de bakkers Plan-flcheson tot handhaving van de vrede door UNO aanvaard Bij een veto is toch gewapend verzet tegen aanvaller mogelijk Djakarta maakte de val van Ambon bekend (T)ERRES DEKEN c Wist E HE Zwakke schakels in gordel van smaragd ZATERDAG 4 NOVEMBER 1950 BUREAUX: Steenstraat 37 Directie, Abonnementen- en Adver- tentie-afdeling: Tel. 22710 en TeL 23375. Redactie: Tel. 20408. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: f 4.50 p. kwartaal; 1.50 per maand; 0.35 per week. ADVERTENTIËN: 0.18 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting) Een en dertigste jaargang ïïo 8266 Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-Red.: H. W. J. ENSERINK Directie: F. DIEMER Stantoastictj fs gfjebleoen mgn bert tn tegfjenspoct" Feest bij In ieder land een parate strijdmacht Met 52 tegen 5 stemmen en twee onthoudingen heeft de Assemblée (Algemene Vergadering) der Verenigde Naties het plan van de Ameri kaanse minister van Buitenlandse Zaken Dean Acheson, om de macht van de Algemene Vergadering te versterken, aangenomen. De resolutie die de naam „Verenigd voor Vrede" draagt en wordt aangeduid met de letters VJVM., houdt het volgende in: 1. Alle landen der Ver. Naties worden uitgenodigd een deel van hun strijd krachten ter 'beschikking van de As semblée te stellen. 2. Wordt de Veiligheidsraad door een Ve to tot nietsdoen gedwongen by een conflict, dan kan de Assemblée binnen 24 uur byeen worden geroepen. 3. Een z.g. „waakhondcommissie" of ,vre- despatrouille", bestaande uit vertegen woordigers van 14 landen, zal oog hou den op alle plaatsen ter wereld waar conflicten dreigen. 4. De collectieve veiligheid zal door een andere commissie van 14 leden In stu die worden genomen. 5. Het scheppen van sociaal-economische welvaart in alle landen en het in acht nemen van de rechten van de mens door alle naties zijn voorwaarden voor het handhaven van een doeltreffende Er waren 22 stemmingen nodig, voor deze resolutie er door was. Het Sovjet bloc had n.l. geen amendement vergeten in te dienen om de resolutie haar kracht te ontnemen. Toen de resolutie was aanvaard zei de voorzitter, de Pers Entezam: „Dit is mis schien wel het belangrijkste besluit dat de Ver. Naties in de vijf jaar van haar bestaan hebben genomen." De resolutie wil, zoals de Canadese af gevaardigde Lester Pearson het uitdruk te, voorkomen, dat het begrip collectieve veiligheid wordt verloochend en dat, zo als in Juni van dit jaar geschiedde, de Ver. Naties niet in staat zyn terstond te reageren op een daad van aggressie. Tegen Wisjinsky zei Pearson: U ver geet, dat dit een algemene vergadering geen zuiveringsproces is". De Rus sische minister had n.l. de Amerikaanse vertegenwoordiger Foster Dulles bij de debatten een oorlogsdryver en vervalser an feiten genoemd. Nederlands vredesvoorstel door commissie aanvaard De politieke commissie der Ver. Naties Mr Van Maarseveen over Jamin Hij hoopt op een uitspraak van Indonesië „De uitspraak van de heer Jamin bij zijn aankomst in Nederland' is geheel onjuist", verklaarde minister Van Maar seveen gistermiddag in zijn antwoord aan de Eerste Kamer, waarvan wij gis teren reeds een gedeelte gaven. „Met dergelijke uitspraken kan men niet ko men onderhandelen. Dat is in strijd met de waardigheid van het Indonesische volk. Wanneer deze bedreiging werke lijkheid zou worden, zou dit internatio naal een zeer slechte indruk maken. Ik zou het bepaald op prijs stellen, indien er een officiële verklaring van Indone sische zijde zou gegeven worden, waarin men zich tegen deze bedreiging van de Nederlandse belangen en levens in Indo nesië zou verzetten." De minister deelde voorts mede, dat de Nederlandse mili taire missie geen enkele practisohe be tekenis heeft voor de krijgsverrichtingen op Ambon. De regering had volgens de minister geen enkele bemoeienis gehad met het beschikbaar stellen van K.P.M.- schepen. Ook zou de regering de belan gen der arrestanten steeds zo goed mo gelijk hebben behartigd. De Belgische regering zal Westerling niet aan Neder land uitleveren, omdat de tegen hem ingebrachte beschuldigingen niet betrek king hebben op daden in Nederland ge pleegd. Uitlevering vragen aan België dus onbegonnen werk. Staatssecretaris Blom verklaarde, dat de Indonesische buitenlandse politiek anders gericht is dan de Nederlandse. De houding van de voorzitter vai Veiligheidsraad, Warren Austin, die het rapport over Ambon pas op de laatste dag van zijn voorzitterschap ter sprake bracht, heeft de regering ten zeerste v< wondend, temeer omdat Amerika lid van de Unci. De regering hoopt, dat de V.R. het zijne zal doen om aan het bloed vergieten een einde te maken. Minister Götzen deelde tenslotte mede, dat 1000 ambtenaren om afvloeiing op basis van garantievoorwaarden hebben gevraagd. Voor Indische juristen wordt gewerkt aan maatregelen om hun ir Nederland functies te geven, welke tol nog toe alleen door. Nederlandse juris ten vervuld werden. Een aantal B.B.- amlbtenaren komt im d'e buitenlandss dfionst. (Advertentie. De 100 Nederlanders uit Rusland in Berlijn? Datum van aankomst in ons land nog niet bekend Het honderdtal Nederlanders, dat vol gens de recente verklaring van de Rus sische ambassadeur te Den Haag op transport uit Rusland naar Nederland was gesteld, werd heden uit Frankfort a/d Oder te Berlijn verwacht, aldus werd b)j de Nederlandse missie te Bonn nomen. Het transport zal waarschijnlijk eerst worden ondergebracht in het geal lieerde doorgangskamp Friedland te Göt- tingen aan de grens tussen de Engelse en Russische bezettingszone. Het is niet bekend wanneer het con tingent verder op transport naar Neder land kan worden gesteld, evenmin zijn nog nadere gegevens beschikbaar over de identiteit dezer Nederlanders. PRINS ALBERT NAAR ZWEDEN Niet Kroonprins Boudewijn, maar Prins Albert van België zal Koning Leopold vertegenwoordigen bij de begra fenisplechtigheden van Koning Gustaaf V van Zweden. De nieuwe commandant van het Leger des Heils in Nederland, Ejner Thykjaer werd gisteren, toen hij met zijn echtgenote op het Centraal Station te Amster dam arriveerde,-hartelijk begroet. Regering der Zuid-Molukken is op Ceram Te Djakarta is volgens Aneta officieel'bekend gemaakt, dat de vijande lijkheden op Ambon ten einde zijn en dat de hoofdstad zich in handen van de republiek Indonesia bevindt. Zaterdagmiddag heeft de Indonesische regering n.l. een communiqué uitgegeven, waarin zij verklaart, van kolo nel Kawilarang bericht te hebben ontvangen, dat de rood-witte vlag gister middag om kwart over 12 Javatijd in de stad gehesen werd. De Indonesische regering voegt hier aan nog een verklaring toe, dat zij hoopt, dat het incident teneinde zal zijn en zij Verwarm Uw bed behaaglijk met een ELECTRISCHE Kraan met twee man op zee losgeslagen In vliegend weer bij Duinkerken gestrand Een grote kraan met twee man aan boord is gistermiddag voor de Belgische kust losgeslagen van de Nederlandse sleepboot Hudson en vannacht bij Duin kerken gestrand Het gevaarte is 36 meter, lang en 12 meter breed. Het is bij Gusto te Rotterdam in opdracht van de Franse regering gebouwd voor de haven van Algiers. De Hudson, een sleepboot van L. Smit en Co's internationale sleepdienst, ver loor de kraan tussen Ruytingen en de Oostd'ijkboei. Door vliegend weer raakte de sleep in moeilijkheden. De sleepboten Hudson, Blankenburg en Schelde, waar van'de twee laatste gisteren Vlissingen verlieten voor assistentie, zouden reeds vandaag met behulp van een bergings vaartuig pogen de kraan vlot te krijgen. Tragisch ongeval te Zevenhoven Dezer dagen heeft zich in Zevenhoven .-en tragisch ongeval voorgedaan, waar van de 26-jarige grondwerker M. L. j Kalshoven het slachtoffer is geworden. W Toen hij namelijk Woensdagavond jl, bij i zijn huisarts enkele kiezen en tanden y 1 liet trekken en deze gebruik maakte het steeds meer in zwang rakende dovingsrniddel Evipan, werd K. tijdens de behandeling onwel en overleed enige tijd daarna. Hij iaat een vrouw en twee jonge kinderen na. dankt de strijdkrachten en de bevolking der Zuid-MolukRen. Zy hoopt voorts op :n periode van eenheid en vrede. Naar de Nieuwe Leidsche Cr' verneemt, is de regering der Zuid-Moluk ken thans op Ceram, het moedereiland, /oor 95 pCt in handen der Ambon- OP ZIJN PLAATS Wie op een onbewaakte pverweg door een trein gegrepen wordt, loopt de meeste kans dit niet na te vertel len. Maar uitzonderingen bevestigen de regel. In België was dit gister avond de chaffeur van een vracht wagen, die nabij Luik door een trein in vliegende vaart werd geramd. De trein nam de bestuurscabine op zijn buffers mee. De reddingsploeg dacht van de bestuurder wel niets meer te zullen vinden. Toen men echter het voorstuk van de trein inspecteerde vond men hem nog op zijn plaats achter het stur, dat vast tussen de buffers vai} de. trein zat ingeklemd. VOOR BABIES EN VOLWASSENEN WEERBERICHT Veel bewolking Tot morgenavond verwacht De Bilt: Over het algemeen zwaar bewolkt met op en kele plaatsen van tijd tot tijd enige regen. Meest matige Noord-Oostelijke wind. Iets lagere temperaturen. (Opge maakt om tien uur). ;L" Met =emee 1 de hee lid ge: ZON EN MAAN Zondag: Zon 7.41 tot 17.0€ Een soldeerbout zonder open vuur! De heer J. Prent, chef van de ge meentewerkplaatsen in Amsterdam, gaf gisteren met zijn uitvinding een demonstratie. Volgens de heer Prent zal het brandgevaar bij loodgieters- werkzaamheden geheel worden op geheven. Een 19-jaiige meester in de rechten Deze week is een jongeman van 19 jaar geslaagd voor het doctoraal examen Rechten. Het is 'mr H. Langman uit En schede, die in 1947 werd. ingeschreven als student aan de Vrije Universiteit, waar reeds een jaar later het candidaats- examen werd afgelegd. In Juni van dit jaar deed de heer Langman zijn candi- daatsexamen Economie, waarop nu het behalen van de meesterstitel is gevolgd, hetgeen cum laude geschiedde. Mr Lang man kwam als 11-jarige aan het gymna sium. Hij zal nu zijn studie in Economie voortzetten. RODE WANHOOPSDADEN IN N.-KOREA Nog geen bevestiging van Mac Arthur over offic. Chinese inmenging Zo ja, dan komt de zaak terstond in de Veiligheidsraad MacArthur, de opperbevelhebber van de verbonden troepen in Korea, heeft de actie van de communisten in het Noor den van het strijdgebied „een laatste po ging om aan vernietiging te ontkomen" genoemd. „Verslagen legers houden vaak tot het laatst wanhopig stand", zo zei hij. Eén van de wanhoopsdaden van het verslagen communistenleger is: het ple gen van steeds meer gruwelen. De opperbevelhebber geloofde niet, dat „een buitenlandse regering" zich met alle macht in de Koreaanse oorlog zal men gen. „Indien de nieuwe strijdkrachten Chinezen zijn, die in opdracht van hun regering handelen, krijgt de toestand een geheel ander aanzien", aldus besloot MacArthur dit onderhoud met de corres pondent in Tokio van de „Daily Mail". In kringen der Ver. Naties verwacht men, dat de Veiligheidsraad zal bijeen komen, indien MacArthur officieel be vestigt, dat Chinese strijdkrachten aan de strijd in Korea deelnemen. Deze verga dering zou zelfs eventueel Zondag kun nen worden gehoüden. Terreur In rood Inmiddels hebben de troepen der Ver. Naties een linie gevormd rond de mon ding van de Tsjongtsjong. Ten Zuiden van Oesan, waar het Oostelijk eind van deze linie is, zijn nog steeds troepen in gesloten, maar de Amerikaanse mariniers, die hen te hulp snellen, maken goede vor deringen. De communistische strijdmacht ten Oosten van Hoeijon is versterkt met een legerafdeling van onbekende her komst, gestoken in groene uniformen, die aan de kleding van het Chinese leger Russen willen weer praten over vrede met Duitsland en Oostenrijk Als er ook over atoomenergie en ontwapening wordt gesproken De Sovjet-Unie heeft voorgesteld, dat de ministers van Buitenlandse Zaken van Amerika, Engeland. Frankrijk en de Sovjet Unie besprekingen zullen voeren over die volgende punten: a. Het vredesverdrag met Duitsland, waarbij de nadruk dient te vallen op de eenwording van dit land. b. Het, bijna vaststaande, vredesver drag met Oostenrijk. c. De regeling 'Van de Japanse kwes tie. d. De ontwapening en de controle op de atoomenergie. Russische kringen in Lake Success lieten er geen twijfel over bestaan, dat Rusland deze vier vraagstukken bij de besprekingen als één geheel ziet. Bovenstaande plannen zijn in een for meel voorstel verwerkt, dat de Ameri- Demonstraties „Het woord is aan de heer minister van Financiën" zei gistermiddag de voorzitter van de Tweede Kamer, toen de vergadering werd heropend na een schorsing van enkele minuten. Demonstratief bleef de bewindsman zitten. Want er waren op dat ogen blik maar enkele leden in de Ridder zaal. Zelfs wiet een van de sprekers, wier opmerkingen hij moest beant woorden. Toen er enkelen waren „binnengedruppeld" verhief de minis ter zich plechtig van zijn zetel en begon zijn rede met de sarcastische woorden: „Het is mij een voorrecht, dit uitgelezen gezelschap voor mij be Reeds eerder had de minister ge legenheid gehad tot iets demonstra tiefs. De heer Hoogcarspel maakte bezwaren tegen het brengen van ver schillende artikelen onder het weel- detarief. Het ds toch te gek, zo zei hij, dat spiegels daaronder worden ge bracht. Dat is toch geen weelde-arti- kel. In ieder huis moet toch minstens één spiegel zijn, om te kunnen zien of je krullebol wel goed zit. Hij kon ddit zeggen, want hij heeft zelf een mooie grijze kuif. Het commentaar van minister Lieftinck was demon stratief en veelzeggend: hij streek zich over zijn eigen glimmende sche del kaanse ambassadeur in Moskou, admi raal Kirk, is overhandigd. De Sovjet-Unie denikit zich een oplos sing van de Duitse kwestie in „vreed- zin" zoals geformuleerd in de z.g. voorstellen van Praag. Zij omvatten: na koming van de overeenkomst van Pots dam; verhindering van 'herbewapening Duitsland of inschakeling van dit land in „aggressieve plannen"; inschake ling der Duitse vrediesindustrie en be lemmering van ontwikkeling van het oorlogspotentieel; terugtrekking van alle bezettingstroepen een jaar na het sluiten van het vredesverdrag; het instellen van een souvereine, democratische, vredelie vende Duitse regering. Vond India's vliegtuig graf in sneeuw? Met 48 inzittenden boven Franse Alpen vermist Sinds gisteren wordt een viermotorige Constellation van de Indiase luchtvaart maatschappij „Air India International", met vermoedelijk 40 Indiase zeelieden en een bemanning van 8 koppen aan boord vermist. Men vreest, dat het vlieg tuig in de Franse Alpen is neergestort Indien dit waar is en er geen overleven den zijn, die romp en vleugels van de sneeuw ontdoen, welke thans in grote hoeveelheden valt, bestaat de kans, dat men het toestel niet voor het volgende voorjaar terugvindt. Franse troepen en politie zijn in allerijl met het zoeken begonnen. Het toestel was van Bombay op weg naar Londen. Het laatste radio contact kwam tot stand toen het zich boven Grenoble bevond. Prinses Elizabeth en Prins Philip naar Griekenland Prinses Elizabeth van Engeland en haar echtgenoot, de hertog van Edin burgh, zullen in December een bezoek brengen aan Griekenland. Hun bezoek zal een niet-officieel karakter dragen. E. Roland Harriman is benoemd tot voorziter van het Amerikaanse Nationale Rode Kruis. Hy is een broer van W. Averell Harriman, speciaal assistent van de president voor buitenlandse zaken. E. Roland volgt generaal Marshall op. herinneren. In Zuid-Korea terroriseren 1000 communistische verzetslieden, ge steund door Noord-Koreaanse legerres- ten, enkele districten. Er komen daar 20 incidenten in de 24 uur voor. De com munisten moorden, roven en branden des nachts en zij vernietigen de oogsten om het land deze winter in een hongersnood te storten. i aan de guerilla een eind te maken zullen speciale guerilla-experts naar Korea worden overgebracht. Aan het tiende Amerikaanse legercorps zal een speciale strijdmacht worden toegevoegd ter bestrijding der guerilla, anti-commu- .nistische Koreanerj worden gebruikt om de guerillabenden te infiltreren. Eventueel zullen Britse experts worden uitgenodigd mee te werken. Bij de gevechten van gisteren gingen dertien Amerikaanse tanks verloren. De roden slaagden erin een punt te bereiken 60 km van de Noord-Koreaanse hoofdstad Pjongjang. Noodwet-Drees kost per jaar j 144 millioen Ruim 400.000 oudjes profiteren De Noodwet-Drees vordert thans bijna f 144 millioen per jaar. Op 1 April 1949. een half jaar nadat de wet was inge voerd, was dit nog f 14 millioen minder. Sindsdien steeg het aantal personen, dat van de ouderdomsvoorziening profiteert, van 384.000 tot 414.000. Onder dit aantal vallen bijna 108.000 echtparen, 129.000 alleenstaande vróuwen en bijna 69.000 alleenstaande mannen. Bij 't bedrag van de uitkeringen moet men nog optellen de bijslag van 1 No vember 1948 van f 1.50 per maand (voor echtparen f2.50) en de vijf procent bij slag van 1 'Januari j.ll met een minimum van f 1 per maand en f 2 voor echtparen TERUGKEER VAN MINISTER S' JACOB VERTRAAGD Het KLM-toestel uit Curagao, waar mede de minister van Oorlog, mr H. L s'Jacob. zijn terugreis van de Verenigde Staten naar Nederland reeds van Idlewald w: wegers motorstoring n ruggevlogen. ou maken e vertrokken, ar New-York t Wethouder geschorst in Uithuizermeeden tegen drie stemmen heeft de gemeenteraad van Uithuizermeeden (Gr.' de heer J. Baar als wethouder en raads lid geschorst. Men vond het onverenig- de functie van wethouder of raadslid, dat de heer Baar medefirmant is van een firma, waaraan de gemeente werken zou hebben opgedragen en derhands de bouw van twee blokken wo ningen zou hebben aanbesteed. Stichting 1940-1945 kreeg 20003k Morris Gnsteren is in J. J. Molenaar's Auto mobielbedrijf te Amersfoort de 2000ste Morris van de band gekomen. De directie heeft deze automobiel aan de Stichting 1940-1945 aangeboden. DAT in Woudenberg (U.) een geval an vermoedelijke pseudo-vogelpest is geconstateerd. DAT de Zwitserse N.V. Meypro in Zaandam een industrieflat heeft ge- kooht, waar een fabriek voor bind- en verdikkingsmiddelen ten behoeve van de chemische levensmiddelenindustrie za worden gevestigd. DAT de nieuwe Studebaker een V-f motor met kopkleppen krijgt en de 120 P.K.-motor met een kleine wijziging ge schikt is te maken voor het gebruik van hoog-octaan benzine. DAT de politie te Amersfoort opspo ring verzoekt van de 5-j. Rudi Nieuwen- huizen. een opvallend dik kereltje, en men een ongeluk vreest. DAT dé politie in Rheden (tel. K 8203 3333) inlichtingen vraagt over een man, die Donderdag was betrokken bij een aanrijding op de Arnhemse Straatweg aldaar. DAT het 2-j. meisje uit het gezin Feld te Veenlhuizen (gemeente Heerhugo- waard, N.-H.) in een sloot achter de. woning is verdronken. DAT het congres der Ver. van Ned. gemeenten op 6 en 7 Juni 1951 te Maastricht wordt gehouden en dan het honderdjarig bestaan van de gemeente wet wordt herdacht. DAT in Lemmer vorig jaar ruim 15 600 schepen geschut werden tegen 11.700 in 1939 en rond 9.100 in 1934, terwijl het aantal in October j.l. door de uitvoer uit de N.O.-polder hoger was dan ooit tevo- DAT de Eerste Kamer Dinsdagmiddag om half twee begint aan de wetsontwer pen op het uitbreiden der Hoogovens en de Breedbandwalserij te IJmuiden. DAT in Zandvoort besloten is tot op richting van een N.V. Mij Zeebad Zand voort om hotels, badbedrijven enz. te exploiteren. DAT thans ook in Assen twee scho lieren zijn aangesteld, als verkeersbriga- diers. DAT de tijdelijke stichting Het Zuiden 1948 in een schrijven aan de Kamerfrac ties haar teleurstelling uitspreekt over het talmen met de uitvoering der wet op de materiële oorlogsschade, waarop 20.000 personen met schade boven f 3.000 30.000 met schade beneden f 3.000 wach ten. DAT B. en W. van Groningen jaarlijks uit de netto-winst van de gemeentelijke landbouwbedrijven 10 pet willen storten in een fonds voor hulp aan werknemers en hun gezinnen. DAT de eerste trawler, die onder Wieringse rederij zal varen, de Wiron 4. In Woubrugge te water is gelaten DAT bij De Schelde te Vlissingen, die 75 jaar bestaat. 59 jubilarissen zijn ge huldigd en 13 eremedailles, verbonden aan de Orde O.-N. (waarvan één goud) werden uitgereikt. DAT het Zeeuwse Statenlid W. Brouwer (Middenstandspartij) uit Zierik- zee, die zoals we meldden Dinsdag bij een auto-ongeluk ernstig werd gewond), op 49-j. leeftijd is overleden en in de Staten wordt opgevolgd door A. Vermaire te Goes. DAT P. v. d. Sluis uit Groningen, heeft deelgenomen aan een fusillade te Delfzijl, door het „B. G." in Leeuwarden tot 9 jaar met aftrek is veroordeeld (Eis: 12 jaar). DAT elf Amsterdamse groenteboeren an de politierechter 30 boete er weken voorwaardelijk kregen, daar met valse bonnen statiegeld voor fusten incasseerden, waardoor de fustcentrale ui schadepost van 21.000 leed. DAT het Prov. Genootschap van K. en W, in Noord-Brabant de studie van dr A. Weijnen over Brabantse dialecten wil uitgeven en belast is met het toezicht op de gerestaureerde Zwarteberg te Hooge- DAT het openbaar lichaam De N.-O. Polder het verzoek van minister Teu- lings om het werkkamp Lemmer te be stemmen voor Indonesische gezinnen, niet heeft ingewilligd. DAT gisteren een K B. is afgekondigd met een regeling voor hen, die gewetens bezwaren hebben tegen de werkloos heidsverzekering. DAT de gemeente Beek bij Breda, die op 1 Januari de naam Prinsenbeek krijgt, ook een wapen mag gaan voeren. DAT notaris A. J. L. Siebelink te Wouw (N.-B.) op zijn verzoek eervol is ontslagen. DAT een baggermolen in de Rijnhaven te Rotterdam een bom heeft opgehaald DAT een nieuw onderzoek zal worden ingesteld naar funderingen van vei delijk een 16e eeuwse kapel, welke fun deringen met behulp van een wichel roede in Vlijmen (N.-B.) zijn ontdekt. Minister Stikker morgen terug Minister Stikker,' die dezer dagen naar Rome is vertrokken, ter bijwoning van d.è zesde bijeenkomst van het "comité van ministers van de Raad van Europa, wordt morgenavond in Nederland terug verwacht. BOODSCHAP VAN DE NED. HERV. KERK Naar we vernemen zal morgen van alle kansels in de Ned. Herv. Kerkgebouwen ?n boodschap van d.e Generale Synode orden voorgelezen, waarin de droef heid der Nea. Herv. Kerk wordt uit gesproken over het nieuwe dogma van de R.K. Kerk inzake Maria ten hemel opneming. Door dit dogma is de kloof tussen Protestantisme en Katholicisme verdiept. PRIJS VOOR RIJBEWIJS WORDT VERDUBBELD Nu de geldigheidsduur in de nieuwe wegenverkeerswet op vijf in plaats van op twee jaar wordt gesteld, stellen Gedep. Staten van Zuid-Holland voor, d-e prijs van het rijbewijs die tot' nu toe f 1.50 bédroeg, tot f 3 te verhogen. Shaw kreeg twee regels in Moskou Alle Moskouse bladen hadden gisteren een tweeregelig bericht, waarin zonder commentaar melding werd gemaakt van het overlijden van Shaw. En dat nog wel nadat Shaw zich zo vriendelijk heeft uitgelaten over Stalin en in zijn kamer zelfs diens foto had,. DOOR het drama-Ambon vergeten we vaak de blik naar het Westen van Indonesië te richten, waar de repu bliek eveneens met grote moeilijkheden te kampen heeft, zij het dan ook dat het aldaar nog niet tot een gewapend tref fen gekomen is. Wat gebeurt er in Atjeh precies? Er is een merkwaardige overeenkomst tussen de oude strijd, die de Nederlands- Indische regering tientallen jaren aldaar heeft moeten voeren en de verwikkelin gen, welke Djakarta thans onder de ogen te zien heeft. Want het Atjehse patriottisme betekent een gevaar voor de eenheidsgedachte. Ons gouvernement had indertijd te kiezen tussen de adathoofden en de geestelijke leiders, die eerstgenoemden steeds de macht betwistten. Het koos de groep van wereldlijke hoofden en oa- seerde op hun invloed het gezag. Een. keuze, die zoals in de loop der jaren bleek de juiste geweest was. Men voorkwam daardoor, dat 'n groep geestelijke leiders de Islam kon gaan ge bruiken om godsdienstig fanatisme aan te kweken en de bevolking op te zwe pen tot de Heilige Oorlog. WANNEER de oorlog in de Pacific uitbreekt, lijkt Atjeh volkomen gepacificeerd. Maar spoedig zal men wreed in zijn zoete dromen ge stoord worden. Want in het gewest Atjeh met zijn explosief volkskarakter, smeulen onder de rustige oppervlakte nog tal van hartstochten. Na de val van Singapore steekt een Atjehse Vijfde Colonne Straat Malakka over als vluchtelingen. Zij verstaan hun taak helaas maar al te goed. De verbin dingen worden verbroken; ons bestuur hoewel trouw terzijde gestaan door tal van Atjehse bestuurders, kan de zaken niet meer in handen houden. Het mo reel onzer troepen, die zich zeer terecht zorgen maken over hun gezinnen, die in. het kustgebied onbeschermd achter ge bleven zijn, daalt met het uur. Guerrilla kan men slechts voeren als men de bevolking van het land op zijn hand heeft. Dit is slechts gedeeltelijk het geval en een geraffineerde terreur weer houdt de meesten van openlijk partij te 'ET tot nu toe vrijwel onbekende Atjeh-drama is ons kortgeleden onthuld door het prachtige werk van dr A. J. Piekaar. „Atjeh en de Oör- log met Japan" (Uitgeverij W. van Hoeve, Den Haag). Het schildert ons de periode van de Japanse invasie, onze capitulatie en de jaren van de Japanse bezetting. We zien. hoe Tokio op sluwe wijze de twee oude rivalen in Atjeh tegen elkaar tracht uit te spelen om dan ten slotte de geestelijke leiders te pousseren, nadat zij zich meer dan de adat-hoofden bereid getoond hebben de hand- en ndiensten voor de bezetter te ver richten. Verder moedigt de Japanner het Indo nesische nationalisme in Atjeh aan, daar het hiervan minder gevaar ducht dan locaal patriottisme. Dank zij de steun van de bezetters weten de Oela- de Mohammedaanse hoofden, hun concurrenten tijdelijk uit te schakelen dan wel voorgoed onschadelijk te maken- dit religieus fanatisme, dat ook de drijfkracht is van de Dar-al-Islamtroepen op Java, krijgt de republiek te maken :odra zij zich in de Atjehse zaken wil gaan mengen. Dit Atjehse separatisme is niet eenvou dig te bestrijden, omdat het niet slechts gaat om de kwestie van meerdere of mindere zelfstandigheid, welke Dja karta wil garanderen, ma*»r om de ver wezenlijking van een zuiver Mohamme daanse staat, welke de republiek zeer terecht verwerpt vanwege haar practi- sche onbruikbaarheid voor deze tijden. TE grote bemoeizucht van de zijde der republiek zal in Atjeh tot ernstige complicaties kunnen leiden en het is dan ook volkomen begrijpelijk, dat, nu Djakarta de handen van Ambon vol heeft, het huiverig is om te trachten haar vrijwel fictieve gezag in Atjeh wat meer stevigheid en vorm te geven. De gordel van smaragd hangt aan twee zijden wel aan zeer zwakke schakels! Het boek van dr Piekaar geeft ons een indruk van de hopeloze taak waarvoor leger en bestuur bij de Japanse invasie in Atjeh kwamen te staan. Duidelijk komt erin naar voren 't grote gevaar, dat van de Islam dreigt. als deze leer gehan teerd wordt door fanatieke godsdienstlei ders. die verouderde orincioes blijven huldigen zonder te willen letten op de veranderde maatschappij. Piekaars boek mag met ere genoemd) worden na Snouck Hurgronje's en Jon- gejans standaardwerken over Atjeh Het gaat uit boven de locale sfeer, omdat het tal van aspecten behandelt, die voor ge heel Indonesië van belang zijn. De bijzondere verschijningsvorm van de Islam in het Atjeh van de jóngste tijd maakt het boek van bijzonder belang veor Zending en Missie, die het principe van godsdienstvrijheid in de komende jaren zullen hebben te verdedigen tegen de dreieineen, welke heus niet alleen vanuit Atjeh op het Christendom gericht zullen zijn. M. KLAASSEN. De strijd in Indochina Belangrijke conferentie te Dalat Voor een belangrijke militaire confe rentie zijn in Dalat (Zuid-Annam) Franse en Vietnamese ministers en hoge officie ren aangekomen, aldus bericht AFP. De conferentie was bijeengeroepen door kei zer Bao Dal. Onlangs is een plan bekend gemaakt om een groot Vietnamees leger Gisteravond werd in hotel De Jong op Marken het 25-jarig jubileum van de bekende souvenir verkoopster Sijtje Boes feestelijk herdacht. Door een enthousiaste Marker wordt Sijtje de feestzaal rondgedragen. Drie communisten in Limburg weer vrij Drie van de zes Limburgse communis ten, de dezer dagen wegens aansporing tot desertie werden gearresteerd, zijn gisteren vrijgelaten. Het zijn N. F. Bitter, P. J. Bertrand en J- Droomers. Voor de drie andere verdachten, het ond" ""Se" bevelhebber, te vormen. Tweede Kamerlid J. H Herman,. P. L *e!ïk w°.rdt d!' ".Ian te D,1«.' ultee-wkt F. v. Buren Lensink en H. Leenders, heeft de Maastrichtse rechtbank in raad kamer gevangenhouding bevolen. Over de ontruiming van het fort Lao- ay, waarover we gisteren meldden, ordt nader bericht, dat de Fransen hier. Waarschijnlijk aal de rechtbank de zaak j SeïlSm Xm'i' bmnen enkele weken in het openbaar Ljat niet meegenomen kon worden, werd 1 vernietigd. behandelen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1950 | | pagina 1