ïlieuwe £dltóri)e GTouranl li! De Chinese inmenging op Korea morgen voor de Veiligheidsraad De aggressie van Peking door McArthur ontmaskerd Raad van Finsterwolde wordt naar huis gestuurd Wist U Duymaer van Twist V.N.-legers handhaven sterke linie bij de Tsjongtsjon DINSDAG 7 NOVEMBER I9SB BUREAUX: Steenstraat 37 Directie, Abonnementen- en Adver tentie-afdeling: Tel. 22710 en TeL 23375. Redactie: TeL 20408. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: 4.50 p. kwartaal; 1.50 per maand; 0.35 per week. AD verte NTIëN 0.18 per millimeter. (By contract belangrijke korting) Directie: F. DIEMRR CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken .Stflntvasticlj is ghtblsuen tngn fieri io legljenspotf Een en dertigste jaargang No 8268 Morgen 8 i Turk C.H.C.: een Schmal: „Naar Verenigd Europa (Advertentie) Uitbreiding van de oorlog De regering der Ver. Staten heelt voor Woensdag, dus morgen, een speciale zitting van de Veiligheidsraad aangevraagd, ter bespreking van wat een woordvoerder karakteriseerde als de „ernstige toestand", welke thans in het leven geroepen is door de Chinese interventie op Korea. Amerika heeft de beschuldiging van generaal McArthur, dat Chinese troepen zijn binnengetrokken en tegen de strijdkrachten van de Ver. Naties vechten, als klacht, officieel bij de Veiligheidsraad ingediend. President Truman had een langdurig telefoongesprek met Dean Acheson, zijn minister van Buit. Zaken, over het slechter worden van de toestand op Korea. strijdkrachten der V.N. Andere Chinese strijdkrachten namen ten Zuiden van de dam in de Jaloe bij Soeiho stellingen in. Uit mededelingen van Chinese krijgs gevangenen is duidelijk gebleken, dat het Chinese Rode leger meevecht. In No vember werd een aantal geallieerde vliegtuigen door straaljagers aangeval len, die na het gevecht over de Jaloe naar Mandsjoerije terug vlogen. Hierbij werd op de aanvallende vliegtuigen een rode ster opgemerkt. Het rapport, waar van wij de inhoud slechts kort kunnen weergeven, stelt duidelijk vast, dat de 54ste eenheid van het Chinese commu nistische leger zich in Korea bevindt. Volgens berichten, die gisteren door radio-Peking zijn omgeroepen, nemen tal rijke Chinese vrijwilligers dienst om aan de zijde der Noordkoreanen te strijden. Ook hebben boeren hun paarden en kar ren aangeboden voor de intendance. Wij herhalen, dat het besluit van de Veilig heidsraad van verstrekkende betekenis LIEFTINCK GEDAGVAARD DOOR STICHTING 500—1000 De Stichting 500-1000 heeft minister Lieftinck gedagvaard, omdat in een be paald geval het inwisselen van na-inge leverde bankbiljetten van 500 en 1000 is geweigerd. Het gaat om een proef proces. Zoals men weet, is de stichting opgericht om uitbetaling te verkrijgen voor bankbiljetten van 500 en 1000, die tijdens de bezetting ongeldig zijn ver klaard. Bij de Veiligheidsraad is het speciaal rapport van McArthur binnengekomen, waarin China beschuldigd wordt van een ongeoorloofd ingrijpen in de strijd op Korea, terwijl een serie gevallen als feit wordt vastgenageld, waaruit duidelijk de Chinese militaire actie blijkt. Uiteraard heeft dit alarmerende rapport grote be zorgdheid verwekt in de kringen der Ver. Naties. Ofschoon de Veiligheidsraad hier over zijn oordeel gaat uitspreken, is er Washington alles aan gelegen, het con flict op Korea te localiseren, dus niet openlijk met Peking in oorlog te geraken. Een woordvoerder te Washington gaf als zijn mening te kennen, dat de Ver. Staten de Veiligheidsraad zullen verzoe ken, communistisch China als aanvaller te veroordelen. Vermoedelijk zal men McArthur de vrije hand laten, indien de Chinezen de inmenging niet staken, het geen dus zou betekenen, dat McArthur deze vijand ook slagen op eigen terrein zal kunnen toebrengen. Volgens genoem de woordvoerder, zal het antwoord van Peking op de dringende waarschuwing van McArthur „over oorlog of vrede" beslissen. Uit het rapport van McArthur blijkt de onomwonden erkenning, dat zijn strijdkrachten op Korea in gevecht zijn met Chinese communistische eenheden. Desondanks wordt door de verbonden legers de opmars in Noordelijke richting voortgezet, alhoewel steeds meer Chinese troepen de grens overschrijden. Zowel Reuter als Ass. Press melden, dat Wash ington bereid is Peking de verzekering te geven, dat het krachtstation bij Soeiho aan de grensrivier de Jaloe, zal gespaard blijven wanneer de rode Chinese troepen uit Korea worden teruggetrokken. Het is deze centrale welke op Koreaans grondgebied gelegen, ook een deel Mandsjoerije van electrische stroom ziet. Tevens zou Washington bereid zijn aan Peking te verzekeren, dat de over eenkomst, waarbij China en Noord-Korea gezamenlijk energie ontvangen van de zgn. Soeiho-dam, gehandhaafd blijft. In dien echter de Chinese interventie op Korea aanhoudt, zal deze dam worden vernietigd. Dit is dus een Amerikaanse stok achter de Chinese deur! Vastgenagelde feiten Het rapport van McArthur bevat uittreksel der uitvoerige mededelingen, zoals die door de „Geheime Diensten" zijn gedaan. Wij citeren hieruit, dat door luchtdoelartillerie, die aan de Mandsj rijse grens (dus achter de grensrivier de Jaloe) was opgesteld, op vliegtuigen der V.N. is geschoten, waarbij een toestel werd vernield. Verschillende Chinese leger-afdelingen zijn reeds in October de Jaloe overgestoken, oprukkende naai Noordkoreaanse gebied en ten Noorden van Hamhoeng slaags gerakende met Mr Roem hoopt minister Drees te spreken Begin Unieconferentie op 20 November? De Indonesische minister van buiten landse zaken, mr Moh. Roem. heeft bij aankomst op Schiphol tijdens zijn door reis naar Lake Success verklaard, dat Indonesië streeft naar een vreedzame oplossing inzake Nieuw-Guinea. Volgens hem. zou de unieconferentie op 20 dezer beginnen en daarna de conferentie over Nieuw-Guinea. Hij hoopte met de minis ters Drees, Van Maarseveeh en Stikker vandaag en morgen besprekingen te voeren. Het vonnis betreffende de K.P.M. noemde hij „irreëel". Wat Ambon betreft, beweerde hij, geen guerilla te verwach ten en hij verzekerde, dat dit op Ceram en Boeroe ook niet het geval was benoeming van een Indonesische hoge commissaris wachtte nog op advies van' het parlement, verklaarde mr Roem en hij verzekerde voorts, dat Indonesië voorlopig niet in staat zal zijn. een troe penmacht af te zonderen voor de V.N. De 100 vandaag naar doorgangskamp Vandaag gaan de, uit Rusland terug gekomen Nederlandse krijgsgevangenen, naar het doorgangskamp Friedland bij Goettingen, waar zij op politieke be trouwbaarheid zullen worden onderzocht. Van de honderd teruggekeerden komen er 77 voor op zoeklijsten van de Neder landse missie ter opsporing van vermiste landgenoten. Van de 23 andere terug gekeerden, wier verblijf in de Sovjet- Unie niet bekend was, zijn tien Neder landers, die hun woonplaats in Duits land hadden. De helft van de groep is verdacht van dienstneming in Duitse for maties. Vier van hen zijn bij verstek veroordeeld wegens politieke misdrijven. Van de overigen wordt nu onderzocht hoe zij in Russische krijgsgevangenschap raakten. Veldmaarschalk Montgomery is uit Parijs in de Britse zone van Duitsland aangekomen voor -een vijfdaagse inspec tie van de Britse troepen. BURGEMEESTER REGEERT ALLEEN Communisten dreigden „Met personen van Uw slag wordt straks afgerekend" De in meerderheid comm. gemeenteraad van Finsterwolde, in 't Ooster) van Groningen, wordt op non-actief gesteld. De wethoudersfuncties worden op geheven en burgemeester H. Tuin krijgt alle bevoegdheden, die in een normaal geval bij de raad of het college van B. en W. berusten. De rege ring heeft met ingrijpen niet langer willen wachten, omdat de communis ten met dreigementen en onwettige middelen hun zin poogden door te drij ven. Typerend is bijv. een uitlating tegenover de burgemeester; dat met personen van zijn slag zal worden afgerekend, zodra de arbeidersklasse hier evenals in China het heft in handen krijgt. waren, in de raad van Finsterwolde aan de orde gesteld De burgemeester wilde het debat uitstellen, maar volgens het In het wetsontwerp, dat thans is in gediend, wordt voorgesteld, dat burge meester Tuin tot uiterlijk 1 September 1953 als gevolmachtigd regeringscommis saris alle nodige verordeningen zal uit vaardigen zonder goedkeuring van de raad. Hij moet zich echter stipt houden aan de bevelen van de minister van Bin nenlandse Zaken en de Commissaris der Koningin. De inwoners kunnen in plaats van bij de raad in beroep gaan bij Gede puteerde Staten. Sedert 1946 is de houding van de com munisten zo veranderd, dat van een nor maal overleg of een redelijke beharti ging van de belangen der gemeente niet meer kan worden gesproken, zo zegt de regering. Ambtenaren werden met ont slag bedreigd, wanneer zij niet volgens de wil van de wethouders handelden, ook als die wil in strijd was met de wet. De secretaris-penningmeester van de ge meentelijke instelling voor sociale zaken werd b.v. ontslagen, omdat hij stakers geen uitkering gaf. Het besluit tot die uitkering was echter door de Kroon vernietigd. In zulk een sfeer heeft het getroffen deel van de bevolking het gevoel, te leven in een staat van volslagen rech teloosheid. Dat de communisten tot nu toe niet meer succes hebben gehad is voor een groot deel te danken aan het koelbloedig en beleidvol optreden van de burgemeester. De grondwet doet de wetgever het middel aan de hand, dit. gemeentebestuur op zij te zetten Gebruik van dit middel acht de regering onver mijdelijk. De plannen van de regering werden gistermiddag, hoewel ze nog niet bekend communistische raadslid H. Schuur wenste de bevolking opheldering over de „duistere geschiedenis". De raad heeft elf leden. Zes zijn pom- munist. de twee wethouders inbegrepen Twee behoren tot de P.v.d.A. en drie vormen de groep Gemeentebelangen. De burgemeester is socialist. „De gemeentewet en de grondwet zou den herhaaldelijk zijn geschonden, wan neer ik er geen stokje voor had gesto-. ken door een beroep op Gedeputeerde Staten en de Kroon", zei burgemeester Tuin in antwoord op communistische vragen De burgemeester gaf toe, dat de gemeentefinanciën kloppen,.dat de be* groting sluitend is en de raad het on derwijs of de openbare werken niet heeft verwaasloosd „Maar", zei hij, „de com munisten hebben, steeds een spelletje in de raad gespeeld, dat de gemeente onder meer bij een conflict over de stratenbe- lasting ruim f 10.000 heeft gekast. De regeringsmaatregelen zullen een les zijn voor Finsterwolde". Namens de rechtse partijen noemde het raadslid L. E. Everts het ontbinden van de raad onvermijdelijk. De communisten durven zelfs verklaren, dat zij .een rode inval in ons land met open armen zullen ontvangen. De rechtse raadsleden hebben er geen bezwaar tegen, naar huis te worden gezonden. Tot besluiten of moties kwam het op de vergadering niet. De communisten gebruikten de tijd om uit te weiden over internationale gebeurtenissen en de ge meentepolitiek in het verleden. Niet wij, maar de (Ver.) Staten! Octoberrevolutie in Moskou herdacht De 33ste verjaardag van de Russische Octoberrevolutie is niet „onopgemerkt" voorbijgegaan! Ter gelegenheid van dit waarvan de viering in Moskou met grote parades gepaard ging, heeft de Sowj et-minister voor de gewapende macht, maarschalk Wasilefsky, in een dagorder verklaard, dat de Sowjettroepen zich steeds bewust zijn van het oorlogs gevaar en een waakzaam oog houden op het werk der vijanden van de vrede. Admiraal Joemashef richtte zich in der gelijke bewoordingen tot de marine. Maarschalk Boelgamn, de vice-premier in de Sowjet-Unie, hield een radiorede la Hitier, waarin de Westelijke wereld niet al te best afkwam. De Amerikaanse imperialisten, die nu eer bezig zijn Korea met de dollargeest te besmétten, verweet hij de wereldvrede in gevaar te brengen, voor welks behoud de Sowjet-Unie en de andere volksdemo cratieën juist onvermoeid strijden.... Engelse jeugd komt zich voorstellen aan Koningin Juliana Vandaag foto's in alle Londense bladen EEN VAN DE HOOGTEPUNTEN van het officiële bezoek, dat H.M. de Koningin en Z.K.H. Prins Bernhard van 20 tot 24 November a.s. aan Engeland zuUen brengen, zal een ontvangst van de Britse jeugdorganisaties op Buckingham Palace z(jn. Dit werd meegedeeld in het officiële programma, dat Buckingham Palace voor het bezoek uitgaf. Gelijktijdig met het programma werden aan de Britse bladen de nieuwste foto's van het Nederlandse Koninklijke gezin verstrekt, die vandaag in alle Londense bladen verschenen. Zoals wij reeds eerder meldden, gaan Koningin en Prins per luchtdoelkruiser Jacob van Heemskerck naar Dover. Zij worden daar namens de Engelse Koning begroet door de hertog van Gloucester. Dinsdag 21 November, om drie uur arriveren zij in Londen. Er zijn dan: een statierit, een kranslegging in de West- minster Abbey op het graf van de 'onbe kende soldaat, een bezoek aan Koningin Mary in Marlborough House, een staats banket in Buckingham Palace en een re ceptie op de Nederlandse ambassade. Op 22 November is er een receptie voor het Corps Diplomatique op het pa leis. Daarna gaan Koningin en Prins Koning Gustaaf VI opperbevelhebber Een incident Koning Gustaaf VI Adolf van Zweden heeft het opperbevel der Zweedse strijd krachten op zich genomen tijdens een plechtigheid op het grote militaire oefen terrein Gaerdet. Omringd door de Ko ninklijke Prinsen, nam de Koning, staan de op een podium, aan 8000 soldaten de parade af. Vele Mustangs en straaljagers vlogen over de hoofden der 20.000 toe schouwers: Koning Gustaaf VI Adolf stelde zijn soldaten de volgende vraag: „Zult U mij overeenkomstig onze grond wet steeds volgen en zo nodig voor de vrijheid van ons land alles offeren?" Het antwoord was een daverend „Ja" gevolgd door fanfares, gejuich en het zingen van het volkslied. Enige verwarring verwekte de Ameri kaanse gezant Walton Butterworth, wiens auto bij het oprijden naar de tribune werd aangezien voor die van de Koning. De commanderende officier van de pa rade liet de 8000 soldaten de houding aannemen, de militaire muziekcorpsen zetten de parademars in en de 20.000 toeschouwers ontblootten het hoofd. Ook Prins Berfcil, een aantal generaals en hoge officieren stelden zich stram in de houding om de Koning te begroeten. Ternauwernood slaagde een ijverige po litieagent er nog in, dit huldebetoon af te wimpelen, voordat de Amerikaanse gezant uit zijn wagen stapte. Het hele incident werd door de Zweedse radio uitgezonden, als „zonder precedent in de Zweedse geschiedenis". naar de Guild Hall, voor een lunch met de burgemeester en de gemeenteraad Londen. Des middags wordt de nie Nederlandse kerk in aanbouw bezocht. Daar zullen leden van de Nederlandse ko lonie de Koningin kunnen begroeten. Des avonds bieden de Nederlandse gas ten hun gastheren een diner aan in öa- ridge House (dat gedurende het bezoek Nederlands grondgebied is) en volg een receptie van deu Engelse Regering In Middle Temple Hall. De 23ste November is de dag va Jeugd en het Lagerhuis. Des morgens bezoeken Koningin en Prins de nieuwe vergaderzaal van het Lagerhuis, is ei een receptie voor de Nederlandse kolo nie op de Nederlandse ambassade en eer lunch met minister Bevin. Des middags: bezoek aan een jeugd- Instelling in Bermondsey en ontvangst van de Engelse Jeugdorganisaties Buckingham Palace door de Koningin. Prins Bernhard zal die dag een Lon- dens vliegveld en een fabriek van schroefvüegtuigen bezoeken. Des avonds dineert het Koninklijk Paar met de En gelse Koninklijke familie. Op 24 November vertrekt het Konink lijk paar per vliegtuig, geëscorteerd door RAF-jagers, naar Nederland. Prinses Elizabeth, die naar haar echt genoot op Malta zou gaan stelde haar vertrek tot na het bezoek uit. De eerste officiële foto Koning Gustaaf VI DAT voor de A'damse rechtbank tegen de 57-jarige sportmasseur P. A. wegens het onbevoegd uitoefenen van de genees, kunde f 800 boete is geëist. DAT Vrijdag bij de overweg te Rilland- Bath in de spoorlijn RoosendaalVlis- singen flikkerlichten in gebruik worden genomen. DAT de bisschoppen van de Angli- kaanse kerk te Singapore en Borneo voor de Willem Ruys een in goud brocaat be werkt altaarkleed hebben geschonken. DAT een groep Belgische senatoren gis. teren het Zwin (Z.) bezocht en zich liet voorlichten over de zeewering. DAT 12 Ned. leerlingvliegers voor een opleiding van 48 weken naar Texas zijn vertrokken en reeds 75 collega's van hen in Canada en Amerika verblijven. DAT naast de Statenzaal in Middelburg gisteren, precies zes jaar na de bevrijding van de stad, een oorlogsmonument Is onthuld. ~*AT de Hagenaars J. Kurvink en J. H. C. v. Putten gisteren resp een eerste en derde prijs behaalden in een wedstrijd dameskappen op het kapconcours in Rot. terdam. DAT in Leeuwarden een slagersbeurs is geopend in navolging van Amsterdam, waar een dergelijk experiment echter mislukte. DAT het Huis Doorn, de laatste ver blijfplaats van de voormalige Duitse kei. zer, van 15 November tot 15 Maart is ge sloten en in de afgelopen zeven maanden 43.000 bezoekers heeft getrokken. DAT de zwavelzuurfabriek van de Maastrichtse Zinkwitmaatschappij be langrijk wordt uitgebreid (kosten 2V4 ton). DAT de poliklinieken van het Utrechtse Stads- en Academisch Ziekenhuis, waar Jaarlijks 60.000 a 70.000 consulten worden verleend, na een verbouwing zijn her opend DAT mr J. Milius, directeur van de Kon. Ned. Jaarbeurs, vandaag voor de Ned. Vereniging te Kopenhagen sprak over de industrialisatie in ons land. DAT de tweede luitenents A. Groen uit Den Haag en J. A. Vermeer uit Utrecht morgenochtend in Bussum wor den beëdigd. DAT de K.L.M. op Schiphol o.l.v. S. O. Kuneman een dienst huisvesting zal on derbrengen. waarin ook een afdeling ge bouwen onder de architect C. v. d. Weele wordt opgenomen. DAT de Hagenaar W. Flem, een kundige op het gebied van industriële ontwerpen, die o.a. bekend werd door zijn affiches voor industrialisatie en de E.C.A., voor een studiereis van enkele maanden naar Canada en de Ver. Staten is ver trokken. DAT prof. dr C. Jaarsma van het Cal vin College, die met zijn echtgenote enige tijd in ons land heeft doorgebracht. Vrij dag met de Veendam naar Grand Rapids (VS.) terugkeert. DAT aan 20 sigarenmakers en 20 i jes van de Sigarenfabriek Don Filipo te Oostehout ontslag is aangezegd i.v.m. hel verdwijnen dezer industrie. DAT t.g.v. het 126-j. bestaan van de Kon. Noord- en Zuid-Hollandse Red ding Mij. op 11 Nov. om 15 uur 't nieuwe boothuis te W(jk aan Zee officieel ir dienst wordt gesteld. DAT op 48-j. leeftijd te Boskoop plot seling is overleden de musicus, compo nist en directeur van enige muziekver enigingen en koren, Max WeiL DAT het proces tegen de Amsterdamse effectenhandelaren C. F. Overhoff en I v. d. Beke Callenfels wegens ziekte v< de substituut-officier mr L. Feitsma door de A'damse rechtbank is uitgesteld tot 12 December. In verband, met het bezoek, dat Koningin Juliana en Prins Bern hard van 21 tot 24 November aan Engeland brengen, werd onlangs, een aantal foto's gemaakt van ons Koninkijk Huis. Deze foto ver scheen heden in de Engelse bladen Amerikanen vandaag ter stembus Dewey zat 18 uur voor de televisie... Vandaag zijn de Amerikanen ter stem bus gegaan om 435 leden van het Huis van Afgevaardigden, een aantal leden van de Senaat en gouverneurs van een 30-tal staten te kiezen De eerste uit slagen zullen waarschijnlijk niet voor middernacht te New York binnenkomen. De meeste resultaten worden verwacht tussen 21 uur en middernacht (New Yorkse tijd), terwijl pas om 2 uur van nacht (d.i. 8 uur Ned- tijd) een duide lijke aanwijzing over het verloop var de uitslagen kan worden gegeven. Eer nek-aan-nek race in verschillende staten zal de voorlopige uitslag echter enige uren kunnen vertragen. Thomas Dewey die als gouverneur van de staat New York herkozen hoopt te worden, heeft geen halve propaganda-maatregelen ge nomen. Hij is gisteren al voor de tele visie gaan zitten, om dit 18 uur non-stop vol te houden! Voor half millioen aan juwelen gestolen Juwelen ter waarde van ruim een half millioen gulden zijn gestolen uit het land huis van de hertog van Sutherland in Guildford (Eng.). De hertog en de her togin waren in het huis aanwezig, maai hebben niets van de diefstal bemerkt. Een merkwaardige figuur in onze Christelijke en, laten wij het gerust uitbreiden, in onze nationale samenleving, wordt D.V. op 9 November jaar. Het is de generaal L. f. Duymaer m Twist. Toen ik, enige tientallen jaren geleden, 5or het eerst kennis met hem maakte, dacht ik bij mijzelf: Wat een wonderlijke man! Ik hoorde een paar korte uitroepen. Daarna een vry onverstaanbaar gebrom, gevolgd door enige critische opmerkin gen. Het duurde enige tijd eer ik aan z'n enigszins zonderlinge wijze van op treden gewoon was. Maar toen mij het voorrecht te beurt viel deze man door een langjarige om gang goed te leren kennen, ben ik steeds meer van hem gaan houden. Ik kwam allengs tot de overtuiging, dat men op a nooit bedrogen Hij is een wijs heeft. Er zijn bepaalde t hij zich beweegt, waar hij een rol van betekenis speelt. Dat zijn terreinen, die hij kent. Op terreinen, die hij niet kent, komt hij niet dan noodgedwongen. Hy werkte krachtig in de organisatie van Chr. militairen. Hij was altijd i de belangen der schippers e Twintig jaar lang was hij de grote man, de bezielde en bezielende leider in de Bijzondere Vrijwillige Landstorm. Daar voor was ik heb het van nabij kun nen waarnemen grote tact, geduld en wijsheid nodig. Ik herinner mij nog, dat de bekende mr Loder ideze was toen de tachtig al gepasseerd) tegen me zeide: Ik voel me veilig achter de 90.000 land- stormers van Duymaer. Zo waren er nog enige belangen, waar voor hij geregeld pal stond. Daarbij was hij van 1901 af gedurende niet minder dan 45 jaren lid van de Tweede Kamer, en ook vele jaren lid van de Haagse gemeenteraad. IN DIE COLLEGES was zijn positie uniek. Het ging zijn medeleden net als mijzelf: hoe langer zij hem ken den. hoe meer hy steeg in hun sym pathie. Het eigene, het karakteristieke, trekt altijd aan. Duymaer van Twist kon interrumperen als geen ander. Soms was zelfs een olijk interrumperend kuchje van hem voldoende om de hele Kamer in de lach te laten schieten. En dat dit zo was, kwam door zijn politieke flair. Hij kende de Kamer en haar leden door en door. Hij had ze allemaal gewogen. Zo was het ook in de Gemeenteraad. Wat ook op de duur respect afdwong, was zijn uit een eerlijke overtuiging ge boren vasthoudendheid. Hij liet niet gauw iets los. Als een zaak hem ter harte ging en hij meende, dat ze viel binnen het raam van zijn competentie, dan streed hy er voor tot het bittere einde toe. Het liet hem volkomen koud, als men de Haagse Raad of in de Kamer hem trachtte te bespotten, omdat hij voor de tiende of twaalfde keer opkwam voor de handhaving van de Zondagswet, voor een leerstoel in de homoeopathie aan een onzer universiteiten, of voor de ophef fing en vermindering van bruggelden ten behoeve van de schippers. Hij ging dóór. Stoorde zich aan geen kabaal. Deed, wat hy zijn plicht achtte. Juist door zyn vast houdendheid had hij op de duur menig Tegen veel werk zag hij nooit op. Zelfs nu nog gebeurt het, dat hij niet voor twee uur in de nacht zijn bed opzoekt. Hy voerde een formidabele corresponden tie met allerlei mensen. Vooral voor mili tairen, die zijn hulp inriepen, deed hij indien hij overtuigd was van hun goed recht alles wat in zijn vermogen was om hen te helpen. Op net departement van Oorlog weet men, dat Duymaer nooit een zaak verdedigt, die hy niet in ge- moede acht juist te zijn. Daarom was zijn invloed zo groot. (Zie vervolg op pag. 5) Gevechtspauze terwijl N.-Koreanen en Chinezen zich hergroeperen De geruchten over een terugtocht der Chinese rode troepen uit Korea zijn tot nu toe niet bevestigd geworden en op het hoofdkwartier der V.N. wist men daar niets van. Wel is het een feit, dat sinds de laatste 24 uur de verbonden legers vrijwel geen contact konden krijgen met de Roden. Mili taire experts zijn echter van oordeel, dat er bij de tegenstanders aanzien lijke troepenbewegingen aan de gang zijn, het karakter dragende van ma noeuvres ter hergroepering. Volgens de laatste berichten Is de eerste Zuid-Koreaanse divisie de rivier de Tsjongtsjong overgetrokken en heeft z(j verdedigingsstellingen ingenomen op de linkervleugel der brigade van 't Brit se Gemenebest. Zulks heeft de bedoeling het bruggenhoofd der V.N. aan de over zijde van de Tsjongtsjon te versterken. Het strekt zich reeds over behoorlijke diepte uit en is sterk verdedigd. Inmid dels wordt het vraagstuk der vluchtelin gen nijpend, want de afgelopen 36 uur zyn reeds 36.000 vluchtelingen de rivier overgestoken. Een eri ander komt overeen met de mededelingen van McArthurs hoofd kwartier, dat de troepen der V.N., na 4 dagen van harde strijd, er gisteren in waren geslaagd, een krachtige verdedi- gingsstelling te betrekken in het gebied ten N.-W. van de Tsjongtsjon. In het al gemeen kan men zeggen, dat de stra tegische situatie weer is verbeterd en de V.N.-legers in staat zijn, de commu nistische aanvallen af te slaan.' Bij deze DE VAL VAN LHASA NADERT De Britse regering overweegt een be roep op de V.N. inzake Tibet. De Chine zen bevinden zich nu nog op drie dagen afstand van Lhasa, de hoofdstad van Tibet. Munitie en levensmiddelen worden voor hen met parachutes uitgeworpen. Te Kalimpong wordt het effectief der op rukkende Chinezen op 70.000 man ge- De Franse terugtocht in Indo-China De Franse troepen, die Laokay ont ruimden, hebben thans Binhloe bereikt, dat 40 km ten Z. W. hiervan gelegen is. Een Franse verkenningseenheid wordt sinds twee dagen vermist. De troepen die Haobingh ontruimden, vormen thans een nieuwe linie in de rijstvelden, op 35 km ten Z. W. van Hanoi. gunstige prognose moet men in aanmer king nemen, dat de situatie totaal ver anderen kan, als in groten getale de Chinese versterkingen uit Mandsjoerije blijven toenemen. Piloten van Amerikaanse jachtvliegtui gen verklaarden gisteren te zijn aange vallen door een straalvliegtuig van Rus sische makelij, hetwelk uit Mandsjoerije kwam. De piloot van een Amerikaanse Mustang heeft twee vliegtuigen van het Russische Yak-type by de Mandsjoeryse grens neergeschoten. Onder de lijken van, door luchtaanvallen gesneuvelde, Noordelijken bij Andjoe, vond men ook vele Chinezen. Prinsesjes bij Amerikaans ballet Het laatste optreden van het American Nat. Ballet Theatre in ons land, gister avond in de Stadsschouwburg te Utrecht, is luister bijgezet door het bezoek van de Prinsesjes Beatrix en Irene, die vry- wel onopvallend tegen acht uur by de Schouwburg aankwamen. De leden van het gezelschap brengen thans drie dagen vacantie door in Amsterdam. Koude nacht Tot morgenavond verwacht De Bilt: Aanvankelijk wei nig wind. later matige wind uit Zuidelijke richtingen. Vannacht vooral in de Noordelijke kustprovincies van zee binnendrijvende wolkenvelden met enkele buien. In het binnenland weinig bewol king met op vele plaatsen lichte vorst en tegen de ochtend nevel of mist. Morgen overdag aanvankelijk nog op vele plaat sen dichtbewolkt, later op de dag gelei delijk meer bewolking, maar tot aan het einde van de middag bijna overal nog droog weer. Weinig verandering in tem peratuur. (Opgemaakt om 10 uur). Woensdag: Zon 7.45 tot 17.02; maan 4.0s tot 15.45. Op 9 November NJ.L

Nieuwe Leidsche Courant | 1950 | | pagina 1