a Mr W. A. Kist heeft zijn benoeming aangenomen Belgische amateurs spelen volgende week in Leiden Wiron IV werd bij „De Dageraad" vlot te water gelaten De bekentenis van Moh. Yamin Zonder studenten een schim NIEUWE LEIDSCHE COURANT s ZATERDAG 4 NOVEMBER 1950 ck STEEN NACHTPOETSERS Daur zijn Leijenaars, mensendie met hun werk aan de weg timmeren en er zijn er, die hun arbeid in alle stilte verrichten. De eersten staan doorgaans het meest bloot aan cri- tiek en lofprijzingen, de tweeden ggan onopgemerkt aan het dagelijkse leven voorbij. En dan is er ook nog een derde grqep. Dat zijn de mensen, die o n- gezien aan de weg timmeren. En dat zijn o.a. de mensen, van de ge meentereiniging, die Zaterdags avonds, als U en ik heerlijk bij de kachel naar de radio zitten te luiste ren of het Zondagsblad spellen, hun overalls aantrekken en de koude avond ingaan. Lieve lezer, lezeres, wanneer om een uur of zes onze Zaterdagse markt is afgelopen, is het in de contreien van het stadhuis een rommeltje. Te land, te water en in de lucht, om zo te zeggen. Marktkooplieden en markt- kopers zijn nu eenmaal in het quite- ren van papieren, dozen en verder marktafval nogal gemakkelijk uitge vallen. De straat is groot, de gracht is breed en de lucht is ruim. En zo komt het dan dat ge, als ge om een uur rf zes 's avonds langs de verlaten marktterreinen loopt, allerhand van achtergebleven en weggeworpen af valligheden op de grond ziet liggen, in het water ziet drijven of door de lucht ziet zweven. „Ziezo," zeggen de burgers, „het is voorbij." De boodschappen worden mee naar huis genomen, door de rest van de familie bekeken en gekeurd en gecritiseerd, de pantoffels worden aangeschoten en de kachel krijgt een extra zetje, want, wel, het is Zater dagavond, de gezelligste avond van de week, en buiten is het guur en nat. En wanneer ge de andere ochtend naar de kerk gaat, Leijenaars, be merkt ge dat er 's nachts kabouter tjes aan 't werk zijn geweest. Want klaar en helder liggen de straten voor U. En in de grachten stroomt rommelloos water. Die kabouters nu, vind ik, moesten vandaag maar eens op die blauwe steen van ons staan. Want zelden of nooit wordt aandacht aan hun werk geschonken. Een werk, dat geschiedt op de minst aangename uren en dat volkomen onmisbaar is. Om tien uur, Zaterdagsavonds, ko men ze tevoorschijn, de twintig ka bouters, uit hun holen in de Noorder straat, en zwermen ze de stad. in, om ons goeie Leijen even extra op te poetsen voor de komende Zondag. En, mevrouwtje, terwijl Uw man een sigaar tussen zijn vingers heeft, om klemt de hand van enkele kabouters de lange bezem, waarmee zij de Bo termarkt, het Stadhuisplein en de Nieuwe Rijn gaan aanvegen. En, me- joffer, op hetzelfde ogenblik dat Uw verloofde aan de radio zit te peuren of een listige zet op het schaakbord doet, wiegelt er een motorvisvlet door het donkere water langs Uw huis, met enkele andere kabouters, die rotte appels en weggeworpen bloe- menresten oppikken met het beweeg bare net. En diep in de nacht, om twee uur, als ge droomt, Leijenaars, van een welbestede week en van een veelbe lovende toekomst, als ge U nog eens lekker omdraait en met een diepe zucht en een hartgrondige geeuw U opnieuw in de open armen van Mor pheus werpt, wel, dan keren: die twintig kabouters weer langzamer hand naar hun holen terug, moe en vuil en slaperig. Hun ruwe werkhan den hebben de stad haar Zondagse jurk aangetrokken. En als U naar de kerk gaat, liggen de kabouters na een harde nachttaak te genieten van hun dagrust. Ook opgepoetst. i BALJUW. GEMEENTE LEIDEN Qliiciële Publicaties AFSLUITING SCHELUWBRUG Burgemeester en Wethouders Lei den brengen ter openbare kennis dat de Scheluwbrug (gelegen tussen Heren gracht en Havenplein, over de Oude Rijn), wegens herstellingswerkzaamheden van 6 November 1950 af voor de duur dier werkzaamheden voor alle landver- keer zal zijn afgesloten. Een dokter nodig De Zondagsdienst der huisartsen t< eLiden wordt morgen waargenomen door de dokters Van Alphen, De Jager, Jas- perse, Stoffers en Verbrugge. Dokters telefoon 22222. Welke apotheek? De avond-, nacht- en Zondafp0ens> der apotheken te Leiden wordt var Zaterdag 4 Nov. 13 uur tot Zaterdag 11 Nov. 8 uur waargenomen door: apotheek Duyster, Nieuwe Rijn 18, tel. 20523 en de Doeza-apotheek, Doezastraat 31, tel- 20313. Tot directeur van het Jeugdcentrum „Oud Poelgeest" Zoals W'U reeds hebben gemeld, was ir A. IV. Kist, een van de directeuren in „Kerk en Wereld" te Driebergen, benoemd tot directeur van het jeugdcen trum „Oud Poelgeest" bü Leiden- Naar thans vernemen, heeft mr Kist deze benoeming aanvaard. Hij zal zich niet geheel van „Kerk en Wereld" losmaken, maar toch zullen verreweg de meeste van zijn werk zaamheden zich in „Oud Poelgeest" con centreren. Het ligt in de be doeling van mr Kist, die met zijn nieuwe werk onmid dellijk na zijn beslissing is begonnen, zo spoedig moge lijk van Drie bergen naar Oegstgeest te verhuizen. Het bestuur van de stich ting „Oud Poel geest" verklaar- i, dat het in zijn bedoeling ligt om ieuwe kracht h*t oorspronkelijke doel van de stichting te verwezenlijken. Dit doel was de geestelijke, zedelijke, en lichamelijke krachten der jongeren te vernieuwen. Het kasteel wil weer, geheel los van Geveilde percelen Ten overstaan van notaris N. W Holtkamp: Woon- en winkelhuis Maresingel 64. in bod f 11.800, koper de heer J. Bleijie q.q. té Leiden voor f 13.100. De gunning Is aangehouden. Huis met afzonderlijke bovenwoning Da Costastraat 12/12a, in bod f5.200, koper de heer J. J. Abspoel q.q. te Lei den. voor f5.200. Huis met .afzonderlijke bovenwoning Koningstraat 31//31a, in bod f4.550, ko per de heer B. de Kier q.q. te Voor schoten voor f4.660. Huis Koningstraat 33, in bod f3.000. koper de heer W. van der Reijden te Leid.en voor f3.000. Huis Garenmarkt 7, in bod f2.500, ko per de heer N. J. Moonen q.q. te Leide» voor f2.800. Huis Herenstraat 72, in bod f 3.500, ko per de heer F. Brongers q.q. te Leiden voor f3.690. Huis Floresstraat 15, in bod f 2.600. koper de heer W. van der Werf te Lei den voor f2.600. Huis Dr van Rhijnstraat 19, Leiderdorp, in bod f 1.560, koper de heer C. Hooge- boom q.q. te Leiderdorp voor f 1.910. Huizen en erf Haarlemmertrekvaarl* 3 en 4, Oegstgeest, na afmijning tezamen in bod f2.380, koper d.e heer J. J. G. de Cler q.q. te Leiden, voor f 2.386 BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN: Judith dr v. E. J. Rood- akker -en j. M.Heijmans; Johanna- M G. Hagen en. K. G. van Hofwegen; Anna Maria J. dr v. J. H. de Wilde en A. M. Vermeulqn: Philomena H.. M. dr D. J. L.' lé Rirtfce en J. M. Paardekoo- per; Joannes W. zn v. J. P. van der Zijde en M. J. Wijnen; Eduard A. M. zn v. W. F. J. van Zelm en L. M. van Looij; Jan- nigje dr v. P. J. den Hollander en W. L. Beider. OVERLEDEN: M. Verboom, huisvr. v. N. Honcoop, 29 jr; F. G. Bouwman, man, 33 jaar. een speciale groep of Kerk, een open ontmoetingscentrum ten bate van de volksgemeenschap zijn, waar in het bij zonder de jongeren ook de ouderen duszonder enig onderscheid hartelijk welkom zijn. Mr Kist deelde ons nog mee, dat intussen al vele aanvragen voor bijeenkomsten en weekends zijn binnen gekomen. Hij zei o-m-, dat het nieuwe werk met vaart is gestart. Binnenkort zal het bestuur de nieuwe plannen bekendmaken. Heropening van de Stadsgehoorzaal Theo van der Pas speelt Chopin Ter gelegenheid van de heropening van dc Stadsgehoorzaal zal de Nederlandse Chopinspeler Theo van der Pas op Dins dag 14 November een recital geven, waar van het programma uitsluitend gewijd zal zijn aan werken van deze Poolse componist Aanhoudingen Aangehouden is de 47-jarige winkel bediende C. v. d. V., die ten nëdele van zijn patroon 40 paar schoenen had ont vreemd. Eveneens is.aangehouden de 46- jarige L. L. wegens heling. Vanmorgen zijn beiden voor de Officier van Justitie geleld. Sociologisch instituut geopend In het Prytaneum is het sociologisch instituut van prof. dr F. van Heek ge opend. Het woord werd o.a. gevoerd door de praeses der studentenfaculteit, de heer A. J. M. van der Berg, en door prof. Van Heek zelf. Chr.-Hist. Unie Leiden De afdeling Leiden van de Chr.-Hist. Unie zal Woensdagavond om 8 uur in öe Turk luisteren naar mr dr J. J. R. Schmal, die dan spreekt over het onder werp: „Naar een Verenigd Europa." Vanavond grote jeugdmeeting Vanavond om 8 uur wordt in de Waal se kerk, Breestraat 62, een grote „Youth for Christ"-jeugdmeeting gehouden der het motto „Zo begint het leven". Ds W. van Boeyen uit. Katwijk aan Zee zal spreken, terwijl d.e avond verder wordt opgeluisterd met zang en muziek. Ds J. Plomp bedankt voor Rotterdam Naar wy vernemen, heeft ds J. Plomp, Geref. predikant alhier, bedankt voor het beroep, dat de Geref. Kerk van Rotterdam-Zuid op hem had uitgebracht. Ds Plomp deed op 9 Januari 1847 zijn intrede alhier. Leidse politieman onderscheiden Het bestuur van 'het Carnegie-Helden- fonds heeft aan dé agerit van politie W. B. Blankenstein een bronzen medaille met inscriptie toegekend als beloning voor een door hem in Juni van dit jaar in het water van de" Apothekërsdijk7 ver richte redding. De commissaris van poli' tie heeft de onderscheiding reeds uitge reikt. Glasschade Gistermiddag vielen ter hoogte van d« Morspoort ongeveer 300 lege melkflessen van een vrachtwagenr - Een nader onderzoek is gelast i zaak tegen de hoofdredacteur van Utrechtse Nieuwsblad, H. M. K., tegen wie f 100 boete was-geëist wegens bele diging van N.A.K. in een artikel ovei Schallenberg. De Simavi heeft India toegestaan een boekje van.mevr. A. G. v. d. Klift- Snijders over babyverzorging, dat ir 1948 op grote schaal in Indonesië h verspreid uit het Maleis te vertalen in het Engels. Toneelcontact LeidenGent Het eerste toneel-contact met Gent werd gelegd op het congres van de NATU in 1948. In verband met haar 75-jarig be staan zocht de Leidse vereniging „Nut en Vermaak" een buitenlands gezelschap, om in Leiden tekomen spelen. De „Me- lomanen" uit Gent verklaarden zich be reid en gaven hier toen een opvoering in April 1949. Het bestuur vaft de NATU heeft toen besprekingen gevoerd om te komen tot een uitwisseling in groter verband. Als gevolg hiervan ging een groep van spe lers, die de cursus van Arend Hauer volgden, naar België en speelde daar: „Buiten voor de deur". De belangstelling voor dit contact is buitengewoon groot bij onze Zuiderburen Ook B. en W. van Leiden gaven hun volle steun aan dit werk en stimuleerden tot het organiseren van het Nederlands-Bel gisch Toneelfestival, ;dat eind volgende week hier zal plaats-vinden: Drie-ver enigingen uit Gent. komen naar de Sleu telstad. Een centraal gezelschap, samen gesteld uit leden der verschillende ama teurverenigingen, verder de „Melomanen" en de Koninklijke Laurentkring „Geluk in het Werk"- Zij zullen drie avonden spelen en opvoeringen geven van „Can dida", „Meisjes-gymnasium" en „De ern6t van Ernst". Deze avonden worden Bazar voor het Weeshuis Woensdag en Donderdag a.s. ivan 35 en van 710 uur nm. wordt in Weeshuis aan de Hooglandse Kerkgracht bazar gehouden, waarvan de brengst bestemd is voor de restauratie van de kinderzaak Een keur van fraaie handwerken, waarvan- veel door perso neel en verpleegden werd gemaakt, als mede vele andere voorwerpen zullen dit goede doel te koop zijn. Zij. die deze bazar nog een of ander artikel .1issen hebben, kunnen dit afgeven ihëndé festival "bewijst devVIotte.kéart-f'aan hpT Weeshuis, Hoogl. Kerkgracht 17 verkoop. ~v 1 ""jTctel. 23352)-fr" r* Wieringen heelt eezste trawler De WIRON IV, DE EERSTE WIERINGSE TRAWLER, werd gistermiddag bij de N.V. Scheepsbouwwerf „De Dageraad" te Woubrngge te water gelaten. Het gebeurde op eenvoudige wijze. Slechts één rood-wit-blauwe vlag wapperde in de stormachtige wind boven de grauwe scheepsromp, die behalve een forse, toch ook sierlijke indruk maakt. Het is een kleine trawler min of meer een nieuw type die voor de middenvisserij bestemd is. De tewaterlating ging vlot en de kennismaking met het water was voor de nieuwbakken visserboot wel zeer intens, want het regende met bakken. De Wiron IV, ontworpen door de heer iq man, die er accommodatie vinden. Het H. Boot, is de 465e ijzeren boot, die van de vetgoot van „De Dageraad" af gleed. Deze werf bestaat thans meer dan 100 jaar. De trawler heeft een uitermate sterke motor voor zijn afmetingen, n.l een 360 pk. Industriemotor. De winch- motor telt 80 pk. en de hulpmotor, een Samofa, brengt 20 pk op. Alles aan het nieuwe schip is Nederlands fabrikaat. De afmetingen zijn 30.50 m. over alles; 27.15 m. tussen de lijnen, 6-80 m breed en 3.50 m diep tot op de kiel, die op 20 Juni werd gelegd. De voorgangers van de Wiron IV wer den ook op „De Dageraad' gebouwd, een vijfde staat op stapel. Deze boot zal in de plaats komen van de Wiron I, dié ver kocht zal worden om in Chili ter vis vangst te gaan. Verder staat op het programma de bouw van een Vlaardingse kotter de eerste voor deze vissersplaats voor de rederij Van der Windt. Ook dit schip zal in Chili zijn gèluk gaan beproeven. Ver der zal er een grote logger voor de Gebr. Den Duik te Scheveningen worden ge bouwd. De Wiron IV, die om 20 over 3 precies zijn „staart" in het water stak, zal .800 kisten vis kunnen bergen. Het schip heeft een doorgebouwde bak en is verder voor zien van alle mogelijke comfort voor de Uitvoering „Cantate Domino" te Noozdwijk-Binnen Woensdag 8 November, 's avonds 8 u geeft het Chr. gemengd koor „Cantate Domino" een uitvoering van kerkmuziek in de grote kerk te Noordwijk-Binnen. met medewerking van* Joh. Zweers, orgel. Uitgevoerd worden werken van Van Berchem, Rotti, Kothe, Mozart, Cuypers, Oskam, Kousemaker en Buxtehude. Het geheel staat onder leiding van de diri gent Joh. Admiraal. Als bijzonderheid kan nog vermeld worden, dat dit programma zal worden uitgevoerd op de orgelgalerij, welke bij de restauratie van dit jaar voor dit doel werd uitgebreid. kan 30.000 liter olie en 10.000 liter meevoeren. Nog dit jaar zal de Wiron IV ter visserij gaan. Dat de reizen voorspoedig mogen zijn! - georganiseerd door de "NATU, „Nut en Vermaak" en D.O.S. Er zal jammer genoeg ook op Zondag avond worden gespeeld. Zo'n toneeluitwisseling kost natuur lijk geld en zij zou daii ook'onihogelijk zijn, wanneer door verschillende orga nisaties (K. en O", comité Lèden-Oxford- Gent) geen geld ter besèhikking werd gesteld. Zaterdag 11 November zullen de Gentenaren door" het. college van B. en W. op het stadhuis worden ontvangen. Het is de bedoeling, dat yolgend jaar een gezelschap uit Leiden, samengesteld uit hen, die..deelnemen, aan. de cursussen van de NATU (elementaire cursussen, be wegingsleer en spraakleer) in Gent een opvoering gaat geven van „Je kunt het toch niet meenemen". Dat er van de zijde van het publiek ook fTote bélangstöling bestaat -yoor het ko- „Spoorwegonderdoorgang Maredijk afgesloten voor alle verkeer". Gisteren kwam het zo ver, dat déze verkeersborden werden aangebracht. Het poortje, dat voor vele Leidenaars de toegajig tot de vrije natuur heeft betekend, moest ten offer vallen aan de spoorwegiverken (Foto N. van dor Horst) „De verklaring van de heer Moh. Yamin, dat de Nederlandse belangen Indonesië in het gedrang zouden komen, indien de kwestie Nieuw-Guinea niet ten genoege van Indonesië wordt opgelost, heeft in officiële -kringen in Den Haag een slechte indruk - gemaakt, zo meldt het A.N.P." Niet-officiële kringen in ons vaderland zouden, indien het in hun macht -lag, op die brutaliteit anders hebben gereageerd, n.l. de heer Moh-. Yamin linea recta naar zijn land terugzenden. Wat de officiële kringente onzent blijkbaar niet weten of niet willen ten, is in niet-officiële kringen terdege bekend, n.l. dat brutaliteit een uitnemend middel is gebleken voor de Indonesische leiders om in de -onderhandelingen de Nederlandse vertegenwoordigers hun zin te krijgen. Ditmaal was de brutaliteit echter grof, dat het zelfs de officiële kringen te 'bar werd. Intussen heeft dé iheer Yamin eer kërltenis gedaan, waaraan wé even dacht willen Schenken. Hij zei n.l., dat Zijn verklaring geen dreigement inhield, doch als realiteit moest worden beschouwd. En "Hierin had de heer Moh; Yamin helaas gelijk. Want het is realiteit, dat moord doodslag op onschuldigen in. Indonesië aan de orde van dê dag is en die reali teit zal zelfs hoogst-officiële kringen De Wiron IV, de eerste trawler, die onder een Wieringse rederij zal varen, is gisteren te Woubrugge te water gelaten. Het schip zal, wanneer het afgebouwd is, dienst doen van IJmuiden uit- (Foto N. van der Horst) Aan de andere kant moet u nu ook zen. Lang duurde het niet, of hij vroeg een daad te vinden, die opbeurde. In weer niet denken, dat het daar allemaal mij eens bij hem thuis te komen. mijn herinnering blijft hij leven als mijn zo goed is, aan dat Rapenburg. Dat zou Tegen dat eerste bezoek heb ik opge- leermeester. trouwens iets heel bijzonders zijn, een zien. Onze leeftijden verschilden bijna En dat is nu hetgeen ik op de. uni soort ideale toestand. Dat kan zelfs Lei- veertig jaar. Mij chef had misschien een siteit gemist heb. Het heeft lang geduurd, den niet bereiken. Nee, er is wel het geheel andere levensbeschouwing dan ik. maar ik ben weer terug bij waar ik be- een en ander te vertellen van dingen, die Ik kendè zijn familie niet. Hij wist van gon: zoveel studenten missen in hun werkelijk anders kunnen zijn. Van beide mij zo goed als niets af. Die bezwaren studiejaren de hand van de meester, zijden mankeert er nog al wat aan, ben mogen de eerste keer een vedergewicht Daarmee hebben we een punt op de je soms geneigd om te zeggen, maar dan hebben gehad, alle'volgende keren was tafel gebracht, dat een nauwkeurig on- legt een of andere persoonlijke ervaring er niets meer, dat tussen ons stond. We derzoek werkelijk waard is. Het geldt, te veel gewicht in de schaal. Maar ook hadden elkaar gevonden. Hij begon te dat spreekt, juist ïn de grote faculteiten, wanneer je tracht, de zaken onpartijdig vertellen over zijn studiejaren in waar studenten en professoren 'elkaar te bekijken, kun je spetjes ontdekken, die Straatsburg, waar voor de eerste oorlog vaak niet eens kennen. De hoogleraren al naar de kleur van de achtergrond hebben er geen tijd voor, de studenten meer opvallen. misschien geen moed, ze zijn misschien Toen ik van het studentenleven af- j BOND HPT j)^DPlSlOTlTir• I allemaal verlegen om nou eens iets'vóór scheid nam en de zozeer gevreesde maat- KUNU HbT RAPENBURG fg steUen en gr verbetering in te breh_ schappij binnenstapte, vond ik daar iets, gen. Want het is duidelijk, dat er i dat ik op de universiteit steeds gemist weerszijden, waar verandering nodig had. In een stad, ver van Leiden ver- in het Duits les werd gegeven, want de iets aan gedaan moet worden. Er is wijderd, mocht ik een zetel innemen ter Elzas behoorde toen nog bij het rijk van spreekuur, waar iedere student heen kan redactie van een in die streek veel ge- de keizer. Onze vakken liepen wel sterk gaan, maar alleen zo'n groen kleed op lezen krant, om de eerste geheimenissen uiteen, maar wij hadden een gemeen- de tafel is al genoeg, om haar of hem van de journalistiek voor mijn oog ont- schappelijke basis: de universiteit. Zo alle vrijmoedigheid te ontnemen. Er zijn huid te krijgen. We zaten daar met een hadden we het eerste gesprek van een tenslotte ook nog particuliere huizen man of acht. Heel lang duurde het niet, hele serie, die tezamen een overplanting een kopje thee kost niet zo veel. Er of ik was met iedereen goede maatjes, van gedachten werd, waar ik nu nog met werkelijke belangstelling mogelijk in kreeg het gedaan, dat ik jij en jou tegen veel genoegen aan terugdenk. Zo ont- het werk en het leven van de student, de ouderen mocht zeggen dat was wat stonden de vriendschappelijk-zakelijke Er zijn gesprekken mogelijk, die niet- voor een leerling en ik ging met deze verhouding, die we op de redactie had- direct het enge vak van de 'betrokken en gene een kopje koffie drinken. Maar den en die mij in de juiste richting professor raken. Er bestaat zo iets als één was er, die zich in het bijzonder met stuwde op het gebied van ons vak én de persoonlijk contact, dat voor beide par- me bemoeide. Hij kwam zo nu en dan zuiver op vriendschap gebouwde, harte- tijen zijn nut kan hebben. Zonder stu- eens bij me staan, luisterde naar mijn lijke ontmoetingen thuis. Die twee din- denten is' een hoogleraar een schim, is moeilijkheden, wees me aan, hoe ik er gen samen maakten een brok van mijn eens zeer terechtvan een Amster- uit moest komen en sprak met me. Deze leven uit. De oudere vriend wees mij de damse katheder gezegd. Zonder studen- man was bijna aan 'zijn pensioen toe, weg, wanneer ik in de knoop zat, luister- ten vermag een hoogleraar niets. Dat dus hij behoefde de grote voorraad van de naar mijn problemen en stelde daar moeten de twee partijen, die zonder zijn herinneringen maar aart te spreken ook werkelijk belang in. Met zijn grt te elkaar niets zijn, leren inzien, als ze het om de jonge gast het goede pad te wij- wijsheid wist hij steeds een woord of nog niet wisten. duidelijk kunnen maken dat de R.I. tot nog toe, noch tot regeren noch tot het verzekeren van orde en rust in staat gebleken. Indien met die door de heer Yamin erkende realiteit meer rekening werd gehouden, zou er bij de Nederlandse gering geen aarzeling mogen zijn, het voor zijn rechten strijdend Ambon daadwerkelijk te hulp te komen. Allereerst door erkenning van c publiek der Zuid-Molukken, vervolgens door het zenden van voedsel en medica menten en ook door een einde te maken aan de aggressie van de R.I. Als Unie-partner heeft Nederland m.i. ten opzichte van de R.I. een opvoedende taak te vervullen, totdat hebben, dat de realiteit i dienen plaats te maken van rechtsstaat. Leiden, De Leidse spoorweg- werken Gevangenlaan. poortje Maredijk, Stinksloot Komt er geen stagnatie in het werk, dan zal Maandag de laatste van de 303 palen voor het viaduct aan de Gevangen- laan worden geslagen. Dinsdag zal dan de eerste van de 13 houten palen voor het diepriool in de grond gaan- Gistermiddag is het beroemde poortje van de Maredijk afgesloten. Dit moest gebeuren met het oog op de bouw van het gecombineerde kunstwerk. Des mor gens hebben wij er nog voetgangers ge zien, maar in de middaguren was het er al erg stil. Hoeveel Leidenaars zullen "van dit poortje gebruik hebben gemaakt! De werkzaamheden aan de Stinksloot vorderen eveneens. Hoogstwaarschijnlijk begint men hier Dinsdag met het heien. Er komen 115 betonnen palen voor.de duiker en 36 houten palen voor eventuele bijbehorende werken. P. Eikerbout erelid van C.J.V. „Prediker" Zangkoor „Dejo Preza" herdacht 15-jarig bestaan Het zangkoor van de Chr. Jongelings- vèreniging „Prediker 12: la" bestaat 15 jaar. Ter gelegenheid hiervan werd gis teravond in het gebouw aan de Janvos- sensteeg een feestelijke bijeenkomst ge houden, tijdens welke de voorzitter van de J. V.. de heer J. Heijloo, aan de diri gent van het zangkoor, de heer P- Eiker bout, het erelidmaatschap van „Predi ker" heeft aangeboden. De heer W. Kors- wagen is van de oprichting van het koor af lid en hem werd een geschenk over handigd. De heer Heijloo heeft er in een toe spraak op gewezen, dat een vereniging geleerd zal roofstaat zal r de realiteit H. J. Lamers Hoge Rijndijk 30. DAMMEN. Bodegraven en L.D.V. spelen gelijk Na een spannende en énèrverende wed strijd hebben de beide kampioenscandi- dateit Bodegraven en L.D.V. de" punten broederlijk gedeeld (1010), zeer ten ge rieve van de Wassenaarse damclub, die hierdoor een punt kon uitlopen op zijn naaste concurrenten. Gezien' het verloop van de wedstrijd, vooral van de--laatste partijen, kan. zowel. L.D.V.. als Bode graven 'met de: uitslag" tevreden' ?ijn L.D.V. is een tijdlahg dicht bij' de 'over winning, geweest. Wel viel de eerste 2 aan de kant van O.G.D., doordat P. Van Leeuwen, die niet-„op ..slag" kon komen, zijn partij verloor, maar door zeer. goede overwinningen van W. Heemskerk. A Sladek en P. v.' d. Stel"en een' remise van J: Klinkenberg wist 'L'.D.V: deze 20-achterstand om te zetten in een 73-voorsprong, waardoor uit de vijf resterende partijen nog „slechts" 4 purn ten nodig waren voor de overwinning. 1 Toen J. Huisman Jr (met schijfwinst) I zich in zijn partij op een door hem ge wenste gecompliceerde uitruil verkeken had. waarbij de nodige schijven van het bord verdwenen, was de eindbalans een •dam met twee schijven achterstand. Huisman verloor, welk slecht voorbeeld doök^Th. Uyttenbogaard werd overge nomen,, -door in tijdnood de verkeerde zetten te rdoeiy wat hem dan ook de partij kostte ëi> waardoor de score weer in evenwicht JcwamJJ7). Door remises van Mr Kruider-eiT- L Teleng werd de stand. 99 en. kreeg J. Zaalberg de moeilijke opgave, .zijn ^partij remise te houden, omdat er^geëifwibst meer „inzat" wat hem na een .speeftijd van 4% uur gelukte. L.D.V. heeft nu drie verlies- punten. L.D.V. 2 speelde tégen AD.C. 1. Voor lopige uitslag 84, vermoedelijk eind resultaat 11—9, wat dan de eerste neder laag voor A.D.C. zou betekenen, terwijl LD.V. 2 ongeslagén blijft. L.D.V. 3 deed het in cijfers nog beter, door H.D,C. 2 met 164 te verslaan en is ook nog ongeslagen. f* VT zonder liëfde en trouw bouwvallig is. De heer Eikerbout heeft zeer veel tot bloei van „Dejo Preza" bijgedragen. En zijn werk is geheel .Prediker" ten goede gekomen. Hij heeft een voorbeeld gege ven. Elke week was hij aanwezig om het koor te leiden én door zijn energie en volharding zijn vriendschapsbanden ge legd. Dit alles stemt tot dankbaarheid. Het was de voorzitter een eer de diri gent het erelidmaatschap van de „Predi kers-organisatie te mogen aanbieden. De vele aanwezigen lieten met een krachtig applaus blijken, dat zij.met het verlenen van deze onderscheiding hartelijk i stemden. Velen hebben op deze avond ti woord gevoerd. Ook werden verscheide ne geschenken aangeboden. Een belang rijk deel werd met film en toneel door gebracht Benoemd tot hoofdaccountant - De heer J. Touw, hoofd van "het bureau vaif dë 'Rijksaccountantsdienst té Leidèn, is bij K- B. benoemd tot hoofdacco'un- 'tant bij de Rijksaccount'antsdienst. Schoolzwemwedstrijden In „De Overdekte" werden zwemwed strijden voor scholen gehouden. In de totaal-uitslag werd de school Driftstraat nummer één met 347.9 punten. De win naar van het vorig jaar, school Zuid singel, werd thans tweede met 359.4. De verdere volgorde is: Maresingel 381.7, Aalmarkt 384.8, Langebrug A 407, Lange- brug B 424.4, Stadhouderslaan 431.7, Rijnsburgersingel 433.2, Javastraat 440.7, Leidse Schoolver. 441, Hooglandse Kerk gracht 446.3, Lorentzkade 462.2. Lusthof laan 468.3, Schuttersveld (Montessori) 479,. Duivenbodestraat 479.2 en Pasteur straat 489.9. „De Overdekte" stelt een beker beschikbaar voor de jongens, ter wijl de directrice van de Meisjes-H.B.S. op de Garenmarkt een beker voor de meisjes beschikbaar gesteld heeft. Gemeenteraad van Voorhout Een vlotte zitting met veel absenten Loco-burgemeester P. v. d. Nouland begon gisteravond de gemeenteraads vergadering met te zeggen, dat het niet alledaags is, alléén achter de groene tafel te moeten zitten. Hij deelde de raad mede, dat burgemeester De Graaff niet aan wezig was door een lichte ongesteldheid. Wethouder Deutekom was door familie omstandigheden absent. Raadslid Spie renburg was wegens een- meer ernstige ziekte verhinderd. De heer v. d. Nouland sprak de hoop uit, dat hij spoedig hersteld in het midden Van de raad mag zijn. De heer v. d. Ploeg had nog al aanmerkingen op de notulen. Viermaal merkte hij op, dat door hem gesproken woorden in het geheel niet genotuleerd •waren. De heer v. d. Lans wees er ook op, dat het zakelijk gesprokene wel goed weergegeven moest worden. De heer Prins zou toch niet gaarne boekdelen zien van raadsvergaderingen. Bij de ingekomen stukken was schrijven van de heren H. L. Lindeboom en M. Jansen, waa'riè.' zij B. en W. zochten- een trottoir voor hun percelen te doen aanleggen.' Dé grond willen zij om niet aan de gemeente schenken. De voorzitter stelde voor, dit punt naar volgende vergadering te verschuiven. en W. hebbtn het plan tie gehele kant van dit stuk Herenstraat te bestraten. Eerst zullen de belanghebbenden bij el kaar moeten komen ter nadere be spreking. Het gemeentepersoneel kreeg 5% salarisverhoging en de gemeentebegroting werd aangeboden. Het voorstel tot lopige goedkeuring van een plan tot eigening van een perceel grond van de heer A. A. Klaar (waarvoor zich nog al wat publiek naar de raadszaal had be geven) ging niet door. Er was weer een schrijven van de betreffende persoon binnengekomen, waardoor de bespre kingen weer geopend zouden worden. B. en W. zien ook liever een bespreking met goede afloop. Er werden twee kasgeldleningen aan gegaan, van f 125 en van f 100 mille Bij de rondvraag wilde de heer Nijssen weten, of er ook dit jaar weer een perk- beplanting van bloembollen komt. Als goed-deskundige zei de voorzitter, dat een grote moeilijkheid is, dat het uitzicht op surplusbollen niet aanwezig is (ge lukkig). Heel gaarne zou spr. toch een commissie gevormd willen zien, die er nog van maakt, wat zij kan. Aan even tuele persoonlijke reclame van expor teurs .zullen B. en W. hun volle mede werking geven. Men kan zich dan bij de heer Nijssen vervoegen. De heer v. d. Ploeg zei, dat het sinds 1947 de gewoonte is om telkenjare een woonruitotecommissie te benoemen. Dit is hier niet gebeurd. Ook merkte hij- op, dat het woonhuis van de heer Schulle al bijna een jaar leegstaat. Niet ten -on rechte brengt dit opspraak Deze zaak bleek echter in een vergevorderd sta dium van bespreking te verkeren tussen huurders en eigenaar, dus B. en W. staan hier nu geheel buiten. Toen merkte dezelfde vraagsteller op, dat de percelen 's-Gravendamseweg' 13, 15, 17 en 19 zich in een 'hopeloze toe stand bevinden. De inspecteur van Volksgezondheid is door de bewoners reeds gewaarschuwd. Kunnen B. en W toer niet ingrijpen? „Heel gemakkelijk zal dit niet gaan", aldu de voorzitter. Hij- zegde echter toe, dat deze zaak de volle aandacht zal hebben. Hierna volgde nog een geheime zitting. KATWUR AAN ZEE Vierjarig meisje over reden en gedood Gisteren even voor de middag ge beurde op de Sluisweg een zeer ernstig ongeluk, dat het leven kostte aan het 4-jarig meisje A. J. Guyt, Sliusweg 52. kind stak met een vriendinnetje plotseling de weg over. Op dat ogenblik passeerde een vrachtauto, bestuurd door W. F. v. d. H. Het meisje kreeg het ach terwiel over het hoofd en was op slag dood. Het is begrijpelijk, dat dit ongeval grote verslagenheid bracht in de drukke Sluisweg en omgeving. Temeer, omdat de moeder juist gisterochtend uit het ziekenhuis was teruggekeerd.

Nieuwe Leidsche Courant | 1950 | | pagina 2