'weede luchthaven in Westen des lands niet noodzakelijk gebleken Meerderheid wil Ypenburg tot E-vliegveld maken De Benelux Wist U Britse bij Viking in dichte mist Londen verongelukt FASTO OENSDAG 1 NOVEMBER 1950 BUREAUX: Stoenstraat 37 Directie, Abonnementen- en Adver tentie-afdeling: Tel. 22710 en TeL 23375. Redactie: Tel. 20408. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: 4.50 p. kwartaal; 1.50 per maand; 0.35 per week. ADVERTENTIëN: 0.18 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting) Een en dertigste Jaargang No 8263 Nog slechts bladeren als voedsel... Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-Red.: H. W. J. ENSER1NK Directie: F. DIEMER Stantvasticfj Is gfjrbfeven myn hert in tcgfjenspoet' Rapport Schieveen-Ypenburg het rapport van de commissie Schieveen-Ypenburg, welk rapport sieren aan de leden van de Staten-Generaal is aangeboden, komt de eerderheid van de commissie dertien leden tot de conclusie, dat m tweede luchthaven in het Westen des lands thans niet dient te wor- en aangelegd. Mocht een dergelijke luchthaven te eniger tijd nood- ikelijk zijn, dan zal de mogelijkheid moeten worden geschapen om deze de minste kosten en moeilijkheden tot stand te brengen, waar- derhalve reeds nu de daarvoor nodige bescherming van terrein an worden bevorderd. «genover de meerderheid der commissie staat een minderheid van twee Bden, nl. de Rotterdamse wethouder J. Meertens en ir J. A. C. Tillema, irecteur van Gemeentewerken te Rotterdam, die in een afzonderlijk apport als hun mening te kennen geven, dat decentralisatie van het ichtverkeer over twee velden in de randstad Holland noodzakelijk is. 'aast Schiphol zal een nevenhaven dienen te worden gesticht en als itigingsplaats hiervoor komt, naar deze commissieleden menen, alleen thieveen en niet Ypenburg in aanmerking. Het rapport telt niet minder an 356 pagina's. iDe meerderheid der commissie stelt dat de ontwikkeling van de lucht- zowel wat betreft de technische jde. al wat betreft het aanbod van iseagiers en vracht nauwlettend te n volgen in permament beraad door Rijksluchtvaartdienst, de Rijksdienst r r het Nationale Plan. de gemeenten msterdam. Rotterdam en Den Haag en e KLM. in welk beraad ook de be- ekking tussen de uitbreiding van fchiphol en de eventuele aanleg van de iveeöe westelijke luchthaven zal kun- worden bezien. Voorts is de meerderheid van oordeel, at Rijksweg 4A zo snel mogelijk dient I worden uitgevoerd. Deze weg is de ontworpen nieuwe De strijd op Ambon Een interessant verhaal over de strijd Ambon, gezien van Indonesische zij- treft men aan in het blad „Pedoman", at de grotere gevechtswaarde van de leciale troepen en de geografische ge- eldheid van het eiland als „ongun- ïge" voorwaarden noemt. Zes goed ge- ïfende bataljons van de Apri nemen m de strijd deel. namelijk de bataljons '51. Tengkorak Poetih. Worang, Bantang merah, benevens de com- agnie Pisok, tezamen 5000 man. De irste drie behoorden vroeger tot het _Ni.L. De Ambonnezen hebben daartegenover K) man, waaronder 2 compagnieën van speciale troepen van Westerling, de Ie 'en groene baretten, benevens ar compagnieën van het K.N.I.L.. De rstgenoemde zijn beter dan de Apri, laatste staan in gevechtswaarde on teer gelijk, aldus het blad. De eerst- enoemden weten van geen wijken en echten op leven en dood. Hun tegen- tanders kunnen alleen vooruit komen Is zij zelf doorboord zijn van kogels. Vijf bataljons werden aan land gezet lij Tulehu en het bataljon Merah bij htoe. Daar sneuvelde overste Soediarto. )e beide troepen hadden zich willen erenigen bij Passo op de landengte. men in de stad Ambon zelf wil anden, moet men deze weg passeren, lie rechts langs heuvelachtig met bos legroeid terrein loopt, links langs de an Baguala, met vele bochten. De fstand van Tulehu naar Ambon is' lechts 24 km. De Apri werd op 2 km. fstand van Passo gestuit. Hoewel de ifficieren de kracht van de Ambonnezen onderschatten, dachten de onder schikten, dat Ambon binnen drie of dagen in hun handen zou vallen, na de eerste aanval der zes batal- bleef de toestand twee weken onver- mderd en men komt niet verder zonder van tanks en geschut. De dapper- n slimheid van de Ambonnezen is witengewoon. Eenmaal kwam een dmbonnees in de gelederen van de Apri bracht verwarring door het geven verkeerde bevelen. verbinding tussen Amsterdam en Rotter dam. welke zal lopen van een punt ter hoogte van Burgerveen tot een punt ten Zuiden van Den Haag en Rijswijk. Geen regelmatig lijn- verkeer op Ypenburg Dit deel van de comniissie zou tevens onregelmatig commercieel luchtverkeer op Ypenburg willen zien toegelaten, doch dit zou niet mogen leiden tot toelating van regelmatig lijnverkeer. Aan de Vliegveld Ypenburg N.V. zou toestem ming dienen te worden verleend or noodzakelijk geachte verbeteringen te doen uitvoeren tot maximaal een veld van de E-klasse, volgens indeling van de International Civil Aviation Organization. Vooralsnog zal dan moeten worden af gewacht of de combinatie van lesvluch ten en commerciële vluchten kan worden gehandhaafd. In de begeleidende brief bij het rap port aan de minister van Verkeer en Waterstaat deelt de voorzitter der com missie nog mede, dat ook binnen de meerderheid der commissie eenstemmig heid dikwijls moeilijk te bereiken was. De vertegenwoordigers van Den Haag Rijswijk bepleitten centralisatie met Ypenburg als aanvulling, waarbij de Haagse vertegenwoordigers de centrali satie het meest principieel stelden, ter wijl het Rijswijkse commissielid meer het accent legde op de aanvullende func tie van Ypenburg. Oordeel bedrijlsleven Omtrent de mening van het bedrijfs leven wordt medegedeeld, dat de ver tegenwoordigers van de tuinbouw een stemmig van oordeel bleken te zijn, dat de aanwezigheidvan een luchthaven in de nabijheid van het Westland de mo gelijkheden tot gunstige export zou ver groten, doch daarbij bestond ten aan zien van de plaatskeuze Schieveen of Ypenburg geen eenstemmigheid. De Kamer ran Koophandel en Fabrie ken van Zuid Holland en het kantoor dier kamer in Den Haag legden de nadruk op de afstand van de betrokken centra tot de luchthaven. De Rotterdamse tegenwoordigers spraken zich uit ten gunste van Schieveen en de Haagse ver tegenwoordigers ten gunste van Ypen burg. Van beide zijden werd de wense lijkheid betoogd, waarbij van Rotter damse zijde de nadruk werd gelegd op het handels- en industrie-potentieel en van Haagse zijde op de diplomatieke ver. tegenwoordiging en de aanwezigheid van leiding en leiders van grote concerns. De burgemeesters van Nootdorp en Berkel waren beiden afkerig van de na bijheid van luchthavens. Daarbij viel in Nootdorp het accent op de rustverstoring en in Berkel op het verlies van tuin grond en de mogelijkheid, om kascultuur uit te breiden. Plesman tegen Dr Plesman wees op het feit dat in het luchtverkeer een sterke tendenz be staat tot concentratie van verbindingen op weinige, zeer grote luchthavens, waar door een grote frequentie van diensten kan worden bereikt en een snelle aan-, resp. afvoerlijnen verzekerd is. Hij meen de verder o a. de aanleg van elke tweede luchthaven ten- sterkste te moeten ont raden en op grond hiervan wenste hij zich over de keuze Schieveen of Ypen burg niet uit te spreken. De heer F. Diepen is de mening toege daan dat de aanleg van een E-veld op Ypenburg tot in de verre toekomst in de vervoersbehoefte kan voorzien. Hij ver wacht tevens, dat de instructie-lucht vaart daarbij niet m het gedrang be hoeft te komen. Nederland zet groente-export stop Recruten die in 1952 moeten dienen, worden nu al gekeurd Selectie naar lichaam en geest Ieder jaar moeten in Nederland 80000 jongemannen voor de dienstplicht ge keurd worden. Tot voor kort duurde deze selectie twee dagen. Thans is men over gegaan tot een selectie in twee étappes: één bij de indeling en één bij de troep. De dienstplichtigen 1952 zijn gisteren voor het eerst volgens de nieuwe me thode getest. Een vaderlijk speech je van de luit. kol. A. W. van Zijl hoofd! van de Keu- ringsraad, leidde de keuring in- Daarna moesten de jongemannen een ingewik keld formulier naar waarheidi invullen. Zij werden vervolgens in twee groepen verdeeld. De ene ging langs de ver schillende doktoren, de andere zette oh aan tafeltjes voor het ondergaan an een schriftelijke testproef. Bij de doktoren kregen de jongeman- sn alleen een prik in de arm voor het bepalen van hun bloedgroep. Het oplos sen van de schriftelijke test vergde heel wat van hun kennis en doorzicht. Hun practisch inzicht werd beproefd, hun kennis van rekenkunde. Nederlandse taal. administratieve bekwaamheid' en intellegentie nagegaan. Sleohts één op de tachtigduizend slaagt erin deze proef binnen de gestelde 15 minuten foutloos te volbrengen. Lichting 1949-11 tot April onder de wapenen De negenduizend militairen van de lichting 1949-11. die op 1 April jl. met |root verlof naar huis werden gezonden en tegen 1 October weer in werkelijke dienst zijn geroepen, zullen tot 1 April 1951 onder de wapenen blijven. In Augustus werd dit reeds meegedeeld. Thans is een desbetreffend wetsontwerp ingediend. De regering wijst er op, dat deze militairen dus de normale duur v een eerste oefening zullen meemaken. Al hun verrichtingen, werden op een kaart aangetekend. De soldaten, die nu al gekeurd1 wer en maar eerst in 1952 zullen opkomen lit is gedaan om een aanvullende se lectie mogelijk te maken) worden straks uitvoerig bekeken door hun comman danten en een selectieofficier om zc vast te stellen voor welke diensten men hen bij de troep zal gebruiken. De regimentscommandant draagt ten slotte hen die voor opleiding in aanmer king komen, voor. Zy gaan naar ka- „lek habe main dollars opgensnoepl en nu moet U mai crediet geben, net als vroeger". Deel der H-brigade blijft De zaak wordt officieel toegegeven Van officiële zijde in Den Haag deelt men mede, dat nu de burgerlijke Indo nesische autoriteiten tegen de terugkeer van de Ambonnese militairen naar Am- bon bezwaar maken, de Nederlandse legerautoriteiten voor deze Ambonnesen verantwoordelijk blyven, in verband waarmede althans een deel van de H- brigade nog tijdelijk in Indonesië zal moeten verblijven in afwachting van de besprekingen tussen de Indonesische en Nederlandse autoriteiten. De Nederland-v rjgering betreurt,! uiteraard deze vertraging in het' schema der repatriëring, welke echter door de loop van de omstandigheden onvermijde lijk is geworden. Intussen zal met bijzondere studiebe- langen en andere zeer dringende redenen om voortijdig te repatriëren, zoveel mo gelijk rekening worden gehouden. Zij, die misbaar zijn of worden verklaard, zullen onverwijld worden afgevoerd, waartoe zo nodig een aantal vliegtuigen van de K.L.M. zal worden ingeschakeld. Amerikanen op 40 km van Mandsjoerijse grens In Korea is een Amerikaanse voor hoede reeds tot 13 km voorbij Sontsjon de Westkust opgerukt. Zij bevindt zich thans op een afstand van 40 km de Mandsjoerijse -grens. Betreffende de deelneming aan de strijd door Chi- troepen, spreken berichten elkaar tegen. Echter is, volgens Reuter, in China zelf de campagne voor hulp aan Korea intensiever geworden. Als reden voor de Chinese inmenging wordt genoemd, China's bezorgdheid voor de energie- stations aan de Jaloerivier. Ook is men uiteraard steile gekant tegen- de weder opbouw van Korea onder niét-commu- nistisdhe leiding. Overigens staat nog niet vast. dat de Chinezen, die in het Noord-Koreaanse leger dienen, deel uit maken van een georganiseerde commu nistische strijdmacht. Wel is het zeker, dat sterke Chinese strijdkrachten langs de Mandsjoerijse grens zijn geconcen treerd, als „voorzorgsmaatregel". dersdholen. De adspirant-offieieren een selectiecentrum. Behalve voor het leger dat de juiste man op de juiste plaats denkt te krij gen acht men deze vorm van selec tie van belang voor de gezondheidstoe stand en de sociologische indeling ons volk. Imers, men krijgt een goed overzicht van de gehele mannelijke be volking van Nederland op 18-jarige leeftijd- Voorlaan wordt, bij de selectie van de dienstplichtigen, ook onderzocht, tot welke bloedgroep de militairen behoren Rusland laat honderd Nederlanders vrij Zijn op transport gesteld naar ons land De Sowjet-ambassadeur in ons land heeft gisteren bij een bezoek aan het departement van Buitenlandse Zaken medegedeeld, dat dezer dagen ongeveer honderd Nederlanders, die sinds de log nog in kampen in Rusland vertoef den, uit de Sowjet-Unie op transport Nederland zijn gesteld. Er worden regelingen getroffen om deze groep Ne derlanders aan de grens van de Oost- Duitse zone in ontvangst te nemen. Na dere bijzonderheden ontbreken nog op dit ogenblik, doch zullen zo spoedig gelijk worden bekend gemaakt. Toestand van Shaw zeer ernstig George Bernard Shaw, de 94-j. Britse toneelschrijver, „wordt snel minder", is gisteren door zyn dokters verklaard. Ofschoon Shaw van een tweetal recente operaties na een val in zijn tuin goed op knapte, kreeg hij Zondag jl. koorts. Sinds de operatie heeft Shaw geen wandeling kunnen maken, zoals hij dagelijks ge woon was te doen. Hij is zelfs niet meei in staat zelf zijn voedsel tot zich te ne men. Shaw woont te Ayot St Lawrence nabij Londen. Vanmorgen werd gemeld, dat Shaw het bewustzijn heeft verloren. Hirschfeld aan de beterhand Dr Hirschfeld, de Nederlandse econo mische expert, gaat. naar A.P. uit Parijs meldt, goed vooruit. Een van zijn mede werkers zei: Hij moet nog het bed hou den, doch zijn toestand is niet langer ernstig. Bij de selectie van dienstplichtigen worden de mannen voortaan ook beproefd op hun lichamelijke capaciteiten, om zodoende „de juiste man op de juiste plaats" te krijgen Koning Haakon na tien jaar weer naar Zweden Verbetering in de verstand houding? Het bericht uit Oslo, volgens hetwelk Koning Haakon de begrafenis ning Gustaaf V zal bijwonen, heeft in Zweden grote indruk gemaakt. Men spreekt erover als een historische ge beurtenis en herinnert eraan, dat Noorse koning sedert 1 October ;r in de Zweedse hoofdstad is De algemeen bekende wrok koning Haakon tegen de overleden vorst dagtekent van 12 April 1940. toen Haa kon met zyn regering naar Zweden uitgeweken om aan de Duitse troepen te ontsnappen. De voorwaarden, welke hem toen werden gesteld, waren van zulke aard, dat zijn verblijf op Zweeds grondgebied slechts een half uur duur de. Het vervoer over het Zweedse grond gebied van. Duitse troepen en oorlogs- materieel met bestemming Noor wegen was er niet naar om de ontstem ming te luwen. Men acht zijn bezoek aan Zweden thans als een voorbode van een mogelijke verbetering van de betrekkin gen Diplomatieke boycot van Spanje opgeheven Belangrijk V.N.-besluit De speciale „politieke commissie" Ver. Naties heeft besloten de regeringen der bij de V.N. aangesloten staten, toe tf staan de volledige diplomatieke betrek kingen met Spanje te hervatten. Tevens werd besloten, het verbod op de deel neming van Spanje aan het werk der gespecialiseerde bureaux der V.N., op dus het verrassende resultaat der resolutie, welke door zeven Latijns-Ame rikaanse landen en de Philiopijnen was ingediend. De Amerikaanse afgevaardig de. Sparkman, sprak in gelijke geest ais onze Nederlandse afgevaardigde, mej. dr Klompé, wier betoog wij gisteren hebben Mijn regering, aldus de Amerikaan, heeft er altyd ernstig aan getwijfeld, of de Assemblée met de resolutie van 1946 wel verstandig en doelmatig heeft ge handeld. Het is thans wel duidelijk ge bleken, dat het terugroepen van ambas sadeurs uit Spanje, als middel om poli tieke druk uit te oefenen, een ongezonde en onpractische afwijking was van een reeds vastgestelde practijk. Natuurlijk kwam er critiek van de af gevaardigden van het Russische blok. Met 37 tegen 10 stemmen bij 12 ont houdingen werd de resolutie aangenomen. Thans moet de Assemblée deze nog goed keuren. Togliatti onderging een hersenoperatie Togliatti. de 57-jarige leider der Ita liaanse communisten, heeft gisteren een hersenoperatie ondergaan, welke gunstig is verlopen. Zijn toestand wordt bevredi gend genoemd. Volgens het rechtse Ro meinse blad Momento is Togliatti bij Moskou in ongenade gevallen en zijn 4 agenten van de Kominform op hun terug weg van Parijs naar Moskou in het ge heim naar Italië gekomen, om Togliatti te bevelen af te treden. VAN tijd tot tyd wordt onze aandacht weer eens gevestigd op de voorbe reiding van de Economische Unie tussen België, Nederland en Luxemburg. Hoe staat het er nu mee? Wy zullen trachten op deze vraag een kort antwoord te geven. Een volledige Economische Unie is nog steeds niet tot stand gekomen. Dat is ook niet zo eenvoudig. Een volledige Economische Unie be tekent, dat het financieel- en econo misch verkeer tussen de drie genoemde landen vrij is. Dus geen belemmeringen meer. Van welke aard ook. Zoals wtf in Nederland geld en goederen, zonder belemmering van de ene provincie naar de andere kunnen overbrengen, zo is het ook in een werkelijke Economische Unie. Maar het sluiten van een Economische Unie tussen zelfstandige landen vereist •eel voorbereiding. De historische ontwikkeling is niet gelijk, de munten zyn verschiUend in kwaliteit, de kostprijzen van verschil lende producten zijn niet gelijk en zo •eel meer. Nu zyn er reeds vele voorbereidende besprekingen gevoerd, er is een Voor- Unie tot stand gekomen en er zijn toch wel vorderingen gemaakt. De vrijmaking van het handelsverkeer tussen de drie landen heeft reeds een hoog percentage bereikt. De in- en uitvoercyfers tonen dan ook aan. dat het onderling handels verkeer sterk is toegenomen. Voorts wordt bi) het handelspolitieke overleg met derden landen zoveel mogelijk eenheid opgetreden. Dit is van groot belang voor onze onderhandelings positie. Ook op dit gebied maakt een eendracht macht. r)CH liep de zaak niet zoals Neder land dat gaarne wenste. Wat was het geval? Op een ministers-bijeenkomst, in 194Y gehouden, wensten België en Luxemburg eigenlijk niet toe te laten, dat de invoer van agrarische producten uit Neder land ongehinderd zou kunnen plaats- inden. Er is toen een protocol opgesteld, waarin een lijst van producten werd op genomen, waarvoor België minimum invoerprijzen mocht vaststellen. Dit deed België dan ook geheel naar eigen be lieven. U zult begrijpen, dat dit in strijd is met de gedachte van de Economische Unie. Vooral wanneer van een dergelijk middel een eenzijdig gebruik gemaakt wordt. Het gevolg was dan ook, dat de In voer uit België naar Nederland zeer be langrijk toenam (o.a. van textielpro ducten). terwijl onze agrarische export naar België geremd werd. Op 20 October jl. is nu weer in Luxemburg een ministers-conferentie ge houden om te zien. of men er uit zou kunnen komen. Het eenvoudigst was natuurlijk geweest het protocol van 9 Mei 1949 in te trekken. Dan was de Benelux weer een hele stap verder gekomen. Maar daartegen hadden de Belgen bezwaren. Nederland gooit dan te veel agrarische producten tegen lage prijzen op de Belgische markt, aldus de Belgen. Dit is voor een groot deel mogelilk door de Nederlandse subsidiepolitiek. De Belgische landbouw mag daaraan niet worden blootgesteld, zo heette het. Na veel gepraat is het nu zo ver, dat de lijst van producten in het protocol niet meer eenzijdig door de Belgen kan worden gebruikt, maar dat deze in on derling overleg vastgesteld en gehan teerd moet worden. Wordt men het niet dan ls er tenslotte arbitrage moge lijk. Bovendien ls besloten, het verschil In de kostprijzen van die agrarische pro ducten te delen, d.w.z. door middel van heffingen wordt dit verschil overbrugd. De opbrengst van die heffingen komen nu beide landen ten goede. Wy hopen, dat van deze thans gefor muleerde afspraken een verstandig ge bruik gemaakt zal worden, geheel be vredigend is het nog niet. Maar als over gang naar de volledige vrije uitwisseling van goederen kan een dergelijke over eenkomst worden geaccepteerd. Wy gaan op andere onderdelen thans niet in. Op 1 Januari 1951 zal deze regeling in werking treden. Doch ook dan is nog geen volledige Unie tot stand gekomen. Mr. W. RIP. beide landen, die sindsdien erg verslecht i Prinsesje geboren in Lichtenstein Prinses Georgine van Lichtenstein, ge malin van Prins Joseph de Tweede, de regerende vorst van Lichtenstein, heeft het leven geschonken aan een dochter, die Nora Elizabeth genoemd zal worden. Het echtpaar heeft thans 4 kinderen, drie jongens en een meisje. DAT luit. ter zee le klasse I. A. J. de Bruijn, die commandant van de Marine Luchtvaartdienst op N.-Guinea wordt, gisteren het commando over de vlieg basis Gilze-Rijen overdroeg aan luit.- kol. A. A. M. van Rest. DAT de hoofdinspecteur der Nederl. Spoorwegen M. H. Clarmgbould te Rot terdam gisteren na 33 dienstjaren af scheid nam. DAT een aantal gemeenten een stich ting Maaskants Welvaren heeft opge richt voor de sociale, economische en culturele ontwikkeling van het gebied rond Oss. DAT de 16.000 tons Bergestrand, het vierde tankschip van de zeven, die de N.D.M. te Amsterdam voor Noorwegen bouwt, gistermiddag op de Noordzee werd overgedragen. DAT de 70-jarige Utrechtse kanton rechter mr A. L. N. Otten, die gisteren afscheid nam, is benoemd tot ridder de orde van de Ned. Leeuw. DAT de landbouwer J. van Haren te Ornrnel (N.-B.) een wortel van vijf pond heeft gerooid. DAT de Amsterdamse commissionnair L. Luderhoff morgen zijn gouden jubi leum op de effectenbeurs viert. DAT de sportredacteur van De Maas bode, H. Thomassen, gisteren t.g.v. zijn 40-j. jubileum werd gehuldigd, DAT de chef van het passagekantoor' Djakarta der Kon. R'damse Lloyd, Ch. M. P. A. Neyens, die met de Willem Ruys terugkeerde, tegen het voorjaar een hausse in het passagiersvervoer voorziet, daar men de afloop van de kwestie- Nieuw-Guinea en de pensioenregeling af- •acht. DAT heit lijk van de sinds 17 October vermiste 17-j. matroos Meinken Bremen in de Rotterdamse haven is ge vonden. DAT de Amsterdamse brandweer gis teravond een kleine brand bluste in eer meubelspuiterij aan de Valkenburger- DAT vier personen, onder Haagse boekhandelaar H. M., die onzede lijke lectuur hebben ingevoerd spreid, door de Maastrichtse rechtbank zijn veroordeeld tot straffen van 4 tot 6 maanden. DAT Clarence Hunter van de E.C.A in Enschedé de tentoonstelling Europa Bouwt opende, die ook reeds elders is gehouden. DAT de Huurwet gisteren in het Staats blad is verschenen en de datum var in werking treden nog bekend wordt ge- DAT de honden van de kennelhouder B. te Ede gisteren uit hun hok zijn ge haald en hun eigenaar voor 14 December zijn huis moet verlaten, daar hij het perceel heeft verkocht, doch blyven omdat zijn nieuwe betrekking niet doorgaat, DAT te Amersfoort, 65 jaar oud, is overleden J. Buis Kzn., voorzitter de Raad van Arbeid aldaar. DAT automobilisten niet mogen zuimen, hun triptiek of carnet de passage bij het verlaten van Duits grondgebied te laten aftekenen door Duitse grens beambten. DAT de wijziging van de kinderbyslag- et voor invaliditeits-, ouderdoms- wezenrentetrekkers 1 Januari in werking treedt. DAT de voorz. der K. v. K. voor Zuid- Holland, mr K. P. v. d. Mandele, die gisteren 70 jaar werd, is benoemd tot commandeur O.N. en de Joh. van Olden- barneveldt-medaille ontving van de ge meente Rotterdam. DAT de jongste Ingenieur In ons land vermoedelijk W. den Ouden uit Kinder lijk is, die dezer dagen, na 4 jaar studie, het diploma voor electrotechniek be haalde en pas in Maart 22 jaar wordt. DAT referendis A. F. E. M. Govers bij zijn afscheid van het dep. van justitie is benoemd tot officier O.-N. DAT kinderen van een schuit der A'damse gemeentereiniging pakjes rattenvergif hebben weggenomen er radio werd omgeroepen de pakjes snel terug te brengen, daar de inhoud der pakjes dodelijk is voor mens en dier. DAT het fabriekscomplex Efa-Produka te A'dam gisteren voorlopig werd geveild voor ruim ƒ250.000, en de bijbehorende villa voor 37.500, Nieuwe vliegramp ia Engeland Slechts 2 overlevenden van de 30 inzittenden In een dichte mist, welke de sterkste schijnwerpers niet konden doorboren, waardoor het zicht tot slechts een tien tal meters .beperkt bleef, is gisteravond een Viking-vliegtuig van de British European Airways met 30 personen aan boord op het vliegveld van Londen, Air- port, verongelukt. Het toestel raakte in brand en was in minimum van tijd een laaiende vuurzee. De hitte was zo groot, dat de brandweer gedwongen was toe te zien zonder hulp te kunnen bieden. Acht-en-twintig inzittenden kwamen om het. leven, terwijl slechts twee de ramp overleefden. Dit zijn de stewardess en een mannelijke passagier. Beiden zijn niet ernstig gewond, maar moesten toch naar een ziekenhuis worden overge bracht. Omtrent de toedracht van het onge luk tast men nog in het duister. Het mogelijk. da!t het toestel, dat in verband met de mist van het vliegveld Northolt naar Airport was gezonden om te lan den, is neergestort. Waarschijnlijker acht men het echter, dat de Viking goed is gelande maar door de mist van de lan dingsbaan is afgeraakt en tegen een sta pel buizen is opgereden. Enige seconden voor de ramp vroeg de piloot aan de Belgische Kamerleden liepen opnieuw weg gronddienst of hij bij de landing per radio kon worden geholpen. De meeste passagiers van het vlieg tuig, dat uit Parijs gekomen was, waren van Britse en Franse nationaliteit. (Advertentie) ihi WATER BRANDEN IjL| OU overkomt U niet meteen I L-DRUKAUTOMAAT n ASW productvam A Uit protest tegen de gelijke regerlngs- subsidies voor openbare en R.K. scholen, waarin de onderwijsbegroting Belgische homogeen-katholieke regering voorziet, hebben de socialistische, libe rale en communistische leden gisteren voor de tweede maal in een week de Bel- j gische 2e Kamer verlaten. De vergade- Donderdag: Zon 7.36 ring moest hierdoor worden geschorst 122.33 tot 14.38, Op 3 November LJv, Veel bewolking Tot morgenavond verwacht De Bilt; Zwaar bewolkt met in het Westen van het land plaatselijk enige lichte regen, waarschijnlijk gedu rende de avond of nacht Elders overwegend droog weer met later op de mees te plaatsen enkele opklarin gen Zwakke tot matige wind uit Zuide- 'ijke richtingen. Weinig verandering ln peratuur. (Opgemaakt om 10 uur). ZON EN MAAN 17.11; maan

Nieuwe Leidsche Courant | 1950 | | pagina 1