intrant Nederlandse Regering doet beroep op Indonesië voor Ambon Het Nederlandse volk kan niet onverschillig staan Wist U WOENSDAG 4 OCTOBER 1950 BUREAUX: Steenstraat 37 Directie, Abonnementen- en Adver tentie-afdeling: Tel. 22710 en Tel. 23375. Redactie: Tel. 20408. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: 4.50 p. kwartaal; 1.50 per maand; 0.35 per week. ADVERTENTIËN: 0.18 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting) Hoofdredacteur: Dr. E. D1EMER Chef-Red.; H. W. J. ENSERINK Directie: F. DIEMER r5taatbasticfj Is gfubtevea tngn bert in tcgfjeospoct" Een en dertigste jaargang No 8239 ER WAS FEEST in de Sleutelstad Met grote verontrusting De minister-president, dr W. Drees, heeft namens de Nederlandse regering heden het volgende telegram gericht tot de Indonesische minister-presi dent, mr Moh. Natsir: „Met grote verontrusting nam de Nederlandse regering kennis van de militaire actie, welke door de regering van de republiek Indonesië tegen Ambon is ingezet. De teleurstelling over dit bericht was des te groter, omdat tot op het laatste ogenblik niet slechts de hoop, maar ook de verwachting mocht worden gekoesterd dat uw regering rpet het voornemen was bezield, om het conflict met Ambon zon der geweld van wapenen tot oplossing te brengen. De zending van minister Lèi- mena rechtvaardigde deze verwachting. Ik mag niet nalaten Uwer Excellentie mede te delen, dat deze militaire óctie niet alleen de Nederlandse regering, maar het gehele Nederlandse volk diep heeft geschokt en niet het minst hen. die gedreven door oprechte sympathie voor de nfitionale aspiraties van het Indone sische volk, de ontwikkelng van de on afhankelijke Indonesische staat met grote belangstelling hebben gevolgd. Het Nederlandse volk kan niet onver schillig staan tegenover deze strijd. Niet alleen is Nederland nog steeds belast met de verantwoordelijkheid voor een aantal nog niet gerepatrieerde Ambonnese mi litairen, bij wie deze nieuwe, gebeurte nissen de grootste onrust kunnen verwek ken, maar gevoelt voor ons volk zwaar de verantwoordelijkheid voor hét feit, dat het door overdracht van de souve- reiniteit de zorg voor het welzijn van de Ambonnese bevolking uit handen heeft gegeven. Met het oog op de ernst van de situatie welke door deze ontwikkeling is ont staan, acht ik het mijn plicht een open lijk persoonlijk beroep te doen op Uwe Excellentie om alsnog ertoe mede te werken, dat de strijd wordt gestaakt en langs vreedzame weg naar een oplossing gestreefd wordt". Indonesië geeft de aanval toe Eerst thans hebben militaire kringen te Djakarta aan Reuter verteld, dat In donesië een volledige aanval tegen het eiland Ambon heeft geopend en dat léger, luchtmacht en vlöot het eiland hebben ingesloten. Op enige plaatsen zijn volgens deze berichten militairen aan land gegaan. De politieke correspon dent van Aneta meldt nog, dat de aan val op de 26ste September begonnen was" en dat Kawilarang het bevel voert Ambon is dermate afgesneden, dat vluch, ten voor de opstandelingen onmogelijk is aldus gezaghebbende kringen te Dja karta. Aircommodore Soeriadarma ont kende, dat er boven Ambon een vliegtuig zou zijn neergeschoten. Protestvergadering te Amsterdam In Krasnapolsky te Amsterdam heeft „Door de eeuwen trouw" een Ambon- avond gehouden, waarop het telegram van dr Drees aan mr Moh. Natsir werd voorgelezen. De 1300 aanwezigen be sloten eenstemmig, een telegram te zen den aan dr Drees en de voorzitters van de beide Kamers der Staten Generaal, waarin zij hun grote verontwaardiging uitspreken over deze aanval, ingezet met materiaal, dat door Nederland indertijd aan de R.I.S. werd overgedragen. Zij vragen stappen om aan het bloedver gieten een einde te maken en voor het zelfbeschikkingsrecht van het broeder volk, dat eeuwenlang een ontroerende trouw aan Nederland en Oranje heeft betoond. Lt. Admiraal C. E. L. Helfrich achtte het nutteloos, een beroep om hulp te doen op de Nederlandse regering, doch wilde een beroep op de openbare mening in Amerika en Australië.-want de goede Amerikaan zal gruwen van de naakte feiten en zich ergeren over de onjuiste voorlichting, waarvan hij het slachtoffer is geworden. Voor de Austra liër zal één blik op de kaart tonen, van welk belang de Zuid-Molukken zijn. Minister Lokollo dankte de aanwezigen voor de steun in dit moeilijke uur. Officieel stilzwijgen Het Indonesische ministerie van Oor log bewaart nog steeds het stilzwijgen over de landing op Ambon. Volgens Ass. Press is dit uit beduchtheid over de reac ties onder de Ambonnese militairen. Beroep op de Koningin Uit Ambon is een telegram gezonden aan H.M. de Koningin, waarin om Haar ..humanitaire, interventie" wordt ge vraagd. Het hoofdbes'tuur van het Natio naal Jongeren Verbond heeft in een te legram aan dr Drees geprotesteerd te gen de houding der Nederlandse rege ring en verklaard, dat zij verplicht is, de Indonesische aanvallers een halt toe te roepen. Het wijst op de gevolgen van verraad van rijksgenoten. Troepen van Ambon houden stand Een tank veroverd op de Indonesiërs Het bureau der Zuid-Molukken in Den Haag meldt, uit Ambon rechtstreeks het volgende te hebben vernomen: „Na vijf dagen strijd tegen een overmacht de republiek Indonesia houdt Ambon heldhaftig stand. Er vallen vele slacht offers, welhaast alle burgers. Het gebrek aan verpleegsters en medicamenten nijpend. De stelling aan het gevechts terrein Wakal is Maandagavond prijs gegeven. Bij een tegenaanval van troepen der Zuid-Molukken vielen belangrijke documenten - in handen van de Ambon- nezen. Vele honderden vrijwilligers (ge- pensionneerden en burgers) gaven zich op om naar het gevechtsterrein te mogen gaan. Het bureau verzoekt, te protesteren tegen de beschieting van de stad Ambon en heeft een verzoek tot het Internatio nale Rode Kruis gericht om de verzor ging der gewonden op zich te neme De vertegenwoordiger der Republiek van de Zuid-Molukken in Nederland heeft dr Drees en -het Nederlandse volk gedankt voor de stappen bij Natsir. Naar de Nieuwe Haagsche Crt. verder verneemt, wordt Radio Ambon zo sterk gestoord, dat het moeilijk te beluisteren is. Bij de tegenaanval veroverden de Ambonnezen een tank en vele Juliana- De mishandelingen in gevangenis te Hoorn Zelfde straffen geëist Tegen de vroegere wnd. adjunct-direc teur, twee hoofd-gevangenisbewakers en drie bewakers van de gevangenis in Hoorn, waar in 1947 gevangenen die wil den ontvluchten, werden mishandeld, Is gisteren In hoger beroep te Amsterdam bevestiging geëist van de vonnissen de Alkmaarder rechtbank, die varieerden van ƒ100 tot ƒ10 boete. Alleen i.p.t laagste straf werd 25 boete geëist. Uit spraak 17 October. Het briefgeheim in Oost-Durtsland wordt door de Sow jet-autoriteiten her haaldelijk geschonden. De Amerikaanse hoge commissie heeft hiertegen bij de Russen geprotesteerd. Amerikaanse militaire missie te Djakarta Gisteren is een Amerikaanse militaire missie uit Manilla te Djakarta aangeko men, om met de Indonesische regering besprekingen te voeren over verkrijging van militaire en andere uitrusting. Voor zitter is John Melby van het departement van buitenlandse zaken, een der leden is generaal-majoor Graves B. Erskine van de mariniers. Boeren willen hogere richtprijzen - voor tarwe en gerst Wanneer er meer tarwe verbouwd m-oet worden, zal minister Mansholt zijn jong ste maatregelen moeten herzien, zo meent men bij de Stichting voor de Land De richtprijs voor tarwe behoort te worden verhoogd van f24.25 per 100 kg tot f 25 én die voor gerst van f 22 tot f 23. Bovendien wil men de leveringsplicht van 2500 kilo gerst per hectare verlaagd zien tot hoogstens 2100 kilo. Vorig jaar werd bij het afschaffen van de graanre- geling tot de boeren gezegd, dat zij niet steeds weer tegen de overheid moesten aanleunen. Thans wordt hun echter weer een deel van hun vrijheid ontnomen. Dit vindt men een tweeslachtige politiek. De Hamburgse politie heeft gisteren onverwachts een groot aantal leiders van de communistische „Vrye Duitse jeugd" wegens storing der openbare orde gear resteerd- De Engelsen zien zich niet graag de jaarlijks terugkerende plechtigheden van militaire en burgerlijke aard ontgaan; daarvoor wonen zij in het land van de tradities. De Londenaren konden dez,er dagen getuigen zijn van een indrukwekkend tafereel, toen de rechters, gekleed in toga en getooid met de pruik, zich tiaar de Westminster-Abdij begaven ter gelegenheid van de heropening van de rechtbanken. De laatste tijd zijn er bij de Hon gaarse legatie in Den Haag bij her haling ongeregeldheden voorgevallen, zodat de politie het nodig achtte, er een wachtpost bij te plaatsen. Westerling staat thans achter Thiessen Naar aanleidng van de uitspraken van kapitein Westerling in een onderhoud met Trouw en de verklaringen van qp advocaat van kapitein Westerling deelt de heer Thiessen aan ANP mede. dat hi1 terstond naar Brussel is gereisd en da- Westerling hierop de volgende verkla ring heeft afgelegd: „Ondergetekende R. P. P. Westerling, verklaart hierbij, dat het betrokken artikel (het persge- sprek nl.) een verkeerde voorstellinv van zaken heeft en m.i. ten doel heer:, de heer J. Thiessen Jr in een kwaad daglicht te. stellen". Aan.de correspondent van ANP te Brus- sel heeft Westerling deze verklaring be vestigd. Een commissie zal worden in gesteld om de binnengekomen gelden te controleren. Westerling zeide, dat hij vrij wel is afgesneden van berichten uit Ne derland en vaak personen op bezoek ont vangt. wier meningen zeer uiteenlopen. Hij is onvoldoende op de hoogte van het werk der comité's, die hem wensen to steunen. Het gevolg is geweest, dat or moeilijkheden zijn ontstaan tussen deze De Fzansen vechten en Bao Dai rust uit Het offensief der Franse troepen in Indo-China, wordt na de verovering -van Thai Ngoejen in alle hevigheid voort gezet. Reeds zijn stellingen 6>-> KM. ten Noorden der stad ingenomen. De com munistische troepen vluchten naar het N. Oosten. Volgens Reuter is er in frankrijk enig rumoer ontstaan rond de :guur van Bao Dai, voormalig keizer an Annam en staatshoofd van Frans ndo-China. Men neemt het hem kwalijk, lat hij het luxueuse verblijf aan de Franse Rivièra verkiest, terwijl in Indo- China hevig gevochten wordta Men oor deelt, dat de 51 millioen. die de Franse staat namelijk aan Bao Dai uitbetaalt, op zijn zachtst gezegd weinig „nut tig effect" sorteren. Britse vice-consul moet Tsjechoslowakije verlaten De Tsjechoslowaakse regering heeft in een nota aan de Britse ambassade te Praag de terugroeping binnen 48 uur geëist van de Britse vice-consul te Bra- tislawa, Lawrence Gordon Gaze, die ge noemd is in het spionnageproces tegen 8 Tsjechen, dat gisteren te Brno is begon nen. Volgens de nota zou Gaze met zijn vrouw een spionnage-organisatie in Tsje choslowakije hebben opgebouwd. Bij een scheepsbrand te Barranca Mermeja een oliecentrum in Columbia, zijn 28 personen omgekomen. Oostenrijk geen tweede Tjsechoslowakije Communisten bedreigen Wenen met sabotage en terreur Politie uitgerust met helmen en karabijnen en brandweer klaar met de spuit De communisten in Oostenrijk hebben de regering een ultimatum gesteld tot herziening der lonen en prijzen. Dit werd van de hand gewezen, waarop door de Weense radio, welke onder controle Russen staat, een oproep tot de arbeiders werd gericht, tot algemene staking over te gaan. Washington ziet de ernst der situatie in en zal iedere poging tot een staatsgreep met geweld keren. Voor het eerst sinds 1938 zal de Oosten rijkse politie vandaag dienst doen met helmen en geweren. Een ieder, die op de rails gaat zitten, zal er door de brandweer worden afgespoten. Vannacht ia conform het rode parool De staatssecretaris van het min. de algemene staking te Wenen begon nen. Op het middernachtelijk uur waren de straten geheel verlaten. Echter zal eerst in de loop van "de dag kunnen blij ken, hoeveel stakers aam de oproep heb ben gehoor -gegeven. De politie is op haar hoede en- alle bruggen, stations, postkantoren, krantenbureaux worden extra bewaakt. Russische soldaten heb ben de zorg op zich genomen voor de communistische „Volksstimme" en he: Russische legerblad „Oesterreichische Zeitung". Na Berlijn pogen de rode heren ook in Wenen een soortgelijk spelletje te spe len. Het is dan ook noodzakelijk tevens de communistische jeugdorganisaties in het oog te houden, waarvan de leden gro te hoeveelheden vuurwapens op de zwar te markt hebben gekocht. Vanmiddag sen massademonstratie plaats van en het rode stakingscomité ver zocht de winkeliers hun. zaken gesloten te houden. V.S. hebben 11 divisies gereed Amerika heeft een nieuwe, volledig geoefende divisie van 23.000 man infan terie aan zijn strijdkrachten toegevoegd. Hierdoor omvat de Amerikaanse strijd macht thans 11 divisies, die öf actieve dienst doen in Korea, öf onmiddellijk be schikbaar zijn voor gevechtshandelingen Europa of de V.S. Boete van 200 tot 500 voor te hoge lonen üen Amsterdamse aannemer, die deze zomer aan enkele arbeiders 52 pet erverdienste heeft uitbetaald, werd gis teren door de Amsterdamse politierechter eroordeeld tot 400 boete plus twee we ken voorwaardelijke gevangenisstraf met proeftijd van twee jaar. Een ander, die 30 pet teveel heeft uitgekeerd, kreeg ƒ200 boete en een derde, die suppletie- lonen verstrekte boven het toelaatbare, 500 boete plus drie weken voorwaarde lijk met een proeftijd van twee jaar. Onderwijzeres voorzitster van Engelse labourpartij Op het congres van de Britse Labour partij te Margate werd gisteren mejuf frouw Alice Bacon, onderwijzeres en dochter van een mijnwerker, tot voorzit- •an de partij voor 1951 gekozen. Het congres nam een resolutie aan, waarin beroep op de regering wordt gedaan, de arbeiderslonen te verbeteren door het controleren en beperken van de winst-en Binnenlandse Zaken houdt er rekeni méde, dat de staking 10 dagen zal du ren. Men vreest, dat het spoorwegver keer van en naar Wenen onderbroken ■al worden, terwijl de kans bestaat, dat de lectriciteltsvoorzlening zal-worden af gesneden. Reeds worden sabotage-daden gemeld, want communistische saboteurs hebben by Waidhofen en Goepfritz ir de Russische zone spoorrails losge schroefd. Hoe is de houding der socialisten? De regering wordt door hun voormannen ge steund, die -de socialistische arbeiders hebben verzocht aan het werk te blij ven. Johann Boehm, voorzitter van he' Oostenrijkse Vakverbond heeft gewaar schuwd. -tegen een communistische sa menzwering met het doel zich meester te maken van het regeringsapparaat en een „volksdemocra-tisch bewind" op touw te zetten. Oostenrijk mag geen tweede Tsjechoslowakije worden! De door de Russen beheerde fabrieken in de Sowjet-sector, zijn alle in staking gegaan. Elders in het land is de deelname niet groot. Volgens latere telegrammen, is algemene staking te Wenen begon: Churchill's vinger gemeten Men heeft te Londen de maat ge nomen van Winston Churchill's ring vinger. Dit was nodig, omdat de gouden ring met de Minerva-kop op 10 October as. aan zijn rechterhand gestoken zal worden. Zulks ter ge legenheid van Churchill's promotie tot doctor in de philosophie aan de universiteit van Kopenhagen. Chur chill en zijn echtgenote gaan a.s. Maandag per speciaal vliegtuig naar Kopenhagen, waar zij de gast zullen zijn van de Deense Koning en Ko ningin. De omtrek van de ring om die beroemde vinger zal7*6 c.m. In de Amerikaanse sector bevonden zich wijze trambestuurders, die de con nistische oproep in de wind sloegen Dit was klaarblijkelijk een paar honderd communisten, die de dienst trachtten te verhinderen, niet naar de zin. De tram bestuurders hebben toen de rode heren een dracht slagen toegediend, terwijl de politie een aantal hunner achter slot en grendel zette, om van Stalin te dromen! DAT per 16 Oct. tot burgemeester Hellendoorn is benoemd mr F. R. Crom- melin, thans burgemeester van Vollen hoven. DAT in de Noord-Oostpolder per week 4 montageschuren (totaal 150 stuks in 17 types) met stenen boerenwoningen zullen worden gebouwd en thans reeds 171 van deze schuren in gebruik zijn. DAT Vught voorlopig nog geen monu ment voor de gevallenen en de bevrij ding krijgt, daar voor de restauratie van de historische toren, waar het geplaatst zou worden, geen rijkssubsidie wordt vérleend. DAT E. van 't Oever uit Voorburg bij een wedstrijd van diergaarde Blydorp te Rotterdam twee eerste prijzen won voor een algemene dierenfoto en een nijl paardenfoto in de klasse gevorderde DAT de commissaris der Koningin, mr L. A. Kesper. op 25 October de eerste spade steekt voor de aanleg van de ring weg om Schoonhoven, de afsluiting in de prov. weg GoudaSchoonhoven, aansluitend op de weg naar- Lopik. DAT de zilveren medaille van de orde van O.N. is toegekend aan Joh. E. Hartog, bedrijfschef aan de T.H. te Delft. DAT J. H. Bezemer, procuratiehouder bij de N.V. Handelsveem te R'dam. hij 50 jaar in dienst is, de gouden daille van de O.N.-orde ontving. DAT ook het gemeentebestuur Goes industriehallen wil gaan bouwen, voor pl.m. 72.000 per hal. DAT de groenten- en fruittentoonstel- ling Schakels tussen tuin en tafel gisteren in de Utrechtse Jaarbeurshallen is ge opend en t.m. Zaterdag duurt. DAT deze maand bij L. Smit en Zn te Kinderdijk het casco van een tweede stoomhopperzuiger voor Belgische reke ning te water wordt gelaten. DAT de suikerfabriek Wittouck te Breda gisteren de bietencampagne begon en 1000 man extra zijn te werk gesteld, daar men een grote oogst verwacht. DAT de exportgroep van de Vakgroep Verf Vrydag te A'dam een buitengewone vergadering houdt omdat uitvoervergun ningen niet meer verleend mogen worden door de vakgroep, maar slechts door de Centrale Dienst In- en Uitvoer in Den Haag. DAT de ANWB een urgente verkeers- beveiliging heeft gevraagd op de rond weg ten Zuiden van Tilburg, daar de vele wegkruisingen al enkele dodelijke ongelukken hebben veroorzaakt. DAT 29 forensen-kampeerverenigingen uit Zuid- en Nord-Holland en Groningen een stichting heben opgericht. DAT de Noorse chartermaatschappij Fred 01$en Maandag eèn nieuwe lucht vaartlijn (eens per maand) zal openen van Schiphol op Entebbe bij het Victo- ria-meer in Uganda (Centr.-Afrika). DAT een ANWB-wegenwacht bij Gou- tum zijn werk onderbrak om in een „ge lifte" auto een klein meisje, dat koper poets had gedronken, naar het zieken huis in Leeuwarden te brengen, waar door het leven van het kind werd gered. DAT de Tielse glasfabriek, die eind Juli vanwege de Duitse concurrentie werd stilgelegd, met November weer gaat werken, daar de Duitsers de grote vraag niet meer aankunnen. DAT in Rotterdam zeven maanden m.a. is geëist tegen de 29-jarige timmerman D. H. uit Nieuwerkerk aan de IJssel, die toen hij dronken was een meisje, dat hem geen zoen wou geven, had mishandeld. DAT de Nederlandse zeeman W. J. Ph Blom gisteren in Genua op de Loene- kerk een val van vijf meter op enke:e metalen buizen maakte en onmiddellijk overleed. DAT Van Waverens Graanhandel Ir, Haarlem gisteren honderd jaar bestor.c' en een der directeuren, W. van Wave ren. die 50 jaar in het bedrijf werkzaam ls. tot officier in de orde van O.-N. is benoemd. In Lopik (provincie Utrecht) wordt een 200-meter hoge tele- emast geplaatst, waarvan de onderdelen afkomstig zijn uit Duitsland (Rheinhausen). Een der stukken (6 ton!) wordt van een getakeld. K.L.M.-winterdienstregeling Nieuwe lijn naar Genève De K.L.M.-winterdienst, die op 22 October ingaat, wijkt niet sterk af van de zomerdienst. Vier maal per week zal de K.L.M. samen met de Sabena het traject Amsterdam-Brussel-Genève vlie gen. Deze dienst wordt twee maal per week doorgetrokken naar Rome. De lijn AmsterdamRomeIstanboelTe heran wordt in het vervolg over Mün- chen geleid, evenals de lijn Amsterdam RomeLydda. Daarnaast zal nog een sneldienst AmsterdamLyddaTeheran worden uitgevoerd. In verband met -het wintersportseizen begint op 23 Decem ber weer in samenwerking met de Sabena de dienst op Innsbruck, voorlopig een maal per Week en bij voldoende belangstelling twee keer. Óok de ver binding met Salzburg wordt twee maal; per week gezamenlijk met de Sabena onderhoudèn. India tussen Oost en West Vóór compromis inzake Korea Zowel India als Joegoslavië hebben zich in „de politieke commissie" der Ver. Naties verzet tegen de resolutie der 8 landen en tegen de resolutie van het Sowjet-blok over Korea. De gedele geerde van India. Sir." Benegal Rau. kantte zich tegen het overschrijden van de 38ste breedtegraad, omdat hy daarin een mogelijkheid zag voor uitbreiding vaA het conflict. Hij verzocht daarom de politieke commissie een compromis voorstel te willen uitwerken. Dit stand punt wenst hij eerst te wijzigen, wan neer de Noord-Koreanen aan een nieuw bevel van de V.N. om het vuren te sta ken, geen gehoor géven. De afgevaar digde van Joegoslavië. Kardelj kwam eveneens met een eigen voorstel, van zeven punten, waarbij o.a. de 38ste breedtegraad als tijdelijke grens zou worden erkend. Canada, de Philippiinen. Noorwegen en nationalistisch China spraken zich tegen de Russische resolutie en voor het Britse plan uit. Op zijn vroegst valt vandaag een beslissing. Eman gaat konkelen in Venezuela Gaat „stemming kweken" tegen Nederland De leider van de Arubaanse volkspar- i Henny Eman. vertelt, dat binnen ikele dagen een Arubaanse missie naar jnezuela vertrekt om de regering van it land te verzoeken, namens de Aru- jnen voorspraak bij de Nederlands® .•gering te doen. De Venezolaanse consul ieeft deze lieden visa toegezegd op uit- irukkelijke voorwaarde, dat hij geacht -vilde worden, van het reisdoel niets af e weten. Eman beweerde voorts nog, lat deze reis geen vijandig gebaar je- ;ens Nederland zou zijn. Hij reist met ■en Venezolaans vliegtuig en niet met ie K.L.M en zal de hulp van de Vene- :olaanse pers inroepen om stemming te vweken. Later wil hij ook Suriname bezoeken. Voorts vertelde hij. dat da leden van de Arubaanse volkspartij en de Statenleden Tromp en Ameling van de Unie Nationaal Aruba mitsgaders het Statenlid Marchena van Bonaire niet meer de Statenzittingen zullen bijwo nen. Zij zullen ook niet medewerken aan de totstandkoming der eilandenre geling. De vijf Arubaanse Statenleden Eman, Tromp, De Cuba, Amelink en Geerman hebben in een telegram een „allerlaatst en klemmend beroep gedaan op H.M. de Koningin om de bekrachtiging van de (inmiddels bekrachtigde) interim-re geling op te schorten. Couponboekjes voor premie van ziekenfonds duurder Premie echter ongewijzigd De prijs van couponboekjes voor de premie der verplichte ziekenfondsverze kering wordt verdubbeld. Dit betekent echter geen verhoging van de premie. Het bedrag, dat de werkgevers voor een couponboekje betalen is een voorschot op de premie. Zoveel meer als de werk gevers voor een couponboekje betalen, zoveel minder behoeven zy later aan pre mie te storten. Sedert 1942, toen de priis van de couponboekjes werd vastgesteld, zijn de lonen belangrijk gestegen. Het bedrag, dat van het loon wordt inge houden voor de ziekenfondspremie, is ook groter geworden en vardaar de prijsverhoging. De nieuwe couponboek jes worden geleidelijk in omloop ge bracht Na 1 Januari zijn geen oude meer te krijgen. Voor kleine zaken wor den boekjes met vijf weekcoupons be schikbaar gesteld voor de prijs van f5. Horecaf keert zich tegen accijnsverhoging De Horecaf moet trach'ten de voorge stelde accijnsverhoging op gedistilleerd en bier te verhinderen, zo zei voorzitter J. G Meyer uit Den Haag. toen hy het jubileumcongres van deze zestigjarige or ganisatie gisteren in Amsterdam opende. Verder spraken dr Jaspar, de secretaris generaal van de Benelux, alsmede un plaats van dr A. Plesman, die verhinderd drs H. J. Jansen, de algemeen se cretaris van de Sociaal-Economische Raad. Verder werd het feest gisteravond en vandaag gevierd met een operavoorstel ling in de Amsterdamse Stadsschouw burg, een bezoek aan de tentoonstelling in het R.A.I.-gebouw en vanavond eei\ galabanket. De Horecaf telt thans 807 leden. Weer ontheemden (een van 100 in ons land Twintig bejaarde vluchtelingen uit Ll- tauen, onder wie zelfs een honderdjarige, arriveerden gistermiddag te Eindhoven. Onder hen waren een burgemeester, leraren, arbeiders en boeren. Z\j vormen de tweede groep van in totaal tweehon derd personen uit Duitse kampen, die de Internationale Vluchtelingenorganisa tie aan ons land heeft toegewezen. Ze ■orden in Prot.-Chr. en R.K. gestichten ..i het hele land ondergebracht. Met het volgende transport komt o.a. de Hon gaar prof. Balas, die lid is geweest van het Int. Hof vac Arbitrage in Den Haag. Wordt tot Mandsjoerije opgerukt Amerikanen veroverden de rode basis Oeidjongboe Een 700 Zuid-Koreanen door communisten levend verbrand of doodgestoken "V/TcARTHUR HEEFT op een persconferentie verklaard, niet te weten, -l-'J- wie de Zuid-Koreanen heeft opgedragen, de 38ste breedtegraad te overschrijden, maar zij hebben dit gedaan „om zuiver miütaire redenen". Syngman Rhee, de Zuid-Koreaanse president gaf te kennen, dat de Zuid- Koreanen zonder orders van het 8ste leger de grens overgestoken zijn, maar zij zullen niet gedwongen worden om terug te keren. Op hun weg naar het Noorden trekken de Zuid-Koreanen door dorpen vol zingende en juichende bewoners, die bloemen aan de legerwagens hangen. Portretten an Stalin worden verbrand. De manschappen van de 3e divisie,) In-het betreffende gebied wordt thans die de laatste week met al hun materiaal door een Britse brigade een zuiverings- meer dan 300 km zyn opgerukt, geraken actie ondernomen. vermoeid, maar de discipline is goed. De| Niet genoeg kan er op gewezen wor- Amerikaanse B. 26's bombarderen dei den, de V.N. in Korea te steunen De verkeerswegen boven Pjongjang en de Zuid-Koreanen, die zich boven de 38ste Zuid-Koreaanse 3e divisie trekt smalle weg tussen de heuvels en de Ja panse Zee steeds verder op naar het Noorden. Het ziet er inderdaad naar uit. dat de troepen pas aan de grens van Mandsjoerye zullen halt houden. Hoe is de situatie boven Seoel? Ame rikaanse mariniers hebben de Noord-Ko- reaanse hevoorradlngsbasis Oeidjongboe ingenomen, ondanks de felle tegenstand der Roden. Opnieuw wordt melding gemaakt van ernstige gruweldaden, die door de Roden bedreven zijn. Volgens een, by de militai- adviesgroep voor Korea te Taegoe ontvangen officieel rapport, zijn 700 Zuid-Koreanen te Jangpong door terug trekkende Noord-Koreanen levend ver brand, doodgeschoten of doodgestoken. Foto's, aldus Reuter, ztfn beschikbaar in dit „Koreaanse Buchenwald" waar in kinderen, jonge mannen, politicagen- n en leiders van de rechtse nationale jeugdbeweging, die zich tegen de com munistische politiek hadden terzet het slachtoffer werden. breedtegraad bevinden, hehben te kam pen met onvoldoende medische uitrus ting. Verschillende grote operaties op gewonden, moesten door gebrek aan verdovingsmiddelen zonder narcose wor den uitgevoerd. Vele gewonden stierven door gebrek aan medische verzorging. WEERBERICHT Opklaringen Tot morgenavond verwacht De Bilt: Bijna overal droog weer met nu en dan opkla ringen. Matige tot krachtige Zuidelijke wind. Zacht voor de tyd van het jaar tOpge» maakt te 10 uur) ZON EN MAAN Donderdag: zon 6.46-18.10 uur: maan 23.39-16.13. 11 Oct. NJd.

Nieuwe Leidsche Courant | 1950 | | pagina 1