N.L.C.-jubileumprijsvraag werd een overweldigend succes Prof. mr I. Drion aanvaardde het ambt hoogleraar in het burgerlijk recht „Het gezag van een rechterlijke uitspraak" van -Hoe me \/ce\c\e-, Leiden krijgt loop- en oefenschool voor lichamelijk minder validen nieuwe leidsche coubant ZATERDAG 4 NOVEMBER 1958 Hier zijn dan de gelukkigen! Onpartijdige commissie telde het record aantal inzendingen3344 De uitslag van de N.L.C.-jubileumprijs- vraag kan thans worden gepubliceerd. Met enige voldoening hebben wij reeds gemeld, dat het aantal inzendingen 3344 bedraagt. Uit vele begeleidende brieven en tal van gedichten bleek ons, dat aller wegen met veel animo aan de oplossing Is gewerkt. Wij vonden de heren G. J. van Kamp, A. J. Kors en J. C. J. Lambermont 'bereid als jury b\j deze advertentieprijsvraag op te treden. Zü hebben het voorwaar niet gemakkelijk gehad. Sommige inzenders volstonden niet met slechts de oplossing neer te schrijven, maar leverden prachtige werkstukken af. Bil de aanwijzing der winnaars jnocht dit echter geen gewicht in de schaal leg gen, al werd voor enkelen een extra prijsje beschikbaar gesteld. De prijzen worden thuisbezorgd of toegezonden. En hier volgen dan de namen der ge lukkigen DE PRIJSWINNAARS Mej M. Schild. De Goejestraat 52 Lei den (radiotoestel). C. Th. Breebaart, Julianalaan 16, Oegstgeest (schemerlamp). Het heeft ons bijzondere vol doening geschonken, dat zo velen hebben willen delen in onze vreugde bij de viering van het dertig-jarig jubileum van ons blad en de ingebruikneming van ons nieuwe gebouw. Wij zijn dankbaar voor de talrijke blijken van sym pathie en vriendschap. De lezers, die ons als jubileumgeschenk een nieuwe abonné opgaven, zijn wij bijzonder erkentelijk. DIRECTIE N.L.C. Ambtenaren maakten Btemming tegen Avifauna De heer G. van den Brink voor de kantonrechter Voor het Kantongerecht te Alphen aan den Rijn diende gisteren een zaak tegen de directéur van het vogelpark Avifauna, de heer G. van den Brink, die verdacht werd van het in bezit hebben van bij de wet beschermde vogels. De heer Van den Brink had voor de opening van zijn vogelpark een vergunning aan gevraagd om deze vogels te houden- Daar een dergelijke vergunning echter ver schillende departementale bureaux moet passeren, kwam zij pas een maand na de opening in zijn bezit. Na de opening kwamen er ambtenaren, die de aanwezigheid van enige Rosé- spreeuwen en een viertal sneeuwuilen constateerden en proces-verbaal op maakten. Twee maanden later, op 4 Augustus, toen de heer Van den Brink reeds in hef bezit was van de vereiste vergunningen, keerden de ambtenaren terug en op nieuw volgde toen een proces-verbaal, thans wegens het onder zich hebben van een strandplevier, een koekoek, een to renvalk en een specht. Volgens Rir Loef. die als gemachtigde van de heer Van den Brink optrad, be trof het hier een aantal zieke vogels, die door dierenvrienden waren gevonden en ter verpleging naar Avifauna waren ge bracht. hetgeen herhaaldelijk gebeurt. Bijzonder fel keerde mr Loef zich echter tegen de wijze, waarop de processen- verbaal waren samengesteld, vooral omdat hierin zonder enige grond stem ming zou zijn gemaakt tegen Avifauna. Pleiter concludeerde tot ontslag van rechtsvervolging. Zowel de ambtenaar van het OM als de kantonrechter wensten evenwel eerst nog een deskun dige te horen. Daarom werd de zaak aangehouden tot 5 Januari. ONDEUGDELIJK VLEES WAS WEL GEKEURD Het is thans komen vast te staan, dat de negen inwoners van Bennekom, bij wie vorige week paratyphusverschijn- aelen zijn waargenomen, ondeugdelijk, doch wel goedgekeurd varkensvlees hebben gegeten. Het vlees, dat de ziekte veroorzaakt moet hebben, was aanvan kelijk afgekeurd, omdat het dier aar vlektyphus had geleden. Na een behande ling werd het vlees toch voor de com sumptie vrijgegeven. Enkele patiënten mochten het bed reeds verlaten. NALATENSCHAP VAN SHAW De nalatenschap van de gisteren ove leden Britse schrijver B. G. Shaw wordt geschat op 500.000 pond sterling. Hij dus een der rijkste Britten. In dit bedrag is echter niet begrepen het beloop van de auteursrechten, welke krachtens de internationale conventie van Chicago tot het jaar 2000 aan zijn erfgenamen zal worden uitgekeerd. De omvang van dit bedrag zal afhangen van de populariteit, die de werken van de overledene in dt komende jaren zullen genieten. POGING TOT MOORD OP HAAR MAN: 2 JAAR Wegens poging tot moord op haar echtgenoot werd de 45-jarige Trijntje E„ vroeger te Assen, thans te Rotterdam door het Leeuwarder gerechtshof tot twee jaar veroordeeld. De Asser recht bank had haar 6 jaar opgelegd. In Mei 1947 had de thans gescheiden vrouw getracht haar aan t.b.c. lijdende man het leven te benemen door zuring zout door zijn levertraan en melk te mengen. Ook had ze het nog eens gas geprobeerd, maar alles faalde. Zeepost voor Oost en West Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan, ter de haakjes, sch ier uchet schip vermeld: Indo- neslë: Willem Ruys (9 Nov.); Nieuw-Gul- b™." Grote Beer (8 Nov.); Antillen: Oranjestad (15 Nov.): Suriname: Bonaire (8 Nov.). LAMMERS KREEG GRATIE Aan F. E. Lammers. die tot de dood straf werd veroordeeld door het ,.B. G." te Leeuwarden, is gratie verleend. D doodstraf is veranderd in levenslange gevangenisstraf. D. Brandt. Bilderdijkstraat 12, Leiden (deken). J. Verding, Baljuwstraat 53a, Katwijk m Zee (strijkijzer). Mej. C. Pison. Morsweg 131, Leiden (gezinsfoto). Een boeken bon ontvangen: J. E. Bevelander. Koninginnelaan 23 A. Kersbergen, Torenvlietlaan 29, Val kenburg. Familie Th. Ruys, Heereweg 103, Lisse. J. Imthorn, Duinweg 27. Noordwijk in Zee. P. Chrispijn, Ambonstraat 21. Leiden. H. Crama. Oude Vest 119, Leiden. S. P. de Haan. Paul Krugerstraat 17A Kammeraat, Korteraarseweg 96. Ter Aar. de Dries. Meer- en Houtstraat 13, Lisse. Een bon voor een taart ontvangen: Mej. C. G. H. van Dijk, Hoge Rijndijk 401, Zoeterwoude. E. J. Moeliker. Bakkersteeg 4, J. L. Rijkschroeff. Resedastraat 8. Leiderdorp. F Regeer. Hyacinthenstraat 22. Leiden. Wed C J Wallaart-Zwaan. Formosa- raat 16, Leiden. J. Koreman, Kom van Aaiweg 25, Lei- Eva Bette, Wasbekerlaan 18. Sassen- Mevr. Groenendijk, Wolmaransstraat 20. Leiden. C van Wijngaarden, Witte Singel 62, Leiden. J. Mertens, Spoorstraat 17. Leiden. T Griede, Warmonderweg 42. Oegst geest. A. M. van Oostenrijk, Van Bemmelen-' straat 11. Leiden. Jac. Sehuitemaker. Grote Steeg 1. Katwijk aan den Rijn. H. H. Groenewold. Hoge Rijndijk 50, Leiden. H. P van Ek. Willem de Zwijgerlaan 25a, Leiden. J. M. Crama. Schutterstraat 20, Leiden. Voor een extra prijs komen in aan merking: Hans van Seventer, De Mey van Streef kerkstraat 26, Leiden. :j. C. Boer, Delftsestraatweg 12, Pijnacker. van Venetiën, Gerrit Doustraat S3, E. W. v. d. Burgh, Cöbetstr. 75, Leiden. J. de Jong, Lijsterstraat 31, Leiden. Beperking wettelijke uitkeringen Verlenen van crediet wordt beteugeld De herziening van het financiële be id is nog aan de gang. Mogelijk zal op de uitgaven, die uit sommige wetten voortvloeien een selectie moeten worden toegepast. Dit deelt de regering mee ir haar antwoord op de algemene beschou wingen van de Tweede Kamer over d( financiële politiek. Het verlenen van crediet door de ban ken zal worden beteugeld. De Ned Bank overleg met de banken bezig met het voorbereiden van maatregelen. Het crediet, dat 42 banken aan het bedrijfs leven hebben verleend, is van Juli 1949 tot Juli j.l. gestegen van rond f 940 mil- lioen tot bijna f 1.120 millioen. Dit be treft 90 procent van de omvang van alk handelsbanken. De vlottende schuld loopt terug. Het totaal aan uitstaand schatkistpapier daal de van 1 Januari j.l. tot 1 October j.l. van f 6.750 millioen tot bijna f 5.890 mil lioen. De geldhoeveelheid liep eerste negen maanden van dit jaar terug van f 7.430 millioen tot ruim f 7.200 mil lioen. Dit is o.a. te danken aan ds Marshall-hulp. Of volgend jaar weer eer bedrag uit de tegenwaarderekening vrij komt, hangt af van het overleg met Amerika en de E.C.A. Het wetsontwerp betreffende het zicht van de Ned. Bank op het crediet- wezen wordt volgend jaar ingediend. Binnenkort wordt ook een wetsontwerp aanhangig gemaakt tot het verlengen van de termijn der noodvoorziening ge- meentefinanciën met twee jaar. Het staat nu wel vast dat de werkloosheidswet op I Januari a.s. nog niet in werking zal Burgemeester d'Ailly zal wereld- schaaktournooi openen Burgemeester mr A. J. d'Ailly, van Am sterdam, die beschermheer is wereldschaaktournooi in Amsterdam, zal dit tournooi Vrijdagavond 10 November in het stedelijk museum officieel openen tijdens de receptie, waarop o.m. de loting verricht zal werden. Het tournooi zelf zal Zaterdagmiddag II November beginnen in de grote zaal van de Effectenbeurs te Amsterdam. 500 Nederlandse artsen voor een wereldregering Ruim 500 Nederlandse artsen hebben zich tot hun confraters gericht met brief, waarin ze verklaren in te stemmen met het streven naar een federale wereld regering. Ze achten het verder wenselijk, dat de Nederlandse regering de volks stemming, welke zal beslissen over deel neming aan een „wereld-grondwet-geven- de vergadering", officieel doet geschieden. Gisteren heeft een deputatie de tekst van de brief aan minister Drees overhandigd. Bijzondere pensioen toeslag als voorschot Minister Teulings deelt zonder daar mede te willen vooruitlopen op de be slissing van de Eerste Kamer mede. het tijdvak van 8 tot en met 22 November as. tegelijk met de uitbeta ling der pensioenen over het vierde kwartaal 1950, bij wijze van voorschot ongeveer 78.000 personen, die ge pensioneerd zijn ten laste van het alge burgerlijk pensioenfonds, de bij zondere toeslag op deze pensioenen zal orden uitgekeerd. Aan de overige zal de uitkering van dit voorschot, voor zoveel mogelijk, in December a s. geschieden. De uitbetaling van een voorschot op deze bijzondere toeslag aan hen, die een militair- of spoorwegpensioen genieten, spoedig plaats hebben. AARDBEVING IN MOLUKKEN GEREGISTREERD Het Bol aba observatorium te Bombay heeft gisteravond een „zeer intensieve" aardbeving in het gebied van de Moluk- ken geregistreerd. Venizelos heeft al weer een nieuw Grieks kabinet Nader wordt gemeld, dat Venizelos er reeds in geslaagd is een nieuwe regering >rmen. Hierin zijn opgenomen libe- en democratisch-socialistische minis- Opvolger van prof. mr E. M. Meijers GISTERMIDDAG HIELD Prof. mr J. DRION ter gelegenheid van de aanvaarding van het ambt van gewoon hoogleraar in het burgerlijk recht en het intern! tionaal privaatrecht aan de Leidse universiteit (aJs opvolger van prof. mr E. M. Meijer*) een rede over: „Het gezag van precedenten" (stare decisis). Prof. Drion bracht naar voren, dat het verschil tussen het gezag van de rechtspraak in Enge land (oommon-law-land) en dat van de continentale landen (civil-law-landen) vaak overschat wordt. Enerzijds wordt de Engelse opvatting ver de regel stare decisis" op het con tinent vaak te simplistisch weergegeven, door te stellen, dat de Engelse rechter de rechtsopvattingen, waarvan de hoog ste rechtscolleges in het verleden in hun arresten blijk gaven, moet volgen en dat die colleges ook zelf aan die opvattingen gebonden zijn, d.w.z. niet kunnen om gaan. zoals de cassatiehoven van het Continent. Anderzijds is de opvatting van de grote meerderheid van de continentale juristen t.a.v. de ongebondenheid van de rechters aan rechterlijke uitspraken toch ook wel wat te cru. Men ontkent de grote auto riteit van uitspraken van de hoogste rechtscolleges niet, maar juridisch naar de heersende mening geen verschil tussen deze autoriteit en die van bekend auteur. De meerderheid va continentale twist loopt alleen ove vraag of ondanks het ontbreken va stare deoisis de rechtspraak toch rechtsbron is. Prof. Drion noemde dit een vrij steriele kwestie. De heersende In deze originele vorm zond de heer J. de Jong Lijsterbestraat 31, Leiden zijn oplossing van de jubileum-urijs- vraag in. Hij vertolkte hiermede op aller aardigste wijze de geestesgesteld heid van de inzenders na volbrachte toeo ze. eewmiAl „Had". dc. Jowg, IVsteri+i-üt 51. Leidev,. mening kan inderdaad voor het niet •olgen van rechterlijke uitspraken wet telijke en juridische argumenten in t veld brengen, die op het eerste gezicht zeer sterk, zo niet doorslaggevend zijn. Ondanks deze argumenten wilde de hoogleraar echter toch de stelling verdedigen, dat er ook op het Con tinent in beginsel de verplichting voor de rechter tot „stare decisis" bestaat. De rechter volgt dus vaak niet zjjn eigen opvatting over een toepasselijke regel, maar die welke in een of meer arresten van het hoogste rechtscollege werd neergelegd. Hier uit volgt, dat niet alleen de facto maar ook de jure een uitspraak van dat college niet op één lijn gesteld mag worden met een uitspraak van welke auteur dan ook. Met een uitgebreid historisch-gericht betoog toonde prof. Drion aan, dat het schriftelijk vastleggen van de rechts regels in een groot geheel (in ons land 1830!) de stare decisis regel in zo\ gevolgd werd, dat de hoogste rechts colleges zich in het algemeen verplicht achtten om hun eigen arresten te volgen, als daarin na rijpe discussie een twijfel achtige rechtskwestie eenstemmig in be paalde zin werd beslist. Bij vele rechts colleges gold de regel voor onvoorwaar delijk volgen van de vroegere rechts beslissingen van het hoogste rechtscol lege door de lagere rechters. Voorts bleek uit ,dit historisch betoog, dat de schrijvers van de 17e en 18e eeuw slechts schijnbaar tegen de stare decisis- regel zelf, doch in werkelijkheid alleen tegen de onjuiste toepassing van die regel door de advocaten fulmineerden. Tenslotte kwam aan het licht dat in Nederland de opvatting van de Franse Revolutie, volgens welke niet de rechter maar alleen de wetgever zelf de wet mocht interpreteren en het cassatiecol lege als een onderdeel van de wetgeven de macht, slechts bij een flagrante schen ding van de wettekst de beslissingen var de rechterlijke macht casseerde, nimmei gevolgd is. Door dit historisch feitenmateriaal ge steund kwam de hoogleraar tot de ont wikkeling van de stelling, dat ook op h t Continent de rechters, van de laag ste tot de hoogste, vaak niet hun eigen opvatting over een toepasselijke rechts regel, maar die welke in een of meer Labor improbus omnia vindt (ge stadige arbeid overwint alles). Dat was het devies van de jury, die zich door de stapels inzendin gen van de N.L.C.-jubileumprijs vraag moest heenwerken. Zittend u.l.n.r de heren A. J. Kort; G. J. nart Kamp en J. B. J. Lamber mont. Staande de heren J. Platteel en J. H. van der Velden Op de achtergrond wacht het radiotoestel op zijn bestemming. (Foto N. v. d. Horst) arresten van het hoogste rechtscollege werden neergelegd volgen en ook be horen te volgen. Verder dat niet alleen de facto dus, maar ook de jure een pre cedent niet op één lijn mag worden ge steld met een uitspraak van een auteur. Om de stelling te kunnen verwezen lijken, algeheel acceptabel te maken, dienen de wettelijke argumenten van de tegenstanders van deze opvatting, tot nu toe de meerderheid der auteurs, weer legd te worden. Na de gehoudenheid van de rechters aan uitspraken van hogere rechtscolle ges besproken te hebben, sneed de hoog leraar de kwestie aan of precedenten, af komstig van het eigen college of van andere lagere colleges gezag dient worden gegeven. Hebben althans op dit. punt de schrij vers gelijk, die aan precedenten slechts gezag toekennen voorzover de overtui gingskracht der overwegingen dit reohëvaardigt, dus het zelfde gezag als dat van de auteurs? Ook deze vraag moest volgens prof. Drion ontkennend beantwoord worden, zelfs waar het uit spraken van lagere colleges betreft. De beginselen van rechtsgelijk heid, rechtseenheid en rechtszeker heid brengen mede, dat de rechter ook deze precedenten anders moet waarderen dan de doctrine, al Is het gezag ervan zeker kleiner dan van een door het hoogste rechtscollege over een twijfelachtige rechts vraag gewezen arrest. De mogelijkheid van een omgaan van de jurisprudentie der cassatiecolleges wil volstrekt niet zeggen, dat voor deze colleges de stare decisisregel niet zou gelden. Het is juist veelal zo. dat de Hoge Raad gedwongen is om aan de preceden ten vast te houden. De terugwerkende kracht, die een nieuwe interpretatie apu hebben, waardoor het rechtsverkeer ont wricht zou worden en de pers^ ..en. die in vertrouwen op het precedent hebben gehandeld gedupeerd zouden worden, weerhoudt de H.R. vaak van een omgaan Bij deze situatie is slechts één remedie: het college houdt in de huidige procedure de oude opvatting vast, maar kondigt voor de toekomst een nieuwe aan. Initiatief van de Algemene NedInvaliden-Bond OP 8 NOVEMBER a.s., van Sociale Zaken, in het gymnastieklokaal ral de heer S. Menken, wethouder de gemeentelijke H.B.S. aan de Burggravenlaan een loop- en oefenschool voor geamputeerden openen. Het initiatief hiertoe is genomen door de Algemene Nederlandse Invaliden Bond en de cursus, die drie maanden duurt en elke week een les van twee uur biedt, is gratis. Iedereen, voor wie het vraagstuk van de re-educatie en de re-validatie acuut is, kan er aan deelnemen. Het is ook niet nodig, dat men lid is van de bond. Deze school de tweede in het land; Den Haag begon er mee is niet uitsluitend bestemd voor Leiden en omgeving. B« wijze van spreken zou een Fries uit Engwierum ook welkom zijn. Maar er komen in de loop der jaren nog enige loop- en oefenscholen by. Zo is men al druk bezig om binnen afzienbare tijd Utrecht in te schakelen. Men heeft dr C. P. van Nes, directeur van de Annakliniek. bereid gevonden om de keuringen te verrichten. Dr G. Brouwer heeft zich bereid verklaard de deelnemers door te lichten. Deze werk zaamheden moeten geschieden opdat de oefeningen medisch verantwoord zullen zijn. Het is van groot belang, dat deel van de keuring wor^t verricht door mense ndie op orthopaedisch gebied zeer deskundig mogen worden geacht Men houdt namelijk ook rekening met de prothese. Waarin als het nodig is veranderingen worden aangebracht. Er komen inderdaad vaak prothesen te voorschijn die minderwaardig zjjn. Op het maken er van staat dan ook geen controle. Ook ten aanzien hiervan is de loopschool dus een heilzame instelling Dr Van Nes zei ons, dat het begrip loop- en oefenschool voor dit werk eigenlijk te eng is.: Het beoogt re-educatie van de deelnemer in phv- sieke. psychische en sociale zin. Het vol gen van deze cursus zal de prothese- drager ongetwijfeld ten goede komen De resultaten van reeds bestaande cur sussen. die van andere organisaties uit gaan. zijn soms verbluffend. De psvehi- sehe kant van de zaak is. dat de deel nemer door zijn vorderingen weer gaat zien. dat hij niet buiten de samenleving staat, dat hij zich weer mens gaat voe len. Deze cursus zal er ook toe bijdra gen, dat de geamputeerde weer een plaats in de maatschappij krijgt om in zijn onderhoud te voorzien. De oefeningen staan onder leiding van de heer J. B. van Seters en mej A. van Dorsten. De heer Van Seters leidt de mannelijke cursisten op en mej Van Dorsten de vrouwelijke Men heeft dit gescheiden, omdat de manier van oefe nen van mannen en vrouwen belangrijk verschillend is. De heer Van Seters. die evenals mej. Van Dorsten verbonden u aan het Ned. Genootschap voor Heil gymnastiek, Massage en Physiotechniek, verklaarde, dat na een cursus de invali diteit der deelnemers is opgeheven. Het is de bedoeling de mensen elk jaar opnieuw te keuren. Blijkt dit nodig, dan wordt het advies gegeven aan een herhalingscursus deel te nemen om eventuele teruggang te voorkomen. Ook het zwemmen voor geamputeer den heeft de aandacht van de bond. Ia Den Haag loopt dit goed. Maar daar heeft men de beschikking over gemeen telijke baden. In Leiden is dit helaas niet het geval, zodat men voor te grot» financiële offers zou komen te staan. Het initiatief van de Invaüdenbond is zeer toe te juichen. De leiding bewijst daarmee weer eens heel duidelijk, dat men principieel belangeloos op de bres wil staan voor de lichamelijk minder validen. Wij hopen dan ook. dat velen van de door haar geboden gelegenhe.d zullen gebruik maken. TRUMAN OVER PORTORICO President Truman heeft verklaard, dat de bevolking van Porto-Rico zelf moet uitmaken, of zij onder Amerikaans be stuur wenst te komen of niet. G. Mol te Utrecht volgt zijn plaats genoot D. W. Ormel op als lid van de Ziekenfondsraad. Aan de tuchtrechter mr J. A. M Mertens te Rotterdam is op zijn verzoek 1 December eervol ontslag ver leend

Nieuwe Leidsche Courant | 1950 | | pagina 3