Jlieuiue gritertir (Couroiil Onachtzame Engelsman overvoer Sch 35 op thuisreis voor Nederlandse kust Schip gezonken; bemanning (14 koppen) behouden aan wal Gevangenen uit Rusland durven nauwelijks naar huis Geen gevaar voor Trumans zege in het Congres Wist U WOENSDAG 8 NOVEMBER 1950 BUREAUX: Steenstraat 37 Directie, Abonnementen- en Adver tentie-afdeling: Tel. 22710 en Tel 23375. Redactie: TeL 20408. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: 4.50 p. kwartaal; 1.50 per maand; 0.35 per week. AD VERTE NTIËN: 0.18 per millimeter. (By contract belangrijke korting) Diroctio: F. DIEMER CHRISTEUJK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken Een en dertigste jaargang No 8289 „Stantvasticfj is gfjebleaca myn hert ia tcgfjenspaef Het oordeel onzer lezers Om vijf minuten over half vijf gistermiddag ramde de Engelse stoom- drifter Lowestoft 35 „Mace" de Scheveningse haringlogger Sch 35 „Geertruida Jacoba" en om zes uur precies zag schipper Leendert Rog zijn schip, met de voorsteven omlaag, in het grauwe water van de Noordzee verdwijnen, 20 mijl van de thuishaven. Zeven reizen had hij met het schip gemaakt. Steeds had hij goed en gelukkig gevaren. Nu was er, van zeven dagen 45 last aan boord. Het ging allemaal mee naar de bodem van de zee, door de onachtzaamheid van een Engelse schipper. De 14 leden van de bemanning van de Sch 35 werden gered. In zijn huiskamer aan de Markense- straat 185 in Duindorp (Scheveningen) vertelde schipper Leendert Rog ons van zijn wedervaren. Zijn vrouw, zijn broer en diens vrouw, alsmede een bedrijfs leider van de rederij waren er om verhaal mede aan te horen. Zij hadden hem en elkaar gefeliciteerd met de goéde afloop, maar op hun gezichten lag de verbijstering om wat er gebeurd was. Alsof hij zijn journaal bijhield, vertel de de schipper: „We voeren thuis met 45 last haring aan boord en we waren van plan nog een schootje te doen op de kust, toen we om goed half vijf een Engelsman van IJmuiden zagen komen. Fiscale bevoegdheden beknot MET VOLDOENING zal men kennis genomen hebben van de indiening van een wetsontwerp ter vervan ging van het fiscaal noodrecht, zoals dat na de bevrijding werd afgekondigd. De mogelijkheid, dat de fiscale recher che bij nacht en ontij in huizen en kan toren een inval doet en alles onderste boven keert om te zoeken naar eventuele gegevens, welke van belang zouden kun nen zijn voor de belastingheffing, komt in haar algemeenheid met ingang v Januari a.s. te vervallen. De bevoegdheid om huiszoekingen te doen, goederen in beslag te nemen, safe-loketten te ver zegelen, conservatoir beslag te leggen volgens vereenvoudigde procedure, loopt aan het einde des jaars af. Niemand zal daar over treuren. Dat de fiscale recherche goede financiële resul taten ten gevolge van haar optreden tegen belastingplichtigen heeft bereikt is wel zeker, maar dat er ook slachtoffers zijn gemaakt, valt niet te ontkennen. Goeden hebben met kwaden moeten lijden. Wij verheugen ons echter ih het bijzonder over de afschaffing der buiten gewone bevoegdheden der fiscale ambte naren, omdat wij van oordeel Zijn, dat dit systeem van belastingheffing herinnert aan de onzalige Duitse methoden tijdens de bezetting en niet past in een demo cratisch geregeerde staat. 'Slechts blijft de normale bevoegdheid van het fiscale apparaat om van zijn politiële bevoegdheden gebruik te ma ken, in de gevallen waarin een redelijk vermoeden bestaat dat in een belasting zaak een strafbaar feit is gepleegd, maar dan moet de officier van Justitie daar aan te pas komen. VAN BELANG IS hetgeen voortaan zal gelden betreffende de plicht tot het verschaffen van inlichtingen aan de fiscale ambtenaren. Inzake de belasting, welke een natuurlijk of rechtspersoon zelf verschuldigd is, meent de minister van Financiën, dat van de betrokkene ge- eist kan worden, alle inlichtingen te ver strekken en deze zo nodig met boeken en bescheiden te staven. Hiertegen kun nen o.i. geen redelijke bezwaren worden ingebracht. Wat betreft het verstrekken van in lichtingen terzake van door derden ver schuldigde belastingen wil de minister verder gaan dan vóór de oorlog het geval was. Krachtens het fiscale noodrecht waren vele derden verplicht om desge vraagd schriftelijk aan de belastingadmi nistratie inlichtingen te verstrekken. Nu wil het wetsontwerp deze plicht beperken en wel in dier voege, dat slechts gegevens behoeven te worden verstrekt voor zover die betrekking hebben op commerciële handelingen. Voortaan behoeft men deze inlichtingen niet meèr schriftelijk te ver strekken, maar kan worden volstaan met de bereidwilligheid om de fiscale ambte naren inzage van boeken of bescheiden te geven. Deze plicht zal echter niet gelden voor bedienaren van de godsdienst, notarissen, advocaten, geneeskundigen en apothekers, aan wie inlichtingen zouden worden ge vraagd, welke uit hoofde van staat, ambt of beroep geheim moeten blijven. Niet vrijgesteld van het verstrekken van inlichtingen zijn derhalve banken, credietinstellingen, verzekeringmaatschap- pijen e.d. Wat betreft het bankgeheim merkt de minister op, dat er geen aan leiding bestaat om ten aanzien van de banken een ander standpunt in te nemen dan algemeen ten opzichte van het be drijfsleven zal gelden. Vóór de oorlog berustte het bankge heim op voor de belastingsdienst uitge vaardigde administratieve voorschriften, maar deze wil de minister van Financiën niet opnieuw invoeren. MEN KAN over de wenselijkheid van de wederinstelling van het bankge heim verschillend denken. Naar het ons voorkomt overschat men de practi- sche waarde van het niet-vernieuwen van bankgeheim als men meent op deze wijze de belastingfraudeurs te kunnen treffen. Dergelijke lieden zullen op andere wijze zich trachten veilig te stellen bijv. door bankpapier of roerende goederen. Het systeem van navordering, gelijk dat voor de oorlog bestond, wordt hersteld. Voortaan zal navordering slechts kunnen plaats hebben voor de inkomsten-, omzet- en diverse andere belastingen binnen een termijn van vijf jaren en dan nog alleen als een nieuw feit aan de fiscus bekend wordt. Wat dit betreft keren we dus terug tot normale verhoudingen. De bevoegdhe.d om zekerheid te doen stellen komt ook te vervallen. Voor het lopend conserva toir beslag wordt een overgangsmaatregel getroffen in dier voege, dat de termijn van afloop met een jaar wordt verlengd. Resumerend kunnen wij constateren, dat de macht der fiscale ambtenaren dras tisch zal worden bekort Hij stoomde West en omdat hij kwam aanknijpen, had' hij moeten mijden. Maar dat gebeurde niet en ik voorzag onge lukken. Daarom liet' ik de machine stop pen en direct achteruitslaan. Het hielp niet, hij zou ons toch raken. Wij schreeuwden uit alle macht, want er was aan dek van de drifter niemand en niets te zien. Eindelek, op ons schreeuwen sprong er, op het laatste ogenblik, iemand op Dat betekende dus, dat er niemand op de brug stond en dat het schip zonder uitkijk of roerganger volle kracht West stoomde. We begrepen later wel zo ongeveer waardoor dat gekomen was. Iedereen aan boord rook naar de alcohol. Ik had op het laatste moment nog ge tracht, door volle kracht vooruit te ge ven, te proberen ons achterschip vrij van de aanvaring te houden. Maar op een derde van de achtersteven voer het Engelse schip met' volle vaart op ons in De Geertruida Jacoba kreeg een scheur van één meter en daardoor begon het water met geweld binnen te stromen. Ik ben de scheepspapieren gaan halen en met veertien man zijn we in de boot gegaan. Ik ging als laatste van boord. Geen tijd voor hulp De Engelsman intussen wilde zijn weg vervolgen of er niets gebeurd was. Maar omdat er van de Sch. 35 nogal misbaar gemaakt werd draaide hij bij. Schipper Rog vroeg de Engelse schipper een uit te brengen om het zinkende schip op sleeptouw te nemen. Toen bleek, dat een dergelijke poging zinloos zou omdat het schip al voor het grootste deel onder water zat', vroeg hij de Engelsman, dan in ieder geval te wachten tot het schip gezonken was. Maar daartoe het aanvarende schip niet bereid. Het was zelf zwaar aan de voorsteven be schadigd en het vreesde kolentekort als het bleef rondvaren. Het heeft daarop koers gezet terug naar IJmuiden. Schipper Rog en zijn bemanning ble ven in de open boot op de, gelukkig kalme zee, rondscharrelen, tot de schok- van schipper P. Reedert, de Goeree 8, kwam opdagen. Dat kleine maar vige schip nam dé schipbreukelingen over 'oer met hen terug naar de plek, de Geertruida Jacoba zonk. t was zes uur. Schipper Rog zag hoe het schip voorover boog. Met de kop beneden zakte de Geertruida Jacoba voorgoed weg onder water. Het was verschrikkelijk moment voor hem zün stem trilde van aandoening en em toen hij zich gisteravond weer in dat moment verdiepte. Om half negen arriveerden de Goeree 8 met de geredde Scheveningers ii Scheveningse haven. Op het havenkan toor dronken zij koffie, het broertje de afhouder kwam zich daar met angstig gezicht vergewissen of alle3 wèl was en dat was het en daarop is de be manning, met niet meer aan dan de kleren die zij droegen toen het ongeluk Schipper Leendert Rog van de gezonken Sch. 35, bladert met zijn vrouw en schoonzuster in het logboekhet enige dat, mét het leven der opvarenden gered werd uit de logger liet direct alle pompen aanslaan, maar er was geen houden aan. Zwaar gela den als het schip was, begon het direct weg te zakken in het water. Toen we in het ruim keken kwam de vleet al naar bover) drijven. We hebben toen de boot uitgezet, ik Koning van Nepal gevlucht Zijn 3-jarige zoon tot koning uitgeroepen De Koning van Nepal, dat aan Tibet grenst, heeft zijn palies te Khatmandoe verlaten en een toevlucht gezocht in het gebouw van de Indische ambassade. Zijn 3-jarige zoon is tot koning uitgeroepen. Gemeld wordt, dat de Koning sterk ge kant was tegen de huidige Nepalese regeerders, die zich de macht weder rechtelijk toegeëigend zouden hebben. Mandsjoerijse bruggen gebombardeerd Tachtig Amerikaanse superforten met een last van 650 ton bommen, he.bben vanmorgen belangrijke doelen te Si- noeidjoe aangevallen, waaronder de. Koreaanse zijde gelegen, bogen der der bruggen met dubbel spoor over de Jaloe. Dit Is de eerste aanval der Ame rikaanse luchtmacht op de Internatio nale bruggen over de rivier, de verbin ding vormende tussen Mandsjoerlje en steren zijn Britse en Amerikaanse troepen, die gelegerd waren bij het bruggenhoofd over de Tsjongtson in N-W. Korea, voorzichtig opgerukt. Ten Oosten, in het midden der geallieerde defensilinie rondom Andjoe, had de Amerikaanse 2e divisie hevige aanval len te doorstaan. De nieuwe Geallieer de verdedigingslinie, de z g. „McAr- thurlinie" is opnieuw met een divisie Amerikanen versterkt. Een gestarige stroom van Chinese troepen blijft de Jaloe oversteken, en spoedig valt een treffen te verwachten. Inmiddels heeft het opperbevel der Amerikaanse luchtstrijdkrachten het ver- om de Mandsjoerijse grens dichter dan 5 km te naderen, opgeheven. Er is echter opdracht gegeven alles na te laten, wat aanleiding kan geven tot het ontstaan van internationale verwikke lingen. De Amerikaanse vliegdekschepen.wo. 3 oorlogsbodems van 27.000 ton, ope- i langs de Koreaanse Oostkust, na op hun bases brandstof en voorraden te hebben ingenomen. gebeurde, naar huis gegaan. De schip per heeft men per auto thuisgebracht. Hij had maar één klomp aan. De andere ging verloren. Schippers vrouw wist van niets De vrouwen waren zéér verschrikt en verrast. De meestën van hen waren, dank zij het feit, dat Scheveningen Radio di rect radiografisch de hulpverlening ge organiseerd had. van het gebeurde op de hoogte. Maar schipper Rog's vrouw, die bezig was de was aan kant te maken vóór haar man vandaag thuis zou komen, zag hem opeens voor zich staan. „Ik had je nog willen waarschuwen", zei haar schoonzuster „maar ik dacht, alles is toch goed' en dan schrikt ze misschien zó!" Zo wist" iedereen het op Scheveningen. behalve de vrouw van de Schipper! De Sch. 35 was verzekerd. Het schip was eigendom van de dames Van der Zwan en het was geregistreerd door d« rederij J. J. van den Toorn. Tegen de rederij te Lowestoft en de schipper van de „Mace" zal ongetwijfeld een eis tot schadevergoeding worden ingesteld. Schipper Rog's geredde journalen, bij gehouden tot de laatste minuut liegen er niet om: de Engelsman heeft zeer on achtzaam gevaren in het drukke vaar water onder de Nederlandse kust- (Zie vervolg op pag. 2) Prins Bernhard naar Malta Prins Bernhard zal op 27 November per vliegtuig op Malta aankomen en daar tot 30 November blijven, zo is in lucht vaartkringen te Valetta (Malta) ver klaard. Deze reis valt dus na het bezoek •van het Koninklijk paar aan Engeland. De Prins zal op Malta vermoedelijk Prinses Elizabeth ontmoeten, die er waarschijnlijk 25 November arriveert. Het bezoek van Prins Bernhard valt wellicht samen met de komst van het vliegdekschip Karei Doorman, dat deze maand geëscorteerd door torpedoboot- jagers en onderzeeboten naar Malta ver trekt. In een groezelige verzameling hutten Een deide van Nederlandse geïnterneerden reeds in 1944 overleden? Verscheidene van de honderd Nederlanders, die door Rusland zijn vrijge laten, willen eerst eens de kat uit de boom kijken, eer zij naar ons land terugkeren. In het kamp Friedland bij Göttingen is hun een minder prettige thuiskomst voorspeld. De Duitse kampleider verklaarde, dat de meeste zich als statenloos moeten beschouwen, omdat ze bij Duitse formaties hebben gediend. Vele van de mannen zeiden: „Dan blijven we liever hier". Ande ren name echter de zaak kalm op. Ze zijn bereid, zich voor hun misstap te verantwoorden. Slechts tien verklaarden, dat. zy hun vaderland hunkerden. Zy zijn als gedwongen arbeiders in Letland in han den van de Russen gevallen. Het bliikt thans, dat zich onder de groep ook vijf Duitsers en enkele in Duitsland woon achtige Nederlanders bevinden. Daarom moet \ran Nederlandse zijde de nationa liteit worden vastgesteld, eer de Britse kampcommandant de terugkerenden onderzoek afneemt. In twee bussen bereikten de ploeg gisteravond het kamp, een groezelige verzameling hutten op tien km afstand van Göttingen. De mannen zijn vol lof over de uitstekende verzorging, die zij door de zorgen van de Nederlandse con sul-generaal hi"l3erlyh hebben -ondervoe den. In een der barakken wachtte hun maaltijd van rjjstpap en boterham men met chocolademelk. Daarna wer den zij van top tot teen in nieuwe kle- uniforme blauwe kielen, gestoken. vertelden, dat de behandeling in Rusland de laatste tijd aanmerkelijk was verbeterd. De meesten van hen raakten in 1944 bij Narwa in Russische gevangen schap. In het eerste jaar zou het derde deel van het aantal Nederlandse krijgs gevangenen zijn gestorven. De overle vende raakten verspreid in kampen in Siberië, bi) Moskou, Charkof en Odessa. Veertig van hun deelden in Moskou de gevangenschap met acht duizend Japan- Sedert midden 1947 werden ze be ter behandeld. Tenslotte konden ze door erk voldoende roebels verdienen ch van het nodige te voorzien. Later zijn alle Nederlanders naar kampen bij Kiev ondergebracht. Daar zouden zich thans nog Fransen, Denen, Noren, Fin- Joegoslaven, Roemenen en Honga- bevinden. Twee kinderen bij brand omgekomen Een jongen van 9 en een meisje va 1 jaar, kinderen van de familie Bakker Zuidscharwoude, zijn gisteravond bij i brand om het leven gekomen. De vader, die zich reeds ter ruste had be geven, werd om 10 uur door het gillen een zijner kinderen gewekt. Met moeite wist hij zijn 5-j. dochtertje te bereiken en haar naar buiten te bren gen. Het 9-j. jongetje, dat zijn vader gewekt had, kon echter door de hevige rookontwikkeling niet naar beneden komen en is gestikt. Het vuur greep hevig om zich heen dat de vader ook het jongste kind niet meer kon bereiken. De moeder was tijdens de brand bij de buren op visite. Vermoedelijk is de brand ontstaan door een constructiefout i de schoorsteen. IJ-tunnel 1.600 meter lang De autotunnel onder het IJ, waarvoor zoals we gisteren nog in een deel van edities meldden, plannen zijn op gesteld, zal 1600 meter lang worden. Met de Ned. Spoorwegen is al overeenstem ming bereikt. Wanneer de raad met de plannen accoord gaat, worden de auto tunnel en de Oostelijke personentunncl het eerst aangelegd. De Oostelijke tunnel krijgt zeven roltrappen en de Westelijke negen, die fietsers en voetgangers negen tien meter omhoog of omlaag voeren. Ook een groep Nederlanders, die by de rode opmars in Letland werkzaam was voor de Ned. Oostbouwmaatschap- pii,. raakte in het grote gezelschap ver zeild. Twee van hen, Jacob Zundorf uit Den Haag en Fedor Lammers uit Am sterdam, waren begin 1946 met 1200 Ne derlandse geïnterneerden op transport gesteld van Leningrad naar Nederland. Onderweg zlin ze ziek geworden, in Roe menië in een Russisch hospitaal onder gebracht en vandaar weer naar Rus land vervoerd. Met negen kameraden zlin ze thans mee op de terugweg. Zij noemden de namen van nog zestien ge dwongen arbeiders,, die by de 250 Ned. krijgsgevangenen In Kief zijn-achter ce- Een van de terugkerenden, Kees Amerika toog tei stembus Maar in tal van staten behaalden Republikeinen opmerkelijke successen De Amerikanen zijn gisteren, bij mooi weer, rustig naar de stembus ge gaan. Er moest beslist worden of het Amerikaanse Congres in de volgende twee jaar beheerst zal worden door Democraten of Republikeinen, welke laatste partij de strijd had aangebonden, om te voorkomen, dat de Democra ten in beide Huizen de meerderheid zouden behouden. Toch ontbrak de electrisch geladen sfeer, die zo kenmerkend is bij Presidntsverkiezingen. Er was geen vacantiestemming, doordat duizenden gezinnen door de oorlog op Korea in rouw gedompeld zijn. President Truman ging, evenals in 1948, liever slapen dan laat op te blijven, om de verkiezingsuitslagen af te wachten, vertrouwende, dat alles goed zou aflopen. Op het spel stondeni 36 Senaatszetels, 432 zetels in het Huis van Afgevaardigden en 32 Gouver neurschappen. blevei Saai uit Leiden heeft voor zijn Russisch gevangenschap al in een Duits concen tratiekamp gezeten. Het aantal kiesgerechtigden werd ge schat op 42 millioen. Meer gedetailleerd laten wij nog even volgen, dat het ging om de aanvulling van de volgende vaca tures: In de Senaat 36 zetels, (de Senaat heeft 96 zetels; 2 voor elke staat). In het Huis van Afgevaardigden 432 vacatures. (De staat Maine heeft reeds 3 Republi keinen gekozen). En wat de Gouverneurs betreft, 32 van de 48 staten kiezen gouverneur. (De staat Maine had ook reeds een Republikeinse gouverneui kozen). De Democraten beschikken 54 zetels in de Senaat, tegen de Republi keinen 42; voor de meerderheid zijn 49 zetels nodig. Willen de Republikeinen derhalve de meerderheid behalen, dan moeten zy er 7 zetels bij krijgen. In het Huis van Afgevaardigden zouden zy 46 zetels moeten winnen. De verkiezingsapparaten hebben op volle toeren gewerkt en in New York een enorme politiemacht van 19.000 op de been, teneinde ongeregeldhe den te voorkomen. Volgens Reuter, was de verkiezingscampagne in New York een der heftigste politieke gevech ten sinds jaren. Voor zover de voorlopi ge uitslagen een aanwijzing geven het resultaat van de stryd, is er voor de Republikeinen reden tot gematigd op timisme. Verschillende Republikeinse candidaten, wier kansen twijfelachtig ge noemd werden, behaalden een aanmer kelijke voorsprong. De gegevens*waarover wy momenteel nog slechts beschikken, wyzen uit, dat 8 Democraten en een Republikein geko zen waren voor de Senaat, terwijl in het Huis van Afgevaardigden de Democraten 104 en de Republikeinen 20 zetels had den behaald. Hierbij dient men in aan merking te nemen, dat deze cijfers voor namelijk uit de Zuidelijke staten afkom stig zijn, waar de Democraten uiterst ge ringe oppositie ondervinden. Te Qhjo heeft de bekende Republic keinse senator Taft een kleine voor sprong op zijn Democratische opponent. Onder de eerste" gouverneurs, wier ver kiezing bekend werd, behoort de voorma- 't Gebeurt de verkeersagent op de Piazza Venezia in Rome ook niet dagelijks, dat hij de weg moet wijzen aan de bestuurder vai\ een hefschrocfvliegtuig. 't Was ook maar bij wijze van demonstratie in. wat de Italianen noemden „de week van de hefschroefvliegtuigen". Overigens een „voertuig" dat meer „boven" dan onder de wet verkeert Mannen op de Zuider kruis leren Koreaans De vrijwilligers, die op het ogenblik onderweg zijn naar Korea, krijgen aan boord van de Zuiderkruis instructieles met de Amerikaanse wapens. Ook wordt Engels en Koreaans onderwezen. Er verschijnt een scheepskrant, de Van Heutsz-gazct, onder redactie van kapitein F. Vos en eerste luit, W. W. Dussel. Ter wijl het schip de Rode Zee passeerde, beëdigde de commandant, luit.-kol. M. P. A. den Ouden, zes officieren. Hot zijn de tolk, kapt. F. Vos. de eerste luitenants J. Krijgsman en W. W. Dussel, alsmede de tweede luitenants L. E. C. J. Holland, C. E. Toorop en H. Weyerman. Volgens de laatste gegevens is alles el aan boord. De Zuiderkruis kwam gisteren na een voorspoedige reis DAT de 'bedrijfsorganisatie bad- zweminrichtingen aan minister Lief- tinck en de Tweede Kamer vrijstel ling van de omzetbelasting heeft ge vraagd. DAT luit.-kol. C. Hoogers van de in fanterie en luit.-kol. G. Albarda van de Kon. marechaussee op hun verzoek per 1 November eervol zijn ontslagen. DAT de Nederlandse-Israëlietische hoofdsynagoge en de Portugees-Israëlie- Doodstraffen in België omgezet in tecJheJ™"nte ««•»?>«- raad hebben verzocht, de vooroorlogse levenslange dwangarbeid toestand op het gebied der winkelsluiting De doodstraffen. uitgesproken togen d« Sabbalh ,a ongeveer 300 collaborateurs van de Duit-DAT er op 1 November in ons land sers, zullen in België gewijzigd worden 1-457.000 aangegeven radiotoestellen wa in levenslange dwangarbeid. De Belgische ren (12.000 meer dan op 1 October) en op minister van Justitie oordeelde, dat het 11 October 484.600 aangeslotenen op de thans te laat was om de reeds ter dood radiodistributie (400 minder dan op 1 veroordeelden nog te executeren. [September). DAT de werkgemeenschap Limburg in een adres aan minister Teulings en de Kamers heeft verzocht, in het gean nexeerde drostambt Tudderen de ver keersverbindingen, de watervoorziening en de volksgezondheid te verbeteren. DAT tegen de 34-jarige officier le klas. se der rijkspolitie A. W. de V. te Maas tricht, die met een politiejeep een meis je dodelijk heeft aangereden, een boete van f 150 s geëist, (uitspraak op 21 No vember). DAT het comité van actie voor de Regionale Omroep Noord de Kamer leden in Groningen. Friesland en Dren'.e heeft verzocht, te pleiten voor het over brengen van de Hengelose zender naar het Noorden. DAT de electrische oven, die gisteren' i de aardewerkfabriek te Makkum door commissaris mr P. H. Linthorst Homan in gebruik werd genomen, de „ovenperiode" terugbrengt van twee weken tot twee dagen. DAT het destructorbedrijf te Midwoud bij Hoorn, waar 29 Westfriese gemeenten aan meewerken, officieel is heropend. DAT de 25-jarige chauffeur M. L. J. Roelants uit Zundert ernstig werd ge wond bij een aanrijding te Rotterdam, waarbij ook een R'dams echtpaar ver wondingen opliep. DAT een Amsterdamse automobilist gisteren bij Den Bosch in de Zuid- Willemsvaart reed en rustig in zijn wa rn bleef tot deze was volgelopen, waar- a de man het portier opende en veilig wal bereikte. DAT de Chr. Bond voor Maatschappe lijke Werkers Zaterdag 25 November om ir in het gebouw voor Chr.-sociale belangen aan de Kromme Nieuwe Gracht te Utrecht definitief wordt opgericht. DAT F. J. de Greve, van 1919 tot 1937 directeur van de A'damsche Bank te A'dam, op 77-jarige leeftijd in Hilversum ■erleden en op Westerveld is gecre meerd. Radio-Ambon is weer in de lucht Naar te Djakarta verluidt, was radio- Ambon gistermorgen weer op een nieuwe golflengte in de aether gekomen, aldus meldt Ass. Press. De uitzending werd ech ter hevig gestoord. Waar de nieuwe zen der staat, is niet bekend, wellicht ergens in de bergen. Djakarta gaf geen militair nieuws, doch er zijn aanwijzingen, dat nog steeds wordt gevochten. Het bureau der Zuid-Molukken in Den Haag heeft het volgende telegram be kend gemaakt: „Ambon strijdt nog steeds. Verreweg het grootste deel van het ge bied der Zuid-Molukken bevindt zich onze handen. De voedseltoestand is mo. lijk. Zieken en gewonden lijden vreselijk door gebrek aan alles. Welk Rode Kruis kan de afgrijselijke nood van Ambon langer werkeloos aanzien?" Het telegram was ondertekend door dr Soumokil en A. Nanlohy. Zij hebben om onmiddellijke vrijlating van de gisteren in Djakarta gearresteerde Am- bonnese gijzelaars verzocht. Bom geworpen in drukkerij van de Figaro In de drukkerij van het Parjjse dagblad Le Figaro hebben enige personen giste- n een plastic-bom geworpen, waardoor personen werden gewond. De politie heeft eon onderzoek ingesteld. Hertog van Gloucester in Stockholm De hertog van Gloucester, broer van koning George de zesde en admiraal Lord Loui; Mountbatten, broer van de nieuwe Zweedse Koningin Louise, zijn per vlieg tuig in Stockholm aangekomen om de begrafenis van Koning Gustaaf morgen by te wonen. 'lige min. van Buit. Zaken, James Byr nes. De Republikein Dewey werd tot gouverneur van New York gekozen, maar de Democraat Lehman behield zijn Senaatszetel voor deze staat. De enige afgevaardigde van de Amerikaanse So cialistische partij verloor zlin zetel in het Huis. Franklin D. Roosevelt, de zoon van de voormalige President behield zijn ze tel voor New York. Een andere zoon, James Roosevelt, be vestigde. dat hij in de stemming voor het gouverneurschap van Californië, door da Republikein Earl Warren ls verslagen. Twee New Yorkse bladen wisten reeds enkele uren na sluiting der stembussen te melden, dat de waarnemende burge meester Impelitteri tot burgemeester van New York gekozen werd. Deze had 3 te- gencandidaten en nam als „onafhanke lijke" aan de verkiezingen deel, omdat de Democraten geweigerd hadden hem can-* didaat te stellen. Voorlopig komt ons de wijziging in da stemverhouding tussen Democraten en Republikeinen niet zo ingrijpend voor, dat het overwicht van Trumans rege ring in het Congres in gevaar dreigt te komen. Sterkere Republikeinse verschuiving Volgens de gegevens van vanmiddag 1 uur. is de stand als volgt: Gekozen in de Senaat, 14 Democraten, 15 Republikeinen; nog te verdelen 7 zetels. De totaalverhouding tussen Demo- i Republikeine was op dit mo ment 45 tot 44. In het Huis van Afgevaardigden: De- rrfocraten 200, Republikeinen 137. Wat da Senaatsverkiezingen betreft, hebben da Republikeinen de leiding in Californië, tot nog toe de Democraten da meerderheid hadden. Anderzijds hebben de Democraten in Missouri het overwicht, voorheen dé Republikeinen de meerderheid hadden. De Democraten leiden in drie andere staten en de Repu blikeinen in twee. Bij de verkiezingen voor het Huis, won- ïn de Democraten tot not toe 2 zetels en verloren zü er 10. De Republikeinen wonnen 10 zetels en verloren er L Voor 14 zetels, die tot nog toe in han den van de Democraten waren, hebben de Republikeinen de leiding. Met de verkiezing van de Democra tische senator Benton uit Connecticut, is de handhaving van de democratische meerderheid in de Senaat verzekerd. Vermoedelijk zal de eindstand als volgt zijn in de Senaat: Democraten 49 (54) Republikeinen 47 (42) De cijfers tussen haakjes slaan op de oude samenstelling. Roem zal onderhandelen over Nieuw-Guinea Een delegatie van ministers De Indonesische minister van buiten landse Zaken, mr Moh. Roem. zal voorzit ter worden van de delegatie, welke in Den Haag met Nederland zal onderhan delen over Nieuw-Guinea. Voorts zijn tot leden der delegatie benoemd de mi nisters dr Sjafroeddin Prawiranegara, dr Djoeanda en dr Soemitro Djojohadikoe- soema. ondertekenaar van het Fox-con tract. Explosie in een Britse springstoffenfabriek Drie doden en 25 gewonden Een ernstige ontploffing heeft zich gis teren voorgedaan in een springstoffen fabriek op het eiland Bramble, dat 120 km. ten Noordoosten van Londen ligt. 1 de omtrek stonden huizen op hun grondvesten te schudden, sloegen deuren op en ruiten kapot, terwijl de plaats van de ramp zelf een enorme ra- ■age vertoont. Tot nu toe heeft de ex plosie aan drie personen het leven ge kost. Vijf-en-twintig personen werden ge- 1 wordt nog vermist. Over de oorzaak van de ramp is niet bekend. Koningin ontving gezant van Joegoslavië De Koningin ontving hedenmorgen op 't paleis Soestdijk de nieuwe Zuidslavische gezant, de heer Mato Jaksic, die zijn ge loofsbrieven overhandigde. Meer dan 100.000 Oost-Duitsers zijn tussen 1 Jan. en 15 Oct. naar de Weste lijke zone gevlucht. WEERBERICHT Veel wind Tot morgenavond ver wacht De Bilt: Vanavond en vannacht: zachter, regen en langs de kust een krachtige tot harde en in het binnenland een krachtige wind tussen Zuid-West en Zuid. Mor- overdag: wisselend bewolkt met hier daar enkele buien, voornamelijk in het Noorden van het land. Aanvankelijk krachtige, later langs de kust een harde tot stormachtige Zuid-Westelijke wind. ongeveer dezelfde temperatuur als van daag. (Opgemaakt te tien uur).

Nieuwe Leidsche Courant | 1950 | | pagina 1