Engeland roept U met zijn rijke natuur en historische kastelen :h li NIEUWE LEIDSCHE COURANT WOENSDAG 1 NOVEMBER I9S0 Geen splendid isolation" meer Is de Brit thans toegankelijker en toeschietelijker WESTMINSTER BRIDGE „This city now doth, like a garment, wear The beauty of the morning; silent, bare Ships, towers, domes, theatres, and temples lie Open unto the fields, and to the sky;" (Wordsworth, 1802). Engeland is, sinds de oorlog, van het voetstuk getuimeld der „splendid isolation", maar de scheidingslijn tussen dit eilandencomplex en het continent van Europa zal nimmer worden uitgewist. Als zovele na-oor- logse landen leerde ook Engeland precies een dollartoontje lager zingen. Een baisse in de economie een een hausse aan defensie-uitgaven leidden tot samenwerking met andere landen, binnen het kader der Marshall hulp en het Atlantisch Pact. Als een late nabloei der „splendid isolation" zou men echter de afkerigheid kunnen beschouwen ten aanzien van het pan-Europese plan-Schuman, ofschoon de roemruchte Churchill nog wel de vader is der „Europese eenheidsgedachte", belichaamd in de bewe ging van Straatsburg. Nederland en Engeland waren, van oudsher, moederlanden met een groot „koloniaal" gebied, maar in Nederland was het nodig, dat brochures geschreven werden met de strekking: „Nationaal zelfbewustzijn' óók in Nederland" en een Brit zou zulks op zijn hoogst als „humoristisch" hebben getroffen. Wij in Nederland beschouwden het als een hoge decoratie voor onze persoon lijkheid, beoordeeld te worden als een echt „gentleman" of „every inch a lady". Blijkbaar was hier de hoge orde van „heer" of „mevrouw" niet toereikend genoeg. Deze buitenlandse kwalificatie gold dan doorgaans slechts het uiterlijke decorum, do spreekwijze ook van de „gentleman" of „lady", waarbij niet be grepen werd, dat dit begrip in de eerste plaats een complex van stijlvolle karak tereigenschappen inhield. Dit „an sich" stijlvolle, aparte, gedis tingeerde van de ware Brit voerde vaak tot een zekere bevrorenheid, een koele reserve en reeds kort na de tweede wereldoorlog, toen in politieke zin de „splendid isolation" onhoudbaar werd, werd de Brit toegankelijker, toeschiete lijker, om zo te zeggen, meer geïnte greerd in de gewone mensheid. Dit ver schijnsel kan onze gevoelens tegenover de Britten hoogstens gunstiger stemmen en terecht is de Engelsman trots op zijn land, zijn historie, zijn levenshouding, zijn stijl. Al mag dan ook, vergeleken bij vóór 1940, Engeland een onverwachte econo mische duikeling hebben gemaakt, door geen parachute van dictator Cripps ge remd, op de weg naar het herstel is het „Tipperary" niet langer van toepassing. Technisch, op het gebied van handel en industrie, ten aanzien van kunst en cultuur, is de Britse phoetoix weer uit zijn as herrezen. Wat een naam en goede voorlichting kunnen betekenen, hebben wij ervaren, toen in de Ver. Staten de verhouding NederlandIndonesië ter sprake kwam! Op het gebied van doeltreffende voor lichting, propaganda en reclame voor het eigen land, kunnen wij van de Britten nog wel iets leren. Een „Reference Hand book 19491950", dat uitgegeven wordt door het „Central Office of Information" te Londen, geeft in beknopte vorm let terlijk antwoord op alles, waarover men zich ten aanzien van het Britse rijk wil Zo is ook „Coming Events", het officiële periodiek van de Britse Natio nal Tourist Organisation, een schitterend voorbeeld van goed geleidetact, vreemdelingen te wijzen op de schoon heid en karakteristieke merkwaardig heden van dit land met een grootse eruditie. De Shakespeare-verering In ons land zou de toerist op vacantie aan een stedeling of „dorper", waarmede hij toevallig een praatje maakte, niet Deze typisch Engelse „every inch a lady", gekleed in de zeer in de mode lijnde „Queen Mary coat", een mantel van Brits fabrikaat, wees ons op de jongste snufjes der luxueuze winkels van Regent Street moeten vragen, wat men dacht van Von del, Jacques Perk, een Roland Holst, or niet als wederwoord een variatie o 't „Hoe bestaat het?" te ontvangen. Di neemt echter niet weg, dat ik eens i: de binnenlanden van Schoorl een oude boer, die overdag achter de koeien 's avonds terugvond, bij lamplicht diept in Huygens en Hooft. Het betekent evenmin, dat meer Brit ten of Schotten op landwegen U zouden kunnen inlichten over de poëzie en jttfj Men bevindt zich hier in een hoog ge bied met blauwe luchten boven blauwe meren en een sneeuw die door een lichte, metaalblauwe gloed wordt overglansd. Op de hellingen vindt men een weelde rige plantengroei van varens en eiken bosjes, sparren en dennen. In de dalen zullen straks weer de eerste katjes prijken aan de twijgen van hazelaar en berkenboompjes. Hoe mooi zijn er de donkere winter- bossen in het brandende rood van de ondergaande zon. Sparren en dennen torsen hun lichte sneeuwvracht, terwijl het klimaat hier ongelooflijk zacht is. Voor liefhebbers van oude Britse land huizen en kastelen vermelden wij nog, dat thans ook „Montacute House" voor het publiek is opengesteld. Het is gelegen in het Zuiden van Somerset en dateert reeds van 1583. Het is een subliem beeld ener architectuur, waaraa naam van Koningin Elizabeth verbonden is. Hoe heerlijk is het hier te wandelen in de lanen en paden en het oog te laten gaan over de sierlijke terrassen met koepels en tuinhuizen. Gedurende de oorlog werden in Montacute House tal van schilderijen ondergebracht, die in het „Victoria en Albert Museum" te Londen niet langer veilig waren. October: wie zijn vacantie nog tegoed heeft, kunnen wij aanraden een bezoek te brengen aan Engeland. Met een ele gant sprongetje neemt het K.L.M.-vlieg- tuig U op zijn rug over het Kanaal. De Op deze foto aanschouwt men de Westzijde van de beroemde „Wells Cathedral", een meesterwerk van Middeleeuwse bouwkunst. De kathedralen van Brugge en Gent mogen onze bewondering wekken maar ook hier treft het broze kantwerk van lijnen Shakespeare doorgaans „ipts" en van Walter Scott meer afweet. Veel in het landschap is met het historisch literaire welk verschijnsel men ook omkeren. De Britten nodigen U uit, alhoewel de zomer reeds voorbij is, ook de herfst en winter het Engelse land schap te komen bewonderen. Men moet er niet heengaan met het doel vooral zoveel mogelijk te zien, mogelijk te gaan en dan alles vlug mogelijk te vergeten. Ver-i standiger is, zich rustig te bezinnen op klein gedeelte van deze verscheiden heid aan velden en bossen, een keuze te doen uit de vele liefelijke en roman tische dorpjes, die overal genesteld lig gen. Maar Uw voorkeur, in dit jaargetijde, v/aar storm en regen U parten kunnen spelen, gaat toch misschien meer i de stad, naar Londen nog wel. De deling zal zich daar gegrepen voelen door de grote bekoring, die gewekt wordt door de kleurige stoet, als de nieuw ge kozen Lord Mayor zich door de straten beweegt op weg naar het Gerechtsge bouw. Hij zal zeker niet Shakespeare-voorstelling bij te er. in dit verband zij vermeld, dat thans ook „Halls Croft", waar Shakespeare's dochter Suzanna gewoond heeft, is aan gekocht. Halls Croft zal nu ook evenals Shake speare's geboorteplaats New Place, Anne Hathaway's Cottage en Mary Arden's House voor het nageslacht bewaard blij ven. Teneinde aan de betekenis van Engelands grootste schrijver nog meer bekendheid te geven, zullen er tentoon stellingen, concerten, lezingen etc. ge houden worden. Ofschoon ook Londen ernstig door de bomaanvallen der nazi's geteisterd werd, beijvert men zich de laatste sporen der vernietiging ongedaan te maken. In de schaduw van de Big Ben werd het we reldberoemde gebouw, waar het Lager huis vergaderde, vernield, maar thans is ook dit als herboren en schoner dan voorheen. Tot einde dezer maand wordt ook de grote auto-show gehouden, die een stroom van bezoekers, ook van over het Kanaal tot zich trekt. Daar kan men de laatste snufjes bewonderen op het gebied der Britse auto-industrie: de' „Bristolcar", de „Morris", de „Austin", de „Riley", „Standard Vanguard", „Triumpf Renown" etc. Hoe heerlijk is het in Londen, eens niet gepijnigd door daagse beslommerin gen, z'n dag door te brengen van „Lyons" tot Snack-bars of „help you self", waar men zelf zijn thee en sandwich in ont vangst neemt, en dan te dwalen op goed geluk af door de ontelbare wijken en straten. De krantenpaleizen van Fleet Street, de levendigheid en gezelligheid van Ficcadilly Circus eii Trafalgar Square.de prachtige vergezichten over de Theems, een bezoek aan de bekende musea als National Gallery of het British Museum het is alles van een diepe bekoring. Te kust en te keur kan men in Londen genieten van tentoonstellingen, „Festi vals", concerten, opera, toneel, lezingen, sportwedstrijden en „shows" op allerlei gebied Blauwe luchten boven blauwe meren Ook Torquay, waar thans de belang rijke internationale conferentie gehou den wordt om tot een accoord te komen betreffende handel en tarieven, staat in het centrum der belangstelling. Daar zijn afgevaardigden van meer dan 40 landen bijeen en de meer dan 400 gedelegeerden beijveren zich de weg te banen tot het afsluiten van overeenkomsten betreffen de de tarieven, teneinde de internationale handelsbarrières weg te nemen. Dit Torquay, in South Devon, is heel mooi gelegen en munt uit door een zacht klimaat. In de graafschappen Cornwall. Devon en Somerset treft men een grote verscheidenheid van dorpjes en gehuch ten aan, waarvan het ene al bekoorlijker is dan het andere. Straks zal het winter zijn en de sportliefhebber, de skiër zal in Lakeiand zijn hart kunnen ophalen. „British Travel and Holidays Association' Tourist Information", adres 47 Leicester Square, Londen W.C. 2, zal U gaarne alle inlichtingen over het reizen in Engeland verstrekken en met een soepele service ten dienste staan. H. S. Keuls. Vrij vertaald: S „WESTMINSTER-BRUG" TE LONDEN i draagt de stad als een edel gewaad Rijksdiensten gaan één avond per week werken Van 13 November t/m 27 Januari Ter beperking van het electriciteits- verbruik in de piekuren zullen de kan tooruren der rijksdiensten in het tijdvak van 13 November t/m 27 Januari a.s. van 's Maandags t/m Vrijdags overdag zijn: van 9 uur tot 16.30 uur, met een middagpauze van 13 uur tot 13.30 uur en 's Zaterdags van 9 tot 13 uur. De in deze regeling besloten liggende verkorting der werktijden zal worden opgevangen door op één avond per week een werktijd in te voegen van 2Vz uur Aan de gemeentebesturen is verzocht dienovereenkomstig te handelen. Mees Toxopeus droeg commando in Oostmahom over Schipper Mees Toxopeus droeg gister middag het bevel over de motorredding boot Insulinde te Oostmahom (Fr.) over aan KI. Toxopeus. De voorzitter van de Kon. Noord- en Zuidhollandse Redding Maatschappij reikte medailles uit aan de bemanning van de reddingboot Twenthe. die op 3 September tijdens stormweer drie opvarenden redde van de gestrande Duitse lichter no 165 op de Lauwers- gronden. KI. Toxopeus ontving de zil veren medaille. De bronzen erepenning werd overhandigd aan KI. Scheepstra A. Steegstra, KI. Steegstra en R. H. Frik. Mr W. H. Fockema Andreae naar Ottawa De Nederlandse staatssecretaris .van Oorlog, mr W. H. Fockema Andreae. zal Vrijdag, tezamen met de Canadese minister var» Defensie, Brooke Claxton, en de Britse minister v. Defensie, Ema nuel Shinwell. uit Washington naar Ot tawa gaan. Fockema Andreae en Shin well zullen tot Maandag in Ottawa blijven. PRINS BERNHARD NAAR ZWEDEN Prins Bemhard is voornemens zich naar Stockholm te begeven ten einde aanwezig te zijn bij de bijzetting ran het stoffelijk overschot van Koning Gustaaf Beëindiging staat van oorlog met Duitsland In een schrijven aan de voorzitters van de Eerste en Tweede Kamer deelt de regering mede, dat binnenkort wets voorstellen aan de Staten-Generaal zul len worden voorgelegd betreffende de op heffing van die bepalingen in het Neder landse recht, welke indertijd zijn afge kondigd op grond van de staat van oor log tussen Nederland en Duitsland. Hertog van Windsor in Londen De hertog, van Windsor is te Londen uit Frankrijk aangekomen, voor een bezoek van drie dagen aan zijn moeder, Koningin-moeder Mary in Marlborough House. Gouden echtpaar kreeg hoog bezoek De heer G J. de Bruin, alg. secretaris van de Ned. Bond van Ouden van Dagen en Aaltje de Bruinde Boer, die op 7 November hun gouden huwelijksfeest herdenken, kregen dezer dagen de minister-president en zijn echtgenote op bezoek tijdens de te Den Haag gehou den receptie. In Porto Rlco werden bij onlusten 11 nationalisten en 6 politie-agenten ge dood. Een aanslag op de gouverneur werd verijdeld. „Hollanders gooi hullie volle gewig in met de Boere" Zoeterwoudse tuinder emigreert naar Zuid-Afrika JE WEG IS UITGESTIPPELD". Dat is de vaste overtuiging van de heer J. T. M. Vahrmeijer, een Zoeterwoudse tuinder. „Maar je moet zelf meewerken." Hij vertelde ons de 2-jarige vóórgeschiedenis van zijn emi gratie naar Zuid-Afrika. En de eigenlijke oorsprong van deze emigratie ligt een 50 jaar terug in de tijd van de Boerenoorlog. Op 2 November a.s. zal de familie Vahrmeijer, bestaande uit man. vrouw en vijf kinderen in Southampton scheep gaan op de Engelse boot „Capetown Castle", die hen naar De Kaap brengt. Daar ergens ligt de plaats Potgietersrust, waar de heer Vahrmeijer „Parke Opsigter" in dienst van de gemeente zal worden. Het lieflijke dorpje Buckland in I Devon, waar een uitbundige natuur, I een vredige rust en de eenvoud I der bewoners de mens het besef I bijbrengt, dat het leven toch ook I nog iets anders is dan strijd en Voor oneerlijke boekhouder anderhalf jaar Wegens verduistering van 29.000 ten nadele van dc firma waar hij werkzaam was, is de Rotterdamse boekhouder H. M. v. O. gistermorgen door de Haagse rechtbank veroordeeld tot één jaar en zes maanden m.a., overeenkomstig de eis. Tegen onderwijzeres 5 mnd. geëist Voor de R'damsè rechtbank werd drie mnd. gev.straf, waarvan 2 voorw. geëist tegen de 29-jarige onderwijzeres C. C. H. Barneveld, die 'n R'damsc taxi-onder-j zich uit ïraarmede'z!j"naar ^Brussel "n Pa?Ua ÏSlSIdankte het gemeentebestuur. dat da de. De taxi-ondernemer wacht echter vergeefs op zijn geld. bouwing uit de gemeentekas heeft be kostigd. De kosten bedroegen niet min der dan 80.000. Dankbaar is men jegens Het begon eigenlijk zo: de heer Vahr meijer wilde om gezondheidsredenen een droger klimaat opzoeken. Plannen tot emigrrjtie werden gemaakt en gingen door allerlei omstandigheden weer in rook op. Tot hij zich herinnerde, dat een bToer van zijn vader indertijd hoofdonderwij zer in Potgietersrust was geweest. Die! oom was met een Zuid-Afrikaanse ge trouwd en vocht aan de zijde der Boe ren. Hij werd door de tegenpartij gefu silleerd, terwijl zijn vrouw en kind in de beruchte kampen omkwamen. De heer Vahrmeijer schreef een brief aan de bur gemeester van Potgietersrust en kreeg na een tijdje een bief van de stadsinge- nieud: In antwoordt op u skrijve gerig aan die Burgermeester.. Daarin schreef deze dat ze iemand zochten die verstand had van „Sierbomen aanplanting, uitlê van grasperke en aanplant van blomme asook snoei van straat bome". Verder sprak schrijver er zijn vertrouwen over uit. dat „uself hier kan vind indien u wel die grondbeginsels van Stadsverfraaiïng en 'n natuurlike aanleg en liefde vir plante het". Een briefwisseling ontstond en in een van zijn brieven, die waardevolle inlich tingen en tips bevatten voor een toekom stig emigrant, schreef de stadsingenieur: „Van meerderheid Hollanders kan met wardering gesê word dat 'hulle hulle volle gewig met ons Boere van ons Son- nlge land met Sij wije vlaktes op te bou". Maar ook al was alles daar in het Zui den in kannen en kruiken, zo vlug ver loopt het emigratieproces benoorden de evenaar niet. Maandenlang zat de heer Vahrmeijer bijgestaan door z'n schran dere vrouw in een papierwinkeltje. Ongeveer 64 foto's hadden zij nodig om op de vereiste documenten te plakken en bij diverse instanties in te leveren. Nu is het eindelijk zo ver. Vandaag is het gezin naar Engeland vertrokken, voor de kinderen, drie jongens en twee meisjes in de leeftijd van 311 jaar er voor de ouders „wag 'n goeie toekoms' in een land, dat onze voorvaderen sticht- De chef staf van de Indonesische luchtmacht, commander Soeriadarma, in Rangoon aangekomen met een Indo nesisch oorlogsvliegtuig dat hij Birma ten geschenke aanbiedt. In één der lokalen welke grote namen hier ook bij zijn, twee zouden we, indien het een ver kiezingslijst ware. de „lijsttrekkers" kun- ?n noemen. Euwe en Reshevsky. Euwe, onze nationale kampioen, ex- wereldkampioen Reshevsky, de grote Amerikaanse kampioen, eertijds het wonderkind, nu candidaat-wereldkam- pioen. Bovendien zijn beiden schaakauteur. Van dr Euwe behoeven we dit eigenlijk niet te vermelden. De Nederlandse scha kers hebben het voorrecht, de produc tiefste en waarschnijlijk beste schaak schrijver hun landsman te mogen noe- Opnieuw zijn zo juist twee werken van zijn hand verschenen. Bij W. P. van Stoc- kum en Zoon te 's-Gravenhage de tweede druk van het prachtige standaardwerk „Strategie cn taktiek in het schaakspel". De kennis van het schaakspel neemt steeds meer en meer toe. Wie zich wil handhaven of verder wil komen, kan niet buiten de bestudering van dit „fun dament" van ons koninklijke spel. De uitgevers-maatschappij G. B. van Goor te 's-Gravenhage-Djakarta kwam precies op tijd met de uitgave van de vijfde druk van „Practische schaakles- sen" door Den Hertog en Euwe. derde deel. Precies op tijd. want nu het schaak seizoen weer begonnen is, klinkt alom opnieuw de klacht van vele schakers: „De opening, daar zit ik altijd mee te Vernieuwde Emmaschool te Rijnsburg in gebruik genomen Het hoold „Een dei mooiste dagen van mijn leven" De Smidstraat te Rijnsburg heeft de laatste tijd nogal eens In het centrum van de belangstelling gestaan. Eerst werden de vlaggen gehesen voor een geheel nieuwe bestrating, toen werd er de 6000ste inwoner van Rijnsburg geboren en gisteren werd onder grote belangstelling de Geref. Emmaschool heropend, die tevens haar 60-jarig bestaan mocht herdenken. In de loop der jaren werd de school te oud. Men sprak wel van de zwarte plek in de Smidstraat. Mede dank zij het gemeentebestuur is het thahs zo, dat er weer een moderne school staat, waar personeel en kinderen niet zonder trots zullen binnengaan. drie uur vergaderden de genodig-1 de architecten, die met zeer veel be- een van de nieuwe lokalen. De kwaamheid de restauratie tot stand heb- nrzitter van het schoolbestuur, de heer ben gebracht, en jegens de arbeiders, die met ijver het werk uitvoerden. De heer De Mooy stond vervolgens stil bij het wezen van de school, waar men de kinderen wil opvoeden bij het Woord van God. Tot ons komt de roeping de erfenis te bewaren. Wij moeten een stempel op het leven van het kind zetten. Hierna droeg spr. de school over aan de heer C. Versteegt. hoofdonderwijzer. Deze heeft dikwijls onder zeer moeilijke om standigheden moéten werken. Ook tij dens de verbouwing. De kinderen ont vingen in die maanden onderwijs in de Julianaschool. De voorzitter hoopte, dat de heer Versteegt en zijn personeel de school ook in geestelijk opzicht rendabel zullen maken. Hij wenste hun Gods zegen Na een korte pauze voerde burgemees ter Höweler het woord. De 60 jaar oude school heeft een verjongingskuur onder gaan. De burgemeester zei. dat het bedrag uit de gemeentekas is gekomen, maar dit was noodzakelijk en verantwoord. Verder spraken nog ds Post namens de kerke- raad van de Geref. Kerk. de heer Zand bergen van de Chr. Geref. kerkeraad, de i heer Boender, hoofd van de Juliana- I school, on de heer Vooys. hoofd van een van de Hervormde scholen (hij zei o.m., I dat het Gereformeerde en Hervormde onderwijs naar een en hetzelfde doel streven). Inmiddels was de heer T. Kralt bin- nengekomen. De voorzitter dankte hem oor zijn spontane medewerking als wet houder. De heer Kralt zei nog, dat het schoolverzuim tot een minimum moet worden teruggebracht. De heer Versteegt bekende, dat hij 19 jaar jaloers ls geweest op de an dere scholen in Rijnsburg. Als hU de geriefelijkheid van deze scholen zag viel de kaalheid van het eigen ge bouw nog temeer op. Spr. hoopte, dat de vernieuwde school ook sti mulerend op de kinderen zal wer ken. Mede namens het personeel dankte hij de ouders, die ln de moei lijkheden van de verbouwing steeds hun medewerking hebben verleend. Het is vandaag een van de mooiste dagen van mijn leven, zei de heer Versteegt nog. De heer G. D. Kralt sloot met dank gebed. De genodigden maakten hierna een rondwandeling door het gebouw. Des avonds hebben vele ouders het gebouw bezocht. Onvermoeid trok de heer Versteegt met hen mee om alles ta laten zien. Vandaag zijn de lessen weer begonnen op de normale tijden. Weer lid van Hongaarse legatie vertrokken Zonder iets te zeggen van haar plannen (Van een onzer verslaggevers). Zonder de Smidstraat te Rijnsburg werd even r de fotograaf (Foto N. van der Horst) Drie nieuwe schaakuitgaven Over enige dagen zal te Amsterdam het I tobben", of „Als ik maar zonder nadeel grote schaaktournooi beginnen. We heb- door de opening heen kom"! ben in de dagbladen de lijst van de deel-1 Welnu, wie dit derde deel van Euwe's nemende meesters kunnen lezen. En „Practische schaaklessen" door werkt, Parijs ongerust over Indo-China Engeland bezorgd over Malakka De Franse regering is ongerust over de situatie in de Noordelijke provincie van Indo-China, Tonkin. Men moet toe geven, dat in de uiterste punten van de Franse linie, langs de grens tussen Indo- China en China, de grenspost Laokay en die van de kustplaats Moncay (in het Oosten) in gevaar verkeren. Sterke strijdkrachten van de Vietminh staan thans voor de poorten van het bedreigde grensfort. De Franse nederlagen in Indo China vervullen de Britse autoriteiten op Ma lakka met bezorgdheid, omdat zij vrezéh voor de uitbreiding van het communisti sche terrorisme op Malakka, dat onder de invloed van Vietminh in hevigheid toeneemt. behbeft geen opening En ten slotte: bij de uitgevers-maat schappij „De Tijdstroom" te Lochem ver scheen de Nederlandse vertaling (een uitstekende vertaling door de Leidse meester C. B. van den Berg) van „Re shevsky on chess" onder de titel „Zo schaakt Reshewsky". Het belangrijkste voor de schakers is het 40-tal partijen van deze grootmeester, zo uitvoerig van zijn eigen aantekeningen voorzien. Maar verder krijgen wij in de aan ieder hoofdstuk voorafgaande inlei dingen een zó duidelijk inzicht in de gedachten, overwegingen, levensomstan digheden en -beschouwingen, over het spel en zijn waarde van deze geniale Pool-Amerikaan. Hoevele uren van intens schaakgenot kan dit boek de rechtgeaarde schaaklief hebber bezorgen. W. H. van der Nat. Papieren van Mil. Gezag zijn er nog Verduistering van 75.000 in Scheveningen overdreven De opmerking, dat bij het Militair Ge zag klaarblijkelijk niets meer is uit te vinden, is niet in overeenstemming met de feiten. Slechts in enkele gevallen ont breken de bescheiden, terwijl in totaal bijna ƒ124 is uitgegeven en 27 millioen ontvangen. Dit zeggen de ministers Drees. Lieftinck en Struycken in ant woord op het voorlopig verslag Tweede Kamer over het wetsontwerp tot het vaststellen der uitgaven en ontvang sten van het M.G., die niet ten laste de rijksbegroting zijn gebracht De belastingdienst heeft meer haald, dan men veronderstelt. Het san stellen van een overzicht zou echter omvangrijk cn kostbaar werk zijn. Daar om verzoeken de ministers, er niet op aan te dringen. Het zou inderdaad beter geweest zijn, wanneer de controlerende accountant in zage had gekregen in de dossiers cn rap porten van het Bureau Bestrijding Ver- mogensvlucht Het is niet geheel Juist, dat in het ge bouw te Scheveningen van het Bureau Nationale Veiligheid voor 75.000 inventarisgoederen is vermist, zoals de Rekenkamer <n haar verslag meedeelt. Deze goederen waren verdeeld over vijf tig gebouwen, aldus de ministers. iemand in haar pension ivoord te zeggen is mevr. M. Loringer, werkzaam aan de Hongaar se legatie te Den Haag, vertrokken. Ter legatie deelt men mede, dat haar vertrek geheel normaal is. Zij zal naar Boedapest terugkeren en wil eerst een korte va cantie nemen. Het is moeilijk te raden, welke motieven achter dit heengaan schuilen. Het kan een gewone mutatie zijn, het kan een politieke vlucht zijn, terwijl men ook fluistert over een ge heimzinnig vertrek, omdat mevrouw Lo ringer nogal wat onbetaalde rekeningen had. Zij werkte bijna twee jaar op de han delssectie van de Hongaarse legatie ea heeft indertijd de zaak van de handels- raad Balock, die overhaast de vlucht moest nemen en asylrecht in Nederland heeft verzocht, van heel dichtbij meege maakt Zij is vrij eerzuchtig en het was een teleurstelling, ook na het aftreden van diens opvolger de handelsraad Brody, niet voor deze rang in aanmerking t« komen. Het is wel onrustig geworden daar ln het Hongaarse legatiegebouw aan de Oranjestraat. Dit is nu al het vierde ge val in een korte spanne tijds, dat een der leden van het personeel op min of meer geheimzinnige wijze verdwijnt. Togliatti. de Italiaanse communisten- leider. die twee maanden geleden bij een auto-ongeluk aan zijn ruggegraat werd verwond is. om algehele rust te genieten, naar een ziekenhuis overgebracht.

Nieuwe Leidsche Courant | 1950 | | pagina 3