Unci verzoekt de heren in strijd op Ambon te Djakarta de staken Noordelijken noch worden in V.N. Zuidelijken gehoord Wist U ZATERDAG 7 OCTOBER 1950 BUREAUX: Steenstraat 37 Directie, Abonnementen- en Adver tentie-afdeling: Tel. 22710 en TeL 23375. Redactie: Tel. 20408. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: 4.50 p. kwartaal; 1.50 per maand; 0.35 per week. ADVERTENTIËN: 0.18 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting) Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-Red.: H. W. J. ENSERINK Directie: F. DIEMER Een en dertigste jaargang No 824Ï rStMtwstlcfc k gfiebfmo mga bert ia Ugtjenspoef Stilzwijgen eindelijk verbroken Veel conferenties, correspondenties, maar verandert er ook iets? DE UNCI HEEFT EEN BEROEP op de Indonesische regering gedaan om de militaire actie tegen de Zuid-Molukken te beëindigen en de moge lijkheden van een vreedzame oplossing te onderzoeken door een aanbod van goede diensten van de Unci te aanvaarden. Een dergelijk aanbod is, zoals uit de door de Unci gepubliceerde briefwisseling blijkt, reeds op 4 Augustus gedaan. Het verzoek van de Unci, is door haar voorzitter, de Belg Bihin, gisteren per soonlijk aan Moh- Roem, de Indonesi sche minister van buitenlandse zaken, overhandigd. Op 4 Augustus drukte de Unci de hoop uit, dat de Indonesische regering spoedig in staat zou zijn, eer vreedzame, bevredigende oplossing vooi het gehele probleem tot stand te bren gen en legde nadruk op haar bereidheid haar goede diensten aan te bieden. Dit aanbod is op 12 September onder persoonlijke aandacht van premier Nat- sir gebracht. Bihin heeft daarbij tevens voorgesteld, de Unci toestemming te ver lenen. Ambon te bezoeken ten einde de mogelijkheid van een regeling te onder zoeken. Op 23 September betuigde Moh. Roem in een brief aan de Unci, zijn instem ming met het belangstellend medeleven van de commissie en gaf te kennen dat de Indonesische Regering bereid v gebruik te maken van de suggesties adviezen van de Unci, voor zover mogelijk was zonder de status van de republiek aan te tasten. Naar aanleiding van deze brief, aldus Bihin, is op 25 September opnieuw stuk van de Unci uitgegaan. Hierin werd het denkbeeld aan de hand gedaan, de commissie met een gecharterd schip naar Ambon te doen gaan opdat deze contact zou kunnen krijgen met de Ambonnese leiders en zij zou kunnen trachten deze over te halen tot het voeren van onder handelingen met de Republiek Indonesia De commissie was zelfs bereid, zich met het minst mogelijke oponthoud naar Am- bon te begeven. „Op 30 September stelde Moh. Roem de commissie er van in kennis, dat naar de opvatting van de Indonesische Rege ring inmenging geen enkel doel zou heb ben. doch integendeel voor de rebellen in Ambon een aanmoediging zou zijn" Zoals Bihin vervolgens schrijft, v( nam de Unci omstreeks 1 October niet offioiëel dat dr Leimena naar de Molukken was geweest en de militaire operaties tegen Ambon ren begonnen". „De Unci erkende de wenselijkheid, publiciteit aangaande deze gebeurte nissen te vermijden, welke naar haar mening had kunnen lelden tot het breken van wanorde in de militaire kam pen op Java, waar voormalig Ambon- nees personeel van het K.N.I.L. is ge legerd. Om deze reden nam de commis sie in dat stadium geen andere stappen dan pogingen om bevestiging te krijgen van de met-officiële berichten". Bihin zegt dan dat er na de wisseling van telegrammen tussen dr. Drees sir geen reden tot stilzwijgen me Bovendien had de Nederlandse regering Inmiddels een beroep op haar gedaan. De commissie, die meent een verant woordelijkheid te bezitten in verband met de demobilisatie en de repatriëring van de Ambonnese leden i i het Jopie Tijsterman terug (zonder speld) Er waren maar weinig familieleden buren van de familie Tijsterman, gistermiddag niet naar Schiphol wai__. getogen, toen Jopie Tijsterman uit Amstel veen, die een paar weken geleden met een speld in de long naar Amerika ver trok, op dezelfde luchthaven terugkeerde, een speld lichter. „Iedereen was vreselijk lief voor me", vertelde ze op Schiphol. De speld is in de Verenigde Staten achtergebleven. Alles bij alles is het Jopie heel erg meegeval len. „Ik zag nog meer op tegen de vlieg reis dan tegen het ziekenhuis", warer haar woorden. Ze heeft een enorme zak vol cadeau tjes uit Amerika meegebracht: bonbons van de consul, vlaggetjes, zakdoeken, nylons, bloemenvazen. In de Koen van Oisterwijklaan te Amstelveen, waar zij woont, werd huis aan huis gevlagd. In haar huis zijn tafels, schoorsteen en buffet bedolven onder bloemen en weel derige fruitschalen. Alles bij elkaar heeft het de familie twaalf honderd gulden gekost. Het heeft een uur geduurd, voor de tpeld uit de long kwam, dik onder de roest. Dezer dagen zijn nog foto's ge maakt, maar alles is in orde. malige K.N.I.L., is hoewel gevoelend dat de beslissing over de middelen die tot oplossing van het probleem der Zuid- Molukken dienen te worden aangewend, ten slotte bij de Indonesische regering berust van oordeel, dat zij nogmaals een stap ter voorkoming van verder bloedvergieten moet doen. Herinnerend aan het feit, dat de In donesische regering zowel in haar brief van 23 September als in het antwoord op het telegram van dr Drees heeft gezegd dat zij steeds er naar streefde, een vreedzame regeling tot stand te brengen, besluit de heer Bihin met de aandacht te vestigen op „de afwijzing van het aanbod tot goede diensten, dat sinds 4 Augustus openstaat, en waar van de aanvaarding mogelijk de weg had kunnen openen naar een vreedzame op lossing van het probleem". „De Unci doet daarom een beroep op de Indonesische regering om de militaire operaties in de Zuid-Molukken te be ëindigen en zelfs in dit vergevorderde stadium de mogelijkheden van een vreed zame regeling te onderzoeken door het aanbod van de Unci tot goede diensten te aanvaarden". Dwaasheid, zegt K.P.M Gelijk gedeeltelijk al gemeld kwam er opnieuw een bericht binnen, dat de K.P.M. zou deelnemen aan de invasie op Ambon aan de zijde van de republiek Indonesia. Zo meldt A.P., dat een in- vasievloot van 16 schepen voor Ambon ligt, waaronder drie korvetten en een aantal K.P.M.-ers. De stichting Door de Eeuwen- Trouw heeft een telegram aan dr Drees gezon den om aan dit gebruik een einde te maken. Zy noemt dit een schande voor Nederland en verklaart, dit bericht met ontsteltenis te hebben vernomen. Zij meldt ook dat bewapende K.P.M.-ers deelnamen aan de beschietingen. De directie van de K.P.M. in Neder land verklaart echter ten stelligste, dat dergelijke berichten absurd zijn. Er hebben geen schepen van de K.P.M. deelgenomen aan de landing. Weliswaar zijn twee K.P.M.-ers gecharterd voor troepenvervoer, doch dit is voor andere delen van de Archipel en niet voor Ambon. Dertien mijnenvegers van V.S. voor Nederland De Verenigde Staten hebben in het kader van het militaire hulpverlenings programma 13 mijnenvegers aan de Ko ninklijke Marine aangeboden, aldus ver neemt het A.N.P. Het is nog niet bekend, wanneer deze schepen zullen worden overgedragen. Oostenrijkse arbeiders in de Sowjet- zone hielden een protestdemonstratie 10.000 man tegen de rode terreur. Politiechef in Zuilen gaf les in mishandeling Officier (vol afkeer) eiste acht maanden gevangenisstraf Tegen de 41-jarige hoofdinspecteur van politie te Zuilen, H. V., is gisteren Utrecht acht maanden gevangenisstraf geëist. Hem is mishandeling, het doen mishandelen en vrijheidsberoving laste gelegd. Dé officier van justitie noemde verdachte aggressief, onbeheerst en ongeschikt voor de politie. Enige rechercheurs verklaarden teren, dat de hoofdinspecteur hun had gezegd „stevig aan te pakken", als een getuige of verdachte niets wilde zeggen, wat gezegd moest worden. En verdachte zou dit hebben geïllustreerd door te doen, hoe je iemand bij de keel moest Apparaat waarschuwt auto te hoog beladen Bij het spoorwegviaduct in de straat weg Enschede-Hengelo zullen chauf feurs van vrachtauto's voortaan door een vernuftig apparaat worden ge waarschuwd, wanneer hun wagens te hoog zijn beladen om onder het via duct door te kunnen. De zg. straal- installatie, de eerste op dit gebied in ons land, zal worden aangebracht door de Ned. Spoorwegen. Een te hoge vracht verbreekt een infra-rode straal, waardoor tijdig een waarschuwings- sein aanflitst. Moet Nederland zijn vloot beperken? Nederland is verzocht, zijn bijdrage aan zeestrijdkrachten tot de Atlantische de fensie te beperken ten gunste van zijn andere defensiemiddelen, zo is gister avond, aldus Reuter, te Londen uit gezag hebbende bron vernomen. „De gehele kwestie zal worden uitge werkt door de Raad van het Atlantische Pact, waarvan Nederland een gelijkwaar dig lid is", aldus deze bron. „Alles, wat tot dusver gebeurd is, is, dat zekere voorstellen aan de Nederlanders zijn gedaan. Wanneer de ministers van defensie het Noord-Atlantische pact op 28 October te Washington bijeenkomen, zal Neder land de kwestie naar voren kunnen bren gen de zeker geen samenzwering Nederlandse vloot te beperken", zo zeide de woordvoerder. „Er is geen sprake van, dat de andere landen van het Atlantische pact in het geheim iets bekokstoven, aarvan Nederland niets weet". Ik voel hier natuurlijk niets voor Naar aanleiding dezer berichten heb ben wij ons in verbinding gesteld met -admiraal jhr. E. J. van Holthe. chef marinestaf en bevelhebber der zee strijdkrachten, die vanmorgen met de ..Nieuw Amsterdam" in Rotterdam was aangekomen. Voor aangelegenheden be treffende het Atlantisch Pact had hij bezoek van een week aan Amerika gebracht. Ook had hij eerst vanmorgen kennis genomen van de alarmerende be richten inzake inkrimping van de Neder landse vloot. En op de vraag „hoe hij over deze plannen dacht?" antwoordde de admiraal: „Ik voel hier natuurlijk niets voor!" Willem Barendsz vertrokken voor vijfde Poolvaart Voor de vijfde maal is de walvisvaar der Willem Barendsz van de Nederland- sche Maatschappij voor de Walvischvaart hedenochtend uit Amsterdam vertrokken aar de Zuidelijke IJszee. Binnenkort is de officiële benoeming te verwachten van ir M. C. van Hame ien. hoofd der afdeling Landbouw, Tuin bouw en Visserij van de Directie Voedselvoorziening, tot landbouwattaché bij de Nederlandse missie te Bonn, als opvolger van ir T. P. Huisman. grijpen, je hand omdraaien tot het ge zicht blauw aanliep, waarna een paar slagen in het gezicht moesten volgen. Bij het getuigenverhoor bleek verder, dat dit voorschrift inderdaad werd gevolgd. Een jongen van 16 jaar werd zo afgeranseld, dat hij ten slotte neer viel. Een meisje werd in een cel gestopt zonder dat men haar vertelde waarvan zij verdacht was. De officier van justitie had de hoofd inspecteur aangeraden ontslag te nemen, dan zou de zaak misschien ter zijde zijn gelegd. Dat weigerde verdachte echter. De houding die de politieman bij de be handeling van deze zaak heeft aange nomen, heeft bij de O. v. J. de afkeer jegens hem doen vergroten. Uitspraak over 14 dagen. Voor vele N.S.B.-ers daagt weer de vrijheid Naar aanleiding van geruchten, dat1 een omvangrijke vrijlating van politieke delinquenten in het voornemen zou lig gen, vernemen wij van bevoegde zijde, dat deze zeer overdreven zijn. Wel is het juist, dat evenals reeds eerder is geschied, ten aanzien var paalde categorieën van politieke de linquenten (zoals de jeugdige en wapendragers) thans zal worden nage gaan wie van degenen, die reeds ge ruime tijd gedetineerd zijn en tot de minder zwaar gestraften behoren, voor spoedige vrijlating in aanmerking ko men. Bij de beoordeling van elk geval zal dan onder meer gelet worden op de aard van de delicten en het gedrag in de gevangenis. Heilige onnozelheid van een Ameri kaanse rederij te Philadelphia. Die zond de voormalige marinewerf te Wil- helmshaven een ordertje voor de bouw een tankboot, niet wetende dat deze werf reeds lang ter ziele is, gedemon teerd zijnde. Aanvraag raakte zoek Verfexport bedreigd door bureaucratie Veertig leden van de exportgroep de vakgroep verf zullen minister v. d. Brink een telegram zenden, waarir wordt geprotesteerd tegen het intrek- van de delegatiebevoegdheid en eer audiëntie bij" de minister wordt aange- Verscheidene orders heeft men niet uit kunnen voeren, nu de vergunningen door de Centrale Dienst In- en Uitvoer den verleend. Vroeger, toen de export- groep er voor zorgde, had men ze binnen enkele uren, thans niet eens binnen enkele dagen. Een der fabrikanten >or het eerst in de geschiedenis de Ned. verfexport in geslaagd, order voor Noord-Amerika te ven Hij zond zijn export-manager i Amerika en vroeg bij de Centrale Dienst vergunning voor een proefzending. De vergunning is niet verstrekt, omdat de aanvraag op het bureau was zoek geraakt. voorstel om de uitvoer van verf te staken tot de vakgroep de delegatie bevoegdheid terug heeft gekregen, werd m vergadering van de 40 exporteurs verworpen. Heipalen werkten averechts 24 Amsterdamse ge zinnen dakloos Huizen dreigden elk ogenblik in te storten Hals over kop moesten gistermiddag 24 Amsterdamse gezinnen, in totaal 50 personen, hun woning verlaten. De drie panden van vijf verdiepingen aan de Da Costakade, waar zy gehuisvest waren, dreigden ieder ogenblik in te storten. De achtergevels waren enige tijd geleden wegens een verzakking afgebroken en vervangen door planken schuttingen, waar zo goed en zo kwaad als dat kon ruiten in waren gemaakt. Het verzakken was echter niet te stuiten en daarom be gon men met het heien van zestien beton nen palen van vyftig ton. Dit heeft averechts gewerkt. De pla fonds scheurden alsof ze van kranten papier waren. JVeldra gaapten overal ga ten. Gangen en vloeren helden als op een schip in volle zee. De hoek van een vloer was 26 cm verzakt. Een vensterbank op de tweede verdieping was kromgetrok ken als een speerboog. Donderdagmid dag kwam de heer Broeksmit, die met vrouw en kind op de eerste etage van het middelste pand woont, tot de ontdek king, dat by zijn buurvrouw ieder ogen blik het plafond naar beneden kon ko men. Bouw- en woningtoezicht gelastte onmiddellijke ontruiming van de panden. De gemeente zorgde gisteren voor ver huiswagens. De gezinnen werden tijdelijk ondergebracht bij kennissen en in de jeugdherberg. Binnen enkele weken krij gen ze een ander huis, misschien in Wa tergraafsmeer. Het is echter de vraag, of ze dan niet heel wat duurder uit zul len zijn dan thans. Papoea (na eeuwen te zijn genegeerd): „Wat houden ze toch van me!" Springt Mc Arthur over Koreaanse grens Troepenconcentraties in Mandsjoerijs- Koreaanse gebieden jVTOG STEEDS IS McARTHUR er niet toe overgegaan, de Zuid-Kore- - anen op de voet te volgen met de bestrijding der Roden over de 38ste breedtegraad. Het merendeel der afgevaardigden te Lake Success oordeelt echter, dat McArthur de bevoegdheid heeft, om gegrond op mili tair-strategische motieven, de Noord-Koreanen over de 38ste parallel on schadelijk te maken. Een nieuwe resolutie zal hem dan ook een machtiging op lange termijn geven. Men zal'zich herinneren, dat een Britse resolutie inzake Korea was aangenomen daarover moet nu ook nog in de As- semblée worden gestemd. Hierbij zullen geen afgezanten van Zuid- en Noord-Ko- .•orden gehoord, zoals Wisjinsky had voorgesteld. Vandaag steekt men de kop pen opnieuw bijeen. Het, hiergenoemde, voorstel van de Rus werd verworpen met 41 tegen 6 stemmen bij 6 onthoudingen. Bij de besprekingen heeft de Nederlandse gedelegeerde F m Balluseck betoogd, dat het plan Korea zoals het is vervat in de Britse resolutie, maar feitelijk door 8 mogendheden gesteund wordt, ten doel heeft de vrijheid in een verenigd Korea te herstellen. Hij legde er de nadruk op. dat de Noord-Koreanen de aanval zijn begonnen en derhalve moet deze aanval iok definitief worden afgeslagen. Hij hoopte, dat ook de Aziatische buren van Korea zouden beseffen, dat dit plan voor Korea niet was voorgesteld in een geest revanche, maar in een geest van verzoening en samenwerking. In allerijl moesten de bewoners van enkele huizen aan de Da Costakade in Amsterdam hun huizen verlaten, omdat deze op instorten stonden, na dat de achtergevel reeds naar bene den was gekomen. De gemeente Am sterdam stelde voor de gedupeerden gratis verhuiswagens beschikbaar. Zuid-Koreanen 30 km vóór Wonsan Militair-strategisch is de situatie in Korea aldus: De Zuid-Koreaanse divisie, marcherend in colonne, rukt nog steeds zegevierend verder op langs de rots achtige weg aan de Oostkust, daarbij gesteund door de luchtmacht. Zij hebben reeds Tongtsjon bezet en zenden al weer voorpatrouilles uit naar Kandong-Ni. 30 Km vóór Wonsan de belangrijke Noord- Koreaanse haven. De Zuid-Koreaanse 3e divisie is opgetrokken naar Tsjangjon. 96 K.M. boven de 38ste breedtegraad. De Amerikanen opereren boven de rivier de Imjin, dat is dus ten Noorden van Seoel. Wanneer springt McArthur met zijn stra. tegische polsstok over de grens? DAT de Eigen Vervoerders Organi satie zich heeft aangesloten bij de Int Organisatie van Eigenaren van wagons. DAT het Hardinxveldse uitbreidings- ilan De Peulen (groot 60 ha, waarvan 7 voor woningbouw) door de raad is astgesteld en aan bezwaren van Gies- sendam is tegemoetgekomen door het niet dempen van de Karnemelksehaven. DAT de hoofdinspecteur van de K N S M. te Valparaiso, L. Vente. is benoemd *it ridder O.N. DAT particuliere telegrammen voor Griekenland alleen op risico van de af zender worden aangenomen. Dat inzendingen voor de typografische Frans Duwaerprysvraag uiterlijk 30 No vember bezorgd moeten worden op de afd. kunstzaken van het Amsterdamsi raadhuis, kamer 20a. DAT het Franse patrouillevaartuig Ailette van 21 tot 26 October e«n niet- officieel bezoek aan Rotterdam brengt. DAT een deel van weg no. 20 (Rot terdamMaassluisDen Haag) m.i.v. Maandag tijdelyk is gesloten en het ver keer de prov. weg op de Maasdijk kan volgen. DAT minister v. d. Brink hedenavond n 6.15 uur via Hilversum I een serie an de K.R.O. en de V.A R.A. over indu strialisatie en Jeugd inleidt. DAT de nieuwe vuurtoren van Oud dorp (op GoereeOverflakkee) gister avond in aanwezigheid van de commis saris der Koningin, mr L. A. Kesper, in gebruik is genomen. DAT op Terschelling een grijze sloep, vermoedelijk van een baggermolen, is aangespoeld. DAT staatssecretaris Muntendam Dins dag te Oostburg in Zeeuwsch-Vlaanderen de herbouwde watertoren in dient zal stellen. DAT vanmiddag in en bij Venlo oefening van de Limburgse nationale reserve werd gehouden, waarbij ook luchtlandingstroepen te pas kwamen het Tweede Kamerlid mr A. B. Roosjen een toespraak hield. DAT de Bredase politierechter de 68-j. M. de R. uit St. Willebord (N.B.), wegens het smokkelen van huiden tot 6 maanden, waarvan 2 voorwaardelijk, heeft veroordeeld. v DAT de psychometrist S. W. J. S. uit Schaasberg, die geneesmiddelen voor schreef. afgaande op een voorwerp uit het bezit van de patiënten, door de Maastrichtse kantonrechter tot f200 boete is veroordeeld. DAT by i (NB.) een vonden. DAT kasteel Nedercanne bij Maastricht is bestemd voor een schoolbuilenhuis. waar leerlingen van middelbare scho len een of twee weken o.l.v. hun leraren kunnen studeren. DAT in Roosendaal plannen bestaan voor een nieuw burgergasthuis politiebureau en te Hoogezand-Sappe- meer voor een nieuw gemeehtehuis en een verzorgingscentrum voor minvermo genden. DAT de vroegere P.T.T.-ambtenaar F G. J. Ignatius, een bekend Arnhems N.S.B.-er 7 jaar kreeg voor verraad. DAT de voortvluchtige S.S.-er A. de Man wegens deelneming aan de Silber tanne-acties, in Arnhem tot levenslang werd veroordeeld (eis: doodstraf). DAT in A'dam vier jaar werd geëist tegen de 33-J. Amsterdammer C. Edie in Juli de koopman J. Drenth uit Mun tendam, met wie hij op gespannen voel leefde, door revolverschoten had ge wond. DAT de regering een verzoek van de mijndirecties en mijnbeambt>envercni- gingen heeft afgewezen om het te stich ten mijnbeambtenfonds te subsidiëren. DAT de kantonrechter in Rotterdam Woensdag uitspraak zal doen in een procedure tussen de gemeente en de eige- s van enkele noodwinkeltjes aan de Coolsingel, die de gemeente wil laten ver wijderen. DAT gisteren 't 4-jarig meisje Yvonne Byl uit de Spoorstraat te Den Helder aldaar by het oversteken van de straat door een bestelauto is gegrepen en g; dood. DAT de 2-jarige A. G. Kunst in het tuincomplex Ons Buiten te Amsterdam in een sloot is gelopen en verdronken DAT het nieuwe station van Enschede 28 Oot. door de pres.-directeur der N.S. Spoorwegen wordt geopend. DAT het fort Spijkerboor in De Beemster per 1 December geen diens', meer zal doen als strafgevangenis voor militairen en deze week reeds 40 „be woners" naar Veenhuizen zijn vertrok- DAT de afslagvereniging Beemster, Purmerend en omstreken f 650.000 en f 240.000 wil lenen voor resp. een nieuw veilinggebouw en een koelhuis. DAT in Bergen op Zoom door onvoor zichtig oversteken vier verkeersongeluk ken plaats hadden, waarbij het 5-j. zoon tje van de heer Van E. uit de Steyn- straat werd gedood en het 12-j. meisje van de fam. B. uit Ossendireoht levens gevaarlijk werd gewond. Tegenover het optimisme van de Britse afgevaardigde Kenneth Younger, die zeker van is.' dat de troepen van Mac Arthur, eenmaal in Noord-Korea, in geen geval de Chinese grens zullen overschrij den, en er derhalve weinig vrees be hoeft te zijn voor een inmenging var Peking, staat de meer pessimistische visie van de Indische- premier Pandit Nehroe. Hij is namelijk van oordeel, dat munistisch China redenen kan hebben aan de Koreaanse oorlog te gaan deel nemen, indien de verbonden troepen de 38ste parallel passeren. De regering India zou over speciale informaties be schikken, volgens welke in de Mandsjoe- rys-Koreaanse grensgebieden grote con centraties van Chinese rode troepen hebben plaats gevonden. Wij stippen hierhij aan. dat India volledige diplomatieke betrekkingen met de regering in Peking onderhoudt. Neh roe is tegen een regeling voor Korea, waarbij niet .slechts Rood China geen vinger in de pap zou hebben, maar de Westelijke troepen, voor onbepaalde tijd aan de Mandsjoerijse grens komen te staan. Zulks zou het risico van uitbreiding van de oorlog tengevolge kunnen hebben In dit verband melden wy nog, dat graaf Lennart Bernadotte. een neef van de vermoorde bemiddelaar der V.N voor Palestina, bij de V.N. een voorstel heeft ingediend, dat ernenning van de 38s:e breedtegraad als voorlopige grens in houdt. Voorts moeten vrije verkiezingen onder toezicht van een bemiddelaar der V.N. gehouden worden. Ook wordt gewag gemaakt van een speciale oproep der Assemblee aan de Noord-Koreanen, om te capituleren. Camouilagecursus voor reserve-oliicieren Binnenkort begint een schriftelijke cursus in camouflage, waaraan alle reserve-officieren van de Kon. landmacht in groepen zullen deelnemen. De cursus wordt georganiseerd door de comman dant van de camouflageschool te Soester- berg. majoor J. L. Schrikkel. Met tus senpozen van veertien dagen worden drie afleveringen verzonden. Daarbij is een vragenlijst, die de cursist moet invullen met eventuele verbeteringen terug krijgt. Als vierde aflevering ontvangt hij een test, die hem eveneens gecorrigeerd wordt teruggestuurd. Drieling geboren in Amsterdam Mevr. F. J. Wjjnands-Snijders heeft gisteravond in het Luthers diaconessen- huis te Amsterdam het leven geschonken aan een drieling. De babys heten Gert- Jan, Dick en Kees. Ze maken het, even als hun moeder, uitstekend. Accoord Marianne en Uncle Sam over Michel Aan Washington worden nieuwe Franse 'oorstellen gedaan ter oplossing van de meningsverschillen tussen Frankrijk en de Ver. Staten, over de kwestie de; Duitse herbewapening. De Amerikaanse ambassadeur te Parijs, Bruce, heef- hierover een onderhoud gehad met pre en nu gaat Bruce morgen zijn regering bespre- In het geheim Het drama rondom Ambon schijnt zich naar de wens van sommigen in het geheim te moeten voltrekken. De In donesische regering heeft reeds meege deeld. dat ze er zo weinig mogelijk over zal publiceren. En eerst thans heeft de UNCI haar briefwisseling met de Indone sische regering openbaar gemaakt, een briefwisseling welke nu al enige tijd blijkt te lopen. Die briefwisseling legt overigens wel weer op merkwaardige wijze getuigenis af van de mentaliteit der Indonesische re gering. Eerst verklaart deze regering zich bereid, gebruik te maken van de sugges ties en adviezen der. Unci. Daaraan ver bond zy de voorwaarde, dat in deze sug gesties en adviezen haar status met mocht worden aangetast. Dat laatste kon alles en niets beteke nen. In elk geval mocht de Unci aanne men, dat door deze voorwaarde haar be middeling niet helemaal ten dode behoef de te zijn opgeschreven. Immers, anders had die bemiddeling beter terstond bot weg kunnen zijn afgewezen. Maar een paar dagen later moest de Unci toch maar vernemen, dat de Indone sische regering op haar bemiddeling geen prijs stelde. Met andere woorden, de heren zijn keurig aan hot lijntje gehou den, en inmiddels werd de aanval op Ambon voorbereid. Dat de Unci thans alsnog de vermaning tot Djakarta heeft doen uitgaan om het vuren te staken, is iets waarover wij ons zeer verheugen. Wij hopen, dat ze nu wat krachtiger zal gaan optreden. Ze heeft, dunkt ons. toch wel het een en ander goed te maken- Onbeschaamd Het ontzettend deftige Engelse blad Manchester Guardian heeft nu ge schreven, dat de Indonesische regering waarlijk niet in het geheim tegen Ambon behoeft op te treden, omdat zij zich over de actie niet behoeft te schamen. Op grond van onze ervaringen met En geland in de Indonesische kwestie zijn wij tot de overtuiging gekomen, dat het schaamtegevoel voor vele Engelsen niet de meest aan de dag tredende eigenschap is. Reeds op deze grond zyn wij van oor deel. dat de Manchester Guardian haar oordeel beter achterwege had kunnen laten Haar uitlating getuigt niet alleen van gebrek aan schaamtegevoel, zij is zelfs onbeschaamd. Morgen Morgen zullen in vele kerken in ver band met de verwikkeling rondom Ambon gebeden worden opgezonden. Dat is goed. Er is in deze zaak veel mense*- lyke zwakheid en tekortkoming. Er gaan, hebben wij gelezen, vele mensenlevens verloren Ook wordt het recht gekrenkt. Terwijl ginds het krijgsrumoer voort gaat, mogen wij morgen ons gebed op zenden tot de hoogste rechterstoel. De Ambon is voor ons afgesloten. ïaar die rechterstoel is niet af gesloten En wat mensen niet kunnen be- eiken. moven wy van God vragen Morgen bidden wij voor Ambon Mor gen bidden wy ook voor de Indonesische regering, dat zij beslissingen moge nemen recht en billijkheid en dat zij tot WEERBERICHT Westelijke wind Tot morgenavond verwacht De Bilt: Wisselend bewolkt en overwegend droog weer. Matige, langs de kust af en toe krachtige Westelijke wind. Weinig verandering in temperatuur. (Opgemaakt ie Zondag: Zon 6.52—18.03; 17.05. Maandag: Zon 6.53—18.01; 17.17 uur. 11 Nov. N.M. 2.24— Pleven het zaakje JB ken. Maurice Petsche. de Franse' van Financiën, vertrekt eveneens naar Amerika, terwijl zyn collega Defensie. Jules Moch, hem in he begin der volgende week volgt Doe, het vinden van een compromis, geba seerd op het beginsel der opnemin. van Duitse eenheden in een Europee leger, maar wanneer dit reeds ge vórmd is. (Amerika wil nationale legei tezamen een Europees leger vor men).

Nieuwe Leidsche Courant | 1950 | | pagina 1