lliruwc £cj trommelt zijn rode kameraden Praag bijeen Molotof te Wist U zuiim bw- ZATERDAG 21 OCTOBER 1950 BUREAUX: Steenstraat 37 Directie, Abonnementen- en Adver tentie-afdeling: Tel. 22710 en TeL 23375. Redactie: TeL 20408. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: 4.50 p. kwartaal; 1.50 per maand; 0.35 per week. AD VERTE NTIëN: 0.18 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting) Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-Red.: H. W. J. ENSERINK Directie: F. DIEMER „Stflntoasticf) Is ahebfeoea myn bert ia tcgljenspoer Een en dertigste jaargang No 8251 Dat is 'm De gewone man Nieuwe zet in het Rusland-Spiel Alarm geblazen tegen „wapening" van West-Duitsland Onder regie van de Russische vice-premier Molotof wordt te Praag gewerkt aan een nieuwe opvoering van het spel der „volksdemocratieën". Daar zijn de ministers van Buit. Zaken der Sowjet-Unie. Albanië, Bul garije, Tsjechoslowalaje, Polen, Roemenië, Hongarije en de Oost-Duitse republiek bijeengekomen. Doel dezer samenkomst is het ensceneren van een protestactie tegen het besluit der „Grote Drie", om West-Duitsland opnieuw te bewapenen. Moskou had reeds gisteren alarm gemaakt bij de regeringen te Washington, Londen en Parijs, de beschuldiging uitende, dat onder het mom van een „politiemacht" toch een Duits leger wordt gevormd. Dean Acheson heeft deze tenlastelegging ontkend. Dez© opzienbarende samenkomst der rode kopstukken verraadt weinig goeds De conferentie werd geopend door de bekende Tsjechoslowaakse vice-premier Fierlinger. Het is overigens een zeldzaam bouquetje, waaruit de scherpe geur der rode bloemen ons tegemoet waait: Daar zijn, Natanaili de Albanese gezant Moskou; Moentsjo Neitsjef de Bulgaarse min. van Buit. Zaken; Modzielewski diens Poolse collega; Anna Pauki Gyula Kallai, en Georg Dertinger, r« pecti eve lijk min. van Buit. Zaken v; Roemenië. Hongarije en Oost-Duitsland. Reeds hebben wij gehoord, dat de Sowjet- Unie in geen geval maatregelen zal dulden, welke gericht zijn op een her leving van het Duitse leger in de Weste lijke zone. In Britse kringen ziet men in dit nieu we. spel van Praag een poging tot inti midatie. Men diene te begrijpen, dat Frankrijk toch al met grote reserve staat tegenover het inschakelen van West- Duitsland bij de collectieve Europest defensie In de Franse Assemblée is mer er van onder de indruk gekomen. Jule: Moch, die Frankrijk op de bijeenkomst van ministers van Defensie in de Ver Staten zal vertegenwoordigen, verklaar de: „Ik ben bereid de man te zijn, die de Franse herbewapening tot stand brengt, maar niet de persoon, die verantwoorde lijk wil zijn voor de Duitse herbewape ning". En Paul Ramadier, voormalig minister van Defensie, sprak: „Herbewapening van West-Duitsland kan een „Kore? Duitsland uitlokken, waarbij twee Duitse legers tegen elkaar strijden of erger nog, waarbij West-Duitsers zich bij Russen zouden kunnen aansluiten". Het zijn woorden, die de moeilijkheden van „kruiswoord-raadsel" der internationale politiek duidelijk aangeven. Intussen is men te Berlijn doende, de Oost-IDuitse grondwet te wijzigen, met het oog op de wederinvoering van de militaire dienst plicht in 1951. Wat valt er onder die omstandigheden eigenlijk te beginnen met een „viermo- gendheden-conferentie" tussen Amerika, Nederland grijpt niet in op Ambon In antwoord op de vraag van het Tweede Kamerlid prof. mr P. S. Ger- brandy (A R.) of de Nederlandse regering militair zal ingrijpen in het Ambonse conflict, heeft minister-president dr W Dreee geantwoord, dat zij, hoezeer zij het conflict betreurt, zich niet gerech tigd acht, in te grijpen. Radio Ambon meldt, dat een Indone sisch korvet Vrijdagavond de haven van Ambon is binnengevaren en tussen 19 uur 45 en 20 uur 30 de stad heeft be schoten. Uit een Aneta-bericht blijkt, dat men te Lake Success lauw blijft en er weinig voor voelt de kwestie-Ambon te behan delen. Sommigen menen, dat de zaak van inwendige aard is. die buiten de be voegdheid van de Veiligheidsraad valt, terwijl anderen liever de Aziatische landen niet tegen zich in het harnas ja gen. Weer anderen denken, dat de Sow- jetunie toch haar veto zal uitspreken. Nederland beschouwt zich zelf in het ge heel niet als een partij in deze zaak. Het zou dus niet te verwonderen zijn als de Veiligheidsraad voorlopig niets deed. Paul Kruger en Ambon NJ.V. zendt telegram aan H.M. de Koningin Ongeveer een halve eeuw geleden, 19 October 1900, begaf Paul Kruger zich aan boord van H.M. Gelderland. De jonge Koningin Wilhelmina heeft toen de bewondering ontvangen van alle lief hebbers der vrijheid door de grijze pre sident te redden van Britse gevangen schap. Het is zeker niet toevallig, dat op de ledenvergadering van het Nationaal Jon- gerenverbond, welke heden te Amster dam gehouden wordt, het voorstel in be handeling komt om in een telegram H M. de Koningin aan deze daad van Haar Moeder te herinneren Het telegram zal wijzen op de ernstige bezorgdheid van het Verbond voor het behoud der zedelijke normen onder ons volk vooral nu de jeugd onder anderen door het in de steek laten van Ambon zulk een slecht voorbeeld ontvangt van de ouderen. Daarom zal het Verbond HM. verzoeken om evenals Haar Moe der deed. de leiding te geven, welke het Nederlandse volk en niet alleen de jeugd zozeer behoeft. Een jeugdbeweging op Java staat achter Ambon Het coördinatielichaam van de Mo lukse jeugdbewegingen uit Djakarta. Soerabaja, Malang. Tjimahi, Semarang en Bandoeng heeft zich in een vergade ring te Djakarta achter de republiek der Zuid-Molukken geschaard,- Het be schouwt dc uitlatingen van een paar personen en verenigingen, die tegen deze republiek zijn als in strijd met de ge voelens en verlangens van het volk der Zuid-Molukken Voorzitter van dit lichaam is de heer D. Louhanapessy. Engeland. Frankrijk enerzijds en Rus land anderzijds? John Foster Dulles, de Amerikaanse afgevaardigde in de „poli tieke commissie" der V.N., verklaarde, dat Amerika daartegen geen enkele be zwaar heeft. Voor Groot Brittannië voeg de Kenneth Younger eraan toe, dat ook Engeland altijd een dergelijk contact ge wenst heeft. Officieel zien Frankrijk en Nederland daar ook wel „iets" in, maar of de afgevaardigden dier landen daar wezenlijk iets van verwachten, verdient minstens enige vraagtekens. Immers, te' veel conferenties met de Russen hebben niets dan vaagheid, leeg heid en onwil ppgeleverd. Maar goed, de „deur voor overleg" staat nog altijd open. Deze kwestie kwam aan de orde bij de behandeling der door Irak en Syrië inge diende resolutie, om tijdens de huidige zitting der Assemblée, de „Grote Vier" bij elkaar te trommelen. Joegoslavië Rood China als „vijfde wiel aan de gen" willen laten meedoen. Wij zijn be nieuwd, wat er van het mooie voorstel terecht komt! Dit is de 44-jarige Hugh Gaitskell, op wiens schouders, na het aftreden van Sir Stafford Cripps, de zware taak rust, de Engelse schatkist te beheren. Hij is per vliegtuig uit de Verenigde Staten in Londen terug gekeerd De stiijd in Indo-China Ook Langson door de Fransen ontruimd Mannen in Tonkin gemobiliseerd Het Franse leger in Indo-China heeft thans ook de belangrijkste post aan de Chinese grens, Langson. ontruimd. De iatie der troepen geschiedde onder dekking van Franse vliegtuigen. De be slissing om Langson te ontruimen, viel, kort na de aankomst te Saigon, van generaal Alphonse Juin en de minister de Vietnamese staten, Jean Letour- De mannelijke bevolking van Ton- in de leeftijd van 21 tot 35 jaar, is gemobiliseerd. nol leeft in grote spanning en nie mand weet feitelijk, hoever de troepen de rebellenleider Ho Tsji Minh nog v^n de delta der Rode rivier en van de stad verwijderd zijn. In diplomatieke kringen in Saigon is men van oordeel, dat de veldslag om het Noorden van In do-China zich ontwikkelt tot een wedloop tussen de groeiende macht der commu nisten en de aankomst van Amerikaanse militaire hulp. De Fransen te Hanoi ;n uitgebreide maatregelen om het hoofd te bieden aan een offensief op grote schaal, dat door de Vietminh-rebel- 's op touw gezet. Te dien einde wor- te Hanoi krachtige Franse troepen- contingenten samengetrokken. Men hoopt de rebellen een beslissende neder laag toe te brengen Gisteren werden 200 guerilla's gedood bij een bombardement door Franse vlieg tuigen op Tsjitsjoi. Te Hanoi is een aan tal Franse inwoners onder de wapenen geroepen voor „herhalingsoefeningen", in verband met de ernstige gebeurtenis sen aan de Chinees-Vietnamese grens. „Comité Radioluisteraars" opgericht Dezer dagen is opgericht de vereniging .Comité Radioluisteraars", gevestigd te Amsterdam. Dit comité stelt zich o a. ten doel de radioluisteraars te organiseren, die. op grond van de door hen betaalde ver plichte luisterbijdrage het recht voor zich opeisen om zeggenschap te hebben over de gang van zaken bij de Neder landse radio-omroep. Het wil ook open lijke en bedekte reclame in de radio- omroep bestrijden en de overmatige partij-politieke propaganda in de radio- omroep beteugelen. Legers der V.N. naderen Mandsjoerijse grens MoArthur laat de Zuid-Koreaanse troe pen zo ver mogelijk naar de Mandsjoe rijse grens oprukken, om de vluchtende Noord-Koreanen onschadelijk te maken. De Amerikaanse troepen zullen tot op een afstand van 50 a 65 km van de grens blijven. De Amerikaanse cavalerie-divl- sie zoekt voor verdere operaties thans verbinding met de, ten Noorden van Pjongjang neergelaten, valschermtroe pen. In het Zuiden van Korea blijft de situatie verward Daar hebben terugtrek kende Roden het belangrijke krachtsta tion Hwatsjon (80 km ten NO. van Seoel) heroverd. Daarna trokken zij Noordwaarts op naar Soedong Overigens geven de Noordelijke troepen zich nog steeds bij duizenden over Uit Wonsan vluchtten de meeste stadsbestuurders en lagere ambtenaren tegelijk met het Noord-Koreaanse leger, toen de Zuidelij ken naderden. De politieke gevangenen werden eerst doodgeschoten, zodat er nagenoeg geen leidende figuren zijn voor het bestuur. Nieuwe gruwelen worden vermeld: De Roden zouden in Koksan 80 mannelijke en vrouwelijke Zuid- Koreanen levend hebben verbranid. Korea en Coca Cola! Toen de nieuwe Amerik. Hoge com missaris in Oostenrijk, Walter Donnelly, gisteren door de Russische zone naar Wenen reed, ontdekte hij spandoeken, waarop stond: „Coca Cola voor d. rikanen, Korea voor de Koreanen' Amerikaanse olie voor d< rode tanks De Amerik. senator Herbert O'Connor heeft verklaard, dat sinds het begin de Koreaanse oorlog 2.2 millioen liter Amerikaanse olie zijn geleverd aan munistisch China. De ministeries leger en handel hebben dergelijke leve ranties toegegeven. Britse atoomgeleerde achter IJzeren Gordijn verdwenen De Britse atoomgeleerde van Italiaanse afkomst Bruno Pontecorvo, is met zijr gezin in een vliegtuig naar Rusland uit geweken, aldus het te Rome verschij nende blad Memento Sera. Pontecorvc bevond zich met vacantie in Italië en zoi voorzien van valse paspoorten, met eer buitenlands vliegtuig in Noordoostelijke richting „naar een stad achter het IJze ren Gordijn als tussenstation op weg naar Rusland" zijn vertrokken. Volgens het blad; zou de geleerde, die verbonden het instituut voor atoomenergie te Harwell, in contact staan met dr Klaus Fuchs, de Britse atoomspecialist, die thans wegens verraad gevangen zit. De chef van de politieke afdeling van het hoofdbureau van politie te Rome heeft verklaard, dat Pontecorvo onge- maand geleden met een geldig iar Polen is gereisd met vliegtuig van de geregelde Tsjechoslo waakse dienst Volgens een ander bericht i >rvo op 1 September met zijn drie kinderen uit Rome naar Stockholm vertrokken, in een vliegtuig van d Zweedse luchtvaartmaatschappij. D professor had een retourbiljet, maar zij en kinderen „enkele reis' Mevrouw Ponitecorvo is Zweedse. Majoor Bingham eist een ton schadevergoeding De in verband met het Englandspiel bekend geworden majoor van de Engelse geheime dienst, Bingham, heeft tegen de schrijver van de roman Carnaval der Des perado's, de heer C. de Graaff (Noël de Gaulle) een els tot schadevergoeding f 100 000 ingesteld. Majoor Bingham acht le roman beledigd; hij herkent ziohzelf in een figuur in het boek, joor Timpson", die als een verrader wordt gesohetst, aldus de raadsman van majoor Bingham. Mr A. Mout uit Den Haag. Politieke delinquenten in België, tegen wie de doodstraf geëist wordt, zul len voortaan hun straf zien omgezet in levenslang". Aldus het Brusselse blad „La Cité." „Kunnen we weer eens over vrede praten. Uncle Sam Een beer die „kopjes" geeft, maar zijn klauwen uitstrekt Echter: de phase van struisvogel-politiek is te Washington voorbij De politiek der Sowjet-Unie ken merkt zich door een amphibie-houding. Enerzijds, na het rode échec in Korea, demonstreert Rusland in de Assemblée en Veiligheidsraad der Ver Naties zekere „goodwill". Men wil wel vrede praten en desnoods de „Grote Vijf" bij elkaar trommelen. Maar de tijd van internationale „struisvogel-politiek" is te Washington voorbij. Wig, zou trou wens iets voelen voor een tète 4 tètf met een Beer. die de klauwen gereed houdt en in wiens staartje „Korea" ver scholen ligt? Uncle Sam zeker niet! Als in de internationale politiek de Russen afdeinzen, een wijkende houding nemen, dan kan men er zeker van zijn. dat dit is. zoals de Fransman zegt: culer pour mieux sauter", dut komen zij terug voor een nieuwe spftmg De tweeslachtigheid der Sowjets: zij lopen uit de organen der Ver Naties weg Duitslands crediet uitgeput Moeilijkheden bedreigen onze tuinbouw De 19 September j.l. officieel begonnen Europese Betalingsunie verkeert in ern stige moeilijkheden, omdat Duitsland zijn crediet van 320 millioen dollar heeft uitgeput. Dit crediet was voor twee jaren bestemd. Het Nederlands crediet, groot 330 millioen dollar, is ten dele uit geput, doch er dreigden geen moeilijk heden totdat het Duitse echec loskwam. Als Duitsland niet meer betalen kan, dan is de kurk, waarop onze uitvoer drijft, ïze tuinbouwuitvoer naar Duitsland, ■nstig in gevaar. Bij de onderhandelingen over de vrij making van de Europese handel te Parys heeft Nederland voorgesteld tot een percentage van 75 te gaan. doch dit wordt onmogelijk, als onze groentenuit- >er naar Duitsland tot stilstand komt Slechts door grote Duitse uitvoeren iar Amerika is kentering ten goede ogelijk. In aansluiting hierop vernemen wij van tuinbouwzijde, dat er ten aanzien van de uitvoer naar Duitsland nog geen moei lijkheden zyn, maar men gelooft niet, dat zij zullen uitblijven. en als deze „wegren-techniek" niet meer baat, keren zij daar schijnbaar schaapjes gedwee in terug. Ten bewyze: Alexander Panjoesjkin, de Russische ambassadeur te Washing ton en afgevaardigde in de „commissie voor het Verre Oosten", had de deur van die commissie hard achter zich dichtgeslagen, omdat hij aan de verga deringen niet langer wilde deelnemen, aan de zijde van een nationalistische Chinees. Gisteren verklaarde de Rus, dat hij die deur weer netjes zal binnen komen. Een amphibie-houding: de Sowjets willen de wereldvrede, maar Moskou stuurt aan Amerika. Engeland en Frank rijk een nota, waarin wordt aangekon digd, dat de herleving van een Duits leger in de Westelijke zones niet zal worden geduld. Hoort, hoortDe volkspolitie in Oost-Duitsland is hele maal geen militaire formatie, maar als de Westelijke zone in bescheiden staat van verdediging wordt gesteld, dan is dat „militarisme", Zo'n beer toch! Stille tocht van honderd Puttenaren Ruim honderd Puttenaren nemen deel aan de pelgrimstocht naar Ladelund in Sleeswijk-Holstein, waar 107 mannen uit Putten, die in de oorlog werden wegge voerd .begraven liggen. De tocht begint Maandag in alle vroegte. De reis, die ge heel het karakter van een stille tocht zal dragen, wordt gemaakt in drie auto bussen. In een kerkdienst in Ladelund zullen voorgaan ds L. Kievit en ds L Kwakkelstein. resp. een der Ned. Herv. en de Geref. predikant van Putten, en dr J. Meyer, de predikant te Lade lund. Slechts 86 Britten hielden nog wat van hun hoge salaris over De belastingheffing in Engeland sedert de oorlog heeft zulk een grondige invloed uitgeoefend op de hoge inkomensklasse. er het vorige jaar in Engeland slechts personen over waren met een netto inkomen voor henzelf van meer pond st Aardappelmeel verdwijnt in December uit brood Omstreeks December zal de verplich ting tot het bijmengen van aardappel meel in de broodbloem vervallen, zo heeft minister Mansholt besloten. Dan zal het broodmeel dus weer geheel uit granen (tarwe en rogge) bestaan. Door de gunstige export van aard appelmeel is de voorraad sterk geslon ken. Bovendien is een geringere produc tie van aardappelmeel in de nieuwe oogst te verwachten. De verpliohting tot bij menging kan niet aanstonds worden op geheven, omdat' eerst de afgenomen hoe veelheden aardappelmeel moeten wor den verwerkt- Twintig snelle mailboten voor Duitsland De Amerikaanse hoge Duitsland, McCloy heeft zaohting der bepalingen op de Duitse scheepsbouw toegezegd waohting gewekt, dat Duitse reders twin tig snelle mailboten mogen bouwen. De prikkeldraadversperring boven op de tuinmuur van Buckingham Palace te Londen wordt versterkt en op een electrische alarm-installatie aangesloten, om te voorkomen dat opnieuw een in braak zal worden gepleegd. DAT Prins Bernhard mr N. E. Rost Onnes t.g.v. diens 25-jarig jubileum als de H.B.U. te A'dam telegrafisch gelukwenste. DAT Doetinchem het ereburgerschap heeft ingesteld. DAT het reg. zware inf. Chassé Don derdag as. in Grave het vaandel 7e R.I. zal ontvangen. DAT de 72-jarige A. v. d. Wal vandaag i jaar in dienst is bij de Makkurpcr aardewerkfabriek, doch hij het nu wei letjes vindt. DAT Herman C. Geveke en Zn te Leeuwarden met ruim f 2,3 millioen laagste inschrijvers waren voor het bou- 270 etagewoningen in Leeuwar den (hoogste ruim f 3 millioen). DAT de tweelingbroers A. en W. Ver beek te Lemmer vandaag 80 jaar werdrn. DAT minister In 't Veld gisteravond in R'dam bij de opening van Neerland» grootste aquariumtentoonstelling gespro. ken heeft over de grote betekenis van :n hobby. DAT G. W. Kettmann te A'dam ex- hoofdred. van het nazi-blad De Mist hoorn, tevens dir. van de uitgeverij De Amsterdamse Keurkamer, op 30 Oct. in A'dam terecht zal staan. DAT een politiejeep gisteravond in de Czaar Peterstraat te A'dam tegen een lichtmast botste en een 75-j. burger ern stig werd gewond. DAT 15 Nov. aan de Mathenesserlaan Het secretariaat is gevestigd: Nicola as te R'dam een tweede Chr. internaat voor Witsenkade 26 te Amsterdam. I schipperskinderen wordt geopend. DAT de K.N.A.C. er op aandringt ir de grote gemeenten te komen tot uni forme verkeersbepalingen voor voetgan gers-overgangen. DAT de K.N.A.C. verzocht heeft de ir 1945 ingestelde wegenverkeerswetge- vingscommissie ook na het inwerking treden van de nieuwe verkeerswet, te handhaven. DAT dr Plesman op de conferentie van <ie I.A.T.A. (de int. luchtvaartorganisatie) te San Francisco is herkozen als bestuurs lid en de volgende jaarvergadering Londen worden gehouden. DAT het Twentse Centraal Station voor electrische stroomlevering te Hen gelo op 28 Oct. zijn gouden jubileum viert en op 1 Januari opgenomen wordt in de IJsselcentrale te Zwolle. DAT de heren dr J. A. Schmal (C.H.U.), C. H. Matser en dr J v Poel (K.V.P.) als vertegenwoordigers Chr. partijen uit Nederland het congres van 4e christen-democratische partij Duitsland bijwonen. DAT Donderdag bij de nieuwe St Bavo- kerk te Haarlem, waar in October 1944 tien verzetslieden werden neergeschoten. ;n monument wordt onthuld. DAT een politieman te Hulst, die enige tijd geleden deelnam aan het onderzoek afzondering levende oudé uit de nalatenschap van deze een legaat in f 13.000 ontving. DAT de Kennemer Duinen, die een 1200 ha groot recreatiegebied voor Noord-Hol- tionale Park De Kennemer 'Duinen is DAT gisteren de laatste van de 13o3, overgedragen. 13 meter lange palen voor de nieuwe DAT te Soest 60 jaar oud is overleden Verkadefabriek te Zaandam een mil de arts James van Ovesn. Iloenenwerk in de grond is geheld. DAT mr A. F. van Hall te Amsterdam, een bekende persoonlijkheid in de finan ciële wereld hij was o.a. voorzitter van de Vereniging voor den Effectenhandel morgen 80 jaar wordt. DAT behalve in Bussum ook te Venlo een vleesoorlog woedt en de slagers daar de vlee9prijzen met gemiddeld 15 pCt hebben verlaagd. DAT de Internationale Tarweraad Dinsdag te Genève bijeenkomt en Neder land er wordt vertegenwoordigd door ir J. A. P. Franke, ir T. P. Huisman, drs L. W. Binkhorst van Oudcarspel tot Koe dijk en W. Verbeek. DAT de heer Verweel aan de Oostdijk in de Noord Beemster dezer dagen nog aardbeien uit zijn tuin plukte. DAT volgens een beslissing van de Kantonrechter de laatste twee winkeliers hun noodwinkels aan de Coolsingel te Rotterdam moeten ontruimen. DAT J. A. v. M. voorzitter van de Stichting Stukadoorscentrale Zuid-Hol land (Zuid), die door de Rotterdamse rechtbank wegens verduistering tot 4 maanden voorwaardelijk werd veroor deeld, in hoger beroep is vrijgesproken. DAT het 40-j. toneel jubileum van de acteur Cor Ruys in R'dam wordt gevierd de opvoering van „De familie Gregory" op 1 Nov. a.s. DAT veertien Kamerleden gisteren >or vier dagen naar Parijs zijn vertrok- ;n en enige Franse collega's vermoede- Zó heeft generaal Douglas Mac Arthur gisteren, vanuit zün eigen vliegtuig de Amerikaanse parachu tisten, 40 km ten Noorden van Pjong jang, de hoofdstad van Noord-Korea, zien landen. En dat deze foto niet zo scherp is, kan men u>el begrijpen, als men hoort, dat z\j binnen een etmaal radiografisch de afstand van duizen den kilometers tussen Korea en Ne derland moest afleggen Auto-nummerplaten eerst voor nieuwe wagens Serie AA voor Koninklijk Huis De I motorrijtuigen-registratie, Wegen-1 die die het deze week verkeersreglement voorschrijft, zal vol gend jaar beginnen met het registreren van alle nieuwe auto's. Wie auto koopt, zal binnen enkele dagen in het bezit zijn van een nieuw model merplaat. Maar toch zal het nog wel vtjf jaar duren, eer men het oude model ver vallen kan verklaren. Er zijn al haantjes-de-voorste geweest, e nu reeds naar het ministerie aan vragen hebben gestuurd om een „mooi" Eén vroeg, of hij nummer AA-OO-Ol kon krijgen. Maar de regi stratie zal ergens midden in het alfabet beginnen en de letters AA blijven gere serveerd voor het Koninklijk Huis. Men neemt aan, dat er 260.000 motor rijtuigen op de weg zijn. Maar er zijn ruim een millioen nummerbewijzen. Driekwart millioen „slapende" nummers bemoeilijken de registratie. Die toestand zal verdwijnen, als niet meer de persoon, doch de auto een „persoonsbewijs" krijgt. De borden zullen 2 5 kosten, afhan kelijk van het feit of het een personen- een autobus enz. is. Als de auto het kerkhof gaat, betaalt de over heid een gulden voor het ingeleverde bord. 1 Commandeur Dat de regering de benoeming van de heer J. Schouten tot doctor hono ris causa in de rechtsgeleerdheid verge zeld heeft willen doen gaan van de onderscheiding van het commandeur schap in de orde van Oranje-Naseau verheugt ons in hoge mate. De regering heeft de Vrije Universiteit op haar jubileum willen eren. Zij deed dit door met niet minder dan acht mi nisters der Kroon bij de plechtige her denking van de stichtingsdag aanwezig te zijn. Zij deed dit ook met deze onder scheiding van dr Schouten, naar het woord van minister Rutten een der mar kantste figuren uit de kringen die om deze universiteit staan. In hem, aldus zei de minister ook, eren wij „de schout met zijn schepenen". In deze hoge koninklijke onderschei ding wordt ook dr Schouten zelf ge- eerd. Een eer die hem toekomt, zoals prof. dr K. Dijk in ons blad van gisteren nog eens duidelijk heeft uiteengezet. Dat nog eens te verzekeren, ware stel lig overbodig- De heer Schouten heeft op politieke vergaderingen wel eens ge- zegï dat hij moeite heeft gehad om te spreken van Indonesië inplaats van Indië. Wij begrijpen dat. Maar wij willen wel zeggen, dat wij helemael geen moeite hebben om te spreken van doctor Schouten in plaats van zonder meer de heer Schouten. En we doen dat te gereder, aangezien wij weten, dat hij bovendien heer blijft- Die heer in het politiek verkeer heeft de regering willen eren. Zij heeft daar mede ook zichzelf geëerd Want dr Sohouten is leider van de oppositie in het parlement. De regering heeft hem zorgvolle jaren gebracht, m-aar hij heeft het de regering ook niet gemakkelijk gemaakt. Dit is voor de regering geen beletsel geweest hem deze hoge onder scheiding te doen geworden. Het is van de zijde der regering een sportief ge baar. dat wij ook als zodanig zeer waar deren. Zelfs de heer Schouten kon op het ogenblik van de uitreiking der on derscheiding geen weerwoord vinden. En sprak dit niet het meest? onderscheiding is voorts een eer- bewijs aan de democratie. Het fascisme bereidde zijn tegenstanders een wreed einde in gevangenissen en concentratie kampen Het communisme liquideert hen al evenzeer. Maar de democratie erkent de parlementaire oppositie als wezenlijk bestanddeel van zichzelf veet thans de leider der oppositie in zijn betekenis te erkennen door hem pu bliekelijk te eren. Moeten wy nog eens zeggen, dat wij is over dit alles verheugen? Wij ver binden daaraan alleen nog de wens, dat de regering in het vervolg aan het „commando" van deze commandeur nog in wat ruimere mate oor mogè ver lenen. Dat zou -al evenzeer een bcwij» van gezonde democratische gezind heid- Bijzondere toeslag op pensioenen omhoog Kabinet rammelt met portefeuilles De bijzondere toeslag op de ambtena- renpensioenen zal binnenkort niet onbe langrijk worden verhoogd. Zoals men weet zal deze bijzondere toeslag f90 be dragen voor hen. die de gewone toeslag reeds ontvangen, en f 50 voor hen. die de gewone toeslag niet krijgen. Uitgesloten zijn de gepensionneerden. die een eigen pensioen van ten hoogste f4.800 of een weduwenpensioen van maximaal f2.200 genieten De Tweede Kamer was niet geestdriftig over deze regeling. Ze heeft genoegen mee genomen, omdat ze ieer voelde voor een half ei dan voor ?n lege dop. Mocht de Eerste Kamer het wetsont werp niet aannemen, omdat zij de rege ring niet langer haar vertrouwen schenkt, dan zal het kabinet aftreden, zegt minister Teulings in zijn memorie antwoord. De Kamer kan echter haar eindoordeel over de bijzondere toe slag opschorten tot de wijzigingen wor den behandeld. Het aanhangige wetsont werp kan niet worden ingetrokken, want de bijzondere toeslagen van f90 en f50 gaan op 1 Januari j.l. in. terwijl de ver hogingen tegemoet zullen komen aan de jongste prijsstijgingen. De bijzondere toeslagen worden zoveel mogelijk in November en December uit betaald. Er is. met inbegrip van de kin dertoelage voor gepensionneerden, f 1® millioen mee gemoeid. Dat is ruim 7 pro- van de f 220 millioen, die het rijk al pensioenen uitgeeft Vier mensen gedood door een ongeluk Het vijfjarig zoontje van het echtpaar Knol te Hekendorp is in een sloot bij de woning gevallen, toen hij een appel trachtte te grijpen, en verdronken. De 64-jarige mevr. M. Pouw—van Hees werd op de Schieweg te Rotterdam door 1 eind meegesleurd en was op slag dood. Het 2t4 jaar oude dochtertje van M. te Ohe en Laak (L.) is door een bietenkar. achteruit reed. overreden en gedood. Op de kar stond haar oom. In de Schepenstraat te Rotterdam liep de 82-jarige J. K. bij het oversteken, met zijn hoofd tegen de laadbak van een bestelauto op. Hij is aan zijn wonden overleden. WEERBERICHT Afnemende bewolking Tot morgenavond verwacht DDe BILT: Afnemende be wolking. droog weer, wei nig wind. Tamelijk koude nacht met op enkele plaat sen nachtvorst, morgen overdag dezelfde tempera turen als vandaag. (Opge maakt te 10 uur).

Nieuwe Leidsche Courant | 1950 | | pagina 1