Pleven wil Europees leger, maar nationale legers handhaven Wesl-Duitsland kan worden ingeschakeld Ook daarbij Communistisch Kamerlid met vijf partij genoten gearresteerd Chinese Rode leger in TibetNatsirs positie is moeiliik binnengedrongen Rookt hoogstens 5 sigaretten per dag, zegt dr Korteweg Wist U WOENSDAG 25 OCTOBER 1950 Een en dertigste jaargang No 8257 BUREAUX: Steenstraat 37 Directie, Abonnementen- en Adver tentie-afdeling: Tel. 22710 en TeL 23375. Redactie: Tel. 20408. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: 4.50 p. kwartaal; 1.50 per maand; 0.35 per week. ADVERTENTIËN: 0.18 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting) Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-Red.: H. W. J. ENSERINK Directie: F. DIEMER BESLECHTTE ZIGEUNER OUDE VETE MET DOODSLAG ZIE PAG. 4 Vorming van één „defensie-pooi" Tien jaar geleden zwermden de nazi-horden uit, om de wereld te over weldigen. Thans, in 1950, ziet de Westelijke wereld zich genoodzaakt, met dit verslagen Duitsland te onderhandelen over het deelnemen aan de herbewapening. Generaal Omar Bradley verklaarde voor de „militaire commissie" van het Atlantisch Pact: „Vormt thans'krachtige strijdmachten, of wij zullen gedwongen worden deze later uit de grond te stampen bij een vijandelijke aanval". Generaal Eisenhower oordeelt, dat Amerika drie millioen man nodig heeft, om in geval van nood doeltreffend te kunnen optreden. In de Franse Assemblée bepleit premier Pleven de noodzakelijkheid van een „Schuman-leger", waarin nationale Europese strijdkrachten moeten worden opgenomen. Voor „De Wapens Neer" is het geen tijdl De Franse mindster-president 'heeft zijn speciale voorstel een oplossing genoemd voor hét zo belangrijke vraagstuk der Duitse bijdrage aan het instellen van een Europese weermacht. Hierbij is rekening gehouden met de wrede lessen van het verleden. Kort geformuleerd wil Fleven. zodra het ./zes-mogendheden-ver'drag" (hetwelk voorziet in hét onder één ge meenschappelijk beheeT stellen van de Europese steenkool- en staalindustrie) Is ondertekend, eenEuropees leger Aan de vrije Europese landen, ook aan Engeland, zal om samenwerking tot dat doel worden verzocht. Deze vorming van een Europees leger mag echter geenszins vertragend werken op de uitvoering van het Atlantische defensie-pact. In zijn op timisme sprak Pleven zich uit voor een „rechtstreeks contact" tussen Amerika. Engeland en de Sowjet-Unie, ten einde in de toekomst botsingen te voorkomen Ten aanzien van een Duits leger gaf Pleven onomwonden zijn afkerigheid daarvan te kennen. Hij zeide: „Elk stel sel, dat rechtstreeks of Indirect leidt tot het vormen van een Duits leger, wekt wantrouwen en achterdocht. Het zou de wedergeboorte betekenen van een Duits Bené Pleven. Den Haag gist, Java beslist Waarom hakt men de knoop niet door? (Van onze redacteur voor Oost en West) Eindelijk is het hoge woord er gisteren uitgekomen; Het uitstel van de repatri ëring van een deel onzer soldaten in In donesië wordt „mogelijk" genoemd. Men vraagt zich af wat de reden is, dat een dergelijke vage mededeling aan het Ne derlandse volk wordt verstrekt, terwijl reeds weken geleden onze soldaten in brieven naar huis meldden, dat zij voor lopig wel niet zouden terugkeren. Ter wijl het Alg. Hl. positieve berichten uit Java ontvangt, dat het vertrekplan reeds officieel is gewijzigd en dat drie Ameri kaanse troepenschepen zijn afgezegd. Bo vendien is het op Java reeds bekend, dat een of twee bataljons van de H. brigade vermoedelijk tot Februari of Maart zul len achterblijven. Wat Den Haag dus mogelijk acht, noemt Java re^tds een feit. Naar wij vernemen. Is de reden van al deze vaagheid, dat de regering in Ne derland nog steeds niet tot een beslissing ls kunnen komen. Zelfs weet zij nog niet eens of het uitstel doorgaat. Terwijl Den Haag dus zijn beslissing uitstelt, stelt men op Java het vertrek uit. Een vreemde geschiedenis. Herhaaldelijk hebben wij 'hierover vra gen gesteld aan de Legervoorlichtlngs- dienst, doch deze zelf werd in onwetend heid gehouden en kon tot voor kort toe niets anders melden, dan dat het ver- trekschema tot dusverre ongewijzigd was gebleven. Men mag aannemen, dat de L.V.D van zijn kant moeite heeft ge daan om ons volk voor te lichten, doch dat men de dienst de inlichtingen ont houdt, die ons volk dan langs andere weg van Java krijgt. Zo blijft, het in Den Haag gissen en gisten, maar op Java handelt men op eigen houtje. Huurverhoging van 15 pet. onvoldoende geacht De huurverhoging van 15 procent zal Zéker niet voldoende blijken te zijn. Dit was de conclusie van de heer G. da Bruyn. directeur van het huisvestings bureau te Delft, die gisteren in de Delftse raadszaal sprak op een bijeen komst van directeuren van huisves- tingsbureaux in Zuid-Holland. De voor zitter, de heer J. Schippers uit Rotter- dam, zei dat de problemen groter zijn geworden ondanks de toenemende bouw nijverheid. De oorzaak is o.a. de repa triëring uit Indonesië. Schriftelijke vra gen werden door de heer P. v. d. Broek uit Vlaardingen beantwoord, 's Middags bezocht men de Nieuwe Kerk, Dirk Jansz. Zwart een orgelbespeling «ai militarisme," Aangezien West-Duitsland, ofschoon niet aangesloten bij het At lantisch Pact, wel de voordelen van dit „veiligheidsstelsel" geniet, is het echter billijk dat ook West-Dultsland zijn deel bijdraagt in de verdediging West-Europa. De Franse premier wees er op, dat het stichten van een Europees leger r samenhangt met het idee van een enlgd Europa. Immers aan de Raad van Europa werd op 11 Augustus j.l. de aan beveling gedaan onverwijld een verenigd Europees leger te formeren, samenwer kende met de Amerikaanse en Cana'dese strijdkrachten. Voor dit leger moet dus komen één enkel Europees politiek en militair gezag, met een Europese minister van Verdediging. Die is dan voor zijn be leid verantwoording schuldig aan een Europese Algemene Vergadering, bijv. de Assemblée van Straatsburg. Hoe zal Engeland reageren? Het ls, te oordelen naar Pleven, niet de 'bedoeling de nat'iónale legers der vrije landen geheel deel te doen uitmaken, van een Europees leger. Hij verklaarde na drukkelijk, dat de samenwerkende sta ten, die reeds over eigen strijdkrachten beschikken, hun gezag kunnen blijven uitoefenen over dat gedeelte hunner 'be nde weermachten, dat niet in de „leger-pool" (de uitdrukking is van ons zelf Red.) zou worden ingelijfd. In de Assemblée heeft het'aan critiek niet ontbroken en oud-premier Paul Reynaud stelde 'de vraag of Engeland er wel mede :coord zou gaan. Van het Franse voorstel is men op het Foreign Office volkomen op de hoogte, r gezien de geringe interesse d?r. Britse regering voor de Europese een heidsgedachte, is de houding van Lon- Fiscale recherche viste achter het net De president van de Amsterdamse rechtbank heeft in kort geding het gijzé- lingsbevel tegen een door de fiscus „uit geklede" koopman nietig verklaard, om dat de president heeft aangenomen, dat de koopman niet in staat is aan zijn ver plichtingen te voldoen. Het huisraad van de zakenman, aldus De Tel., Was reeds door de Belastingen verkocht, maar des ondanks bleef er een belastingschuld van ruim 14.000 openstaan. De fiscale re cherche trachtte de man te arresteren. Vorige week Donderdag zagen zij hem op het Rembrandtsplein in zijn autootje stappen. Zij sprongen op de treeplank en gooiden hun aktetassen in de wagen. Zü zeiden de koopman, dat hij gearresteerd was. ..Er is achter aan de wagen iets niet in orde met de benzinedop", zei de koop man. Meteen stapte hij uit. De recher cheurs nieuwsgierig achter hem aan. Plotseling sprong de koopman weer ach ter het stuur en reed in volle vaart weg. naar zijn reehtskundgie raadsman. Die liet de aktetassen snel bij de recht hebbenden terugbezorgen en maakte, een civiele procedure tegen de Staat der Ne derlanden in kort geding aanhangig. Een rechercheur en een deurwaarder stonden al klaar om de koopman n uitspraak te arresteren. Zij keken op hun neus, toen deze hun een vrijgeleidebiljet van de president toonde. Iriaanse delegatie op audiëntie De Iriaanse delegatie zal morgen door H. M. de Koningin in audiëntie worden ontvangen. Mussolini's 21-jarige dochter werd tijdens eèn congres van 200 studenten uit 9 landen voor de oprichting van neo-fascistische organisatie, te Rome, uit de zaal verwijderod. Toen Anna .Maria de vergaderzaal binnenkwam, werden fascistische liederen gezongen eri de groet gebracht. Leren ze het dan nooit? den onzeker. Een Franse communist viel regeringsvoorstel hevig aan, in sinuerende, dat de bedoeling van Pleven vas de nazi-bandiéten de wapens (om ,an te vallen) weer terug te geven. Nadat ook twee rechtse afgevaardïg- en zich fel tegen iedere herbewapening an West-Duitslan'd hadden verzet, is len tot vandaag uiteen gegaan. Pleven, ie droom van één defensiebegroting oor Europa, is er nog niét Uitgebreid complot, dat reeds jarenlang tot desertie aanzette HET COMMUNISTISCHE TWEEDE KAMERLID J. H. Hermans uit Vaals is dezer dagen met vijf Limburgse partijgenoten gearresteerd. Hun wordt ten laste gelegd, dat zij deel uitmaken van een uitgebreid complot, dat reeds enige jaren dienstplichtigen tot desertie aanzette, financieel steunde en clandestien over de Belgische grens hielp. gebracht van de arrestatie van het Kamerlid Hermans. Er zijn voorts nog enkele deserteurs van de Koninklijke Landmacht en de Luchtmacht aange houden. Behalve Hermans, die ook lid is van de Provinciale Staten van Limburg, zijn aangehouden: J. Droomers uit Bruns- sum, N. F. J. Bitter: uit Kerkrade, H. Leenders uit Vaals (oud-gemeenteraads lid), P. Bertrand en P. L, F. van Buren Lensinck, alias Giseken, beiden gemeen teraadslid van Vaals. Deze zes verdach ten zjjn overgebracht naar -het Huis van Bewaring te Maastricht. De officier van justitie heeft de minister op de hoogte Pontecoivo, de atoom spion Dit i poort-foto profesor Bruno Pontecorvo, een genationaliseer de Brit (Ita liaan van ge boorte) die ver moedelijk voor de Russen een atoomspion was in het Engelse |- atoom-labora torium va Harwell. Naar \- men weet is Pontecorvo in Helsinki plotse ling verdwe nen; men oppert de mogelijkheid, da! zijn Russische vrienden liem in een ver zegelde wagon naar Rusland hebben ge smokkeld. Het geval Pontecorvo is een van de .mysteries, die zich voordoen in d.e duistre wereld van de atoomonder zoekingen Beambten van de Britse veiligheids dienst zijn vanmorgen 'overgegaan to! huiszoeking in de woning te Abingdon (Merkshire) van professor Pontecorvo De huiszoeking duurde een uur. Vraag over prijzen van schoeisel, huisraad en woninginrichting Welke maatregelen zijn genomen om te zorgen, dat de prijzen van schoeisel, huisraad en woninginrichting niet hoger komen te liggen, dan met het oog op de internationale prijsstijging strikt nood zakelijk is? Deze vraag heeft het Tweede Kamer-lid Suurhoff (P.v.d.A.) gesteld aan minister v. d. Brink. Zwitserse officieren en een aantal bouwkundigen staan voor een militair gerechtshof terecht, wegens knoeierijen tijdens de oorlog bij het bouwen van bunkers. De beschuldiging luidt o.a. dat bij de bouw Van fortificaties te weinig sement werd gebruikt. Bij proeven op bunkers is gebleken, dat zij, na door één enkele granaat getroffen te zijn, reeds geheel ineenstortten. Reeds enkele maanden had de politie aanwijzingen, dat er iets aan de hand was. Zekerheid kreeg men pas, toen een maand geleden de Belgische politie de 22-j. R. uit Amsterdam als ongewenste vreemdeling over de grens zette. De Ne derlandse politie wachtte hem op en voelde hem aan de tand. Toen bekende R. met behulp van Hermans te zijn ge deserteerd en in 1&4S reeds met. diens hulp naar België te zijn uitgeweken. De deserteurs werden ondergebracht bij vaste adressen in Brunssum, Kerkrade en Vaals, en via smokkelpaden in het Vaal- serbos over de grens geleid. President Soekarno en vice-presi dent Hatta hebben in.'het Indonesische parlement hedenmorgen de eed afge legd. MEVROUW PAX: Komen v/e nog verder, chauffeur B Morgen beslissing over zijn Terwijl Tibetaanse regering op weg naar Peking is, om met Mao Tse Toeng te praten T^ENHEDEN VAN HET Chinese Rode leger hebben bevel gekregen, Tibet binnen te rukken. Dit nieuws werd verspreid door het communistische persbureau „Nieuw China". De Chinese troepen zullen, zo wordt met veel pathos verkondigd, de 3.700.000 Tibetanen van de imperialistische ver drukking bevrijden en tevens de nationale defensie van China's Westhoek verstevigen. Na Korea, Indo-China.Tibet, what next? Gedurende enige maartden werden réeds berichten gepubliceerd, volgens welke de Chinese communistische lei ders op het punt stonden, China's spraken op souvereihiteit over Tibet, té gaan verwerkelijken. Ja. reeds vroeger wérd geméld,- dai dè Rode troepen de Tibetaanse grens waren overschreden. Nu het persbureau „Nieuw China" zelf dit nieuws verspreidt, valt eT minder aan te twijfelen. Volgens een politieke „mobilisatie-richtlijn" van het hoofd kwartier van het Tweede Leger, is het de taak der Chinese strijdkrachten de vereniging van geheel China te vol tooien- Bij de opmars moeten de Chinese strijdkrachten echter zuinig zijn met manschappen en materiaal en snel stra tegische verbindingen tot stand brengen- Gisteren had de Tibetaanse regering haar delegatie in India opdracht gegeven, onmiddellijk naar Peking te vertrekken, Puttenaren bij de graven in Ladelund De 102 Puttenaren, die een pelgrims tocht maken naar de graven van dé in 1944 weggevoerde mannen, hebben gis teren in het dorpje Ladelund in Slees- wijk-Holstein de graven bezocht. Drie gedenkstenen geven er de plaats aan, waar in negen gemeenschappelijke gra ven de stoffelijke resten begraven lig gen van de Puttenaren, tezamen met Fransen, Italianen. Polen, Esten en een Griek. De plaatselijke predikant dr Johannis Meyer die met de Puttense predikanten Kievit en Kwakkelstein in een herdenkingsdienst was voorgegaan, las aan de graven de namen der omge komenen een voor een af en wees de familieleden de graven. De burgemees ter van Putten. legde een krans van spar - regroen en dennenappels. De familiele den van de slachtoffers namen de aarde -van de graven of bloemen als aandenken beneinde aldaar onderhandelingen te -openen met Mao Tse Toeng, over de toekomstige status van Tibet, Genoemde delegatie had enkele maanden'in New Delhi doorgebracht en Engeland ver leende een doorreisvïsum voor Hong kong. Wij Berinnerèii eraan, dat Tibet ten Noorden van India gelegen is en be woond, wordt door circa 4 millioen- men sen. Door de eeuwen heen, heeft China op dit gebied steeds aanspraken ge maakt, maar de Tibetanen beschouwen zich als „onafhankelijk". Aan het hoofd van Tibet staat de Dalai Lama, thans feitelijk geestelijk en wereldlijk heerser over een gebied, waarover een myste rieus waas ligt verspreid. kabinet Morgen zal de Indonesische premier het parlement een motie van vertrouwen voorstellen, en betrouwbare woordvoer ders verwachten volgens A.P. een kleine meerderheid. Parlementaire leiders heb ben er over beraadslaagd of een r derheid van twee derden der stemmen nodig is of niet. Zelfs als Natsir het hoofd -boven water zou houden, geloven de parlementaire leiders onder wie de vice-voorzitter dr Tamboenan dat het ontbreken van een meerderheid. mede te werken valt, Natsir zal dwingen zijn kabinet te wijzigen. Bovendien be stookt de linkse oppositie hem met grieven over militaire en sociale tekort komingen en de „kwaadaardigheid" van de Nederlandse invloed in Indonesië. Verlamd door onzekerheid over vol doende parlementaire steun en met een enorme last van bestuursproblemen, is Natsir tot nu toe besluiteloos geweest in zijn politiék. In het binnenland heeft fften dé strijd op Ambon, de guerilla in Zuid-Celebes «1 van de Dar Oei Islam, benevens moeilijkheden met Aijeh en Borneo. Door de duisternis misleid, ls de 73- j. L. W. uit Tiel, toen hij van de kermis kwam, in de stadsgracht gelopen en ver dronken. - i werd ingewijd Een recht, ontleend aan God De tien ton wegende bronzen „Vrij- heidsklok", groter dan de beroemde Big Ben in Londen, is gisterep. onder enorme belangstelling van autoriteiten en publiek ingewijd. Meer dan 150.000 Berlijners waren aanwezig. Voordat de voormalige Amerikaanse militaire gouverneur in Duitsland, generaal Lucius Clay, op de electrische knop drukte, welke de klok voor het eerst in beweging bracht, sprak hij de verklaring van ..geloof in de vrij heid" uit. Deze verklaring luidt als volgt: „Ik geloof in de heiligheid en waardig heid van het individu. Ik geloof, dat alle mensen gelijkelijk het recht op vrijheid aan God ontlenen. Ik -beloof mij te ver zetten tegen iedere aggressie en tyran- nie. Ik geloof, dat deze wereld onder Gods leiding een nieuwe geboorte van de vrijheid zal -beleven". De oorkonde, die door een millioen .Amerikanen ondertekend werd. is nu laan de voet van de klokketoren van het West-Berlijnse gemeentehuis ingemet seld. Deze plechtigheid werd door de radio over de gehele wereld uitgezonden. Voorlopig zullen in Europa drie radio zenders worden gebouwd, die uitzen dingen over de „kruistocht voor vrij heid" naar landen achter het ijzeren gor dijn zullen verzorgen. Zulks zal door de Amerikanen worden gefinancierd. Ver melden wij nog, dat des nachts in de top van de klokketoren vier rode lam pen zullen branden, herinnerende aan de luchtbrug, toen dagelijks honderden vliegtuigen over Berlijn vlogen, om op Tempelhof te landen. Als één man achter Ambon Vergaderingen in Den Haag en Amsterdam Nu de nood van Ambon op zijn hoogst is. wijst Door de Eeuwen Trouw er op, dat men alle krachten moet inspannen om te helpen en niet met de armen over elkaar moet gaan zitten totdat alle Am- bonnezen zijn uitgemoord of uitge hongerd. De stichting zal op 31 dezer een openbare vergadering houden in K. en W. te 's-Gravenhage, waarop zullen spre ken prof. mr A. C. Josephus Jitta. ds W. H. Tutarima, N. K. Vigeleyn-Nikijuluw en H. Coenradi. Op 28 dezer wordt een landelijke massademonstratie gehouden in de Apollohal te Amsterdam. Laten de zalen uitpuilen! Gisteravond is de heer H. Hermans, oud-secretaris van minister Beel, met zijn gezin van Schiphol naar Curasao vertrokken om voorlichtingsadviseur bij het kabinet van de gouverneur te wor den. Mevr. Hermans-Perquin heeft in 'erband met haar vertrek bedankt als id van de gemeenteraad te Voorburg. Longkanker kan verdwijnen, als het zware roken wordt nagelaten „Heel veel zal er b\J de strijd tegen de kanker van ieder afzonderlijk worden gevraagd. Daarbij zullen de meesten zware offers moeten brengen, niet in de eerste plaats in geM, maar in het ver laten van vaak dierbare gewoonten. Zo zal men de tabak als verslavingsmiddel moeten laten varen om deze als zuiver genotmiddel in ere te herstellen." Aldus dr R. Korteweg te Amsterdam in een rede. die hij vanmiddag hield in de ver gadering van het Genootschap voor na- tuur-genees- en heelkunde tie Amster dam. De longkanker is de laatste tientallen jaren schrikbarend toegenomen en wij hebben er meer dan eens op gewezen, dat overmatig roken een zeer nadelige invloed oefent. Vandaag zei dr Korte weg dat de kans op het krijgen van long- DAT de Rotterdamse rechtbank op 6 Januari bij de BPM te Pernds de plaats in ogenschouw zal nemen, waar in Februari 1948 twee arbeiders bij het schoonmaken van een tank werden ver giftigd. DAT men in Januari a.s. wil beginnen met de werkzaamhëden aan het Rotter-, damse Hofplein, die een millioen- gulden zullen kosten. DAT" een deputatie uit Oirschotgis teren het bevrijdingsvuur uit Nijmegen hééft gehaald. DAT in de Waalhaven te R'dam het stoffelijk overschot is gedregd van de 56-j. botenbaas G van Aalst aldaar, die op 11 Oct. is verdronken. DAT een botsing tussen twee trams op het R'damse Hofplein gisteren veel ra vage verorzaakte en enkele passagiers lichte wonden kregen DAT minister Rutten gisteren in Utrecht de prijzen van de actie „Ieder kind en dierenvriend" heeft uitgereikt, o.m. een radio als hoofdprijs aan Kees Vervooren uit "Utrecht en een fiets aan ■Giel van Diggelen uit Rijnsburg. Dat de Canadese ambassadeur, Pierre Dupuy, t.g.v. het eerste lustrum der V.N., in A'dam voor de Ver- voor In ternat. Rechtsorde en de Ned- Studen tenver. voor Wereldrechtsorde gespro ken heeft. DAT de 51-j. ongehuwde houwer J. J. Lurken uit Terwinselen door vallende stenen in.de staatsmijn Wilhelmina werd gedood. DAT in Goes de eerste bakkerijschool is geopend. DAT het dezer dagen officieel opge richte 326e squadron op de luchthaven van Leeuwarden is overgedragen aan de commandant, de kapt- Hansen. DAT op 21 Nov. in Goes voor 't eerst sinds 1939 weer een toondag wordt houden, een markt voor - handelsvee plus veetentoonstelling. DAT de veilingver. Zuid-IBeveland te Goes voor twee ton een nieuw koelhuis zal laten bouwen, hetwelk de koelcapa- riteit op 2 millioen kg brengt. DAT het vaandel en de drumband var het vroegere 7e R.I. Donderdag in Grave wordt overgedragen aan het regiment Chassé. DAT de kapelmeester Carel van den Bergh van het reg. stoottroepen in Den Bosch op 31 Oct. na een diensttijd van 41 jaar afscheid neemt. DAT het mijngasstation te Veghel (N B.) Maartdag a s. officieel in gebru'k •wordt gesteld door de commissaris dei Koning, prof. De Quay. DAT de 140 mannen, vrouwen en kin deren, die op 5 Nov. 1944 in de kelders van het stadhuis van Heusden om leven kwamen toen de Duitsers het bouw opbliezen, op 5 Nov. a.s. worden herdacht. DAT de verzorging van de oorlógs graven der onbekenden te Bergen op Zoom is overgenomen door het regt. veldartillerie Prins Frederik, nu het in- fanterie-garnizoen is vertrokken. DAT de 40-j. mevrouw G. V.-F. in Enschede op haar fiets dor een vracht auto is overreden en gedood. DAT mr K. P. v. d. Mandele te R'dam, voorz. der K. v. K. voor Zuid-Holland en kamerheer in b.d. van de Koningin, 1 Nov. 70 jaar wordt. DAT mr N. J. C. M. Kappeyne van de Coppello, dir. van de Bank voor Onroe rende Zaken te A'dam, 1 Jan. ztfn func tie neerlegt. DAT Henk Duinker, koordirigent, zang- en planoleraar te A'dam, 30 Oct. zijn 25-jarig jubileum als toonkunstenaar zal herdenken. DAT vijf dierendresseurs in Nederland, o.w. Karei Strassburger, een wedden schap om 500 pond sterling willen aén- gaan met de Brit Edmund T. Mac Michael, die op het dierenbeschermings congres In Scheveningen beweerde, dat dieren geen kunsten kunnen leren der ze te 'behandelen. DAT de adj.-dir. bij de plaatselijke telefoondienst te A'dam, Ir M. Peekema, 1 Nov. 25 jaar in overheidsdienst is. DAT Jan Hondong. die indertijd met de Snip de eerste vlucht naar de West maakte, thans op verzoek met ingang van 1 Januari eervol ontslag uit K.L.M.- diensi gekregen heeft. DAT drie personeelsleden van df nieuwe D.A.F.-autofabriek tussen Eind hoven en Geldrop zijn gearresteerd we gens diefstal van autobanden tot eer totale waarde van 10.000. DAT de Bond Heemschut (voor het behoud van schoonheid in stad en land) in Februari het 40-jarig bestaan zal DAT aan de A'damse raad is voorge steld voor 1.050.000 15 autobussen voor het gemeentelijk vervoerbedrijf aan te kanker dertig maal z rokers (meer d.an 21 sigaren per groot is bij zware sigaretten of vier bij niet-rokers. Wanneer allé ïokers sléchts licht ge rookt hadden, één sigaar of vijf sigaret ten per dag, dan zou het aantal slacht offers slechts ongeveer een vijfde bedra gen van thans. Dan ware het risico dat roken nu- eenmaal meebrengt, waar schijnlijk voor de meesten te aanvaarden Wanneer de zware rokers dit advies opvolgen, zal deze soort kanker op den duur in het niet verzinken eri sléchts in de geschiedenis, voortleven als een ramp die in de tweede helft der twintigste eeuw het mensdom teisterde, aldus d-r Korteweg. Driedubbel huwelijk in Beekbergen In de Hervormde kerk van Beek bergen zullen morgen twee zoons en een dochter uit het gezin De Grpot (Mdrinus, Johannes en Heintje) trou wen met twee dochters en een zóón uit het gezin Boers (Jannetje, Gerar- dina -en Hendrik). Ds J. Veen uit Apeldoorn zal-dit driedubbele huwe lijk bevestigen, nadat de paren m Apeldoorn naar het stadhuis zijn ge- Heel Beekbergen is al vol van het feest. Handerden gasten worden ver wacht op de ouderwetse boerenbrui loft, waarmee dit heuglijk gebeuren zal wot den gevierd op een wijze, die zich nog maar weinigen in Beekber gen van vroeger herinneren. Zeven specialisten bij Mindszenty De gezondheidstoestand van Kardinaal Mindszenty, die door de communisten in Hongarije gevangen wordt gehouden, gaat sterk achteruit. Om hem in leven te houden, hebben de communisten, die tpt elke prijs willen vermijden, dat de 58- jarige kardinaal in gevangenschap sterft, de hulp ingeroepen van 7 specialisten. Dezen hebben aanbevolen voortdurend injecties toe te dienen, opdat de kardi- nael kan slapen en algehele zenuwinstor- ting kan worden voorkomen. EVENTJES LACHEN President Truman is de gast geweest van Trygve Lie, de secretaris-generaal der Ver. Naties en ook Wisjinsky be hoorde tot de genodigden. De lunch liet zich voortreffelijk smaken en een strijktrio in.... ..vuurrode rokken" verhoogde de gezelligheid. „Kom" zei Truman tegen Lie, „Laat eens „Ich liebe dich" van Grieg spelen". Daarna werd op verzoek van Lie zelf, die altijd maar weer tussen Oost en West tracht te bemiddelen, gevraagd om'„East side, West side" ten gehore te brengen. Wisjinsky was in zijn nopjes en bracht met een glas cham pagne een toast uit op de violisten. Later vertelde Truman aan de pers, dat h\j minister Wisjinsky heus een gezellig mens vond. Het menu bestond o.a. uit een sterk gekruide Russische soep, Russische kaviaar, een Engelse lamsbout, een Frans kippetje en Noorse ice cream. Wisjinsky. die al tijd zo graag in de Assemblée over oorlogsophitsers spreekt, maakte nu grapjes. Recept vloog de wereld over Een Rotterdammer kreeg dezer dagen bericht, dat zijn dochter in Israël ernstig was gewond aan haar knie. Men vreesde voor een algehele verstijving. Redding verwachtte men alleen van bepaalde me dicijnen. die in het midden-Oosten met verkrijgbaar zijn. Het recept werd over gestuurd. maar de Nederlandse apothe kers konden het geneesmiddel, dat in Amerika wordt gemaakt, niet leveren. Ten einde raai wendde de man zich tot de KLM, die het recept toezond aan haar vertegenwoordiger in New York Deze wist het redmiddel te krijgen en gisteren werd het op het vliegveld Lydda in Israël afgegeven. WEERBERICHT Koud Tot morgenavond verwacht De Bilt: Droog en koud weer met slechts enkele overdrij vende wolkenvelden. Matige, overdag tijdelijk krachtige Oostelijke wind. Op vele plaatsen lichte nachtvorst. (Opgemaakt te 10 uur) ZON EN MAAN Donderdag :zon 7 23-17.24; maan 17,12 -AIO uur. 3 Nov. L.K.

Nieuwe Leidsche Courant | 1950 | | pagina 1