J „Ik wil slapen, slapen"; de laatste woorden van Shaw STEGEMAN'5 JVeilig f Verkeer PHILIPS Edna Earl Terug tot de eenvoud van het Evangelie DONDERDAG 2 NOVEMBER 1950 Op 94-jarige leeftijd overleden Van makelaarsklerk tot toneelschrijver van naam DE ENGELaE SCHRIJVER GEORGE BERNARD SHAW is hedenmorgen één minuut zes uur op 91-jarige leeftijd te Ayot St Lawrence nabij Londen overleden. Dinsdag begon, zoals gemeld, een snelle Inzinking. Tegen Lady Astor, die hem die dag bezocht, zei hij„Ik wil slapen, slapen". Gisteren raakte hij buiten bewustzijn. De Anglicaanse geestelijke, die de laatste gebeden zeide, was een van de weinige bezoekers, die toegelaten wer den. „Shaw was geen atheïst. Men be hoeft slechts zijn „St. Joan" te lezen om dit te weten", zo zeide deze geestelijke, Rev. R. J. Davies. In S^haws sterfkamer hangt een portret van Stalin en op de schoorsteenmantel staat een Boeddha beeld. George Bernard Shaw werd op 26 Juli 1856 te Dublin geboren en van deze ge boorte wordt verteld, dat hij met veel gekrijs ter wereld kwam. Dat zou dan kunnen wijzen op de onbedwingbare zucht, die hij later aan de dag legde om Steeds de aandacht op zich te vestigen. Op school maakte Shaw geen best figuur, doch thuis deed hy heel wat mu- ziekkennis op. Zijn moeder. Lucinda Elizabeth Gurly verwierf zich namelijk bekendheid als amateur-zangeres. Op zijn 15e jaar was hij bureauklerk bij een ma kelaar. doch toen hij 20 was, had hij er genoeg van, dat hij naar zijn moeder terugging. Voor zijn vertrek had hij reeds een Stukje in de krant geschreven n.a.v. een Amerikaanse evangelisatie-bijeenkomst. In deze ingezonden brief aan de „Public ion" schreef hij: „Wanneer dit soort dingen godsdienst betekent, ben ik in het algemeen genomen atheïst. Zijn familie waren zeer ontstemd over deze publicatie. Deze uitlating van Shaw is wel teke nend voor zijn opvattihg. Volgens Shaw ligt de oorzaak van alle ellende en wrichting met in de menselijke natuur, maar in de heersende politieke en sociale stuctuur. Lijnrecht plaatste hij zich hier tegenover Calvijn. De mens moet. aldus bevryd worden van de knellende banden der samenleving. Hierbij was het huwelijk steeds zijn geliefde voorbeeld. Zo geloofde Shaw, dat er minder onge lukkige huwelijken zouden zijn. indien de echtscheidingsprocedure werd verge makkelijkt. Toch was hij zelf gehuwd. Van Shaw wordt gezegd, dat zonder hem de wereld er heel anders zou heb ben uitgezien. Nu is dat laatste een twij felachtig compliment, zo schreef dr J. Veldkamp naar aanleiding van een boek Shaw. De wereld is nu werkelijk :o, dat iemand er trots op kan zijn r gezegd wordt, dat hij belangrijk heeft bijgedragen om haar te makeir tot wat ze thans is. Want Shaw heeft ont zettend veel bijgedregen tot de -ontker stening en demoraliscring der wereld c dat maakt de wereld tot de donkei plaats, die ze thans is. GBS, zoals Shaw genoemd werd, heeft zijn best gedaan de Chr. moraal te verwoesten huwelijk en gezag te ondermijnen. Het was de bekende schrijver H. Wells, die eens schreef: „Shaw heeft vpor de toekomst-niets bijgedragen. Leeg 1? hij, maar hij doet zijn hoogst sonort tonen weergalmen in zijn eigen kathe draalachtige leegheid. Hij is de grootste kunstenaar in expressie, in zelf-expr dan; en hij doet het zo uitstekend, dat het onaardig schijnt de vraag te stellen of hij ooit iets anders heeft gehad om uit te drukken, dan zichzelf. Shaw is zijn leven lang een harde wer ker geweest, origineel, onafhankelijk en zonder vooroordeel, na 1904 een der po pulairste toneelschrijvers van Engeland. Zijn stukken variëren van schildering van sociale wantoestanden tot filosofische en quasi-godsdienstige uiteenzettingen en gedramatiseerde historische kronieken. Hij streefde in de enscenering naar het ■childerachtige en romantische. Bij het Advertentiei (Advertentie) Brandend maagzuur is maar een kwestie ':én of twee minuten als ge een paar Rennies bij de hand hebt. Die blussen dat zuurbranden op Uw maag onmiddellijk en alle pijn behoort prompt tot het verleden. Een langdurige kuur is hierbij niet nodig. Als ge vandaag last van zuurbranden op de maag hebt, kunt ge ook vandaag reeds zelf constateren, wat Rennies ook voor U zo in een hand-om draaien doen. Inderdaad een ideale remedie, prettig, practisch en smakelijk. Vraag Rennies bij Uw Apotheker of Drogist. Engelse publiek raakte hij echter uit de gunst, toen hij na het uitbreken van de le wereldoorlog de Engelse „imperialis ten „hekelde en deze op één lijn stelde met de Duitse jonkers. In 1926 kreeg hij de Nobelprijs voor literatuur. Toen hij in 1931 de Sowjet-Unie had bezdcht, verklaarde Shaw, dat Stalin de bekwaamste staatsman van Europa i: dat Engeland een Sowj et-Russisch stelsel zou moeten aanvaarden. Zijn ijdelheid en geestigheid w spreekwoordelijk. Tijdens een huldiging in een stampvolle schouwburg, verweerde hij zich tegen een aanvaller uit het pu bliek, die schreeuwde: „GBS, je bent eer lor". Hierop vroeg Shaw stilte en zei rus tig tot de honer: „Mijnheer, ik ben het roerend met U eens. Maar wat vermogen U en ik tegen al deze honderden, die mij toejuichen? Met Shaw is een bekwaam toneelschrij ver heengegaan, maar zijn naam zal niet zo zeer door zijn stukken blijven voort leven, dan wel door zijn wonderlijke per soonlijkheid. Shaw heeft-, nog een werk nagelaten, dat op het ogenblik bij de uitgever is: een gids van zijn huis Ayot St. Lawren ce in verzen met door hemzelf gemaakte foto's. Minister Spitzen opende Beynes-fabriek In aanwezigheid van vele hoge auto riteiten uit spoorweg- en induscriekrin- gen, heeft de minister van Verkeer en Waterstaat, mr D. G. W. Spitzen, gister middag te Beverwijk het nieuwe fa briekscomplex van Beynes geopend. De minister drukte op een knop. waardoor een claxon ging loeien. Tegelijkertijd openden zioh de twee grote deuren van de montagehal, waarin de opening plaats vond en een half afgebouwd in ternationaal personenrijtuig rolde als een symbolische intrede van het werk binnen. In zijn toespraak noemde de minister de groei van de wagonfabriek een treffend getuigenis van de ontwikkeling van hetverkeersapparaat en hij herin nerde aan de desolate toestand, waarin het bedrijf toen te Haarlem verkeerde na de laatste oorlog. Door de raad van commissarissen werd een glas in lood raam aan de di rectie aangeboden. Mevr. Beynes van der Grinten, weduwe van de overleden directeur, ir J. J. Beynes en tevens moeder van de tegenwoordige directeur drs W. L. Beynes, heeft in samen werking van mevr. Beynes Hollenkamp, weduwe van de overleden directeur A. J. J. Beynes, twee plaquettee aange boden, voorstellende de vorige genera ties van directeuren. Het personeel heeft een tegeltableu geschonken voor stellende Prometheus, de schenker van het vuur en gereedschap aan de mens- Is te flacon Haast lees? Worsen een nieuwe Halentfl De klachten over de repatriëring Alles moest wijken voor snel vervoer In verband met de klachten over het vervoer van gerepatrieerden naar Ne derland deelt de Mij „Nederland" mede, dat er zulk een groot aantal militairen en, burgers uit Indonesië naar Nederland vervoerd moest worden, dat men on danks de inschakeling van buitenlandse schepen ook de „Johan van Oldebarne- velt" als hulppassagiersschip moest ge bruiken. Zodoende moest het schip meer passagiers vervoeren dan gewenst was. De Mij moest hier wijken voor de me ning van alle betrokken lichamen. De 'reddingsmiddelen gingen ver uit boven het nodige. Voor alle vrouwen en kinde ren was ruim plaats in de sloep. Ter extra veiligheid werd het schip geconvoyeerd. Zeer spoedig kan het vervoer weer in noimale banen komen, doch nu waren honderden passagiers het beste gediend met een snel vervoer, aldus de Mij „Ne derland". Kerstpakketten voor de Oosf deze week weg Voor Evertscn tegen speciaal tarief pakjes per luchtpost. Voor militairen in Indonesië en Nieüw- Guinea, die voorlopig niet zullen repa triëren, moeten de Kerstpaketten deze week worden verzonden. De uiterlijke datum van bezorgen op de postkantoren is voor Nieuw-Guinea Zaterdag 4 Novem ber en voor Indonesië Maandag 6 November. Indien de militair bij aan komst van het pakje al gerepatrieerd is moet de afzender de kosten van het terugzenden betalen. Aan de opvarenden van de Evertsen kan men tot uiterlijk 11 November per luchtpost St. Nicolaaspakctten van ten hoogste 500 gram verzenden. Er gelden speciale tarieven. In het adres moet be halve de gebruikelijke gegevens staan: Aan boord Hr. Ms. Evertsen, Amsterdam- Schiphol-Marine. Hulp aao gerepdtrieerde militcriren Te Bilthoven is opgericht de stichting „Den Vaderland getrouwe" om mate riële en morele steun en hulp te geven aan gerepatrieerde militairen, b.v. bij het zoeken van een woning, inschake ling in het arbeidsproces, financiële steun en hulp aan zieken en gewonden. Het bestuur zal bestaan uit oua-mili- tairen, voorzitter d.er stichting wordt lt.- kolonel b.d. J. Bruyntjes, oud-bataljons- commandant der 7 December-divisie Adres Postbus 20. Naities zal bestaan uit de minister buitenlandse zaken, mr Moh. Roem, voorzitter, de heer Darnjasetiawan, vice- voorzitter, Mononoetoe, Andi Zainal Abidin en Prawoto Mangkoesa9mito, leden, Soedjono en On-gki Djajadiningrat, zal Zaterdag vertrekken. Twee schepen van nieuw type voor H.A.L. Geen tweede Nieuw Amsterddm De Holland-Amerika Lijn te Rotterdam brengt volgend jaar en in 1952 e type passagiersschip in de vaart. Het zijn de zusterschepen Rijndam en Maasdam, beide 15.000 b.r.t. groot. De boten zijn speciaal berekend op emigranten. Van de 900 passagiers kunnen er 850 worden dergebracht in de toeristenklasse, w voor een reis naar New York 167.50 dol lar zal kosten. Zestig procent van deze 250 passagiers krijgen tweepersoons hut ten en de rest zal in vierpersoons hutten reizen. De eerste klasse komt op het botendek. Voor de schepen is f40 millioen uitge trokken. De gelden, die de regering heeft toegezegd, blijven onaangeroerd. - vergelijking: het grootste Ned. schip, de Nieuw Amsterdam die bijna 37.000 ton meet, heeft voor de oorlog f 14 millioen gekost. Alle geruchten over een tweede schip van dezelfde grootte als de Nieuw Amsterdam zijn ongegrond, zo werd nog eens gezegd. Ook de Statendam, die de oorlogsdagen verbrandde, wordt niet vervangen. Voor de Rijndam, die reeds in Decem ber te water* zal worden gelaten, werd de kiel op 17 December 1949 gelegd bij Wil- ton-Feijenoord te Schiedam. Het schip zou oorspronkelijk Dinteldijk heten. (Gedeeltelijk reeds gisteren geplaatst Red.). Sociale wetten gezuiverd van bezettingsrecht Het bezettingsrecht moet uit de sociale wetgeving verdwijnen en worden omge zet in gewoon Nederlands recht. Om dit te bewerkstelligen voor de ziektewet, de invaliditeitswet en de wet op invalidi- teits- en ouderóomsverzekering vooi mijnarbeiders zijn thans twee wetsont werpen ingediend. Als uitzondering wil de regering eer besluit van 14 Maart 1941 over de sociale varzekering van werkgevers, die wacht geld genieten, handhaven. Dit gebeurt omdat voor dit onderwerp een gedeelte lijke voorziening is getroffen in de nieuwe werkloosheidswet. Er is nog een tweede uitzondering: ook de besluiten, die be trekking hebben op ziekengeld en kraam geld voor ongehuwde moeders blijven van kracht, voorzover ze sedert de be vrijding gelden. Het omzetten van drie besluiten op het terrein van de invalidi ty" tsverzekering wordt aangehouden, tot i komen vast te staan of Duitsland zijn c-rplichtingen zal nakomen. Verhuurders, die gezinnen met kinderen weigeren? Vele verhuurders van kamers en ge deelten van huizen bedingen abnormaal hoge huurprijzen, o.a. met behulp varl horecafvergunnin-g. Verschillende hen eisen, dat zuigelingen en kleine kinderen buitenshuis worden onderge bracht. Het Eerste Kamer-lid Van San- heeft schriftelijk gevraagd, of dit -minister V. d. Brink bekend is en of deze wantoestanden zo snel mogelijk zullen worden bestreden. Conferentie van het I.V.V.V. te Brussel Te Brussel is gisteren de conferentie m het internationaal verbond van vrüé vakverenigingen geopend, welke tot 4 November zal duren. Gepleit werd voor een Europese regionale organisatie. Om de samenwerking tussen het algemene en het regionale Europese secretariaat te vergemakkelijken hoopt men dit laatste eveneens in Brussel te vestigen. Advertentie Philips Autolampen zorgen voor goed en ver zicht, en blijven tot het laatst toe helder. Ook bij dimmen voldoende licht, zonder verblinding van tegenliggers. Door de ingebouw de schokbreker weerstaan zij de schokken van ruwe wegen en kuilen DUPLOLAMPEN Sociale politiek van Overheid afgewezen Ds Joh. Francke tegen de volksverzekering referaat over „Diaconale i (Advertentie) In deze tijd géén veiliger belegging dan een échte Zaalberg-deken LEIDEN SINDS. 1770 In n diaconale practijk" op de Provinciale Diaconale Conferentie der Geref. Kerken (art. 31 K.O.) in Zuid-Holland, heeft ds Joh. Francke. te Rotterdam-Delfshaven, de sociale politiek van het huidige rcoms- rode kabinet afgewezen, waar deze tegen de H. Schrift ingaat en op de duur aar volk een vrijheidsbeperking zal op leggen, die onaanvaardbaar is. Referent herinnerde aan uitspraken van wijlen mr Van Beek Calkoen in 1936. reeds werd gewaarschuwd tegen de vermenging van denken inzake de armenzorg en werd gewezen op het ge- dat de armenzorg van' de Overheid zich uitbreidt ten "koste van de kerkelijke armenzorg. Hij maakte onderscheid tus- directe en indirecte gegevens in de H. Schrift over de verhouding van Dia- ïie en Overheid terzake de armenzorg wees er op, dat zowel in het Oude- als het Nieuwe Testament de Overheden wordt voorgeschreven zich te richten naar het geschreven recht Gods. Ds Francke betoogde, dat kinderen, familie, gelovigen diaconieën zijn aangewezen armenzorg, doch dat de Overheid nog bepaalde taak heeft, kan uit de H. Schrift niet worden afgeleid. De huidige sociale politiek loms-rode Overheid gaat echter heel andere kant uit en beschouwt zich wel als de eerste helpster en verzorgster des volks. Zij stuurt langzaam maar zeker aan op een volksverzekering, welke principieel moet worden afgewezen. De conferentie, die te Rijnsburg werd gehouden, stond onder leiding van de heer J. de Gelder, te Berkel en Roden rijs. Ds Joh. de Wal, te Rynsburg, sprak een slotwoord. Onbewaakte overwegen halt zo gevaarlijk als in 1939 De onbewaakte overwegen eisten in 1948 tweederde van het aantal doden van het gemiddelde in 1938/39. Vorig jaar was dit zelfs verminderd tot de helft, ondanks de grotere snelheid van de treinen en de verdubbeling van het ge motoriseerde verkeer. Deze verbetering is volgens de KR.A.C. te danken aan.de knipperlichten, waarvan er nu 58 zijn geplaatst. Met het oog op klachten over lange waohttijden wordt thans bij 72 over wegen een enquête gehouden. Er is reeds eerder een voorlopig onderzoek ingesteld. I BESSY KIVING 113 Een half uur ongeveer verliep en mevrouw Andrews, die zat uit te kij ken, zag de gouvernante langzaam huiswaarts komen. Toen zij de stoep opkwam, riep de vrouw des huizes haar al toe: „Waar is Sir Roger?" „Hij is vertrokken". „Zo, mijn lieve! Neem mij niet kwa lijk, dat ik u hier zo zit op te wachten, maar omd^t ik in alles op de hoogte /an de zaak ben, wil ik u gaarne ge lukwensen. U bent de gelukkigste /rouw van Amerika." Mevrouw Andrews legde haar arm )m het middel van het meisje, maai ets in dat gelaat verwonderde haar ïn stelde haar teleur. „Mevrouw Andrews. Sir Roger gaat morgen aan boord om naar Engeland te vertrekken. Hij vroeg mij u wel zijn excuus te willen maken, dat hij u niet meer is komen begroeten". ,Gaat hij zich morgen inschepen naar Engeland? Wanneer komt hij weer naar Amerika terug?" „Waarschijnlijk nooit". ,Edna Earl, gij zijt een dwaas! U moogt dan wel zeer intelligent zijn, maar u bezit geen greintje gezond verstand. Ik had zo graag gezien, dat u zijn vrouw geworden was". „Maar ongelukkig genoeg voor mij, ik kan nu eenmaal zijn vrouw niet, worden. Het spijt mij erg; ik wilde wel, dat wij elkaar nooit ontmoet had den, want inderdaad, ik houd van Sir Roger; maar het is nutteloos langer te praten over wat voorbij is en on herstelbaar. Waar zijn de kinderen?" „Ik veronderstel dat ze slapen. Per slot van rekening schijnt het spreek woord waarheid te bevatten: „vraag mij naar een begaafde vrouw, een ge nie en ik zal u een dwaas voorhouden". Mevrouw Andrews beet zich op de lippen en ging heen; en Edna ging naar boven naar Felix' kamer. De jongen zat voor het open raam te kijken naar de grauwe wolken, die trillend voorbij de maan trokken, af- wisselend licht- en schaduwplekken op het machtig oppervlak der zee te kenend. Zo verzonken was hij in zijn beschouwing van de mystieke geest der zee, dat hij niet eens het binnen komen der gouvernante bemerkte, tot dat hij haar hand op zijn schouder voelde -rusten. Zij zaten nog een poos in stilte, steeds maar starend naar de wolken massa, die zee en lucht verdonkerden; eindelijk hief Felix zijn hoofd van Edna's schouder op en vroeg, wel een beetje schuw: „Heb je Sir Roger weggezonden?" „Hy gaat morgen naar Europa, naar ik meen". „Arme Sir Roger! Ik heb mede lijden met hem! Ik had al aan mama verteld, dat je nooit aan hem dacht; dat je van niets hield dan van boeken, bloemen en muziek". „Hoe weet je dat?" „Ik heb je gadegeslagen als hij bij je was en dan heb ik nooit die zonni ge glans in je ogen zien komen, of dat eigenaardig bewegen van je onderlip, dat mij altijd doet zien of je werke lijk bly bent; zoals je die dag er uit zag, toen wij zulke wonderschone mu ziek hoorden, of op die regenachtige morgen, toen wij het schilderij van „de twee Maria's aan het graf" beke ken. Ik kon die arme Sir Roger bijna haten, omdat ik bang was, dat hij je mee zou nemen naar Engeland; en wat zou er dan van mij geworden zijn? O! de wereld komt mij anders, zo mooi, zo vredevol voor, zolang ik jou bij mij heb. Iedereen bewondert je, en is trots op je, maar er is niemand, die zoveel van je houdt als ik doe." Hij nam haar hand, streek die zijn wang en voorhoofd en kuste haar innig. „Felix, heb je in 't geheel geen slaap?" „In 't geheel niet. Vertel mij nog eens iets méér- van die kleine diertjes, die daarginds zo phosphorisch lichten de kruin yan iedere golf belichten ••Kan dit je ook al niet op vrolijken?" met een franje van vuur. Is het waar, dat het kleine, ronde dingetjes zijn, die er geleiachtig uitzien zo klein, dat een honderdzeventig op een rij nog maar twee en een halve centime ter is, en dat een wijnglas er mil- lioenen bevatten kan?" „Ik voel mij niet goed genoeg van avond om over die kleine diertjes te praten. Ik ben bang, dat ik één van die vre selijke aanvallen zal krijgen, zoals ik de vorige winter heb gehad, Felix, wees zo lief en blijf tenminste nog een ogenblikje bij mij, en als je mij hoort roepen, kom dan vlug naar mij toe. Ik moet nog een brief schrijven voor ik naar bed ga. Blijf hier zitten, wil jc, totdat ik terug kom." Voor de eerste maal in haar leven zag zij er tegen op, het lijden alleen door te maken en voelde zij de nood zaak van de tegenwoordigheid van een menselijk wezen. „Edna, laat mij mama gaan roepën. Ik zag vanmiddag al, dat je niet wel „Neen, het zal wel-weer overgaan; en ik wil liever niemand bij my heb ben, dan jou alleen." Alleen een nauwe gang scheidde haar kamer van de zijne; en zij ging, de deur open latende, voor haar schrijf tafel zitten, om mijnheer Hammonds verzoek te beantwoorden. De nacht was ingegaan en de wind groeide aan tot een storm; de blauwe glans van de bliksemschichten lieten duidelijk de onstuimig over en door elkaar rollende golven zien; het ge raas van de overweldigende donder deed het gehele strand schudden en door de koralen zuilengang van de kathedraal van de grote, diepe op wraak zinnende Oceaan, weerklonk een woeste, geheimzinnige fuga. Felix wachtte geduldig en luister de temidden van 't vreselijk geraas van wind en golven, naar de stem van zijn gouvernante. Maar geen geluid kwam van de kamer aan de andere zijde van de gang; en tenslotte maak te hij zich ongerust over die voortdu rende stilte, nam zijn krukken op en ging de nauwe gang door. w iv I 1 1 i (Wordt vervolgd) Antwoord op het nieuwe dogma Bijeenkomst in de Nieuwe Kerk op de Dam De Ned. Herv. Gemeente van Amsterdam heeft gisteravond in de Nieuwe Kerk op de Dam een samenkomst gehouden, waarin dr R. B. Evenhuis, Ned. Hervormd predikant en prof. dr G. C. van Niftrik, hoogleraar aan de gemeentelijke Univer siteit, spraken over de vraag, of Maria wel ten hemel is opgenomen. De kerk was geheel bezet en zeer velen moesten zelfs staan. Dr Evenhuis begon met te wijzen op de grote verontrusting, die in Prot. krin gen leeft over het dogma van Maria's ten hemel opneming. Trouwens: ook in R.K. kringen leefde een vreemd gevoel. Meri vroeg o.m.: "Waar kan men deze leer nu eigenlijk vinden in Gods open baring? Spr. ging ook op dese vraag in. De Bijbel deelt er niets over mee. Maria wordt het laatst genoemd in Han delingen 2. Van haar levenseinde weten wij niets. Ook de traditie geeft weinig houvast. Gedurende de eerste vijf eeuwen komt deze leer niet voor. Rome zegt, da; een bepaalde waarheid uit een reeds ge openbaarde Goddelijke waarheid ka: worden afgeleid. Zo zou het een reed: geopenbaarde waarheid zijn. dat Maria deel heeft aan de volle triomf van Chris tus over de zonde, waaruit haar ten hemel opneming redelijkerwijs moet vol gen. Ds Evenhuis zei naar aanleiding hiervan o.m., dat Gods openbaring niet is geweest een openbaring van waarhe- Beroepingswerk Ned. Herv. Kerk Beroepen: te Hoog Blokland (toez S. v. d. Linde, voorheen miss. predikant op Celebes: te Driesum (toez.) G. Severijn te Hoogeveen: te Loon op Zand S. Gerssen. candidaat te Putten; te Stad aan 't Haringvliet S. Gerssen. candidaat te Putten; tc Leens (toez.) T. J. Hefting, candidaat te Amersfoort; te Hoenderloo W. T. v. d. Windt, reserve leger-predi- kant te Rotterdam; te Waddinxveen W. de Bruyn te IJsse'.muiden; beroepen door de classis IJzendijke voor het jeugdwerk met standplaats Nieuwvliet F. de Graaff te'Well en Ammerzoden. Aangenomen: naar Grouw Meyer Drees te Sappemeer. Bedankt: voor Rijsscn P. J. Lamens te Elspeet. Geref. Kerken Aangenomen: naar Noordbergum J. H. Bouwhuis, candidaat te Den Ham, die bedankte voor Tweede Exloërmond, Engwierum en Sybrandaburen. Geref. Kerken (Art. 31 K.O.) Beroepen: te Utrecht-Noordwest M. J. C. Blok te Berkel en Rodenrijs. Bedankt: voor Duurswoude en Hau- lerwijk L. Moes te Blokzijl; voor IJsset- monde, Bolnes en Slikkerveer R. te Veldo te Zalk en Veecaten. Jubileum zendingshospitaal Op 31 Oct. j.l. bestond het Immanuel- ziekenhuis te Bandoeng 40 jaar. Het' werd in 1910 geopend door wijlen ds Iken. Thans telt het 300 bedden en is steeds overvol. Het is e-en echt volksziekenhuis geworden. De oorlog heeft grote schade aangericht en er zal veel gerestaureerd moeten worden, vooral voor de kraam kliniek die te klein is. Schoolkinderen en Junior Red Cross zouden overal in de stad collecteren voor het ziekenhuis Anti-Roomse actie in Transvaal Op een cohferentie van Prot. kerken van Transvaal is eenstemmig een reso lutie aangenomen, waarin de regering wordt verzocht immigratie van Rooms- Katholieken te verbieden. Er is een ..■waakzaamheidscomité" van alle Prot. richtingen in Zuid-Afrika voorgesteld, dat zich zal keren tegen R.K. invloed. In de laatste vyf jaren was het aantal R. Katholieken met 85.000 gestegen tot 614.000. Inschrijving studenten aan Vrije Universiteit Voor de cursus 19501951 zijn aan de Vrije Universiteit te Amsterdam 274 nieu we studenten ingeschreven, verdeeld over de volgende faculteiten: theologische faculteit 52; rechtswetenschap 43; voor notariële studie 8; letteren en wijsbe geerte 15; wis- en natuurkunde 51; econo mie 52; medicynen 26 en verenigde fa culteiten wis- en natuurkunde en lette ren en wijsbegeerte 21. BELANGRIJK INITIATIEF VAN DE VRIJE UNIVERSITEIT. Binnenkort zal bij Kok te Kampen het eerste nummer verschijnen van de „Free University Quarterly", een nieuw weten schappelijk vier maal per jaar verschij nend orgaan, dat wordt uitgegeven on der auspiciën van de Vrije Universiteit. Behoudens enkele artikelen in het Frans en Duits zal het gesteld zijn in de Engelse taal. Op deze wijze wil de redactie trachten grotere bekendheid te geven aan de resultaten der Calvinisti- sohe wetenschapsbeoefening in Neder land, gelijk deze in het bijzonder aan de V.U. bedreven wordt op het gebied van de filosofie, de natuurwetenschappen, de filologie,de theologie, de recht, de medicijnen, enz. De kerkeraad van de Geref. kerk (art 31 K.O.) te Groningen heeft be sloten tot vestiging van twee nieuwe predikantsplaatsen. De gemeente telt' ruim 8000 zielen. Dr ir J. P. Mazure, die ls benoemd tot hoogleraar in de afd. der Weg- en Water bouwkunde te Delft om onderwijs te geven ln de toegepaste mechanica, zal 8 Nov. om 3 uur in de aula van de T. H. zijn ambt met een rede aanvaarden. Ds M. van Leeuwen, em.-pred. van de Ned. Herv. Gemeente van Winscho ten is in de ouderdom van 73 jaar al daar overleden. Hij was vele jaren dacteur van het weekblad „De blauwe Ds J. W. Siertsema, de nestor de Geref. predikanten te Haarlem, die reeds bijkans een jaar ziek was, is nemens 1 Januari a.s. met emeritaat te gaan. den, maar van Zichzelf, van Zijn Zoon, Zijn Woord, Zijn Geest. In Maria ziet Rome het voorbeeld van alle menselijk» medewerking aan God. Deze gedachte wordt echter in Gods openbaring al» dwaalleer bestreden. Spr. riep Rome op tot terugkeer to: de eenvoud van het Evangelie. De we reld heeft één ding nodig: de verkon diging van Gods barmhartigheid in Jezus Christus de Heer. Prof. Van Niftrik. Prof. Van Niftrik ging in op de ver zekering van R.K. zijde, dat het in het nieuwe dogma wezenlijk gaat om de eer van God en van Christus. Dat houdt in de beschuldiging, dat het Protestantisme in het toebrengen van deze eer tekort schiet. Het Protestantisme zal hier ant woord moeten geven. Het is duidelijk, dat Rome niet anders kan. Wie a gezegd heeft, moet b zeggen. Uit het leerstuk van de onbevlekte ont vangenis vloeit uit R.K. standpunt het nieuwe dogma vanzelf voort. Het is ook duidelijk, dat Rome niet anders wil. Voor Rome is de tijd van de minderwaardig heidscomplexen voorbij. Zij leeft haar eigen leven, ontwikkelt haar eigen leer. zonder zich te laten leren door het in zicht van de andere Christelijke Kerken. Het Protestantisme kan dit nieuwe dog ma niet aanvaarden, omdat de eigenlijke troost van het Evangelie daardoor wordt verdonkerd. De troost van het Evangelie schuilt hierin, dat Christus ons gelijk ge worden is. Hij is afgedaald in onze diepte, in onze verlorenheid. Hij staat niet meer werkelijk naast ons als Zyn moeder zo volkomen ongelijk is aan da moeder van elk gewoon sterveling. Om der wille van de troost van het Evan gelie zal het Protestantisme Rome op deze weg niet kunnen volgen. MormaalNatuurlijk werken Uw ingewanden met LAXEER-AKKERTJES ?oen verstoopi ittiiiiimiimiiNHiiiiiiiuniiiiiiiiiiiiiiiiii! Het lied der aethergolven VRIJDAG 3 NOVEMBER. HILVEKSUM I (402 m). NCRV 7.00 Nieuws. 7.15 Gewijde muziek. 7.45 Een woord voor de dag. 8.00 Nieuws en weerberichten. 8.15 Gram. 9.15 Voor de zie ken. 9.30 Waterstanden. 9.35 Gram. 10.30 uur Morgendienst. 11.00 Gram. 11.15 Cello en piano. 11.45 Gram. 12.30 Mededelingen. 12.33 5 Gram 4.30 Am (Advertentie) ;.40 Voordracht. 4.00 Strijkkwartet, usemenïsmuziek. 5 00 „Dat wil Ik 5.3Ö Gram. 5.45 Friese uitzending. 6.00 Gram. 6.15 „Wel de moeite waard", cau serie. 6.30 Gram. 6.45 Gemengd koor. 7.00 Nieuws en weerberichten. 7.15 Regerings uitzending. 7.35 ..Een goed woord voor een goede zaak". 7.40 Radiokrant. 8.00 Nieuws. 8.05 Volkszang. 8 45 Radio Philharmonlsch orkest en solist. 9.45 Gram. 10.00 „De leven de kerk", causerie. 10.15 Kamerkoor. 10.30 Kunstrubriek. 10.45 Avondoverdenking. 11.00 Nieuws. 11.15—12.00 Gram. HILVERSUM II (298 m.) VARA 7.00 Nieuws. 7.15 Ochtendgymnas tiek. 7.30 Gram. 8.00 Nieuws en weerberich ten. 8.18 Gram. 8.50 Voor de vrouw. 9.00 uuz Gram. VPRO 10.00 ..Kinderen en mensen", causerie. 10-05 Morgenwijding. VARA 10.20 Gram. 10.30 Voor de vrouw. 10.45 Plano- voordracht. 11.15 RadiofeuiUeton. 11.35 Gram. AVRO 12.00 Orkestconcert. 12.30 Mededelln- gen. 12.33 Sportpraatje. 1.00 Nieuws. 1.15 AVRO-aUerlei. 1.20 Metropole orkest. 2.00 Voor de vrouw. 2.20 Bas-bariton en plano 3.00 Voordracht. 3.20 Orgelspel. 3.35 Hersen gymnastiek. VARA 4.00 Orgelspel. 4.30 Voor de jeugd. 5.00 Filmprogramma. 5.20 Muzika le causerie. 6.00 Nieuws. 6.15 Felicitaties. 6.45 „Denk om de bocht". 7.00 Meisjeskoor. 7.15 Prijzenpraatje. VPRO 7.30 „Wat met da kerk?", causerie. 7.50 Berichten. 8.00 Nws. 8.05 Boekbespreking. 8.10 Blaaskwlntet. 8.35 „De godsdienst en het moderne leven", cau serie. VARA 9.00 Verzoekprogramma. 9.30 Jongeren-forum. 10.00 Buitenlands week overzicht. 10.15 Trio. VPRO. 10.40 „Van daag". causerie. 10.45 Avondwijding. VARA. 11.00 Nieuws. 11.15 „Huwelijk van A tot Z". causerie. 11.30—12.00 Gramofoonmuzlek. ENGELAND BBC Home Service 330 m. 1.00 Gram. 1.30 Voor de arbeiders. 1.55 uur Weerberichten. 2.00 Nieuws. 2.10 Gram. 2.40 Lichte muziek. 4.00 Klankbeeld. 4.30 Orkest concert. 5.30 „Round Britain Quiz". 6.00 uur Voor de kinderen. 6.55 Weerberichten. 7.00 Nieuws 7.15 Sport. 7.20 Gram. 8.00 Hoor spel. 8.20 Licht programma. 8.40 Causerie. 9.00 Causerieën. 10.00 Nieuws. 10.15 Amerlk. nieuwsbrief. 10.30 Discussie. 11.00 Viool en piano. 11.45 Parlementair overzicht. 12.00— 0.03 Nieuws. ENGELAND BBC Light Programme 1500 en 247 m. 12.00 „Mrs Dale's Dagboek". 12.15 Militair orkest. 12.45 Voordracht. 1.00 Parlementair cht. 1.15 Lichte muziek. 2.00 Orkeet- -t. 2.45 Voor de kinderen. 3.00 Voor de 4.00 Lichte muziek. 4.30 Voor de sol daten. 4.45 Dansmuziek. 5.15 ..Mrs. Dale s Dagboek". 5.30 Orgelspel. 6.00 Hoorspel. 6.30 Orkestconcert. 7.15 Hoorspel. 7.30 Voor ae jeugd. 8.00 Nieuws. 8.25 Sportpraatje. 8.30 Gcvar. programma. 9.00 Vragenbeantwoor- ding. 9.45 Verzoekprogramma. 10.30 Hoor spel. 11.00 Nieuws. 11.15 Causerie. 11.20 uur Dansmuziek. 12.00 Voordracht. 0.15 Orgel spel. 0.56—1.00 Nieuws. BRUSSEL 324 en 484 m. 12.00 Gram. 12.30 Weerberichten. 12.32 uur Lichte muziek. 1.00 Nieuws. 1.15 Orgel en ,ng. 2.00 Gram. 3.45 Idem. 4.00 Kamerork. i solist. 4.35 Pianomuziek. 5.00 Nieuws. 5.10, 10 en 6.00 Gram. 6.10 Voordracht. 650 uur -am. 6.10 Voor de soldaten. 7.00 Nieuws. 7.30 Filmrevue. 7.45 Filmmuziek. 7J0 Radlofeull- teton. 8.00 Hoorspel. 10.00 Nieuws. 10.15 Ver- oekprogramma. 10-45 Gram. 11.00 Nieuws. 11.05—12.00 Gram. BRUSSEL 484 m. 12.05 Licht muziek. 1.00 Nieuws. 1.10, 2.30 1 3.00 Gram. 4.30 Pianovoordracht. 4.50. 6.30 7.40 Gram. 7.45 Nieuws. S.00 Omroeporkest solisten. 9.15 Gram. 10.00 Nieuws. 10.15 amermuzlek. 10 45 Gram. 1055 Nieuws. 00 Gram. 11.35 Nieuws.

Nieuwe Leidsche Courant | 1950 | | pagina 5