sthe ÖTouranl De Missouri", machtigste oorlogsschip, schoot Tsjongjin in puin Pjongjang, bolwerk der Roden, doel van de omsingeling Veiligheidsraad behandelt Ambon wellicht pas volgende week Woningruil wordt nu door de overheid geregeld Wist U IVRIJDAG 13 OCTOBER 1950 BUREAUX: Steenstraat 37 Directie, Abonnementen- en Adver tentie-afdeling: Tel. 22710 en Tel. 23375. Redactie: Tel. 20408. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: 4.50 p. kwartaal; 1.50 per maand; 0.35 per week. ADVERTENTIËN: 0.18 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting) Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-Red.: H. W. J. ENSERINK Directie: F. DIEMER „Stantvasticfi Is ahfbleven myn hert in tcyljenspocr Een en dertigste jaargang No 8247 De speld in de long IIIIIIIIIIIIIIIIIHIIIIIUUHIillIllllllllllllllllllll Nooid-Koieanen wijfcen verder terug De verbonden legers naderen van drie zijden en omklemmen straks de Noord-Koreaanse hoofdstad Pjongjang in hun machtige greep. De Roden, die besloten hebben zich tot de laatste man in te zetten, hergroeperen I zich, menende, dat zij hun hoofdstad zullen kunnen behouden. Het I grootste Amerikaanse slagschip, de 45.000 ton metende „Missouri", nam met zijn 40 cm kanonnen de Noord-Koreaanse havenstad Tsjongjin onder vuur, waardoor de stad in een smeulende puinhoop veranderde. De V.N.- commissie voor Korea heeft beslist, dat het gezag van dr Syngman Rhee. de president van Zuid-Korea, tot het Zuidelijk deel beperkt moet blijven. Aan McArthur zal worden geadviseerd, dat het Verenigd Commando de Noorde lijke gebieden na de bezetting zal over nemen en er een burgerlijke regering zal worden ingesteld. Officieren van de ver schillende landen, die aan de actie heb ben deelgenomen, zullen by dit bestuur orden betrokken. Wij herinneren er aan, dat deze uit 7 Ook de Zuid-Koreaanse troepen heb ben nieuwe successen geboekt. Zij heb ben gisteren de havenstad Haejoe even boven de 38ste breedtegraad aan de Westkust gelegen op 130 km. ten N.W. van Seoel weten te bezetten. Inmiddels rukken twee Zuid-Koreaanse divisies uit Wonsan verder op, ofschoon de tegen stand van artillerie en tanks der Roden toeneemt. Zoals reeds gezegd is het grote doel, de Noord-Koreaanse hoofdstad Pjongjang te veroveren, hetgeen een vernietigend moreel effect tengevolge zal hebben. Reeds zijn Amerik. en Britse troepen een belangrijk verkeersknooppunt aan de hoofdweg van Seoel naar Pjongjang ge passeerd, waardoor verscheidene duizen den Noordelijke verdedigers der stad worden ingesloten. Omtrent de beschieting der Noord- Koreaanse havenstad wordt nader ge meld, dat daarbij ook steun verleend werd door de Britse kruiser „Ceylon" en een Australische torpedojager. Het mach tigste oorlogsschip ter wereld schoot van een afstand van 16 km. uit de kust duizenden granaten op Tsjongjin af. Daarop werd de stad "nog 30 minuten lang door vliegtuigen van vliegdek schepen met bommen bestookt, waardoor een 'staalfabriek, een olie-opslagplaats, rangeerterreinen en tunnels volkomen vernietigd werden. (Merkwaardig genoeg spreken „pers"- en Amerikaanse berichten elkaar tegen ten aanz de gebombardeerde stad. De noemt namelijk Songjin, een haven onge veer 100 km. ten Zuiden van Tsjongjin, Vele namen op Korea geven gemakkelijk aanleiding totverwarring.) Overigens is het best mogelijk, dat beide havensteden onder vuur genomen werden. Slechts het Zuiden onder gezag van Rhee Met één enkel wóórd hebben wij reeds aangeduid, dat de speciale commissie' voor Korea heeft beslist, dat het gezag van Dr Syngman 'Rhee beperkt moet blijven tot Zuid-Korea. Het Noorden zal dus voorlopig door de V.N. bestuurd moeten worden. landen bestaande interim-commissie door de Assemblee werd gevormd, in afwach- van de aankomst in" Korea van de imissie voor de vereniging en weder opbouw van het land". Generaal Romulo an de Philippijnen is er voorzitter van i ook Nederland is in die com- ïissie vertegenwoordigd. 60.000 Krijgsgevangenen De verbonden legers der V.N. hebben het afgelopen etmaal 1400 krijgsgevan genen gemaakt, waardoor het totaal de gehele campagne thans 60.000 mar draagt. Aldus de officiële gegevens het hoofdkwartier van McArthur. We zullen moeten vech ten voor Nw.-Guinea Op de conferentie voor betrekkingen in de Stille Oceaan te Lucknow (India) heeft de Indonesische afgevaardigde een aanval gedaan op Australië in verband met zijn houding inzake Nederlands Nieuw Guinea. De spreker beweerde, dat Australië snel de sympathie aan het verliezen is, die het gewonnen had door zijn belangstelling voor de Indonesische strijd voor de onafhankelijkheid. Daarop kwam de Amerikaanse vertegenwoordiger naar voren met het denkbeeld om liefst geheel Nieuw-Guinea onder het beheer van de. Ver, Naties te plaatsen (Waarom niet eerst Panama? Red.) Echtpaar littend naar Australië De journalist Bob van Zanten uit Amersfoort is vandaag met zijn 26-jarige vrouw vertrokken voor een lift-tocht van ruim 20.000 kilometer naar Auatralië. Met zo goed als geen geld op zak, hopen ze de tocht te volbrengen. In Sydney wacht de heer Van Zanten een baan bij de A.B.Cde Australische radio. Op koekjes toch hogere omzetbelasting De voorgenomen verhoging van de on zetbelasting op banketbakkersartikelen gaat gewoon door. Gisteren meldden we, dat de omzetbelasting voor de kleinhan del niet, zoals e^rst 't plan was, van drie tot drie en een half procent zal worden verhoogd. In aansluiting daaraan kunnen we melden, dat de regering het tussenta- rief wil handhaven. De protesten tegen het plaatsen van sommige artikelen in dit tarief vindt zij overdreven, zo blijkt uit het eindverslag van de belastingcom missie. Het verbruik van verschillende goederen, die in het tussentarief zijn op genomen, is sinds 1940 sterk gestegen. De regering geeft echter toe, dat de jongste gegevens weer een kleine achteruitgang Smakeloze critiek Wie is Kenneth Wherry? Dat is de republikeinse senator, die steeds pre sident Truman in de wielen rijdt. Hij heeft de reis van Truman naar een onbekende plaats in de Stille Oceaan, om daar met McArthur wereldproble men te behandelen, eensmake loze politieke manoeuvre" genoemd. Kijk, beweert de heer Kenneth Wherry, die reis is slechts bedoeld om een onbekwame regering te redden van de nederlaag bij de naderende November-verkiezingen. Wij zouden zeggen: Onbekwaam voor critiek, een smakeloze manoeuvre van Kenneth Wherry, en onverantwoordelijk tegen over de gehele wereld, waar er thans voor alles eendracht nodig is. Amerika heeft thans behoefte aan een „wherry" met twee riemen! In 1928 vertrok de Hagenaar C. M. Lannooy naar Canada, waar hij be roepsmilitair werd van het befaamde Canadese regiment „The Argyll and Sutherland Highlanders" Thans ver toeft sergeant Lannooy weer, na 22 jaar, in ons land en een van de eerste dingen, die hij hier te doen had, was namens de commandant uan zijn regiment een krans te leggen bij het monument op het Canadese soldaten- kerkhof in Holten. Na die krans ge legd te hebben, blies sergeant Lan nooy op zijn trompet „The last post" Eden 1951 wordt een kritiek jaar Op de conferentie der Britse Conser- atieve partij heeft de vroegere minister an Buit. Zaken. Anthony Eden. klaard, dat het aandeel in defensie West-Éuropa vergroot moet. dus mee: op het Continent gelegerd moeten worden. Het jaar 1951 zou, volgens hem, kritiek jaar zijn. maa r als het Wes- voldoende sterk is, zou geen land dwaas zijn, om zich aan openlijke agres- wagen. De hoge defensie-uitgaven en niet dekken door eenvoudig op de rijken een aderlating toe te passen. De nationalisatie van de ijzer- en staalindus- rie zou een rampzalige invloed uitoefë- en op de noodzakelijke herbewapening. Regering wil tuinders helpen Stichting voor de Landbouw ontwerpt een plan De regering heeft de Stchting voor de Landbouw uitgenodigd met een concreet plan te komen voor de steunverlening aan tuinders die dit jaar bijzonder veel tegenslag hebben gehad. Het jaar 1950 is juist door zijn overvloedige groenten- oogst een onvoordelig jaar voor de koude, grondtuinders geworden. Men hoopt dat de overheid bij een eventuele aanvaar ding geen zeggenschap in tuinbouwaan- gelegenheden zal verlangen. Hierbij denkt men in het bijzonder aan het vast stellen van de minimum-prijzen. Bij het bedrijfschap wordt op het ogen. blik gediscussieerd over de mogelijkheid bij het verlenen van de bijzondere areaalvergunningen op beperking aan te dringen bij de groententeelt op bouwland waar de vroege aardappelen reeds ge oogst zijn. Hiervoor zou men liever ak kerbouwproducten in de plaats zien. Kwakzalvers verkochten waarde loze kruiden In Haarlem is gisteren tegen de broers D. en J. J. van der G. elk f 150 boete ge elst wegens het onbevoegd uitoefenen der geneeskunde. Zij hebben het Neder lands Instituut voor Diaetetiek en Bio logie te Haarlem gesticht. Patiënten die op advertenties van dit instituut schre ven, kregen de raad kruiden te kopen. Die hadden echter geen geneeskundige waarde, Vier jaar wegens overval op taxichauffeur De 19-jarige matroos Barteld S. u Almelo en zijn 21-jarige collega Huike M. uit Leens, die in Maart j.l. in Havelte de Amsterdamse taxichauffeur J. J. Embden uit zijn wagen zetten, hem klap met een klinker op het hoofd gaven en hem de Drentse Hoofdvaart induw den, zijn vanmorgen in Assen veroordeeld tot ieder vier jaar m.a. (eis: drie jaar),. Prins 7 November naar Tilburg Prins Bernhard zal op 7 November e> zgn. werkbezoek aan Tilburg brengen. Op het paleis-raadhuis zullen inleidingen over de stad worden gehouden en n lunch zal met een klein gezelschap •den gebracht aan de textiel school e wollenstoffenfabriek. MOORDIËNT-EXPRESSE Geen haast te Lake Succes Bloedige uitbarsting dreigt op lava onder Ambonnezen schijnlek pas volgende week de kwestie-Am bon in behandeling blijkt uit een Reuterbericht uit Lake Success. Het telegram van de Unci zal dan ter sprake komen. Intussen heeft de Unci in Djakarta een tegenspraak doen horen het bericht, dat zy uitbreiding harer bevoegdheden zou hebben gevraagd. Zy ondersteunt deze tegenspraak door een verwijzing naar de letterlijke tekst van •erzoek, waaruit blijkt, dat zy verzocht heeft, dat de Veiligheidsraad haar gezag zal versterken door een beroep te doen op de Indonesische regering, opdat Bze zal gebruik maken van het apparaat der Unci by het zoeken naar een vreed- uiie oplossing. Radic-Ambon geer. oorlogs- berichten doch een Engelse rede van de methodistische zendeling, ds Devin, tot -het- Amerikaanse volk. Deze zendeling, die. sinds 1938 op Ambón heeft gewoond, heeft de Amerikanen, gewezen op de strijd van het Ambonse volk gedurende de tweede wereldoorlog en op de worste- bonnezen gedwongen zullen worden, zich gewapenderhand tegen hun Nederlandse bewakers te verzetten, waardoor aan bei de zyden vele slachtoffers zuilen vallen, aldus meldt het adres der stichting. Afschriften van dit telegram zijn ge zonden aan de voorzitters der Eerste en Tweede Kamer. deze stukken opvoeren, waarvoor jonge krachten de décors 'hebben ontworpen én-acters zijn gebaseerd op histori- gebeurtenissen in de provincie Zuid- Holland. De ga'a-avond is uitsluitend genodigden. Koninklijk bezoek op 16 November grote dag voor Zuid-Holland Slot van programma gala-avond met amateur-toneel (Van een onzer verslaggevers) ZOALS MEN WEET zuilen op 16 November Koningin Juliana en Prins Bernhard een officieel bezoek aan Den Haag brengen. Dit konlnkiyk bezoek geldt tege- lykertyd voor de gehele provincie Zuid-Holland, omdat het vorstelyk paar voor heen reeds verscheidene delen onzer provincie heeft bezocht. Op die dag zullen de Statenleden in Den Haag in een korte vergadering by een komen, waarna zy met de chefs van de provinciale griffie en deputaties van het provinciaal personeel in het gebouw van de Eerste Kamer aan de Koningin zullen worden voorgesteld. vorstelijk paar zal hierna gedu-i rende enkele uren de gast zijn van het Haagse gemeentebestuur. Tijdens een „lopende" lunch op het stadhuis zullen de Haagse raadsleden en verschillende vooraanstaande Hagenaars aan. de Ko ningin worden voorgesteld. Tegen twee uur zal de symbolische •erdracht geschieden van het speelgoed, dat leerlingen van Haagse scholen onder auspiciën van de Haja (Haagse jeugd- actie) voor hun misdeelde makkertjes in andere provincies hebben vervaardigd. Des middags is er in de Trèveszaal een ontvangst van burgemeesters uit de pro vincie en van regionale autoriteiten. Koningin en Prins zullen daarna aan zitten aan een diner in het Provinciehuis. Het Koninklyk bezoek wordt besloten met een gala-avond in d burg. Op initiatief van het provinciaal be stuur zullen op die avond door toneelverenigingen een aantal c worden opgevoerd, geschreven door be kende schrijvers uit de provincie. Men heeft n.l. willen breken met de gov om bij gelegenheden als deze doe beroepsgezelschap een staand stuk ipvoeren. De één-acters zijn speciaal dit Koninklijk bezoek geschreven. Het provin<4aal bestuur heeft in over leg met het dep. van O., K. en W. ver schillende schrijvers hiertoe uitgenodigd. Uit de acht inzendingen zijn vier stukken gekozen: „Het laatste archief" door A. den Hartog, „In duizend vreezen", het eerste toneelstuk van Anna Blaman, „Ge bed om Vrijheid" door Ben van Eyssel- steijn en „Rondom het ontstaan van een fameuze ulevel" van Bob van Leersum. Amateurtoneelgezelschappen uit Delft, Leiden, Hellevoetsluis en Voorburg zul len onder regie van Caro de Lange, Ad Noyons e de republiek der Zuid-Moluk- ken. Ook verzocht hij het Amerikaanse volk om hulp voor de slachtoffers van de vloedgolven en hij besloot met de woorden: „Ik vraag het Amerikaanse om sympathie voor de bevolking Ambon, die voor haar vrijheid strijdt." De stichting Door de Eeuwen Trouw heeft een ernstige waarschuwing gezon- dr W. Drees. Zij wyst er op, dat de Ambonnezen, die in de Nederlandse kampen vertoeven, niet langer wensen te berusten in de voortzetting van de ag- tegen de Zuid-Molukken. Daarom doet zy een beroep op de Nederlandse regering om in te grijpen of de Unci tot ingrijpen te bewegen. Mocht dit niet ge beuren, dan wijst zij dr Drees op diens verantwoordelijkheid voor het beleid dat de regering ten aanzien van het voor malige K.N.I.L. heeft gevoerd. Tengevol ge van dit beleid werd de Nederlandse legerorganisatie tot cipiersdiensten ve laagd tegen de oud-K.N.I.L.-militairen. Nu de Ambonnese militairen niet juist :orden behandeld, zal Nederland hen niet mogen dwingen, zich naar deze be handeling te voegen. Het grote gevaar bestaat, dat de Am- Koninklijke familie van Irak vloog per K.L.M. Met de KLM-Constellation Delft is gisteravond uit Londen de Koninklyke familie van Irak vertrokken. Hedenoch tend is men in Bagdad aangekomen. He gezelschap bestond o.m. uit de koning, de koningin, de koningin-moeder, e prinsessen Badaih en Jalila, in totaal 27 passagiers. Gezagvoerder was de heer Krouwel. Griezelige aanwinst (Van een onzer verslaggevers Op de tentoonstelling van paedago- gisch speelgoed toonde de directeui van het Haagse Museum voor hei Onderwijs, dr J. W. B. v. d. Stigchel, zonderlinge dit Het i smal, verschrompeld voorwerpje, enige centimeters lang en van onbe stemde kleur. Een uitgedroogde exotische vrucht, dachten wij. Maar toen dr v. d. Stigchel het omdraaidt zagen wij wat het was: een gemummi ficeerde mensenvinger, even vóór het middenshandbeentje afgebroken. De vinger werd ontdekt tussen een uil Arnhem afkomstige verzameling ste nen. Wat deze vondst helemaal tot een mysterie maakte, was het gewicht, dat voor een dergelijk lichaamsdeeltje veel te groot bleek. Maar de oplossing van dit probleem wierp een nóg gro ter raadsel op: de vinger is n.l. ge vuld met zuiver kwik. Wanneei er op drukt treedt door een gaatje in de huid van het eerste kootje een druppel te VQorschijn. De mogelijk heid dot men te doen heeft met een gruwelijke getuige van proeven op mensen in een Duits concentratiekamp is uitgesloten: daarvoor is de vinger van te hoge ouderdom. Dr Stigchel en 2ijn medewerkers hiér voor een raadsel waarvi vrezen dat het onoplosbaar zal zijn Toegang tot Ver. Staten bemoeilijkt Voorlopig visa ingetrokken De Ver. Staten hebben gisteren alle Amerikaanse legaties en consulaten op dracht gegeven de uitgifte van visa aan buitenlanders tydelyk stop te zetten, om het instellen van een onderzoek naar het politieke verleden der aanvragers moge- lyk te maken. De nieuwe internationale veiligheidswet verbiedt buitenlanders, die lid zyn geweest van een communistische of andere totalitaire party de Ver- Staten binnen te komen. In een deel onzer edities hadden wij reeds vermeld, dat meer dan 200 bezoe kers gedetineerd werden op Ellis-eiland by New-York. De Italiaanse dirigent Vic tor de Sabata. die met de „Queen Mary" aankwam, bevond zich onder hen. Sir Thomas Beecham en 99 leden van het Londens Philharmonisch Orkest kregen ongehinderd toegang. De immigratie- autoriteiten hielden in totaal 32 passa giers van het Britse schip ..Queen Mary" tegen, toen dit de haven van New-York binnenliep. Buitenlanders, die reeds een visum verkregen hebben, moeten voortaan de bewyzen overleggen aan de Ameri kaanse consuls, dat zij „zuiver op de graat zijn". Personen die met geldige pa pieren onderweg zijn. hebben, geen last. De „Washington Post" spreekt van een „paniekwet". Natsir komt op voor de R.T.C. De Indonesische premier, Natsir, heeft er zyn tegenstanders op gewezen, dat het republikeinse parlement te Djokja Indertijd de overeenkomsten van de Ronde Tafel-Conferentie met een meer derheid van twee derden heeft goedge keurd. Hij wees er tevens op, dat de R.T.C. de weg opende naar de souve- reiniteitsoverdracht en internationale erkenning. De R.T.C. is slechts een episode in de geschiedenis van Indonesië. De samenwerking in de Nederlands- Indonesische unie werd vrywillig aan gegaan door onafhankelijke souvereine naties en verschilt in de grond der zaak niet van de samenwerking met andere landen. De mate van samenwerking zal uitsluitend afhangen van de wens der betrokken landen. Knalwerk te Semarang De legerdag te Semarang (5 October) is fngeluid door een algemene schiet partij, welke een uur lang duurde, uit allerlei wapens. Ook later op de dag viel er nog menig schot. Zelfs schoten mili tairen uit rijdende driewielers. Een jon gen van 12 jaar werd door een vallende kogel aan het hoofd getroffen en ver loor het leven. Gegadigden behoeven zich slechts op te geven bij het huisvestingsbureau DE STICHTING INTERLOCALE WONINGRUILCENTRALE, waarby 750 vai de ruim duizend Nederlandse gemeenten zyn aangesloten, is dezer dagen haai irbeld begonnen. Zy die in een andere gemeente tot woningruil trachten te komen kunnen voortaan volstaan met een kennisgeving daarvan aan het Huisvestings bureau in hun woonplaats. De gang van zaken voor een woning- ruilzoekende wordt nu zo, dat deze zich wendt tot de officiële instantie (ge woonlijk het huisvestingsbureau) van plaats waar hij thans woont, ten einde formulier in te vullen. Dit inge vulde formulier stuurt de gemeente naar de gemeente waarheen de aanvra ger wenst te verhuizen. Eerst wanneer deze laatste heeft medegedeeld, dat tegen toelating van de aanvrager geen bezwaar bestaat, wordt het formulier doorgezon den naar de ruilcentrale te Utrecht. Bij het invullen van het formuleer is een inschrijfgeld verschuldigd ad 15, welke kosten zich niet herhalen. Boven- initiatief van de Vereniging van Neder landse Gemeenten. Ook het Rijk heeft de totstandkoming er van mede gewerkt. De stichting heeft 't adressenmateriaal overgenomen van het interdepartemen tale ruilbureau en van de Stichting Woningruil voor het Bedrijfsleven, welke instellingen in het semi-officiële apparaat zijn opgegaan. De directeur, de heer J. J. M. Visser, deelde mede, dat de belangstelling voor zijn bureau nu reeds zó groot is, dat naar ruimere huisvesting wordt omge- dien wordt het inschryfgeld terugbe-ft l, taald indien de aanvrager door de ge-j v*©"eime VOlKSStemming tegen rode terreur meende, waarheen huizen, wordt afgewezen. Het belangrijke voordeel voor de ruil- candidaten is. dat van de adressen, door de Stichting verstrekt, reeds van te voren is vastgesteld dat zij in de door hen aan gevraagde woonplaats zullen worden toegelaten. De stichting is tot stand gekomen op DAT mr C. J. Menalda, oud-griffier van de staten vari Friesland. 88 jaar oud in Leeuwarden is overleden. DAT het in de oorlog beschadigde kas teel van Dussen (.N.B.) volgend jaar als raadhuis in gebruik wordt genomen. DAT majoor A- R. H. Pino van de artillerie is overgeplaatst naar de gene- DAT de raad van Terneuzen maxi maal f 650 000 van een geldlening (groot een millioen gulden) zal garan- derèn voor de bouw van een interker kelijk Prot. ziekenhuis. DAT in Heino een nieuwe methode gedemonstreerd voor het inkuilen v ;evóeder. waarby de voedingswaarde et belangrijk daalt DAT in Leeuwarden in hoger beroep opnieuw 2Vz jaar werd geëist tegen d< 26-j- grondwerker W. K. uit Harkema- Opeinde, die met een alarmpistool ee boer vergeefs wou bewegen tot afgift van zijn geld. DAT een volle 1000-tons tankboot va de Shell gisteren op de Nieuwe Maas uit DAT de gehele staf van de Wereld omroep i.v.m. het vijfjarig bestaan een uitstapje naar Rotterdam maakte. DAT de Nederlandse Hispanisten prof. Van Praag en prof. Van Dam in Madrid internat, congres voor intellectuele samenwerking zullen bijwonen. DAT op het jaarcongres van in Duits land wonende Nederlanders morgen 5000 bezoekers in Krefeld worden verwacht. DAT honderd Zeeuwse burgemeesters i gemeente-secretarissen gister de Zeeuwse dagen te Gent door het stadsbestuur aldaar werden ontvangen. nAT _A_ DAT de secr.-gen. van de Alliance DAL een myn vanmorgen een Kwartier Frangaise de schrijver M Blancpain uit1 bewindhebbers natuurlijk niets lang tesen de palen van het Roeiershoofd, ParUs, deze maand komt spreken in Ven- k te Vlissmgen botste, maar tijdig onscha- Heerlen, Sittard en Maastricht. DAT vele mooie bomen langs de ie- lyke rijksweg Hoevelaken-Zwolle zullen worden gerooid i.v.m. de verkeersvei ligheid. DAT de Zwitserse gezant vanmiddag in het stedelijk museum te Amsterdam de tentoonstelling Het affiche, beeld van de tyd, opende. DAT de Nederlandse kolenproductie in September 1.057.500 ton bedroeg tegen over 1.021.400 ton in Augustus en de in voer 373.000 ton (v.m. 362.800 ton). geslaagd Half Oost-Berlijn zond bon kaarten op In aansluiting op hetgeen wy reeds meldden, delen wy nog mede. dat meer dan de helft van de. naar schatting, 700.000 burgers uit de Russische sector van Beriyn, hun oude bonkaarten heb ben opgezonden naar het stadhuis West-Berlijn. Hierdoor hebben zij ir geheime plebisciet hun stem uitgebracht tegen de communistische terreur in Oost- Duitsland. In totaal werden 375.712 rant- soenkaarten ontvangen gedurende volksstemming, die zeven dagen geduurd heeft. Dit is waarschijnlyk de die het communistische regime in Oost- Berlijn werd toegebracht, sinds de ophef fing van de Berlynse blokkade. Maar daar willen de communistische delijk werd gemaakt. DAT de Ned. Spoorwegen niet van zins zyn vergunning te vragen om de trein- tarieven te verhogen. DAT de Commissaris der Koningin in Groningen. E. H. Ebels. Maandag in Ulrum de eerste steen zal leggen het „duizendwoningenplan" van provincie. DAT de 61-j. boer E. de H. te Slochte- ;n (Gr.) door een zóldergat in de schuur gevallen en op slag werd gedood. in| DAT over een week of vijf het vlieg- injVeld Beek in Zuid-Limburg, een E-klasse )or( luchthaven, die 4 millioen gekost heeft, de gereed zal zyn. DAT het Kon. Ned. Genootschap DAT Maastricht 25.000 heeft gekregen Munt- en Penningkunde heeft aange- voor de oprichting, vermoedelijk op het drongen op het weer voor het publiek Koningsplein, van een oorlogsmonument, openstellen van het Kon. Penningkabinet DAT de besloten zitting van de Eerste '11 ^en Haag. liep recht óp hWünadesV'vuèg-1 Kamer, waarin het Nieuw Guinea-rap- DAT het door de Duitsers opgeblazen dëkschip Magnificent voer en de admi-iport werd besproken, gisteren tot vierraadhuis van Gilze herbouwd zal worden Eyck, Bob raalssloep en de kapiteinssloep van de uur duurde Max Croiset Canadezen verbrijzeld#. werden ver ten. Zy beweren luide tot iedereen die het horen wil. dat burgemeester Reuter van West-Berlijn valse kaarten heeft laten drukken om het stemmental op te De West-Duitse minister Jakob Kaiser, heeft de Oostduitsers gisteren in een ra diorede opgeroepen zich Zondag a.s. bi; de verkiezingen van stemming te ont houden. „Iedere tegenstem is een nieuv/ bewijs, dat de bevolking van de Ooste- lyke zone niet van tyrannie gediend is", aldus Kaiser. Weer Japanse schepen in Indonesië De Osaka Shosen Kaisha en de Toky- ose scheepvaartmy, hebben toestemming gekregen Indonesië aan te doen. In het midden dezer maand worden de „Yoku Maru" en de „Nisha Maru" verwacht. Onder de vele gasten, die gisteren op kasteel De Haar de plechtige huwe lijksinzegening van baronesse Van Zuylen ran Nfievelt en de graaf van Nicolay bijwoonden bevonden zich ook de Belgische minister van Buitenlandse Zaken, Paul van Zee land en diens echtgenote Kinderschip Cheshire in Amsterdam Vandaag zijn 240 burgers en 570 leden ■an de Koninklyke Marine met hun ge- innen, onder wie 250 kinderen beneden de 12 jaar en 38 babies, van de Cheshire in Amsterdam ontscheept. Zy kwamen uit Indonesië. Over voeding en ligging was iedereen tevreden en ook voor de kinderen was de Cheshire een speel plaats gelijk, want er waren zandbakken op de dekken, Slachtoffer ontploffing Wil- dervank overleden Een der zwaargewonde arbeiders van de ontploffingsramp in de fabriek van schoolmeubelen te Wildervank, de 21- jarige ongehuwde lasser G. Doddema uit Wildervank, is gisteren overleden. Een 21-jarige jongeman is door een Oostduits politie-gerecht wegens hu'.o- verlening bij het afschieten van raket ten met anti-communistische lectuur, tol 10 jaar gevangenisstraf veroordeeld. WEERBERICHT r'fi Morgen meer bewolking Tot morgenavond verwacht De Bilt: Vannacht tamelyk koud met weinig bewolking en hier en daar mist. Morgen half tot zwaar bewolkt met Uter op de middag in het V* Westen van het land plaatse lijk enige lichte regen of een regenbuitje. Op de meeste plaatsen iets minder zacht- Zwakke tot matige Zui delijke wind. (Opgemaakt te 10 uur). ZON EN MAAN Zaterdag: zon 7.02—17.50; maan 11.27— 18.43 uur. 18 October E K.

Nieuwe Leidsche Courant | 1950 | | pagina 1