J Ruwweg 150 millioen extra voor verdediging Edna Earl HUIDKLACHTEN DEBRALIN F Baby's Kou s DINSDAG 24 OCTOBER BSO Begroting 1951 een nachtmerrie Tegenvallers geraamd op een half milliard en meevallers op een kwart VOOR 1951 venvacht minister Lieftinck extra-uitgaven van ruim een half milliard en extra-inkomsten van een kwart milliard boven de bedragen van de begroting. Het begrotingstekort wordt thans geraamd op 257 millioen. Donderdag noemde minister Lieftinck in de Tweede Kamer reeds een bedrag van ruwweg een kwart milliard. In de millioenennota werd dit nog op f 117 millioen geschat. De uitgaven, die nog niet pp de begro- i nijverheidsonderwijs en het middelbaar ting 1951 voorkomen, zijn: ƒ150 millioen voor de verhoogde militaire inspanning (o.a. het paraat maken van drie divi sies) en de voorbereiding voor het be schermen van de burgerbevolking; ƒ90 millioen door het duurder wordén van materialen en grondstoffen; 55 millioen voor de loonsverhoging van v«f procent en de hogere sociale las ten voor het rijkspersoneel; 35 millioen voor de verdere gevolgen van de salarisverhoging op sociale voor zieningen, D.U.W.-lonen en subsidies; 45 millioen voor de wetsontwerpen op de huur, de kweekscholen, de salaris- verbetering voor het personeel van het Ook Amsterdam heeft z'n Lek-duin-plan Samen met de provincie Evenals Den Kaag Z3l ook Amsterdam In de toekc-mst zijn drinkwater betrek ken van de Lek bij Vreeswijk (of het Amsterdam-Rijnkanaal bij Jutfaas), door dit rivierwater via transportleidingen raar de duinen (bij Leiduin) te brengen en het daar weer op tc pompen. Althans waneer het betreffende voorstel van T" en W. wordt goedgekeurd. Het Aimste: damse gemeentebestuur wil voor deze watervoorziening samen met de provin cie (die er ook van zal profiteren) eer N V. Watertrar.sportmij Rijn-Kennemer- land oprichten, in totaal bijna f 12 lioen crediet verlenen en een lening de N.V. verstrekken van £2214 mil lioen. (De provincie zal voor 11.2 mil lioen zorgen). Bovendien is er nog een ander plan. n.l. tot verbetering van de piassen-duin waterleiding. Daarvoor moet een kanaal gegraven worden, een gemaal gesticht, «en pompstation geëlectrificeerd, een ringdijk gelegd en de Loenerveense plas uitgediept. Nog S millioen nodig voor Financiën in 1949 Minister Lieftinck heeft vorig jaar verscheidene tegenvallers Sehad. Hij vraagt 'thans £3.2 millioen voor ver liezen. die na de devaluatie zijn geleden op staatsgaranties voor internationale verzekeringen, rond £3.7 millioen in plaats van de eerder aangevraagde f 3 millioen voor de vergoeding van ver mogensschade, bijna f5 millioen in plaats van £4 millioen voor schadeloosstel lingen wegens inundaties en vorderin gen en bijna £3.9 millioen voor geld, dat aan de circulatie wordt onttrokken en ontmunt Kruithol wordt weldra 70 jaar De heer K. Kruithof (men noemt hem K.K. en dan weten velen direct wie daarmee bedoeld wordt) wordt op 27 October a.s. 75 jaar. Hij was de eerste vrijgestelde van het C.N.V,, de tweede man die de voorzittershamer zwaaide en de enige erevoorzitter. Als er iemand een geharnast strijder mag worden ge noemd. is het wel K.K. Hij begon met drie dagen in de week voor het C.N.V., tegen geringe vergoeding, te werken. Hii was thuiswerkend sigarenmaker, dus hij kon zelf over zijn tijd beschikken. Vrouw en kinderen hielpen mee met het C.N.V.- werk; er was geen typiste, geen schrijf machine en K K. moest zelfs de adres bandjes schrijven. Er waren eens in één jaar tijds 110 dagen bezet met conferen ties en vergaderingen. Dat was na 1 No vember 1913. toen K.K. in volledige dienst van het verbond was getreden. Een gemakkelijke is hij nooit geweest. De Christelijke vakbeweging had toen «en vechtjas nodig en K.K. was er een. Op 1 April 1916 nam de heer Kruithof de voorzittershamer over van de heer H. Diemcr en op 26 October 1935 gaf hij die weer over aan de heer A. Stapel kamp. Drie en twintig jaar leiding aan het C.N.V. Het was K.K. toevertrouwd. Het bestuur van het C.N.V. zal Vrijdag morgen in een buitengewone vergade ring de heer Kruithof en de zijnen ont- Volendammei costuum voor de Paus Volendammers, die dezer dagen met hun pastoor een bezoek aan Rome brachten, boden de Paus daarbij een Volendammer costuum aan. Tevens ont ving de Paus een miniatuurbotter van 80 cm lengte, waaraan de maker meer dan 300 uur had gewerkt. voorbereidend hoger onderwijs, het kleuteronderwijs, de aansprakelijkheid van de overheid voor bezettingshande lingen, de kinderbijslag voor kleine zelf standigen, de garantie voor leden van het voormalige K.N.I.L., de bijzondere toe-, slag op ambtcnarenpensioenen, de kin dertoelage voor gepensionneerden en het autovervoer goederen; 15 millioen voor verlaging van school gelden. De meevallers, die minister Lieftinck voor de schatkist verwacht, zijn: 60 millioen meer aan inkomstenbe lasting; 30 millioen aan loonbelasting; ƒ80 millioen aan omzetbelasting; ƒ50 millioen aan invoerrechten; ƒ49 millioen aan accijns op tabak; ƒ12 millioen aan registratierechten; 5 millioen aan de vereveningsheffing. Het totaal van de tegenvallers is 507 millioen en dat van de meevallers ƒ286 millioen. Van het laatste bedrag ont vangt het rijk echter niet meer dan 250 millioen. Het nieuwe begrotingstekort is dus 257 millioen. "GLOBE" .SNIPPERS De „Vrijheidsklok" is thans per Ame rikaanse militaire trein in Beriijn aan gekomen. Zoals men weet, werd de klok gegoten in Croydon en zal dit geschenk van de Amerikanen worden opgehangen in het West-Berlijnse raadhuis. De Sowjets noemen die klok de „doods klok". TÜp In Berlijn woedde een ernstige biand in het zes verdiepingen hoge ma gazijn van het stedelijk telefoonnet, ge legen in de Amerikaanse sector. De schade beloopt een millioen West-mar ken, -fa Te Osaka in Japan, zijn 15 per sonen gestorven tengevolge van het con sumeren van vis, die met chili-salpeter was gezouten, fa Dertig van de 63 pas sagiers werden gewond, doordat onge veer 225 km van Sydney, een gehele heuvelkant, die tengevolge van regens verzakt was, op de spoorlijn schoof. De trein Werd half bedolven. -fr In India wordt de staat Bihar met hongersnood bedreigd, doordat de droogte de rijstoogst van het seizoen verwoest heeft. Men zal om hulp aankloppen bij de Ver. Naties. fa Het stadje Bridlington In Engeland is getuige geweest van een enorme spreeuweninvasie. Sommige 'oprichten spreken zelfs van een millioen vogels, op de trek zijnde uit Scandinavië. Blijk baar vonden zij het in Bridlington ge zellig en al spoedig zaten er spreeuw onder de bedden, achter de kachel, ter wijl het lawaai, dat zij maakten op dat van een express-trein geleek. Het i niet meer mogelijk, aldus Ass. Press. Bridlington behoorlijk te lopen, zonder spreeuwen dood te trappen. Nabij Casale in Piemont werd een ongekende diersoort gevangen. Het diertje weegt slechts 550 gram en is 25 cm lang. De 'oek en de voorpoten gelijken op die een aap en de ogen van het beestje zijn met witte haren omringd. Het lijfje en de achterpootjes hebben niets gemeen met de overeenkomstige delen van eer andere bekende diersoort. Een beschei den vraag: Zou 'net soms het „IJzeren Gordijn" ontvlucht zijn? (Advertentie) VIJF JAAR VERENIGDE NATIES Minister Drees en staatssecretaris Blom spraken in de Ridderzaal V.N.-vlag aan Korea-vrijwilligers aangeboden (Van een onzer verslaggevers.) iais teken van zwakte kan worden uit- De organisatie van de Verenigde Natks I ?f!'!2d\ Mocht deze '°»stand voortduren, haar welslagen aangewezen niet in andere weg moeten -- inslaan om de Verenigde Naties tot een meer effectieve beschermer van de vrede te maken. De algemene vergadering zou de taak van de Veiligheidsraad kunnen overnemen, waardoor althans veto obstructie wordt voorkomen. Gedurende de bijeenkomst richtte de voorzitter van de Vereniging voor Inter nationale Reohtsorde, oud-minister mi J. A. Jonkman, zich tot de aanwezige deputatie der Korea-vrijwilligers, en bood J. detaohement, op de regeringen of hun vertegenwoordi gers, maar op de inspirerende kracht van de gewone mens. die bereid is offers te brengen en te strijden voor zijn vrede lievende overtuiging; de mens. die zich moet aaneensluiten cn de gehele wereld een machtig, onweerstaanbaar verlangen' naar vrede moet opleggen. Dit was het oordeel van de minister-president dr W. Drees in een rede, die hij gisteravond de Ridderzaal hield tijdens een bijeen komst van de Ver. voor Internationale Rechtsorde en de Haagse Politieke Jon gerenorganisatie, waarop het eerste lustrum van het Handvest der Verenigde Naties werd herdacht. De verwachtingen, die men aanvanke- jk van het Handvest koesterde, bleken niet bestand tegen een toetsing aan de pl-actijk: chauvinisme, egoïsme, en wan trouwen deden hun ontbindend werk. Toch heeft men ook hoopvolle resultaten geboekt, want strijdpunten als Palestina,' de Balkan, en Kashmir konden worden gelocallseerd. Op sociaal en economisch gebied zijn eveneens successen behaald. In dit verband wees dr Drees o.m. op de internationale ziektebestrijding, kinder- g, bemoeiingen t.a.v. vluchtelingen er •plaatste personen, en verkeersrege lingen. Speciale aandacht wijdde de minister-president aan Korea: het Neder landse volk kan er trots op zijn, dat naast H.M. Evertsen ook een troepencontingent zal deelnemen aan dé gezamenlijke actie, die de eerste in de geschiedenis is. Vervolgens sprak de staatssecretaris an Buitenlandse Zaken, mr N. S. Blom, die inging op het ontstaan en de werk wijze der Ver. Naties, waarvan ons land op 10 December 1945 lid werd. De sfeer in de Veiligheidsraad is alles behalve ideaal, aldus constateerde spr. Men maakt ruzie over de meest vitale belangen van dikwijls de hele wereld. Hierbij spelen angst voor de bedreiging het volksbestaan en verschillen in denkwijze een grote rol. Voor toenade ring schrikt men vaak terug, omdat dit de commandant majoor M. P. E. A. den Ouden, de vlag der Verenigde Naties aan. De praeses van het volkenrechtelijk dispuut „Professor Telders", de heer Van Werkum, over handigde tenslotte een handboek betref fende internationale organisaties heren Drees, Blom en Jonkman, waarna de laatste de bijeenkomst sloot. Onder de aanwezigen merkten wij o._. op minister Joekes, luitenant-generaal M. R. H. Calmeijer, plv. chef generale staf. luitenant-generaal I. A. Aler. chef luchtmachtstaf, de griffier van het Inter nationaal Gerechtshof, een deputatie var de Kon. Marine, die H.M. „Evertsen" ver tegenwoordigde. afgevaardigden Nieuw-Guinea, Suriname en de Antillen. Niet schippers maar reders aansprakelijk Voor een aanvaring waarbij schade wordt toegebracht aan waterstaatswer ken, die het eigendom zijn van het rijk of beheerd worden door spoor- en tram ingen, is niet in de eerste plaats de schipper, doch de reder aansprakelijk. De schipper moet de schade alleen ver goeden. wanneer de botsing werd ver oorzaakt door eigen opzet of grove schuld. Deze opvatting wordt reeds ge huldigd in het zeerecht. Om de verouder- 1891 voor de binnenschlpperij overeenstemming te brengen, is thans een wetsontwerp ingediend. In lommige gevallen zal ook de eigenaar of de gebruiker van een schip aansprake lijk zijn. Eerste halljaar bijna 10.000 emigranten In het eerste halfjaar van 1950 z 9553 Nederlanders geëmigreerd. (In 1949 bedroeg het totaal aantal landverhuizers 14.020). In het tweede kwartaal 1950 greerden 6716 personen naar landen bui ten Europa 'uitgezonderd Indonesië, Suriname en de Ned. Antillen)- Hiervan vertrokken er 3586 meer dan de helft naar Canada en 1602 naar Australië. Het betrof 2561 mannen. 1679 vrouwen en 2476 kinderen tot 16 jaar- Er gingen er 4258 met door de regering gecharterde 9chepen en 257 per vliegtuig. Deze kwartaalcijfers bieden geen zui vere indruk voor het gehele jaar. De emigratie naar Canada geschiedt voor namelijk in het begin van het jaar, tc- wijl door het steeds toenemen van üc landverhuizing naar Australië, het jaar cijfer voor dit land belangrijk hoger zal liggen dan uit de cijfers van de eerste kwartalen valt af te leiden. Achterstand van f 51 millioen in uitkeringen oorlogsschade Het tempo van de uitkeringen voc oorlogeschade is langzamer, dan de r( gering had verwacht. De ingewikelde gevallen vergen veel tijd. In 1949 bleef f9 millioen onbeschikt op de aange vraagde bijdragen in oorlogsschade voor schepen, 315 millioen voor oorlogs schade aan roerende bedrijfsgoederen, £24,5 millioen voor oorlogsschade aan huisraad en f23 millioen voor extra- bijdragien wegens sdhade door eigen verzet. Deze bedragen moeten echter in de komende jaren worden uitbetaald. Zestig varkens in Bedum verbrand Een kleine zestig varkens zijn gister middag verbrand toen het vuur woedde in drie grote schuren van P. Bolt te Bedum. De gillende dieren wilden niet uit de brandende schuren komen. Slechts enkele tientallen werden gered. De brand is ontstaan bij een vuurpot waarop aardappelen werden (gekookt als var kensvoer. Verzekering dekt de schade Ketel in melkfabriek ont plofte: 5 gewonden Vijf personeelsleden raakten gister middag min of meer ernstig gewond, toen in de melkfabriek van de Vere nigde Veluwse Melkfabrieken te Nun- speet een steriliseerketel ontplofte. De ravage in de fabriek is groot. K.N.A.C. wil voorrangs wegen gehandhaafd De K N A.C. heeft de verkeerspolitie- commissie verzocht haar bezwaren te gen dc invoering van voorrangswegen oorrangskruispunten in de bebouw- i de centra te laten vervallen. De KNAC meent dat aan het verheffen tot voor- rangsweg van de belangrijkste ver keersaders niet meer te ontkomen is,1 en wijst daarbij op de gemeente Den Haag. waar door het stelsel van voor rangswegen en de nodige confróie de toeneming van verkeersongevallen re latief belangrijk geringer is dan daar buiten. Zonnig, doch kans op nachtvorsten ons land hing, hield verband kleine depressie, die van Engeland Het Kanaal naar West-Frankrijk trok o.a. in Ierland nogal mat regen vero zaakte. Naar mate deze storing in richting van Noord-Italië gaat, komt land geheel onder invloed van de krach tige hoge drukgebieden, welke de laatste dagen zeer actief zijn en voorlopig nog zullen blijven. Van de Balkan tot het Kattegat en van Midden-Zweden tot Engeland is de lucht druk hoog, n.l. tussen 1025 en 1029 milli bar. Oostenwinden transporteren hier door vrij koude lucht uit Noord- en Mid den-Europa naar het Westen. Zoals de luclitdrukverdeling valt op te maken, is de kans groot, dat het grootste deel van deze week het droge, koude weer zal aanhouden. Overdag kan het welistvaar overwegend zonnig zijn, maar 's nachts doet men goed ook in het Westen en in het Noorden land en langs de Noordzee- en Wadden- kust met de kans op nachtvorsten rekening te houden. Ook Douglas komt met nieuw toestel Meldden wij Zaterdag, dat de Lock- heedfabrieken een' Super-Constellation hebben gebouwd, thans delen de Douglas- fabrieken mee, dat ook zij met een nieuw toestel komen: de DC-6b. snellere versie van de DC-6. Verscheide ne maatschappijen hebben de nieuwe toestellen reeds .besteld. De DC-6b wordt 35 meter lang (5 n ter langer dan de DC-6). krijgt vier n toren van 2500 pk elk (de DC-6 heeft van 2400 pk', de kruisnelhcid bedraagt 520 km per uur (de DC-6 450 km per De nieuwe machines zouden, indien nodig, zonder tussenlanding een afstand kunnen afleggen van ruim 8300 kilo meter. Dat is in rechte lijn ongeveer dc afstand van Amsterdam naar Santiago dc Chile, aan de Westkust van Zuid-Ame- rika. Nieuwe actie: Willemstads kerk moet herbouwd worden Voor dc op 29 Augustus afgebrande Hervormde Koepelkerk van Willem stad is r.u door allerlei acties f35.000 bijeen gebracht. Dat bedrag, hoe ook. is lang niet toerijkend om a: herbouw van de- eersjte Protestantse kerk in Nederland te beginnen. Er is nog ongeveer drie ton nodig. Daatoe gaat Willemstad een grootse actie be ginnen. Morgenavond om vijf over half negen zal de burgemeester van Willemstad, de heer C A. v. d. Hooft, deze a voor de NCRV-microfoon inleiden Zondag a s. zal in vele kerken worden gecollecteerd. Bovendien zijn er zes provinciale co mités gevormd om de actie te steunen. Wie minstens fl geeft, (plus een kwartje portokosten), krijgt als dank de hierbij afgebeelde pentekening (op grootte 24x34 cm), met op het nevenblad eer toepasselijk rijm en diverse handteke ningen. Het Actiecomité Herbouw Koe pelkerk Willemstad, gironr 51.40.00, be schikt over een zeer grote oplage. BESSY KI V ING 106 Aan u alleen wil ik de opvoeding van mijn kleine Lila toevertrouwen. Zij was slechts zes maanden, toen wij schipbreuk leden bij Barnegat, en door te trachten zijn vrouw te redden, verloor mijn broeder het leven. Met het kind in mijn armen, klemde ik mij aan een balk vast en kwam zo tenslot te aan het strand aandrijven; en sinds die tijd heb ik haar altijd aangezien als een schat, die mij werd toever trouwd, en tot nu toe heb ik zo ge trouw mogelijk getracht een vader haar te zijn. In uw wezen schuilt bijzondere aantrekkingskracht, Edna Earl, wat bij mij het verlangen doet opkomen om uw gelaat altijd aan mijn haardstede te kunnen aanschou wen; en voor de eerste maal in mijn leven wens ik aan de wereld bekend te maken; deze vrouw zal mijn naam dragen, en zal mij voor altijd toebeho ren! U bent buitengewoon eerzuchtig; ik kan u verheffen tot een positie, die u ten volle zal bevredigen, en u plaat sen boven de dagelijkse noodzakelijk heid van de arbeid positie, die u geluk en een aangenaam thuis zal be zorgen, waar u uwe taleijten volop kunt ontwikkelen. Zou u er in kunnen toestemmen Douglas Manning's vrouw te worden?" Er was niet meer trilling in zijn stem te bekennen dan van een trommelslag op de maat geslagen; en in zijn op uit graniet gesneden gelaat was niet éen trek, die zich bewoog, geen siddering te bespeuren. Zo geheel onverwacht was dit aan zoek voor Edna, dat zij geen woord kon uiten. Het denkbeeld, dat hij nie mand zou wensen te huwen, scheen haar ongelofelijk toe, en dat hij be hoefte zou gevoelen aan haar bijzijn kwam haar ongerijmd voor. Voor een ogenblik was zij zo in de war, dat zij meende te slapen, en dit alles droom de, heerlijk gedoken in het hoekje van het rijtuig. Geheel in de war keek zij hem een ogenblik verbijsterd aan. „Mejuffrouw Earl, u schijnt mij niet te begrijpen, en toch zijn mijn woorden heel duidelijk. Nog eens vraag ik u, kunt u uwe hand in de mijne leggen en mijn vrouw worden?" Hij legde zijn hand op de hare. Doch Edna trok zachtjes haar han den terug en bedekte haar gelaat er mede en antwoordde, bijna onver staanbaar: „Laat mij tijd tot nadenken want u overvalt mij." „Neem een dag. of een week. indien nodig, om u te bedenken, alvorens mii uw antwoord te geven." Meneer Manning leunde achterover in h?t rijtuig, vouwde zijn handen over elkaar en keek rustig het raampje uit; en voor een half uur heerste er vol maakte stilte. Kort maar ernstig was de strijd Edna's hart. Waarschijnlijk had nog nooit de litteraire ijdelheid en eer zucht van enige vrouw zo gezegevierd als zij nu deden, door dit meest onver wachte huwelijksaanzoek van iemand wie zij had leren beschouwen als dc verpersoonlijking van het beroep, doi zij gekozen had. Nu zij er aan dacht hoe zij eens. alleen op haar kamer, tranen van vernedering en bitlere teleurstelling stortte over zijn kort schrijven, waarin hij haar manuscript verwierp, moest zij naar deze statige figuur naast haar opkijken, naar het geheimzinnig kalm, bevelend gelaat, de grote witte fijn-gevormde handen, wachtend om de hare voor altijd te omvatten; en haar triomf scheen vol maakt. Te heersen over het lot van sterke man, wiens intellect zo invloed rijk was in de wereld der letteren, was een overwinning waarvan zij, tot op dit uur, nimmer had kunnen dro men; en het hartekind van de hoef smid was boven alles toch vrouw, en de eer begon haar te verblinden. Voor iemand van haar eigenaardig karakter had rijkdom geen bijzondere bekoring; maar Douglas Manning was opgeklommen tot grote macht en uit dat oogpunt bezien, wist zij, dat iedere vrouw er trots op zou zijn, zulk een lot te delen. Hij kwam haar Ideaal nabij, hij reik te geheel tot haar hoge moraal er geestelijke maatstaf. Zij wist, dat zij Waar 'n hengel ook voor gebruikt kan worden zijn meerdere nooit zou ontmoeten, haar vertrouwen in de adeldom van zijn karakter was grenzenloos. Zij gevoelde, dat de gemeenschap met hem noodwendig was voor rust van haar geest; want slechts zijn tegenwoordigheid was het haar mogelijk het verleden tó vergeten. Zij moest óf hem trouwen, óf kiezen leven alleen om te werken, tot haar dood altijd alleen. Edna was moede van de strijd met de haar kostbare herinneringen aan die roekeloze, betoverende cynicus, wie zij, zonder vertrouwen in hem te hebben, had leren liefhebben; en zij dacht er over na, dat indien zij de vrouw van meneer Manning zou zijn, wie zij, zonder hem lief te hebben, volmaakt vertrouwde, het haar moge lijk zou worden Norman te vergeten. Zij deed geen moeite zichzelf te be driegen; zij wist, dat niettegenstaande haar strijd en-vaste principes, zij hem lief had, zoals zij nooit zou vermogen een ander lief te hebben. Ongeduldig zeide zij dan tot zichzelf: „Meneer Murray is even oud als me neer Manning, en in de achting van de mensen verre zijn mindere. O! Waar om kan mijn zwak, eigenzinnig hart niet mijn krachtig, helder oordeel vol gen? Ik zou wel tien jaren van mijn leven willen geven als ik van meneer Manning zou kunnen houden, zoals ik Zij vergeleek een donker gebruind gelaat, met gefronst voorhoofd en hardheid van uitdrukking, dat afstiet, met een helder en edel gelaat, waar een voortdurende rust en vrede i lag; en onwillekeurig kreunde zij bijl luidde in haar verdriet en innerlijke strijd toen zij bedacht, dat indien er een vrouw bezocht was met ccn boze geest, dan was het wel zij zelve. Terwijl zij daar zo zat, worstelend met zichzelf als nooit te voren, ook niet die dag van beproeving in de kerk. bracht de herinnering haar het beeld van Norman Murray voor ogen, toen hii daar voor haar stond, nleitend voor zichzelf pleitend voor zijn toekomst, 't Was alsof zij zijn trillende, harts tochtelijke kreet nog hoorde: „O. mijn lieveling! mijn lieveling! kom tot mij."i (Wordt vervolgd). Van het erf van School en Kerk Bezoepingsweik Ned. Herv. Kerk. Beroepen: te Giessendam-Neder-Har- dinxveld (toez.) J. Wijnmalen te Olde- broek, die bedankte voor Nieuwe Tonge; te Rijssen P. J. F. Lamens te Elspeet. te Woudenberg. J. H. Cirkel, te Ede. Aangenomen: naar Brugge cand. Y. v. d. Schoot te Zutphen. Bedankt: voor Breukelen A. de Bruyn te Werkendam; voor Ouderkerk a.d. Amstel H. A. van Herwaarden te Hellen- doorn. Geref. Kerken. Beroepen: te Engwierum cand. H. J. Bouwhuis te Den Ham. te Erica, H. Tien, te Ihrhove. Bedankt: voor Deventer (vac.-J. J. Beukema) P. Riemersma te Vijfhuizen: voor Augustinusga-Surhuizum E. J. Duursema te Westeremden; voor Drieber- gen-Rijsenburg (vac.-W. Recskamp) A. L. Bos tc IJssclmonde. Gercf. Kerken (Art. 31 K.O.). Beroepen: te Harderwijk, J. P. Unger, te Lcmele-Lemelerveld. Aangenomen: naar Oosterbeek-Wolf- heze H. J. Meyerink te Drogeham. Chr. Gercf. Kerk. Beroepen: te 's-Gravenzande cand. M. S. Roos te Naarden. Baptisten Gemeenten. Bedankt: voor Sneek K. Reiling te Rotterdam-C. Meer belangstelling voor nijverheidsonderwijs Volgens het C.B.S. bedroeg het aantal scholen voor nijverheidsonderwijs in het schooljaar 1949/'50 892, tegen 838 in het vorige. Deze stijging is grotendeels ver oorzaakt door toeneming van de aantal len dagambachtsscholen (van 148 tot 163) de avondnijvcr'neidsscholen en voor jongens (van 272 tot 282) en de nijver heidsscholen voor meisjes (302 tot 319). Het aantal leerlingen steeg bij nage noeg alle schoolsoorten. In totaal be zochten 236.000 (vorig schooljaar 219.000) leerlingen het nijverheidsonderwijs, waarvan 48.800 (44.900) de dagambachis- of dagvakscholen, 54.000 (49.200) het avondnijverheidsonderwijs voor jongens en 103.200 (102.000) het nijverheidsonder wijs voor meisjes. Bij het leerlingstelsel (practische op leiding in bedrijven) stonden 19.200 (15.700) leerlingen ingeschreven. Prol. Van Niftrik over Maria verering De provinciale commissie voor Zuid- Holland van de Confessionele Vereniging zal Vrijdagavond a.s. in de Waalse kerk te Rotterdam vergaderen, prof. dr G. C. van Niftrik uit Amsterdam zal spreken over de Maria-verering. Dr D. K. Wielenga keert terug Dr D. K. Wielenga. em.-predikant van de Geref. kerk van Bandoeng en leraar godsdienstonderwijs aan het Christelijk lyceum aldaar, heeft zijn arbeid in Indo nesië neergelegd. Hij is aan boord van de Asturias met zijn gezin onderweg aar Nederland. Inauguratie prof. dr A. Stolk De inauguratie van dr A. Stolk als hoogleraar in de faculteit der genees kunde aan de V.U. te Amsterdam, zal op 10 November plaats hebben. GIFT VAN f 10.000 VOOR DE V.U. Door bemiddeling van ds R. Bakker te Rotterdam werd door de Vrije Universiteit een gift van f 10.000 ontvangen. Gistermiddag heeft dr A. D. dc Groot, benoemd tot buitengewoon hoogleraar in de toegepaste psychologie en dc toepassing der statistische methoden bij psychologisch on derzoek. aan de Amsterdamse gem. universi teit zijn ambt aanvaard. Daarna heeft dr J. Koekebakker zijn ambt aanvaard van bui tengewoon hoogleraar in de groepspsycho- logie. Voshol, Den Haag. P. F. Ch. Bosch (2e gedeelte). NIJMEGEN. 23 Oct Geslaagd: cand. Nederlands pater A F L Merx S J. Nijmegen. M. O. PAED AGO GIEK AMSTERDAM. 23 Oct. Geslaagd (nuts- seminarium voor paedagogiek idipl. A: T L Groenendijk, Leiden en G. Londonck, Drie huis. BENOEMINGEN CHR. ONDERWIJS. Benoemd: tot onderwijzer*es) aan Ds G. Mansvelt-school te Amsterdam-W. Mevr. A. oer. te Amsterdam, aan Chr. Mulo-school te Ede. A. Lievaart te Ede. aan Chr. school te Kampen (Boven Nieuwstr.) L. Bouma. tc Onnen (Gr.), aan Ned. Herv. schooi te Losser S. Drost, te Losser, aan laschool te Rotterdam (voorm. j. E. Arends. aldaar. - De juridische faculb legen reniging dit ja; irscongreszitUng* juridische faculteiten oi 10 en 11 November te 1 houden. Behandeld zal Benelux-vcrband. De afdeling jong* CJMV organiseert van 18 tot 20 November een weekend voor jongensleiders uit Am sterdam. Rotterdam. Utrecht en Den Haag op de Ernst Sillem-hoeve. De Altreformierte Kirchcn in het graafschap Bentheim en Oost-Friesland, die met de Geref. Kerken ln Nederland in ver band leven, hebben na een strijd van meer dan honderd jaar eindelijk rechtspersoon lijkheid gekregen. zoals puistjes, vetwormpjes en mee- eters die Uw huid aantasten en ont sieren verdwijnen spoedig met het sterk desinfecterende huidgenees middel met „dieptewerking" ÊJ Provinciedag Oranje- Groene Kruis Het Zuidhollandse Oranje-Groene Kruis heeft Zaterdag zijn eerste confe- fentie gehouden in Overschic. onder lei ding van de voorzitter van het voorlo pig provinciaal bestuur, ds H. J. Dijck- meester, de predikant-directeur van Bronovo in Den Haag. De heer R. Smit jr, directeur van het Centraal Bureau van het Oranje-Groene Kruis, merkte op dat de overheid zich veel meer met dit werk gaat bemoeien. Daarom moet er meer uniformiteit komen in de orga nisatie. Ook de preventieve gezondheids zorg zal onder ogen moeten worden ge- Er werden twee films getoond cn na de pauze vertelde mcj. mr J. J. Boer. stafdocente aan de opleiding van wijk verpleegsters van het CICSA te Amster dam, over de internationale werkconfe rentie voor sociale verpleging in Noord- wijk. Ten slotte werd de nieuwe kleu renfilm over Meer en Bosch vertoond. Amerikaanse fregatten aan Nederland overgedragen Gisteren zijn twee Amerikaanse fre gatten de O'Neill en de Gustafson in het kader vdn het programma voor militaire hulpverlening in Boston aan Nederland overgedragen. Dr J. G. de Beus, van de Ned. ambassade, en andere hoge Ned. functionarissen, waren bij de plechtigheid aanwezig. De schepen zul len Van Ewjjck en Dubois heten. Dc heer J. van Straten, accountant en ex-directeur van het Utrechts Nieuws blad, is op 63-j. leeftijd in Driebergen- Rijsenburg overleden. Weieldgebedsweek der C. M. V. Van 1319 November a.s. wordt de Wereldgebedsweek gehouden door het Wereld verbond van C.J.M.V.'s. Voor iedere dag in deze week wordt tot een bijzondere voorbede opgeroepen. Zon dag: gebed voor de volkeren van het Midden-Oosten; Maandag: de jeugd van Europa; Dinsdag: de volkeren van Afri ka; Woensdag: Noord- en Zuid-Amerika; Donderdag: Azië en de nieuwe naties daar; Vrijdag: de gehele kerk; Zaterdag: de overheden der volkeren. R.I. komt Nedei Indonesis* 's bereid het prijsverschil boeken, die leerlingen i digitalis-glucosiden basis voor een gehaltebepaling, promoveerde tot doctor in de wis- en natuurkunde Maria Langejan, apotheker, geboren te R'dam. WAGENINGEN. 23 Oct. Ir G. de Bakker tc Rotterdam, is bevorderd tot doctor in de landbouwkunde op proefschrift: De bodem gesteldheid van e ders 1 geschiktheid ACADEMISCHE EXAMENS LEIDEN. 24 Oct. Geslaagd doet. ex. Ned. [echt de dames E. Robin. Den Haag. E. Hon- ius Boldingh. Eindhoven. M. Visser. Oud- Jelerland, ider Feitsm N. (Advert entte) Veel innemen maakr de maag van streek. Wrijf deze aangename zalf 's avonds op keel, borst ca rug. De pappleistcrwerking en dc dampen hel- luiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiinHiiiiiiiiii Het lied dei aethergolven WOENSDAG 25 OCTOBER. HILVERSUM I (402 m). 7.00 NCRV Nieuws. 7.15 Gewijde muziek. 7.45 Een. woord voor de dag. 8.00 Nieuws en weerberichten. 8.15 Gram. 9.00 Voor dc zie ken. 9.30 Waterstanden. 9.35 Gram. 10.30 uur Morgendienst. 11.00 Gram. 11.10 „Boer Har- develdhoorspel. 12.00 Amusementsmuziek. 12.30 Mededelingen. 12.33 Lichte muziek. 1.00 Nieuws en weerberichten. 1.15 Vocaal en semble en solist 1.45 Trio. 2.15 Kamerork. 3.00 Gram. 3.45 Kamermuziek. 4.15 Voor de Jeugd. 4.30 Gram. 5.00 Voor de Jeugd. 5.30 Gram. 5.45 Regeringsuitzending. 6.00 Ge mengd koor. 6.30 Populair concert. 7.00 uur Nieuws en weerberichten. 7.15 Voor de Jeugd. 7.30 Gram. 7.40 Radiokrant. 8.00 uur Nieuws. 805 Kerkkoor. 8.35 „Willemstad bouwt zijn kerk", causerie. 8.45 Gramofoon. 8.55 „Hedendaagse zendingsvragen" 9.15 uur Amusementsmuziek. 9.35 Radio Phllharm. orkest en solist. 10.45 Avondpverdenkinf. 11.00 Nieuws. 11.15—12.00 Gram. HILVERSUM n (298 m). 7.00 VARA Nieuws. 7.15 Ochtcndgymnaa- tiek. 7.30 Gram. 8.00 Nieuws en weerberich ten. 8.18 „Onder ons gezegd". 8.23 Orgel spel. 8 50 Voor de vrouw. 9.00 Gram. 10.00 VPRO Schoolradio. 10.20 VARA Voor de vrouw. 11.00 Gram. 12.00 Hawaian muziek. 12.30 Mededelingen. 12J3 Voor het platte land. 12.38 Kwartet. 12.55 Kalender. 1.00 uur Nieuws. 1.15 Gram. 2.00 „Gesproken por tret". 2.15 Jeugdconcert. 3.00 Kinderkoor. 3.20 Voor de jeugd. 4.30 Voor de zieken. 5.00 uur Voor de jeugd. 5.30 Dansmuziek. 6.00 Nws. 6.15 VARA-Varia. 6.20 Actualiteiten. 6.35 uur Pianoduo. 7.00 „Slagen in de lucht", ca us 7.15 Trio. 7.30 VPRO Voor de jeugd. 8.00 uur VARA Nieuws. 8.05 Politiek commentaar. 8-15 „Schakels", hoorspel. 10.15 Promenade- orkest en solisten. 11.00 Nieuws. 11.15—12.00 Gramofoonmuzlek. ENGELAND BBC Home Service 330 m. 1.00 Gram. 1.25 Gev. programma. 1.55 uur Weerberichten. 2.00 Nieuws. 2.10 Ooggetui genverslagen. 2.30 Gev. programma. 4.00 uur Hoorspelen. 5.00 Zang. 5.30 Gram. 6.00 Voor de kinderen. 6.55 Weerberichten. 7.00 Nwi. 7.15 Sport. 7.20 Causerie. 7.30 Lichte muziek. 8.00 Gev. muziek. 8.45 Causerie. 9.00 Symph. 10.15 Symph. i sollster 1 Nleui :rle. 11.45 Cau- ENGELAND BBC Light Programme, 1500 cn 247 m. 12.00 „Mrs Dale's Dagboek". 12.15 Orkest concert. 12.45 Voordracht. 1.00 Parlements- overzicht. 1.15 VariOté-orkest en solisten. 2.00 Lichte muziek. 2.45 Voor de kinderen. 3.00 Voor de vrouw. 3.40 Reportage. 4.00 Lichte muziek. 4.30 Voor de soldaten. 4.45 Orkest concert. 5.15 „Mrs Dale's Dagboek". 5.30 uur Dansmuziek. 6.00 Schots orkest. 7.00 Rhytn- mische muziek. 7.15 Hoorspel. 7.30 Voor de Jeugd. 8.00 Nieuws. 8.25 Sport. 8.30 Verzoek programma. 9.00 „Have a go". 9.30 Hoorspel. 10.30 ..Messiah". 11.15 Nieuws. 11.30 Causerie. 11.35 Lichte muziek. 12.00 Voordracht. 01» „The strollers". 0.56—1.00 Nieuws. BRUSSEL 324 cn 484 m. 12.32 uu i. 1.15 uu 3.45 Sym s.io WateM 12.00 Gram. 12.30 Weerberlch Lichte muziek. 1.00 Weerbericl Lichte muziek. 1.30 cn 2.05 Gr: phonie- orkest. 5.00 Nleuv ziek. 5.30 Klankbeeld. 5.40 Jazzmuziek. 5.50 Boekbespreking, f.oo Klassieke muziek. 6.1» Causerie. 6.30 Voor de soldaten. 7,00 Nieuws. 7.30 Gram. 7.50 Radiofeuilleton. 8.00 „Veronl- que". opera. 10.20 Nieuws. 10.15 Hobo en piano. 10.45 Kamermuziek. 11.00 Nieuws. 11.05—12.00 Verzoekprogramma. LRUSSEL 484 n>. 12.05 Lichte muziek. 1.00 Nieuws 1.10, 1.30 en 2.30 Grera. 4.30 Koorzang en gramofoon. 5.10. 5.45, 6.30, 7.00, 7.20 en 7.40 Gram. 7.45 Nieuws. 8.00 Symphonie-orkest en -.olisie. 9 .5 Gram 10.00 Nieuws. 10.15 Jazzmuziek. 10.45 Gram. 10.55 Nieuws. 11.00 Gramoioon* muziek. 11.55 Nieuws.

Nieuwe Leidsche Courant | 1950 | | pagina 3