^SIEUWE LEIDSCHE COURANT WOENSDAG 18 OCTOBER 1950 Geen parel dient bij nacht gekocht, Geen vrijster bij de kaars gezocht Joeit Vader Cats deze regelen neerschreef, was hij wel olijk en wereld- [ijs, maar had hij ongetwijfeld nog niet gehoord van parels, die in ons (nd worden gemaakt uit visschubben. Ondanks de veelgeprezen vis uit Noordzee en onze binnenwateren, zou er zich in Nederland echter geen \rel-industrie van betekenis hebben ontwikkeld, wanneer niet een man, 26 jaar lang geëxperimenteerd en pionierswerk verricht heeft in Duits- Frankrijk, Noorwegen en IJsland en die bescheiden op de achter mond wil blijven, de stoot had gegeven tot de levering van de onontbeer- ~ke grondstof: viszilver. Dat was vóór de oorlog het geval en na de be- ijding is hij daarmee, in 1946, opnieuw begonnen. ol Ra. :dduizenden guldens aan viszilver irdt. geëxporteerd. Daardoor vormt belangrijke deviezenbron. Zelfs landen achter het IJzeren Gordijn „en wat „schijn voor wezen" is en zijn ere- kde afnemers van deze grondstof, die parelschijn moet leverenDie indstof wordt gemaakt uit de glin- jrjaar^rende oppervlaktedejen van vis en in ji bijzonder van visschubben. deze visschubben worden er per iurger^g zo'n 6.000—10.000 kg verwerkt, aan- rijdenivoerd in grote vaten uit alle delen van ft burh land, waar de. vis wordt gelost of een e dienlwerking ondergaat, waarbij de vis- Alihubben als afval achterblijven. Voor levering van 10.000 kg visschubben is millioen kilogram vis nodig. Het af- komeijl heeft een zilverglans, die parels glan- m doet om de hals. der vrouw. (Ergens, onder de rook van Delft, staat jn fabriekje, waar een doctor in de che- ••\ie de scepter zwaait en met reeksen aifcssen en flesjes omgaat, waarin zich ;s; ELjemische processen afspelen ter bepa- van het juiste gehalte aan zilver en Hgment. Dit pigment is een guanine, en Vijn chemische stof, die aan ureazuur Z Helirwant is, waarvan de vissen gebruik d v laken als camouflagestof met het oog d vp hun vijanden-soortgenoten, er. In de fabriek worden de visschubben, v vanfrmengd met bepaalde vloeistoffen, van ketel in de andere overgeheveld, vormen de kettingen In velerlei vor en kleuren, want het is mogelijk aan deze parels elke gewenste kleur te geven. De kleurstof van het viszllverband behoeft slechts te worden gewijzigd. In Spanje staat een fabriek, die 12.000 colliers per dag vervaardigt. Op de Balearen werken honderden meisjes in deze industrie. In ons land is de produc tie van bescheidener aard. Hoewel Ne derland ook parels importeert, is de be reiding van de grondstof, het viszilver, specifiek Nederlands. De waarde van een kilogram viszilver, opgelost in cellulose- lak daar zuiveren kristallen droog zouden worden en stuk gaan schom melt tussen 150 en 275. Reeds in de 18e eeuw is men begonnen imitatieparels te vervaardigen. Dit ge schiedde door een zekere Jacquin in Frankrijk, die daarbij eveneens gebruik maakte van schubben van vissen. Men blies daartoe met behulp van een pipet in holle glasbolletjes viszilverkristalletjes in gelatine, die zich aan de binnenzijde van de bolletjes vastzette. Nog heden ten drge wordt deze werkwijze in Thüringen en ook wel in Frankrijk toegepast. Men verkrijgt dan de z.g. holle parel, die met vloeibare was wordt volgespoten, nadat de gelatine-laag aan°de binnenkant aangebracht. Ze zijn niet duurzaam kunnen gemakkelijk tussen vinger duim worden stukgekhepen. t tenslotte De ontwikkelini i de cellulose-lak- separator de klei- ken opende de mogelijkheid een massiev Televisie en Radio met elkaar in botsing Merkwaardig conflict in Engeland Norman Collins, de 43-jarige leider van de televisiedienst der B.B.C., heeft zijn dertig duizend-gulden-per-jaar- functie opgegeven. In zijn plaats is George Barnes, ex-leider van het Derde, Programma der B.B.C., benoemd. Barnes krijgt de titel van „directeur der tele visie", die Collins niet heeft gehad.! Deze commando-wisseling trekt in Engelse radio- en televisiekringen voor al de aandacht, omdat zij een al een tijd lang bestaande principiële tegenstelling in de directie der B.B.C. operflijk tot uiting brengt. Sir William Haley, directeur-gene raal van de gehele Engelse omroep, is van mening, dat de televisiedienst van de B.B.C. een onderafdeling moet blijven, aldus Het Parool, zich ontwikkelend in samenhang met het geheel. Norman Col lins. die tevens gezag geniet in Enge land als schrijver van romans en reis verhalen, staat daarentegen op het stand punt, dat een televisiedienst, gekoppeld aan de gewone radio-omroep, in zijn ontwikkeling wordt geremd. Hij ziet in ■televisie niet een verlengstuk van de gewone radio, doch een apart, nieuw medium, dat niet aan het naar zijn over tuiging te langzame en verbureaucratl- seerde tempo van de gewone radio omroep mag worden onderworpen. Collins kent de werkwijzen van de B.B.C. door en door. Voordat hij in 194" de leiding van de televisie-uitzendingen op zich nam, had hij de leiding van 1 B.B.C. Light Programme. Hij heeft in Engeland vrij veel ai h^ng en het beginsel, ten behoeve wa hij nu zijn functie opgeeft, zal alle landen, waar de televisie bij radio-omroep wordt ingedeeld, vroeger of later een strijdpunt opleveren. Weer een verbetering der gramofoon De Deutsche Grammophon Gesell= schaft is er in geslaagd gramofoonplaten te fabriceren, die ongeveer 8 Ainuten muziek per zijde bevatten en toch op een normale gramofoon met 78 toeren kun- worden gedraaid. De speelduur is dus bijna tweemaal zolang als de vroegere platen, terwijl de prijs f9 per plaat be draagt. De vinding is ook op de Ned- markt gebracht. ,Ars et Labor" en „Inter Nos" werken prachtig samen Veel belangstelling voor concert in de Burcht De Chr. Mandoline-vereniging „Ars et abor" van de wjjkgemeente „Koolwijk" i er Ned. Herv. Gemeente hield gister avond in de grote zaal van de Burcht een concert. Voor deze avond bestond grote belangstelling. „Ars et Labor" had zich erzekerd van de medewerking van het nannen-dubbelkwartet „Inter Nos". Uit tt tweede deel van de muzikale afdi het dubbelkwartet en het orkest even eens in drie nummers samen optraden. De ouverture van M. Maciocchi was wel iswaar veeleisend, maar de uitvoering viel toch zeer te prijzen. Een hymne van L. van Beethoven mocht de bijzondere waardering van de aanwezigen wegdra gen. want men moest deze nog e 1 ®""ea wordt gevormd, die door bewerking het viszil tevoorschijn brengt, klaar Wili de glaskralen te worden gelegd. Laag- laagje wordt er op aangebracht de aaneengeregen parels onder bmpelen in een bad, totdat de parel- tevoorschijn treedt. Wanneer vol jnde laagjes viszilverlak over elkaar Em4n gelegd, verandert de glaskraal armetierige verschijning in een hoog- 16 L1lanzende parel, die nauwelijks parel is te onderscheiden. Het al gaat, dat zelfs Coring niet heeft itdekt, dat de parels, die bij Lippmann :hal werden ingeleverd, niet alle- echt Vaardige meisjeshanden rijgen de pa- neen aan nylongaren en ■MD Korf en Klein In Zuidlaren, in de kop van Drente, s het gisteren paardenmarkt. Niet zo ar een marktje, maar de grootste van st-Europa. Dat gebeurt nu al 750 maai de derde Dinsdag in October. En iwege het jubileum was er nog groot st ook. 't Hele Noorden mag volgens Jfeditie pas op deze dag de kachel plaat- n. Redenen genoeg dus om Zuidlaren ereplaats te geven in deze rubriek, immer dat een stromende regen de pret 5,Y ïdierf. -fr Ook nieuws van het Gronin- veemarktterrein. Daar gokten de nnen zo maar in de open lucht. En vrouwen maar klagen, dat ze het eekloon niet kregen. Minderjarige kin stonden op de uitkijk om de spe- voor de nadering van blinkende {nopen te waarschuwen. Toen trokken politiemannen in burger op los, die ier een gokker mee naar het bureau men. Zes der hazardspelers bleven in rest. Ook Amsterdam is niet vrij n goklustigen. Bij een inval in een icelhol aan de Keizersgracht werden 40 ingerekend. Op het politiebureau naaiden de spelers echter met de lid- raatschapskaarten van hun club en na et verhoor werden ze vrijgelaten, -fr 12A e wielrijders hebben gisteren bij het 54T«: :gin van de verkeersactie. eveneens de rengheid van de hoofdstedelijke politie idervonden. Zonder pardon ging nu fce overtreder op de bon. Op sommige mkke punten stonden de agenten oijna 23:'ifoortdurend met het boekje in de hanc n de toekomstige klanten van de kan- inrechter te noteren. Nog meer 'fëheid uit de hoofdstad. Na het een 25-jarige controleur van letaalwarenfabriek de portier de sleu- '1 van het kantoor. Hij controleerde chter niets, maar forceerde een bureau maakte zich met een geldkistje, in- oudenae ƒ2180, uit de voeten. En nie- reet waar de voortvluchtige thans lylithangt. Wie wel terugkwam? Een 2-jarige doffer van de Oostburgse dui- enmelker Timmerman. Elf jaar geit- had het dier de vleugels genomen, och keerde na deze jarenlange slipper !5A 'eer. Ocst West. 't oude hok het best De inmiddels gepensionneerde P.T.T.- iferendaris G Hoogerhoud te Amster- am werd ridder in de orde van Oranje lassau. De E.V.O. (Algemene Ver- aders- en eigen Vervoerders Crganisa- heeft op de achterzijde van haar utokeuringswagens zeer grote auto- emperatuursmeters aangebracht, waarop 2liV len Juiste temperatuur kan aflezen. ■Is u het nog niet wist: Bij 180 gr. ahrenheit of 80 gr. Celsius rijdt u glaskraal te gebruiken en In cellulose- lak te dompelen, waarin viszilver is ver mengd. Dit is de massieve parel. Viszilver dient ook als grondstof voor de vervaar diging van kunstmatig parelmoer, zoals gebruikt wordt voor bijvoorbeeld de toetsen van accordeons, voor vulpenhou ders, zakmesjes, hoedenspelden en nagel lakken. In de fabriek te Delft hebben wü met bewondering gekeken naar het produc tieproces van dit viszilver. De lucht, die op de terreinen en in de fabriekshallen hangt, staat in zeer scherpe tegenstel ling tot de schoonheid en de glans der colliers, die door de handen van de r jes glijden, wanneer zij het rijgen tot een einde hebben gebracht en de parel ketting gereed is voor zijn eerstvolgende étappe naar de vrouw, die hem dragen zal. De kwaliteit der kunstparels wordt be paald door de kwaliteit van de glaskraal of de „gewikkelde- parel", die van de glasstaaf in de bunsenvlam wordt afge- vlamd, en van het aantal lagen viszilver lak, dat er omheen wordt -gelegd. Ook di kwaliteit van het viszilver zelf speelt een beslissende rol. De jarenlange erva ring moet hier te hulp komen en het ii deze ervaring van de directeur der fa briek, die haar gemaakt heeft tot een wereldleverancier van de grondstof vooi parels. Zo dient alle zee- en riviervis, die zil verpigment heeft, een heel ander doel dan men by het nuttigen van een haring of zeebliek vermoedt. Een „ydel" doel, dat geenszins jjdel is. Jan D. Rempt. (Nadruk verboden). ling bleek wel, dat de muziek der mando-j len en zingen. Het applaus duurde lang. lines en de zang van deze mannen praeh- In de pauze werden verscheidene nieu- tig te combineren zyn. ofschoon wy j we donateurs geboekt. Na de pauze gaf „Inter Nos" ook nog wel zonder mando- Cia van Boort van de boerderij ..De Pop- linespel hadden willen horen, zoals de penkast" te Voorschoten een uitvoering bet vrouwtje van Stavoren en mole- Jorg. Als altijd: uitstekend. Dat is In de oude Fokkerfabriek aan de Papaverweg in Amsterdam-Noord bouwt Fokker straaljagers. Aan het einde van dit jaar wordt de gehele productie van hier overgebracht naar Schiphol. Dan kan er in anderhalve dag een toestel worden gebouwd Instrumentalisten ook alleen optradi De heer P. J. van der Mark, voorzitter, opende. Hij heette in het bijzonder het wijkbestuur, de ereleden en 'de afgevaar digden van de zusterverenigingen wel kom. „Ars et Labor" gaat steeds meer vooruit, aldus de heer Van der Mark. In Nederland zijn ongeveer 60.000 snaren- spelers, Leiden heeft er ongeveer 100. Dit aantal kan worden opgevoerd. Hoe komt het, dat er niet meer belangstelling voor het snarenspel bestaat? Spr. schreef dit toe aan onbekendheid. Onbekend maakt onbemind, rfij herinnerde er nog aan, dat „Ars et Labor" reeds vele malen medewerking aan verschillende vereni gingen en instanties heeft verleend. Men doet al het mogelijke om het de leden naar de zin te maken. De heer Van der Mark wekte dan ook op lid te worden. Het mandoline-gezelschap opende het Benzine weer ruim één cent duurder Ingaand vandaag zal. m verband met de stijging der wereldmarktprijzen en van die der zeevrachten, de benzineprijs in ons land" verhoogd worden met 1,2 cent per liter. De prijzen in de 5 zones, waarin Nederland in dit verband ver deeld is, worden dus nu: zone 1 36.30 per 100 liter, zone 2 36.40, zone 3 36.50, zone 4 36.60 en zone 5 36.70. Twintig Amsterdamse winkeliers beboet Verzuimden artikelen te prijzen De Amsterdamse politierechter veroor deelde gisteren 20 winkeliers uit Am sterdam en omgeving, die verzuimd had den hun waren op duidelijke wijze te prijzen, tot een geldboete, variërende van 20 tot 40. Verdronken is de 2%-jarige Peter Bottema, die thuishoorde op het woon schip 't Wammes, dat in het Schie- kanaal te Rotterdam ligt. Gemeenteraad van Oegstgeest De vrije middag voor de middenstand blijft op Dinsdag Met BOWIENTJE op een Chinees diner En omdat die goeie Chinese huisvriend van ons, Ong Boen Djie, zijn meesters titel gehaald had, nodigde h\i Bowientje en mij uit voor een etentje op zijn ploer terij in de Korevaarstraat, alwaar wij tevens zouden kennis maken met zijn andere vrienden. Wat men ver haalt is lekker, zegt men wel eens. Maar ik kom er rond voor uit, dat elke maaltijd, die in verre landen gegeten wordt, voor mij ver uit gaat boven de vrij saaie menu's, die deHol landse huisvrouw haar gemaal pleegt voor te zetten van zijn zuurverdiende geldje. Hoe onbegrijpelijker de nc der gerechten zijn, hoe liever het Zo ben ik nu eenmaal. Vandaar ook dat ik indertijd Bowientje trouwde. Nog nooit had ik die naam gehoord, vóór -( hem mij influisterde op die stille polder weg tussen Leiden en Leiderdorp op dit regenachtige voorjaarsavond, toen wij de drukte van de stad ontvluchtten en eenzaamheid in de koude polder kozen boven de toeziende ogen van ouders in de warme huiskamer. Het was een huis vol mensen. „Mijn naam is Oei Tjien Kie", zei gezellige dikkerd, die zelfs lid bleek te zijn van het kür, hetwelk in gewooi Leids zoveel betekent als „Corps". „Hoe maakt U het, meneer Foei Tien Knie?" zei Bowientje liefjes. „Liem Kie Hong", stelde zich een ten gere student voor, die al aan de anatomie „Hoe maakt U het, meneer Lien Bing Bong", zei Bowientje nonchalant er, streefde alweer in de richting van eer jongedame, die door Ong Boen Djie ah „Irma Yo Giok Hong" werd gepresen- „Gunst. wat leuk met U kennis te ma ken, juffrouw Bang Tjing Pang!" vond Bowientje, en nog vóór dat ik één kor reltje sambal zelfs maar gezien had, be gon het zweet aan alle kanten uit poriën te spuiten. „Houd toch je mond", In Amsterdam werd gisteren de il geheid voor de uitbreiding vai •mma-kinderziekenhuis. rste De Prinsessen-kalender 1951 is ver krijgbaar! Een riks voor deze fraaie kalender met nergens anders gepubli ceerde foto's van onze Prinsesjes is werkelijk niet veel. Vooral niet als men bedenkt dat de opbrengst ten bate komt van het werk van ,fPro Juventute". De Prinsessen-kalender is inderdaadde orchidee onder de bloemen. De foto geeft daar een staal tje van. „Verrassend mooi, prachtig en charmant", zo luiden de meningen. U kent toch de doelstelling van het ver bond der verenigingen „Pro Juven tute"? Die is: bedreigde kinderen be schermen en steunen. Dit jaar hoopt men 100.000 kalenders te verkopen Vorig jaar waren het er 90.000. Wauwel toch nietTil brengt er immers nifrü van terecht!" „Wat Hindert, .dat nou?" zei Bowientji en stak spontaan haar hand naar Georcv Ongkiehong" uit, die ze voor 't gemak Kongsikong" noemde, waren er nog de architect Tan Tjang Peng, wiens naam Bowient het hedendaagse Leids vertaalde Ram Blam Beng", de medische (Indo nesische) student Kartodirdjo. aansprak met iets dat uit de Oeral scheen te komen en verder de makkelijken 'onder de studerende jeugd: Boy Marijn met zijn meisje Queen van Haastert en Leity Enkelaar, de verloofde van meneer Kdrtodirdjo. „Hè hè", zuchtte Bowientje, die vona dat ze het er maar weer best had afge bracht, „dat is dat". En met een genoeg lijk plofje liet ze zich op de dv ken tussen Tan Tjang Peng en Liem Hie Kong, waarmee ze onmiddellijk eei daverend gesprek begon over de steiger de Stadsgehoorzaal. En terwijl ze daa\ zo zat, moest ik denken aan het befaam de woord „West is West and East is East, and never the twain shall meet". Waf zo veel wil zeggen als dat er een onover brugbare kloof bestaat tussen Oost en West. De nurks, die dat gezegd heeft, had deze avond maar eens in deze kamer moeten komen kijken. Men zegt wel eens dat de liefde ii nationaal is. Welnu, dit geldt ook het student-zijn. Ik heb uiteraard der mijn Bowientje menig uurtje door gebracht in Minerva" en aldaar het doen en laten van de blanke student bekeken. Maar vanavond werd het duidelijk, dat de Chinese en Indonesische student van preqies dezelfde constructi is. De taal was gepeperd als de rijst, die we straks zouden gaan eten. En ze droe gen een zelfverzekerdheid in zich waarop elke minister bij zijn begroting jaloers zou zijn. De gezellige dikki Oei Tjien Kie nipte aan zijn glaasje alsof hij op de soos zat en de (op het oog zo te zien) bezadigde meneer Lien Kie Hong maakte in de overvolle kamei de wildste sprongen, terwijl gastheer Ong Boen Djie sambal zat te stampen en de heer Marijn proefde of de kip, die op petroleumstel zich te vervelen stond, ssen niet taai ging worden. Mejuf frouw Yo Giok Hong, die een paar dagen tevoren haar titel had gehaald, kraakte nonchalant enkele professoren en promo veerde enkele andere tot pure engelen, terwijl ze driftig aan haar sigaret zoog. Toen werden de borden rondgedeeld. De rijstpan kwam op tafel. De gastheer hanteerde lepel, die hij zwaaide als een dirigent zijn stok en^mepte flinke kwakken kurk droge rijst op de borden, die ieder op schoot hield. Zijn kamergenoot, de aau- mde esculaap Liem, viste kippepoten een zwartgeblakerde pan en depo neerde deze goudbruine verrukkelijk heden op de witte rijst. Hoeveel kippen zitten daar in die pan?" vroeg meneer Marijn. „Twee", zei meneer Ong. „Dat zijn dan kippen met m twee polen geweest", rekende Tan, die flats in Den Haag bouwt, gauw uit. Want hier liggen er al vijf op de „Woef woefriep de heer Oei. „Nou begrijp ik waar die vette kat je hospita gebleven is!" insinueerde- neer Kartodirdjo, die een fikse schep sambal op zijn bord legde. „Wat eten we nu eigenlijk?" wilde Bowientje weten. „Het smaakt verruk kelijk", voegde ze uit volle borst, met dito mond en met sambalrode lippen Tegen half tien liepen Bowientje e huiswaarts. Bij de Hogewoerd hield ze stil. „Pak eens een sigaret" beval ze. Ik deed het. „Hou 'm eens tegen m'n wang", Ik deed het. „Trek er nou eens aan", zei ze. Ik deed het „Ajam godok ketjap", zei meneer Oei.' Nou"" zei Bowientje. „Brandt-ie? en smeet onverschillig een afgekloven .Nee. natuurlijk niet!" zei ik vei boutje uit het iaam de Korevaarstraat in. rardigd lk kon op dat ogenblik geen loftuiting i Tjéwat gek", vond Bowientje. afwezigheid van weth. Dyssel- (KVP) wegens ambtsbezigheden Valentgoed (Pr. Chr.) wegens ver blijf in het buitenland vergaderde de raad van Oogstgeest gisteravond slechts 13 leden, o.l.v. burgemeester Du Onder de ingekomen stukken bevond ch een schrijven van het Kon. Ned Gymnastiekverbond met verzoek aan de plaatselijke gymnastiekverenigingen het jemeentelijk gymnastieklokaal kosteloos ter beschikking te stellen, de gevormde afdelingen van jeugdleden beneden 15 jaarlijkse subsidie en het Ver bond een jaarlijkse donatie toe te ken- ;n. B. en W. stelden voor hierop af- ijzend te beschikken, doch de heer Blomsma (Arb.) wilde het eerste ver zoek wel inwilligen. Spr. verzocht bij de volgende 'begroting dHt althans in ïemen. Het voorstel werd echter afgewezen, nadat B. en W. had- jezegd deze zaak bij de begroting onder de loupe te nemen. Verder had de speeltuinvereniging Oegstgeest ver zocht een perceel grond aan te kopen nabij „Buitenkist" voor inrichting van speeltuin. Daar echter de eigenaar de grond, bij verkoop aanmerkelijke bedrijfsschade zou krijgen en dit in de prijs zoii moeten worden verdisconteerd achtten B en W. aankoop niet verant woord. Mevr. Kramers (Arb.) vroeg of i. en W. dan naar een ander stuk willen imzien, terwijl dr Simon Thomas (VVD) tan deze gelegenheid gebruik maakte e informeren naar de oplossing van .Marijkehof". Op de eerste vraag ant- voordden B. en W. bevestigend, terwijl weth. de Neef kon mededelen dat de be schikbaarstelling van een stuk grond ter ■mpensatie van het bebouwde „Marijke- >f" in een ver gevorderd stadium i; B. en W. deelden de raad mee dat de heer H. W. Collee op zijn verzoen eervol ontslag hebben verleend als ge meentelijk deurwaarder en in diens plaats ae heer Th. J. van der Heijden te Lei den hebben benoemd. Bij de wet van 27 Mei 1948 is bepaald dat de bezettingsregelingen van de ge meenten met ingang van 1 December a s zullen komen te vervallen. Daarmede zou ook de winkelsluiting op Dinsdag middag komen te vallen. Na advies te hebben ingewonnen bij de Kamer van Koophandel, dat zegt dat geen ingrijpen de maatregelen moeten worden genoir nu binnenkort de Winkelsluitingswet de Kamers komt, werden de besluiten inzake de winkelsluiting te Oegstgees: £.h.s. opnieuw vastgesteld, waardoor du- de Dinsdagmiddag voor het grootste deel van de middenstand de vrije middag zal blijven. Ook werd de regeling schoolart- sendienst opnieuw vastgesteld. Op verzoek ontving de R.K. Meisji school medewerking tot aanschaffing van 20 banken en werd de huur de percelen Geversstraat 46 en 48 de Montessori-school verlengd, waarbij echter B. en W. werden gemachtigd de huur te verhogen met de van regerings wege aangekondigde 15%, indien dit voor deze percelen van toepassing is. De gedachte was dat op het volgende agendapunt, namelijk de wijziging van de huurovereenkomst met „Poelmeer" ■ver 1950 en een nieuwe overeenkomst ver 1951 een breedvoerige discussie zou olgen. Het punt was echter van de agenda geschrapt. Vervolgens stelde de raad een maxi- lum crediet vast voor het jaar 1951. ,-ereengekomen met de N V. Bank voor ed. Gemeenten, ten bedrage f 200.000. voorstel van B. en W, en ingevolge de raad zal het gemeen- tepersoneel ook de bekende 5% loons verhoging ontvangen. Een ter vergade- angeboden aanvullend voorstel deze i-eneens te geven aan degenen d: ilaris genieten boven de f 3600, werd gezien het besluit der regering deze grens te doen vervallen, eveneens aan genomen. Een voorstel van B en W. inzake uit oefening van het beroepsrecht tegen enige administratieve beslissingen comptabiliteitsbeluit passeerden zonder spreken de. hamer. Hiermede zou de agenda in een record- id van ruim een half uur zijn afgewerkt, are het niet dat de P.v.d.A.-fractie nog lige üoceurtjes had voor de rondvraag !evr. Kramers (Arb.) wilde graag eten of het gemeenschappelijk spreek- jr van B. en W. over woningvraagstuk- ?n nu inhield dat de burgemeester op zijn spreekuur de mensen over deze pro blemen niet meer te woord zou staan. Dat is niet het geval, doch de burge meester zal zich wel distanciër vragers naar het gemeenschappelijk spreekuur verwijzen. Ook vroeg zij of de ambtenaar in de buitendienst zeggen schap had over woningtoewijzingen e.d Sommige inwoners krijgen die indruk. Slechts B. en W. hebben het zeggen, aldus de burgemeester. De heer Blomsma (Arb.) vroeg naar het uitbrei dingsplan. Het zweeft volgens de bij de commissie voor de uitbreidings plannen en reeds verscheidene malen op spoed aangedrongen. toneelstuk plicaties en een g-oede afloop! Wij juichen deze keuze zeer toe. De aan wezigen blijkbaar ook! Appèl van de „Grote Vier"? Voorstel van Syrië en Irak Syrië en Irak hebben de Assemblée der V.N. verzocht aan te bevelen dat Enge land. Frankrijk, de Ver. Staten en de Sowjet-Unie gedurende de huidige zit ting bijeenkomen ter oplossing der be staande moeilijkheden. Dit verzoek was resolutie. Uiterlijk 15 No vember moet het resultaat aan de A»- semblée worden gerapporteerd. Wat België voor zijn defensie uitgeeft Op de in België ingediende begroting >or 1951 komen de volgende .cijfer» )or: Ontvangsten, geraamd op 63.851 9 millioen. Uitgaven begroot op 63.744.5 millioen francs. De buitengewone begro ting zal op 16.307 millioen bedragen, 5.5 milliard voor rekening der defensie De herbewapeningsplannen zul- totaal 5,4 milliard francs extra kosten, waarvan 4 milliard „buitenge- Buitenl-andse leningen zullen in deze enorme bedragen moeten Tuinders staan voor moeilijke problemen (Van een onzer verslaggevers). Op de gisteren in Den Hout in Den Haag gehouden vergadering van de af delingen tuinbouw in Zuid-Holland van de Holl. Mij. voor Landbouw, traden de moeilijkheden ,die de tuinders momen teel ondervinden, aan de dag. Zowel de binnenlandse afzet als de export zijn zeer onzeker. In het laatste geval mede door concurrentie, vooral van Italië, dat een resp. 6 en 12-maal zo grote groente en fruitproductie heeft als Nederland. Bij dit alles spelen uit de aard der zaak ae kostprijs en daarmee de overheidsmaat regelen een grote rol. Samenwerking van alle organisaties is daarom dringend, ge boden. Ook moet meer belangstelling by de jeugd worden gewekt, aldus de voor zitter, de heer W. J. van Kampen in zijn openingswoord. O.m. voor de komende publiekrechtelijke bedrijfsorganisatie, waarover nog te weinig bekend is. Cursussen en praatavonden zouden In dit opzicht zeer nuttig kunnen zijn. Ge durende de vergadering werd er op ge wezen dat de beslissing van de rijksbe middelaars, bij wie men heeft geprotes teerd tegen loonsverhoging, die voor de arbeiders wel noodzakelijk, maar voor de meeste tuinders een onmogelijkheid is, tot 15 November is uitgesteld. De aftredende bestuursleden, de heren M. C. C. Giltay, uit Honselersdijk, en J. J. v. Os uit Barendreoht werden bij acclamatie herkozen. Als pl.v. lid van het hoofdbestuur K.N.L.C. afd. Tuinbouw werd de heer Breukel, uit Rozenburg, gekozen. Door een koe gedood De 28-jarige Th. J. is in een weide te Groesbeek (by Nijmegen) door een koe in de buik getrapt en kort nadien over- leden. De dood van een handelsreiziger „Comedia" speelt voor het L.A.K. afsteken, want abusievelijk had ik schep sambal in de mond gestoken, plaats van een zacht stukje vlees. De vlammen sloegen uit m'n keel, de tranen sprongen uit m'n ogen, m'n hart sloeg drie maten over en de voering brandde uit m'n mond. „Héééérrrr1ijk", stamelde ik einde lijk, en gooide een glas water over de binnenbrand, die een ogenblik later tot een fel uitslaande brand promoveerde. „Willen de dames en heren er rekening mee houden, dat dit tegelijk m'n aj- scheidsfuifje is?" deelde de heer Ong zuinig mee. „Schep dan nog maar eens op", vond de heer Oei. en viste eigenhandig, hoe wel hü kürlid is. een kippeborst uit de bruine massa in de zwartgeblakerde pan. ••Eu Youg Hai is ook lekker", rei Bo wientje, die wel eens een spijskaart in een Chinees restaurant ingekeken heeft. „Of Tjap Tjay! Of Gado Gado!" Mejuffrouw Van Haastert kreeg een beentje in haar keel. wal haar galant, de heer Marijn. aanleiding gaf zijn arm c haar heen te slaan, ter assistentie. W evenwel de aanstaande medicus Ongku hong een beslist verkeerde chirurgische ingreep vond en met een behendige zwaai het obstakel uit de maagdelijke keel deed vissen. „Een ellepijpje", zei hij rustig en zond het beentje de afgekloven poot van de heer Oei achterna. He nogal druk, in de Korevaarstraat. gelukkig zaten we driehoog, en dan hoor je het geschreeuw vanaf de straat niet We willen niet zeggen, dat Amerika lret land is, waar na de oorlog de beste toneelstukken geschreven zyn, maar een feit is, dat de grote stukken van de laat ste jaren (Tramlyn Begeerte, Rouw past Electra en nu De dood van een Handels reiziger) gespeeld door Nederlandse ge- zelscliappen, van over de oceaan kwa men. Wanneer we deze stukken zo eens met elkaar vergelijken, vinden we Millers stuk niet het beste. Het leven is hard en in de nieuwe wereld kei-hard, zo hard als volgens Oom Ben de diamanten in de jungle zijn. Wanneer men in deze harde werkelijk heid rondloopt als iemand, die door zijn fantasie misleid niets meer in de werke lijke verhouding ziet, dan wordt men on der de voet gelopen of dood gedrukt. Zo'n figuur is Willy Loman, handelsreiziger by de firma Wagner. Met onverbiddelijke strengheid voert Arthur Miller deze man naar «ijn droevig eind. Hy denkt, gelooft en hoopt van zich- •If en zijn kinderen allerlei zaken,, die ze niet hebben en nooit zullen'hebben, Wanneer het schip van zyn fantasie schipbreuk lijdt op de klippen der reali teit, wordt het een catastrophe. Zou ech ter iemand met een geaardheid karakter en een inbeelding als Loman niet altijd schipbreuk lijden, waar dan ook? Het slot: zelfmoord (en nu spreken w nog niet eens uit Christelijk gezichts punt) is niet onafwendbaar. Die man had men naar een dokter moeten sturen. We denken hier b.v. aan het slot van „Tramlijn Begeerte". Deze man is ziek, geestesziek en mag door een schrijver zo maar niet naar het eind gedrev- den, zonder er iets aan te doen. Hij laat hem stil gaan. Dat is ons bezwaar tegen dit stuk. De schrijver suggereert eei afwendbaarheid van dit lot, maar krijgt dit alleen door na té laten ieder normaal mens zou doen. Waarom achter het tweede deel nog een requiem nodig was, is ons ook niet duidelijk. Het stuk verliest er door kracht. Ondanks het spel van Magda Janssen was het een enigszins potsierlijke verto ning. Het spel van Ko van Dijk (Biff) en John Gobau (Willy Loman) was in het tweede gedeelte van grootse allure, waartegenover het slot een tamelijk slap pe vertoning werd. Heden en verleden (herinnering) zijn in dit stuk erg dooreen, waardoor het geheel soms moeilijk te ontrafelen is. Door speciale belichting (er was een in stallatie bij gebouwd), heelt men dit voor, een groot gedeelte voortreffelijk opgelost. Van de spelers noemden we reed» Magda Janssen, John Gobau en Ko van D\jk, van wie vooral de laatste twee in hun scènes zeldzaam goed spel te zien gaven. Ze namen elkaar mee. Dan was Gobau ook niet zo druk in zijn bewegin gen. Ook het stille spel van deze drie was uitstekend. De andere spelers waren goed zonder meer. Groot buiten in Wassenaar wordt geveild De 10 hectare grote buitenplaats Wilt- ngek, gelegen aan de Leidsestraatweg i de Vreugde en Rustlaan te Wassenaar zal op Dinsdag 7 November in het Ven duhuis der notarissen in het openbaar worden verkocht. De K.L.M. had het gebouw na de oor log gedurende geruime tijd als inter naat in gebruik. Student wegens oplichting gearresteerd In Amsterdam is de 30-jarige student r. gearresteerd, die er van verdacht lordt een hoteleigenaar voor 1283 te hebben" opgelicht De student had dit be drag weten los te krijgen, nadat hij de eigenaar had voorgespiegeld het hotel te willen kopen om er een studententehuii in te vestigen. Boeten wegens het mishandelen van gevangenen De zes gevangenenbewaarders, die de gedetineerden in de Hoornse gevangen:» hadden mishandeld, werden gister door het Amsterdamse hof veroordeeld tot boeten, variërend van f10 tot f 100. Samenwerking Neerlandia en Noord-Zuid-Hollander De „Neerlandia", onderlinge brand waarborg my. van 1880 te Scheveningen heeft een overwegend belang verworveo in het kapitaal van d.e N.V. Verzeke ringmij. „De Noord-Zuid-Hollander" t« Santpoort, in welker bedrijf voering geen verandering komt. Zij blijft op haa- adres gevestigd en „Neerlandia" garan deert voortaan de nakoming harer ver plichtingen. Beider gezamenlyke vru# reserve* bedragen XI milling

Nieuwe Leidsche Courant | 1950 | | pagina 3