e (fimrant Alarmtoestand voor Noord-Vietnam 't IJzeren gordijn omhoog, dan valt er met ons nog te praten Voorts 3 andere eisen aan Stalin gesteld om spanningen op te heffen Sigaretten tot 90 cent per pakje worden niet duurder Wist U WOENSDAG 18 OCTOBER 1950 BUREAUX: Ste>enstraat 37 Directie, Abonnementen- en Adver tentie-afdeling: Tel. 22710 en TeL 23375. Redactie: Tel. 20408. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: 4.50 p. kwartaal; 1.50 per maand; 0.35 per week. ADVERTENTIËN: 0.18 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting) Een en dertigete Jaargang No 8251 Hoofdredacteur: Dr. E. D1EMER Chef-Red.: H. W. J. ENSERINK Directie: F. DIEMER .StnnlmisUrt Is jlitSlMB, mgn hut In tejfjmsptu" Tiumans zedeeen hand en een vuist Prins Bemhard morgen uit ziekenhuis Z.K H. Prins Bernhard zal morgen, vol ledig hersteld, het Academisch Zieken huis te Utrecht verlaten. Op meotisch advies zal de Prins nog enkele dagen rust houden. Met spanning heeft de gehele wereld de rede van de president der Ver. Staten verbeid. Truman sprak te San Francisco, kort nadat hij op het j eiland Wake in de Stille Oceaan, met McArthur beslissingen nam. Het ilot der wereld lag in hun handen. Een hand en een vuist: Truman wil vrede, maar als het ook de Sowjet-Unie emst is. tot dat doel mede te cn werken, dan dient zij te voldoen aan vier voorwaarden. Immers, aldus de. w?reld president, de wereld staat bloot aan een felle en cynische aanval op het 'democratisch geloof, op elke hoop ten aanzien van een fatsoenlijk en vrij leven. Daarom zullen de Ver. Staten eventueel niet aarzelen in een oorlog te gaan, teneinde deze vrijheden te verdedigen. Eerst moet de Sowjet-Unie het „IJzeren Gordijn" ophalen. Amerikaanse mannentaal. Nog communisme, dat de mens wil maken tot de koloniale slaaf van een nieuw impe rialisme. Wij, aldus Truman, haten de oorlog, maar wjj beminnen onze vrij heden en de vrede moet gegrond zijn op gerechtigheid. Deze Amerikaanse be ginselen zijn zo oud als onze republiek en vandaag krachtiger dan ooit in onze geschiedenis. Dit zal ook in de toe komst zo blijven. Truman had met McArthur gesproken, omdat de Gene raal over inlichtingen beschikt „die voor ons allen van nut konden zyn by het be palen van het juiste beleid in deze kri tieke tijden". In diplomatieke kringen te Londen is men van oordeel, dat President Truman het ogenblik van de naderende overwin ning op Korea gekozen had, om de Sow jet-Unie voor de keuze te stellen: terug te keren op de weg der internationale samenwerking of in haar huidige hou ding te volharden. Te Londen en Wash ington meent men, dat een oproep tot hernieuwde samenwerking met het. Westen op een ogenblik als dit de meeste kans heeft, om te Moskou ern- •verweging te worden genomen. Padvinder van elf jaar maakt wereldreis 1 de uitzending de Amerikaanse President zo veel radiozenders ingeschakeld als dit maal. De „Stem van Amerika", de inter nationale zender van het ministerie van Buit Zaken, relayeerde de rede naar alle delen der wereld over 25 zenders. De he- het Kremlin zullen hun oren hebben gespitst- Welke zijn nu de vier voorwaarden, die Truman heeft gesteid? 1. De Sowjet-Unie moet zich in de toe komst gedragen naar de beginselen van het Handvest der Ver. Naties. 2. De Sowjet-Unie moet met de V.N. aandrang uitoefenen op de Noord-Korea- ten de strijd te staken. De Sowjet-Unie moet het IJzeren Gordijn optrekken, waardoor vrije uit wisseling van politiek en cultuur moge lijk wordt. 4. De Sowjet-Unie moet de actie der V.N. gaan steunen voor een practise!) «telsel van wereld-veiligheid, dus een itelsel. dat collectief het atoomwapen uit- daadwerkelijke ontwapening mo gelijk maakt. Truman steekt dus in deze vier punten »n vriendelijke hand uit. Maar nu de vuist: Wil de Sowjet-Unie in deze noodzakelijke condities niet vol doen. dan zal de aggressie van het Sow- Jet-imperialisme ertoe dwingen, dat Ame- de andere vrije naties voortgaan, rich militair nog krachtiger te verster ken. Zelfs al zullen nog groter offers worden gebracht. Laat de aggres sor de diepe betekenis van mijn woorden begrijpen, aldus Truman, want wij zijn vastbesloten en vastberaden. Japan en Formosa r op, dat er in het geheel geen mysterieus waas behoefde te zijn besprekingen met McArthur. Van deze conferentie was hij terugge keerd met het krachtige vertrouwen, dat het op de duur mogelijk moet zijn. de wereldvrede te handhaven. Het vredes verdrag met Japan is eveneens ter sprake gekomen. In dit verband stippen wij even aan. dat het Britse min. van Buit. Zaken thans een Amerikaans memorandum over het Japanse vredesverdrag bestudeert. Ook wijzen wij er op, dat de Amerik. Buit. Zaken. D. Acheson, zojuist heeft verklaard, dat de toekomst van het eiland Formosa, het bolwerk der Chi nese nationalisten, op vredelievende wijze geregeld dient te worden en dat Amerika geenszins territoriale ambities op For mosa heeft. Men kan er zeker van zijn, dat ook de kwestie Formosa een punt van bespre king bij het onderhoud tussen Truman en McArthur heeft uitgemaakt. Ten aan- ilen van Korea heeft Truman er op ge in ezen, dat de verbonden legers spoedig de vrede in Korea zullen hebben her steld. Wij streven naar vrede, aldus her haalde de President, maar totnufoe heeft de Sowjet-Unie al onze plannen ge dwarsboomd. Zolang Rusland en de sa tellietstaten machtige gewapende legers In Europa en Azië op de been houden, is er voor de vrije staten slechts één jkeus: macht tegenover macht te plaat- Onze strijd gaat tegen het Russische i nieuw conflict in Berlijn. Zes Oost-Berlijnse brood fabrikanten bieden het brood tegen een lagere prijs aan dan de West- Berlijners. Het gevolg is, dat de TVest- Berlijners het brood gaan betrekken in Oost-Berlijn. Daardoor zijn de West-Berlijnse fabrieken zwaar ge dupeerd. Om reclame te maken voor het brood uit West-$erlijn, bakt een fabriek het woord „West" in haar brood en voeren de broodbezorgers leuzen mee als: „Brood kopen in het Oosten kan u de vrijheid kosten". Als men van al die narigheid in Ber lijn hoort, is men geneigd te zeggen: „Oost-West, thuis best!" Een 11-jarige Canadese padvinder, Bhagwan Singh, maat in z'n eentje, al leen gewapend met een pad,vinders-glim- lach en een filmcamera, een reis om de 30000 mijl. Vanuit Engeland vertrekt hij deze maand naar Delhi in India, maar eerst gaat hij nog de padvinders in Noorwegen opzoeken. Nieuw bombardement van Ambon Twee Indonesische korvetten hebben Maandagavond en Dinsdagochtend de stad gebombardeerd. Radio-Ambon meldt, dat zij dioht bij de haven ligging kozen en in het wilde weg 50 granaten de stad in schoten. Er werden militaire doelen geraakt, doch ook een groot aan tal huizen. Drie burgers kwamen om het leven. Ambon heeft geen kustartillerie. Arrestaties in Syrië De Syrische politie heeft de vroegere Syrische minister van Defensie Ahmad Tsjarabati, enige regeringsemployé's en particulieren gearresteerd. Onder de gearresteerden bevindt zich een Egyptisch 'student die er van be schuldigd wordt de Egyptische minister van Financiën, Amin Osman Pasja, in September 1946 te Cairo vermoord te hebben. Ja. zo'n vrachtje op uw fiets, gelijk men hier links ziet, zal weer worden toe gestaan. Maar (onder ons): Duizend weken achterop als rechts de foto toont is tóch eleganter Nieuwe verkeersregels in punten Voortaan mag U net zo hard rijden als uw motor draaien wil En er mag ook iemand van duizend weken achterop uw fiets zitten De K.N.A.C. geeft uit het gisteren af gekondigde nieuwe Wegenverkeersregle ment het volgende overzicht van de veranderingen, waarmede de weggebrui ker tegen het begin van het volgend jaar rekening zal dienen te houden: 1. De maximum snelheidsbepalingen voor personenauto's vervallen! 2. De voorrang van snelverkeer op langzaam rijverkeer blijft gehand haafd. Trams krijgen weer voorrang op motorverkeer. 3. Het berijden van de linker rijbaan helft bij het inhalen op of vlak vóór een wegkruising of -splitsing wordt verboden. 4. Voortaan moet ook buiten bebouwde kommen in het algemeen alleen aan de rechter wegzijde worden stilge staan. 5. De tegenwoordige stopverbodsborden gaan het wacht-, d.w.z. parkeerver bod aangeven; de borden met een „doorgehaalde P" vervallen voor dit doel (lange overgangstermijn)). 6. De aanwezigheid van mechanische richtingaanwijzers op auto's is voort aan verplicht, het gebruik ervan eechter niet (armsignalen!). „Cligno- teurs" zijn definitief, „Amerikaanse knipperlichten voorshands nog toe gestaan. 7. Op buitenwegen is het voldoende af stand houden van voorliggers voor het invoegen van inhalend ver keer nu verplicht gesteld. 8. Nadere voorschriften inzake de be perking van geluidsignalen zijn uit gevaardigd! 9. Voetgangers zijn niet verplicht zich aan de (rood-geel-groene) verkeers lichten te storent!) Er is nog geen officiële regeling voor de speciale voetgangers-oversteekplaatsen 10. Er komen rijbewijzen voor 5 ver schillende categorieën motorrijtui gen. 11. Normaliter is bij de rijbewijs-aan vrage geen medische keuring meer vereist. 12. Rijwielen met hulpmotor tot 50 cc inhoud en 6 pk vermogen worden ten aanzien der verkeersvoorschriften met gewone fietsen gelijkgesteld; op verplichte rijwielpaden bedraagt de maximum snelheid 20 km; op andere rijwielpaden moet met uitgeschakelde motor worden gereden. 13. Een fietser mag een volwassene achter op zijn rijwiel 1. Voetgangers zijn opgenomen in algemene veiligheidsartikel. De wet wordt eindelijk .Algemene Verkeers- 2 Nieuwe kentekenregeling: n systeem van nummerborden voo motorrijtuigen (overgangstermijn vijf 3 Strengere strafbepalingen voor keersdclicten, in het bijzonder overmatig alcoholgebruik door be stuurders van alle voertuigen. Intrek kingstermijn rijbewijs kan tot tien jaar worden verlengd. 4. Geldigheidsduur rijbewijzen wordt vijf jaar in plaats van twee jaar. 5. „Joy riding" het uitvoeren van gevaarlijke spelletjes onder het auto rijden is een misdrijf geworden. 6. Nog geen verplichte W.A.-verzeke- ring. (Voor nadere bijzonderheden zie men pagina 2). Britse Dakota neer gestort: 28 doden Ook Nederlands slachtoffer Ten Noorden van Londen is gisteren een Dakota van de British European Airways met 23 passagiers aan boord neergestort en in brand gevlogen. Al', passagiers en vijf leden van de beman ning werden gedood. Slechts één per soon bracht er het levén~af, de stewa/d- Tot de slachtoffers behoren o.a. een Pools echtpaar met hun zoontje van 15 n- den en een Nederlander, de heer J. van Eik, die als ladinginspecteur werkzaam was bi.i Van Wankum's scheep vaartmaatschappij te Rotterdam. Hij wis gehuwd, maar had geen kinderen. Gemeld wordt, dat het vliegtuig u;t Londen naar Prestwick in Schotland was vertrokken. 'Het moest echter wegens motorstoring naar zijn basis terugkeren. Dit was niet het enige vliegtuigongeluk in Engeland. Bij Driffield in Yorkshire vlogen twee Vampire-jagers van de luchtmacht tegen elkaar op. De beide piloten werden gedood. Het brandende wrak van één der toestellen kwam vlak bij een dorpsschool neer, maar geen der kinderen bekwam letsel. Ook verplichte levering mengteelt haver en gerst Na de verplichte inlevering van gerst is thans ook door de minister van Land1- bouw verplichte inlevering van meng teelt van haver en gerst voorgeschreven, teneinde te voorkomen, dat iedere teler van voergerst er haver doorheen zou mengen om aan de verplichte levering te ontkomen. Het staat thans verder wel vast, dat voor kleine percelen gerst, voor eigen gebruik geteeld, vrijstelling van de ver plichting wordt gegeven. Aldus ver neemt de Nieuwe Leidsche Crt Nog geen verzoek inzake Westerling Van welingelichte zijde te Brussel deelt men mede. dat de Belgische rege ring nog geen enkel verzoek om Wester- lings uitlevering heeft ontvangen en men toont ziefi enigszins verwonderd over de uitlating van de Indonesische procureur- generaal aan de „Keng Po" te Djakarta, dat de Indonesische regering wacht op de vestiging van een Indonesische vertegen woordiging te Brussel alvorens de uit levering te verzoeken, aangezien België te Djakarta een diplomatieke vertegen- ■oocdiging heeft en men het verzoek aan deze kan overhandigen. Of België Wes terling al dan niet zal uitleveren kan pas overwogen worden, als Indonesië dit verzoekt. Opnieuw yijf procent voor Mudjes Inkomengrens' verhoogd van f 1440 tot 1470 De uitkeringen van de noodwet ouder domsvoorziening worden evenals in April verhoogd met vijf procent van het oor spronkelijke bedrag. Ook voor de nieuwe bijslag is het minimumbedrag twee gul voor gehuwden mannen en een gul voor ongehuwden. De bijslag heeft terugwerkende kracht tot 1 September j.l. Dit alles wordt althans in een wets ontwerp voorgesteld. nieuwe toeslag geldt niet voor de vijfduizend oudjes, die pas sinds 1 Octo ber door het wijzigen van de inkomens grens onder de noodwet-Drees vallen. Zij worden echter niet vergeten, want de inkomensgrens wordt opnieuw ver hoogd. thans van 1440 tot 1470. Dit betekent niet alleen, dat thans meer personen dan vroeger onder de noodwet vallen. Het is ook een vooruitgang voor hen. die reeds eerder een uitkering kre gen. Een gehuwde ontvangt b.v. bij een inkomen van 1375 tot 1380 voortaan niet meer 72. maar 96. Dat is dus een meevaller, want deze verhoging bedraagt niet minder dan 33 procent. Voor de hogere inkomens wordt een regeling vol gens een aflopende schaal voorgesteld. Deze wijziging ging 1 October j.l. in. De bijslagen en het oorspronkelijke be drag worden niet samengetrokken tot een nieuw grondbedrag, zoals verschillende Kamerleden graag gezien zouden hebben. Volgens de regering zou het te veel werk met zich meebrengen Ook-op het voor stel uit de Tweede- Kamer, een bedrag van b.v. 300 vrij te houden van aftrek van eigen inkomsten, kan de regering niet ingaan. Een aftrek van 100 zc f 10 millioen per jaar kosten. De nieuwe bijslag kost een zelfde be drag. Op 1 September waren er ruim 305.000 oudjes, die een uitkering kregen. Actie voor Indonesische jaartelling In Bandoeng is een comité opgericht om actie te voeren voor een eigen Indo' nesische jaartelling, welke 13 October beginnen zou. GOED NIEUWS VOOR ROKERS Ter ondersteuning van sigarenindustrievoor sigaren omzetbelasting (tijdelijk) afgeschaft (Van onze Parlementsredacteur) Vanmorgen heel vroeg, toen de meetten onzer lezers rustig op één oor lagen en helemaal niet dachten aan sigaren of sigaretten, is er In de Tweede Kamer een belangrijk besluit gevallen. Men zal zich herinneren, dat op 28 Juni jL een wets ontwerp werd ingediend tot afschaffing van de omzetbelasting op sigaren, gecom penseerd door een verhoging van de omzetbelasting (en daarmee van de prijs) sigaretten, duurder dan 60 cent per pakje. Bij het schriftelijk vooroverleg had de Kamer minister Lleftinck al zo ver weten te krijgen, dat de verhoging pas zou ingaan voor sigaretten, duurder dan 70 cent en gisteravond (of liever: vanmorgen vroeg) ging de bewindsman nog verder, zodat volgens het tenslotte zonder hoof delijke stemming aangenomen wetsontwerp alleen de sigaretten, duurder dan 90 ct per pakje van 20 stuks een kleine 10 pet ln prijs zullen stijgen. Men kent de achtergrond van dit wets- omzetbelastingverhoging, in de aanhel genoemd, inhield. Een ander strijdpunt vormde de kingsduur van de wet. Deze is ge op twee jaar en de meeste sprekers den deze beperking helemaal niet nodig. Hier hield de bewindsman echter vol ledig voet bij «tuk: het manipuleren met de omzetbelasting is eigenlijk een nood weg: eerder moet de belastingverlaging gezocht worden op het gebied der accijn zen, doch dat is nu nog niet mógelijk, omdat nog te kort geleden in Benelux- verband accijns-aanpassing heeft plaats gehad. Later kan wellicht overwogen worden (binnen twee jaar dan) of de noodweg op de betere weg kan den overgestapt. ontwerp: de bedreiging van de sigaren- industrie, waar een vrij grote werkloos heid heerst, omdat er geen voldoende afzetgebied is voor de dure sigaren. Om de sigaren kwijt te rakén, moesten de fabrikanten ze zelfs mét verlies afzet ten. Dit zal nu aanstonds wel tot het verleden gaan behoren: de omzetbelas ting gaat er af en de kleinhandelsprij zen zullen wel niet noemenswaard ver anderen. De heer v. d. Heuvel (a r.) zag in de slechte toestand in de sigarenhranche het gevolg van de verkeerde belasting- politiek, iets wat de heer Hofstra (arb.) niet met hem eens was. Evenmin trou- 5 minister Lieftinck, die vertelde niet in de Kamer gekomen te zijn om te boeten voor fiscale zonden. De heren v. d. Heuvel (a.r.), v. d. Wetering (c.h.), Hoogcarspel (comm.) en ritmeester (v.v.d.) voelden heel weinig voor de compensatie van de afschaffing van de omzetbelasting op sigaren door de ver hoging van deze belasting voor sigaret ten. Wat hierdoor minder in 's Rijks kas vloeit wordt ruimschoots gecompenseerd door de verhoogde accijnsopbrengst, nu de prijzen van ruwe tabak zo zijn ge stegen. Minister Lieftinok zag echter als grondslag van zijn wetsontwerp het te rugkeren tot de vooroorlogse verdeling van de belastingdruk over de verschil lende soorten tabaksproducten en wilde niet van wijken weten. Daarom kwam hij met de tussenoplossing, die de ver schuiving van de prjjsgrens voor de EVENTJES LACHEN „Dat is precies f 10.1 zei een ambtenaar van het Voorburgse gas- en eleetriciteitsbedrijf nadat hij bij mevr. X. de meterstand had op genomen. Het bedrag werd prompt voldaan. Maar enkele dagen later bleek op het kantoor van de ge meentebedrijven, dat de incasseerder een cent te wenig had berekend. Met ambtelijke nauwgezetheid werd een nieuwe kwitantie geschreven, voor de somma van tien gulden en een en zestig cent. De meteropnemer toog opnieuu; naar mepr. X. nu om haar portemonnaie een cent lichter te ma ken en de oude kwitantie verwisselen voor de nieuwe. Het verhaal zegt niet, of er nog is gedreigd met het afsnij den van gas en electra DAT het Genootschap ter bevordering van natuur- genees- en heelkunde de tienjaarlijkse Swammerdam-medaille heeft toegekend aan prof. dr M. W. Woerdeman te A'dam. DAT in een gedenksteen, die vandaag in het nieuwe deel van het Eindhovense stadhuis is gemetseld, een oorkonde en een filmpje van het heien zijn ingesloten. DAT J. A. Kleijnenbejg, thans wnd. burg., benoemd is tot burg. van Oud- DAT het 35 ton grote motorscheepje B.P. 3, geladen met gasolie en smeerolie, in de Nieuwe Maas door onbekende oor zaak is gezonken en de twee opvarenden op een andere, boot overstapten. DAT in Rotterdam de eerste paal is geslagen voor de 398 woningen, die in het toekomstige stadsdeel Zuidwijk zul len verrijzen. DAT het driejarig zoontje van de fam. Graveth te Nijmegen op de treeplank van een vrachtauto meereed, er af viel en onder de wielen werd gedood. DAT in Den Haag 86 j. oud is over leden de oud-burgemeester van Wijhe (O) mr G. Schimmelpenninck. DAT straffen van vijf maanden tot een jaar in Maastricht werden geëist wegens het verspreiden van oneerbare foto's en novellen, o.a. tegen de 49-j. Haagse boek handelaar H. M. 9 maanden. DAT een 20-j. meisje op de Spaarn- wouderdijk te A dam door een onbekend gebleven man werd aangerand, doch deze direct vluchtte toen zij om hulp riep. DAT op het Ned. schip Kieldrecht (10.450 ton) in de haven van Sunderland (Eng.) een brand woedde, doch de schade zich beperkte tot afgebladderdé verf. DAT het sluitstuk van de jubileum viering van de Ned. Padvindersbeweging in Utrecht zal bestaan uit een zesdaagse receptie in de Stadsschouwburg, in de DAT de 11-jarige C. Kooiman te Heer- jansdam bij het spelen onder zand werd bedolven en overleed. DAT te A'dam is overleden de 84-J. oud- gemeentesecretaris van de hoofd stad. J. J. Roovers. DAT volgena. week Woensdagmorgen in het kamp Zeeburg te Amsterdam 17 officieren van de intendance worden beëdigd. DAT de 13-jarige Bram Heeren en zijn 9-jarig zusje Lize uit Amersfoort die sinds gistermiddag waren verdwenen, vannacht in Zeist zijn teruggevonden en vermoedelijk waren weggelopen. len. DAT de commissie van samenwerking der drie oud-verzetsorganisaties Zondag, middag a s. een herdenking houdt bij de fusilladeplaats aan de Apollolaan te DAT een 25-jarige Poolse zandvormer, een hartpatiënt, in een gieterij te Tege- len om het leven is gekomen toen hij een defecte eiectrische zwakstroomlei ding aanraakte. DAT de stichting Woningbouw voor de Markt onderhandelingen voert om in Schiebroek 1000 arbeiderswoningen te laten bouwen. DAT in Zuid-Afrika wordt gecollec teerd voor de opriehting van een gedenk teken ivermoedelijk in de tuin van de Ned. gezant te Pretoria) voor aldaar ge woond hebbende Nederlanders, die in de jongste oorlog vielen. Rus wenst geen vrede „Ik heb reeds teveel aan mijn hoofd" Wisjinsky, de permanente Russische Wisjinski; de permanente Russische vertegenwoordiger bij de VN, Malik, alsmede de raadgever van minister Acheson, Foster Dulles, hadden een ferentie. waaraan ook werd deelgenomen door Bancroft, directeur van de afdeling V.N.-zaken van het Amerik. min. Buit. Zaken. Op deze bijeenkomst heb ben de heren van inzicht gewisseld de kwestie van het verlenen van grotere bevoegdheden aan de Assemblée, ir geval ran aggressie. Ook is gesproken over het Russische voorstel van een k tète der vertegenwoordigers van „Grote Vijf", om te pogen bestaande sentiële geschillen uit de weg te ruin Dit zijn dus: Engeland, de Ver. Staten, Frankrijk, de Sowjet-Unie en China Toen men, na afloop Wisjinsky de vraag stelde, of ook gesproken was over sluiten van een vredesverdrag met Japan, antwoordde deze: „Ik heb te maken met het sluiten van een vredes verdrag met Japan, ik heb reeds teveel aan mijn hoofd". Ontheffingverzoeken 5 pet veelal afgewezen Nog geen beslissing voor tuinbouw en taxichauffeurs Het college van rijksbemiddelaars heeft thans op eeh aantal aanvragen ontheffing van de verplichting tot 5 pet loonsverhoging een beslissing genomen. Afgewezen zijn de aanvragen vooi hoveniersbedrijf, de boomkwekerijen, het zaadteeltbedrijf, het dorsbedrijf. de bin nenscheepvaart, de melkdetailhandel. het melkinrichtingsbedrijf, het brandstoffen- bedrijf, de steenlossers en de apothekers assistenten. Al deze groepen krijgen dus 5 procent loonsverhoging. Een beslissing in het belangrijkste ge val, de tuinbouw (23000 arbeiders) is aangehouden. Men wacht nog op eer rapport van het ministerie van Land bouw. Verder zijn aangehouden de aan vragen uit het veenbedrijf. het vissery- wezén. de bosbouw, het huurauto taxibedrijf, de turfstrooiselindustrie de nachtveiligheids- en bewakingsbe drijven. Voor de hoepelindustrie is tussenoplossing van een verhoging 3 pet gevonden. De verzoeken uit het bloembollenbedrijf en van de kuiperijen te Katwijk zijn ingetrokken. Staking van Australische haven arbeiders In alle Australische havens ligt van daag het werk stil 26.000 Havenarbei ders staken als protest tegen de hoge kosten van het levensonderhoud. De sta king wordt gesteund door de Labour- partij. Ten Noorden van Londen is gis teren een twee-motorige Dakota van de British European Airways neergestort en in brand gevlogen. Van de 29 inzittenden kwamen 28 hierbij om het leven. Een foto van het wrak in de tuinen van Marshlane Misleiding Het comité, dat zich de kostbare naam „De Waarheid over Ambon" heeft aangemeten, wendt zich tot het volk van Nederland met de mededeling, dat het wordt misleid. Nu, van mislei ding hebben de initiatiefnemers van dit comité inderdaad wel enig verstand. Het Parool bevat thans een ingezonden stuk van mevrouw Henriëtte Roland Holst, wier naam ook onder het mani fest van dit comité stond vermeld. Het ingezonden stuk is een brief aan minis ter-president Drees en luidt als volgt; „Waarde kameraad Drees. het spijt mjj u te moeten schrijven, dat mijn naam buiten mijn voorkennis en tegen mijn wil boven aan de lijst staat van de Vlam- redacteuren, die protesteerden tegen po gingen de vrede op Ambon zonder verder bloedvergieten te herstellen. U zoudt mij genoegen doen door deze brief openbaar te maken." Commentaar kan soms nuttig zijn. In dit geval eehter lijkt zij ons volkomen overbodig. Trap achterna Groot is het leed. dat Ambon in deze dagen heeft te ondergaan. De ge trouwen zijn in de steek gelaten en wij moeten toezien hoe dit broedervolk ellen de en verdriet in stromen heeft te onder gaan. Er zijn echter mensen, die blijkbaar het leed voor Ambon nog altyd niet groot genoeg oordelen. Zij hebben zich opge maakt om het broedervolk nog een trap achterna te geven. Zij hebben daartoe een manifest gepubliceerd en er zijn bladen, die het niet te min hebben geacht, dit manifest in hun advertentiekolommen te publiceren. Dit manifest is van een schandelijke in houd. Het gaat uit van een comité, dat zich noemt „De waarheid over Ambon". Het is niet de eerste keer. dat een be paalde volksgroep zich de naam van „De Waarheid" heeft aangemeten. Die volksgroep pleegt de waarheid zulk een kostbaar goed te achten, dat ze er uiterst zuinig mee omgaat Niet anders in dit manifest. Het is een betoog, dat in zijn fatsoenlijkste passa ges hierop neerkomt, dat Ambon maar verstandig zou doen zich zonder meer te onderwerpen aan de regering van Indo nesië. Het richt zich met name tegen de stichting „Door de Eeuwen Trouw", geext van de doelstellingen dezer stichting een carivaturale tekening en vergeet gemaks halve maar, dat de ellende, welke Ambon wedervaart, ook voor minister president Drees aanleiding is geweest, zich met een telegram tot de Indonesi sche regering te wenden- Dat Ambon in zijn vrijheidsstrijd alleen gelaten wordt is erg en bitter. Dat een aantal mensen meent het bovendien een trap achterna te moeten geven, is het ergste. Heeft Ambon dat nu werkelijk aan Nederland verdiend? Staatssecretaris Moorman blijft En wordt vice-admiraal Naar van marinezijde wordt gemeld, blijft de heer H. C. W. Moorman die van schout-bij-nacht bevorderd is tot vice-admiraal aan als staatssecretaris van Marine. Het ligt tevens in het voor nemen om vice-admiraal Moorman met de datum van ingang van het ontslag van mr W. H. Fockema Andreae voorlopig ook te belasten met de functie van staatssecretaric van Oorlog. Hiermede wordt dus het vermoeden bevestigd, dat mr Fockema Andreae niet langer staats secretaris wenst té zijn. WEERBERICHT Overwegend droog Tot morgenavond verwacht De Bilt: Zwaar bewolkt met plaatselijk opklaringen en overwegend droog weer met in het Zuiden van het land in de ochtend hier en daar regen of mist. Weinig verandering in tempera tuur. Overwegend maüge wind uit Westelijke richtingen Opge maakt te 10 uur). ZON EN MAAN Donderdag: Zon 7.11—17.39; aiaaa 15.53—33.10 uur. 25 Oct. VM.

Nieuwe Leidsche Courant | 1950 | | pagina 1