Edna Earl 3 DONDERDAG 19 OCTOBER 1950 Lange tijd heeft men niet geloofd, dat ach een spionnagekwestie van een der gelijke importantie zou hebben afge speeld en men heohtte dan ook weinig waarde aan een boek van de Oostenrijker Moyzisch, destijds employé van de Duitse amtoessade te Ankara, dat van Opzienbarende onthullingen van Bevin Nazi's kochten in Turkije de geallieerde invasie-geheimen Huisknecht van Britse ambassadeur handlanger van Von Papen Via een huisknecht, die zich het vertrouwen wist te verwerven van de toenmalige Britse ambassadeur te Ankara, Sir Hughe Knatchbull-Huguessen, zijn de Duitsers tijdens de oorlog in het bezit gekomen van de meest geheime gegevens, o.m. over 't plan voor een geallieerde invasie in Noordwest-Europa en de besprekingen tussen Boosevelt, Stalin en ChurchlU te Cairo en Teheran. Deze onthullingen deed minis ter Bevin in het Britse Lagerhuis over een spionnage-geschiedenis, die de meest opzienbarende van de tweede wereldoorlog wordt genoemd. deze spionnage verhaalde. Bevin heeft de feiten thans officieel toegegeven en nadere mededelingen gedaan- De kamerdienaar van de Britse am bassadeur, die bij de Duitsers onder de naam „Cicero" bekencl stond, (zijn ware naam hebben zij nooit geweten) wist foto-copieën te maken van uiterst ge heime documenten uit de brandkast, waarvan de opening voor hem geen moeilijkheden opleverde. Hij was nl. in het bezit van een tweede sleutel, die hij had laten maken toen Sir Hughe een keer zijn sleutel in een jaszak liet zit tenHij verkocht de documenten, die later door Hitier zelf werden gelezen voor 300.000 pond sterling aan de Duit sers. Von Papen was toen Duits ambas sadeur te Ankara. Deze was al gauw abnormaal goed op de hoogte van de besprekingen tussen de Grote Drie en gaf hier in gesprekken met de leider der Turkse buitenlandse politiek blijk van. De Turk waarschuwde Sir Hughe, die op zijn beurt Londen ervan in kennis stelde. Scotland Yard werd ingescha keld en deze bracht een ingewikkelde alarminstallatie aan om de brandkast van de ambassadeur te beschermen. Cicero wist de installatie echter buiten werking te stellen en met zijn spionnage door te gaan. Hij bleef zelf buiten schot, daar hij het volste vertrouwen van Sir Hughe bleef genieten, o.m. door zijn goede stem, waarmee hij zijn Excellen tie, die een groot opera-liefhebber was, aria's voorzong. De oplossing van het mysterie kwam toen van de zijde der Duitse ambassade. Hier werkte de anti-nazigezinde Duitse Nelly Kapp. Deze kwam er achter dat de grote bedragen, die hier uitbetaald werden, voor de "Albanese kamerdienaar van de Britse ambassadeur bestemd waren- Zij bleef op zekere dag van kan toor weg en waarschuwde Sir Hughe. Deze, buiten zichzelf van woede, wilde zijn verraderlijke kamerdienaar zelf doodschieten. Cicero wist echter te ont komen. Een door Sir Hughe afgevuurd schot miste. Reeds lang tevoren had de Albanees, wien het volkomen koud liet wie de oorlog zou winnen, zijn 300.000 pond sterling naar banken in Zuid-Amerika laten overbrengen. Hij reisde zijn geid achterna en bevindt zich nu schatrijk aan de andere zijde van de oceaan. Academici nodig voor Nieuw-Guinea Papoea's hebben grote gaven Nieuw-Guinea heeft gestudeerde men sen nodig, aldus sprak dr ir W. C. Klein gisteravond voor het Nationaal Nieuw- Guinea-comité in het Haagse Pulchri. Bodemkundigen, mijn- en electrotechni- sche Ingenieurs, deskundigen voor karte ring, taalkundigen en academisch ge vormde bestuursambtenaren. Indonesië kan deze niet leveren en men ziet, hoe het daar gaat, nu men deze mensen mist.. De Papoea's willen zelf meedoen om het land op te bouwen. Dat er nog te weinig Papoea's onder de bestuursassis- tenten zijn, komt, omdat wij niet voor scholen hebben gezorgd. Toen er na de oorlog eindelijk een school geopend werd, waren er 1300 sollicitanten voor 100 plaatsen. Als vaklieden hebben de Pa poea's het zonder enige opleiding reeds ver gebracht, aldus spr., die wees op de bij de oliemaatschappijen gevormde boor- ploegen. Als soldaten en politie voldoen zij uitstekend. Als het bestuur energiek het binnenland opent en er scholen komen, kunnen de bedreven voor vak lieden in vijf jaar buiten zorg zijn, Wat de mogelijkheden van Nieuw- Guinea betreft, deze zijn volkomen de zelfde als die van het Australische deel, dat voor de oorlog zichzelf bedroop en reeds 200 millioen gulden goud heeft op gebracht. Australië steekt 4 millioen pond in en ~jj dat wij jaarlijks 35 i jaarlijks i bedenkt, BB_,iillioen besteden veel minder belangrijk object als de Zuiderzee, dan is nog veel te doen. Prof. dr H. J. Lam wees op de na.uwe samenhang van de kwestie Ambon en Nieuw-Guinea. Hij drong er op aan, dat men een plantentuin zou aanleggen in Nieuw-Guinea. De heer Jouwe vertelde, hoe de Papoea de ontwikkeling van zijn land ziet. De heer Louis Noiret zong een zelf gecomponeerd Nieuw-Guinea-lied en vertelde over de muzikaliteit van de Papoea's. In het Noorden is Bach popu lair, in 't Zuiden het Gregoriaanse kerk lied. Ds Kamma verhaalde van 95 jaar zendingswerk. De eerste 25 jaar lieten de zendelingen meer graven dan dope lingen achter. Na 51 jaar kwam pas de grote ÖplëVing. Thans zijn- er 130.000 ge- doopten, 400 gemeenten en scholen onder leiding van Papoea's, de Papoease kerk brengt jaarlijks ƒ100.000 bijeen voor evangelisatie en zendt tientallen zonen uit. Spr. wees ook op de offers der Chris tenen van.de Molukken (Ambon). In de oorlog bezweken er 35 goeroes, 18 vrou wen en 98 kinderen. Conflict tussen reders en vishandel te IJmuiden Vanmorgen werd een voorlopige opvangregeling vastgesteld In schrille tegenstelling tot de eerste berichten over een groeiende samenwer king tussen de IJmuidense reders en de groothandel in vis is gisteren'een con flict gerezen, dat ontstond door het eigen handig in het leven roepen van een op vangregeling voor makreel. Gistermorgen kwanj er namelijk van een van de grootste IJmuidense trawlers, de Abraham, een omvangrijke partij ma kreel in de markt en omdat de reders vreesden, dat daardoor de prijzen tot een ontoelaatbaar minimum zouden dalen, creëerde men in allerijl een opvangprijs. beneden welke makreel niet verkocht zou worden. De vakgroep groothandel was het daar echter niet mee eens en besloot de trawler niet voor de verkoop van de vangst in aanmerking te laten komen. Gistermorgen stonden dan ook duizenden kisten vis onverkocht in de vishal. Na langdurige besprekingen is als compromis voor één week een voorlopige opvangregeling vastgesteld. Fileemiachine geeft Ned. visserij voorsprong De Nederlandse visserij zal in Maart kunnen beschikken over een van de zes grootste fileermachines ter wereld. Het apparaat, dat binnen enkele minuten twintig grote vissen (tot achttien kilo) in panklare filet verandert, wordt door een nieuwe combinatie van handelaren en reders gehuurd van de Duitse uit vinder. Het gehele - Nederlandse visserij bedrijf, ook de binnenvisserij, zal er van profiteren. Doordat slechts zes van de apparaten in serie worden gemaakt, krijgt onze visserij een voorsprong op verscheidene omliggende landen. Advertentie Inderdaad Ideaal ujerken IAXEER-AKKERTJES te q Overdracht van fregatten in Boston De Amerikaanse fregatten Gustafson en O'Neill zullen Maandag a.s. in Boston door de Koninklijke Marine worden over genomen. Als commandanten van- deze schepen (welke resp. Van Ewijck en Du bois zullen heten) zijn aangewezen de luit. t. z. I P. van Willingèn en de luit. t. z. I W. A. de Looze. (Advertentie). Er is heel wat te doen over koffieprijzen praten. prijzen tt Te kunnen er lang W breed oue doet afstand van koffie op zijn tijd. Want waar blijf je. als je je dat genoegen gaat ontzeggen? Integendeel: méér dan ooit komt het er op aan de beste koffie te kopen die U krijgen kunt. Liever iets goeds voor Uw dure geld. dan een teleurstelling op de koop toe. Verse, krachtige, geuri ge koffie moet het zijn. Die koffie, bovendien door 10 korting in elke prijsklasse goedkoper dan welke andere ook. koopt U bij De Gruyter. Als U óóit het grote voordeel van De Gruyter's 10 korting wilt ondervinden, neem dan nu De Gruyter's Roodmerk koffie. Tegen politieman IV2 jaar geëist wegens meineed „Politie-ambtenaren nemen het in 't al gemeen niet zo nauw met hun verkla ringen voor het ambtenarengerecht." Dit zei de officier bij de Amsterdamse recht bank, toen hij gisteren anderhalf jaai gevangenisstraf eiste tegen de 34-jarige agent-rechercheur van de Amsterdamse gemeentepolitie H. B. S., die wordt be schuldigd van meineed. Een andere agent maakte enige tijd geleden met de honkbalafdeling van de Amsterdamse Politie Gymnastiek- en Sportvereniging een tweedaags uitstapje naar Valkenburg. Hij liep toen echte- „in de ongevallenwet" en daarom werd hij door het -ambtenarengerecht voor waardelijk ontslagen. Getuigen verklaarden, dat H. B. S., die secretaris van de vereniging is, bij het begin van het uitstapje tegen de politie- man-in-de-ongevallenwet heeft gezegd' „Ik heb de zaak met de inspecteur in orde gemaakt." Verdachte ontkende di! echter en stond thans terecht wegens meineed. Uitspraak op 1 November. Twaall brandstichters hoorden hun stral Van twaalf verdachten, in hoofdzaak uit het Noorden, die terecht hadden ge staan wegens het opzettelijk in brand steken van goederen, die per auto of per schip werden vervoerd (om de verzeke ringspenningen op te strijken) werden er gisteren in hoger beroep door het Hof te Leeuwarden negen veroordeeld tot straffen, die variëren van- 6 maanden voorwaardelijk tot 3^2 jaar-met aftrek. Allen werden vrijgesproken van een ten laste gelegde brandstichting in Apel doorn, zodat drie verdachten geheel zon der straf kwamen. „Medezeggenschap komt te laat" Niet bewindvoerders, maar arbeiders (Van een onzer verslaggevers) „Mogelijkheden en grenzen van het individu", was het onderwerp dat ter sprake kwam tijdens de conferentie van zestig Christelijke ondernemers, die deze week in Nunspeet bijeen waren De heer H. G. Heij. textielfabrikant te Veenen- daal en ds J. Overduin, Geref. predikant te Amsterdam, hebben dit onderwerp elk vanuit hun visie belicht. De heer Heij constateerde, dat de on dernemers meer en meer in de macht van een bureaucratie komen, die niet zoals in het verleden uit een verzame ling klerken maar uit de kundigste en knapste juristen, economen en technici bestaat. Het verschijnsel, dat James Burnham in zijn boeken signaleert, n.l- dat het kapitalisme niet in staat is ge bleken de rampen van de tijd het hoofd te bieden; dat het socialisme het kapita lisme niet zal verdringen en zelfs 'n land als Rusland verder dan ooit van het socialisme is verwijderd, maar dat een nieuwe heersende klasse, die van de bewindvoerders is aangebroken, is zeker ook in Nederland van toepassing. De be windvoerders bèzetten reeds vele sleutel posities in de samenleving en hun macht breidt zich voortdurend uit. Spreker pleitte voor een nauwe samenwerking tussen CHU, AR en KVP met een zo groot mogelijke groep arbeiders, tenein de de komende bewindvoerdersmaat schappij, waardoor de vrijheid van on dernemer en arbeider in het gedrang komt, tegen te gaan. De medezeggenschap in de bedrijven en aandeel in de winst voor de arbei der komen te laat. Vroeger had dit ge makkelijker kunnen worden ingevoerd, zonder 30 pet sociale lasten en de nood- wet-Drees, die niet volledig in de be hoeften kan voorzien. Bij de opbouw van de PBQ moet echter positief worden medegewerkt, hoewel de ondernemers zullen moeten bekennen de kans te heb ben gemist. Christen-ondernemers dienen voor te gaan. maar de PBO mag niet worden uitgevoerd met de bewindvoer ders van de arbeiders, maar met de arbeiders zelf. Eerste Protestantse kerkmuziekschool Op 9 September werd in Utrecht de eerste school in ons land voor Protes tantse kerkmuziek geopend die voorlopig Is ondergebracht in het conservatorium voor muziek. De kerkmuziekscnool stelt zich ten doel organisten en cantoren voor de Protestantse erediensten op te leiden. Sommige leerlingen hebben reeds een volledige conservatoriumstudie achter de rug. Maar ook dorpsorganisten, die geen enkele vooropleiding gehad hebben, kun- nen tot de lessen worden toegelaten. Aan de ontwikkeling der techniek wordt natuurlijk alle aandacht geschon ken; bovendien wordt les gegeven in koraalspel, Cantoraat, Liturgiek, Geschie. denis der Prot. kerkmuziek en zang techniek. Als docenten zijn 'aan de school verbonden George Stam, Adr. C. Schuur man, Ds J. C. Koppert, Freule M. Reuch- lin, Iza Maas Geesteranus en St. van Aan de leerlingen die t.z.t. met goed gevolg examen afleggen, zal door de gedelegeerden van de Ned. Herv, Kerk een' testimonium worden uitgereikt. Binnenkoj-t zullen 50 Indonesische stu- Tweede Kamer accoord met Straatsburg (Van onze Parlementsredacteur) De Tweede Kamer heeft zich gister middag, zonder hoofdelijke stemming, met alleen de communisten tegen, ac coord verklaard met de motie-Bruins Slot c.s.. waarin de aanbevelingen van de Raadgevende Vergadering van de Raad van Europa worden aanvaard en de regering wordt voorgehouden, dat deze aanbevelingen richtlijn moeten zijn voor haar beleid t.a.v. de Europese samen werking. De „dagverhalen" van de tot nu toe te Straatsburg gehouden vergaderingen werden zonder hoofdelijke stemming VEEMARKT - ROTTERDAM Vrijdag 20 October a.s. 197e ÏlMffijTflTOBB Van het eri van School en Kerk Beroepingswerk Ned. Herv. Kerk Beroepen: te Elburg (2e pred.pl.) J. T. Doornenbal te Oene; te Krimpen a. d. Lek H. G. Abma te Rotterdam- Delfshaven. Aangenomen: naar Winsum (Gr.) P. N. Vellekoop te Terwispel, die be dankte voor Makkinga-Elslo. Bedankt: voor De Meern (toez.) P Six Dijkstra te Vrïezeveen. Geref. Kerken Bedankt: voor Dokkum (3e pred. pi.) A. J. R. Brussaard te Brucbterveld. Geref. Kerken (Art. 31 K.O.) Beroepen: te Arum cand. C. Trimp te Amstelveen. Chr. Geref. Kerken Tweetal: te Barendrecht J. G. van Minnen te Huizen en cand. M. S. Roos te Naarden. Evang. Luth. Kerk Drietal: te Apeldoorn-Doesburg (vac.-G. Fafié) M. J. Heijbroek te Heer len. G. J. Duyvendak te Amsterdam en J. H. Smrt Duyzentkunst te Leiden. Antwoord op 't herderlijk schrijven over Rome Naar de Nijmeegse hoogleraar prof. dr W. H. v. d- Pol blijkens een verslag in het Eindhovens Dagblad in Eindhoven heeft meegedeeld, hebben vijf hooglera ren van de R.K. Universiteit eèn ant woord opgesteld op het herderlijke schrij ven van de generale synode dér Ned Hervormde Kerk over de R -Kath. Kerk. Het zijn dr Kreling O.P., dr Gossouw, dr Rogier, de oud-minister-president dr Beel en dr v. d. Pol, over resp. het dogmatische, het exegetische, het eenzijdig histori sche. het staatkundig-maaschappelijke en het phaenomenologische aspect van de synodale brief. BENOEMINGEN CHR. ONDERWIJS Benoemd: tot hoofd van de Weeshuis- school der Ned. Herv. gemeente te 's-Gra- age F de Vries te Meppel; tot onder- r(es) aan de school m. d. Bijbel te Die- mej C Verhaaf te Bussum; aan de N'ed i de Max J Schre ledbare kinder Haa Tweede Kamer aan de „belastingkluif" begonnen Uitgaven moeten aan redelijke belastingheffing worden aangepast, en niet andersom (Van onze Parlementsredacteur) De huurverhoging van 15 pet. voelen de mensen in hun portemonnaie. Daarom heeft de Regering besloten, over te gaan tot verlaging van die belastingen, die ook rechtstreeks uit de beurs moeten komen, n.l. de inkomsten- en de loonbelasting. Maar aangezien minister Lieftinck toch aan zyn trek moet komen en het niet meer uit de lengte gaat, moet het uit de breedte komen. Vandaar tegelijk een verhoging van de omzetbelasting, van hèt zegelrecht en het registratierecht. De Tweede Kamer is gistermiddag begonnen met de behandeling van dit complex van wetsontwerpen, waarvan ook deel uitmaakt een geheel nieuwe wet op de personele belasting ter vervanging van de wel wat verouderde wet van 1896. toe loonbelasting en inkqmstenbelasting identiek zijn, verhoogd tot f 5000, terwijl, ter tegemoetkoming met name aan de middengroepen de schoolgelden worden gehalveerd. Daartegenover staat echter, dat de kosten van personenauto's voor een vierde deel met een minimum van f 1000 als privé-uitgaven worden be schouwd, tenzij blijkt, dat die kosten ge heel als bedrijfs- of beroepskosten dan wel als kosten van verwerving moeten worden aangemerkt. De verhoging van de omzetbelasting wordt door de fabrikant van '3 op 4 pet gebracht; voorts wordt het aantal vrij stellingen voor eerste levensbehoeften uitgebreid en er wordt een semi-weelde- tarief ingevoerd van 6 pet voor een aan name genoemde artikelen. Behalve de verlaging van de tarieven voor de inkomsten- en de loonbelasting komt er een grotere differentiatie van de tariefklassen, waardoor deze telkens op lopen met f 30, terwijl deze tot nu toe opliepen met f 120. Bovendien wordt de grens van f 4000, waar beneden tot nu (Advertentie) De naam.'die 180 Jaar lang garant stond voor het béste, wat op het gebied van dekens isktl ieer dan ooit de naam. die U de zekerheid geeft, dat Uw dure geld goed en veilig is belegd. Want Zaalberg dekens zijn onver- sfljtbaar I ENS 17 7 0 BESSY KIVING 102 Machtige tonen zwollen triumfan- telijk aan door de kerk en liéten zich ook over het kerkhof horen, 't Was alsof de organist wist, wat er aan het graf van Paul Hammond gebeurde; en toen de trillende tonen eindelijk weg stierven, maakte Norman zich los uit meneer Hammond's armen, knielde neer bij het graf van zijn slachtoffer en bedekte zijn gelaat met de handen. Na een wijle ging de dominee op een hoek van de steen zitten, en legde zijn bevende vingers zachtjes en lief kozend op het gebogen hoofd. „Laat niet je oog alleen rusten op een verleden, dat vol bitterheid voor je is, en waarvan je geen heil kunt verwachten. Ban die pijnlijke herinne ringen ver van je, en keer je met kloekheid naar een toekomst, die heil zaam voor je zal kunnen worden, eer toekomst, waarin jij tot nut zult kun nen zijn." „Waar zou ik op durven hopen voor tijd of eeuwigheid? O, niemand dan de almachtige God kan weten, hoe droef en duister mijn hart is en peilen de zondigheid van mijn vertwijfelde ziel! De vlijmende strijd van mijn wroeging en berouw! Mijn volslagen walging van mijn bedorven en ver vloekte natuur! „En Zijn medelijdende ogen zien allen en alles, en Christus strekt Zijn handen uit om u op te heffen tot Hem; en Zijn eigen woorden van liefde en medelijden en vergeving zyn gespro- voor u: „Kom tot My allen, die vermoeid en belast zijt en Ik zal u rust geven." Werp je met al je droe fenis en berouw aan de voeten van het Kruis, en de „vrede, die alle ver stand te boven gaat" zal woning ma ken in je ziel, en daar voor altijd ver blijven. Norman, alleen het gebed heeft mij geschraagd en troost gegeven sedert wij elkaar voor 't laatst zagen op die e zomermorgen, nu twintig lange, lange jaren geleden. Het gebed nam de prikkel weg, en heiligde mijn smart tot zegen aan mijn ziel; en mijn lieve, lieve jongen, het zal alle gif en bitter heid ook uit jouw smart wegnemen. Dat God gehoor geeft aan het gebed en de bedroefden troost gaeft. daar van ben ik een levend bewijs. Het is door Zijn genade alleen, dat ik ben, wat ik ben; dolend en een onwaardige, dat moet ik nederig bekennen, maar geduldig tenminste en mij ten volle overgevend aan Zijn wil. Het enige, wat mij tot nu toe verontrustte, is nu weggenomen, nu iii teruggekomen bent. Norman. bid jij wel eens voor je zelf?" „Al sedert enige weken heb ik ge tracht te bidden, maar de woorden komen my als een bespotting voor; zy stijgen niet op, maar vallen my loodzwaar in 't eigen hart terug. Ik heb u leed aangedaan en u beledigd; ik heb u en de uwen vervloekt, heb u uw zielevrede beroofd, heb zelfs uw kinderen vermoord „Stil! Stil! Wy moeten de doden laten rusten. Mijn zielevrede heb jij my heden teruggegeven; en de hoop op je redding is mij dierbaarder dan het gelaat terug te zien van beide lie velingen. die hier naast eikander rus ten. O, Norman! Ik heb voor je gebe den. zoals ik 't nooit gedaan heb voor mijn eigen Paul; en ik weet en ge voel. dat al mijn smeken voor de troon der genade niet tevergeefs is geweest. En als ik je nu hier zie knielen aan mijn Pauls graf, dan weet ik, dat je in de ziel gegrepen bent. O, ik dank God, dat in de dag der dagen, als wy voor het laatste oordeel zullen komen, en je kostbare ziel van mijn zoon geëist zal worden, de vreug deklanken der engelen gehoord zullen worden; „gezaligd! gered! voor nu en altijd door het bloed des Lams" Overweldigd door al de aandoenin gen. liet de oredikant zijn vergrijsd hoofd op zijn borst zinken, en liet aan de tranen hun vrije loop en op nieuw werd het stil op het sombere kerkhof. Norman stond op en liet zijn hoofd onbedekt; zijn ogen waren strak ge richt op de rode balletjes aan aé doornhaagjes, 't Schenen hem bloed vlekken toe. „Meneer Hammond, uw edelmoedig heid maakt mij klein; en als uw woor den waar zijn, dan voel ik my in uw bijzijn als een melaatse, en zou ik mijn lippen in het stof moeten druk ken, uitroepend: „onrein! onrein!" Voor al het onheil, dat ik over u ge bracht heb. heb ik geen excuus noch enige verdediging aan te bieuen en ik had eerder vervloekingen van u kun nen verwachten, dan woorden van me delijden en genegenheid. Gij verbaast mij. want ik haat en veracht mijzelf zo geheel en al; 't is daarom, dat ik mil verwonder over de belangstelling, die u nog steeds voor mij behouden hebt- Ik kan niet begrijpen, hoe u mijn aan gezicht nog verdragen kunt en mijn stem kunt horen. O! als ik maar boete kon doen. Als ik Annie weei in uw armen terug kon voeren, dan zou er geen lijden, geen pijn kunnen zijn, die ik niet met graagte zou dragen! Geen straf voor lichaam of ziel kan er zijn, waarvoor ik terug zou deinzen!" „Mijn lieve jongen, want dat ben je nog altijd voor m'i. niettegenstaande verloop van tijd, laat mijn lieveling rusten bii haar God. En ik zou haar niet terugroepen, al had ik daartoe de macht, want over niet vele dagen zal ik haar weerzien in dat eeuwige land, waar de bederfaanbrengende dauw de dood nooit neervalt. Boete doen? O, Norman! je kunt boete doen. Red je ziel, begin een nieuw leven, en ik zal als ik sterf je naam kunnen zegenen. Denk eens aan ir ijn een zaamheid en zwakheid. Ik ben kinder loos; gii naamt myn afgod van mij. lang, reeds lang geleden; gii liet mii achter met een verwoest hart; en nu heb ik het recht mij tot jou te wen den. mijn zwakke lege armen uit te strekken en te zeggen, kom tot mij mijn kind. en vervul de plaats van I mijn zoon. laat mij od jou steunen ir. mijn ouderdom, zoals ik eens ge- droomd had te kunnen doen op myn eigen Paul. Norman. wil je dat doen? Wil je mij je hart geven, myn zoon! mijn zoon!" (Wordt vervolgd). Gisteren voerde drie sprekers het woord. De heer v. d. Heuvel (AR) wees op .de veel te hoge belastingdruk en ging uitvoerig in op de nadelen daarvan. Hij verweet minister Lieftinck, dat hij uit ging van een bepaald uitgavenniveau en daarbij de belastingen aanpaste, terwijl hij juist bepleitte, dat andersom gerede neerd moet worden: wat kan redelijker wijze aan belastingen worden opgebracht en daaraan moet het uitgavenpeil worden aangepast. In het nieuwe wetsontwerp achtte hij de druk op de middengroepen nog te hoog. De halvering van de school gelden vond hij niet gelukkjg: liever h^d hij de oplossing gezocht in een verbete, ring van de kinderaftrek. Hij speelde met dé gedaclite aan een amendement belastingheffing op wisselend inkomen (tuinders e.d.) naar een gemiddeld i men van bijv. 3 jaar. Wat de omzetbelas ting betreft wilde de heer v. d. Heuvel liever overstappen op het Belgische systeem van heffing alleen bij de bron en dus niet meer bij de •detailhandel. Ook voelde hij weinig voor het semi- weeldetarief. In de nieuwe wet op li^ personele belasting wilde hij graag de kinderaftrek verbeterd, het aantal ge meenteklassen beperkt en de vrijstel- lingsbedragen verhoogd zien. De heer Lucas (KVP) vroeg, wat er ge. daan zal worden voor degenen, die we! last hebben van de huurverhoging, doch niet van de belastingverlaging profiteren en kondigde een amendement aan ter verbetering van de regeling, die de be zitters van personenauto's treft. Hij ver weet de minister, dat de verhoging van de fabrikanten-omzetbelasting op in stigatie van de Kamer was opgenomen, doch dat verzuimd was, de toegezegde compensatie-regeling op te nemen 's Ministers partijgenoot, de heer Hof- stra. was over het algemeen wel tevre den, doch had wel enige bedenkingen. Er kan best meer gedaan worden aan de verlchting van de middengroepen, ten koste van de hoge inkomens. De opbouw van het tarief voor inkomsten- en loon belasting vond hij willekeurig. T.a.v minst draagkrachtigen kondigde hij amendement aan, dat in feite neerkomt op een verhoging van het belastingvrije inkomen van deze groep. Verder v hij boeken vrij stellen van omzetbelasting en hij vond Jiet onjuist, dat kaakjes onder de semi-weeldebelasting zullen vallen. Vandaag werd het debat voortgezet. Prof. Gerlach Roy en 70 jaar Prof. dr Gerlach Royen O.F.M., de be kende hoogleraar in de vergelijkende en algemene taalwetenschap te Utrecht, is gisteren in de aula van het universiteits gebouw gehuldigd, daar hij 70 jaar ge- orden is. Een comité van leerlingen, oud-leerlingen, collega's en medestrijders uit de spellingstrijd bood prof. Royen geschilderd portret aan. Vijf sprekers dankten hem voor zijn werk ten bate n de taalzuiverheid. - Ir J. H. M. A. Thomeer. die benoemd is b.g. hoogleraar in de petroleumwmning ii de T. H zal Woensdagmiddag a.ï. zijn a. 1 ;nhov< .•ïjsbegeerte op proefschi m Deshima". de heer V" >oren te 's-Gravenhage ot doctor in de geneeskunde op proefschrift getiteld: „Haemagglutinatie door neurotrope russoorten" de heer P de Baan. geboren te 's-Gravenhage en wonende te Leiden. DELFT. Gepromoveerd tot dr in de ichnische wetenschap C. A. van Gunst, op roefschrift: De oplosbaarheid van meng- ïls in vaste stoffen en superkritische gassen. ACADEMISCHE EXAMENS LEIDEN. 19 Oct. Geslaagd: doet ex Ned ïcht (2e ged.) P P Vreede. Den Haag. P J C Kapteijn, Aerdenhout, J J van Soest. Den. D Sorgdrager. Den Haag: doet ex Ned lchior te UTRECHT. Geslaagd: kgrkel. voorber. x. A J Hendriks. Utrecht: doet pharmacie: J H Logger. Dordrecht; doet scheikunde: F P Stapert. Utrecht; cand wis- er. natuurk.: H Schouten. Nijmegen; (G) M N M s Eindhoven: <L>J F A Fruytier Utr.: B v/d Wal. A'dam; (F): H J P Ver- Utrecht; (F): H N Stein (cum laude) Breda; doet rechten: mej J A Burger. Utr.: nd geneeskunde: A Th Ariens. Breda, J J Bakker. Moercappelle; B H van Boeijen. rberg; C Bom, Den Haag; E G P Con- Hcerlen: mej A E V Daalen, Utrecht laude i; C L van Esveld, Utrecht: O Fokkema. Zeist: H A Folmer, Den Haag; M G v/d Graaf. Utrecht: G Heybroek. Aerden- Th M Lerman. Utrecht; JAM Lies hout. Montfoort; J van der Meer. Utrecht: J Nooter Enschede; A H C van Oppen. Heer len: A C de Ronde. Roermond; R A §eelen. E de Swart. Utrecht: S Sybrandy. Zuidbroek; J L de Vries. Utrecht; Th B C Iers, Nijmegen; P van der Wielen, Garderen; mej J Wieringa, Arnhem; P Win dels. Heerlen. Advert ential HOOFDPIJN? <- 8.05 mof. ,1.00 Nieuws. 11.15— Het lied dei aetheraolven VRIJDAG 20 OCTOBER. HILVERSUM I (402 m). 7.00 NCRV Nieuws. 7.15 Gewijde muziek. 7.45 Een woord voor de dag. 8.00 Nieuws en eerbertchten. 8.15 Gram. 9.15 Voor de zie- sn. 9.30 Waterstanden. 9.35 Grsm. 10.30 uur iorgendienst. 11.00 Gram. 11.30 Alt en pla no. 12.00 Gram. 12.30 Mededelingen. 12.33 Zi- ïunerkwlntet. 1.00 Nieuws. 1.15 Vocaal en- •mble en solist. 1.45 Gram. 2.00 Metropole- •kest. 2.30 Gram. 2.40 Voordracht. 3.00 Pro- enade-orkest. 3.40 Voordracht. 4.00 Bas en ano. 4.30 Pianorecital. 5.00 „Dat wil Ut 5ren". S.30 Friese muziek. «.00 Voor de strijdkrachten. 6.15 Causerie ln Esperanto. 6.30 Gram 6.45 Gemengd koor. 7.00 Nieuws weerberichten. 7.15 Regeringsultzending. 5 „Een goed v diokr: [elcon ?eld over d 1880—1950. 9.45 Gra :erk". causerie. 10. Langs wegen van 1 0.45 Avondoverdenki 12.00 Gramofoonmuziek. HILVERSUM II (298 m). .00 VARA Nieuws. 7.15 Ochtendgymnastiek I Gram. 8.00 Nieuws en weerberichten. 8.18 Gram. 8.50 Voor de vrouw. 9.00 Gram. 10.00 VPRO „Kinderen en mensen", causerie. 10.05 Morgenwijding. 10.20 VARA Gramof. 10.30 Voor de vrouw. 10.45 Viool en plano. 11.10 Radiofeuilleton. 11.30 Orgel en zang. 12.00 AVRO Orkestconcert. 12.30 Medede lingen 2.33 Sportpraatje. 1.00 Nieuws. 1.15 AVRO-allerlet. 1.20 Orgelspel 1.35 Dansork. 2.00 Voor de wouw. 2.20 Kamerorkest. 3.00 Voordracht. 3.20 Gramofoonmuziek. 3.35 uur Hersengymnastiek. 4.00 VARA Gram. 4.30 Voor de Jeugd. 5.00 Filmprogramma. 5.20 Muzikale causerie. 6.00 Nieuws. 6.15 Felicita ties. 6.45 „Denk om de bocht". 7.00 Meisjes koor. 7.15 „Oproep tot weerstand", causerie. 7.30 VPRO „Wat met de kerk?", causerie. 7.50 Berichten. 8.00 Nieuws 8.05 Boekbespre king. 8.10 Viool en piano. 8.35 „Angst en veiligheid", causerie 9.00 VARA Verzoek- proeramma. 9.30 „Aether-forum" 10.00 Bui tenlands weekoverzicht. 10.15 Viool, bas orgel. 10.40 VPRO „Vandaag", causerie. 10.45 Avondwijding. 11.00 VARA Nieuws 11 15 ..Huwelijk vaa a tot z". causerie. 11.30—12.00 Kamerorkest. ENGELAND. BBC Home Service 330 m. 12.00 Gram. 12.30 Voor de arbeiders 12 55 Weerberichten. 1.00 Nieuws. 1 10 Hoorspel. 1.40 Gram 3.00 Critieken. 3.45 BBC Welsh Orchestra. 4.30 „Round Britain Quiz". 5.00 5.55 1 ichten. Nieuws. 6.15 Sport. 6.20 Orkestconcert 6.45 Reportage. 7.00 Schets. 7 20 Pianospel. 7.30 Reportage 8.15 Klankbeeld 9.00 Nieuws. 9.15 Amerikaanse nieuwsbrief. 9.30 Discussie. 10.00 Pianorecital. 10.55 Parlementsoverztcht. 11.00 tot 11.03 Nieuws. ENGEAND, BBC Light Programme, 1500 en 247 m. 12.00 Parlementsoverzicht. 12.15 Lichte mu- 1.00 bbc Northern Orchestra. 1 45 Voor de kinderen. 2.00 Voor de vrouw. 3.00 Dansmu ziek. 3.30 Voor de soldaten. 3.45 Lichte mus. 4.15 ...Mrs Dale's Dagboek". 4.30 Orgelspel. 5.00 Radlofeullleton. 5.30 Orkestconcert. «.15 Hoorspel. 6.30 Voor de Jeugd 7.00 Nieuws. 7.25 Sportpraatje. 7.30 Gev. programma. 8.00 Vragenbeantwoordlng. 8.45 Verzoekprogram. 9.30 Hoorspel. 10.00 Nieuws. 10.15 Causerie. 10.20 Dansmuziek 11.00 Voordracht. 11.15 Orgelspel. 11.56—12.00 Nieuws. BRUSSEL 324 en 484 m. 12.00 Gram. 12.15 Lichte muziek. 12.30 MM 12 32 Gram. 12.45 Lichte mu- 15 Orgelspel. 2.00 Gram. en 4.b5 idem 5.00 Nieuwi. 5.10 Lich* luziek. 6.00 Gram. 6.10 Voordracht. 6.20 uur )ram. 6.30 Voor de soldaten. 7.00 Nieuws. .30 Grammuziek. 7.50 Radlofeullleton. 8.00 'tlmrevue. 8.15 Symphonle-orkest 10.00 uur 10.15 Gram.muziek. 11.00 Nieuws. iek. 1.00 Nieuw 11.05—12.00 Gra BRUSSEL 484 m. 12.05 Lichte muziek. 1.00 Nieuws 1.10, 2.30» I.00 Gram. 4.30 Viool en plano. «.50. 6.30, 7.00 !r. 7.40 Gram 7.45 Nieuws. 8.10 Gram mus. (.15 Omroeporkest en solisten. 10.00 Nieuws. 10.15 Kwintet. 10.55 Nieuws. 11.00 Gram-mui. II.55 Nieuws.

Nieuwe Leidsche Courant | 1950 | | pagina 3