. De fluitist moet gaan staan bij een passage en de violen daar wat sterker aangestreken worden. Zelf merk je: vergeleken met het begin gingen we vooruit. Dan wordt het tijd voor de uitvoering En na twee maten zegt men in de huiskamer: „zet dat ding af zeg. als ze niets beters heb- Een kweker in Aalsmeer ontdekte, dat de planten geplaatst op een plek waar de nachtwaker voor de kassen des nachts zijn boek las, veel sterker groeiden, dan die op andere plaatsen. Door de invloed van het licht. Hij liet toen des nachts het licht in zijn kassen branden, zoge naamd om inbrekers af te schrikken Maar hij kreeg van iedere plant vijf stekken en dat was. voor ce economie van het bedrijf, natuurlijk zéér belang- Iets dergelijks is het met de kalan- c-hoé, het kleine moderne rotsplantje dat men nu in alle bloemwinkels ziet en dat eigenlijk pas in Maart bloeit. Door een lichtbehandeling, die deze z.g. korte- dagplant een langere belichting geeft, bloeit het plantje nu al in de laatste maanden van het jaar Wat voor de han del van grote betekenis is. De heer Herwig is voor duizenden gids in hun bloemhof geweest. Als hij ergens in een hotel logeert en de een of andere medegast komt daar achter, dan duurt het niet lang, of hij geeft college bloemverzorging. I De tuinman van de aether: A. J. Herwig uit Bussum tussen zijn ontluikende orchideeën en zijn cyclamen Janny van Wering speelde voor het L.A.K. In het Leidse Volkshuis trad gister avond Janny van Wering op voor het L.A.K.. Zij bracht de Goldberg-varia- ties van J. S. Bach ten gehore. In haar inleidend woord wéés de con certgeefster er op. dat deze variaties; die Bach voor amateurs schreef, buiten het bereik van deze categorie liggen. Technisch zijn de variaties moeilijk speelbaar en de knappe compositie is weinig bekend. Janny van Wering heeft het publiek de variaties, die zeven kwartier in be slag nemen, in hun volle rijkdom laten horen. De aanwezigen toonden zich dan ook uiterst dankbaar. De laatste varia tie werd gebisseerd. Het spel was zo danig dat de aandacht meer op Bach dan op de clavecimbeliste was gericht Dodende straal tegen insecten Een Hamburgs ingenieur heeft een soort „dodende straal" uitgevonden, die volgens hem, elk insect tot de grootte van een sprinkhaan binnen een straal van 300 meter doodt. Deze is niet scha delijk voor planten, bomen, grotere die ren en mensen. Het toestel weegt 10 kilo en is niet groter dan een radiotoestel. Buitenlandse kopers hebben al belang stelling getoond en Nederland zou het beste bod hebben gedaan. De uitvinder heeft met een Nederlandse firma een productie-contract gesloten en in ver band met verdere plannen, gaat hij bin nenkort naar Hilversum en Amsterdam. vermogen; alle instrumenten zijn door hemzelf, met medewerking van zijn vrienden en vriendinnen, gemaakt: co- pieen van de grote gamelan in het In stituut. Het resultaat is, dat Bernard IJzerdraat en zijn orkest thans de beste gamelan- muziek geven, die er in Nederland te horen is. Kenners der Javaanse muziek onder wie ook Indonesiërs hebben zich zeer waarderend over hun spel uit gelaten. Zowel in Nederland als in het buitenland zyn zij met groot succes voor het publiek cn voor de radio opgetreden. De leider van het orkest is sedert kort uit Indonesië teruggekeerd, waar hij een speciale studie maakte van de zuivere gamelan-muziek. Het wordt dus een avond van groot kunstgenot in het Rijksmuseum! Eén van de vele mooie geschenken, die de heer A. van den Bos kreeg aange boden. Dit getuigt van de waardering van de afdeling Rijnsburg van de Ned. Bond van snijbloemenhandelaren voor het werk van de jubilaris (Foto N. van der Horst) Het Chinese maskei afgelegd Toen de bewonderenswaardige strak gie van McArthur bewerkstelligde, dati Noord-Koreanen over de 38ste breedte graad gedreven werden, meenden reien du i er nu geen rood vuiltje meer aan d Koreaanse lucht was. Meer nog, critic legden er de nadruk op, dat deze stra tcgische les Moskou en Peking zou ,aj. houden van 't voortzetten van de ,.kouth oorlog". Tegenover dit standpunt, hieroj neerkomende, dat wij reeds stonden aai het „begin van het einde", meenden uj de waarschuwing te moeten laten vol gen, dat de gang van zaken op Korec cok wel het „einde van het begin'' kunnen betekenen. Immers, in de i nationale politiek is eerste voorwaarit, de zetten van de tegenstander te voor. zien en diens motieven te lergn begrijpen in het samenhangend geheel van er. bepaalde opzet. Het geschil-Korea. zoali dat tot uiting kwam, was niet ee cidenteel" en afzonderlijk geval, het kon eer vergeleken worden met de eruptie van een vulkaan, waarop te gelegener tijd meerdere konden volgen. Vanuit het State De- Velen kwamen hem de hand drukken Men hééft in „Flora" te Rynsburg gistermiddag de tel- en schrijfmachine! circulatie genomen en de kasboeken en wat verder tot de boekhoudkundige uitrus ting mag behoren in een kluis gelegd om de hoofdboekhouder, de heer A. van dei Bos, die 25 jaar geleden in „Flora" zijn intrede deed, te huldigen. De jubilaris moes tijdens de receptie tal van handen drukken en vele van die handen hadden ge schenken van allerlei soort gedragen. Het is een onvergetelijke middag voor d< heer Van den Bos geworden. Het bestuur van „Flora" kwam de heer hoogconjunctuur gekend, maar ook dagei Van den Bos reeds Maandagavond en. De leden hebben in het met versierde huis van de jubilaris met hun dames een gezellige avond ge- ■aarop het eigenlijk geheel onoffi cieel is toegegaan. De openbare huldiging December tijdens de algemene jaarvergadering worden gehouden. Voordat de receptie begon, heeft het personeel bij monde van de heer D. van Egmond zijn gevoelens van waardering geuit. De heer Van Egmond legde de druk op de samenwerking, die er altijd geweest. Hij nog op, dat de heer Van den Bos langrijk deel van Flora's groei en bloei heeft meegemaakt. De veiling bestaat nmers 37 jaar. Namens de afdeling Rijnsburg Ned. bond van snijbloemenhandelaren feliciteerden de heren H. Heemjki J. Ravensbergen. Zij boden een schilde- De jubilaris merkte leiding van hun vriendelijke woorden dat de kwekers en de kopers tv zuilen voor „Flora" vormen. Het per; neel. ook een zuil. is de schakel tuss beide categorieën. Wij hebben tijden v Het oordeel onzer lezers Wie meer verdienen wil, moet ook maar langer werken NA we niets geproduceerd en langer gewerkt moet Grote| worden. Een fabrieksarbeider verklaart komen zich bereid om 60 uur per week te ver maand ken. ,;Dan krijg ik een loonsverhoging. gezond is en dan kunnen de prijzen ;er worden inplaats van hoger," zo is AAR MIJN MENING hebben die loonsverhoging dwaasheid, want op deze manie: we er nooit uitBinnen eer zijn we er slechter aan toe, dan vóór de loonsverhoging." In deze toon waren verreweg de meeste brieven gesteld, die we van onze lezers ontvingen naar aan leiding van onze vraag: „Hoe denkt u over de loonsverhoging?" Enkele weken nadat we deze vraag gesteld hadden, kwamen nog steeds brieven binnen en zo vormde zich langzamerhand een lijvig dossier. Dat is ook de reden, dat wij; eens een wat positiever geluid langer hebben moeten wachten met het richting laten horen, weergeven van de meningen, die in onze lezerskring leven, dan we aanvankelijk I A LS WE DAN de ontvangen brieven hadden gedacht. I nog wat nauwkeuriger willen bezien De brieven hebben wel duidelijk aan- - uiteraard kunnen we slechts hier en getoond, dat ook de werknemers veel da" een greep doen zullen we de meer inzicht hebben in de verhouding!schrijvers overzichtelijkheidshalve in tussen productie, prtizen en lonen, dan'enkele grote groepen met gelijkgerichte door velen wordt verondersteld. Het is belangen verdelen. Opvallend is. dat van heus niet zo. dat zij alleen maar kijken! arbeiders 8» pet. zich uitspreekt togen het geldbedrag, dat zij aan het eind H OMB De vakorganisaties wijzen af en toe ook sphuchter in deze richting. Uit verschil lende brieven blijkt, dat deze gedachte bij vele werknemers niet op verzet stuit, doch veeleer wordt toegejuicht. Mis schien wordt het tijd, dat de organisaties van de week of van de maand in han den krijgen. Onze briefsohrijvers althans leverden soms zeer gedegen beschouwin gen. die van een helder oordeel getuigi Zeer algemeen is de klacht, dat loons verhoging zonder prijsbeheersing nutte loos is en dat prijsverlaging verre boven loonsverhoging te verkiezen zou zijn ge weest. De voorliohting van de vakbewe ging zal aan dit oordeel wel niet vreemd inzinking. De heer Van den Bos kon zeggen, dat hij in alle tijden heeft ge tracht de belangen van „Flora" te be hartigen. Allen waren het er mee eens Het is niet te verwonderen, dat de jubi laris veel vrienden heeft gemaakt. De heer D. van Egmond voerde namens de afdeling Rijnsburg van de exporteurs- vereniging het woord. Als wij eens 1 kijken wat Van den Bos heeft gedaan de loop van de tijd, dan moet dankbaar heid ons hart vervullen, aldus spr. Hij hoopte, dat de samenwerking en standhouding ook in de toekomst len zijn, dat „Flora" groter en groter wordt. De heer Van den Bos sprak wens uit, dat de export steeds meer' tekenis zal krijgen. Er zijn wel eens lemmeringen! Voorts zagen wij afgevaardigden de afdeling Leiden van de Ned. Chri; lijke Reis-Vereniging. van de instelling „Sole Mio" en de commissie van beheei van de Geref. Kerk van Oegstgeest De heer M. Lindhout bood namens de missie van bijstand een schemerlamp Het deed de heer Van den Bos goed. dat ook de burgemeester van Ryns- burg, mr P. N. Höweler, van zijn belang stelling blijk gaf. B. en W. van Oegst geest hadden schriftelijk gefeliciteerd, omdat zy een vergadering hadden. Mi Höweler zei o.m„ dat alles in „Flora' goed geregeld is. Dit is voor een groot deel tc danken aan het gedegen inzicht van de heer Van den Bos in de moderne administratie en aan de voortvarendheid, de jubilaris zyn werk verricht. De burgemeester hoopte, dat God de heer an den Bos kracht en wijsheid zal geven n zyn werk goed te blijven doen. Ter receptie verschenen eveneens afge vaardigden van de vereniging tot stich- instandhouding van scholen met de "Bijbel te Rijnsburg, de heer D. Hor- tensius, voorzitter van de A.R. Kiesver eniging te Oegstgeest. en ds J C. Brus- saard. Geref. predikant te Oegstgeest. In toespraak wees ds Brussaard op de zegen van de bloemen en de vreugde van de kleuren. De grote Hovenier mo gen wij nooit vergeten, Die in dit leven van vertwijfeling en smart bezig is in Jezus Christus een nieuw Rijk te vor- Na afloop van de receptie vroeg de heer Van Egmond namens het personeel weer het woord. Na zijn hartelijk speech- Je werd een prachtig geschenk aange boden. namelijk een rooktafel met een rookstandaard. De heer Van den Bos toon de zich hiervoor zeer erkentelijk. Hij dankte allen, die tot het slagen van deze mooie dag hebben bijgedragen. Vermelden wij nog, dat de receptie ook werd bijgewoond door ds J. S. Indonesië is gekozen als de 7 leden der centrale de speciale conferentie, die de voedsel- en landbouworganisaties van de Ver. Naties deze week te Washington zal houden. hoe hard wordt i Doet U het niet. U 1 en serieus er gewerkt roepwereld! De man tussen de cyclamen Wiedt Benedict Silberman zo de musi- cale bloemhof. A. J. Herwig uit Bussum is een echte tuinman in de aethergaarde. Sinds 1929 verzorgt hij al de tuin- cn bloemuurtjes van de NCRV. Hij begon in een studio, waar het geluid van buiten zo sterk doordrong, dat men duidelijk kon horen als, in de keuken beneden, d' fluitketel het koken van het theewater verkondigde. Dan stampte de spreker met zijn voet op de grond om de hinder weg te krijgen. loonsverhoging. En die spreken dan nog van een „noodzakelijk kwaad" en van „prijsverlaging zou beter zijn geweest". Vorige loonsverhogingen hebben geleerd, dat we uiteindelijk alleen maar slechter af zijn met al dat ver- hogen. „Wij willen langer werken, maar voor loonsverhoging, maar deze brief- dan moeten de regering, de bouwers van| schrijvers vragen onmiddellijk: „En Wij bankpaleizen en de mensen die onnodig!dan? Wij komen in een steeds ongunsti- in luxe auto's rondrijden, ook maar eens' =er positie De andere helft is \an aan be>zuinigen denken," zo luidt het slot! oordeel. dat zolang er geen geld is om van één der brieven uit deze kring. J de pensioenen te verhogen, er ook geen Onze lezers uit de kring van de werk-' gevers, de kleine zelfstandigen en de wium nnan oi urn- vuui m uc vrije beroepen spreken zich vrijwel en'"thans 45 u^ vwr ƒ45. Toen unaniem tegen loonsverhoging uit. Bijna! mensen tevreden en nu niet al ÏITÏ'V'Ï' dae nalrUï °P de!wie meer verdienen wil. moet ook maar noodzakelijkheid, dat de werknemers wppkpn» langer moeten werken. Sommigen willen dit laten doen voor hetzelfde loon met n.T„ tf RvrniTPPiM het oogmerk de prijzen flink omlaag te'Z°ALS BEGRIJPEN brengen en anderen zien hierin een mid-j reële loonsverhog; consequenties van hogere prijzen nen uitkeren. Velen wijzen er op, dat minister Lieftinck via de loonbelasting een deel van de loonsverhoging wacht sleept. De kleine zelfstandigen zijn van oordeel, dat zij het niet beter en vaak slechter hebben dan de gemiddelde arbeider. „Waarom wordt met ons nooit gerekend?" zo vragen zij zich af. r\E AMBTENAREN en beambten zijn voor 70 pot. tegen loonsverhoging op •rond van de onvermijdelijke prijsstij- ingen. Allen zijn fel gekant tegen de grens van 180, waardoor de nivellering ,n de hand wordt gewerkt. Een bezwaar, dat zoals men weet inmiddels is onder vangen. Ook uit deze kring klinken 9temmen, die langer werken willen. Met name wordt gepleit voor een negen-urige werkdag met overeenkomstige verhoging van de salarissen. Zij, die voor salarisverhoging zijn, motiveren dit met de stelling, dat de werkgevers in het particuliere bedrijf en met name de grotere middenstanders in een veel gunstiger positie verkeren dan voor de oorlog en dus best wat meer salaris betalen kunnen. Een hoofdambte naar schrijft: ,Ik kan wat mijn inkomen betreft niet langer op tegen mijn familie leden-winkeliers, hoewel deze slechts I kleine zaken hebben". De helft van de pensioentrekkers is reden is voor verhoging van de «lonen. O-jarige schrijft: „Vroeger werkti huiseigenaars allen te; '"zonder' loonsverhoging. De arbeiders hebben hel royaal, vergeleken bij hen, die rente van zuinig gespaarde centjes of van'de veel te lage huur van een paar huizen moeten leven. Zij zijn te benijden en dat moet de vakbeweging hun maar eens vertellen, zo luidt de mening in deze kring Sleohts twee huisvrouwen namen de pen op om ons haar oordeel over deze zaak tc laten weten. De eerste wil van loonsverhoging niets weten. „Sokkenwol kostte Dinsdag nog ƒ2.07 per knot cn Zaterdag in dezelfde winkel al 2.22. Je gaat er alleen maar op aohteruit," 't Verklaarde uitzicht partment te Washing, ton werden suggestie verspreid, als zouden Peking en Moskou zich wel tien maal bedenken, alvorens zich openlijk strijd op Korea te mengen. Hier zal da v/ens zeker de vader der gedachte ge weest zijn, omdat Washington aan gelegen was, de strijd op Korea te localiseren en alles te vermijden, hetgeen ertoe zou kunnen leiden met Peking ln conflict te komen. Ten communistisch China zal consequenties van een amphibie-houding moeten aanvaarden, welke houding ener zijds neigde naar de feitelijke erkenning, gegrond op de rode machtspositie, ter- vijl men anderzijds het communistisch regieme dat aan die machtspositie grondslag lag. scherp bleef veroordelen. De eerstvolgende dagen zullen krach tige fluctuaties te zien geven op het ter rein der internationale politiek. De Vei- ligheidsraad is vandaag de besprekingen over de Chinese interventie op Korea begonnen, nadat van tevoren McArthur de Chinese aggressie, grensoverschrijdin gen, de actieve deelneming aan de krijgs operaties, als feiten in een scherp rap port had vastgenageld. Het Chinese r ker werd afgelegd, want de regering China verklaarde officieel, de kameraden cp Korea te zullen steunen in de strijd ;gen de Amerikaanse aggressor. Zij die au mening waren, dat er tussen Stalin i Mao Tse Toeng een diepgaand poli tiek geschil bestond, waardoor de kans .p een eendrachtig samengaan in erkeken was, zien thans een illusie bleken. Evenals Moskou, hanteert ook Peking iet virtuositeit de leugen, dat het de .merikanen zijn, die in Korea en verder Azië hun imperialistische neigingen illen botvieren. Op de Chinese „Hitler- school" geeft men onderricht dachtmaking. haat, toorn tegen de Ame- kanen gericht, ofschoon het duidelijk tr-.vezen is, dat op Korea de Russen liinezen aan de touwtjes trekken. Wij het thans van alle kanten, in alle toonaarden, Mao Tse Toeng, maarschalk Boelganin i de Kominform, dat de Chinezen het edelievendste volk ter wereld zijn, dat zich slechts tegen verzet, dat de Ame rikanen zich meester makei ereldgrondstoffen en markten! Maar- •halk Boelganin doet een schallende fanfare horen: „De volksdemocratieën, ezamen met de Oost-Duitse republiek n het heldhaftige Noord-Koreaanse volk, itrijdende voor onafhankelijkheid, vrij heid en vrede, vormen het kamp van d< democratie en het socialisme, waarbij de Sowjet-Unie als aanvoerder voorop gaat. Wat beslist de Veiligheidsraad? Spoedig zullen wij nu vernemen, welke óEtregelen de Veiligheidsraad denkt te ;men. Zullen het voorlopig voorstellen aan Peking zijn, teneinde tot vergelijk te komen of zullen ec :he en politieke sancties worden gepast? Maar als McArthur inderdaad op Korea de strijd moet aanbinden tegen ek veel sterker vijand, die bovendien grote reserves aan troepen ateriaal heeft, zal de logische con quentie zijn, dat de generaal veel nu troepen ter beschikking moeten wore gesteld. Het grote probleem wordt dan, die troepen direct vandaan te halen, Wij zullen echter niet op de feiten uit lopen, maar achten het als vaststaand, Mao Tse Toeng de zetel voor Rood- aa in de Veiligheidsraad verspeelt, terwijl de erkenning door de Ver. Staten kan worden afgeschreven. Stalin schijnt "Tin geslaagd te zijn. Mao Tse Toeng olkomen voor het Russische karretje spannen. Wij hebben in een vroegere beschou wing reeds opgemerkt, dat de positie India nu ook weinig benijdenswaard dt. Immers als de Chinese millioenen- bevolking voorgoed deel gaat uitmaken van het Sowjet-mozaiek, geraakt te het Aziatisch blok, een wensdroom Pandit Nehroe, op bedenkelijke wijze aar het afbrokkelen. Tibet moet Pandit Nehroe hebben doen deze rode vrienden te verwachten neeft, die Lhasa reeds dicht genaderd zijn. Terwijl de Sowjet-krachten in Azië ge bundeld worden, teistert een schisma nel Westelijke samengaan. Weliswaar wordt van alle zijden op Parijs druk uitge oefend. het starre standpunt ten aanzier Duitse herbewapening te wijzigen, een oplossing voor de „antithese Washington-Parijs" is nog niet gevonden. band verdient mede de aan dacht, dat juist Parijs meer geneigd i! een conferentie der „Grote Vier' het Russische vredesvoorstel, het- niet-officieel door Washington Londen als „een staaltje van propaganda camouflage'reeds verworpen rkomen moet worden, dat bij de passe over de Duitse herbewapening, Moskou de „lachende derde" klaagt ze. De tweede huisvrouw zijn. als haar man de verhoging kreeg, want ze kan best wat meer huis houdgeld gebruiken. Zij roept alle huis vrouwen op zuinig te zijn, want veel huishoudens kosten veel meer geld dan nodig is. Velen mopperen ten onrechte en er moet meer aangepakt worden. „Textiel is duur, goed, maar een handige huisvrouw naait veel zelf. Het WIE IN BREDA EEN HUIS BOUWT MAG ER WONEN Breda zal volgend jaar van de ven delyk zeshonderd woningen, die het krijgt toegewezen, de helft door parti lieren laten bouwen, zo heeft de meer.teraad besloten. Wie een nie huis bouwt of koopt, mag er zelf in gaan wonen. Woonruimte mag voor een duur, goed, dan eet men gehakt". Oc-kj worden bestemd, wanneer een hier dus een oproep tot aanpakken eni woonruimte wordt bijgebouwd, grotere productie, maar dan in de kleine w'e een woning bouwt voor geldbeleg- kring van de huishouding. Sif»3 is vrij, deze te verhuren aan een Overzien we zo de brievenstapel, dam willekeurige gegadigde, die bij het kunnen we zeggen, dat de algemene woningbureau staat ingeschreven- Ei opinie is: Geen loonsverhoging meer,! liggen op het ogenblik 700 aanvragen maar lagere prijzen. En om dit te berei-l voor particuliere woningbouw op "het ken een langere werktijd voor ieder" I Bredase stadhuis De tegenstemmers Nederlander en zuinigheid bij de rege- tegen de nieuwe plannen vrezen, dat de ring. Een conclusie, waarmee wij het man met de kleine beurs in het gedrang geheel e kunnen zijn.

Nieuwe Leidsche Courant | 1950 | | pagina 4