jmrant f Zuid-Koreanen hebben de Noordgrens gisteren overschreden Indonesische troepen zijn op eiland Ambon geland Wist U MAANDAG 2 OCTOBER 1950 BUREAUX: Steenstraat 37 Directie, Abonnementen- en Adver tentie-afdeling: Tel. 22710 en Tel. 23375. Redactie: Tel. 20408. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: 4.50 p. kwartaal; '1.50 per maand; 0.35 per week. ADVERTENTIËN: 0.18 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting) Een en dertigste Jaargang No 8238 Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-Red.: H. W. J. ENSERINK Directie: F. DIEMER rStaatoQstlcf; Is yfietifma myn hert ia legljeaspott" Bloemen - mensen - enthousiasme Generaal Walker aarzelt niet De rode Chinees Tsjou En Lai rammelt met de sabel Suid-Koreaanse troepen hebben gisteren aan de Oostkust de 38e breedte graad overschreden, zulks op bevel van de Amerikaanse bevelhebber, generaal Walker. Opgerukt werd naar Jangjang, 8 km ten Noorden van deze breedtegraad. Tevens werd de Noord-Koreaanse hoofdstad Pong- jang zwaar gebombardeerd. Via de radio werd een boodschap omgeroe pen van McArthur, waarin de Roden worden gesommeerd, onmiddellijk de vijandelijkheden te staken, en de krijgs- en burgergevangenen vrij ie laten. op het ogenblik, dat wij dit schrijven, nog geen beslissing genomen De twee Koreaanse compagnieën, die op Noord-Koreaans gebied waren door gedrongen. zijn niet op verzet van enige betekenis gestuit. In Jangjang. waarvan hierboven melding is gemaakt, werden be- vige branden geconstateerd. Vanuit een vliegtuig werd door oorlogcorresponden ten waargenomen, dat eenheden van de V.N.-vloot buiten de kust gereed lagen om vijandelijke stellingen te bombar deren. De grote vraag is of men een op mars naar de Noord-Koreaanse hoofdstad Pjongjang zal doorzetten. Te Tokio is men van mening, dat alleen Zuid-Koreaanse troepen de breedtegraad zullen overschrijden en dat de Ameri kaanse en andere grondstrijdkrachten t^n Zuiden van de „fatale" grens zullen blij ven. Ten Noorden van Seoel zijn de Ame rikanen nog verder opgerukt, nadat zij het spoorwegknooppunt Oeijjongboe met „Tiny-Tims", dat zijn raketten van 100 pond met de grond gelijk hadden ge maakt. Zoals reeds eerder is opgemerkt, is men nog steeds op zoek, waar de 100.000 Noord-Koreanen uithangen. Generaal Al- mond, de commandant van de Ameri kaanse mariniers, was van mening, dat de meesten hun uitrusting hadden afge- In twee en een half millioen pamfletten, t vliegtuigen boven Ncord-Korea uit worpen, wordt gezegd, dat een algehele irnietiging van de gewapende macht en iet oorlogspotentieel der Roden onver- nijdelijk is. De Ver. Naties te Lake Success zijn ge- latigd onder de indruk van de Chinese >mmunistische premier. Tsjou En Lai, e een „verklaring" heeft afgelegd. Hier- n wordt te kennen gegeven, dat Peking iet werkeloos zal toezien, wanneer de Amerikaanse imperialisten het grond- ebied van een nabuurland binnenvallen. )e afgevaardigde van India, Sir Benegal tau. geeft echter aan deze Chinese uit- ating een veel ernstiger betekenis. Over de resolutie, waarin McArthur stilzwij- ordt gemachtigd, de militaire ope- n Noord-Korea voort te zetten, is Gouverneur blijft een jaar in Nieuw-Guinea Er komt een stad, een haven en een weg voor 30 millioen 1 Gouverneur Van Waardenburg vertel de Zaterdagavond voor zijn vertrek naar Nieuw-Guinea, dat hij over ongeveer een jaar naar Nederland hoopt te komen voor persoonlijk contact met de regering ;Hij reisde met het lijntoestel van d< KLM naar Singapore en zou verder vlie {gen met een chartervliegtuig d«er rege ring, dat de verbinding met Nieuw-Gui- aea onderhoudt. Te Singapore voorts nog een gesprek hebben met de Sriaanse politieke vertegenwordiging, Welke naar Nederland reist. Hij is thans ïergezeld van zijn vrouw. Zijn plan voor een nieuwe stad, een en en een weg, dat 30 millioen gul- zal kosten is door de regering 11 beginsel goedgekeurd. Volgende maanc rertrekt reeds een deskundige voor di' r drie jaar zal alles er staan, kaardoor de levensmogelijkheden pchaoeri zullen zijn voor de pioniers. Bij het bedrijfsleven meende de gou- i begin van belangstelling bespeuren. Hij heeft besDrekingen ge- de tonijnvisserij. Nog voor het einde van het jaar zal :en bezoek brengen aan Australisch w-Guinea. ministers Götzen en Van Maarse- i deden hem uitgeleide en teven; de heer Jouwe van de Iriaanse politieke rtegenwoordiging. Zestien Ned. straaljagers naar „Emperor" Nederlandse squadrons straal- zestien toestellen in totaal, zul- deelnemen aan de Westerse lucht- die Woensdag boven Enge- id beginnen. De oefening, die Empe- tor heet. duurt twee weken. De straal teers. die van Leeuwarden komen, zul- kn onder commando staan van majoor Huider en zullen opereren van het vlieg veld Norsham af, ongeveer 100 kilometer !en Noorden van Harwich. Op deze vlieg basis zal gedurende de oefening onge veer honderd man grondpersoneel van (Leeuwarden worden gestatlonneerd. Trumait ziet blijkbaar geen bijzon der vuiltje meer aan de lucht. Hij is gisteren aan boord van zijn jacht de Potomac afgevaren voor een kort vacan- tietochtje. Hij blijft echter „hengelen" n de politieke wateren, want het jacht „Commander" begeleidt Truman en lierop bevindt zich een egertje journa- daan en in burgerkleren de bergen ingevlucht. Uit Rome verluidt, dat de Apostolische afgevaardigde in Korea en zijn secretaris, die bij de bezetting van Seoel de stad verlaten hadden, door de Noordelijken ge vangen zijn genomen en weggevoerd. Soekarno en... Mao Tse Toeng! Inmiddels heeft de Chinese premier Tsjou En Lai een waarschuwing doen horen aan allen, die zouden trachten de 500 millioen Chinezen (naar zijn mening alleen de „echte"!) uit de organen der Ver. Naties te houden. Hij duldt het niet, dat zonder hem een beslissing genomen wordt inzake vraagstukken, die commu nistisch China rechtstreeks betreffen. Het Chinese volk, aldus Tsjou En Lai. duldt geen buitenlandse aggressie en zal zich niet afzijdig houden, wanneer de imperialisten naburig gebied binnenval len. Hy heeft aangekondigd, dat Formosa en Tibet zullen worden „bevrijd". Tsjou En Lai „rammelt met de sabel", want spoedig zal China i:i het bezit zijn van een krachtige volksvloot en lucht macht om de „aanvalsoorlog" te keren. In een artikel van zijn hand, dat in de Russische Prawda verschenen is, wordt vastgesteld, dat Amerika de gevaarlijkste vijand van China is. Tevens heeft Tsjoe Teh, de opperbevelhebber van het Chine se Rode leger zijn troepen opdracht gege ven, gereed te zijn voor de slag „om de bevrijding van Formosa". De premier van Noord-Korea, Kim II Soeng. stuurde een telegrammetje aan Mao Tse Toeng, de president van commu nistisch China. Hierin wordt gezegd, dat de Roden vastbesloten zijn de strijd voort te zetten tot de overwinning is bereikt. In Djakarta werden als symbool van de vre de 200 witte duiven (één-vleugelige op gelaten, terwijl de steun van 2 millioen Chinezen in Indonesië aan Mao Tse Toeng werd toegezegd. De essentiële vraag: Zal bij een verder oprukken over de 38ste breedtegraad, Rood-China inderdaad tot gewapende ac- ti overgaan? Welk een mystieke band: Naast elkaar de portretten van Soekarno Mao Tse Toeng op, met bloemen sierde, vrachtwagens. Rode Duitse jeugd hield zich koest Sterke politiemacht voorkwam onlusten De met veel bluf aangekondigde massa-vredesdemonstraties van de com- munlstisdhe jeugd in West-Duitsland, die gisteren overal en ondanks een verbod gehouden zouden worden, zijn op niets uitgelopen. Door het sterke machtsver toon van de politie, die met 100.000 goed bewapende mannen op de been was, be leefde West-Duitsland een rustige dag, al deden zich hier sn daar kleine inciden ten voor. Zo moesten toch enkele honder den leden van de „Vrije Duitse Jeugd.", vooral in het Roergebied en bij de Brits- Russisohe zonegrens, worden geanres- I. terwijl tevens 150 communistisohe jeugdleiders uit voorzorg werden vastge zet. In Hamburg werden verscheidene politie-agenten gewond, toen zij een groep betogers uiteendreven. Bondskanselier Adenauer heeft zijn te- edenheid uitgesproken over het optre den der politie. De premier van Noord- Rijnland-Westfalen, Karl Arnold, noem de de loop der gebeurtenissen een voor beeld ervan, dat de communisten niet de minste weerklank in het land vinden. Bericht Morgen, 3 October, verschijnt ons blad niet. De bureaux zijn de gehele dag gesloten. DIRECTIE. Tep gevolge van de enorme regenval werden de oevers van een rivier bij Surto in Zweden ondermijnd waardoor ernstige aardverschuivingen ontston den; 32 huizen werden ontzet en het spoorwegstation werd door een kleimassa geheel verzwolgen Deze foto laat zien, in welke bijzondere positie sommige huizen kwamen te staan. Het mag een wonder heten, dat er slechts één dode viel te betreuren Franse sprong in Indo-China Thai Ngoejen veroverd De Franse troepen in Indo-China zyn gedurende het weekeinde een offensief begonnen, waarbij artillerie, jachtvlieg- en kanonneerboten waren ingescha keld, in het gebied van Hanoi. De ope raties waren gericht op de „militaire politieke hoofdstad „Thai Ngoejen, de communistische regering der Viet- mlnh, welke stad stormenderhand Het offensief had voornamelijk ten doel Hanoi en de, door de Fransen bezet te rijstschuur te beschermen, in verband het feit, dat de Vietminh de Franse buitenpost Dongkhe bezet 'had. De val dit strategische punt hield de gelijkheid in van het openen van nieuwe verbindingsweg van China Thai Ngoejen, Dit is dus verijdeld. Een knap stukje werk der Franse troepen, aangezien de opmars zeer bemoeilijkt werd door het slechte weer, en de boden weerstand. In 36 uur werd het gestelde doel bereikt. De Franse consul te Hongkong heeft de scheepvaartmaat schappijen gewaarschuwd „om militaire redenen" weg te blijven uit de Indo-Chi- territoriale wateren. Een Amerikaan die eer, gewonde landgenoot van het gevechtsterrein in Korea over een afstand van bijna twe kilomter naar een medische post heeft ge dragen is, op het moment, dat manschappen de gewonde van zijn schouder tillen, aan het einde van zijn krachten. Met een van pijn verwrongen gezicht stort hij neer. Zo is de oorlog..., Hongaarse gezant niet terug in ons land Naar de Nieuwe Leidsche Crt. verneemt is de Hongaarse gezant, dr G. Bölöni na zijn vacantie niet teruggekeerd op zijn post in Nederland. De heer Bölöni verbleef reeds sinds 1946 in ons land. Indonesische beweging op Mindanao De Islamietische bevolking van het eiland Mindanao (Philippijnen) heeft de Indonesische vlag gehesen en de wens uitgesproken van aansluiting bij de Re publiek Indonesia, aldus het Indonesi sche parlementslid Sarino Mangoenpra- noto. Dit feit heeft in de Philippijnen de vrees gewekt, dat Indonesië expan sieplannen zou hebben, hetgeen Sarino echter tegensprak. West-Berlijn 12de staat van republiek geworden Stad blijft „bolwerk tegen aggressie" In het gemeentehuis van West-Berlijn gisteren onder aanwezigheid van de drie Westerse commandanten en Westduitse president, prof. Heuss, we constitutie, die Berlijn in feite 12de staat van de Westduitse bliek maakt, officieel afgekondigd. Het parlement en de Senaat, waarin constitutie voorziet, zullen na de verkre- :ingen op 3 December worden gevormd. Tijdens de plechtigheid verzekerde de Britse commandant van Berlijn, gene- raal-majoor Bourne, dat de Westerse g allieerden de stad zouden blijven stei sn en zonodig zouden verdedigen. Late-r in de morgen opende prof. Heui i de Britse sector van Berlijn de eers' i-oorlogse jaarbeurs. Hierbij waren o.i aanwezig de Britse onderminister va Buitenl. Zaken, Lord Henderson, die ni mens Berin, en Paul Hoffman, de afge treden administrateur van het plan- Marshall, die namens Truman, verklaar den, dat de Westerse mogendheden Ber lijn als „een bolwerk telgen aggressie als een integrerend 'deel van de vrije wereld" blijven beschouwen. Speld uit long verwijderd zonder operatie De speld in de long van mej. Jopie Tijs terman uit Amstelveen is Zaterdag in Philadelphia (VS.) zonder operatie wijderd, met behulp van een speciaal gé- ?rde tang e het toepassing van een nieuw soort broncho- scoop. Mej. Tijsterman slikte, zoals weet, de speld een half jaar geleden onder het naaien in. Zij maakt het thans goed. Canada bereid 10.000 man naar Europa te zenden Canada is bereid een speciale strijd macht van 10 000 man in het kader het Atlantisch pact naar Europa te den, aldus heeft de Canadese minister president Louis St. Laurenli, te Kingston verklaard. Deze zouden echter slechts dan naar Europa verscheept kunnen worden, indien de actie in Korea sppedig met succes wordt beëindigd, aangezien deze strijdmacht voor Korea werd ge vormd. Dank je wel. George..! Marshall heeft in een telegram aan generaal McArthur hulde gebracht voor de stoutmoedige en volmaakte strategische operatie, die feitelijk een einde aan de str\jd heeft gemaakt. In zijn antwoord zeide McArthur: „Dank je wel, George, voor je beste bood schap, die herinneringen opwekt aan de eenheid die altijd heeft bestaan in onze betrekkingen en krijgsverrich tingen gedurende de afgelopen oor- Door Truman werd de eremedaille van het Congres de hoogste mili taire onderscheiding toegekend aan generaal Dean, die in Korea ver mist wordt. McArthur verleende aan generaal Walton Walker, de comman dant van het 8ste Amerikaanse leger in Korea, het eikenloof bij het „Dis tinguished Service Cross" wegens diens buitengewone moed. Parachutistendominee bevestigd De „parachutisten-dominee", candidaa: H. J. Timens, die met de Nederlandse vrijwilligers meegaat naar Korea, is gis teren in Apeldoorn door ds J. F. Berke1 in het ambt bevestigd. Het ruime kerft gebouw aan de Loolaan was te klein om alle belangstellenden te bevatten. Cand Timens legde in deze dienst tevens be lijdenis des geloofs af. Hij hield ten slotte een dntr^epredikatie over 1 Cor. 12 vers 31 (Doch ijvert naar de beste gaven, en ik wijs U een weg die nog uitnemeii- d'er is). Hij werd door de classis Amster dam tot predikant 'in algemene dienst beroepen. Plaats voor 100 boeren in Canada Vijftig gehuwden en vijftig ongehuw- den, die in het boerenbedrijf werkzaam willen zijn, kunnen in het voorjaar ge plaatst worden in Winchester, in ds Canadese provincie Ontario. De land bouwdistricten rondom Winchester, 160 km ten Z.W. van Montreala, behoren to: de 'beste van Canada, aldus de Herv Emigratie Commissie. Drie maanden ophokplicht voor postduiven Met Maart a.s. zal een wettelijke rege ling van kracht worden vgor een ophok plicht voor postduiven gedurende de maanden Maart, April en Mei. Vopral de ongeorganiseerde duivenhouders houden hun dieren vaak op kosten van de boer, wiens gewassen grote schade lijden. Wat in deze drie maanden vrij rondvliegt, wordt beschouwd als verwilderd of be horen de tot de have van ndet bij eer der zes organisaties aangesloten post- duivenhouders. Deze dieren zijn letterlijk vogelvrij. Waterrat van 86 centimeter De heer C. Vollebregt te Zoetermeer heeft dezer dagen een waterrat neerge schoten, die van kop tot staart gemeten 86 cm lang was en 9 pond en een „En allemaal op de fiets" was het gisteren in de Sowjet-Unie. Wielerwed strijden, omdat 150 jaar geleden de eer ste fiets door de Rus Artomotof were uitgevonden. Straks volgt de ontdekking dat Artomotof ook de eerste „voetgan ger" uitvond!- SCHANDE Door Nederland geleverde korvetten en vliegtuigen gingen aan de aanvallers vooral Het bureau van de Zuid-Molukken meldt: Op 29 September j.l. vielen in de ochtend acht schepen (waaronder drie korvetten) en twee B-25 bommen werpers van de republiek Indonesia Ambon aan, bij Tulehu en Waé. Beide plaatsen werden door de Indonesiërs bezet. Een der vliegtuigen werd neer gehaald. Op 29 September slaagden de Indonesiërs er in, Suli te bereiken. Heftige tegenstand werd geboden door de Ambonse troepen. Op de 30ste oeren twee korvetten van de republiek Indonesia de baai van Ambon bin- en en hebben de stad hevig beschoten. Een der korvetten is stuk geschoten. Er vielen veel slachtoffers onder de i sneuveld, doch de Ambonnese militairen burgers. Scholen, het ziekenhuis, het verloren nog geen postkantoor en de moskee werden be schadigd. Later drongen de Indonesiërs door tot Paso (13* km van de stad Ambon). Hier door werd de toestand voor Ambon kri tiek, doch 's middags slaagden de Ambon- nezen er in, de vijand terug te werpen tot Suli. Op Zondag 1 October voer v korvet de Ambonbaai binnen. De be schietingen waren nog heviger en vele burgers vielen als slachtoffers en vele woonhuizen zijn vernield. Op het ogen blik der beschieting vierden vele burgers het Heilig Avondmaal in de kerk. Van de aanvallers zijn honderden ge- DAT de bakkers in Den Bosch, nadat er met een staking was gedreigd, Zater dag besloten de gezellen een procent van het loon als vacantietoeslag uit te betalen, terwijl na December de moge lijkheid van nog een procent onder ogen zal worden gezien. DAT de agrarische export van Januari tot Augustus jl. ruim f 951 millioen be droeg. d.w.z. f 229 millioen meer dan ir dezelfde periode van 1949. DAT op 12 October ifi Heino inkuii- maohines zullen worden gemonstreerd DAT de 20 meter hoge antenne, die op de televisiezender te Lopik zal worden geplaatst, bij de NSF in Hilversum is gereed gekomen. DAT in Tiel dezer dagen de bouw van een poskantoor is aanbesteed en de in schrijvingen lagen tussen rond f 370.000 en f570.000. DAT Zaterdag op Gilze Rijen het 200e vliegbrevet is uitgereikt en de le It. C. L. M. Weiten uit Breda, de beste leer ling, het 150e brevet kreeg. DAT Zaterdag voor de begrafenis de Rotterdamse kruidkundige P. Bijsterveld van Hoogvliet op CrooswijK te Rotterdam enorme belangstelling be stond o.a. ds M. Blok. van de Geref. Ge meente, het woord voerde. DAT de Kon. Bond van Gemengde Zangver. 14 October in Rotterdam ver gadert en de avond tevoren een festival i de Rivièrahal houdt. DAT mr O. Cohen op zijn verzoek eer vol is ontslagen als griffier van de afd. rechtstpraak van de Raad voor hei Rechtsherstel DAT de burgemeester van Bloemen- daal, jhr. mr C. J. A. den Tex, Zaterdag zijn 25-jarig ambtsjubileum vierde. DAT de burgemeester van Hull, H. J. Barney en andere autoriteiten uit deze Engelse stad t.m. Dinsdag de gast zijn van Rotterdam. DAT Woensdagavond 8 uur te Katwijk- weer een debat wordt gehouden tussen de heren Vorrink en Boelhouwer. DAT prof. dr G. J. Heering uit Oegst- geest op het in Amsterdam gehouden congres van Kerk en Vrede tot voorzitter werd gekozen en di J. Buskes te Amsterdam tot voorz DAT de directie van de scheepswerf Wilton-Fijenoord voor de Raad van C; satie terechtstond, doch de conclusie DAT de Zuidafrikaanse delegatie, die in Londen deelnam aan de militaire be sprekingen, gisteren op doorreis naar New York op Schiphol werd begroe: door de gezant dr Bosman. DAT de oudste notarise van ons land, P. A. H. Rutten te Heythuysen L.gis teren t-g.v. zijn gouden ambtsjubileum is gehuldigd en is benoemd tot ridde: O.N. DAT de Nederlander L. S. van het cir cus Mikkenie in Florence (Italië) is aangehouden omdat hij een arbeide- tijdens een vechtpartij een hersenschud ding toebracht. DAT minister Mansholt Zaterdag in Nijmegen het nieuwe gebouw van de fruit-, groente- en plantenveiling (om zet f 5 millioen per jaar) heeft ge opend en daar thans ook een tuinbouw tentoonstelling wordt gehouden. DAT Zeeland eind 1950 nog 5000 wo ningen tekort zal komen. DAT een auto van de Ned. Aardolie mij. in Schoonebeek tegen een boom vloog en de 23-jarige T. S. van de wagen werd geslingerd en op slag dood was terwijl de 26-jarige J. K. een wervel kolomfractuur opliep. DAT het 400 ton metende ms. Fiat Za terdag in Zaltbommel voor de rederij Heckman en Van Baars in Dordrecht te water is gelaten. DAT op de begraafplaats te West- kapelle een monument is onthuld voo: de 180 slachtoffers van het bombarde ment op 3 October 1944. DAT een dronken passagier, die wilde boksen met de conducteur, in Amster dam uit de blauwe tram werd gezet er daarna een winkelruit insloeg. DAT de Haagse ballonvaarder Boes man Zaterdag in Leeuwarden opsteeg voor een tocht naar Ameland, doch bij de Oudebildtdijk daalde, daar geen be geleidingsboot beschikbaar was. DAT de ruilverkavelingsdienst. die 25 jaar bestaat, reeds 66 ruilverkavelin gen met 41.000 hectare tot stand heef: gebracht en nog 59 gevallen met 66.000 ha in behandeling heeft, terwijl voor de toekomst op 15.000 ha per jaar word', gerekend. DAT het oud-Tweede Kamerlid A. J. Loerakker (Kath. Stataspartij), oud voorzitter van de Nederlandse R.-K. Landarbeidersbond, op J77-j. leeftijd in Haarlem is overleden. DAT het ophokgebod voor pluimvee, honden en katten in Borne, Delden en Ambt-Delden (Twenthe) is opgeheven DAT de Rode Kruis-ploeg uit Over- schie in Nijmegen het landskampioen schap behaalde in de afd. helpers en de ploeg uit Groningen in de afd. helpsters. Men verzoekt om spoedige interventie om meer bloedvergieten te voorkomen. Dr W. Drees ontving een telegram van de heer R. J. Rijk namens de Neder landers op Ambon, luidende: Diep begaan met het Ambonnese volk, dat thans held- AMB0N Natuurlijk presenteerde Katwijk zichnatuurlijk werd het woord .zeehaven" genoemd. V.Ln.r. mevr. N. Parlevliet-Schoneveld, H. IV. J. Enserink, dr E. Diemer, J. Groenewegen, F. Diemer, Nic. van Beelen en mej. B. van Tongeren. Canada's dollar vrij Invoer van Amerikaanse dollars moest gestuit Canada heeft de koers van zijn dollar vrijgelaten, dat is voor het eerst sinds 11 jaar. Bovendien zal Canada met in gang van 2 Januari alle controle op de er van verbruiksgoederen ut de Verenigde Staten afschaffen. Canada is hiertoe gebracht door een grote vlucht uit de Amerikaanse dollar in de Cana dese. De reserve aan goud en dollars gestegen tot het hoogtepunt van 1.7 milliard C. dollars of 200 millioen neer dan het record van 1945. Toe- loeiïng op een dergelijke schaal zou Canada met inflatie bedreigen, daar de vreemde valuta zich ophoopten, zonder dat daarentegen een verhoging van de productieve hulpbronnen staat of van de uitvóermogelijkheden. Canada ston den twee wegen open: De C. dollar ver hogen tot pariteit met de dollar en vrij lating van de C. dollar. De laatste weg is gekozen. Canada had tevoren overleg gepleegd et het internationale geldfonds. De maatregel is van groot belang, daar Ca nada de derde handelsnatie van de wereld dit jaar het voorzitterschap van het geldfonds bekleedt. De Canadese dollar noteerde heden morgen te Londen 2,88 tot 2,93 per pond sterling. Tevoren was de koers 3.08. De notering van de Amerikaanse dollar te Londen is 2,80. Arrestatie per telefoon Toen de heer D. te Meppel "s nachts thuiskwam, ontdekte hij dat een onbekende bezig was in een der kamers een horloge van D. in de zak te steken. Dat gaat zo maar niet, dacht de eigenaar en sprong op de dief af. Die liet zich ook niet op zijn kop zitten. D. greep de telefoon, maar voor hij er de politie mee alar meerde, gaf hij er eerst de dief een tik mee. Na deze „doorverbinding" gaf de indringer geen antwoord meer; hij was beswusteloos en zijn arrestatie was kinderwerk. Het bleek een zekere W. K. te zijn. die ook in Am sterdam en Venlo werd gezocht. Waé, waar de landing werd verricht, ligt op de Oostkust. Tulehu, dat niet op de kaart voorkomt, ligt 2 km be zuiden Waé en Suit ligt weer twee kilometers verder ongeveer 24 km van Paso. haftig strijdt voor onafhankelijkheid ei recht en dat in de steek gelaten wordt door de internationale wereld, verzoekt ondergetekende, namens de Nederlan ders op Ambon de Nederlandse regering om interventie. Met ontroering heeft hU geconstateerd, dat op het ereveld de Ne derlandse driekleur wappert boven graven der gevallenen voor de zaak v Nederland en de wereld in de tweede v reldoorlog. Ambon verdient uw hulp. De vertegenwoordiger van de Repu bliek der Zuid-Molukken in Nederland deelt mede, dat hij interventie heeft ge- Rumoer om Formosa Circa 40000 inwoners van Formosa, die als emigranten in Japan wonen, heb ben aan de V.N. en Stalin een telegram gezonden. Zij wensen, dat Formosa als integrerend deel van China zal worden i erkend en de buitenlandse inmenging ophoudt. Alle betrokken partijen dienen bij plannen ten aanzien van Formosa te worden gekend. Bloedbad op een onder neming Planter en zijn vrouw zwaar 1 gewond Hoe onveilig het leven van de planter op Java wel is, blijkt uit een brief, wel ke de echtgenote van de administrateur van Koejong Mas, een onderneming op 20 K-M. van Bandoeng, uit .het Borro- meusziekenhuis te Bandoeng scheef. De onderneming werd des nachts aangeval len door een bende van 2 tot 300 man. De ondernemingswacht nam de benen en zy en haar ma konden nog een uur tegestand bieden. Hierna werd alles ge plunderd. Dat zij en haar man niet af gemaakt werden, wat te „danken" aan het feit, dat beiden in hun bloed lagen te baden. Haar man zette haar de pistool op de mond om het ergste te voorko men, doch dit bleek gelukkig niet nodig. Haar man had tengevolge van een schot een wond van voor tot achterhoofd. Zijn schedel was gespleten, doch gelukkig waren de hersens niet beschadigd. Zijn rechterbovenbeen was - op drie plaatsen verbrijzeld. Zij zelf had o.a.. twee scho ten in de rechten Dé dumdumkogels ontploften in de n zelf. zodat deze wel altijd stijf z 'ijven. Een maand na de overval lag. eiden nog in het ziekenhuis. WEERBERICHT Vrij koud Tot morgenavond verwacht De Bilt: Wisselende bewol king met enkele buien. In de kustprovincies tijdelijk harde, overigens krachtige tot matige wind tussen Zuid-West en West. Vrij ZON EN MAAN. Dinsdag: Zon 6.4318.15: Maan 21.1ft— 1456 uur. 4 Oct. LJL w

Nieuwe Leidsche Courant | 1950 | | pagina 1