Jlietime JTeüts (fft (iTiwntnt Deelneming daad Chinese troepen is een bandeloosheid Republiek der Zuid-Molukken vecht door Wist U R IS! MAANDAG G NOVEMBER 1950 Directie, Abonnementen- en Adver tentie-afdeling; Tel 22710 en Tel 23375 Redactie- Tel 20408 Postrekening 58930 ABONN KM FINTEN' t 4.50 p. kwartaal, 150 per maand; f 0 35 per week ADVERTENTIëN: f 018 per millimeter (Bij contract belangrijke korting) Directie: F. DIEMER CHRISTEL1JK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken Een en dertigste jaargang No 8287 .Stantuastich Is gfjebleoen myn hert in tcgt^enspoct" Twee koplopers ten val gebracht De verwikkelingen op Korea McArthur wijst Rode MO MO op het gevaar der reserves GENERAAL MCARTHUR heeft verklaard, dat de communistische Noord- Koreanen weliswaar versiac -.ijn, maar dat de verbonden strijdkrach ten zich thans geplaatst zien tegenover een nieuw leger. Dit kan over enorme reserves uit een vreemd land beschikken. Aan de Mandsjoerijse grens hebben de Roden veel troepen en materiaal samengetrokken. Hoe deze reserves zullen worden gebruikt, is een kwestie van grote internatio nale betekenis. Voorlbpig wordt aangenomen, dat er twee Chinese divi sies in Noord-Korea vechten, van tezamen 50.000 man sterk. Volgens andere berichten, zouden de Chinezen 130.000 man in het veld brengen. In het gunstigste geval zal de strijd de gehele winter duren. McArthur heeft er de nadruk opgelegd, dat het zijn taak is de vijandelijke legers, die in Noord-Korea staan, te vernietigen. Hiermede zou dan het doel zijn bereikt, hetwelk door de V.N. was aangegeven, namelijk het brengen van eenheid en vrede aan het volk van Korea. Maar wat is nu geschied? De communisten hebben een daad van internationale bandeloos- is, een val open te stellen voor de V.N. strijdkrachten en deze te vernietigen. Ge lukkig zijn de V.N.-legers door tijdige ontdekking van de opzet en tactisch ma noeuvreren er voorlopig in geslaagd aan dit gevaar te ontkomen. De generaal verklaarde tevens, dat de militaire positie van zijn troepen thans voldoende gestabiliseerd is, en hij over Alles wijst erop, dat er thans Chinese legers Ingezet zijn, om de Noor d- Koreanen te hulp te snellen. Er wérden reeds enkele Chinezen krijgsgevangen genomen en dat zij, zoals op deze foto, bij ondervraging beweren, slechts mu nitie aangevoerd te hebben, wordt maar met een korreltje zout genomen heid gepleegd, die in de geschiedenis nog niet is voorgekomen. Immers, zonder enige voorafgaande kennisgeving, zijn eenheden van buiten landse communistische strijdkrachten de rivier de Jaloe overgestoken en Noord- Korea binnengevallen. Het doel hiervan Jamin fluit op andere toon Maar zijn dreigementen werden niet herroepen Jamin, de woordvoerder van de Indone sische parlementaire missie, die propagan da komt maken voor de inlijving van Nieuw-Gufnea bij de republiek Indonesia, heeft thans opnieuw een verklaring af gelegd, welke vriendelijker klinkt dan lijn vorige, maar waarin hij de dreigemen ten tegen levens en eigendommen der Nederlanders in Indonesië niet terugneemt. Hij verklaart daarin in tegenstelling tot hetgeen zijn vroegere uitlatingen zouden doen verwachten, dat hij altijd een voor stander is geweest van unfe-samenwerking en hij gaf beide partijen er de schuld van, dat de stemming in Nederland ten aan zien van die samenwerking slechter was dan een jaar geleden. Hij wilde de kwes tie Nieuw-Guinea zonder inmenging van vreemden oplossen en daarna aan zijn missie een duurzaam karakter geven. De missie heeft besprekingen gehad met dr Drees, mr Van Maarseveen, de heer Blom, de voorzitter der Kamers en de leden der commissie van Uniezaken uit de Tweede Vermoorde lijfwacht van Truman ter aarde besteld- De politieman van het Witte Huis, die verleden week bij de moordaanslag op president Truman om het lven kwam, is Zaterdag met volledige militaire eer ter aarde besteld. Truman en zijn echtge note woonden de begrafenis bij Prins installeerde studiecommissie Voor cultureel-sociologisch onderzoek Wil de cultuur in Nederland een kans krijgen, dan zal in de eerste plaats de culturele apparatuur beter en moderner uitgerust moeten worden. Een gebrek aan nauwkeurige kennis is de oorzaak, dat ondanks de groeiende ongerustheid zo Weinig wezenlijks ter verbetering is ondernomen. Het Prins Bernhard-Fonds wil helpen, de benodigde kennis door exact-wetenschappelijk onderzoek aan te dragen. Allereerst moet een globale cul turele kaart van Nederland worden samengesteld. Dit zei Prins Bernhard vanmiddag op het paleis Soestdijk bij de installatie der commissie voor cultuur- socioogisch onderzoek van het Prins Bernhard-Fonds. De Prins wees er op, dat het evenwicht tussen het culturele en het materiële is verstoord. Het aantal studenten in de socio-culturele wetenschappen daalde tus sen 1930 en 1948 van een derde tot een kwart van het totaal. In het maatschappe lijk vlak is het niet anders. Door de over heidszorg van de wieg tot het graf ver zwakt de persoonlijkheid. Het enorme vermaaksbedrijf krijgt „klanten-zonder meer", zelfs bij de jeugd, getuige de zeep kistenraces. De commissie zal moeten onderzoeken, hoe ons volk geestelijk Weerbaar blijft. betrouwbare inlichtingen over de macht van de tegenstander beschikt, om zich een juist beeld te kunnen vormen van de toestand en de maatregelen welke nu on verwijld genomen -moeten worden. Sabelgerammel in Peking Hoe is de stemming in China? Volgens radio-Peking worden in het gehele land vrijwilligers opgeroepen, ten einde weer stand te bieden aan de Amerikaanse ag- gressie op Korea. Onnodig er nog eens op te wijzen, op welk een perfide wijze zij de zaken omkeren. In een gemeen schappelijke verklaring van alle demo cratische partijen in China, wordt ver kondigd, dat het een morele plicht is van het Chinese volk, om het Koreaanse volk tegen de Amerikanen te verdedigen. En het heet dan verder, dat Amerika niet slechts Korea wenst te annexeren, doch ook China binnen te vallen, te heersen over Azië en de gehele wereld te Kort samengevat, wijzen berichten uit geheel China op een „golf van toorn' tegenover Amerika. Na een periode var stilzwijgen, wordt ook thans weer gezin speeld op de bevrijding van Formosa. Te Hongkong heerst de onbehaaglijke stem ming, dat de Chinese communisten een stap van betekenis voorbereiden, aldus Ass. Press, die aanleiding zou kunnen geven tot internationale verwikkelingen. Volgens overigens niet bevestigde be- ichten zouden de roden in Dairen, Port Arthur, Moekden en andere steden in Mandsjoerije, de staat van beleg hebben afgekondigd. De vitale spoorweg tussen Peking en Moekden zou geheel voor mili tair vervoer zijn gereserveerd. Voorts verluidt, dat in Moekden schuilkelders worden gebouwd en luchtbeschermings maatregelen worden genomen. De eerst volgende dagen zullen wel uitwijzen, in hoeverre men hier slechts met „sabel- gerinkel" te doen heeft, dan wel, dat een en ander inderdaad het voorspel is van actie op grote schaal. Uit het communiqué McArthur valt niet te beluisteren, /elke mate de Chinese interventie gaat plaats vinden. Communisten verder doorgedrongen Gisteren was de militaire situatie al- as, dat de verbonden troepen hun inder haast geformeerde verdedigingslinie N.W.-Korea konden handhaven, ondanks de hevige aanvallen van Noordkoreanen Chinese communisten. Vanmorgen was toestand ongunstiger, want, aldus Reuter, zjjn de roden er in geslaagd, ten Zuiden van de Amerikaanse linie langs de Tsjongtsjong-rivier door te dringen. Radio Sinoeidjoe, de huidige Noord- koreaanse hoofdstad, de laatste dagen zwegen hebbende, was vanmorgen w in dë aether. Chinezen en Noordkoreanen hebben /eneens een aanval gedaan op een Britse stelling, het bruggenhoofd der V.N.-troe- pen ten Noorden van de Tsjongtsjong. De Engelse en Amerikaanse eenheden waren genoodzaakt terug te trekken. Ook ten Zuiden van Oensan vinden hevige ge vechten plaats. Te Pjongjang hebben d« Amerikaanse legerautoriteiten strenge veiligheidsmaatregelen moeten nemen te gen sabotage. Duizenden plunderaars werden gearresteerd, terwijl veel wapens, munitie en springstoffen in beslag ge werden. nterventie van China kan er toe leiden, dat de Ver. Staten gedurende de ite drie maand.en van 1951 meer man onder de wapenen zullen roepen, dan de 140.000 die men aanvankelijk daar- - had bestemd. Men gaat nu in Korea tijd tegemoet van sterk dalende tem- ituren, en het ijs over de Jaloerivier zal sterk genoeg zijn om militaire trans porten te kunnen dragen. Het bergland met zijn weinige passen is een ideaal ter- de verdediging. Over het bij eenroepen van de Veiligheidsraad is tot op dit ogenblik nog niets naders bekend. Ziekenkostenregeling ambtenaren Gedep. Staten van Zuid-Holland hebben aan Provinciale Staten een ontwerp doen toekomen voor een tijdelijke zieken kostenregeling voor de provinciale ambte- Voorgesteld wordt aan een ambtenaar de helft te vergoeden van de door hem gedane uitgaven wegens verzekering tegen de kosten van geneeskundige zorging tot een maximum van f 12,50 per kwartaal. Voor 1951 zullen de kosten van deze regeling f27.000 bedragen. Bezoek van Prins Bernhard aan Tilburg uitgesteld Het werkbezoek, dat Prfns Bernhard morgen aan Tilburg zou brengen, is uit gesteld tot 13 November, daar de Prins herstellende is van een griep en thans zeer vatbaar is. Prins Bernhard hoopt echter wel Donderdag in Stockholm de begrafenis van Koning Gustaaf te kunnen bijwonen. Indiase Constellation op Mont Blanc gevonden Eerder dan men verwachtte, heeft men het wrak gevonden van de Indiase Con stellation, die met 40 zeelieden en een bemanning van acht koppen aan boord, in de Franse Alpen is neergestort. Het vliegtunig lag in tweeën gebroken 200 meter beneden de top van de Mont Blanc. Men vreest, dat er geen over levenden zijn. Aan de nasporingen is door vliegtuigen uit verschillende lan den deelgenomen. Nieuwe Arabische staat aan de Perzische Golf? Te Damascus zijn berichten ontvangen, volgens welke Oman, Koeweit en Bahrein, in het gebied van de Perzische Golf, zich aaneen zouden sluiten tot een nieuwe Ara bische st'aat van anderhalf millioen in woners Er zijn geen aanwijzingen voor de juistheid, zo verklaart men te Cairo. Rijstepap vier cent per liter duurder Rijstepap, die met gestandaardiseerde melk is bereid, is met ingang van heden 4 ct. p. liter duurder dan andere soorten pap met gestandaardiseerde melk. Tot nu toe waren deze prijzen gelijk. De ver hoging, die is gegrond op de gestegen rijstprijzen, geldt zowel voor de pap in literflessen als voor het losverkochte pro duct, zo heeft het Bedrijfsschap voor Zui vel bepaald. Slechts één Papoea wil bij Indonesië Papare's partij vóór Nederland Er is maar één Papoea overgebleven, die er naar verlangt, onderdaan van Soe- karno te worden en dat is Silas Papare. Deze stond aan het hoofd der Partai Ke- merdakaan Indonesia Irian Papoeas, welke 4000 leden telt en haar aanhang heeft niet op het hoofdeiland, maar op Japen en Waropen. De andere 130.000 Pa poea's, die tot politieke organisatie in staat zijn, moeten niets van de republiek Indonesia hebben. Thans deelt de heer N. Jouwe namens de Papoease politieke ver tegenwoordiging mede, dat de vice-voor- zitter der Partai Kemerdakaan Indonesia Irian Papoeas te Seroei, Barnabas Ani- man, verklaard heeft, dat hij en alle leden van hethoofdbestuur van deze partij zijn afgetreden, aangezien zij en de partij leden zich niet meer kunnen verenigen met de politiek van Silas Papare. Het volk van Japen èn Waropen voelt zich bedrogen door de politiek van Papare en schaart zich nu geheel achter de delega tie van Ariks en de zijnen om het Pa poease volk onder Nederlandse leiding tot ontwikkeling en zelfstandigheid te bren gen. De onbewaakte overweg bij Nootdorp, waarop Zaterdag e plaats had; vier personen kwamen om het leven, toen gegrepen door een electrische trein Auto op onbewaakte overweg Nootdorp totaal versplinterd door trein Twee echtparen, ouders van tien kinderen, vonden er gruwelijke dood (Van een onzer verslaggevers) TIEN KINDEREN, acht van het echtpaar J. Tabben uit Naaldwijk en twee van heer en mevrouw P. Vroegh, ook uit Naaldwijk, zijn Zaterdagavond om 9 uur in één keer wees geworden, toen hun ouders op de onbewaakte overweg bij Noot dorp dodelijk verongelukten. De Volkswagen, waarin zij zaten en die door de heer J. Tabben bestuurd werd, is gegrepen door een electrische trein van de dienst Den HaagUtrecht en uiteengerafeld aan de spoorlijn teruggevonden. De inzltten- moeten op slag dood zijn geweest. In Naaldwijk, waar het bericht Zondag gen bekend werd, is de verslagenheid over dit verschikkeiyk gebeuren zeer groot. Erkend instructeur ÊeI' door de trein gegrepen. De stoffe- De heer Tabben was een erkend en varen instructeur voor candidaten jor rijvaardigheidsbewijzen. Tevens aren hij en de heer Vroegh enthousiast 3 van de KNMV-onderafdeling, district V/estland. De heer Vroegh was timmer man, aannemer en verzekeringsvertegen woordiger. De heer Tabben had enkele weken ge leden de puzzlerit gereden, uitgeschre- door de afdeling Voorburg van de KNMV. Achteraf bleek, dat hij, in ge zelschap van de heer Vroegh, die steeds meeging als tijdwaarnemer en kaartle- de enige wai.'die het parcours fout loos had gereden. Wegens onduidelijk heid echter van het uitgeschreven par- 5 werd deze rit van onwaarde ver klaard. Zaterdag jl. werd die rit over gereden. Weer zaten de heren Tabben Vroegh voorin in de auto. Beider echtgenoten zaten achterin Komend uit de richting Nooddorp uit de richting Voorburg is het zicht veel slechter had de bestuurder matig zicht. Gekomen op de onbewaakte overweg werd de wa- lijke overschotten der inzittenden vond men meer dan 200 meter verder op de spoorbaan. Tabben en Vroegh, i vooral Tabben waren onherkenbaar minkt. Hun echtgenoten bleken te iden tificeren te zijn. De overweg is „bcbakend" door flikkerlichtinstallatie, Zy was niet defect. De heer Tebben moet dus het rodde flik kerlicht en de bel gepasseerd zijn, zonder beide waarschuwingen op te merken. De laatste 20 jaar, zo vertelden omv nenden ons, zyn ter plaatse geen onge vallen meer gebeurd. Naaldwijk gewaarschuwd Om circa elf uur werd de gemeente politie van Naaldwijk van dit droevig ongeval in kennis gesteld. De stoffelijke overschotten waren naar St. Anton ius- hove te Voorburg vervoerd. De Naald- wijkse adjudant van politie W C. van Leeuwen en hoofdagent W. van der Kooy gingen daarheen ter schouwing. De uitvaartdiensten voor het echtpaar Tabben zullen worden gehouden Dins dag om circa negen uur, waarna de ter aardebestelling zal geschieden. Ook het echtpaar Vroegh zal morgen ter aarde worden besteld om 14 uur. Resp. op het F.K. Kerkhof en op de Algemene Be graafplaats te Naaldwijk. De heer Vroegh was 45 jaar oud en zijn echtgenote 44 jaar. De heer en me- rouw Tabben waren beiden 36 jaar oud De K.N.M.V. deelt ons mede, dat jiet Droevig einde van week end „Jonge Kerk" Tafelpraeses van 20 jaar overleden Tijdens het week-end van een A'damse „Jonige Ker*k"-groep is gisteravond de 20-j. J. Dijkhuizen plotseling overleden. Hij had kort tevoren als tafelpraeses aan de broodmaaltijd gefungeerd. Het droe vig verscheiden van deze jeugdleider heeft onder de week-end-bezoekers grote verslagenheid verwekt De heer Dijk huizen was een enthousiast lid van de C.J.M.V. en in A'dam leider van een jeugdgroep van de C.J.M.V. „Excelsior". Het week-end stond o.l.v. ds G. Lans Ned. Herv. pred. te A'dam. Tragische dood van jonge matroos De 19-jarige Michel Braun, matroos op de Karei Doorman, werd gistermorgen in het ouderiyk huis aan de Parallelweg te Maastricht dood op bed aangetroffen. In de slaapkamer hing een dichte rook. De jongeman is vermoedelijk overleden door verstikking. Hij ging Zaterdagavond laat naar bed en is waarschijnlijk onder het roken van een sigaret in slaap gevallen. Het beddegoed moet toen zijn gaan smeu len. Braun had ernstige brandwonden aan het pnderlyf. Zaterdag was hij met verlof thuisgekomen, na vorige week met de Karei Doorman uit Engeland te zijn teruggekeerd. Hij was het enige kind van het echtpaar Braun. altijd haar gewoonte is, bij prestatierit- ten de onbewaakte overwegen in het parcours door controleurs te doen be waken. Naar men ons van de zijde van de Kon. Ned. Motorrijders Ver. nog mee deelt, moet het ongeluk te wijten zijn aan onoplettendheid. De rit, welke was uitgeschreven door de afdeling Voorburg van de KNMV was een gezelligheidsrit De toegestane snelheid mocht niet boven de 36 km zijn. Van grote snelheid kan dus geen sprake zijn geweest. Op de kaarten, die de deelnemers meekregen, stond de onbewaakte overweg duidelijk aangegeven. Op de tijdmeter was ver meld, dat de bewuste wagen 9.12 uur moest passeren, terwijl het ongeluk om ongeveer 9.13 uur plaats had. De afde ling Voorburg staat zeer goed bekend en neemt nimmer risico's. Nog tachtig procent van het grondgebied vrij van de vijand De republiek der Zuid-Molukken zet de strijd voort. Naar wij van het bureau in Den Haag vernemen, heeft deze moch thet bericht over de val van de stad Ambon juist zijn nog de beschikking over 80 pet van haar grondgebied, namelijk in de eerste plaats het grote moedereiland Ceram met uitzondereing van het schiereiland je Hoamoal. In de tweede plaats op Ambon het gehele Noord-Westelijk en Zuidelijk deel met inbegrip van het vliegveld Lahal, terwijl de stad Ambon en de plaatsen Hitoe Tulehu in handen van de R.I. zouden zijn. De uit Rusland teruggekeerde krijgsgevangenen hebben wel reden om opge wekt te kijken. Hierboven ziet men een groep voor het venster van een trein op hei station in Berlijn en (onder) een aantal repatriërenden op het perron Op Boeroe is nog slechts de negorij Namlea met het daarbij liggende vlieg veld in handen van de R.I. De eilanden Haroekoe, Saparoea en Noesa Lao zijn nog geheel in Zuidmokik- se handen., Intussen is in naam van de Zuid-Mo lukse soldaten, die in de tweede we reld-oorlog onder bevel van generaal MacArthur hebben gevochten een telegram aan de generaal verzonden, waarin hem gevraagd wordt zyn in- DAT R'dam plannen heeft voor de bouw van twee havenloodsen van 100 bij 22 meter (kosten totaal ƒ890.000) ter vervanging van de verwoeste loodsen Oost en Brazilië aan de Rijnhaven. DAT de N.V. rederij Amsterdam aan een firma in Capelle aan de IJsel de bouw van een motorvrachtschip van 10.500 ton heeft opgedragen en dit schip in 1952 wordt opgeleverd. DAT het Maasstadje Heusden gisteren de 133 personen herdacht, die in 1944 de dood vonden toen het stadhuis werd opgeblazen. DAT Zaterdag op de Walcherse boom- plantdag bomen werden geplant, die door België zyn geschonken en de Bel gische oud-minister J. Hoste de plech tigheid in Middelburg bijwoonde. DAT volgens de rijksconsulent ir K. de Haan in Friesland, naast het gemaal In Tacozij'l, een tweede boezemstation moet komen met een afvoercapaciteit 12 millioen m3 per etmaal. DAT de 80-j. mevr. Th. Ietvorsten Brink te Nijmegen, wegens haar diensten voor de huisvesting en het herbrengen van Oostenrijkse en Duitse kinderen is onderscheiden met het kruis Pro Ecclesia et Pontifice. DAT thans ook de A.J.C. evenals de .v.d.A. en de V.A.R.A. bij minister Drees heeft geprotesteerd tegen het even tuele hervatten van de diplomatieke be trekkingen met Spanje. DAT de Engelse vLootpreddkant Arm strong gisteren een herdenkingsdienst voor de landing in 1944 leidde bij het monument op de nieuwe dijk van West- kapelle, waarbij Britse en Belgische offi cieren aanwezig waren. DAT de ministers Tuelings en Van Maarseveen Zaterdag in de St Jan in Den Bosch een dodenherdenking, uit gaande van het Kath. Thuisfront, bij woonden. DAT de hoofdcommies in vaste dienst P. v. d. Turk Adriand van de Rijkslucht vaartdienst m.i.v. 1 October is benoemd tot referendaris. DAT Vrijdag in Amsterdam de jaar vergadering der Internationale Organi satie van Vliegtuigfabrikanten wordt gehouden. DAT een 42-j. vrouw en haar 3-j zoontje gistermorgen in de Roelofstraat te Amsterdam onder de tram raakten ernstig werden gewond. DAT voor de Raad van Cassatie tegen de oud-landwachter A. Gelling uit Vries, die door het B.G. tot 16 jaar was ve; deeld, twaalf jaar is geëist. (Uitspraak op 18 November). legsteiger in gebruik zal stellen. DAT minister Stikker gisteravond uit Rome, waar hij de zesde bijeenkomst van het comité van ministers var Raad van Europa heeft bijgewoond, op Schiphol arriveerde. DAT mr P. Myksenaar, hoofd der afde ling pers en propaganda van Amsterdam, gisteravond' bij zijn vertrek naar Amerika o.a. honderd miniatuurbedijes ten bate van de Ver. Parkherstellingsoorden mee- DAT 19 Ned. lasdeskundigen onder auspiciën van de E.C.A. voor zeven ken raar Amerika zijn vertrokken. DAT Limburg wellicht een net geheel afzonderlijk gelegen fietspaden krijgt, waartoe een provinciale com sie binnenkort voorstellen zal doen. DAT het met dr Hirschfeld die in Pa rijs ziek was geworden, volgens een zijn medewerkers in alle opzichten goed gaat DAT de directeur der fabrieksschool van Stork en G. Dikkers en Co N.V. te Hengelo, E. H. ter Horst t.g.v. zijn 40-j jubileum is benoemd tot ridder O.N. vloed aan te wenden ten gunste van een bevel tot staking van het vuren op Ambon. Alle 6000 Ambonnese sol daten op Java staan achter het ver zet. zo zegt het telegram. Uit Djakarta wordt gemeld, dat ee uit vijf personen bestaande raad v; Zuid-Molukse soldaten, die verklaart de 6000 voormalige manschappen van het KNIL te vertegenwoordigen en op Java verblijven, heeft medegedeeld dat de Am bonnezen geen moeilijkheden zullen veroorzaken tenzij zy worden geprovo ceerd. Deze mannen hebben maar éér verlangen: naar Ambon te gaan. De in lijving bij de republiek van hun vader land zullen zy nooit aanvaarden. De Nederlandse en Indonesische auto riteiten houden zich op het ogenblik onder auspieën van de Uno bezig met de vraag, wat met de Ambonnese soldaten op Java en hun gezinnen moet gebeuren. Het zyn tezamen 16.000 personen. Nieuw beroep op het Intem. Rode Kruis De vertegenwoordiger van de repu bliek Zuid-Molukken in Den Haag heeft zich gisteren opnieuw telegrafisch tot het Int Rode Kruis te Genève gewend met het volgende verzoek: „Indien het bericht van Djakarta, ais zou de stad Ambon veroverd zyn, juist is, zijn er thans geen politieke beletse len meer om dit arme volk. uitgehongerd door zes maanden blokkade, ziek en lend'ig d-oor ontbering i.vm. oorlog natuurramp, te helpen. Verzoeke drin gend met de grootst mogelijke spoed van de dichtstbijzijnde plaatsen uit wa nemers te zenden, opdat mede een bloed bad uit wraak en verdere ellende de voorkomen". Mevr. De Vries-Nuenen, R.K. lid het dagelijks bestuur van „Door de E^H- wen Trouw" heeft in een telegram 'aan het Eerste Kamerlid P. A. Kerstens ge-, protesteerd tegen diens onwaardige aan-] Nog eensBenelux ENIGE dagen geleden hebben wij op deze plaats aandacht geschonken aan de in Luxemburg gehouden ministersconferentie inzake de Benelux. Daarbij werd opgemerkt, dat de ver zachting van het protocol van 9 Mei'1947 el een stap in de goede richting was, aar ons toch niet geheel kon bevredigen. Intussen zijn de Belgische boeren ook niet tevreden, hetgeen blijkt uit een enige dagen geleden verschenen artikel in De Boer. Maar dan in deze zin, dat de in houd van het protocol te veel verzwakt is en aan de Belgische landbouw straks te weinig bescherming zal biedey. Men ziet het: ook hier alweer verschil in be oordeling. Wij stellen ons voor thans even dieper i te gaan op het resultaat van de mi nistersconferentie van 20 October ji. Het protocol zoals het op 1 Januari 151 in werking zal treden, begint met enkele algemeenheden over verhoging /an de productie, verlaging van de agra- ische kostprijs, het verschaffen van bestaanszekerheid enz. Daarna wordt gestipuleerd, dat volle dige vrijmaking van het verkeer van agrarische producten tussen de drie lan den in toenemende mate tot stand ge bracht moet worden. Maar dan wordt, in afwachting van de uitvoering van die liberalisatie, verwezen naar ccn bijgevoegde lijst van producten, die in het onderling verkeer slechts wor den vrijgelaten met inachtneming van de toepassing van een stelsel van mini mumprijzen. Deze minimumprijzen zullen in onder linge overeenstemming worden vastge steld door de commissie „landbouw, voedselvoorziening en visserij van de raad van de economische unie". Wordt men het in die commissie niet eens, dan wordt het geschil terstond aanhangig ge maakt bij een vergadering van ministers der drie regeringen, die binnen acht da gen moeten beslissen. Worden de minis ters het niet eens, dan zyn de landen, binnen bepaalde grenzen, vrij die maat regelen te nemen, die zij onvermijdelijk achten voor de veiligsteUing Is een van de landen van oordeel, dat het andere land, in dat geval, zijn be langen ernstig schaadt, dan kan dit land in beroep gaan bij een college van drie personen. De beslissing van de arbiters moet binnen twee maanden worden genomen. De producten in de lijst genoemd zyn agrarische producten als rundvee, var kens, vlees, spek, melk, room boter, eie ren en verschillende tuinbouwproducten. De verbetering is, vergeleken by de oude inhoud van het protocol, dat thans het gebruikmaken van het stellen van minimumpryzén geschiedt in onderling overleg. Ook kunnen aan de lijst niet eenzijdig andere producten worden toege- oegd. Het komt intussen op de uitvoering Indien elk ogenblik getracht wordt met behulp van minimumprysregelingen de, »n Economische Unie passende, vrye n uitvoer te doorkruisen, dan zal er weinig van verdere uitbreiding van het ruilverkeer terecht komen. Bovendien zullen telkens optredende meningsverschillen in de „commissie" ernstige belemmering van het han delsverkeer betekenen. Het kan zyn, dat de ministers van de drie landen het spoe- ?ens zijn en dan loopt de zaak weer. Zo niet, dan kan ieder land zyn gang gaan en maatregelen treffen, die het zelf nodig acht. Al deze vertragende factoren kunnen in de practijk tot grote strubbelingen leiden. Betreft het min of meer duurzame pro ducten. dan is een vertraging nog niet onoverkomelijk. By r?er bederfelijke pro ducten als groenten nu eenmaal zijn, kan door stagnatie grote schade worden aan gebracht De tuinbouw in ons land heeft dan ook geen reden tot roemen over dit resultaat. Vandaar, dat wij in ons vorig artikel de hoop uitspraken, dat van de in het pro tocol neergelegde bevoegdheden een ver standig gebruik zal worden gemaakt. Geheel gerust zyn we niet. Jongetje in wagon stro verbrand Op tragische wijze is gistermiddag de 5-jarige Roeland Reiche om het leven ge komen in een wagon met stro op het spoorwegemplacement aan de Hilledyk te Rotterdam. Vijf jongens waren in en de wagon, die voor bananenvervoer bestemd is, aan het spelen. Toen Roeland zich binnenin bevond, stak een der kinderen by de ingang het stro in brand. De kleuter kon zich niet meer redden. De brandweer was spoedig ter plaatse, hoorde pas na enige tyd, dat een kleine jongen werd vermist. Een brand meester van de vrijwillige brandweer waagde zich in de wagon, maar hij kon slechts het onherkenbaar verminkte lijkje bergen. De politie onderzoekt wie van de spelenden de daad op zyn geweten heeft. Losgeslagen kraan thans te Vlissingen De drijvende kraan, die Vrijdag in Het Kanaal losraakte van de Nederlandse sleepboot Hudson is gisteren veilig te Vlissingen binnengebracht. Zy is onbe schadigd. De beide.runners, die aan boord van de kraan waren, bleven ongedeerd en zyn gezond. Verduistering van tienduizenden guldens Een inwoner van Castricum is gear resteerd. Hy wordt er van verdacht in enkele jaren by zyn patroon, de firma Akersloot, enige tienduizenden guldens te hebben verduisterd. WEERBERICHT Enkele opklaringen Tor morgenavond ver wacht De Bilt: Zwaar be wolkt met plaatselijke op klaringen en hier en daar, voornamelijk in het Noor den van het land, enkele lichte buien. In de nacht en ochtend plaatselijk mist, voornamelijk in het Zuiden van het land. Meest matige wind tussen Noord en Noord-Oost. Wei nig verandering in temperatuur. ((Opge maakt om tien uur). Dinsdag: Zon 7.45 tot 17.02; Maaa 4.08 tot 15.45. Op 9 November N.M.

Nieuwe Leidsche Courant | 1950 | | pagina 1