Bedrijfsparade was een hutspot van alles wat lekker en mooi is NIEUWE LEIDSCHE COURANt 4 WOENSDAG 4 OCTOBER 1950 „Haast nog leukei dan een historische" Sprookjesfiguren en fruit, bloemen en autos in een bonte mengeling De grote optocht, waarmede de 3-Octobervereniging dit jaar uit de bus kwam, was een bedrijtsparade. Meer dan 50 showwagens namen er aan deel en een zestal muziekkorpsen zorgde voor de onontbeerlijke om lijsting. Langs de kilometerslange route, die door het grootste gedeelte van Leiden liep. hadden zich duizenden en nog eens duizenden mensen opgesteld, die gedwee wachtten op het ogenblik, waarop de stoet langs zou komen. En om zich van een goed plaatsje te verzekeren, kon men reeds zeer vroeg in de middag de strategen zien zitten ol gewoonweg staan. In de omgeving van de Burggraven- evenwel koud, want zij bliezen zich wel laan stonden de voertuigen opgesteld Omstreeks één uur werden daar de mo toren aangeslagen en begon de bedrijfs parade haar zegetocht door de stad- Maar och, het wachten op al het moois duurde zo lang en van die gelegenheid maakte een legertje van straatmuzikan- Verder slingerde zich de stoet. Van Gend en Loos demonstreerde, hoe het transport vroeger met een diligence werd t en toonde ook een vrachtwagen „kasteel Met een extra mooie •am de N-Z.H. op de proppen. Heer Bommel i Tom Poes maanden tot heer-zijn i U begreep wat ze bedoelden het verkeer, als ten gebruik, om er de gezelligheid wat in te houden. Een Volendammer pak schijnt daarbij stimulerend te werken, speciaal op de offervaardigheid van het publiek. Er waren haast méér Volen- dammers in de stad, dan de goede dorps secretaris in het burgerlijk register in schreef. Draaiorgels schenen van alle kanten toegestroomd en dan waren ook de ac cordeons een studie waard. Uit prachtige instrumenten werden de modernste schlagers getrokken, maar daarnaast waren er de kleine schipperspiano's, waarmee een arme drommel wat geld bij elkaar trachtte te spelen. Neringdoenden, die iets „eetbaars" te koop aanbieden, genieten ook altijd be langstelling op een dag als deze en een klein scheepsladinkje vers-gebrande pinda's en een karrevrachtje chocolade zijn zeker wel door Leidse slokdarmen gegaan, alvorens vele kelen later'op de dag gesmeerd werden met dranken van velerlei herkomst. De jeugd hield zich voor een gedeelte onledig met het bestoken van jonge en oudere feestgangers met proppen papier aan een elastiek, die de vakman jojo- ballen noemde. Zonder meppen konden we ons gebouw aan de Steenstraat be reiken en van daar uit veilig de stoet ip ogenschouw nemen. Zo zwart als het overal van de mensen was, zo zwart was ook de kop van de optocht. Heren met zwarte pakken aan, die deel uitmaakten van het bestuur der 3-Octobervereniging en de Groninger Ontzet-vereniging, zaten in zwarte rij- Foto's N. van der Horst tuigen. Maar het laatste rijtuig was leeg. Slechts lagen er wat papieren in en een stuk of twee zwarte parapluies. Zwaluwen, waarheen was uw vlucht? Werkmans Wilskracht zorgde met de nieuwe lichtblauwe en met zilver afge zette uniformen al voor een lichte cli max, die zijn hoogtepunt vond in de prachtige showwagens, waarvan een groot gedeelte met bloemen versierd Ieder bedrijf prees op zyn eigen manier zyn waren aan. Het Centraal Bureau voor Tuinbouwveilingen in Nederland (een eerste prijs) leerde de mensen: „Eet Neèrlands fruit, dag in dag uit". En om deze leuze kracht bij te zetten waren velerlei soorten ooft tot een prachtige com positie gemaakt. Het bekende vader landse drankje, dat binnenkort zo duur gaat worden, werd ook in alle toonaarden bezongen. Een borrel? Goed. Maar daar reed óók een wagen met de waarschuwing, dat alcohol het grootste gevaar op de weg is. De Luchtmacht Nederland gaf ook acte de présence. Drie Spitfires vlogen enige tijd boven de stad en de vliegers behoorden tot de weinigen, die vrij baan hadden. Een luxe autobus, met bloemen ver sierd, liet zien, hoe men eerst gerieflijx kan reizen, en auto-handelaren hadden de mooiste wagen uit hun collectie extra opgepoetst en versierd om het auto verkeer te bemoedigen. Overigens waren het niet alleen spiri tualiën, die als drank aanbevolen den. Vloeistoffen uit fruit geperst, den aangeprezen. De mannen „Nieuw Leven" en „Concordia" liet het Was het alleen maar de moderne tyd, die uitgebeeld werd? Gelukkig niet. Buitengewoon smaakvol zijn altijd de romantische figuren, die tussen de 20ste eeuwers doorstappen. Bie dermeier dames waren op het appèl en heren met bakkebaarden. Ouder wetse fietsen waarop niemand zich waagde voort te bewegen werden meegevoerd als contrast tot de bromfietsen, die „bemand" waren door Tiroliennes. Sprookjesfiguren lieten evenmin verstek gaan en waren uit de kinderboeken gestapt om reclameleuzen kracht by te zet ten. Daar reed Dik Trom achterste voren gezeten op zyn ezeltje. Tom Poes liet zich mee rijden en zelfs een reus lag natuurlijk lui te sla pen. Maar dit was een „eigenge maakte" reus. De politie had voor zover wij kon den beoordelen niet al te veel werk om de straten „schoon" te houden. Maar kijk, daar slipten toch enige mannen de toeschouwers langs- Zij hadden blikken geldtrommcl in de hand en ;n conducteurs van de N.Z.H., die hun dienst er op hadden zitten en zich naar moeder-de-vrouw spoedden, om ieder geval 's avonds, nog een klem bloemetje buiten te zetten. De stadstram overigens 's morgens heel wat te verwerken gehad, maar 's middags waren de diensten gestaakt. Het blauwe geval eenvoudig uit de rails gedrukt zijn door die duizenden. Het waren niet alleen firma's, die zaken trachtten te doen. Ook de grote firma, die Leiden heet, prees haar waar aan: Leiden biedt in dustrieterrein. Of: Houdt de weg vry dan is de brandweer snel er by- Een moderne vuilniswagen reed rond met als zilver blinkende asbakken, plus de raad: Houdt Uw stad schoon. En ook andere gemeentelijke instel lingen waren „op de baan". De gastmuzikanten waren de Haagse Tramharmonie en Warmonds Fanfare. T en D. speelde op eigen terrein, even als „De Post". Eigenlijk zijn al die muzi kanten een beetje opscheppers, want ieder korps heeft zijn behaalde medail les open en bloot te kijk hangen. Toch hebben zij dit wel verdiend, want gaat u eens, met 'instrumenten behangen, een paar uur marcheren! Een gilde, dat ook in ruime mate ver tegenwoordigd was, werd gevormd dooi de bakkers. Deze fabrikanten van ons volksvoedsel „doen" het ook altijd, voor al als dat grappige bakkerspakje ge- Zij wonnen de prijzen van de optocht Nationale afdeling 1. Centraal bureau van de tuinbouw veilingen in Nederland. 2. Kamsteeg's automobielbedrijf ie Oegstgeest. 3. „De Veluwe Hunt" (jachtstoet le den L.S.C. en V.V.S.L.) 4. N.Z.H.V.M. te Haarlem. 5. C. J. van Houten tn Zoon N.V. te Weesp. Leidse afdeling 1. Gebrs. van Wijk en Co N.V. 2. N.V. Hartevelt en Zoon. 3. N.V. Koole Nicola en Co. 4. C.V. Tieleman en Dros. 5. G. Kuperus. De heer A. N. Ballego reikte tij dens de pauze van de optocht in Oua- Hortuszioht de prijzen uit. dragen wordt door heel kleine bakker tjes En de nationale producten melk. boter en kaas vormden een smakelijk onderdeel van de optocht. Wat zou Leiden zijn zonder wol? Deze industrie was vertegenwoordigd in ver scheidene vormen. Een muziekkorps, ge kleed in wollen dekens, marcheerde voorbij en er was een diligence met een Zo was het heden en het verleden aan eengeregen tot een kleurige stoet. Han del. industrie en overheid toonden hun prestaties. De 3-October-vereniging was óók present, onder andere met een wa gen, waarop een grote draaiende Leidse pot met peen en uien. En draaide om die pot niet het gehele feest? Pelgrimage naar de hutspot Het is vreemd gesteld met de Leid se Lakenhal. Of liever: met de Lei- denaars. Zodra op 3 October op het houten bord aan de ingang van het museum de vermelding van de tree-prijs a raison van één dubbeltje door een houten plankje wordt ge camoufleerd, stromen de bezoekers in drorpmen aan. De poort staat open van tien tot twaalf uur, uitnodigend; er is geen klop op de deur voor dig om binnen te komen. Ook heerst er niet de plechtige stilte van een ge wone museumdag. Vaders en moeders volgen met hun zoet aan zuurstokken zuigende kroost geduldig de vele bordjes, die 1 D E hutspot wijzen: trap op, nog een trapje op en nog een, langs oude schilderijen, waarnaar de kleuters opgetogen wijzen en waarover de oudere kinderen vasthoudend zeuren. Maar dan staat daar opeens mid den in die oude zaal met de grote taferelen uit het beleg die bronzen pot met zijn opgetogen inscriptie, omgeven door de relieken, van wat iedere Leidenaar een beetje als ZIJN verleden beschouwt. Daar ligt bijv. die vergeelde almanak, in 1575 in Delft gedrukt. Opengeslagen op de derde October, hoe kan het anders. En daar staat dan: „Op desen dach werde Leyden door de crachtige handt des Heere bij den Admirael Boysot ghespijst ende verlost van dat swaer belegh der Spaengiaer- den". Hierover buigen zich de hoofden van de naar het verleden pelgrime rende Leidenaars. Vaders en moe ders vertellen, wat zij zelf van hon gersnood en onderdrukking weten, passen het toe op die verre tijden en zien de woelige kinders voor één half uurtje stil worden. Voor de grote maquette stranden de ouderen. Vol verbazing zien zij de historie van hun stad voor zich uitgespreid liggen in versterkte dorpen, schan sen, wateren en wegen- Verheugend is het, dat velen na de pelgrimage ter hutspot nog wat tijd nemen om de andere zalen van het mooie gebouw met zijn kostbare inhoud eens door te wandelen. Mis schien zien zij er later geen bezwaar in nog eens een dubbeltje te offeren ter nadere bestudering, lief moet zijn. Van de geschiedenis, zonder welke zijzelf als mensen van deze tijd ondenkbaar zouden zijn. Het is vreemd gesteld met de Lei denaars. Door het jaar: een kogel door de zalen en geen mens in ge vaar. En op 3 October: massa-pel grimage naar het verleden. Zou het werkelijk om dat dubbeltje zijn? Op het stadhuisplein en bij Van der Werff Ja, ook zij waren nu present, om streeks 7 uur op het Stadhuisplein. We bedoelen die Leidenaars, die zich (uit de aard van hun beroep) anders om deze tijd nog eens omdraaien of hoog stens met een nijdig gezicht de wekkc. het zwijgen opleggen. Want immers, hier stond het Leids Politie-Muziekgezelschap hét feest van Leiden, het 3-Octoberfeest, met blijde klanken in te luiden. Het wa ren èebt-vaderlandse klanken, die door honderden werden aangehoord. Even later was dit getal in het Van der Werffpark aangegroeid tot duizen den, om van 8 uur tot half 9 koranI- muziek te beluisteren en mee te zan gen! O.a. merkten we op burgemeester jhr mr F. H. van Kinschot met zijn echt genote, de oud-burgemeester mr A. v. a. Sande Bekhuyzen, de commissaris van politie de heer R. J. Mever, de rector magnificus prof. dr S. T. Bok. afgevaar digden van het collegium van het L S.C., en het bestuur van de 3-October-vereni- ging. Mevrouw Van Kinschot had een groot bouquet bloemen in de Leidse kleuren in ontvangst mogen nemen.' Hef programma was weer samengesteld uit diverse liederen uit het bundeltje voo' koraalmuziek en werd geopend mc-t „Wilt heden nu treden". De Chr. mu ziekvereniging „Concordia" zorgde voor de muzikale begeleiding Nadat de heer G. van Reenen namens de zangers de traditionele krans voor het standbeeld van Van der Werff had aangeboden en deze door de burgemeester hieraan was opgehangen, werd tot slot het Wilhel mus gezongen. Alles Gods werk Dienst in de Chr. Gerei, kerk In de Chr. Geref. Kerk had eveneens een herdenkingsdienst plaats. Ds Joh Jansen, de plaatselijke predikant, die in deze dienst \oorging, bepaalde zijn ge hoor by Psalm 18: 20a en handelde ach tereenvolgens over Leidens diepe ellende, verlossing en dankbaarheid. Herinnerd werd aan het eerste beleg van 31 October 1573, waarna Valdez zijn troepen terugtrok naar het Oosten des lands, waar een broer van de Prins een inval poogde te ontketenen. Op 26 Mei 1574 sloeg de Spanjaard het tweede beleg voor de stad. Hoewel jhr Van der Does. Van Hout en burgemeester Van der wat hun Werff hadden aangeraden voldoende voedsel op te slaan, sloeg men deze wijze raad in de wind. met de ons be kende gevolgen. In het vervolg van zijn rede wees ds Jansen er op. dat in Lei den de duisternis van het Pausdom plaats had gemaakt voor de verkondi ging van het zuivere Evangelie van Je zus Christus. Voorts sprak hij over de ware vrijheid, waarmee Christus ons vrijmaakt. Ook aan het slot van deze dienst werden twee verzen van het Wil helmus gezongen. In de Burcht Chr. Oranjevereniging kookte hutspot „En hier is de wortel. En hier is de ul.| Wy stampen samen uit de hutspot-pot een vrolyke bui. Wij brengen u stamp pot van vrolykste soort. Voor elke Leidenaar iets goeds zoals 't behoort". Dit liedje zal zeker nog lange tyd in het hoofd van hen, die gisteravond in de grote zaal van de Burcht de feestavond de Leidse Chr. Oranje-vereniging hebben bygewoond, blyven zweven. Het as een alleszins gewild liedeke, dat. dei rolijkheid er inderdaad ln bracht. De avond, die werd geopend door de voorzitter, mr N. G. Geelkerken, begon samenzang. Toen klonken uit volle borst „Hollands vlag, je bent „Een scheepje in de haven....", „Waar in 't bronsgroen eikenhout„De paden op, de lanen inEen prachtig koor; goedgemutste Drie-October-mensen. »t was weer de Timdelerclub, die het' programma samenstelde en ook uit-1 da. Geestig was het poppenspel. Del schetsjes met de vrouwelijke dokter en het paard vielen ook zeer goed in de smaak. En een jeugdig pianoduo deedi bekende klanken als een waterval uit zijn' instrument stromen. Na de pauze voerde I de club een toneelstukje op. Precies' half 11 was het programma afgewerkt I en de meesten van de vierhonderd togen toen opgewekt naar het vuurwerk. Het was een avond van familie-gezelligheid en prettige ontspanning. Tragisch gebeuren op 3 October Gisteren in de vroege ochtend is de 56-jarige J. R. uit Katwijk in een loge ment in de Janvossensteeg door verstik king om het Iven gekomen. Om wat bij te komen gebruikte hy een stuk worst en daarin is hij gestikt. VERENIGING „OUD-LEIDEN" De vereniging „Oud-Lêiden" houdt Zaterdag een excursie. Bezichtigd zullen worden het Aoademisch-Historisch Mu seum, de kamers van het college van curatoren, de Chisius-tuin en de biblio- theca Thysiana. Ziehier een overzicht van ons gebouw ai. Vijl personen zijn in een cirkeltje gezet. Willen die zich aan ons bureau mel den, om een kleine verrassing in ontvangst te nemen? De heer Christiaanse overhandigt de heren W. van der Laan en H. de Wilde de eerste zeep. Zal het traditie worden? Leden van het L.S.C. en de V.V-S.L. zorgden voor ,yDe Veluwe Hunt", die het uitstekend deed 't Was weer druk in de stad I Concordia"op de voorgrond de drumoand

Nieuwe Leidsche Courant | 1950 | | pagina 3