|rt)c GTcuranl Van makelaarsklerk tot toneelschrijver President Truman aan een moordaanslag op „Blair House" ontsnapt De twee daders uit Portorico neergeschoten Tibetaanse verliezen reeds op 4000 man geschat Zes arbeiders onder bouwwerk bedolven Ypenburg gaat al aan de slag K.P.M. krijgt zware boete als zij door blijft varen Verbonden legers aangevallen door Chinese troepen Wist IJ DONDERDAG 2 NOVEMBER 1950 BUREAUX: Steenstraat 37 Directie, Abonnementen- en Adver tentie-afdeling: Tel. 22710 en TeL 23375. Redactie: TeL 20408. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: 4.50 p. kwartaal; 1.50 per maand; 0.35 per week. ADVERTENTIËN: 0.18 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting) Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-Red.: H. W. J. ENSERINK Directie: F. DIEMER Een en 'dertigste Jaargang No 8264 .Stantvasticfj is gbcbfêoeo myn hertio tcgljenspoct" Dramatische atmosfeer Sensationeel wereldnieuws: Een mislukte aanslag op president Truman. Twee leden van de nationalistische beweging op Portorico, deel uit makende van een complot, hebben een poging gedaan om de president te vermoorden. Vurende vanuit hun Duitse „Luger"-revolvers, slaagden zij er in, de tijdelijke ambtswoning van Truman, Blair House", dicht te naderen, maar zij werden na een kort vuurgevecht neergeschoten. Van de daders stierf Crisello Torresola vrijwel onmiddellijk, en Oscar Collazo bekwam zware verwondingen. Een agent van de lijfwacht van Truman werd gedood, een lid ernstig en een ander minder ernstig gewond. De moordaanslag vond plaats, toen de president op het punt stond zijn woning te verlaten, om een officiële plechtigheid bij te wonen. Als motief voor de moordaanslag geldt, aldus de vrouw van Collazo, dat „het volk van Portorico niet langer de slaaf kan zijn van de Ver. Staten." Het waren twee donkere, haveloos ge klede mannen, die zich bij de ingang van Blair House vertoonden, wantrou wen wekkende door hun buitenlands accent. Zij openden pardoes het vuur op de bewakers. De President lag in een bovenkamer een dutje te doen, toen hij door het geluid der schoten werd ge wekt, doch slechts enkele ogenblikken later verscheen hij voor een der ven sters. Mevrouw Truman kwam ijlings naar buiten gelopen, toen zij de schiet partij hoorde en vroeg „wat er aan de hand was". Truman zelf bleef buiten gewoon kalm en aarzelde geen ogenblik om toch naar Arlington te vertrekken, waar hij een monument moest onthul- len. Uit een nader onderzoek is gebleken, dat een der mannen het vuur opende op de bewakers, vanaf de treden van de hoofdingang van Blair House, terwijl zijn kameraad hem dekking verleende. In het vuurgevecht werd de aanvaller op de stoeptrede doodgeschoten. De an dere viel op de onderste trede van het bordes neer, zwaar gewond in de borst. Uiteraard heerste er een dramatische en verwarde atmosfeer rond Blair House, toen van alle kanten politieauto's en ambulances met luid gillende sirenes kwamen aangerend. De politie slaagde er slechts met de grootste moeite in, de honderden nieuwsgieringen op een af stand te houden. Toen Truman toch naar Arlington per auto vertrok, werd hij omringd door talrijke mannen, met machinepistolen in de aanslag, terwijl het politie-escorte verdubbeld was. Ontsteltenis en onge loof waren de eerste reacties onder de gedelegeerden der Ver. Naties, toen be kend werd. dat een moordaanslag op President Truman was gepleegd. Het nieuws werd bekend tijdens de lunch van de vergaderig en het verspreidde zich snel door het reusachtige gebouw. Commentaren dienen echter nog te wor den afgewacht. Opgehitste rebellen Zoals wij reeds eerder hebben ver meld, woedt sinds enige dagen op Por torico een nationalistische opstand. Deze heeft, tot dusver, een 35 tal doden ge- eist. een tiental politieagenten, een na tionale gardist, een burger en 21 nationa listen. Het aantal gewonden bedroeg 34 terwijl ongeveer 75 personen in arrest werden gesteld. Regeringstroepen had den gisteren met machinegeweren, hand granaten en traangasbommen een veld slag van 3 uur geleverd tegen nationa listen, die zich verschanst hadden te Milla Palmeras, nabij San Juan. Cubaan se partijleiders hadden reeds een- be roep gedaan op de gouverneur van Por torico, om 't leven te sparen der rebel len, die in opstand gekomen waren te gen het Amerikaanse bestuur. Het nationalistisch verzet nam toe. toen het Congres zijn goedkeuring aan een nieuwe grondwet had gehecht. Hoe wel de toestand thans rustiger is, blij ven in San Juan en andere belangrijke steden sterke strijdmachten geconcen treerd. Studenten van de universiteit van Havanna hielden een demonstratie de onafhankelijkheid van Portorico. Tenslotte: de gouverneur van Porto- co heeft verklaard, dat zijn regering zioh moet verzetten tegen de aanval op de democratie, op touw gezet door een paar honderd fascisten, mogelijk aange zet door communisten. De premiers van Canada en Engeland zonden Truman telegrafische gelukwen sen met zijn ontsnapping. Een later Reu- terbericht meldt, dat agenten van de „Geheime Dienst' nog op zoek zijn naar een „derde man", die bij de aanslag be trokken moet zijn geweest. Men heeft, volgens een laterReuter- bericht, thans ook mevrouw Rosa Col lazo gearresteerd, beschuldigd van sa menzwering met anderen, om de Pre sident letsel toe te brengen. Twee Portoricanen vermoord Aan A.F.P. ontlenen wij nog, dat twee Portoricanen, wier identiteit niet is vast- Vroegere aanslagen Hier volgt de tekst van een brief, door de leider der nationalisten te Portorico, aan Torresola, een der daders van de moordaanslag op Truman, verzonden: „San Juan, 21 September 1950. Mijn beste Grielo. Indien het om enigerlei reden nood zakelijk zou zijn, dat je de leiding van de beweging in de Ver. Staten op je neemt, moet je dat zonder enige aarze ling doen. Wij verlaten ons op je hoger begrip van vaderlandsliefde en gezond oordeel over alles, wat op deze brief betrekking heeft. Met vriende lijke groeten, (w.g.) Pedro Aloizu Campos." Er zij aan herinnerd, dat het niet de eerste maal is, dat een aanslag op een President van Amerika werd ge pleegd. Op 14 April 1865, vijf dagen na de capitulatie der Zuidelijke staten in de Amerikaanse burger oorlog, loste de acteur John W'lkes Booth, een revolverschot op Abraham Lincoln, die de andere dag overleed. President Roosevelt, en wel Theodore, werd op 14 October 1912 in Milwaukee aangevallen door een maniak, die een schot op hem loste. Gelukkig kwam hij er met een armwond af. President Franklin Roosevelt ontsnapte in Febr. 1933 te Miami aan de aanslag van de anarohist Giuseppe Zangara. De kogel trof toen de burgemeester van Chicago, omdat een vrouw Zangara's arm vastgreep, toen hij schoot. gesteld, gisteravond werden neergescho ten door de inzittenden van een auto, die op de vlucht sloeg. De schietpartij vond plaats nabij de woning van Oscar Collazo, een der Portoricanen, die bij de aanslag op Truman werd gewond. Men vermoedt, dat beide aanslagen met elkaar in verband staan. Deze foto uit Washington werd genomen enkele minuten na de schietpartij voor de ambtswoning van President Truman. Onder aan de trappen van Blau. House ligt een aanvaller, die gedood werd door het vuur uit de wapens van de leden van de geheime dienst Radio-Telefoto Dean Acheson beschouwt de aanval als een „hoogst ernstige zaak" Dean Acheson, de Amerik. minister van Buitenlandse Zaken, heeft thans verklaard, dat de Ver, Staten de voortgezette communistische aggressie tegen Tibet „als een hoogst ongelukkige en ernstige zaak" zullen beschou wen. Inmiddels maakt radio-Peking melding van de grote veldslag bij Tsjamdo op 650 km van de hoofdstad Lhasa. Vierduizend Tibetanen sneuvelden of werden gewond. pong in India. Voor Nepal zal het moei lijk zijn, op grond van 'n „vriendschaps- Reeds op 19 October zouden hevige ge vechten hebben plaats gevonden, waarbij o.a. 2 Engelsen en een twintigtal hoge Tibetaanse autoriteiten gevangen den genomen. Volgens andere Reuterberichten, heeft de bevelhebber van het Tibetaanse 9e regiment, zün troepen Sikiang binnenge voerd, om zich bij het oprukkende Chi nese leger te voegen. Zolang er onder handelingen gaande zijn met communis tisch China, zal de Dalai Lama de hoofd stad Lhasa niet verlaten. Naar 't schijnt bevindt de leider der Tibetaanse missie Peking, zich nog steeds te Kalim- OORZAAK NOG NIET BEKEND Drie ernstig gewonden op nieuw fabriek te Veenendaal Onider een geweldig gekraak stortten •gistermiddag de betonnen pijlers en de gehele bekisting over een lengte van 25 meter, van de nieuw te bouwen fabriek te Veenendaal ineen. Het ongeluk ge beurde achter de Hollandia Tricotage- fabriek der gebr. Van Leeuwen. De meeste arbeiders wisten zich te redden, doch zes werden onder het, be ton en houtwerk bedolven. Drie werden ernstig, maar niet levensgevaarlijk, ge wond en moesten naar het ziekenhuis worden overgebracht. Het zijn de lieden M. Dijkhorst uit Veenendaal, die er ihet ergst aan toe is, Boting uit Haar lem en Van der Tweel uit Amsterdam. Pas na twee uur werd een zekere Stannes uit Halfweg bevrijd. Hij nam een douche en kon daarna gewoon zijn gang gaan. Ongedeerd bleven ook de arbeiders J. Verhagen uit Veenendaal en Tombroek \jit Ede, die eveneens onder het puin 'louwwerk dat instortte was een.1 schaaldakconstructie van de Nederlandse Maatschappij voor Havenwerken N.V. De oorzaak van het in elkaar zakken is nog onbekend. Eer met de bouw werd begon nen, is de veengrond tot op het zand weggegraven. Het laboratorium voor grondmechanica te Delft had de bodem deugdelijk bevonden. Vandaag werden het parket uit Utrecht en de arbeids inspectie verwacht. Nieuwe hoop voor handel met Duitsland Vandaag zullen te. Frankfort onderhan delingen beginnen voor de regeling van het goederenverkeer tussen Nederland en West-Duitsland voor de laatste twee maanden van 1950. Voor 1951 zullen waarschijnlijk gemeenschappelijk onder^ handelingen worden gevoerd door de 'Benelux. verdrag" aan Tibet hulp te verlenen. Drie amendementen op Britse troonrede Conservatieven en Liberalen hebben drie amendementen ingediend op de troonrede van Koning George. 1. Be treurd wordt, dat de Labourregering niet besloten is, het tempo van de woning bouw te verhogen tot 300.000 huizen per jaar. (Labour biedt 200.000 aan). 2. Ge protesteerd wordt tegen de voortgezette „geleide economie". 3. Gelaakt wordt, dat de regering geen voorstellen doet om de prijscontrole in de hand te houden, ten bate vooral van de laagste loonklassen. i Opdracht gegeven voor nieuwe hangar Nu het rapport YpenburgSchieveen is verschenen, is men op Ypenburg, vooruitlopende op de ministeriële beslui ten, heden reeds begonnen met de uit voering der reeds lang klaar liggende en gisteren door ons uitvoerig vermelde plannen. Er werd opdracht gegeven voor de staal-consitructie van een nieuwe hangar, die een vrije overspanning zal krijgen van 50 meter en de grootste, thans in ge bruik zijnde toestellen zal kunnen bergen. De heer F. Diepen deelde ons mede, dat wanneer de minister bij zijn beslui ten zich in grote lijnen aan het advie; van de commissie houdt, aan de z.i, on draaglijke toestand, waarin Ypenburg ni reeds zo lang verkeert, een einde zal komen. Op de Woensdagavond naar kantoor Ambtenaren moeten dan kortere dagtaak inhalen De departementen zullen van 13 No vember tot 27 Januari iedere Woensdag avond tussen half acht en tien uur het publiek geopend zijn. Deze avond is thans vastgesteld om de rijksambtenaren de uren te laten inhalen, die ze in d:o periode'overdag minder zullen werken tengevolge van, de besparing op elee- triciteit. Zoals men weet, zullen de kan tooruren van de rijksdiensten in ge meld tijdvak zijn: van Maandag tot en met Vrijdag tuisen 9 uur en half vijl, met een pauze van 1 uur tot half twee, en op Zaterdag van 9 tot 1 uur. De ge bouwen zullen buiten de piekuren wor den schoongemaakt. Men schat, dat door deze maatregelen vijftien procent de noodzakelijke besparing op stroomverbruik tijdens de piekuren wordt verkregen. Minister Teulings zal de provincies en gemeenten verzoeken, het voorbeeld van het rijk-te volgen. Duitsland en Noordalt. delensie Geen Duits nationaal leger of gen. staf Aldus Dean Acheson Met betrekking tot een eventuele herbewapening van Duitsland in het kader van de Noordatlantische defensie heeft Dean Acheson, de Amerikaanse mi nister vati Buitenl. Zaken, gisteren op een persconferentieeen duidelijke uitspraak gedaan. Er is ^volgens Acheson geen sprake van heV'-Sprichten" van een natio naal Duits leger, van een generale staf of van Duitse oorlogsindustrieën. Hij achtte het noodzakelijk, dat de landen van het pact een opperbevel en de organisatie van een Noordatlantisch leger in het leven roepen. Acheson ver wachtte, dat het militair comité en de raad van plaatsvervangers van de Noord atlantische landen een oplossing voor de moeilijkheden zouden vinden. Dood van matroos gevolg van atoomaanval Onderzoek naar overlijden van Nederlander in Melbourne Een der overlevenden van de atoom- aanval op de Japanse stad Nagasaki, de Nederlandse zeeman H. J. Briiyn, is dezer dagen in Australië plotseling ziek geworden en overleden. Een onderzoek naar de mogelijkheid, dat zijn dood het gevolg is van radio-activiteit, heeft nog geen resultaten opgeleverd, zo meldt het A.I.D. de Preangerbode. Bruyn was tijdens de oorlog seiner op de Nederlandse kruiser De Ruyter, die in 1942 in de Javazee tot zinken werd gebracht. Als krijgsgevangene werd hij naar Japan vervoerd, waar hij tenslotte belandde in een kamp te Nagasaki, Daar maakte hij het atoombombardement mee. Sedertdien leed hij aan vreemde ziek teverschijnselen. Na de capitulatie van Japan ging hij naar Australië en aan land voelde hij zich weldra beter, tot hij in Melbourne plotseling ziek werd en overleed. NED. OORLOGSBODEMS NAAR MIDDELLANDSE ZEE Het vliegkampschip Karei Doorman en het fregat De Bitter vertrekken Donder dag 9 November voor hun oefenreis van weken naar de Middellandse Zee. Daar zullen de onderzeeboten Zwaardvis Tjjgerhaai zich by het smaldeel voe gen. Men zal oefeningen maken in het starten en landen van vliegtuigen, aan vallen door onderzeeboten, het verkennen bestrijden van onderzeeboten en het opleiden van kanonniers. Er zal o.a. een bezoek worden gebracht aan Malta, Ca tania en Lissabon. Op 19 December wordt het smaldeel terugverwacht. Op post voor de opvarenden moet behalve de gebrui kelijke gegevens en de naam van het schip ook staan: Amsterdam-Schiphol- Marine. Er kwam een (vreemde) vogel gevlogen YAMIN OP SCHIPHOL: „Wat ik opmerkte over Nieuw-Guinea zou ik niet willen zien als een bedreiging# maar liever als een realiteit" Na Washington: Moch wil geen Duitse divisies wel bataljons Tegen 1953 kan Frankrijk 20 divisies in het veld brengen De Franse minister van Defensie, Jules Moch, heeft vertelaard, dat Frankrijk nooit in zou stemmen met de vorming van Duitse divisies in het voorgestelde West-Europese leger. Frankrijk vil wel accoord gaan met de opneming van Duitse eenheden, ter sterkte van een ba taljon. (800 1200 man). Indien er toch. Duitse divisies, in een West-Europees leger werden toegelaten, men, volgens hem, geen „clandestie- schakëls", leidende tot de vorming een hieuw Duits leger, kunnen voor komen. Overigens was Frankrijk bereid, de helft van zyn nationale striidkrachl ter beschikking van een verenigd leger te stellen. Tegen 1953 kan Frankrijk 20 divisies in het veld brengen. Moch ver wierp de beschuldiging, als zou het Franse plan de versterking van West- Europa vertragen. Maurice Petsche, de finantiële collega van Moch, gaf bij aankomst te Le Havre, uit New York, het volgende te kennen: „Een internationale lening voor Frank- rijks herbewapening hangt in de lucht, doch deze moet nog nader worden be studeerd." Hij 9prak zich gunstig uit over de houding der V.S. Ambon wint het proces i.esident Amsterdamse rechtbank erkent de republiek der Zuid-Molukken Ambon heeft het proces in kort geding voor de president van de rechtbank te Amsterdam op alle fronten gewonnen boden, zolang de krijgsverrichtingen duren, dat de maatschappij haar schepen ter beschikking stelt van de republiek Indonesia om personen of materieel het gebied van de republiek der Zuid- Molukken tev ervoeren. Een en ander op verbeurte vas» een dwangsom ƒ250.000 voor ieder schip en voor elke van dat schip. Tevens hout het een erkenning in van de republiek Zuid-Molukken als onafhankelijke staat. De president was het eens met hetgeen de Nederlandse Vereniging voor' Inter nationaal Recht hierover op 20 Mei ji. verklaard heeft. De V.S.I. hadden het nJ. het Ambonnese volk onmogelijk ge maakt, zijn zelfbeschikkingsrecht uit te oefenen, hoewel dit was vastgelegd art. 2 lid 1 en 2 van de overgangsovereen komst der Ronde-Tafelconferentie. Dat de V.S.I. dit onmogelijk hadden gemaakt, bleek uit hun eigen besluit opi de federale structuur af te schaffen een eenheidsstaat in te voeren. Dit danks het feit, dat die federale structuur De strijd op Korea Russische straaljagers waargenomen tussen Sontsjon en Sinoeidjoe Volgens woordvoerders der verbonden legers, hebben Chinese communistische troepen de strijdkrachten der V.N. in het gebied Taetsjou-Oensan, in het N.W. van Korea aangevallen. Toegegeven wordt, dat de toestand in dit gebied zich op kritieke wijze dreigt te ontwikkelen, want Amerikaanse troepen zijn hier in zware gevechten gewikkeld. De Roden zijn 15 'n de posities der V.N. troepen door gedrongen. Ook hebben piloten der V-N. sterke concentraties Chinese troepen, te oordelen naar de Chinese uniformen, waargenomen, oprukkende naar het Noord-Koreaanse strijdgebied, peze for maties werden gesignaleerd op de weg, welke van de plaats aan de Chinees-Ko- ïse grens, genaamd Tsjosan naar het Zuiden leidt. Piloten maakten eveneens melding van 5 straaljagers, van het laatste Russische type, die waargenomen werden in het gebied tussen Sontsjon en Sinoeidjoe, aan de Noord-Westkust. t is duidelijk, dat het toenemend verzet der Roden in Noora-Korea, thans gesteund wordt door communistisch China met materiaal, straaljagers en manschappen. De strijd concentreert zich vooral rondom Oensan, de Oostelijke hoeksteen van de defenslelmie der Noor delijken. DAT Arnhem de plaats Monakwari op Nieuw-Guinea heeft geadopteerd. DAT de zilveren VARA 230.000 leden telt. DAT op de spoorlijn A'damHaarlem gisteren tussen 5 en 6.15 uur op enkel spoor moest worden gereden wegens het defect raken van een schakelaar van de bovenleidingskabel. DAT tot hoofdcommissaris van politie te Tilburg als opvolger, van P. A. M. Preus- ting- is benoemd de Venlose commissaris G. J. C. J. Eissens. DAT de correspondent R. J. Moen Zon dag 50 jaar in dienst is bij de firma van effectencommissionnairs J. Stroeve Bzn te Amsterdam. •DAT voor de R. v. C. tot 11 jaar werd geconcludeerd t.a-v. J. Sohots uit Vught wegens verraad van zijn compagnon mr Baar alsmede van mr Massink, adv.-fisc. in Den Bosch (Vonnis Hof Den Bosch 18 jaar). DAT de Overijssel gisteren met 81.000 kg walvistraan van Australische vangsten in Rotterdam arriveerde. DAT te Eindhoven is overleden de 72-jarige arts P. Gaarenstroom. DAT al weer een oorlogsvrijwilliger en wel J. Bouma te Nootdorp de hem toe gekende onderscheiding voor Orde en Vrede aan de minister heeft terugge stuurd i.v.m. het drama van Ambon. DAT Verenigd Verzet alle verzetstrij ders opwekt te protesteren tegen de regeringsplannen inzake het vervroegd op vrije voeten stellen van NSB-ers. DAT oud-burgemeester H. E. Buurma van Zuidbroek, die ook bekend was als declamator in het Groningse dialect, op 64-j. leeftijd in die plaats is overleden. DAT de stichting I.V.I.O. te A'dam een hoofdprijs van ƒ150 uitlooft voor een kort jeugdverhaal. DAT voor de R.v.C. veertien jaar is geëist tegen K. Soer, die als groepscom mandant der marechaussee te Ruinen ge vangenen mishandelde. (B.G.-vonnis 18 jaar). DAT het Friese Statenlid B. Cloo (P.v. d.A.) te Oranjewoud heeft bedankt en H. C. Groeneveld te Oosterwolde als op volger is aangewezen. DAT de 34-j. agent-rechercheur H. B. S. te A'dam, tegen wie wegens meineed anderhalf jaar was geëist, door de recht bank aldaar is vrijgesproken. DAT bij de Rijksverzekeringsbank in vaste dienst zijn benoemd tot controle rend arts A. J. L. Katte (per 6 Novem ber) en tot hoofdgeneeskundige dr A. Kündig, die thans in tijdelijke dienst zijn. DAT de gepensionneerde kol. W. F. Oldert van de militaire administratie bij bevordering is benoemd tot officier in de Orde van O.-N. DAT in Vlissingen de eerste der 1250 palen werd geheid voor de nieuwe trale van de Prov. Zeeuwse Electrici- teits Mij, de een productievermogen van 150.000 kw krijgt. DAT een 4-j. jongetje te Helium bij Siddeburen tGr.) met autoped en al onder de rijdende auto van de dierenarts Osinga raakte en ongedeerd bleef. Vanmorgen vroeg is de wereldbe kende Engelse schrijver George Bernard Shaw op 94-jarige leeftijd te Ayot St. Lawrence nabij Londen overleden. Voor een uitvoerige le vensbeschrijving zie men elders in dit blad Patty naar Lake Success De heer Patty van het bureau der Zuid-Molukken in Nederland is naar Lake Success vertrokken met het oog op mogelijke behandeling van de strijd op Ambon in de Veiligheidsraad. volgens internationaal recht was vastge legd. Daarom had de Zuid-Molukkenraad het recht, zijn zelfbeschikking te verwe- want de president heeft, de K.PJVL ver zenlijken en een onafhankelijke staat te proclameren. In internafionaal recht is een dergelijke eigen richting niet ongeoorloofd. V.S. roepen in 1951 31.000 marinereservisten op In de V.S. bestaan plannen om tussen Januari en Juni 1951 31.000 reservisten de Amerikaanse marine op te roe pen. Na 1 Juni 1951 zullen maandelijks 5.000 man reservepersoneel van de ma- worden opgeroepen en tegelijk 5.000 met groot verlof worden gezonden. Tussen October 1951 en December 1952 zullen maandelijks 1.500 man met groot verlof gaan. Trygve Lie herkozen Sowjet-resolutie, om stemming uit te stellen# verworpen Trygve Lie is met 46 stemmen voor en 5 tegen, bij onthouding van 7 stemmen, voor de tijd van 3 jaar herkozen als secretaris-generaal der V.N. Voor de stemming verwierp de Assemblee eén Russische resolutie om de kwestie uit te stellen en de Assemblee te vragen nog eens te beraadslagen een andere candidaat. even- en resolutie van Irak met een derge lijk voorstel. De Australische afgevaar digde, die zich van stemming onthield, zei, dat zijn land wel graag de herver kiezing van Lie zag, maar dat het, om het scheppen van een precedent bij de uitleg van het handvest te voorkomen, beter zou zijn voortaan een secretaris generaal voor 7 jaar te benoemen, die niet herkiesbaar zou zijn. De stemming over Lie's benoeming vond bij hand opsteken plaats. Intussen heeft WysjLnsky opnieuw ver klaard, dat Rusland Lie niet als secre taris-generaal zal erkennen. Hispano Suiza zal in 1952 in ons land draaien Om snelvurend geschut te maken De Zwitserse wapenfabriek Hispano Suiza heeft thans officieel vergunning gekregen, zich in ons land te vestigen. Het bedrijf zal een fabriek oprichten, de Hispano Suiza-Nederland N.V., voor snel vurend geschut en bijbehorende munitie. Dit type wordt zowel door de landmacht als door de luohtmacht gebruikt. In de Gloster Meteors, die Fokker voor de Belgische en Nederlandse luchtmacht vervaardigt, zijn de Hispano Suiza-wapens ingebouwd. Ongeveer vijfhonderd arbeiders wor den In de fabriek te werk gesteld. In 1952 zal de productie op volie toeren zijn. Waar het bedrijf wordt gevestigd is nog niet bekend. Er is een investering van 15 millioen Zwitserse francs nodig, waarin het bedrijf zelf zal voorzien. De Nederlandse regering zal de eerste order plaatsen. WEERBERICHT Zacht weer Tot morgenavond verwacht De Bilt; Zwaar bewolkt, met nu en dan enige regen of motregen. Zwakke tot mati ge en later aan de kust krachtige wind tussen Zuid en West. Zacht voor de tijd van het jaar. (Opgemaakt om tien uur). ZON EN MAAN Vrijdag: Zon 7.37 tot 17.09; maan 23 58 tot 14.56 (L. K). Op 9 Nov. N. M.

Nieuwe Leidsche Courant | 1950 | | pagina 1