mm Eft dc X knipt 4 onze jeuqó-p&qin& f 0S61 HaUU.UJ«J FI I ZONDAGSBLAD =4 VOOR VROUW =s De ongetrouwde vrouw VAN een ongetrouwde lezeres ontving ik een briei. waarin zij mij verzocht, in deze rubriek eens wat breder in te gaan op het leven van de ongehuwde vrouw. Naar aanleiding van wat ik in mijn stukje van 23 September LL schreef over de getrouwde vrouwen, die wel eens ja loers konden zijn op het vrije leven van haar ongetrouwde zuster, schrijft mej. M. N. S.: „Daar hebt u enerzijds wel gelijk in, maar wat is er mooier in het leven dan een gezin te kunnen vormen? enz." Daar hebt u volkomen gelijk in. Wij Vrouwen zijn nu eenmaal geschapen op het huwelijks- en gezinsleven en als God ons een echt gelukkig huwelijksleven schenkt kunnen wij Hem daar nooit ge noeg voor danken. Over de geweldige verantwoordelijkheid, die Hij ons hiermee op de schouders gelegd heeft, zullen wij bet nu niet hebben. Het gaat nu over de ongetrouwden on der ons. Ach, denk niét dat ik uw kruis onderschat. Ik weet. dat het een zeer zwa re strijd van jóren kan zijn, eer er de stille onderwerping aan 's Vaders wil is. Maar ik denk dat veireweg de meeste, zo niet ólle ongetrouwde vrouwen het lóótste vragen om het medelijden van haar getrouwde zusters. Met medelijden helpen we elkaar niet in de levensstrijd! En kruisdraagsters zijn wij óllen, de ge trouwden evengoed als de ongetrouwden. mejuffrouw S.l U schrijft over de vreselijke eenzaam heid cn dat er vele meisjes zijn, die er over tobben, dat zij straks, als haar ouders overleden zijn. alleen door de wereld zul len moeten. Maar. dat is helemaal fótit! Zó móg het niet en heus. zo hóéft het óók niet. Denk nu niet direct: „makkelijk pra ten, als je getrouwd bent en je je dage lijks koestert in de liefde van man en kinderen I" Dt wil je juist zo graag helpen, om je hele leven en dat van ólle ongetrouwde vrouwen op een ander plan te zien staan. En dan begin ik met je te wijzen op die Ene, die met wijd-open armen dagelijks voor je staat en overal met je meegaat. Hij Zélf hoeft deze levensweg voor iedere ongetrouwde uitgekozen en heelt daar Zijn speciale bedoeling mee. Wij krijgen al len precies dié plaats en dié taak in het leven, waarin Hij een ieder van ons wil voorbereiden en klaarmaken voor onze eeuwige bestemming, waarin we dan vol maakt gelukkig zullen zijn. Dat gelooft u toch óók wel? Maar Hij wil ook, dat wij ons kruis blij en dapper zullen dragen. En dat kan met Zijn hulp een ongetrouwde evengoed als een getrouwde en als een weduwe. Mèt Jezus kunnen wij door het smarte lijk dal der eenzaamheid de bergtop van het loflied bereiken. Moest eigenlijk niet het leven van ieder Christen een lied voor God zijn? Ik ken gelukkig vele ongetrouwde vrou wen, die haar leven tot een loflied weten te maken en voor wie ik groot respect heb. Zij vinden tenvolle bevrediging in haar da gelijks werk. Dat is een voornóóm ding. De vrouwen van vandaag hebben hierin enorm veel vóór op de vrouwen van vo rige generaties. De hele wereld ligt voor de vrouw-van-nü openl Wat 'n levens mogelijkheden! Wat zou het hele mensen leven moeten beginnen zonder dat leger van flinke, ongetrouwde vrouwen met haar tot dienst bereide harten, haar hel pende handen, haar vrouwelijke intuïtie en verstand? We mogen God danken, dat de tijd voor bij is, waarin bij ongetrouwde meisjes ve le talenten onder bittere tranen verslikt werden en<voor eeuwig begraven zijn, om dat het niet paste, dat een vrouw een zelfstandig beroep buitenshuis vervulde I Bruine suède sportschoen met boxcall gegarneerd. Het model heeft de nieu we ..tankhak". waartegen èn uit aeste- tisch èn uil anli-oor/ogsmolieven. zo veel bezwaren zijn. ..Waarom, zo zegt men. moet de oorlog zelfs de mode beïnvloeden?" 14 OCTOBER 1950 O, die duizenden uren doorgebracht met nutteloze handwerkjes en wachtend op een manl Of. het afgedraafd worden van „Tante" in het gezin van haar ge trouwde zuster of broer! Een eresaluut voor die vrouwen, die in de vorige eeuw onder veel smaad en spot zulk prachtig baanbrekend werk verricht hebben! Hoe werden de blauwkousen en suffragettes gehoond! Maar nü is het ook de dure roe ping van iedere moeder haar dochters niet alleen voor het huwelijk, maar voor het léven op te voeden. Laten onze meis jes die richting volgen, waarin haar aard en aanleg haar dringt, zodat zij tenslotte een werkkring kiest, waarin zij zóveel be vrediging vindt, dat zij geen leegte meer in haar leven voelt. Als zij met de volle toewijding van haar hart zich aan haar werk en op allerlei levensterrein zich aan haar medemensen geeft, zal haar dit een heerlijke voldoening schenkenl Zij kan zich aan de zieken geven als dokteres of als verpleegster, als onderwijzeres of kinder verzorgster aan de kinderen van ons volk, zij kan op huishoudelijk gebied overól zich geven, sociaal werkster, enquêtrice. analyste. apothekeres, zakenvrouw, lera- tal mooie beroepen zijn voor de onge trouwde vrouw tegenwoordig bereikbaar. De arbeidsvreugde zal het zelfmedelijden en de verbittering volkomen verdrijven. En behoef ik hier nog te zeggen, dat het kruis van de óngelukkig-getrouwde vrouw zwaarder te dragen valt. dan dat Vergaap u toch niet aan die getrouw den! We hebben allemaal ons eigen pak te dragen. Er zijn duizenden eenzamen in de wereld. Oók onder de getrouwden! Maar onze Heere Jezus kan hel leven van de eenzaamste onder ons doen uit bloeien en vruchten dragen tot glorie van de Vader en tot rijke zegen voor ons eigen hart. Maar*dan ook niét ons blind blijven staren op eigen lot, maar woekeren mot de ons geschonken gaven, onszèlf géven, telkens maar weer geven aan onze mede mensen. óók op geestelijk gebied! Schreeuwt onze wereld-in-nood haar wan hoop niet in alle toonaarden uil? En roept God óns vrouwen óók niet tot de daad. om die radelozen de weg te wijzen naar de Redder der wereld? Béter dan ons zelf of anderen te beklagen kunnen we met de dichter Ten Kate vragen Laat m' in U blijven, groeien, bloeien. O Heiland. Die de wijnstok zijtl Uw Kracht moet in mij overvloeien. Of 'k ben een wis verderf gewijd; Doorstroom, beziel en zegen mij. Opdat ik waarlijk vruchtbaar zijl Ik kan mijzelf geen wasdom geven; Niets kan ik zonder U. o Heer! In Uw gemeenschap kiemt er leven En levensvolheid meer en meer! Uw Geest zij in mij uitgestort. De rank. die U ontvalt, verdort. MARGARITHA. Waar de boerinnen in ZUID-AFRIKA het vak leren T\E boerderijen van Zuid- Afrika zijn over het al gemeen bedrijven, die in om vang de grootstè Nederlandse verre en verre overtreffen. Dat de boerin op zulk een plaats een omvangrijke en ver antwoordelijke taak heeft, is te begrijpen. Een degelijke op leiding. waar handenarbeid en hersenwerk op het program ma staan, wordt daarom van harte gewaardeerd. Te Boschetto in de Oranje- Vrijstaat stichtte, nu 25 jaar geleden, een lichamelijk ge brekkige, doch geestelijk vaardige mejuffrouw Miller. de eerste boerinnenschool van Zuid-Afrika. Het is een ware modelboer derij met 12 Friese koeien, var kens, pluimvee, een kaas makerij, een moestuin en akkers, waar al naar het sei zoen geploegd, geëgd, gezaaid, of geoogst moet worden. De opleiding duurt twee jaar. Het eerste jaar krijgen de leerlingen een kijk op alle onderdelen van het bedrijf. Gedurende het tweede jaar specialiseren zij zich al naar gelang de hoeve, die haar wacht. Soms is dat de ouder lijke boerderij, dikwijls die van haar bruidegom. De ochtenden op Boschetto zijn druk, dan moeten de koeien gemolken, de varkens gevoerd, de kippen verzorgd of de landen bewerkt worden. Iedere leerlinge heeft haar eigen rijpaard, dat ze geheel moet verzorgen; na de theore tische lessen des middags komt de dagelijkse rit. De kleding van de meisjes is eenvoudig en gelijkvormig. Een khakie shirt en shorts voor het werk op de boerde rij, een rijbroek met een leren De boerderij voorziet in de behoeften van het grote gezin, dat door de dertig leerlingen en haar docenten gevormd wordt. Men bakt er het eigen brood van het zelfverbouwde koren, er zijn groenten uit eigen tuin en de slacht brc..gt er een tijd van grot» drukte. Maar wanneer de meisjes die twee jaar er op hebben zitten, weten ze wat aanpak ken betekent en wat er komt kijken om op een boerderij telkens weer de seizoenen te zien wisselen met al hun werk en verscheidenheid. s.v.p. Er zijn ook enkele maten No. 42. KLEI- of ZANDAARDAPPELEN Het voorlichtingsbureau van de Voe dingsraad meldt: Welke aardappelsoort zullen wij kie zen om geregeld bij onze groentehande laar te betrekken of om voor de winter op te slaan? Is het wel juist, wat vele huisvrouwen hierop onmiddellijk ant woorden; „In ieder geval klei-aardappe- len, want dat zijn de beste. Die andere hebben we in bezettingstijd en tijdens de eerste wereldoorlog al vaak genoeg moeten eten". Daarbij denken zij aan de zwarte veen-aardappelen, die m normale tij den ook nu, gelukkig naar de aard appelmeelfabrieken gaan of als veevoe der gebruikt worden, daar zij voor di recte menselijke consumptie eigenlek ongeschikt zijn. Gebleken is echter, dat velen de zand- aardappelcn met deze fabrieksaardappe len over één kam scheren, terwijl de goede zandaardappel als regel op één hoogte gesteld kan worden met de klei- aardappel van goede kwaliteit. Zo min als het juist is, dat alleen de dure aard appelen goed kunnen zijn, zo min is het verstandig te denken, dat alleen de klei- aardappel goed is. Er zijn grote onderlinge verschillen zowel tussen klei- als tussen zandaardap- pclrassen. Ook is het ene aardappelras beter geschikt voor de kleigrond, terwijl het andere op zand beter tot zijn recht komt, terwijl weer andere zowel op klei- als op zandgrond goed gedijen. De Eigen heimer geniet bijvoorbeeld een goede reputatie als klci-aardappel, maar ook op zand gekweekt is deze aardappel zeer goed van kwaliteit. De Noordeling daar entegen, die vooral in het Noorden des lands zeer gewaardeerd wordt, verbouwt men bijna uitsluitend op zandgrond. Wel is waar is de schilkleur van klei- aardappelen in de regel mooier dan van zanduardappelen immers van deze laatste heeft de schil meestal een don ker aanzien deze kleur verandert ech ter niets aan de kwalitei-t. Er zijn don ker gekleurde zandaardappelen van pri ma kwaliteit en lichtgekleurde klei- nardappelen van een veel mindere kwa liteit. Zo ziet men dat aan het uitzoeken van geschikte aardappelen voor het mid dagmaal meer kanten zitten, dan een eenvoudige keuze tussen klei- en zand aardappelen. Overleg met Uw handelaar, let op de prijzen en probeer de soorten, die hem èn U het meest geschikt lijken. Dan kunt U Uw keus maken, onafhankelijk van een vooroordeel omtrent klei- of zand- aardappelen^ Ook in voedingswaarde en houdbaarheid staat immers de goede zandaardappel niet bij de klei-aardappel ten achter. De bereiding is voor beide soorten gelijk. Zowel zand- als klei-aardappelen behouden hun smaak en voedingswaar de het best en zien er ook het mooist uit. wanneer zij gekookt worden in zo weinig water, dat zij vrywel niet afge goten behoeven te worden. Zodra de in houd van de pan kookt, dient dan het vuur te worden getemperd, tot de aard appelen gaar zijn. ZONDAGSBLAD 14 OCTOBER 1950 'n Vriend van mij kan helemaal niet tekenen! WIJ ZULLEN HEM SAMEN EENS EEN LESJE GEVEN Beste neven i nichten! Ik moet jullie iets ergs vertellen. Ik heb een goede vriend, die mij nogal eens een handje helpt met het een en ander. Toen ik deze week zat te werken aan de tekening, die vandaag in de krant staat, kwam hij bij mij aan, om een praatje te maken. Dat doet hij wel meer. Ik was nog maar half klaar en daarom zei ik: „Kerel, alles goed en wel. maar ik heb niet veel tijd voor je, want ik moet tekenen voor de kinder rubriek!" „O. dat is niets", zei hij, „laat dat ding maar liggen, die maak ik wel af en ga dan nu maar een straatje met me om". Ik weet wel. neven en nichten, ik hao het beter niet kunnen doen, maar ja, het was zacht herfstweer en het was nogal druk geweest op de krant, ik ging dus een luchtje scheppen. Toen we weer thuis waren, nam mijn vriend de teke ning mee en beloofde, haar af te ma ken. De volgende dag kwam hij er mee aan. Nou. kinderen, ik schaam me diep Is me dat een tekening! Er deugt niets, maar dan ook niets van. En jullie den ken natuurlijk, dat ik al die fouten ge maakt hebt, maar dat is toch heus niet waar. Het is allemaal de schuld van mijn vriend. Ik had echter geen tijd meer over, om een nieuwe tekening te maken en daarom zet ik dat ding met al die fouten toch maar vandaag in het Zondagsblad. Nu heb ik een vraag voor jullie: willen jullie zo vriendelijk zijn, mij te helpen, alle fouten, die er in zitten, op te zoeken? Mijn vriend beweert name lijk, dat die tekening goed is en ik zeg van niet. Nou moeten jullie mij alle maal een handje helpen, mijn vriend ervan te overtuigen, dat hij het bij het verkeerde eind heeft. Als jullie dus zoveel mogelijk fouten Twee reizigers dineren in een res taurant van twijfelachtige zindelijk heid. „Veeg je bord eerst af', fluistert „Maar waaraan moet ik dan eerst m'n servet afvegen?" vraagt de ander wanhopig. De Engelse Spoorwegmaatschappij looft jaarlijks prijzen uit voor de bes te verbeteringen in het vervoer. Als gevolg daarvan worden haar ongeveer 4000 denkbeelden per jaar aan de hand Rome bezit het uitgestrekste kerk hof ter wereld. Zes millioen mense lijke wezens hebben op die begraaf plaats reeds hun laatste rustplaats ge vonden. op wil zoeken, doen jullie mij een groot plezier. Wij zullen het die vriend van mij wel eens inpeperen. Schrijf ze alle maal maar netjes op en stuur se me maar toe. Je mag ook de tekening nog kleuren, ziet maar eens. Er liggen weer tien prijzen klaar voor de kinderen, die de meeste fouten vinden. Maar het moeten ook echt fouten zijn, die je op geeft, hoor! We zullen nn eens kijken, Karei! Dat ging er in als koek Dat liedjes-raadsel van vorige week ging er in als koek! De meesten van jullie hebben er zeven gevonden en dat was ook genoeg, maar enkele ne ven en nichten hebben toch ook nog aan dat zonnetje gedacht. Dat stelde voor ,,'t Zonnetje schijnt zo heerlijk schoon". En de andere versjes waren: Onder moeders parapluie; Drie kleine kleutertjes zaten op een hek; In een groen, groen, groen, groen knolle knollelandToen onze Mop een Mopje was; 'k Heb mijn wagen volgeladen, vol met jonge meisjes; Twee emmer tjes water halen; Jantje zag eens pruimen hangen. Hier zijn dan weer de namen van de gelukkige winnaars: Harmke v. d. HorstGerrie van Wijk; Nanda Kar dol; Leo v. d. Bos; Robby van 't Zand; En de troostprijsjes zijn voor: Lydi van Doorn; Tjietske Buth; Kees Groe- neveld; Ria Stolk en Tinus v. d. Wate- Bladerend in jullie brieven Janny van Bieges: ik feliciteer je nu alvast maar met je verjaardag op 19 October, meid! En weten jullie, wat ons neefje Robbie van Werkhoven gaat worden? Kok in een banketbakkerij. Als Robbie nou maar geen zoete brood jes gaat bakkenInna en Anny": ik zal er eens goed over nadenken, of we niet eens een knutselrubriekje kun nen beginnen op de jeugdpagina. Adrie Grootendorst en verschillende andere opgenomen mogen worden. Natuur lijk, beste kinderen. Dat behoeven jullie niet eens te vragen. Iedereen is bij Oom Karei welkom, hoor! Bas Dubbeldam heeft twee mondhar monica's en kan daarop al goed over weg. Op de een speelt hij meer dan op de ander. Drie van de zeven versjes, die vorige week in de plaat verborgen waren speelt hy zomaar vlot helemaal op zijn mondorgels uit. Geertje Verweij hé, dat is leuk. Zij kent Alie van Hee- teren, die vorige week van Tante Lies een antwoord kreeg in het Zondags blad. Vroeger schreef ze op school naar Alie. maar nu niet meer. Je vindt het OOM KARfL zeker wel goed. dat ik Alie de groeten van je doe? Zo zie je, dat je elkaar nog op zo'n klein stukje Zondagsblad kunt ontmoeten. Alie en Geertje, de groeten van elkaar, hoor! Zo, Arda Bot, vind jij een kruis woordraadsel zo aardig. Misschien vol gende week weer eens, we zullen wel eens zien! Nee, Ankie van Ravens, Oom Karei is niet getrouwd met tante Lies, Daar kijk je me toch nie>t kwaad om aan. wel? Hilda van Nugtercn doet me zó har telijk de groeten van haar broertje Attie en haar zusje Greetje. dat ik niet kan laten haar even heel hartelijk terug te groeten! Ik vind, dat Attie ook wel eens kan schrijven, hoor! Hij is nu al zeven jaar. Vertel hem dat maar eens! Henny van Rij: stuur me ook eens een aardige, groter® tekening, zeg. Aan die poppetjes onderaan je brief kan ik wel zien, dat je aardig de slag te pakken hebt. Jannie de Groot: Stuur mc. zo voor de grap, ook nog het leuke versje van de jongen, die op straat stond te hui len. omdat hij niet was overgegaan. En bij was nog niet eens op school! Nee. Willy v. d. Hart, die Willy" van de vorige week was een andere, hoor. Er zijn meer hondjes, die Fikkie heten! Willy Koolma (alweer een Willy!) vindt het eigenlijk jammer, dat haar broer in dienst is gegaan, 't Wordt gelijk ccn stuk stiller in huis. dat is waar. maar ik zou, als ik jou was je broer maar veel brieven schrijven. Willy! Peter Keizer, Rietje Warmerdam, Kees v. d. Jagrt. Elsje van Meeuwen. Annie van Klaveren en vele anderen hebben hun oplossingen aardig gekleurd. Ik heb z® stuk voor stuk met bewondering beke ken, dat verzeker ik jullie. Verschil lende neven en nichten vragen, of er niet een foto in het Zondagsblad kan komen van Tante Lies en mij. Nou die van tante Lies heeft er al eens inge staan en die van mij, och, kinderen, er is niets aan te zien. Gewoon gezicht: ogen, neus. mond en oren. Nee. dat zullen we maar niet doen. Doen jullie allemaal je best op het OOM KAREL. £bcscK»c«c*<»csas<scgcKScm<scscif<8cs<3<8<aïc*<8a»c*<!K*tof<«aso^<s<^ er;-® - Jnft wiLl 43. Toen het middag werd, deelde Grietje haar brood met Hans, want bij had immers al zijn brood ver kruimeld Daarna speelden ze met eekhoorntjes en de hazen, die overal in het rond sprongen. Toen het donker begon te worden, wer den de schaduwen langer en alles begon te zuchten en te steunen in het bos. 44. Hans en Grietje gingen zo dicht mogelijk by elkaar zitten en probeerden niet bang te zyn. Maar het was toch griezelig, zo helemaal alleen. Eindelijk ging de maan op en konden ze de terugtocht begin nen, want nu zouden ze de krui- 45. Eerst ging het goed. maar na een poosje konden ze geen krui meltje meer vinden. Overal zochten ze en Hans ging zelfs op zyn knieën liggen zoeken, maar tever geefs: de vogels hadden de kruimels mels kunnen zien in het maanlicht, opgepikt. 46. „Geeft niets", zei Hans. „We vinden de weg ook wel terug zon der kruimels. Deze weg hebben we al zo vaak gelopen." Tot zonsop gang liepen de kinderen door, maar ze vonden de uitgang van het bos niet. Ze begonnen opnieuw honger te krijgen en plukten de blauwe bessen, die overal te vinden waren. 47. Toen het weer avond gewor den was, maakten ze een bed van zachte dennetakken onder een dichte dennenboom en daar gingen ze slapen. Ze waren nu zo moe. dat ze dadelijk in slaap vielen. 48. De volgende ochtend werden ze wakker door gesnuif vlak bij hen. Het was Reintje de Vos. die op zijn ochtendwandeling was en het wel prettig vond om eens met iemand te kunnen praten. „Goeie morgen, slaapmutsen", grijnsde hij en zwaaide met zyn rode staart in de lucht. 49. „Waar gaan jullie heen. als Je de slaap uit je ogen gewreven hebt?" Ze vertelden hun lotgevallen en de vos, die erg vriendelyk was zolang er geen kippen in de buurt waren, riep Bruintje Beer en vroeg hem om raad. De beer beloofde te helpen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1950 | | pagina 10