óumnt Traman en McArthur vastbesloten, dat Azië geen slaaf zal zijn Wist U MAANDAG 1G OCTOBER 1950 BUREAUX: Steenstraat 37 Directie, Abonnementen- en Adver tentie-afdeling: Tel. 22710 en Tel. 23375. Redactie: Tel. 20408. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: 4.50 p. kwartaal; 150 per maand; 0.35 per week. ADVERTENTIËN: 0.18 per millimeter. (By contract belangrijke korting) Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-Red.: H. W. J. ENSERINK Directie: F. DIEMER Een en dertigste jaargang No 8249 .itantnasticli Is yficbleoen myn hert in tegfjenspoct" Voor een kwart millioen flinke jonge kerels Het spoedcontact op Wake Veiligheid in de Stille Oceaan wordt gewaarborgd de ontmoeting op Wake De aandacht der wereld is gericht geweest op het eenzame koraal eilandje Wake. ver weg in de Stille Oceaan, waar in een ruw cementen gebouwtje twee der invloedrijkste mannen van onze moderne tijd, Truman en McArthur, een conferentie hielden. Zij zijn het eens geworden over de beginselen der politiek van Amerika in het Verre Oosten, en speciaal over Korea. In een communiqué wordt verklaard, dat volledige overeenstemming werd bereikt. McArthur zinspeelde op deze sensatio nele ontmoeting als een symbool der overtuiging, dat de vrede in het, gebied van de Stille Oceaan zal worden verzekerd en dat Azië geen! slaaf zal zijn. Het onderhoud heeft slechts enkele uren geduurd. President Truman in zyn rede. welke hij morgen te San Francisco houdt, meer bijzonderheden onthullen over de confe rentie van Wake. Resumerende schijnt er tussen Truman en McArthur geen politiek vuiltje meer aan de Aziatische lucht te zijn. In een oude Chevrolet. De ontmoeting tussen beide wereldfi guren is zeer hartelijk geweest. De Ge neraal was 12 uur tevoren reeds op het eiland aangekomen en verwelkomde Truman, toen deze op het vliegveld ui zijn eigen toestel, de „Independence' stapte. De President was in grijs cos- tuum en vilthoed en McArthur in tro- penuniform. De enige aanwezige auto oj het eiland een oude Chevrolet bracht beiden naar het gebouw voor de conferentie. Daar zaten zij, Truman in een rieten stoel en McArthur op een sofa. en tien eenvoudige klaptafeltjes waren bijeenge- schoven tot een soort officiële conferen tietafel. De 66-jarige Truman had 12.500 km afgelegd om de 70-jarige McArthur op dit eiland „jenseits" van alle rumoer, te spreken over de urgente wereldpro blemen. Truman heeft McArthur als blijk van waardering een nieuwe onderscheiding verleend, door hem de „Distinguished Service Medal'' te overhandingen. Hij gewaagde van het heldendom der V. N. strijdkrachten, die onder het commando McArthur hun leven geven voor de vrijheid. Politieke waarnemers veronderstellen, dat McArthur zich heeft neergelegd bh de politiek van het State Department ten aanzien van Formosa. In een commu niqué wordt vastgesteld, dat men zal blijven streven naar het behoud vari de wereldvrede, in samenwerking met de Ver. Naties. Een goed deel van de tijd was besteed aan het probleem van de wederopbouw van Korea en de toekomst van een nieuw Japan. Ten aanzien van het verhandelde be treffende de kwestie Formosa en Indo- China blijven wij echter voorshands ge heel in het onzekere. Vermoedelijk zal Thans oflicieel: Mr s'Jacob minister van Oorlog en Marine Mr Schokldng kreeg heden zijn ontslag De Koningin heeft aan mr W. F. Schok king op zyn verzoek met ingang van heden op de meest eervolle wijze ont slag verleend als minister van Oorlog en van Marine, onder dankbetuiging voor de vele en gewichtige diensten door hem aan de Koningin en den lande bewezen, zo wordt officieel bekend gemaakt. Eveneens met ingang van heden heeft de Koningin benoemd tot minister van Oorlog en van Marine mr H. L. s' Jacob, secretaris-generaal van het ministerie van Finanoiën, die heden door Hare Majesteit is beëdigd. Minister Schokking werd om 10 uur in audiëntie ontvangen. Vervolgens over- 1 haadigden de gezanten van Libanon en Thailand hun geloofsbrieven. Mr s' Jacoty werd om kwart over 12 beëdigd. Er was een erewacht van mariniers. De staatssecretaris van Oorlog, mr Fockema Andreae. is vandaag naar Washington vertrokken om deel te nemen aan de voorbesprekingen voor de bijeenkomst der defensieministers. Hij heeft zich bereid verklaard gedurende de periode van dit overleg (die zich uit strekt over eind October en begin No vember) zijn functie te blijven waar omtrent de toekomstige positie van staatssecretaris Moorman, die evenals mr Fockema Andreae zijn ontslag heeft aangeboden i.v.m. het heengaan van minister Schokking, is nog geen zeker heid te geven. Uit de officiële mededeling van het ontslag van mr Schokking blijkt, dat over de ontslagaanvragen der staatsse cretarissen nog geen beslissing is ge- Jkvr. Sickinghe leidt de studie der Prinsesjes Jonkvrouwe C. J. L. M. Sickinghe, die enige tijd geleden aan de Leidse univer siteit haar doctoraal Frans haalde, is door H.M. de Koningin aangezocht zich gedurende enige tijd te willen belasten met het geven van leiding bij het maken van huiswerk in 't algemeen en dat van het Frans in het bijzonder aan de oudste twee prinsesjes. Prins Bernhard weldra weer thuis De toestand van Prins Bernhard, die enige tyd geleden in het Academisch Zie kenhuis te Utrecht een lichte operatie onderging, is goed. Dit weekeinde ver bleef de Prins nog in het Ziekenhuis. Zyn terugkeer naar Paleis Soestdijk kan tegen het midden van deze week tege moet worden gezien Echtpaar Boesman leert Duitsers ballonvaren Het echtpaar Boesman is Zaterdag naar West-Duitsland vertrokken om er bespre kingen te voeren met Duitse ballonvaar- ders. Sinds kort hebben de Duitsers toe stemming gekregen ballon te varen. Het is begrijpelijk dat men er achterop is ge raakt wat vaardigheid e.d. betreft en daarom heeft men buitenlandse ballon commandanten verzocht hen over de eerste moeilijkheden heen te helpen. Met de ballon „Henri Dunant" zal het echt paar Boesman het eerste contact met West-Duitse clubs leggen Het ballon varende echtpaar moet direct na dit be zoek de laatste voorbereidingen treffen voor zijn vertrek naar Noord-Afrika tegen ongeveer half Nocember. Het zal een uitgebreide reis worden, waarbij o m. Liberia, Pakistan en India zullen worden bezocht. Deze tournée met de „Henri Du nant" zal tot April duren. Jan Oudegeest vanmorgen te Leiden overleden Vanmorgen is in het Leidse diacones senhuis op 80-jarige leeftijd overleden de heer J. Oudegee3t, ben bekend vooi van de S.D.A.P. en de P v.d.A. Nederlandse schepen brengen pantser eskadron naar Ambon Korvetten bombarderen het zwaar geteisterde eiland Saparoea Ernstige gevaren bedreigen Ambon. Het bureau der Zuid-Molukken meldt, dat de republiek Indonesia nieuwe landingen voorbereidt en dat de ver sterkingen, welke de Indonesiërs ontvangen, worden aangevoerd op de Nederlandse schepen Van Swoll, Wainerang, Kaimana en Waingapoe. Bo vendien is er een pantsereskadron op komst, waarvoor Nederland het mate riaal heeft geleverd. Terwijl er thans ook berichten bin nenkomen waaruit blijkt, dat de vloed golven ook vreselijke schade hebben aangericht naar raming f5 millioen op het eilandje Saparoea, meldt het bureau der Zuid-Molukken. dat twee door Nederland geleverde Indonesische korvetten, het zwaar getroffen eiland hebben beschoten. De republiek der Zuid-Molukken is nu voornemens, drie van haar in Neder land vertoevende vertegenwoordigers naar Lake Success te zenden, aldus ver neemt AP. te Djakarta. De Ambonnese minister Lokollo heeft volgens A.P. tele grafisch aan 4e Unci om visa verzocht. Het wonderlijkste is, dat een Unci-func- tionaris in een gesprek met A.P. dit op treden ongebruikelijk noemt, terwijl toch de Unci inderdtijd de deelneming van de republiek Indonesia aan de zit ting van de Veiligheidsraad heeft gemoedig4- Het secretariaat der Zuid-Molukken Ambon in nood Nadat het volk van Ambon de eerste aanval heeft afgeslagen, werden nieuwe troepen aangevoerd. Op Neder landse schepen en met Nederlandse wapens. Tegenover deze ontstellende schan de, dit volk door ons aangedaan, moe ten wij iets stellen. Temeer waar dit gebied ook werd getroffen door een aardbeving en vloedgolven. Welnu, cr is veel nodig, geen aal- bloed c r had v offers, werkelijk offers dit volk, dat jarenlang goed en Geef dan in deze ontzaggelijke nood. Stort Uw bijdrage op giro no 426 van de Stichting „Door de Eeuwen Trouw" te Eindhoven. op Java heeft een beroep gedaan op he' Austrailsche parlement en het volk, ir het bijzonder op hen, die schouder aar schouder met de Ambonnezen tegen de Japanners hebben gevochten. it secretariaat zond texens een bood schap aan de Unci om er op te wijzen, dat de toestand in de legerkampen van 4e Ambonnese oud-K.N.I.L.-soldaten explosief is. Van betrouwbare zijde ver neemt A.P., dat de Ambonnezen klaar staan om op te treden als er niet een staking van het vuren wordt gelast op Ambon. Zy zyn goed gewapend en het is twij felachtig of de Nederlandse officieren hen nog in toom kunnen houden. Voorts meldt Aneta uit Djakarta, dat de Molukse studentenorganisatie ir Djakara een telegram aan de Ameri kaanse studenten heeft gezon4en oir steun terwijl radio Ambon alle Zuid- Molukkers in Indonesië oproept om hulp te verlenen. Het burean der Zuid-Molukken Den Haag heeft een telegram gezonden aan de Unci om te protesteren tegen de wandaden van de T.N.I. te Soelie. gepensionneerde militairen en kinderen z(jn vermoord, vrouwen verkracht e burgers gedwongen, munitie naar h« front te brengen. Sowjet-troepen bij Turkse en Iraanse grens? Rusland is bezig troepen te concentre ren aan zijn grenzen met Turkije en Iran, aldus verneemt Ass. Press uit gewoon lijk betrouwbare bron te Istanboel. Naar schatting zouden 6 divisies opgesteld zijn lang* de Turkse grens. Zestien doden bij oefening Emperor De laatste dag van de luchtoefening „Emperor", die acht dagen heeft geduurd, heeft aan 16 personen het leven gekost Niet minder dan 3 vliegtuigongelukken vonden plaata Jy een botsing tussen twee Welling- i-bommenwerpers vonden 8 beman, ningsleden de dood, terwijl 2 ernstig ge wond. Een piloot kwam om het leven en botsing tussen twee Britse straal jagers en tenslotte werden 6 personen gedood, toen een Belgische jager tegen Britse bommenwerper opvloog. De jager stortte in zee; de twee inzittenden zijn niet meer gevonden. Vier inbrekers op heterdaad betrapt in het Vredespaleis Rechercheurs slopen op kousevoeten door de gangen CONGIERGE VAN BRECHT van het Vredespaleis in Den Haag heeft, door oplettendheid en snel ingrijpen. Zaterdagavond voorkomen, dat een viertal inbrekers er met de inhoud van 's Hofs brandkast vandoor is gegaan. Even na één uur zag de heer Van Bredht, die in het Vredespaleis woont, licht branden in de kamer van het Hof op de tweede étage. Hij waarschuwde terstond de politie. Dat moest zeer omzichtig gebeuren, want in het nachtstille gebouw is elk ge luid te horen. Dank zij het feit. dat het politiebureau Laan Copes als het ware tegenover het Vredespaleis gelegen is. was politie in sterke gToepen in een mi nimum van tyd aanwezig. Zeer spoedig waren de door de inspecteur van dienst opgeroepen radio-jeeps in de buurt van het Vredespaleis. Zij begon de tuin van het paleis en het gebouw zélf te omsin gelen. Een kleine afdeling drong daarop het gebouw en de kamer van het Hof op kousevoeten binnen. De verrassing was volkomen. Voor de brandkast, waarin zich een aanzienlijk bedrag aan geld bevond, waren vier man nen bezig. Zij waren juist begonnen met het opensijden van de brandkast. Hoe wel zij zeer verrast en geschrokken waren, zagen twee hunner toch nog kans uit de kamer te komen, maar ver vlucht ten zij niet. Een der indringers rende de trap af, viel en bezeerde daarbij nog zijn been Hij vond beneden alle deuren ge sloten en begoo als een razende tegen de ramen te schoppen, doch werd al spoedig ingerekend. De ander trof men enkeie kamers verder in een kast aan. De politie van haar kant was ook ver- ist. Zij vond onder de inbrekers een an, die onlangs tot een jaar voorwaar delijk was veroordeeld en de wederzijdse begroeting was dan ook „allerhartelijkst". Drie van de mannen zijn bekende types uit de Haagse onderwereld. Slappe Si- en Lange Toon waren er bij- De vier- lan bleek een jeugdig, onlangs ont slagen hulpbode van het Vredespaleis te zijn. Hij had als gids en tipgever dienst gedaan. De gearresteerden zijn de 28-jarige H de B die pas was vrijgekomen na zijn straf voor een inbraak in het departe- DAT een 14-jarige Amsterdamse jon gen, die bij een groentenboer een porte feuille met f 600 stal en samen met twee vriendjes het geld op f 53 na opmaakte, werd ontmaskerd toen hij een vriendje een dure windbuks in het been schoot. DAT de Duitse kustvaarder Klaus Bischoff, die vorig jaar met zware slagzij Rotterdam werd binnengebracht, gis teravond bij Schiermonnikoog zyn roer verloor en door een sleepboot uit Bor- kum naar Emden is gesleept DAT de passagiersschepen Stierop en Alkmaar Zaterdagavond hun laatste reis AmsterdamZaandam v.v. maakten we gens het opheffen van de Mij Alkmaar Packet N.V. DAT de Braziliaanse gezant in Den Haag, J. de Sousa Leao, voor onbepaalde tijd in de Ver. Staten zal verblijven en de zaakgelastigde A. de Camargo Neves zijn functie waarneemt. DAT de vierjarige Lieuwe Kalter in Hoorn, toen hij 4e straat wilde over steken werd overreden door een auto, bestuurd door de Hagenaar J. L. R., en is overleden. DAT het NIVA op 21 October in Kras te Amsterdam zijn accountantsdag houdt. DAT de landbouw nog een groot te kort aan arbeiders heeft, hoewel er 7000 extra te werk zyn gesteld via het bureau oogstvoorziening. DAT het tijdschrift over bloemen Floralia op 7 Nevember 70 jaar bestaat. DAT Zaterdag in Arnhem een vereni ging van pleegouders zal worden opge richt, op initiatief van enkele personen uit Hengelo. DAT burgemeester De Ranitz op 10 December in Aarhus (Denemarken), evenals op 25 October in Utrecht, een pianoconcert zal geven. DAT J. A Schippers Zaterdag in De Groote Club te A'dam recipieert tg.v. zijn zilveren jubileum als directeur van de Ned. Credietbank. DAT op een vergadering in Krefeld, waar niet 5000. zoals verwacht werd. doch 600 Nederlanders bijeen kwamen, werd geprotesteerd tegen een Ned wet, op grond waarvan Duitse vrouwen, die na 9 Mei 1940 met Nederlanders trouw den. de Ned. nationaliteit niet verwerven. DAT de R.V.D. en het ministerie van Wederopbouw t.b.v. de voorlichting in het buitenland een fotoboekje hebben uitgegeven over vijf jaar wederopbouw, in het Frans, Engels, Spaans en Duits. DAT het dierenpark Wassenaar 40 colibri's rijker is geworden. DAT het bestuur van de Chr. Mijn werkers-Internationale in zijn vergade ring te Heerlen zich voor het plan- Schuman verklaarde, doch de vertegen woordiging van de werknemers uit drukkelijk verzekerd wenst te zien. DAT op de militaire begraafplaats te Overloon gistermiddag de bevrijding van het dorp is herdacht ment van Marine, enige jaren geleden ge pleegd. de 33-jarige S. S en de 35-jarige A. C H. B-, beiden bekende inbrekers en de 32-jarige G. E. H., de gewezen hulp bode. Het bleek, dat de mannen het gebouw aan de achterzijde, via een raam waren binnengekomen Zij klommen in de na bijheid van het Métropole Theater over het hek. De onderneming was voor hen vrij riskant, want er wordt geregeld in het gebouw des nachts ronde gelopen door twee personen: de concierge en een nachtwaker. Deze waakzaamheid is de inbrekers dus noodlottig geworden. 2 Kinderen vannacht in hun bedjes gestikt Vreselijk ongeluk in de Residentie In de Van Limburg Stirumstraat 93 te Den Haag zijn in de afgelopen nacht twee jonge kinderen in hun slaap kamertje door gasverstikking om het leven gekomen. Dit vreselijke ongeluk heeft in de buurt diepe indruk gemaakt. De slacht offertjes zijn de 2%-jarige J. B. M. van R. en 4e een-jarige D. B M. van R. Zij sliepen in een uitbouw, waar een gas- kacehltje staat. De slang van het ka cheltje was echter een beetje nauw en bij de kraan was er een scheurtje ont staan. Tussen elf uur gisteravond en half negen hedenmorgen moet het slan getje van de kraan zijn gegladen. zodat het gas vrij in het kamertje kon stro men. Toen de vader van de kinderen vanmorgen langs het kamertje liep, rook hij een scherpe gaslucht en vond hij tot zijn ontzetting zijn kinderen levenloos in hun bedjes. Het echtpaar van R. heeft nog een kindje van 14 dagen, dat echter in de slaapkamer van 4e echtelieden Alweer een Nederlander vermoord Zaterdagnacht is de heer J. G. Larive in een woning aan Kebonsirih te Djakar ta-centrum door inbrekers doodgeschoten. Het slachtoffer zat m de kamer te lezen en hoorde gerucht in een aangrenzende kamer, waar hij een inbreker betrapte, die er met zijn radio vandoor wilde gaan. Toen hij de inbreker naar buiten volgde werd hy door een schot in de buik dodelyk getroffen. Hij logeerde by familie in afwachting van zijn vertrek naar Nederland en laat een vrouw en twee kinderen achter. Overdag meer wind Tot morgenavond verwacht De Bilt: Vannacht en morgen- ochtend weinig wind, plaatse- lyk mist en tamelijk koud. iïflii+tt' Morgen overdag half tot zwaar NLwfc.'.' bewolkt met later voorname- lijk in het Westen van het land enige lichte regen of mot regen. ongeveer dezelfde temperatuur als yandaag en tot matig toenemende Zuid westelijke wind. (Opgemerkt te 10 uur). ZON EN MAAN. Dinsdag: Zon 7.0717.43; Maan 14.59— 21.45. 18 Oct. E.K. Toeslagen ambtenaren onder 23 jaar Het bericht van Zaterdag over re toeslag van 5 procent voor alle rijks ambtenaren behoeft een aanvulling voor 4e groep van overheidspersoneel onder de 23 jaar. Voor deze categodie is een afzonderlijke regeling getroffen, geba seerd op de solarissen of lonen van 31 December 1949, dus zonder do vorige loonsverhoging van 5 procent. Op deze salarissen of lonen krijgen de 22-jarigen een toeslag van 8% pro cent, de 21-jarigen 7Vi procent, de 20- en 19-jarigen 4 procent, de 18- en 17-jari- gen 3 procent, de 16- en 15-jarigen 2 proeeiyt, Paul Hoffman op weg naar Den Haag Paul Hoffman, oud-administrateur van de E.C.A., is hedenmorgen uit Parijs op het vliegveld Meisbroek gearriveerd. De Hoffman zal om 12 uur door de mi nister van Buitenlandse Zaken. Paul van Zeeland, worden ontvangen en vertrekt 15 uur met een speciaal vliegtuig Den Haag. De ware Jacob? Dus is toch mr H. L. s'Jacob, de s«- cretaris-generaal van het minister* van Financiën, minister van Oorlog en van Marine geworden. Het schijnt, dat al eerder aan hem gedacht is voor de ver vulling van deze post. maar dat dé ge dachten toen weer van hem zijn afge dwaald. Het heette toen, dat het betwij feld werd, of hy zich voldoende aan de invloed van zyn chef-tot-nu-toe. minister Lieftinck. zou weten te onttrekken. Dat was inderdaad een punt van be lang. Want al heeft de heer Schokking dan ook ontkend, dat het bericht over meningsverschil binnen het kabinet van hem afkomstig zou zijn iets wat we volgaarne aannemen toch is het wel buiten kyf. dat ook binnen het kabinet niet altijd overeenstemming heeft be staan over het te voeren defensiebeleid- Daarbij heeft het financiële uiteraard bijzonder zwaar gewogen. Niettemin is de heer s'Jacob minister geworden. Is dit de beste keuze? Wij weten het niet en schorten ons oordeel op. Is de veronderstelling van een der ochtendbladen juist, dat minister Lief tinck door deze benoeming behalve mi nister van Financiën ook minister van Oorlog en van Marine is geworden? Onze eerste indruk is, dat men er de voorkeur aan gegeven heeft, in de poli tieke kleur van de nieuwe minister te doen uitkomen, dat men een verschuiving binnen het kabinet onwenselijk achtte Maar het kan natuurlyk ook zijn, dat de nieuwe minister werkelijk de beste man is en dat het een omstandigheid van de tweede rang is. dat hij bovendien „toeval lig" in politieke opzicht niet ver van zijn voorganger af staat. Wij wachten op de ministeriële daden. En die daden zijn nodig. Goedgemaakt De benoeming van de 6ergeant- vliegtuigschutter der Kon. Marine P. Dourlein tot ridder vierde klasse in de Mil. Willemsorde, welke thans is afgeko men. heeft dan nu ook officieel een eind* gemaakt aan de miskenning van de ver diensten van deze man. Dourlein heeft zich gedurende de laat ste wereldoorlog inderdaad zeer ver dienstelijk gemaakt. In het kader van het beruchte Engelandspiel gegrepen, wist hij de gevangenis te Haren te ontvluch- en na 'n uitermate moeilijke reis Lon den te bereiken. De Duitsers hadden echter het verhaal verbreid, dat hij als spion voor hen werkte, hetgeen tot ge- olg heeft gehad, dat Dourlein vier maan den lang in Engeland werd vastgehouden. Daarom heeft hij genoegen moeten nemen sen militaire degradatie. En dat. ter men in Engeland toch bepaald niet zuinig was met titels en graden In haar laatste rapport heeft de parle mentaire enquêtecommissie reeds uiting gegeven aan haar bevreemding over wat deze man had moeten wedervaren. «Het heeft lang geduurd, voordat Dourlein enige officiële erkenning heeft gekregen zijn verdiensten jegens het vader land. Door zyn benoeming tot ridder M.W.O. is die erkenning dan nu toch af gekomen. De 38-jarige pperman D. de B. uit Leiden kreeg Zater4ag op een bouw werk aan de Anslostraat in Den Haag een betonnen balk op het hoofd. Hij is met een hersenschudding aan de Zuid- wal opgenomen. In de Russische sector van Berlijn hebben 375.712 Ingezetenen te kennen ge geven, dat zij een vrije verkiezing voor geheel Berlijn wensen. De oproep werd door de drie politieke partijen in de Westelijke sector tot Oost-Berlyn gericht uia Radio-Hamburg en de Oost-Berlyners antwoordden door de identiteits bladzijde van hun verlopen distributieboekjes af te scheuren en het restant in brievenbussen in de Westelijke sector te deponeren. Op deze foto toont de burgemeester van West-Berlijn, Reuter, aan leden van de gemeenteraad en vertegenwoordigers van de drie partijen de dozen met binnengekomen biljetten De veikiezingszwendel in O.-Duitsland Stembriefjes zonder vakjes voor „ja" of „neen" Angstvallig vermeed men de stemhokjes, die politieke „vallen" waren Welk een aandoenlijk tafereel bood gisteren de Sowjet-zone van Duitsland, waar „vrije" verkiezingen gehouden werden. Duizenden onmondige communisten in blauwe hemden, fabrieksfluiten die blazen, luidsprekers die schallen, en de „vrij* Duitse jeugd", zorgende voor een slotfanfare. Een stemmen onder dwang: de stem briefjes bevatten slechts de namen der candidaten en vakjes voor .Ja" of „neen" kwamen er niet op voor. Het deponeren van het stembriefje in de bus gold reeds als een ,Ja"-stem. Aldus werd de rode zege behaald! Volgens andere berichten ontving iedere kiezer een stembiljet met de een- heidslijst en werd hem gevraagd of hy openlijk of in 't geheim wenste te stem men. waarna zijn naam op de kiezerslijst werd aangestreept. Bijna alle kiezers stemden openlijk en daarbij werden geen potloden of enveloppen verstrekt om eventuele anti-communistische slagzin nen te voorkomen. Er bestond dus geen schijn van kanr de candidatenlijst te wy- zigi n of het „eenheidsprogramma" de hand te wijzen. De gehele dag werden door de radio oproepen om te gaan stemmen uitgezon den. Jongens en meisjes van de „vrije Duitse jeugd" riepen „hebt u al ge stemd?" Ook werd melding gemaakt van gedwongen stemmingen, waarbij de stemgerechtigden biljetten ontvingen met hun namen en adressen. West-Duitse verzetsleiders hadden de bevolking openlijk geadviseerd, geen gebruik van de stemhokjes te maken, omdat het „vallen" waren. Resumerende: de groot ste politieke zwendel die ooit bedreven Botsingen van betekenis hebben zich tot nu toe niet voorgedaan. In Wcst- Berlyn werd in het Olympisch Stadion een protestdemonstratie gehouden van het internationaal vakverbond. De eind- telling der stemmen zal morgen gereed zijn. Volgen* latere telegrammen heeft 98 pi Oost-Duitsland gestemd. Slechta 'n uiten Fer'.n®e minderheid was tegen de eer .nationale front'

Nieuwe Leidsche Courant | 1950 | | pagina 1