Nieuwe lokroep van Rode Vogelaar voor Duitslands hereniging Struikelblok voor de Benelux is opgeruimd Vijf kinderen gedood door ontploffing van mijnen Wist U Sneller Europees treinverkeer en meer verbindingen MAANDAG 23 OCTOBER 1950 BUREAUX: Steenstraat 37 Directie, Abonnementen- en Adver tentie-afdeling: Tel. 22710 en Tel. 23375. Redactie: Tel. 20408. Postrekening: 53936. ABONNEMENTEN: 4.50 p. kwartaal; 1.50 per maand; 0.35 per week. ADVERTENTIËN» 0.18 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting) Een en dertigste Jaargang No 8255 Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-Red.-. H. W. J. ENSERINK Directie: F. DIEMER .StantwasUch Is gfjebfeoeo myn hert ia tegfjenspoef Eerste ronde bracht verrassingen De Komintoim vergaderde te Praag Maar Washington, Londen en Bonn zijn op hun hoede De conferentie der Kominformlanden, die te Praag onder leiding van Molotof gehouden werd, behoort alweer tot het verleden. Deze nieuwe oproep van het, onder Russische leiding staande blok, werd zowel te Londen, Washington als te Bonn met de grootste reserve ontvangen. Men staat uiterst sceptisch tegenover de voorgestelde regeling, betref fende de hereniging van Duitsland, en de beëindiging der bezetting. Inderdaad dient men de Kominform-resolutie te beschouwen als een propagandistische en politieke actie tegen de noodzakelijke. Westelijke defensieplannen. Door een beroep te doen op de patritottische gevoelens Blijven onze troepen in Indonesië? Vanmiddag bespreking in de ministerraad Naar de Nieuwe Leidsch Crt verneemt, heeft, volgens berichten, uit Indonesië, generaal Scheffelaar ver klaard het noodzakelijk te achten, om de demobilisatie, althans de terugkeer van de zich nog in Indonesië bevindende troe pen weer uit te stellen. Voorlopig, ver moedelijk tot eind December 1950, zullen zij in de vier grote.steden van Java bly- Dat dit voor de nog in Indones l het Duitse volk, willen de Sowjets de integratie van West-Duitsland vertoevende militairen en hun geliefden bij West-Europa voorkomen. Meer gedetailleerd komen de door de Kominform aan de Westelijke Geallieerden zijn gesteld, op het volgende neer: Amerika, Engeland, Frankrijk (en ook Rusland), moeten verklaren, dat zij geen herbewapening van Duitsland zul len toestaan, dat niet geduld zal worden Duitsland te betrekken in aggressie-plan- nen, maaroprecht gestreefd zal den naar de opbouw van een democra tisch, vredelievend Duitsland. Alle be- terkingen, die de ontwikkeling van )uitslands vredes-economie belemmeren! moeten worden weggenomen en de we der opbouw van het Duitse oorlogspoten tieel mag niet worden toegelaten. Zonder uitstel moet een vredesverdrag met Duitsland worden gesloten, door de eenheid van de Duitse staat wordt hersteld. Binnen een jaar. na het sluiten van dit vredesverdrag, moeten al le bezettingstroepen worden teruggetrok ken. Voorts moet door vertegenwoordi gers van Oost- en West-Duitsland een constituerende „Raad voor geheel Duits land" gesloten worden. Let wel: De Sowjets beweren, dat het hier gaat om d.e vrede en de veiligheid van de hele wereld. De, te Praag uitge geven, verklaring bestaat grotendeels uit een critische analyse van het commu niqué. dat de „Grote Drie" na hun be sprekingen te New York hebben uitge geven. In het kort zijn het weer de oude beschuldigingen: De Westelijke Gealli eerden hebben imperialistische oogmer ken, zij willen de wedergeboorte van een Duits leger en reeds dienen 456.000 per sonen in Duitse en buitenlandse militaire formaties. De Russen zelf zijn de ware, oprechte broeders en de Westelijke Ge- lllieerden zijn natuurlijk .schijnheilig". Men ontkomt niet aan de indruk, dat het. doel der Kominform-conferentie is geweest, het prestigeverlies der Roden dooi- de nederlaag op Korea weer goed (0 praten. Het ligt voor de hand, dat de Westelijke mogendheden deze absurde eisen zullen afwijzen. De Oost-Duitse regering is door het Westen niet erkend, terwijl de bevolking van Wëst-Duitsland bovendien meer dan drie maal zo groot ls als die van Oost-Duitsl'and. Terecht verklaarde de West-Duitse kanselier, dr Adenauer, dat dit voorstel Prinses Anne werd gedoopt De 67 dagen oude dochter van Prinses Elizabeth en de Hertog van Edinburgh. Prinses Anne, Elizabeth, Alice, Louise, is Zaterdag in Buckingham Palace te Londen gedoopt. De aartsbisschop van York leidde de plechtigheid, waarbij aanwezig waren de Koning en de Koningin, de beide ouders, de kleine Prins Charles. Koningin Mary, Prinses Margaret, de hertog en de her togin van Gloucester en talrijke andere personen van de koninklijke familie. Het doopgewaai dat door het prinsesje *-erd gedragen, is indertijd gemaakt foor Koningin Victoria en sedertdien bij Vrijwel alle dooppleohtigheden in de koninklijke familie gebruikt. In Drente al IV2 graad vorst In de nacht van Zaterdag op Zondag laaide temperatuur in verschillende ?laatsen in Drente beneden het vries punt. Zes dagen vroeger dan het vorige 's de eerste vorst dus in ons land opgetreden. In 1949 had Eindhoven de primeur. Eelde meldde een halve graad vorst, .Witteveen in het mid,den van de pro vincie anderhalve graad. De voorgaande (Pachten waren juist opvallend zacht. de heer A. J. Schrikker, die vermoedelijk binnenkort benoemd tel worden tot Nederlands gezant ge rant in Teheran (Iran). Tot voor kort vias de heer Schrikker consul-gene raal te Hamburg. Henry Stimson, tijdens het presi- itsohap van Hoover, min. van Buit. ien in de Ver. Staten, en van oorlog der drie andere presidenten, is op •jarige leeftijd op Long Island over- bestemd is voor „zeer lichtgelovigen". Hij heeft er nog eens op gewezen, dat juist in de Sowjetzone intensief bewa pend wordt, de industrie der Sowjetzone werd leeggeroofd, en het voorstel gedaan wordt, na de „schijnverkiezingen" in de Oostelijke zone, van 15 October j.l. het Vaderland een grote teleurstelling eal zijn, behoeft geen verdere toelichting. Te meer omdat onlangs door het depar tement van Oorlog bekend werd ge maakt, dat deze maand de H.-brigade naar Nederland verscheept zou worden. Deze kwestie staat op de agenda van de ministerraad, die vanmiddag bijeen zou komen. Een stlle stoet van honderd inwoners van het Veluwse dorp Putten vertrok vanochtend vroeg naar Ladelund in Sleeswijk-Holstein. In de nabij heid van een concentratiekamp liggen daar de graven van honderdzeven Puttenaren, die door de Duitsers werden vermoord. In het midden op de foto: burgemeester jhr mr Quarles van Ufford, onder wiens leiding de tocht Op 15 December kan de Economische Unie getekend worden DE GROTE MOEILIJKHEID welke de verwezenlijking van de Benelux in de weg stond, is eindelijk weggeruimd op de tweedaagse conferen tie, welke te Luxemburg gehouden is. Het beruchte protocol van 9 Mei 1947, hetwelk België toestond, zonder voorafgaande besprekingen invoer rechten te heffen op Nederlandse landbouwproducten, is door een nieuwe regeling vervangen. Dientengevolge zal de in- en uitvoer van driekwart der landbouwproducten op 1 Januari vrij zijn. bevrijding der landbouwproducten wil men nastreven door technische vooruit gang naar het peil van het hoogst ont- wikkelde land, De uitzonderingen zijn vlees (ook spek), melk, room, boter en eieren, uien, toma ten, verschillende groenten, druiven, sui kerbieten en aardappelen. Voor deze laatste producten zullen uitvoerheffingen komen om gelijke prijzen in de drie lan- te handhaven, terwijl de opbrengst dier heffingen gelijkelijk tussen Neder land en België wordt gedeeld. Voor kaas, snijbloemen en geconden seerde melk mag België subsidies geven. Wanneer aan deze uitzonderingen een einde zullen komen, staat nog niet vast. In December wil men te 's Gravenhage in nieuwe en hopelijk laatste conferen tie houden, waarin op 15 December a.s. het unieverdrag zal worden getekend. Voortaan worden minimumprijzen niet eenzijdig maar in overleg vastgesteld in de commissie voor landbouw, visserij en voedselvoorziening van de raad der unie, waarin landbouwtechnici van de drie lan den zitting hebben. Wordt, de commissie het niet eens, dan beslist de raad van ministers der unie en zo deze niet tot accoord komt, een arbitragecommis- De bovengenoemde lijst van uitzon deringen mag slechts veranderd worden volgens dezelfde procedure. Nederland- zal door de bovengenoemde uitvoerhef fingen voorkomen, dat onze prijzen be neden de Belgische minimumprijzen ko- De Belgen hadden concrete bezwaren tegen de Nederlandse subsidies op vee voer en aan verbruikers, aangezien, dit Nederland de mogelijkheid geeft om te gen lagere prijzen te concurrereen. Ne derland heeft zich bereid verklaard tot afschaffing dezer subsidies. De volledige „Een kleintje koffie" ge smokkeld 3 maanden Drie leden van de bemanning van het Nederlandse schip Zeeuw, n.l. de kapitein J. Kde bootsman B. V. en de machinist C. den H. allen uit Rotterdam, zijn in Dusseldorf wegens het smokkelen van meer dan 100 ton ongebrande koffie uit Zwitserland naar West-Duitsland, tot 3 maanden gevangenisstraf veroordeeld. Het plan-Mansholt is op deze conferen tie niet besproken, dit in tegenstelling tot vroegere berichten. Minister Mansholt verklaarde zich zeer tevreden en noemde het accoord een be langrijke stap op de weg naar de defini tieve Benelux. Jonge vrouw gedood in Den Haag Na ruzie om een kopje thee In een hofje aan de Van der Duyn- straat 90 in Den Haag werd Zaterdag avond omstreeks 7 uur de 22-jarige mej. A. de Wit door de 25-jarige C. V.-na een woordenwisseling met een dolk gestoken, tengevolge, waarvan zij is .overleden. Mej. de Wit. die in concubinaat leefde met V., had de hoofdbewoonster van het pand, mevrouw A., alsmede een schoon zuster van deze op bezoek.. Er ontstond opeens onenigheid over het inschenken van een kopje thee. Mej. de Wit zei tot V.. met wie zij binnenkort in het huwelijk zou treden, dat hij het zelf maar moest doen. Inmiddels had me vrouw A. reeds ingeschonken. Toen mej. de Wit ook nog weigerde melk in zijn thee te doen, werd V. zo kwaad, dat hij haar een klap met een dolkmes gaf. Deze klap had noodlottige gevolgen. Mej. de Wit kon zich niet meer beheersen en vloog V. aan. Deze stond nog steeds met het dolkmes, dat nog in de schede zat, in zijn hand. Het slachtoffer zag dit mes blijkbaar niet en trok met kracht V. naar zich to'e. Het mes drong door de schede heen in het lichaam van mej. de Wit. Hevig gewond bleef zij in de armen van V. hangen. Op het gegil kwam de heer A. toe lopen. Hij waarschuwde terstond de po litie. Het slachtoffer, dat reeds thuis geen levenstekenen meer gaf. werd naar ziekenhuis aan de Zuidwal overgebracht, waar zij in de loop van de avond is leden. V., die in de buurt geen gunstige reputatie heeft, werd later, door de poli tie gearresteerd. De verhouding tussen mej. de Wit en V. bestond reeds lang, doch geregeld waren er ruzies en vecht partijen. J.l. Vrijdag hadden zij hun pa pieren voor hun a.s. huwelijk in orde laten maken. AMBON HOUDT STAND De Indonesiërs ontmoeten felle tegenstand Reuter verneemt uit gewoonlijk wel ingelichte bronnen te Djakarta, dat de troepen van de republiek Indonesia felle tegenstand ontmoeten -in hun strijd op Ambon en dat zij op de-nauwe landengte tussen het Noorder- en Zuiderdeel tot staan zijn gebracht Volgens het bureau der Zuid-Molukken in Nederland is Zondagmiddag het groot ste deel der Zuid-Molukse studenten in Nederland bijeengekomen en heeft het corps Mahasiswa Maloekoe Selatan. (Zuid- molukse studentencorps), opgericht. Dit is niet geschied om de Ambonnese studen ten hier te lande te isoleren, doch om te kennen te geven, dat ieder weldenkend Zuid-Molukker zich achter de republiek der Zuid-Molukken schaart. Onder de aan wezigen bevonden 2ick verscheidene stu denten. die tot de onafhankelijkheidspro- clam.atie- de Indonesische republiek een warm hart toedroegen. Het bestuur hoopt zrch Vrijdag a.s. .in -een persconferentie in hotel Pomona te 's-Gravenhage voor te stellen: Steeds dichter bij Mandsjoerijse grens Generaal Dean niet meer in leven? Tengevolge der slechte verbindingen komen de Koreaanse frontberichten met vertraging binnen. Speerpunten der Zuid- Koreaanse zesde divisie hebben thans Wontsjan bereikt, 28 km. ten Zuiden van het belangrijke knooppunt Hoeitsjon, in de centrale frontsector. De Noordelijken trachten thans voornamelijk te ontsnap pen langs de weg over Anjoe, Hoeitsjon en Kangje, alsmede langs de route over Tsjangdjin, Noordwaarts van Hamhoeng aan de Oostkust. Deze wegen gaan door bajrre en steile bergen, waar de sneeuw val reeds begonnen is. Officieel verluidt, dat de Roden als nieuwe hoofdstad Sinoeidjoe in het uiterste N.W. van Korea gekozen hebben. Deze plaats ligt aan de rivier de Jaloe, die de grens met Mandsjoerije vormt. De Amerikaanse generaal 'Dean, die, zoals gemeld, 6inds de verdediging van Taedjon, als „ver mist" was opgegeven, schijnt in een krijgsgevangenkamp gestorven te zijn. Aan Reuter ontlenen wij nog, dat de Amerikanen- ook de belangrijke haven Tsjinnampo aan de Westkust hebben bezet. Voorts verluidt, dat Noord- Koreaanse bewakers een 200 Amerik. krijgsgevangenen zouden hebben dood geschoten, die zich in een trein bevon den op weg naar de Mandsjoerijse grens. Dammen is een uitgezochte sport voor tweelingen, vinden de tweelingbroers Abe en Wiebe Verbeek uit Lemmer. Ze zijn onlangs tachtig jaar geworden en er gaat geen dag voorbij, of de damschijven komen op tafel. Drie slachtoffers op Katwijkse strand, twee bij Renkum Het ontploffen van twee landmijnen heeft dit weekend vijf gezinnen in rouw gedompeld. Te Katwijk aan Zee kramen drie Jongens om het leven, te Benkum bij Arnhem twee. Te Benkum werden bovendien twee jongens ernstig gewond. Het te Katwijk gebeurde fteeft grote verslagenheid en ook angst gebracht. Door de lan-dwind van de laatste weken, •het schelpenbagigeren en de werking der zee, ligt het strand vlak bij het water belangrijk lager dan bijvoorbeeld in de afgelopen zomer. Dit 'kan een - verschil maken van 1 tot 2 meter. Daar waar 's zomers dagelijks honder den kinderen spelen, moeten nog tal van landmijnen liggen, meest anti-tankmijnen die de Duitsers er hebben aangebracht met het oog op de daar verwachte in vasie. In hoeverre .dat elders aan het Nederlandse strand 'het geval ls, onder meer te Wassenaar en te Scheveningen, is een open vraag. In elk geval voelt men zich te Katwijk allerminstgerust over de eventuele aanwezigheid van ex- plosleven itv de dulneh en op-'het' strand. Men vraagt zich af, of hiernaar geen onderzoek kan worden ingesteld en wie verantwoordelijk Is voor dé gevolgen dér ontploffingen. 'De anti-tankmijnen waren er oorspron kelijk op betekend, slechts tot explosie te komen als er een zwaar voertuig over heen reed, zoals een tank. Een schelpen wagen is er ook al eens door in de lucht gevlogen. Door -het lange liggen en de werking van het water zijn de veren der mijnen evenwel zo slap geworden, dat de ondingen nu ook gevaarlijk zijn voor voetgangers, met name wanneer, zoals thans, het strand lager ligt dan normaal. Het ongeval te Katwijk had Zaterdag middag 5.20 uur plaats. De 9-jarige R. Huisman uit de Louwestraat en de zeven jarige K. Cijsouw uit de Prinsestraat werden op slag gedood. De 9-jarige J. v. d. Plas uit de Prinsestraat overleed op weg naar het Acad. Ziekenhuis te Leiden. Het was Zaterdagmiddag mooi weer en dus erg druk op het strand Bij de Oude Kerk, ter hoogte -waarvan de ontploffing plaats had, waren echter niet veel oude ren op het strand, zodat niemand eigen lijk de ware toedracht weet. De politie kon ons nog niet officieel mededelen, of de jongens de mijn in hun handen heb ben genomen, er op hebben getrapt of er met stenen naar hebben gegooid, zoals het gerucht wil. Twee jongens werden door de luchtdruk in. zee geduwd, 1 kwamen er af met een nat pak. De MOID, uit IJmuiden heeft Zondag middag een tweede mijn op het Kat wijkse strand onschadelijk gemaakt. En wanneer komt nummer drie? De Kat- wijkers zijn er nogal nuchter onder, zc na de eerste schrik, want nadat het strand gisteren weer was vrijgegev zag het er spoedig al weer zwart v de mensen. Er waren geen agenten mi om een oogje in het zeil te houden.. Als men de kinderen dan maar wa, schuwt! Het gevaarlijkespel In Renkum zijn Zondagmiddag twee jongens gedood en twee ernstig gewond, toen zij aan de voet van de Noordberg een voorwerp onderzochten, dat een mijn moet zijn geweest. De 15-j. G. Syp was cp slag dood. Van de drie anderen, allen van 14 tot 16 jaar, overleed de jongen Eibergen tijdens het vervoer naar een ziekenhuis te Arnhem. Gewond zijn de jongens Wagenberg "én V. d. Lee. Allen woonden in Renkum. De jongens hebben waarschijnlijk aan een uitsteeksel vü mijn gepeuterd. Om Ambon In de Volkskrant van vandaag komt prof. Romme nog eens terug op de kwestie-Ambon. Hü acht het regerings standpunt juist, dat onzerzijds niet niet eigen militaire machtsmiddelen in dit conflict moet worden opgetreden. Hy vraagt zich echter af, of de regering de gelegenheid van de beantwoording van prof. Gerbrandy's vraag niet had kunnen aangrijpen om iets meer te zeggen dan zü in haar antwoord op de vraag gezegd heeft. Er is openbaar geworden, dat de Unci zich met de zaak is gaan bemoeien, maar daarop is niets gevolgd wat open baar waarneembaar was. En intussen neemt het lijden op Ambon nog toe. Prof. Romme gaat dan uiteenzetten, dat het conflict om Ambon volgens hem geen conflict is tussen Oost en West, maar een conflict van Oost tegen Oost. Er bestaat, vervolgt hü dan, stellig ver band tussen de strüd op Ambon en de schending van de R.T.C.-ovéreenkomst, die immers onder internationaal toezicht is geplaatst. Daarom, aldus prof. Romme, is internationale interventie ook plicht, ja, houdt internationale interventie het geval het zuiverst en is de kans op vruchtbaarheid van interventie ook het grootst. Om deze reden acht prof. Romme gere serveerdheid van de züde der Neder landse regering begrüpelük en bilüik. Maar, zegt hij. er is een grens en die grens zou bereikt kunnen worden, wan neer de internationale interventie niet uit eigen kracht zou doorzetten. Dan zou, meent hü. Nederland opnieuw openlijk moeten opkomen voor de noodzaak, dat ginds het bloedvergieten wordt gestaakt en dat het komt tot een vreedzame op lossing naar de geest van wat ter R.T.C. is overeengekomen. Over het al of niet doorzetten der internationale interventie, aldus nog al- tüd prof. Romme. doen allerlei geruch ten de ronde. Hü vraagt, of uit de sober heid van het regeringsantwoord aan prof. Gerbrandy misschien moet worden afge leid, dat de kansen niet te slecht staan. Dat zou voor hem de enige redelüke ver klaring van soberheid zyn. Anders, zo veronderstelt hü, zou op het telegram, dat de regering naar de Indonesische re gering gezonden heeft, nog wel iets ge volgd zün. Maar, besluit hü, dan zal ran het doorzetten van de internationale in terventie toch wel spoedig moeten blü- ken, want de tüd dringt. Aldus dan prof. Romme, wiens oordeel w*ü voor ditmaal zonder commentaar doorgeven. Alleen verbinden wü er de opmerking aan, dat wü nu toch ook wel zeer benieuwd zün te weten, hoe het staat met de interventie van de Unei in dit smartelük conflict. De Indonesische regering heeft onlangs reeds mededelingen gedaan, hierop neer komend, dat zü zich van de bemoeiingen der Unci niet veel aantrok. Dit wilde zij te minder doen, aange zien de kwestie volgens haar spoedig tot het verleden zou behoren. Intussen ech ter duurt de strüd en duren de bombar dementen voort. Er zün in het geheel nog gèen zékere aanwüzingen van een spoe dig einde. Wü vragen, ditmaal met prof. Romme: Zet de internationale inter ventie door of niet? Bussumse commissie, pas benoemd, alweer afgetreden De pas dezer dagen gekozen leden der Bussumse woonruimtewetcommissie is in haar geheel en met haar reserveleden af getreden, omdat een vertegenwoordigster van de V.V.D. in de commissie was ge kozen. waardoor de secretaresse, die deze functie al jaren bekleedde, niet meer werd benoemd. De overige leden achtten dit zeer onhoffelijk. DAT J. A. Schippers, dir. der Ned. Credietbanlk, bij zijn zilveren jubileum is 'benoemd tot officier in de orde van O.-N. DAT dn Alblasserdam het motorvracht schip Töboe~(7300 ton) voor een Parijse -my werd te water gelaten en bij P. Smit Jr te R'dam het motortankschip San Lorenzo (170 meter lang) voor Ar gentijnse rekening. DAT een fruitkweker uit Zwaag (N.-H.) enige extra-grote peren heeft gekweekt, waarvan de zwaartse 750 gram woog. DAT de Zilveren Camera, de wissel beker voor de beste Nederlandse pers foto, dit jaar is gewonnen door de foto grafen Merendonk en Merk, en de me daille van Prins Bernhard, voor de beste foto van het Koninklijk Huis. door de leerling-fotograaf Denijs. DAT de commissaris der Koningin in Zeeland, jhr mr A. F. C. de Casembroot, Zaterdag in Amsterdam op de Dag der Fotojournalisten sprak. DAT de brandweerkorpsen uit de hele Zaanstreek binnen het kwartier gere- quireerd kunnen worden in geval van een grote brand, naar grootse demon straties in Zaandag Zaterdag uitwezen. DAT J. Akkerman te R'dam. buiten lands vertegenwoordiger van de Bond van Ned. Amateurfotografen Verenigin gen. benoemd is tot erelid van de Ame rikaanse fotografenvereniging. DAT een groep Ned. en Franse Ka merleden door de Assemblée de l'Union frangaise te Versailles .is ontvangen. DAT een half procent van de Ned. be volking aan epilepsie lijdt, doch de overheid voor deze ongelukkigen niets doet, naar dr F. H. Glastra van Loon uit Den Haag naar voren bracht op de toog- dag in Utrecht van de Federatie voor Epilepsiebestryding. DAT de Ned. kustvaarder Silvaplana Zaterdag op de Nieuwe Maas in aan varing kwam met het Ned. Rijnschip Holtherberg, hetwelk over een lengte van zes meter werd ingedrukt. DAT gistermiddag de boerderij van de heer Hoeve aan de Eemdijk te Baarn, alsmede drie hooibergen zyn afgebrand, en een aantal zeilers, die op de Eem passeerden, de gehele inboedel redden. DAT mr P. A. V. baron Van Harinxma thoe Slooten, oud-commissaris der Ko ningin in Friesland en thans staatsraad in b.g. dienst, gisteren in zijn landhuisje Klein Olterterp zyn 80ste verjaardag 1 de DAT een vijfjarig meisje in de Kromme Mijdrechtstraat te A'dam door een auto is overreden en gedood, toen het zonder op te le.tten de weg overstak. DAT de redacteur H. R. M. Thomas sen te Rotterdam op 1 November 40 jaar aan de redactie van de De Maasbode verbonden zal zyn en P. J. Stroeken, directeur van het Dagblad voor Noord- Limburg te Venlo. 28 October 25 jaar in het dagbladwezen is. DAT de 33-jarige M. uit Hoeven (N.-Br.) met zyn motor op een stilstaan-1 de auto reed en gisteren is overleden. DAT de directeur van de strafgevan genis te Haarlem op verzoek van de gedetineerden een praatje hield over de kankerbestrijding en deze daarna f 17o bijeenbrachten voor het Koningin Wil- helmina-fonds. DAT by het graven van een sleuf voor de waterleiding in Venlo zes skeletten in de bodem werden aangetroffen, ver moedelijk van slaohtoffers van voor of tijdens de Napoleontische tijd. DAT slechts één van de vier candi- daat-persfotografen, H. F. Hilterman, Zaterdag het diploma van de Ned. Ver. van Foto-journalisten ontving. DAT in Friesland, waar de rund-vee stapel geheel t.b.c.-vry is gemaakt, thans de bestrijding van besmettelük verwer pen wordt aangevat. DAT de vermakelijkheidsbelasting in Ede weer is verlaagd tot ongeveer het peil van voor Mei 1948. DAT in Utrecht, in navolging o.a. van Den Haag en Leiden, een jeugdparle- ment is opgericht door de jongeren organisaties van de A.R.P., C.H.U., V.VD., P.v.d.A. en K.V.P. DAT B. en W. van Ede voorstellen het besluit tot tunnelbouw by het station EdeWageningen in te trekken, daar de provincie geen financiële steun verleent. DAT na het C.N.V. en het N.V.V. thans ook de K.A.B. besloten heeft me de te werken aan de onlangs opgerichte Nederlandse Reisspaarkas. DAT het hoofdbestuur van de CH.U., evenals voor de oorlog, weer een boekje heeft uitgegeven met de referaten van de in Juli j.l., te Ermelo gehouden 19e C.H.-zomerconferentie. De zilveren camera" werd Zaterdag op de Dag der Fotojournalisten in Amsterdam gewonnen door de heren Van Meerendonk (links) en Merkten (rechts). Zij verwierven een tfelijk aantal punten, resp. met een plaatje van Fanny Blankers op de tribune tijdens atletiekwedstrijden in Brussel en I het redden van een hond uit de Keizersgracht te Amsterdam. In het midden de commissaris der Koningin in Zeeland, jhr mr A. F. C. de Casembroot Reis naar Rome 8 uur korter; in één dag heen en terug naar Parijs T~\E EUROPESE DIENSTREGELING van de treinen zal met ingang van 1J 20 Mei 1951 belangrijk worden verbeterd en uitgebreid. Op enkele lijnen zullen de reizigers hun weg zelfs in vele uren minder dan thans kun nen afleggen. Deze tijdsbesparing wordt bereikt door het inschakelen van electrische locomotieven, het meerijden van douane-ambtenaren, en een verkorting van de stoptijd aan grensstations. Bovendien, wat de Scandinavië-Hol- land-expres betreft, gaan de treinen tussen Warnemünde en Gjedser in Dene marken niet meer met de veerboten De passagiers gaan in de boot en stap pen aan de overzüde in een gereedstaan de Deense trein, die hen naar Kopen hagen vervoert. Het tüdrovende range ren vervalt dus. Bü de drie dagelükse verbindingen Amsterdam—Parüs komt er een by". Men kan dan met de Etoile du Nord in één dag heen en weer naar Parys (vertrek Amsterdam 7.10, aankomst Parüs 14.29; vertrek Parüs 17.50; aankomst Amster dam 0.59). Het traject Den HaagBa zel en AmsterdamBazel wordt een uur sneller gereden. De Scandinavië-Holland- expres doet er ongeveer 5 uur minder over, de Oriënt-expres 4 uur minder er komt een dag- en nachtverbinding met de Oostenrijkse hoofdstad en op de dienst Hoek van Holland—Keulen— KarlsruheBazel, die Rheingoldexpress zal heten, zal de tüdwinst 24 uur be dragen. Op dit traject zün speciale rü- tuigen gekoppeld voor Wenen en Mera- no (via München). Voor de nachtdienst naar Bazel lopen twee treinen: een van Amsterdam en een van Hoek van Hol land. In Keulen worden zü samenge voegd; tüdwinst büna 34 uur. Een bijzonder gunstig resultaat van da in Amsterdam gehouden internationale spoorwegenconferentie (waarop dit alles werd besloten) werd bereikt voor de dienst op Rome. De reizigers naar Rome zullen in het nieuwe seizoen het traject 8 uur en 20 minuten sneller afleggen dan thans geschiedt. Op de terugweg be draagt de tijdwinst zelfs 9 uur en een kwartier. De dienst Hoek van Holland- Rome wordt Holland-Italië-expres ze- noemd. Ook voor het grensverkeer zullen er met ingang van 20 Mei 1951 belangrijke verbeteringen komen. Later minder bewolking f Tot morgenavond ver- wacht De Bilt: Droog weer met aanvankelyk vrij veel bewolking, maar later flinke opklaringen. Zwak ke tot matige Oostelijke wind. Weinig veranderiag in temperatuur. (Opge maakt te 10 uur). ZON EN MAAN Dinsdag 24 Oct. Zon op 07.19 u.. Zon onder 17.28 u. Maan op 16.49 u, Maaa onder 05.43. Woensdag V.M.

Nieuwe Leidsche Courant | 1950 | | pagina 1