De val van Pjongjang tevens de laatste belangrijke veldslag Amerika zendt met spoed wapens naar Indo-China Sir Stafford Cripps afgetreden wegens slechte gezondheid Wist U VRIJDAG 20 OCTOBER 1950 BUREAUX: Steenstraat 37 Directie. Abonnementen- en Adver tentie-afdeling: Tel. 22710 en Tel. 23375. Redactie: Tel. 20408. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: 4.50 p. kwartaal, 1.50 per maand; 0.35 per week. ADVERTENTIËN: 0.18 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting) Een en dertigste Jaargang No 8253 Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-Red.: H. W. J. ENSERINK Directie: F. DIEMER .Stflntuaslicfj is tjhcbleoen mynhert ia tcgfjcnspocf Hedenavond 8 uur, Burcht DE POLITIEKE TOESTAND en... OVER AMBONNEZEN Amerikanen en Noord-Koreanen zegevieren! Blijven de 300.000 Chinezen in Mandsjoerije afzijdig? PJONGJANG, het laatste bolwerk der Roden, is geheel bezet. Dit volgt uit verklaringen van Amerikaanse en Zuid-Koreaanse zijde. De verbeten tegenstand der Noord-Koreaanse troepen, terwijl wijk na wijk in vlam men opging, is tevergeefs geweest. De Amerikanen voegden zich bij hun Zuid-Koreaanse bondgenoten en nadat een bruggenhoofd over de rivier Taedon geslagen was, kon men tot in het centrum van Pjongjang doordringen. Beide vliegvelden zijn in handen van de verbonden legers. Zegevierende tanks en vrachtauto's in een colonne van anderhalve km lengte bewegen zich door de straten der hoofdstad. Amerikaanse vlieg tuigen bombarderen de naar het Noorden vluchtende communisten, die practisch zijn afgesneden. Volgens een woordvoerder van het eer-1 Pjongjang heeft veel minder geleden ste Amerikaanse legercorps zijn er in to- dan Seoel. taal 6300 krijgsgevangenen gemaakt, van In laatstgenoemde stad zijn ook de wie er 5000 de 24ste Amerikaanse divisie vroegere culturele rijkdommen verdwe- ln handen vielen, toen de Roden poogden nen, w.o. copieën van de boeken de Taedon terug te trekken. Militaire waarnemers zijn van oordeel, dat de strijd om Pjongjang de laatste be langrijke veldslag zal zijn. Vermoedelijk lullen de Noord-Koreanen trachten na bij de grens met Mandsjoerije stand tc houden en daar een verdedigingsgebied Het ligt echter in de bedoe ling van Mc Arthur een militair ..Nie mandsland" te formeren, teneinde mili taire complicaties met Chinese troepen Mandsjoerije te voorkomen. De voor naamste ontsnappingsroute voor de Roden, is nog de weg naar Soentsjon, deze zal door de Zuid-Koreanen binnen enkele uren zijn afgesloten. Toen de aanvoerder der Amerikanen, generaal Allen en de commandant der Zuid-Koreanen, generaal Paik Soen Joe elkaar in de straten van het brandende ontmoetten, zei Allen: „Gefeli citeerd met dit buitengewoon belangrijke werk" en ook Paik Soen -Joe liet zich niet onbetuigd. Hij klopte zijn Amerikaanse collega op de schouder en zei, dat het gepresteerde een kranig stukje militaire arbeid was en hij voegde er aan toe: .Wanneer gaan we naar huis?" Dit zal iverigens nog wel eventjes duren, want alles hangt ervan af, of Rood China toch nog zal ingrijpen. Amerikaanse militaire functionarissen te Tokio zijn te dien aanzien optimistisch, maar er zijn er ook wel, die wijzen op het volgende feit: In Mandsjoerije zijn 300.000 man troe- "n gelegen en 60.000 hieraan bevinden cl; in het gebied van de Jaloe-vallei, welker gelijknamige rivier op de grens Mandsjoerije en Korea stroomt, "zichtigheid blijft dus geboden. Koran, een boekerij van de vroegere Japanse regering en de bibliotheek van de Keizerlijke universiteit, alsmede schil derijen, beeldhouwwerken etc. Vermoe delijk hebben de Roden dit alles geroofd. Volkel wordt grote Europese vliegbasis Thunderjets voor onze luchtmacht? Het door de Duitsers aangelegde, doch bijna nooit gebruikte \Jiegveld Volkel in Noord-Brabant wordt een der grootste en belangrijkste militaire vliegvelden van West-Europa. De startbanen worden de grootste van alle Europese vliegvelden: een ervan zal 2400 meter lang zijn. Dit Staat in verband met de vermoedelijke stationnenng op dit vliegveld van Thun derjets, een zwaar type straaljager, dat de Nederlandse luchtmacht voornemens ls te kopen. De werkzaamheden aan het veld zijn in volle gang. Men verwacht reeds be gin volgend jaar het veld zijn eerste bezetting te kunnen geven. De mariniers, die met de luchtstrijdkrachten thans nog op het vliegveld zijn gehuisvest, zullen binnenkort vertrekken. Met dkt nieuwe vliegveld krijgt Neder land naast Leeuwarden zijn tweede ope rationele basis. Niet gratis dokteren in Engeland In navolging van de V.S. zal in Enge land de controle op het binnengaan van het lgnd worden verscherpt. Extra voor zorgsmaatregelen zijn genomen in de havens om sabotage tegen -te gaan. aldus heeft Chuter Ede, de minister van Bin- henl Zaken meegedeeld. Personen, die uitsluitend naar Engeland komen om te profiteren van de Volksgezondheidswet, die gratis medische behandeling waar borgt. zullen niet aan land mogen gaan. Plan-Mansholt voor Europa's landbouw Reuter verwacht, dat op de Benelux- conferentie een plan-Mansholt zal den beproken, dat dezelfde strekking heeft Door de -landbouw als het plan- Schuman voor ijzer en staal. Londen heeit weer zijn ..Old Vic" Herstel na bomaanval in '44 Het beroemde Londense Old Vic Theatre, dat negen jaar geleden ten gevolge van een nazi-bombardement moest sluiten, wordt heropend. Voor de Londenaars een verheugende ge beurtenis, omdat men dan weer een nationaal theater heeft. Het plompe gebouw op Waterloo Road, aan de Zuidelijke oever van de Theems, op een tamelijke afstand van de deftige theaterwijk in het West-End gelegen, is het „home" van de aan sterren zo rijke „Old Vic Company". Het dateert van 1812, zakte af tot een variété theater, maar tijdens de eerste we reldoorlog werden er weer stukken van Shakespeare gespeeld. Hoevele beroemdheden van het Britse toneel hebben er niet op de planken gestaan! Het herstel van het gebouw heeft 50.000 pond gekost. Ook thans zijn de smalle banken op het schellinkje ge bleven, plaats biedend aan 400 per sonen tegen één shilling per plaats. De „Old Vic" zal openen met het be roemde stuk van Shakespeare „Twelfth Night", in het Hollands: „Driekoningen-avond". Lunch met gouden servies voor Koningin Met Jacob van Heemskerck naar Engeland H.Af. de Koningin heeft Prins Bern- hard gisteren met een auto afgehaald toen hy het Stads- en Academisch Ziekenhuis te Utrecht, waar hy een lichte operatie heeft ondergaan, vol ledig hersteld verliet. Hartelijk na men Koningin en Prins afscheid van prof. dr J. F. Nuboer, behandelend geneesheer an van de zukters E. v. d. Waal,' Goudswaard en Vos, die de Prins hebben verpleegd. Nagewuifd door dit viertal vertrok de auto naar Soestdijk. De Prins zag er goed en opgewekt uit De city van Londen heeft Koningin Juliana en Prins Bernhard verzocht tijdens hun staatsiebezoek aan Engeland (2125 November) een Adres van Wel kom in ontvangst te nemen in de Guild hall aldaar aan een lunch aan te zitten. Guildhall is de plaats waar elk jaar de Lord-Mayor en de sheriffs gekozen worden en waar meer vorstelijke per sonen zijn ontvangen dan in enig ander historisch gebouw in het Verenigd Ko ninkrijk. Het gouden eetservies, dat op Lord Mayors Day (9 November) wordt gebruikt bü het opdienen van schildpad soep, zal ook worden gebruikt voor de lunch ter ere van Koningin Juliana. De Koningin en de Prins zullen vooi de overtocht naar Engeland op 21 No vember a.s. gebruik maken van de Jacob van Heemskerck. De Koningin heeft gisteravond de uil- voering van De Messias van Handel in de Grote Kerk te Naarden, door de Ne derlandse Handel Vereniging, bijgewoond Zeer velen juichten de Koningin bij ait niet aangekondigde bezoek voor de kerk toe. Zij nam plaats temidden van de andere bezoekers. Voorts is H.M. voornemens het lief- dadigheidsconcert van het U.S.O. op 25 October in Utrecht bij te wonen. De Utrechtse burgemeester De Ranitz zal daar piano spelen. Buurvrouw met een bijl op 't hoofd geslagen Een aannemersvrouw heeft in de Nieu we Koekoekstraat te Utrecht haar buur vrouw. die de liefde van de aannemer trachtte te winnen, tijdens een gesprek dat uitliep op een felle ruzie, met een bijl op het hoofd geslagen. Het slacht offer is ernstig gewond naar het zieken huis gebracht. De daderes is gearres- Komt 't Engelse pond vrij New-Yorkse bankiers geloven, volgens AP., niet aan een revaluatie van het Engelse pond, maar zij denken, dat men het pond zijn eigen peil zal laten vinden, evenals de Canadese .dollar, wellicht reeds op Nieuwjaar. Men verwacht een peil van ongeveer drie dollar. Onderscheiding voor Cochran Cochran heeft van de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken een on derscheiding ontvangen voor bijzondere diensten, die hij zijn land heeft bewezen. voor zijn schitterende verdienste en onvermoeibare pogingen om overeen- iming tot stand te brengen tussen 'Nederland en Indonesië. We moefen tijdig gedekt zijn Luchtbescherming wordt helaas weer een brandende kwestie Eigen diensten voor vijftig grote steden en een algemene rijksieserve DE PLANNEN voor de burgerlijke verdediging van ons land worden nog dit jaar voltooid- Volgend jaar zal de regering er een beslissing over nemen en in de zitting 1951—1952 worden de nodige wettelijke ningen aan de Kamers voorgelegd. Het heeft geen zin, de burgerlijke ver dediging tot stand te brengen, lang voordat de militaire gereed is. Toch zijn de hulporganisaties voor de grote steden en het platteland reeds ont worpen, zo blijkt uit een nota van minister Teulings. anneer de organisatievorm vast staat .1 personeel worden opgeroepen. Voorts Er is een lijst opgemaakt van de maxi male tonnages aan bommen,, waarmee de belangrijkste gemeenten per aanval rekening moeten houden. In een even tuele oorlog venvacht men een beperkt gebruik van de atoombom op de belang rijkste doelen. Wat moet men daar te genover stellen? De technische organisa tie is niet het belangrijkste. Het moreel van de bevolking moet hoog worden ge houden vóór, tijdens en na de aanvai. Vooraanstaande psychologen, publicis ten. reclame-experts, autoriteiten en ver tegenwoordigers van de werknemers organisaties bestuderen reeds de voorlich ting. Ook de organisatie van de burger lijke verdediging moet psychologiscn aanvaardbaar zijn. Mobiele hulpploegen De vijftig z.g. Algemeen ten, die he doelwit van aanvallen kunnen zijn, krij gen een eigen besohermingsdienst. Na een bombardement zullen verkenners uitrukken, die het hoofd van de diens' op de hoogte brengen van.de meest ge troffen stadsdelen In de staf van he hoofd zijn verbindingsofficieren van ver schillende diensten opgenomen. De ge meentelijke organisatie zal worden aan gevuld door een algemene rijksreserve Deze bestaat uit mobiele, colonnes var brandweer, geneeskundige dienst, en eer combinatie van opruimdienst. herstel- dienst en sociale dienst. In vredestijd zullen de colonnes niet blijvend wezig zijn. De 960 B-gemeenten worden bedreigd door kleinere rampen. Zij worden mengebraoht in zeventig kringen, elkaar zullen bijstaan en een resi vormen voor de vijftig belangrijkste steden. De hogere leiding berust in de eerste plaats bij de commissarissen der Konin gin en uiteindelijk bij do centrale instan tie onder de minister van Binnenlandse Zaken. De gemeentelijke.plannen zijn of worden reeds uitgewerkt aan de har.d van een leidraad, die in 1949 aa. burgemeesters is gegeven. Een interdepartementale coördinatie commissie is haar werk voorlopig be gonnen. Waarnemend voorzitter is m F. R. Mijnlieff. raadadviseur in algemene dienst, belast met de leiding van de afde ling openbare orde en veiligheid va: i ministerie van Binnenlandse Zaken. Pas evacuatiecommissie benoemd. Voorzitter is mr H W. J. Mulder, oud voorzitter van de commissie burgerbe volking. Ten spoedigste worden provii ciale evacuatiecommissarissen benoemd. Hoe zit dat met de huren? De heer J. Bommer van het ministerie van Wederopbouw en Volkshuisvesting zal vanavond om kwart over zeven via Hilversum 1 een toelichting geven op de we huurwet. Het masker laten vallen De Indonesische communistische i telorganisatie, de arbeiders partij (Partai Boeroeh) heeft zich thans openlijk bij de communistische partij aangesloten. Betekenis van dr Schoutens werk voor onze tijd Door prof. dr K. Dijk Het heeft er alle schijn van, dat Moskou, nu het Koreaanse avontuur op een mislukking is uitgelopen op een ander punt onrust gaat stoken: Indo-China. Reeds jarenlang broeit het daar, doc(i thans is er een openlijke oorlog tussen de communisten er de Franse troepen. Dit zijn de drie belangrijkste figuren in het confict in Indo China: v.l.n.r. Generaal Juin, de aanvoerder der Franse troepen, keizer Bac Dai, die met de Fransen samenwerkt er leider Ho Tsi Minh Pleven 3300 Fransen gesneuveld In Rood China worden 20.000 rebellen opgeleid tot steun van Ho Tsji Minh MERIKA HEEFT GISTEREN BESLOTEN straaljagers, tanks, kanon- i en marineschepen ter beschikking te stellen van de Franse troe- hun strijd tegen de opstandelingen in Indo-China. In de Franse Assemblée gaf premier Pleven te kennen, dat 20.000 rode opstandelingen de Vietminh in China werden opgeleid. Met 353 tegen 215 stemmen werd een motie aangenomen, waarin het vertrouwen wordt uitgesproken, dat de Franse regering ten spoedigste alle noodzakelijke stappen zal doen, om de troepen in net bedreigde Indo-China te steunen. David Bruce, de Amerikaanse am bassadeur in Frankrijk, heeft met pre sident Truman, de toestand in Indo- China onder de loüpe genomen. Het resultaat was. dat de Ver. Staten enorme roorrarig aan de verzending van militair materiaal naar Indo-China verlenen. De Franse regering kan en wil een linie tegenover de Vietminh-rebellen houden, ergens ten Zuiden van de Noordgrens in Indo-China. Dit heeft Bruce aan Truman medegedeeld. Inmiddels is generaal Juin. een der knapste Franse strategen, met zijn staf uit Saigon in Hanoi aangekomen. De generaal gaat eerst eens als een tweede „MacArthur" het terrein verkennen in de Noordelijke provincies, waar de Vietminh-opstandelingen een ware ter reur uitoefenen en waar grensvesting na grensvesting verloven is gegaan. Premier Pleven heeft in de Assemblée in een bewogen rede de Franse tactiek om die grensposten te ontruimen, ver dedigd. Die grensposten hadden, vol gens hem. toch niet kunnen beletten, dat de Vietminh enorme steun van rood China ontving. Kort samengevat, be pleitte Pleven het toevoegen van bui tenlandse elementen aan de Franse troepen in Indo-China. Uitvoerig wees hij op de dramatische veldslag bij Caobang. waarbij niet min der dan 3300 Franse soldaten het leven hadden verloren. Met grote aandoening in zijn stem onthulde hij het tragische verloop. Slechts de communisten bleven zitten, terwijl alle afgevaardigden staan de een minuut stilte in acht namen, ter nagedachtenis van de gevallenen. De premier verklaarde nog, dat een der van de Franse luchtmacht thans in Indo-China is. Alle linkse moties, be ogende het openen van vredesonderhan delingen met Ho Tsji Minh, werden verworpen. De commuistische afgevaardigde Til len bpschuligde de minister van Defen- si. Jules Moch, „commissie-geld te heb ben aangenomen voor aan Frankrijk geleverde Engelse vliegtuigmotoren", hetgen aanleiding gaf tot een commu nistisch tumult, het bekende slaan met de klep van hun zitbanken, maar ten slotte werd Tillon een boete opgelegd 15 dagen salaris! 'U VANDAAG de heer J. Schouten president-directeur der Vereniging voor H.O. op G.G., voor haar Stichting, vele jaren, door Gods genade en kracht mocht tot stand brengen? Deze laatste vraag behoeft zeker niet met een glimlach terzijde worden ge schoven, want de verdiensten van een niet-universitair-geschoolde voor een be paalde universiteit of voor het academisch leven in het algemeen kunnen van zo veel waarde zijn, dat deze waarde een gerechtvaardigde grond voor een ere doctoraat vormt. We behoeven deze fac tor bij de heer Schouten niet uit te schakelen, maar de reden voor z'n academische ridderslag is toch te zoeken in zijn gestes in het staatkundig gebied, binnen wiens grenzen niet alleen de parlementaire en legislatieve arbeid ligt, maar ook de telkens weer intensieve worsteling om het beginsel, waaruit we leven, tot geldigheid te brengen. Weer vragen we: wat is het grote, het excellente in het levenswerk van de heer Schouten, dat hem de titel: doctor hono ris causa waardig maakte? Schreef hij belangrijke wetenschappelijke boeken op het terrein der staatkunde of it geproclameerd wordt tot doctor in de rechtsgeleerdheid de Vrije Universiteit, gaan veler gedach ten onwillekeurig terug naar de plech tigheid, die precies twintig jaar geleden in hetzelfde Concertgebouw plaats vond, toen prof. dr. P. A. Diepenhorst de ere- promotie mocht verrichten van Zijne Exc. H. Colijn. Bij die gelegenheid heeft de promotor omtrent de uiteenzetting van de gronden voor dit ere-doctoraat o.m. dit opgemerkt: „Gemakkelijk is de vervulling van deze opdracht niet. Niet diepgaande onderzoekingen, niet ene of andere geniale vinding, niet fijnzinnig technisoh-wetenschappelijke verhande lingen wettigen de opname van Colyn in de ry der „viri docti". Haar recht vaardiging ligt veeleer in het- ganse complex zijner levensverhoudingen". En dan onderscheidt Diepenhorst het leven van Colijn in drie grote phases, namelijk de militair-kolonialeperiode.de handels- en industriële periode en het tijdvak van gemeenschapsdienst tot herstel van het economisch leven, nationaal en in ternationaal. Hetzelfde is van Schouten, in meer dan een opzicht Colijn's opvolger, niet te zeggen; zijn leven is niet zó gecompli ceerd; het treedt in zijn betekenis voor ons nationale leven en inzonderheid voor ons calvinistisch volk alleen naar buiten op het politieke terrein, en al zouden van Schouten's arbeid in het bankbedrijf en zijn diepgaande invloed op de activiteit van onze organisaties veel. zeer veel goede dingen kunnen ge zegd worden, bij zijn ere-promotie zal alleen dit ene, het werk van de politicus, van de staatsman Schouten in het volle lioht komen te staan, en dit ene is groot genoeg om hem met dankbaarheid en vreugde te begroeten als doctor Johan nes Schouten. 'AT HEEFT DEZE MAN dan als politicus gedaan, dat de Senaat van de V.U. hem een eer waardig keurde, gelijk aan de honor, welke man nen als Colijn en J. J. C. van Dijk, als Bohatec en Hubert te beurt viel? Is het soms een*blyk van innige dankbaarheid voor wat Schouten als directeur, er WA Jan Schouten, de onvergetelijke leider van de A.R.-partij, die zelfs door zijn felste tegenstanders wordt gewaardeerd om zyn ridderlijke houding in de kamerdebatten, promoveerde vandaag aan de Vrije Universiteit tot doctor honoris causa in de rechtswetenschappen. Een bekroning op een hard werkend leven Wijziging in Brits Kabinet Opvolger Hugh Gaitskell zet politiek van IJzeren kanselier" voort HET BEKENDE KLEINE KOFFERTJE met documenten en gegevens over de toestand van de Engelse staatskas zal niet meer door de 61-jarlge Sir Stafford Cripps worden gedragen. Gisteravond heeft hij n.l. meegedeeld, dat hij, zoals reeds verwacht werd, zyn ontslag heeft ingediend als minister en ook als afgevaardigde in het parlement. Hij zeide deze stap te hebben gedaan op advies van zyn Engelse en Zwitserse artsen. Als zijn opvolger is benoemd de 44-jarige Hugh Gaitskell, die Cripps tijdens diens ziekte heeft vervangen en vandaag beperkingen uit de V.S. zou terugkeren. Ondanks een zeer voorzichtige levens wijze wordt Cripps de laatste jaren door een slechte gezondheid geplaagd. Hij lydt aan een ontsteking van de dikke darm. Deze week is Cripps uit Zwitser land terugekomen, waar hij een rust kuur heeft gehouden. Hij heeft premier Attlee met nadrufc verklaard, dat hij de Labourpartij en de regering krachtig zal blijven steunen en dat hij na een jaar weer het land hoopt te kunnen dienen. Het aftreden van Cripps zal geep wij- DAT het permanent anti-lawaai- comité zijn voldoening heeft uitgespro ken over het verscherpte verbod van on nodig getoeter op de weg in de nieuwe verkeerswetgeving. DAT de Kaiser-Frazer-fabrieken te R'dam voor f 1.1 millioeh het gemeente lijk deel van haar fabriekscomplex heeft aangekocht, waardoor de gemeente alle daar geïnvesteerde gelden terugkrijgt. DAT de vereniging van vrienden van het nat. park De Hooge Veluwe op 28 October in Otterlo bijeenkomt. DAT de 51-jarige marktkoopman H» Hoeks uit Assen aldaar op zijn bakfiets door een auto werd overreden en gedood en de bestuurder van de inmiddels op spoorde auto voortvluchtig is. DAT de eierprijzen in Barneveld deze week nog verder opliepen (grote eieren f 18f 20 per honderd, kleine f 13 tol f 16). DAT de luit.-kol. R. W. v. d. Beek, van het voormalige KNIL, geplaatst is by het reg. inf. Johan Willem Friso. DAT minister Rutten Dinsdag in Utrecht de prijzen zal uitreiken jeugdactie Ieder kind DAT de kol.-vlieger E. Visch (mii. luchtvaart) op zijn verzoek eervol uit de dienst is ontslagen. DAT het Westzaanse gemeenteraadslid G. Staal bedankt heeft voor de C P N en de raad. DAT generaal Kruis gisteravond van Schiphol naar Washington is vertrokken voor de conferentie van ministers van Defensie van de Pactlanden. DAT in een fabriek in Noordwold? gebruik wordt gemaakt van een vinding van de P.L.E.M. (Limburg) om rotan- stokken voor rietmeubels electrisch te buigen. DAT in hoger beroep te Leeuwarden 3 jaar m.a. en voorw. ter beschikking stel ling van de regering werd geëist tegen de in Assen lot 6 jaar veroordeelde <o- jarige Trijntje E uit R'dam, die versch.l. lende malen heeft gepoogd haar vroegere man, L. S. D., van het leven te beroven DAT dr B. Speijer te R'dam benoemd is tot geneesheer en hoofd van een afde ling bij het Zuiderziekenhuis aldaar. DAT Nederlanders op de voedingsmid delensalon te Brussel 20000 maatjesha ringen verkochten en aan 7000 koopsters 1500 kilo kaas over de toonbank verhan- dierenvrind. delden. DAT nu weer in Bussum een hevige prijzenoorlog in de slageryen woedt, daar de plaatselijke slagersvereniging en de prijzencommissie van de slagers op non-actief zijn gegaan wegens onenig heid over de prijsvorming DAT een politieman tydens een jacht op stropers bij Venray door een schot hagel werd gewond en een der stropers, de 37-j. H. H. uit Venray, is gegrepen. DAT de 38-j. hulpopzichter J. Dohmen uit Heerlen, vader van zeven kinderen, in de mijn Laura te Eygelshoven onder neervallend gesteente werd gedood. DAT mr F. J. M. Nivard (K.V.P.) de heer Vogels heeft opgevolgd als raadslid te Rotterdam en deze 27-jarige het jong ste raadslid is. DAT gisteren de 61-j. mevrouw L. v. d. Nadort te Rotterdam, wier echtgenoot reeds door kolendampvergiftiging was overleden, eveneens is bezweken. DAT het 2-jarig jongetje van de fam. A v S. aan de Rodenrijsweg te Berkel in een sloot achter het huis is verdron ken. DAT in Wr t-Brabant een actie is be gonnen onder de gemeenten, waterschap pen en part grondeigenaars om samen over te gaan tot beplanting van dijken en boerenerven. zizing met zich meebrengen in de te vol gen politiek. Dus blijven de hoge be lastingen op vele artikelen, welke strenge belastingpolitiek Cripps de i van „IJzeren kanselier" bezorgde. De nieuwe minister van Finar. Gaitskell, heeft voorheen de portefeuille van Econ. Zaken beheerd. Meegedeeld is. dat er geen nieuwe minister van Econ Zaken zal worden benoemd. Gaitskell zal dezelfde verantwoordelijkheid dragen als zijn voorganger voor financiële zaken en voor de coördinatie van de ecor sche politiek. Hij werd in 1947 minister van Brandstoffen en Energie en ging Maart van dit jaar over naar Econ Zaken. In antwoord op een desbetreffende vraag heeft Gaitskell tydens een inter view verklaard geen herwaardering vs het Engelse pond te overwegen. Geluidspiegel gaat mee naar Korea Zaterdagmorgen biedt het nationaal thuisfront Band Nederland-Indonesië de Nieuwe Alex^nderkazerne in I Haag een zg, sound-mirror aan de Korea- vrijwilligers aan. Met dit apparaat kan men gesprekken vastleggen op een band. Op deze wjjze kunnen dus gesproken brieven en groeten van de Korea-vrjj- willigers worden opgenomen en naar Ne derland gezonden. In Nederland kunnen op de „schoongemaakte" band weer groe ten en brieven van de ouders der vrijwil ligers worden opgenomen en naar Korea verstuurd. D© Hertog van Etllnburg, de echt genoot van Prinses Elizabeth, is per vliegtuig uit Malta in Londen aangeko men om de doop van zijn dochtertje Prinses Anna, morgen by t© woner Publiceerde hij het resultaat van diep gaande studie in artikelen, wier roem het buitenland doordrong? Ont wierp hij een nieuwe vorm van rege- ngsstelsel of heeft hij als minister zich betoond een meester te zijn in het re giment over de res publica? Op al deze ragen moet ons antwoord ontkennend ijn, en toch wordt Schouten ere-doctor n de rechtsgeleerdheid. Toch acht de Senaat van de V.U. hem die weten schappelijke graad waard; toch reikt zijn promotor prof. dr. A. M. Donnar, met volle vrijmoedigheid en vreugde hem de doctorsbul uit; toch is er niemand in ons Nederland, ook niet on der zijn politieke tegenstanders, die ach ter deze ere-promotie een vraagteken zet. Integendeel, de waardering voor deze nobele daad van de Senaat der V.U. is ontroerend in haar algemeenheid en in haar oprechtheid, en ook zij doet ons ragen: wat is dan de grote waarde van Schouten's levenswerk? DE PROMOTOR heeft op deze vraag een antwoord gegeven, dat weten schappelijk gewogen en geheel verant- 'oord is Wij willen ons tevoren reeds gaarne aan dit antwoord aansluiten, maar de vryheid om van onze kant iets te zeggen over de betekenis van Schouten. Voor ons. d.w.z. voor degenen, die uit dezelfde geestelijke overtuiging begeren te leven en de gereformeerde belijdenis aanvaarden met heel hun hart, ligt de grote gave, die de Vader der lichten deze man schonk, dat hy in heel zijh politiek optreden, zowel in de Tweede Kamer els in de Anti-Revolutionnaire Partij, zowel in de „Indische" besognes de zaken van algemeen staatsbe leid, „de rechte lijn van een bijbelse be- ginselpolitiek" die hy door het geloof heeft mogen zien, heeft gevolgd, verde digd. gehandhaafd doorgevoerd met een liefde en trouw, die zelfs de verstokte linkse opposant moet ontroeren en met bewondering vervullen. Een enkele heeft dit doctrinarisme genoemd. Men heeft Schouten starheid van opvatting verwe ten Men heeft zich er over beklaagd, dat hy zijn ogen sloot voor de werkelijkheid. Hem is conservatisme en fundamentalis- laste gelegd; en zelfs in eigen kring bleef hem deze critiek niet ge spaard; maar wie Schouten kent en gade slaat in al zijn werk, weet, dat hij geen ogenblik de praktijk van de dag vergeet; dat hij, uit het zwoegende arbeidsleven geboren, de band met dit leven geen ogenblik heeft losgelaten; dat hij niet wil camoufleren, omdat christelijk-leven betekent, ook betekent de werkelijk heid zien en aanvaarden, maar dat hij tegelijk altijd doorstoot tot de diepste beginselen en geestelijke krachen. die het leven dragen en beheersen en voorstu- n, het volk ten baat, geen staats- 'ijsheid kent, die haar principe niet heeft in de vreze des Heeren en in de gehoorzaamheid aan het Woord van God. SCHOUTEN heeft ons voorgehouden, dat wij principieel moeten leren denken en doen, en dan in gebondenheid i des Heeren Openbaring, willen we deze verwarde tijden ons pad zuiver houden en niet dwalend ondergaan in de chaos der razernij. Die gouden draad loopt door heel zyn politiek optreden, en voor dat stoere lichtend voorbeeld danken we God, om dat heel ons volk van deze arbeid profijt trekt en geheel ons staatsleven door zulk een geloofshouding gebaat is. Dit exempel is voor onze jeugd, van bijzonder grote waarde. Schouten heeft voor een groot deel z'n geestelijke, z'n principiële vorming in de gereformeerde jongelingsvereni ging ontvangen. Hij schaamt zich, trots veler meewarig geglimlach, het oude bondsideaal niet: hij laat het onze jeugd zien wat een christenleven, door het geloof, uit de calvinistische belijdenis van Gods souvereiniteit waard is voor heel onze politiek en voor het waar achtig welzijn voor ons gehavend in me nig opzicht geteisterd Nederlandse volk. Is dit een doctorstitel waard? Wanneer ik deze factor mag samen voegen met alles wat Schouten gedaan heeft voor volk en land, voor gemeen schap en partij, zeg ik van harte: ja. en daarom is 20 October 1950 voor ons als Calvinisten, een bijzondere feestdag. WEERBERICHT Iets lageie temperaturen Tot morgenavond verwacht De Bilt: Zwaar bewolkt met later bijna overal opklarin gen. Aanvankelijk in het Zuiden van het land hier en daar nevel of mist. Overwe gend droog. Matige tot zwakke wmd tussen Noord- West en Noord- Iets lagere temperaturen. (Opgemaakt te 10 uur). ZON EN MAAN Zaterdag: Zon 7.14—17.34; maan 16.20-» 1.57. 25 Oct. V.M.

Nieuwe Leidsche Courant | 1950 | | pagina 1